OPERATIE ENTEBBE BELEEFT OP ZWAAR BEWAAKT VLIEGVELD BEN GOERION IN ISRAËL ZIJN REPRISE van de Duitse terrorist. „Dat hoort bij het vak" Terwijl hij zich onophoudelijk door het gangpad van de Boeing wringt om met hees geschreeuwde Hebreeuwse volzinnen de gijzelaars te instrueren („Hee Rachel, je ziet er nog veel te lief uit. Je zit al da gen in dat hete vliegtuig, begrijp dat toch. Kun je die make-up op je 'gezicht niet wat door laten lopen?") loopt de acteur Klaus Kinsky met groot geduld door één van de gangen in de aankomsthal van Ben Goe- rion. Een gedeelte van het gebouw is met kunst en vliegwerk gesitueerd op een Grieks vliegveld: Griekse woorden op de deuren van de toiletten, Griekse aanwij zingen op de muren en een kartonnen bord met daarop „Fly Olympic". Kinsky heeft zojuist uitgerekend, dat hij vanaf vanmorgen acht uur twaalf kilome ter op en neer heeft gewandeld zonder zichtbaar één meter te vorderen. Kinsky is een oudgediende in de business, heeft zijn smartelijk hoofd al te kijk gezet in 160 films, speelde zeven priesters, SS-offi- eieren, psychopaten en diverse puntgave ploerten in Italiaanse westerns. „Enteb be", voorspelt hij, „wordt een groot suc ces, want elke film, waarin ik tot nog toe heb gespeeld heeft veel geld in de la ge bracht. Maar vraag me asjeblieft niet naar de kwaliteit van mijn films. Want wat is kwaliteit? Als mensen in drommen komen kijken betekent het voor mij, dat een film kwaliteit heeft. Het gaat er maar om, wat je voor je publiek betekent. Ik was vorig jaar in Vietnam en daar kwam op straat een jongen van zes, zeven jaar naar me toe. Hij sprak geen woord En gels, Duits of Frans, maar maakte met een pantomime zeer duidelijk, dat hij een film had gezien, waarin ik een Ameri kaanse sergeant speel. Perfect beeldde hij de scène uit, waarin ik in het mangat van een tank sterf met mijn mond open. Hij herkende me, had de film gezien en her innerde zich die ene scène. Is dat niet meer dan voldoende?" Kinsky, die vorig jaar 15 auto's versleet heeft voor zijn aandeel in de Entebbe-film genoegen genomen met een karige belo ning. „Dit is een ere-zaak" meent hij, „ik heb er twee andere films voor geweigerd en een derde uitgesteld. Dit vind ik be langrijker. Met deze film laat Israël zien, wat het waard is. Deze mensen zijn geïn fecteerd door een idee en daar hebben ze alles voor over. Israël heeft geen miljoe nen dollar nodig om een goede film te maken". Verslaggever Leo Thuring in gesprek met „terrorist" in ruste Klaus Kinsky. Terrorist Kinsky („ik ga nu even naar de tax-free shop om te kijken of ze een mooie zijden das voor me hebben") wordt slaafs gevolgd door de Oostenrijkse Sybil Danning, die met rafelige pruik de Duitse terroriste Halima speelt. „De moeilijkste en de makkelijkste rol van mijn leven" zegt ze, „moeilijk, omdat ik me niet kan identificeren met deze vrouw. Als je de rol van een moeder speelt of van een vamp, een prostituée of een secretaresse kun je je voorstellen, hoe zo'n mens denkt en waarom? Maar in dit geval staan er ondoordringbare barricades tus sen mij en Halima. Deze vrouw opereert zo ver van mijn bed, dat ik haar niet meer kan begrijpen. Die mannelijke terro rist geloofde nog in een ideaal, hij trad in Entebbe ook niet als een bruut op. Maar de vrouw was sadistisch, ze pestte de ge gijzelden, maakte hen bang, en dat alleen, omdat ze er plezier in had om mensen in doodsnood te zien. Ze had iets dierlijks, schreeuwde, ging te keer als een gek. Haar hele optreden in Oeganda was een openlijk soort zelfbevrediging en een strijd voor een hoog ideaal. Maar voor een actrice is het een heerlijke rol, want ik hoef weinig of niks aan mijn lijf te doen. Ik zet die pruik op en dan is Hali ma er al. En hoe later ik naar bed ga en hoe groter de wallen onder mijn ogen zijn des te beter is het De uren, die ik anders besteed aan mijn make-up kan ik nu ho rizontaal in bed doorbrengen". Ook voor Sybil Danning is