ES» Amerikaanse missionarissen beschuldigen Nicaragua Ethisch reveil hard nodig Kerkelijk leven op Cuba verheugend DAMRAK ttflNGENflflM, BEURSOVERZICHT KLM onder Heineken hoger PAGINA 10 LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 DECEMBER 1976 De maand november is geëindigd zoals zij begonnen is. In de eerste dagen van december is er weinig verandering in gekomen, hooguit een kleine afbrokkeling. We kunnen ook zeggen dat het koersniveau in november met wat ups en downs uiteindelijk redelijk stabiel bleef, en dat het koerspeil zich daardoor boven het niveau van oktober kon handhaven. (Laagste ANP-indexcijfer van het jaar op 13 oktober: 80,6 en op 2 december 84,7). Dat is een verbetering van 5,1 procent. Die stijging zien we niet over de gehele linie. De groepen verzeke ring en handel laten een hogere stijging zien. De groepen scheep vaart en banken een lagere stijging, terwijl de groepen internationa le concerns en industrie gelijklopen met de algemene stijging. Ogenschijnlijk zou men dat voor de internationale concerns met vervacht hebben, na de publikatie van de resultaten over het derde kwartaal. Maar de beurs heeft per saldo mede uiteraard door de reactie op buitenlandse beurzen maar koel op de resultaten gereageerd- Vergeleken met het laagste niveau op 13 oktober kpnden alleen Unilever (behoorlijk) en Koninklijke (matig) stijgen. De rest bleef nagenoeg gelijk in koers. Of het in november bereikte koersniveau zich ook in de nieuwe, lopende maand kan handhaven, is nog een groot vraagteken. Een verder herstel op korte termijn zit er, zoals de vooruitzichten thans zijn, niet in. Daarvoor is de economische situatie in en buiten Nederland te onzeker, te onoverzichtelijk. Voor eigen land komt daar nog bij, dat een loonakkoord tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties onmogelijk bleek te zijn. En daar de regering niet meer aan een algemene loonmaatregel wil, blijven er alleen onder handelingen tussen werkgevers- en werknemersorganisatie per bedrijfstak over. Hierbij zullen de vakorganisaties zeker op het probleem stuiten dat er sterke en zwakke bedrijfstakken zijn, om nog maar niet te spreken van sterke en zwakke ondernemingen binnen elke bedrijfstak. Het ligt daarom in de lijn der verwachting, dat er sociale onrust zal komen, hetgeen bepaald niet bevorderlijk is voor een goed beursklimaat. Een moeilijk punt is ook hoe de rentabiliteit van het bediijfsleven zich zal ontwikkelen. Er waren in het afgelopen halfjaar duidelijke aanwijzingen dat die rentabiliteit zich bij een groot aantal bedrijven aan het herstellen was. De verlaging van de rente voor het opnemen van bankkredieten werkt ook in die richting. Maar er ontwikkelen zich tegenkrachten. In de eerste plaats de mogelijkheid van hogere lonen dan bedrijfseconomisch verantwoord is. En in de tweede plaats de mogelijkheid van onderbezettingsverliezen, doordat de bestedingen (consumptie plus investeringen) de neiging hebben terug te lopen en doordat de stijging van de overheidsuitgaven onder druk wordt gezet. Of er veel soelaas van buiten de grenzen te verwachten is, is nog maar de vraag. In Wall Street blijft het kwakkelen geblazen zolang de beurs niet zeker weet wat zij economisch gezien van de nieuwe president Carter kan verwachten. Daar komt nog bij dat de Amerikaanse beurs in december altijd de verkopen om fiscale redenen moet verwerken, van mensen die verliezen willen kweken om die op koerswinsten in mindering te kunnen brengen. Aandelen zijn tegen deze achtergrond gezien thans geen aantrekke lijke belegging, hoewel er natuurlijk de nodige aandelen bestaan van goed geleide en goed renderende ondernemingen, met een, gezien de