Bier aan de winnende hand in strijd tegen kalimijnen CDA: Tipgever Menten kan bij Accent zitten PvdA en PPR praten over UC-project CDA: loongesprekken over periode tot 1980 TUINDERS ZITTEN AL EEN HALVE EEUW MET ZOUT IN HUN MAAG ALLEEN GEHUWDEN MET KIND NIET DIENSTPLICHTIG Scherpe controle op wapenaankopen SCHOOL VAAK TE MOEILIJK V KI JU AG 3 DKCKMBJl-K iyvo LülDbfi UOUKAm PAGINA y (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft een lawine van vragen afgevuurd op minister Van Agt naar aanleiding van het rapport- Hartsuiker over de mislukte arrestatie van de van oorlogsmisdaden verdachte P. Men ten. DEZE DIENEN TER VOORBEREI DING VAN HET NADERE GESPREK DAT DE VASTE Kamercommissie voor Justitie op 14 december met de minister over de zaak Menten zal hebben.De vragen spitsen zich toe op de gang van zaken op het ministerie bij spoedzaken; de verdeling van de verantwoordelijkheid bij de opera tie om Menten te arresteren; het onderzoek naar de mogelijkheid dat Menten getipt is en de voorbereiding van de arrestatiepo ging. l Vrijwel alle fracties zijn er over verbaasd, dat minister Van Agt door zijn ambtenaren niet mondeling attent is gemaakt op de op handen zijn de arrestatie. Er wordt in dit verband op gewezen, dat de minister nadat het tijdstip van arrestatie reeds vaststond, nog met diverse bij de zaak betrokken amb tenaren, onder wie' topman mr. Mulder,van het departement, heeft gesproken. Verwondering is er ook over het feit, dat de nota met opdruk „heden" (de hoogste urgentie-aanduiding) waarin de spoedige aanhouding van Menten werd aangekon digd, ongelezen op het bureau van de minis ter heeft gelegen. Waarom heeft niemand, bijvoorbeeld mr. Mulder of de kamerbe waarder, tegen Van Agt gezegd, dat de nota in zijn bakje „ingekomen stukken" lag? De CDA-fracties wensen dat de letterlijke tekst van deze nota van mr. Mulder open baar wordt gemaakt. Het CDA laat ook duidelijk merken, dat het de mogelijheid niet uitsluit, dat de tipgever van Menten bij het weekblad Accent zit, dat de affaire aanhangig heeft gemaakt. „Wie hadden er allemaal voorwetenschap van de op hande zijnde arrestatie?", vragen de CDA-fracties. Zij noemen zelf drie mogelijkheden: de be trokkenen bij justitie politie en Accent: de 25 medewerkers van Accent, de 100 mede werkers betrokken bij de vervaardiging van het weekblad, al degenen die betrokken zijn bij het zetten van de tekst van Accent en de betrokkenen bij het Duitse weekblad Der Stem, dat het Accent-artikel over Menten had aangekocht. De CDA-fracties hebben er ook moeite mee, dat een politiecommissaris zondagavond 14 november Accent-hoofdredacteur Knoop tipte over de voorgenomen arrestatie de volgende dag. Uit de vele vragen blijkt, dat de Kamer er met van overtuigd is, dat de Amsterdamse hoofdofficier van Justitie mr. Messchaert verantwoordelijk moet worden gesteld voor het mislukken van de arrestatie. In het rapport van zijn directe superieur mr. Hart suiker komt mr. Messchaert als de zondebok naar voren. Maar de Kamer wil nu ook wel eens weten, welke de verantwoordelijkheid van mr. Hartsuiker zelf was. Intussen is het rechercheteam dat op Men ten jaagt verdubbeld tot 30. Het onderzoek strekt zich ook uit tot het buitenland. De politie heeft tot nu toe ongeveer 250 tips nagetrokken. Er zouden al meer huiszoekin gen zijn gedaan, dan bekend zijn geworden. Kever-model Veertig jaar geleden werden de eerste tests gedaan voor het later zo wereldbekende en populaire Kevermodel van de Volkswagen. Reden voor de „pioniers" die aan het project gewerkt hebben, om nog eens bij elkaar te komen Op de foto van links