Voorzitter Bloembollencultuur luidt noodklok voor kwekers CDA Zoeterwoude duidelijkheid over pleit voor winkelcentrum V erkeerscirculatieplan moet parkeerproblemen in Noordwijkerhout oplossen Minder munitie in Maaldrift Wassenaar wenst invoering van toeristenbelasting PAGINA 4 LËIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 ZOETERWOUDE - De fractie-voorzit ter van het CDA in Zoeterwoude, de heer A. Engelkes heeft bij het college van b en w gepleit voor een spoedige totstandkoming van een winkelcentrum in Zoeterwoude. Hij deed dit tijdens de algemene beschouwingen naar aanlei ding van de begroting 197?. "Wij vinden, dat tegenover de gegadigden nu eindelijk eens open kaart moet wor den gespeeld, wat betreft de exacte kos ten van de grond. De mogelijkheid is, dat deze kosten eventuele gegadigden zullen afschrikken. Anderzijds kunnen deze kosten misschien zo meevallen, dat meer dere aspirant-kopers zich zullen melden. Daarom is onze uitdrukkelijke wens, dat klare wijn wordt geschonken", aldus de heer Engelkes. Ten aanzien van de aanleg van rijksweg 11 als opvang voor het grote verkeersaan bod op de Hoge Rijndijk stelde de CDA- fractievoorzitter dat het open groene ka rakter van het landschap zal worden aangetast. Dit ongeacht welke variant wordt gekozen. De plannen voor de bouw van tweede woningen in het recreatiegebied Vlietlan- den wijst het CDA van de hand. De heer Engelkes: "Als recreatiegebied zal het een functie moeten vervullen voor de bevolking van de randstad. Dan moet ook een zo groot mogelijk deel van de bevolking kunnen profiteren". Een hoge prioriteit wil het CDA verlenen aan de realisering van een kleine sport zaal. Liever zag het een multi-functioneel gebouw in Zoeterwoude ontstaan voor alle binnensporten. Vooral de Hoge Rijn dijk kampt met gebrek aan zaal-accom modatie. VVD De heer b. wiekmeijer van de WD deed b en w de suggestie alles in het werk te stellen om een tandarts naar Zoeter woude te halen. "Binnen enkele jaren (zal) - in verband met de voorgenomen uitbreidingen - zelfs (plaats zijn) voor een tweede", aldus de VVD-fractievoorzitter. Naar aanleiding van het hoofdstuk open bare veiligheid in de begroting merkte de heer Wiekmeijer op dat het hem be vreemdde dat er nog geen zichtis op de datum voor met de bouw van een politie post kan worden begonnen. Tevens her innerde hij het college er aan dat er met de gemeente Leiden nog steeds geen defi nitieve financiële regeling voor assisten- tieverlening bij kalamiteiten tot stand is gekomen. Op korte termijn wil de WD fractie van het college horen in hoeverre het onder zoek naar de lokatie van een woonwagen kampje op bescheiden schaal is gevor derd. De WD is tegenstander van het realise ren van het plan "Hoge Rijndijk-West" voor 1981. "In het afgelopen jaar hebben wij het "woningbehoefteonderzoek" aan genomen als beleid voor de woningbouw. Volgens de in dat rapport gestelde crite ria wordt tot 1981 voldaan aan die be hoefte", aldus de WD-er. pz De fractievoorzitter van Progressief Zoe terwoude, de heer C. Straver, pleitte voor meer openbaarheid van bestuur. "Dat er nu gelegenheid voor burgers is gescha pen om, voorafgaande aan de commissie vergaderingen, wensen en opinies ken baar te maken, wordt door sommige gemeenteraadsleden blijkbaar be schouwd als een bewijs van geweldige openheid. Wij kunnen er niets anders in zien dan een betrekkelijk nutteloze schij noplossing", aldus de heer Straver. Het in gevaar komen van de rust en veiligheid op de Westeindseweg, baart de heer Straver zorgen. "Wij verzoeken u alles in het werk te stellen om waakzaam te zijn", aldus de heer Straver. Ook Progressief Zoeterwoude pleitte voor de bouw van een sportzaal, mede in verband met het feit dat de Bernardus- school op korte termijn zonder gymnas- tiekaccommodatie komt te zitten. V rouwenweg De CDA-er Duindam brak een lans voor de bewoners aan de Vrouwenweg. Zoals bekend is deze weg en omgeving in 1966 door de gemeente Leiden geannexeerd. De heer Duindam haalde fel uit tegen de gemeente Leiden. Hij verweet haar dat het bungalow-plan aan de Vrouwenweg niet van de grond is gekomen, dat de Vrouwenweg en Vlietweg nog steeds in dezelfde toestand verkeren als tien jaar geleden en dat Gemiva in het voormalige klooster aan de Vrouwenweg geen enkele medewerking van het Leidse gemeente bestuur heeft gehad om tot uitbreiding