koers, goed rendement. De dynamische beleggers weten deze stukken wel te vinden. In de groep industrie zaten deze week (gemeten tot en met donderdag) nogal wat koersverliezen. Op verschillend gebied kwam dit tot uiting. De drankleveranciers Heineken, Bols en Hero zakten, maar ook in de kapitaalgoederenindustrie vielen er spaanders (Rijn-Schelde-Verolme, Giessen, Holec, Verenigde Machinefabrie ken, Twentse Kabelfabrieken, Duiker). En dan moeten wij ook de papierindustrie en enkele grote aannemingsbedrijven noemen. Een geval apart is tapijtindustrie Bergoss. Circa drie maanden geleden was er nog sprake van een kleine winst over het eerste halfjaar, en nu moest de beurs eind vorige week horen dat er door afzetmoeilijkheden in Duitsland en door Engelse concurrentie toch weer verlies geleden wordt. De beurs reageerde fel. Het werd donderdag 112,— tegen een vorige koers van 141,50. Er waren echter ook een paar moedgevende koerswinsten. Het gaat om twee bedrijven die het moeilijk hebben gehad maar die door hulp van buitenaf en door interne reorganisatie weer op de goede toer zitten. Gero liep van 24,— naar 30,— en Zaalberg van 75,50 naar 85,—. En dan Sanders Behang: ondanks het grote pessimisme van de direktie kon de koers zich goed handhaven. Dit zal te danken zijn aan de hoop dat men in het lopende boekjaar na het verlies van vorig jaar quitte zal spelen. In tegenstelling tot de aandelenmarkt was de obligatiemarkt volop in de aandacht. De stukken met vaste renten trekken kopers. De vroeger gehoorde mening, dat de rente zo hoog moet zijn dat er na aftrek van de waardedaling van het geld nog een reële rente moet overblijven, wordt thans niet meer gehoord. De daling van de rentetarieven van de Nederlandse Bank heeft de reeds bestaande druk op de rente versterkt. In financiële kringen had men eerder een verlaging met een half procent dan met een heel procent verwacht, hetgeen de verdere daling in de hand werkte. De enorme successen van de 8 3/4 procents leningen waren dan ook niet zo verwonderlijk, doch het feit dat de toewijzingen zeer gering zullen zijn. Parallel aan deze inschrijvingslust gaat de kooplust voor uitstaande obligaties. 8 3/4 pets leningen noteren al 101 en hoger, en zelfs een 8 1/2 pets Nederland is boven pari (donderdag 101) gekomen. Een nieuwe staatslening, maar dan met een rente van 8 1/2 pet acht de beurs dan ook niet uitgesloten. Inmiddels kunnen beleggers ook iets meer rente maken dan 8 3/4 pet. De Amrobank heeft namelijk een lening van 9 procent kapitaalobligaties aangekondigd met een looptijd van 25 jaar. De koers van inschrijving wordt volgende week bekend gemaakt. De iets hogere rente moeten wij zien tegen de achtergrond van het iets grotere risico van deze stukken, omdat houders in geval van liquidatie of faillissement hun geld pas krijgen, nadat andere crediteuren hun geld geheel hebben ontvangen. Maar bij een zo vooraanstaande bank hoeven obligatiehouders zich daar geen zorgen over te maken. De kooplust voor obligaties aan het eind van het jaar kan ook een fiscale kant hebben, en wel van obligaties met hoge rente die nog beneden pari noteren. Wij moeten dan bovendien in januari een coupon betaalbaar hebben. De rente van circa elf maanden die de koper op zijn nota ziet bijgerekend, mag hij fiscaal aftrekken. Het volgend jaar in januari ontvangt hij de volle rente die dan bij zijn inkomen komt. Dit spel levert echter alleen voordeel op bij grote bedragen en als het inkomen het volgend jaar lager ligt dan dit jaar. Desondanks, de mogelijkheden worden kennelijk benut en de omzetten worden hierdoor geprikkeld. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u m toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nu de bon invult. dfl, stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis r woonpl.: ^^Ant Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349. Leiden. Leidse Courant AMSTERDAM 3 dec. Op een verder weer vrij kleurloos Damrak stonden de aandelen KLM vrijdag bij opening onder druk. Geopend werd op 103, hetgeen een verlies ten opzichte van het slot van donderdag in hield van 3,20, waarna een verdere daling werd ingezet.Tot de enkele hogere fondsen be hoorde Heineken, die 1 beter begon op 141. Nadat donderdag door onzeker heid rond de cijfers over 1975—76 de koers nogal fluc tueerde ging het nu wat rusti ger toe. Het enige andere actieve fonds dat hoger van start ging was HVA, dat 0,80 beter was op 57,80. Van de internationale waarden moest AKZO 0,60 prijsgeven op 25,70, Unilever een dubbeltje op 112,50 en Koninklijke Olie en Hoogovens ieder een halve gulden op 118,80 resp. 37,10. Philips moest 0,30 terug op 25,60! Deli verwisselde 1 lager van eigenaar op 103. In de scheepvaarthoek was de stem ming zeer licht verdeeld. Van de banken verloor AMRO bank 0,40 op 65,40 en ABN 0,50 op 284. Een zelfde verlies was ook weggelegd voor Nationale Nederlanden op 81,50. De staatsfondsen bleken tot rust te zijn gekomen, na enkele da gen van voortdurende stijging. De stemming was zeer licht ver deeld, waarbij de tendens ech ter licht neerwaarts was ge- De lokale markt gaf weer een ongeïnteresseerd beeld te zien. Er was weinig materiaal, waar door vaak moest worden vol staan met bied-laatkoersen. Zo werd voor Tandjong Priok te vergeefs 10 meer geboden, terwijl voor Hero op een 2 lagere koers geen liefhebbers waren. deze wat troosteloze markt vielen met een wat vastere stemming wel op Unikap, Pakhoed, Springstoffen en Oving-Diepen- veen. Daartegenover stonden wat grotere verliezen bij Jean Heybroek, Schuppen en Inter- las en niet in de laatste plaats voor Bergoss met een verlies van 7, onder meer door wat sombere besprekingen in de fi nanciële pers. Ook de BNG-leningen lagen zeer licht verdeeld in de markt. De nieuwe 25-jarige, 8,75 pet le ning, werd vrijdag voor het eerst officieel genoteerd. Zoals al eerder was voorspeld bleek men voor een obligatie 101 pet over te hebben. De koers van uitgifte was 99,5 pet. Voortgaand aanbod in een vrij wel lege markt drukte de koers van KLM steeds verder terug. Tegen het einde van de beurs noteerde de stukken al beneden de 100. Het slot kwam precies op 100 rond, een uiteindelijk verlies van 6,20. De overige actieve waarden bewogen zich in het algemeen gedurende beurstijd rond het ópeningspeil. Paulus de Boskabouter De Toverhoed door Jean Dulieu x—55 Net als anders ging Paulus Paulus in zijn baardje. „En ik ben waar dat jij Salomo nogal wel zo zijn morgenwandeling maken, want er ook zeker van dat hij niet gestolen tamelijk onheus hebt toegespro- die was er natuurlijk wel bij inge- wordt." Toen zag hij Oehoeboeroe ken?" vroeg de uil toen op de man schoten. De toverhoed ging mee, dat aankomen. Alweer goeiemorgen," zei af „Het was echt nodig," zei Paulus. sprak vanzelf. „Zolang ik hem draag, Oehoeboeroe. „Aan de wandel?" „Salomo denkt veel te licht over hel kan mij niets gebeuren," bromde „Zoals je ziet," zei Paulus. „Is hel bezit van toverhoeden." Suske en Wiske De Raap van Rubens LUCKY LUKE DE LEGENDARISCHE HELD Dargaud S.A 1976 In een brief aan het staats hoofd van Nicaragua, gene raal Anastasio Somoza Debay- le, hebben drieëndertig Ame rikaanse paters kapucijnen de regering van Nicaragua be schuldigd van rechtsverkrach ting en van moord. In hun brief sommen zij de namen op van ruim honderd mensen, die de laatste weken gearresteerd zijn en van wie men