naar rechts: Walter Fröde, Heinz Gr'óschel, Kerbert Kas, Hans Klauser, aan het stuur dr. Ferdinand Porsche (zoon van de ontwerper), Rudolf Ringer, prof. Werner Rixman en Wilhelm Vorwig. KLM-rapport: uitbreiding Schiphol noodzaak (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL In het belang van de nationale economie, de werkgelegenheid en de positie van de KLM dient op korte termijn het besluit te vallen de luchthaven Schiphol uit te brei den. Tot deze conclusie komt de KLM na een onderzoek naar de noodzaak van een tweede lucht haven. Tot een tweede nationaal vlieg veld in gebruik kan worden ge nomen („op zijn vroegst 1990- 1995") moet volgens de KLM Schiphol met een tweede sta tionsgebouw en een vijfde land ingsbaan worden uitgebreid om de groei van het luchtverkeer op te vangen. De KLM toont zich duidelijk voorstander van een tweede luchthaven, maar ioet geen uitspraak over de plaats ervan. Brand Een korte maar felle brand heeft gisteren bij sneuvelden. Bij de ontploffing raakten vier mensen Speelman's oliefabrieken in Rotterdam gewoed. Het gewond. Drie van de vier gewonden werden over- vuur ontstond na een explosie die zo hevig was gebracht naar het brandwondencentrum van het dat er in de buurt van de fabriek flink wat ruiten Zuiderziekenhuis. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De CDA-fracties in de Tweede Kamer willen dat regering, werkgevers en werknemers gaan praten over de sociaal- economische ontwikkelingen tot 1980. De KVP-er Van der Gun lanceerde dit voorstel gisteren tijdens de voortgezette behandeling van de begroting van Sociale zaken. vermindert, aldus Van der Gun. de de houding van de werkge- De CDA-woordvoerder zei ver- vers onbegrijpelijk en Van der der dat over de prijscompensa- Gun voegde daar aan toe het gevers willen doen. Ook de Pv- regering verwezen. Dat was nu juist iets dat werkgevers en vak beweging samen hadden moeten oplossen, vond hij. CDA en Pv dA, maar ook de liberalen, ke ken angstig aan tegen de gerin ge mogelijkheden die de rege ring heeft om in te grijpen. Ei genlijk moeten we rustig wach ten, misschien wel op sociaal geweld, aldus socialist Van der Doef, die ook vond dat bij het oplossen van de loonproblemen te veel is geschoven met pre mies voor sociale verzekeringen. Mevrouw Van Leeuwen (CDA) sprak in dit opzicht over „gefoe- zel" rond me- en tegenvallers. Bekentenis Dordtse moord blijkt vals VLISSINGEN (ANP) - De 17- jarige Arie J. kan zijn vader, de op 6 november vermoorde re serve-schipper, niet hebben doodgeschoten (zie bericht van gisteren), howel hij dit eerder tegenover de politie bekend had. Dit is uit een reconstructie van het misdrijf gebleken. Arie zei zijn verklaring te heb ben afgelegd om zijn moeder uit de gevangenis te krijgen. Hij zal nu uit voorlopige hechtenis wor den ontslagen, als de Raad van Kinderbescherming een goed onderdak voor hem heeft gevon- De 44-jarige Cornelis J. werd ruim twee weken geleden in de Dordtse Kil gevonden. De poli tie heeft inmiddels vier verdach ten aangehouden. Het zijn de vrouw van de schipper, haar 18-jarige zoon en twee kelners: de 27-jarige H. S. en de 49-jarige F. v.d. K., allen uit Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWERKERK A/D IJSSEL Dick Bieris in zijn sas. Hij heeft de vlag uitgestoken en op gebakjes getracteerd. Omdat het Europese Hof in Luxemburg hem tot winnaar heeft uitgeroepen van de eerste ronde in de zoutoorlog 'die hij twee jaar geleden tegen de Kalimijnen begonnen is. Afgelopen dinsdag werd zijn overwinning bekend. Het hof bepaalde dat de Nederlandse rechter als arbiter mag optreden