de operatie Entebbe op deze sabbath een kwestie van een loopje met zichzelf nemen. Van de zegt hij berustend. „Ik heb inmiddels zeven ene kant van de hal naar de andere en weer terug. „Het lopen wordt er niet gra cieuzer door", roept ze opgewekt na haar zoveelste wandeling langs de camera. Aan de overkant van het vliegveld is in middels een natuurgetrouwe copie van de luchthaven Entebbe gebouwd. De klus was in drie weken rond, omdat Israëli sche experts de gebouwen indertijd ont worpen hebben. De blauwdrukken lagen nog in de kast op het ministerie van oor log. De enige moeilijkheid was, dat de ge gijzelden zich tijdens ondervraging door director Kuli Sander niet konden herinne ren, welke kleur de wanden in de hal mo menteel hebben. „Het was er stinkend smerig", was het enige, wat ze zeiden. Een oude foto bracht ten slotte uitkomst: bruin aan de onderkant, crème daarbo ven. Producer Menaham Golan, onvermoeibare reus van de Israëlische filmindustrie maakt momenteel werkdagen van veertien uur om zijn Entebbe-droom gestalte te geven. Voor Menaham Golan zijn er andere pro blemen. De tijd dringt en in geforceerde werkdagen van 12 tot 14 uur probeert hij zijn Israëlische droom in beelden te van gen en de nachtmerrie van de tijdnood met één beslissende minuut voor te'blij ven. In de Boeing 707 is de temperatuur tot tropische waarden geklommen en han gen de acteurs natuurgetrouw in hun vliegtuigstoelen. „Actie", roept Golan voor de zoveelste maal en weer zucht Mona Zilberstein rolvast in het Hebreeuws: „Hoe lang nog, hoe lang moet deze ver schrikking nog duren"? Ze staart ontred derd in het oog van de camera. Daarna herhaalt ze de zin in Britse klinkers en medeklinkers, dit in verband met de ex port van de film. Buiten snuffelen waakhonden van de po litie geïnteresseerd aan weggegooide plas tic bekers. Caravans en vrachtwagens staan schots en scheef door elkaar, alsof Toni Boltini persoonlijk de rangschikking heeft geregeld. Daarachter kruipen ge vechtswagens over de betonstrips. Ook de reprise van de operatie-Entebbe wordt weer in bloed, zweet en tranen geboren. „Wat ik film", herhaalt Golan, „is de waarheid. Ik ga niets verheerlijken. Ik zet de Israëlische soldaat niet op een voet stuk. Ik maak geen super-held van hem, geen Joodse James Bond. Mijn helden zijn anti-helden, de gewone jongens, die fouten maken en niet graag schieten, niet graag doden. Ze nemen het risico alleen, omdat ze geloven in een droom. De Droom van Israël. Ja, dames en heren we gaan weer verder. Lichten aan. Camera loopt. Actie". LEO THURING tebbeif We zeggen alleen niet wie het zijn, want er komt onherroepelijk weer een moment, dat ze in actie moeten komen. Daarom is het beter, dat ze anoniem blij ven. Datzelfde geldt voor de gegijzelden: één advertentie in de Israëlische kranten was voldoende om hun medewerking te krijgen. Zo wordt er door ons gewerkt: de Israë liër beschouwt deze Entebbe-film als een ere-zaak. Daarom hebben we ook de vol ledige steun gekregen van het leger. Het heeft drie Hercules-vrachttoestellen ter beschikking gesteld en een Boeing 707. Klaus Kinsky. eigenaar van een geauthoriseerd smartelijk hoofd, speelt in de Entebbe-film de rol priesters gespeeld, maar ook een SS-er en een Amerikaanse tank-sergeant". Op Sabbath in Israël. Dat betekent voor de hotelgast een ontbijt met droog brood van gisteren en steenkoude eieren met een turquoise dooier, die zo hard is als een pingpongbal. „Sorry sir", zegt de ober betrapt, „maar we moeten ons nu eenmaal houden aan de Joodse wetten". Buiten zijn de straten van Tel Aviv uit gestorven en flaneren honden op de rij banen, waar twaalf uur geleden nog hon derden kamikaze-chauffeurs elkaar in bloedstollende slaloms passeerden. Wild west in het Midden-Oosten. Het busver- keer is nu nagenoeg tot stilstand geko men en bij de meeste winkels zijn de rol luiken neergelaten. Voor Menaham Golan is deze sabbeth en vele volgende echter