van de accommodatie te komen. De CDA-er raadde het college aan fel tegen de houding van het Leidse gemeen tebestuur te ageren. Het college en alle fracties in Zoeterwoude willen het landelijke karakter van hun gemeente behouden. Milieuwachter Wassenaar moet letten op weggeworpen bladeren WASSENAAR - Burgemeester en wethouders hebben besloten een van de ambtenaren van de dienst gemeentewer ken aan te stellen als milieuwachter. Tot zijn taken zal o.m. behoren contróle op het wegwerpen van bladeren op de open bare weg en op het euvel van de takken en struiken die over fiets- en wandelpa den overhangen. Raadsleden hebben hierover geklaagd bij het begrotingson- derzoek. Wat de overhangende struiken en takken betreft delen B en W mede dat in de maand oktober 387 inwoners van Wassenaar een brief van de politie hebben gekregen met het verzoek al te hinderlijke takken e.d. te snoeien. Na genoeg iedereen heeft aan dat verzoek voldaan. De controle wordt echter voortgezet. Vanuit de raad is ook (weer) geklaagd over de vervuiling van parken, trottoirs, speelplaatsen e.d. door honden. B en W antwoorden, dat tegen dit euvel nog geen afdoende bestrij dings- of preventie methode bestaat. Ook aan dit probleem zal de mi lieuwachter zijn aandacht gaan besteden. Overigens zo zegt het college blijft men toch afhanke lijk van de medewerking en de burgerzin van de hondenbezitters. Bij het verzenden van de aansla gen in de hondenbelasting zullen burgemeester en wethouders nog eens een beroep op de eigenaren van honden doen. NOORDWIJK Als de gemeente Noordwijk in dit tempo doorgaat met de realisering van deze en volgende woningbouwplannen, dan is de bloem bollenteelt gedoemd te verdwijnen, op enkele bedrijven na, die kunnen blijven functioneren, maar dan als beziens waardigheid. Met deze woorden gaf voorzitter PJ. van Went uiting aan de bezorgdheid van de Noordwijkse agra riërs, die gisteravond in het „Hof van Holland" bijeen waren op een ledenver gadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. In zijn toespraak maakte de heer Van Went gewag van een verontrustende ontwikkeling in de wo ningbouw van de gemeente Noordwijk, welke een bedreiging vormt voor de agrarische sector. Het gemeentebestuur wenst in 1978 te beginnen met de woningbouw in het Vinkenveld. Het betreft hier 62 hectare onvervangbare bollengrond. Tezamen met de 11 hectare van de Grashoek en de 6 hectaren in het Middengebied zal in de naaste toekomst in totaal 79 hectare cultuurgrond aan de woningbouw opgeofferd worden. Een trieste situa tie, aldus de voorzitter van Boembollencultuur Noordwijk, in het bijzonder voor de belanghebben den in het Vinkenveld, voor welke gebied een voorbereidingsbesluit getroffen is in afwachting van het bestemmingsplan. Hierdoor wordt een aantal bedrijven sterk in hun ontwikkeling ge remd. De bestaanszekerheid van een aantal onder nemers wordt wankel en een stuk werkgelegen heid dreigt mede verloren te gaan. Een somber beeld, aldus voorzitter Van Went, maar de ontwikkelingen en bouwplannen in de bollenstreek liegen er niet om. Met nadruk ver klaarde hij begrip te hebben voor de eigen bouw- behoefte van de gemeente Noordwijk, maar persé niet voor dé ver het verloop van omliggende gemeenten. „We zetten echter wel een groot vraag teken bij de vraag waarom nu juist het Vinkenveld als plaats voor de toekomstige woningbouw is aangewezen. Waren er geen alternatieve mogelijk heden, die minder kostbaar zijn en gerealiseerd kunnen worden op voor de bloembollenteelt min der geschikte gronden? Wij zullen al het mogelijke doen de nog resterende bollengronden te behou den; zei de voorzitter. In dit verband deelde hij mede, dat de plaatselijke standsorganisaties, de L.T.B., de C.B.T.B. en de Hollandse Maatschappij voor Landbouw hun bezwaren via het Landbouw schap tijdig kenbaar hebben gemaakt. Zij zullen zich zeer aktief met de problematiek van de cultuurgronden bezig blijven houden. Inmiddels is in de pers en de vakbladen de verheugende mededeling gedaan, dat een provin ciale nota de instandhouding van bollengrond aanbeveelt. De heer Van Went die verder nog te hopen dat de bedrijven, die in de bouwplannen vallen, de vergoeding zullen krijgen, waarop zij recht hebben en de mogelijkheden om hun bedrij ven elders te kunnen vestigen. Hij kritiseerde in zijn betoog het door de regering ingediende wets