in de strijd. Bier beschouwt dat als een overwinning omdat de kans dat het geschil uiteindelijk in zijn voordeel zal worden beslist daardoor behoorlijk toeneemt. Een proces voeren in je eigen land is immers - alleen al vanwege de taalbarrière - aanzienlijk makkelijker dan in een ver ander land. Inzet van de strijd is het zout dat de Kalimijnen in de Rijn dumpen en dat daardoor Bier zijn sproeinat verziekt. Want Bier doet in planten. Net als zijn vader dat deed, zijn grootvader en zijn overgrootvader. Met overmatig zout sproei nat kampt dit Nieuwerkerkse tuindersgeslacht al een halve eeuw. De narigheid begon in de twintiger jaren toen het tot dan toe gebruikte slootwater onbruikbaar raakte. Toen al was de Rijn zo .sterkt verzilt dat men genoodzaakt was over te schakelen op, almaar duurder wordend, leidingwater. Tweeënhalf jaar geleden was ook dat te zout geworden en stond voor de handels kwekerij Bier nog maar één mogelijkheid open om het bedrijf van de ondergang te redden: zelf een 30 meter diepe put slaan en het daaruit naar boven gepompte bodemwater met een eigen installatie zuiveren. Veertigduizend gul den koste die grap en toen sloeg de 30-jarige. Dick met zijn vuist op tafel. „Nou heeft de ellende wel lang genoeg ge duurd", sprak hij. „Wat de Kalimijnen en al die andere industrieën in Frankrijk uitspoken is onrechtmatig. Ze hebben van niemand in Nederland toestemming om mijn water te be vuilen. Dus moeten ze dokken. De schade ver goeden die ze aan mijn bedrijf toebrengen. Of op zijn minst ophouden met hun zoutlozingen". Hij besloot de kleinere vervuilers te laten schie ten en zijn tegenactie uitsluitend te richten op zijn grootste vijand, de Franse Kalimijnen die verantwoordelijk zijn voor veertig procent van de totale zout-dumping in de Rijn. De strijd die hij sindsdien voor uiteenlopende rechters voert is als die van David tegen Goliath. Want de Nieuwerkerkse firma mag met zijn 25 werk nemers een aardig partijtje meeblazen in de Nederlandse tuinderswereld, vergeleken met het gigantische Franse staatsconcern is Bier natuurlijk een dwerg. „Dat is wel zo", reageert Dick, „maar ik kan niet zeggen dat ik er onder lijd. Als ik zeker weet dat ik voor een eerlijke zaak vecht, is geen obstakel mij te groot. En de strijd tegen de Kalimijnen is volstrekt eerlijk. Bovendien vecht ik niet alleen voor mijn eigen belang. Alle tuinders in de Rijn-delta lijden onder de verzil- ting van het water. En niet uitsluitend de tuinders. Je kan zeggen dat iedereen die er woont in meerdere of mindere mate nadeel ondervindt van de industriële lozingen". Helemaal fn zijn dooie eentje vecht Bier overi gens niet. Van het begin af heeft hij samenge werkt met de in Amsterdam gevestigde stich ting Reinwater, waarin meerdere organisaties op het gebied van milieu-defensie samenwer ken. Het eerste treffen in de zoutoorlog had plaats in oktober 1974. Toen dagvaardden Bier en de stichting Reinwater de Kalimijnen voor de Rotterdamse rechtbank. Ze vroegen de rech ter om de lozingen onrechtmatig te verklaren en te bepalen dat de ondernemers die van het zout schade hebben ondervonden, een vergoe ding toekomt. De rechtbank in Rotterdam vond echter dat men met die eis niet bij hem moest aankloppen maar bij de rechter in Frankrijk. Daarop tekende Bier hoger beroep aan bij het gerechtshof in Den Haag en die verwees de zaak weer naar het hoogste EEG-gerechtshof in Luxemburg. Dat hof heeft nu dus bepaald dat de Nederlandse justitie wel degelijk gerech tigd is een uitspraak te doen. Voelt de Nieuwerkerkse tuinder, ondanks dit succes, toch niet iets van teleurstelling