niets meer heeft gehoord. Ook protesteren zij tegen de moord op vijf boeren door mi litairen. Onder de gedoden be vindt zich een jongen van acht jaar, die door de soldaten werd onthoofd. De Ameri kaanse missionarissen wijzen de generaal erop, dat in Nica ragua „als gevolg van moord partijen, arrestaties en marte lingen overal een sfeer heerst van angst". De moeilijkheden tussen kerk en staat in Nicaragua zijn al jaren oud. Tot een scherpe botsing kwam het al in 1974. toen alle voornaamste kandi daten der oppositiepartijen van hun politieke rechten wer den beroofd en negen partijen onwettig werden verklaard. Sindsdien is geregeld tot bot singen tussen kerk en staat gekomen. Bisschoppen, pries ters en kerkelijke instellingen worden onder druk gezet of in hun werk belemmerd. Zo deed het leger een overval op de christelijke commune op het eiland Mancarron. De commu ne zou zich aan staatsvijandi- ge activiteiten hebben schuldig gemaakt. De leider van deze commune, de bekende trappistenmonnik en dichter Ernesto Cardenal, die met de boeren en vissers van Mancarron probeert nieu we maatschappelijke vormen te ontwikkelen, werd gearres teerd en voorgeleid voor de militaire rechtbank. De regering verbiedt de publi citeitsmedia aan de klachten en protesten der kerk aan dacht te besteden. De aartsbis-, schop van Managua, mgr. Mi guel Obando Bravo, heeft offi cieel bij president Somoza De- bayle tegen deze censuur ge protesteerd. De aartsbisschop verklaart, dat de kranten en andere publiciteitsmedia met geen woord melding mogen maken van al hetgeen de kerk doet voor de oplossing van sociale problemen en voor de bewustmaking van arbeiders en boeren. Zelfs een toespraak van de paus over de taak van de kerk op dit terrein mocht niet gepubliceerd worden. MGR: SIMONIS: Een ethisch reveil voor de herleving van het waardenbe sef is - hoe men ook over de term denkt - bijzonder hard nodig in een samenleving waar de vermaterialisering desastreuze gevolgen heeft. Aldus de bisschop van Rotter dam, mgr. dr. A. Simonis, deze week in Den Haag tijdens een eucharistieviering voor de KVP-kamerleden, waarbij ook minister Van Agt aanwezig Spiritualiteit is volgens de bis schop echter nog harder no dig. De bisschop benadrukte dat politiek nooit of te nimmer waardenvrij is, want steeds is heel de mens in het geding, de door God gewilde orde van liefde en gerechtigheid. Wat van politici verwacht mag worden is persoonlijke integri teit, een eerlijke presentatie van hun programma en de moed om leiding te geven. De kerk heeft de plicht de waardigheid van de mens te verdedigen en schenkingen van de rechten van de mens aan te klagen. Daarom heeft de kerk met politiek te maken. Zij mag een oordeel vellen en de gewetens vormen, zonder daarmee de autonomie van de regering aan te tasten. „Het behoort tot de taak van chris telijke politici om de waarden van de kerk toe te passen op concrete omstandigheden", al dus mgr. Simonis. Met de dienst in de kloosterka pel in de Oude Molstraat werd een oude KVP-traditie weer opgenomen om met de kamer leden jaarlijks een eucharistie viering te houden. Kerk en wereld KORTE METTEN De Filippijnse minister van toerisme, José Aspiras, heeft paus Paulus tijdens een au diëntie deze week een boek over zijn land gegeven met foto's, gemaakt door Gina Lollobrigida, de voormalige filmster die een tweede car rière als fotografe is begon nen. Zij had de foto's gemaakt tijdens een zakenbezoek aan de Filippijnen. De Anglicaanse kerk in Zuid- Afrika wil meewerken om de blanke bevolking voor te be reiden op een meerderheidsre gering van zwarten in Zuid- Afrika. De synode, die hiertoe besloot, meent, dat de anglica nen alle mogelijke