een normale werk dag onder moordende hoogspanning. De ze reus van de Israëlische filmindustrie is sinds vorige week bezig met de verfilming van „ENTEBBE OPERATIE THUNDER BOLT", een 2.700.000-dollar-project en daarmee het duurste project, dat hij in zijn turbulente leven als filmregisseur on der handen heeft gehad. Als eerste was de Amerikaanse gigant Warner Brothers uit Hollywood met de vette Entebbekluif aan de haal gegaan, ook al bleek na enige maanden dat het Israëlische leger-orakel de Amerikanen geen bruikbare gegevens verschafte en de scenarioschrijvers met vage verzinsels op een dwaalspoor bracht Met koortsachtige haast wordt daar nu gewerkt om de film met een sterrenbezet ting, waarbij o.m. Burt Lancaster en Liz Taylor in recordtijd in de bioscoop te krijgen. Dat zou -r tegenslagen als de plotselinge dood van de acteur die voor Idi Amin speelde ingecalculeerd in ja nuari 1977 moeten zijn. Want inmiddels is daar bekend dat ook Israël de film over het gebeuren gaat maken. Met vriend Yo- ram Globus, die net terug was uit Ameri ka waar hij als huurling had meegewerkt aan het Entebbe-gebeuren van Warner Brothers, vloog Menaham Golan naar Mi laan, waar hij zijn idee op het Mifed Filmfestival alvast verkocht aan veertig landen. Later kwam er ook nog een telegram uit Oeganda, waarin stond, dat generaal Idi Amin dolgraag een co pie van Golans rolprent wil hebben om thuis in zijn paleis op zijn dooie gemak te achterhalen, op welke wijze hij zich door de vliegende Is- raël-brigade in de luren heeft laten leggen. „Deze produktie", zegt Golan, „beschouw ik als het hoogtepunt in mijn leven. Direct na de cou pe in Entebbe dacht ik: Dit moet ik verfilmen. Met de operatie-Enteb be is eindelijk een stuk geschiedenis gemaakt, dat om een verfilming door éigen mensen schreeuwt. Eindelijk hebben we de kans om met de Israëlische film industrie door te bre ken op de internationa le markt Stel je even vöor ieder mens vindt het toch prachtig om zich te identificeren met een held, een echte held. En van dat soort liepen er die nacht in Oeganda toevallig tientallen. Ge wone jongens uit Israël, die van hun land houden en bereid zijn om er alles voor te doen. Sybil Danning: „Dit is één van de moeilijkste rollen van mijn leven. Er staan barricades tussen mij en die terroriste Halima" Voor een filmproducent is er nooit een beter verhaal geweest dan dat van de operatie-Entebbe. Daar droom je hardop van, daar wil je figuurlijk best een moord voor doen. De Tweede Wereldoorlog is geen bruikbaar onderwerp meer. Dat is geweest, ouwe koek, waarvan het publiek de buik vol heeft. En die oorlog in Viet nam was zo afschuwelijk en onmenselijk, In een zwaar bewaakte uithoek van het Ben Goerion-vliegveld bij Tel Aviv vormt een blauw-witte leger-Boeing 707 momenteel het middelpunt van de natuurgetrouwe reconstructie van de Israëlische meester-operatie-Entebbe. dat je er kiesheidshalve geen film over kunt maken. Maar Entebbe schreeuwt om een film en daarom heeft het ons ook weinig moeite gekost om sponsors voor ons project te vinden. Samen hebben ze 3,7 miljoen dol lar op tafel gelegd en dat is voor Tsraeli- sche begrippen een monstrueus groot be drag. Ik heb tot nog toe alleen films ge maakt, die stukken minder dan de helft van dat bedrag hebben gèkost en daar werd al schande over gesproken. Voor Amerikanen betekent het echter een afbraakprijsje, een flutbedrag, waarvoor ze nauwelijks een uitgeklede B-film ma ken. Als je nu weet, dat Charles Bronston vqpr zijn rol in de Amerikaanse versie Van Entebbe een miljoen dollar krijgt kun je uitrekenen, op welke minimumbasis wij momenteel werken. Voor mij is dat geen probleem, want ik werk met vrienden, die stuk voor stuk ge loven in het project en er geen fortuinen aan willen verdienen. Ik geloof ook niet in duurbetaalde sterren, in superfilms van 100 miljoen dollar. In deze film gaat het om het ware verhaal. Hoe is het in wer kelijkheid