dat na twee jaar de eigenlijke strijd nog steeds moet beginnen? „Zeker niet", zegt hij, een stuk gebak wegslikkend. „Op de eerste plaats wist ik van het begin af aan dat de hele procesgang een jaar of vier vijf zou duren. Maar wat veel belangrijker is: de hele juridische touwtrekkerij heeft er inmiddels toch wel toe geleid dat de Kalimijnen en de Franse overheid hem begin nen te knijpen. Dat ze onze klachten althans au sérieux zijn gaan nemen". Bier heeft meerdere gronden waarop hij deze opvatting baseert. Zijn belangrijkste argument ontleent hij aan de voor deze maand aangekon digde ondertekening van het zogenaamde zout- lozingsverdrag tussen de verschillende Rijnoe- verstaten. Over dat verdrag wordt al gebakke leid sinds de Tweede Wereldoorlog. Dat de ondertekening ervan nu dan toch op korte termijn zal volgen, brengt Bier rechtstreeks met het proces tegen de Kalimijnen in verband. „De Franse autoriteiten zijn bang voor een voor hen ongunstige beslissing. In de hoop een dergelijke ontwikkeling te kunnen voorkomen doen ze nu vrijwillig concessies". De overeenkomst houdt in dat Frankrijk zo spoedig mogelijk de zoutlozing in de Rijn moet beperken. Over enkele jaren, aldus de officiële afspraken, moeten de Kalimijnen minstens de helft van het «afvalzout opslaan in putten diep onder de grond. De daaraan verbonden kosten komen voor rekening van de Rijnoeverstaten gezamenlijk. Nederland betaalt 34 procent, dat is 24 miljoen gulden. Tegelijk met het zoutlo- zingsverdrag wordt een overeenkomst getekend waarbij de Rijnoeverstaten zich verplichten de lozing van chemische stoffen in de Rijn te beperken. Ook al ervaart Bier deze regelingen als een keer ten goede, ver genoeg gaat een en ander hem bepaald niet „Het gaat om-het principe", beklemtoont hij. „De Kalimijnen en al die andere industrieën hebben misschien in Fran krijk en Duitsland wel toestemming om de boel te vervuilen, maar niet hier. Daarom moet de rechter uitspreken dat hun handelen onrecht matig is. Als die uitspraak er is kunnen we uit de voeten. Want het gevolg ervan zal zijn, dat alle ondernemers die aantoonbaar schade hebben ondervonden van het zout, financiële vergoeding zullen claimen. In een groot aantal gevallen is de schade in ronde guldens uit te drukken. Neem mij met mijn eigen water-in- stallatie. Die is zo duur dat het water mij 1,75 per kubieke meter kost. Dat is een gulden meer dan de waterleidingbedrijven berekenen. Wat wij nou beogen is de Kalimijnen voor de keuze stellen: of met een smak geld over de brug komen of zo snel als redelijkerwijs mogelijk is met de zoutlozingen stoppen. Uiteraard zal men voor het laatste kiezen. Gebeurt dat een maal, dan hebben we de strijd gewonnen. Als een reus als de Kalimijnen eenmaal door de knieè'n gaat, volgen alle andere industrieën vanzelf. Het uiteindelijk resultaat zal zijn dat ik mijn waterinstallatie naar de schroothoop kan brengen en dat de jeugd weer - tjoep - in het water kan springen om een baantje te trekken". Emancipatiekommissie DEN HAAG (ANP „Laat de vrijstelling van dienstplicht voor gehuwde mannen vervallen en keer de kostwinnersver goeding aan gehuwde dienstplichtigen alleen uit wanneer zij een kind hebben". Dit is een voorstel van de Emancipatie kommissie, een advieskommissie van de regering De vrijstelling voor gehuwde dienstplichtigen is een idee van minister Vredeling van Defensie omdat hij op de uitgaven wilde bezuinigen. De Kamer was hierover zeer verdeeld en de Rotterdamse jurist professor Hoefnagels stelde toen dat deze bezuiniging voor defensie toch tot stijging van de algemene overheidsuitgaven