middelen moeten aanreiken om dit op een vreedzame wijze tot stand te brengen. Zij ging met haar besluit in op een oproep van de katholieke aartsbisschop van Durban, mgr. D. Hurley. De kerk van de Heilige Maria in Nowa Huta, de Poolse in dustriestad bij Krakau, zal volgend jaar klaar zijn. Jaren lang is deze kerk voorwerp van strijd geweest tussen ge lovigen en communistische overheid, die vijftien jaar ge leden begon, toen gelovigen een houten kruis oprichtten op de plaats waar zij een kerk wilden bouwen. Toen de poli tie het kruis wilde verwijde ren kwam het zelfs tot een treffen, waarbij met stenen en traangasgranaten werd ge gooid. Lange tijd zijn er bij Hoewel het aandeel van de katholieken in de totale bevolking van Cuba sinds 1961 is terug gelopen van 90,4 tot 50,2 procent, is de intensi teit van het godsdienstige en kerkelijke leven verheugend. De Argentijnse bisschop van Avellaneda, Anto nio Quarracino, heeft dit verklaard na een bezoek aan het sinds 1959 communistisch gere geerde eiland. Op het moment zijn er vijfenveertig seminaris ten en in de afgelopen vijf jaar zijn er vieren dertig priesters gewijd. Dit is een positieve ontwikkeling, maar het aantal zielzorgers blijft veel te klein om voldoende tegemoet te komen aan het verlangen naar geregelde diensten. Er zijn maar 197 priesters op een aantal van negen miljoen inwoners. Omdat de regering van Cuba sinds enkele jaren de komst van buitenlandse missionarissen be lemmert, volgt de kerk van Cuba het voorbeeld van andere kerken in Latijns-Amerika door steeds meer leken te vormen voor het leiden van kerkelijke diensten in priesterloze paro chies. Geregeld worden bisschoppen uit Zuid- Amenka uitgenodigd om in Cuba te komen spreken, waardoor ervaringen met de zuster kerken kunnen worden uitgewisseld. het kruis missen in de open lucht opgedragen, toen de au toriteiten geen toestemming wilden geven voor de bouw. De 91-jarige aartsbisschop van Malta, mgr. Michael Gonzi, is afgetreden. Hij is tweeënvijftig jaar bisschop van het eiland geweest. Hij is vooral bekend door zijn jarenlange strijd te gen de socialistische premier Mintoff. Tot zijn opvolger is benoemd mgr. J. Candelaria. Fraai geïllustreerd en goed van inhoud is weer het tradi tionele Kerstblad van Open Deur, waaraan vertegenwoor digers van diverse kerken heb ben meegewerkt. Het zal in een groot aantal plaatsen door duizenden vrijwilligers huis aan huis worden aangeboden als een gezamenlijke kerst groet van de kerken. Dank Duitse kerken voor vrijlating van Kappler Kardinaal Joseph Hoeffner en de evangelische bisschop Helmut Class hebben de Italiaanse regering per brief bedankt voor de vrijlating van de voormalige SS'-er Herbert Kappler. Als voorzitter van de Westduitse bisschoppenconferentie en als voorzitter van de raad van de Evangelische Kerk van Duitsland schrijven kardinaal Hoeffner en bisschop Class, dat zij begrip hebben voor de reacties uit de Italiaanse bevolking bij de vrijlating van Kappler. Met name van hen, die het slachtoffer zijn geweest van de misdaden van Kappler. „Toch dient er barmhartigheid te zijn in plaats van bitterheid", zo menen zij. Men mag niet zwijgen, als de grens van menselijk heid =/,=,Ingrao. wordt overschreden, doordat men te lang voor zijn schuld moet boeten, zo menen zij. De geest van het evangelie wijst de weg van de vergeving. „Geeft u aan Kappler, die berouw heeft over zijn daden, de eerlijke kans van menselijk heid". Kardinaal Hoeffner en bisschop Class hebben hun brief gestuurd naar president Leone, minister-president Andreotti, voorzitter van de senaat Fanfani en voorzitter van de Kamer Ingrado.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10