gebeurd? En dat laten we zien. Hoe dat mogelijk is ondanks alle geheim zinnigheid rondom het Entebbegebeuren? Omdat wij Israëliërs zijn. Ons hebben ze wel verteld, wat er in Oeganda gebeurd is. Niet alles uiteraard, maar we zijn toch een hoop geheimen te weten gekomen, die niemand wist. Ik ben zelf officier, ik heb als piloot ge vochten in de Zesdaagse oorlog, in de Yom Kipoer-oorlog. En de anderen zijn ook stuk voor stuk actief geweest aan het front. We weten dus verrekte goed, waar we mee bezig zijn, waarover we het heb ben. We spelen in feite geen rol, we zijn onszelf. Een belangrijk deel van de para-troepen, die straks in de film actief zijn, was ook ingeschakeld bij de echte operatie in En- Deze opname van het totale gekaapte vliegtuig zal de bioscoopbezoeker straks niet zien. Het is producer Golan namelijk niet gelukt om een Airbus, het type vliegtuig, dat naar Entebbe gedirigeerd werd. op de kop te tikken. Daarom behelpt hij zich nu met een leger-Boeing 707, waardoor hij zich moet beperken tot detailshots. Naast de Israëlische actrices en acteurs treden ook de Pool Klaus Kinsky en de Oostenrijkse Sybil Danning op. Zij zijn de terroristen, die letterlijk schot in de handeling brengen. Natuurlijk is het doodjammer, dat we niet kunnen filmen in een Airbus; het ty pe vliegtuig, dat bij de kaping betrokken was. We hebben geprobeerd om zo'n exemplaar op de kop te tikken, maar het is ons niet gelukt. Air-France, die in ja nuari van dit jaar de bijna fatale vlucht 138 van Athene naar Parijs zou uitvoeren weigerde categorisch alle medewerking. Ze hebben ook alles gedaan om onze filmers te beletten om in Frankrijk opna men te maken. Jammer, jammer, dat we ons nu moeten behelpen met een Boeing 707, want daardoor kunnen wij het totale interieur niet laten zien en moeten we ons noodgedwongen beperken tot detail-shots. We hebben wel medewerking gekregen van de Israëlische regering. Deze week worden eerste-minister Rabin, de minister van buitenlandse zaken Allon en zijn col lega van oorlog Peres tijdens hun werk zaamheden in de Knesset, het parlement van Israël, gefilmd. Ze hebben gezegd: Zolang we niet al te hinderlijk gestoord worden kunnen jullie je gang gaan. Op die manier sparen we de salarissen van drie dure figuranten uit". Op deze sabbath in december zijn de ge salarieerde honderd medewerkers van Golan al vóór dag en dauw present op het vliegveld Ben Goerion even buiten Tel Aviv, dat al uren geteisterd wordt door een zandstorm uit de richting van de Si nai-woestijn. Een deel van hen heeft zich teruggetrokken in een uithoek van het terrein, waar de blauw-witte leger-Boeing het helverlichte middelpunt van de actie vormt. Het vliegtuig is door het leger ver huurd voor 20.000 Israëlische ponden per dag en daarom heeft Golan vliegende haast. Elke dag, dat er op deze lokatie wordt gefilmd, betekent een extra onkos tenpost en dat kan deze Israëlische bruin niet meer trekken (ondanks het feit, dat het pond aan een trimoefening bezig is en wekelijks een paar ons afvalt). Golan, met stoppelbaard van dagen, vormvaste kringen onder trouwe hondeo gen en een slobberend legerpak rondom zijn tors, heeft vannacht twee uur gesla pen, hangend in zijn regisseursstoel. Elke productiedag worden er door zijn twee camera-teams 40000 meter film door ge jaagd en die buit wordt in de armetierige studio op Allenby 's nachts direct ontwik keld en gekeurd. Half december moeten de opnamen voltooid zijn en op 15 janua ri 1977 is de wereldpremière gepland van „ENTEBBE OPERATIE THUNDER BOLT". „Gekkenwerk" geeft Golan met een groot moedige gaap toe, „maar we hebben geen andere keus. Daarom werken we ook te gelijkertijd met twee volwaardige camera- teams plus een groep, die naar Athene is gevlogen om de kapingsactie met authen tieke Griekse shots geloofwaardig te ma ken. En dat doen ze dan met liefde voor een grijpstuiver".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15