zou leiden. Bovendien was hij bang voor een groot aantal onbezonnen huwelijken. De emancipatiekommissie meent dat hun voorstel het voor deel heeft dat iedere dienstplichtige wordt opgeroepen, on geacht de burgerlijke staat. „Dit is billijker ten opzichte van de ongehuwden", aldus de emancipatiekommissie. DEN HAAG Staatssecretaris Stemerdink van defensie wil het toezicht op wapenaankopen verscherpen. Hij heeft een plan opgesteld om aan de drie krijgsmachtdelen (landmacht, luchtmacht en marine) bureaus toe te voegen die erop moeten toezien dat zich bij de aanschaf van nieuwe wapens geen onre gelmatigheden voordoen. De bureaus komen onder lei ding van burgerambtenaren en krijgen speciale bevoegdheden. Zo zullen zij onder meer alle gesprekken tussen de krijgs machtstaven en wapenleveran ciers over materieelaanschaffin- gen mogen bijwonen. De staatssecretaris zal vermoe delijk volgende week al een no ta aan de Tweede Kamer stu ren, waarin dit plan uit de doe ken zal worden gedaan. Aanlei ding voor het plan was het on derzoek van de commissie-Don- ner naar het aanschaffingsbe- leid van de krijgsmachtdelen. De commissie kwam hierbij tot de conclusie, dat men zich voor al bij marine en luchtmacht te rughoudender moest opstellen in contacten met wapenfabri kanten. Stemerdink zal ook op korte termijn een nota uitbrengen, waarin alle geplande wapenaan kopen voor 1977 worden opge somd. Het is de bedoeling dat zo'n nota elk jaar aan het parle ment wordt verzonden. DEN HAAG Volgende week woensdag gaan het partijbestuur van de Partij van de Arbeid en het bestuur van de P.P.R. samen praten over de stellingname tegenover de uitbreiding van de ultra centrifugefabriek in Almelo. Ze zullen proberen tot een gezamen lijk standpunt te komen Evenals bij de P.P.R. bestaat er binnen het partijbestuur van de PvdA veel weerstand tegen de uitbreiding van de fabriek, die grondstof voor kernenergiecentrale produceert. De P.P.R. is zondei meer afwijzend. De tegenstand binnen het partijbestuur van de PvdA en binnen de Tweede Kamerfractie van de P v.d. A. neemt toe. Wanneer de ministers Trip (Wetenschapsbeleid) en Van Doom (CRM) door een harde opstelling van hun partij, de P.P.R., gedwongen zouden zijn zich niet neer te leggen bij een kabinetsbe sluit tot uitbreiding van de U.C.-fabriek in Almelo, ontstaat een kabinetscrisis. Het partijbestuur van de PvdA is namelijk van oordeel dat de politieke grondslag van het kabinet wegvalt dooi vertrek van de radicale ministers. De andere ministers zouden dan volgens de PvdA ook hun ontslag moeten aanbieden. ROTTERDAM (ANP) - Het aantal leerlingen dat zonder di ploma de school verlaat is van 28.000 in 1972 naar 38.000 in 1975 gestegen. „Een alarmeren de situatie", oordeelt staatsse cretaris K. de Jong (Onderwijs en Wetenschappen). Als oorzaak ziet de staatssecre taris dat steeds meer leerlingen een te moeilijke school probe ren. De problemen spelen voor al op de mavo. Veel jongelui die vroeger naar het lager beroeps onderwijs gingen, kiezen nu voor de mavo, maar moeten voortijdig afhaken, omdat de opleiding toch niet in hun macht ligt. De bewindsman pleitte er daarom dat de mavo en het lager beroepsonderwijs zichzelf blijven en dat ze. waar mogelijk, samenwerken bij toelating van leerlingen. Verkeerde keus: De staatssecretaris meent dat teveel leerlingen de stap van mavo-4 naar de havo wagen. „Zij worden wel toegelaten, maar blijken niet mee te kun nen", aldus de heer De Jong. Landelijk gezien blijft één op de vier mavo-leerlingen in de vier- de klas van de havo zitten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9