ontwerp ten aanzien van de grondpolitiek waarin inbreuk wordt gemaakt op de bestaande rechten van de eigenaar. Voorzitter Van Went releveerde in zijn toespraak, dat 1976 voor vele kwekers een gunstig jaar was geweest, maar voor de export een jaar om snel te vergeten, wegens onrust op de valutamarkt, een dure inkoop en afzetmoeilijkheden. Hoge prijzen waren er betaald, vooral voor de tulpen. Zelfs de kleinere maten haalden dubbele cijfers. Ook nar cissen en bijgoed konden tegen in het algemeen goede prijzen worden afgezet, en in mindere mate de hyacinthen. Aan het begin van de vergadering herdacht de voorzitter met enkele woorden twee overleden leden, wijlen de heren C. Passchier en C. van Went, in wie de Bloembollencultuur bekwame vakmensen had verloren. Met meerderheid van stemmen ging men verder akkoord met de voorgestelde verhoging van de contributie met 15.-. De heren J. Hoogeveen en N. van Zuijlen zullen de afdeling Noordwijk op de algemene vergade ring vertegenwoordigen. Bij de bestuursverkiezing werd secretaris A. J. Lindhout herbenoemd, ter wijl in de vakature, ontstaan door de niet-herkies baarheid van de heer C. Passchier, Fr. van der Zalm werd gekozen. Medegedeeld werd nog dat het bloemencorso 1976 voor Bloembollencultuur een grote gouden medail le had opgeleverd. Illlllllllllllllllllllllllllll Rustpauzes veerlieden Kaagse pont gewijzigd DE KAAG Het gemeentebe stuur van Alkemade heeft be sloten de tijden, gedurende wel ke de veerpont naar Kaagei land uit de vaart wordt geno men om de veerlieden gelegen heid te geven tot persoonlijke verzorging, te wijzigen. Dit gebeurt nauwelijks een week nadat het college tot de invoering van rustpauzes heeft besloten. De wijziging van de tijden vindt plaats op verzoek van de dorps raad „Kaag". De rustpauzes zijn: 9.15-9.30; 11.15-11.30; 15.45- 16.00 en 19.15 tot 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT On danks de ingediende bezwaar schriften, verwacht wethouder Heemskerk van de gemeente Noordwijkerhout dat nog volgend jaar begonnen kan worden met het "r'" - realiseren van het verkeerscircula- 'm tieplan. Na jaren van praten wordt - er dan eindelijk iets gedaan aan de verkeersproblematiek van het Noordwijkerhoutse centrum. Als gevolg van deze verkeersproblemen kan het centrum haar functie niet goed vervul len. Een aantal winkels wordt slecht bezocht vanwege de geringe parkeermogelijkheden, als gevolg van het drukke meestal door gaande verkeer en als gevolg van de zeer y_smalle trottoirs waar men niet kan stilstaan, Het terrein van de melkfabriek waar thans ruimte is voor honderd geparkeerde auto s. omdat derden dan niet kunnen passeren. Binnenkort is de ontsluiting te verwachten van het „Landbouwplein", zoals de CPG- fractie het in het centrum gelegen parkeer terrein in haar algemene beschouwingen noemde; Een ode aan de voormalige Land bouw melkfabriek die daar stond. Het ge meentebestuur heeft de onderhandelingen met de winkels Vink en Vrolijk met een positief resultaat afgesloten. Auto's kunnen binnen korte tijd eenvoudig op en van het parkeerterrein rijden nu een doorbraak naar het marktterrein mogelijk is geworden. De firma Rodenburg heeft toegezegd haar medewerking te verlenen om voor voetgan gers een pad aan te leggen van het parkeer terrein naar de Dorpsstraat. Op het parkeer terrein is plaats voor meer dan 100 auto's. Als de kroon beslist heeft over de bezwaar schriften kan begonnen worden met het instellen van éénrichtingsverkeer in de di verse straten in het centrum, want wethou der Heemskerk is er vrijwel zeker van dat de gemeente gelijk krijgt Als dat zo is, dan wordt het gedeelte Dorpsstraat vanat de Viaductweg tot de Zeestraat/Havenstraat éénrichtingsverkeer (verkeer uit de richting Noordwijk kan niet mèer rechtstreeks op de Dorpsstraat komen). Het bestemmingsverkeer moet dan via de Viaductweg en de Koningnneweg naar de Havenstraat rijden, of mooier is, aldus wet houder Heemskerk, via de Kerkstraat. Als er eenmaal eenrichtingsverkeer is inge steld, kunnen de diverse straten worden verbeterd. "De bewoners van de Zeestraat hebben nogal wat bezwaren gemaakt tegen het verkeerscirculatieplan, omdat zij vinden dat het plan geen oplossing biedt voor de problemen in de Zeestraat. De problemen daar zullen volgens wethouder Heemskerk over ongeveer twee jaar zijn verholpen, omdat dan een gedeelte van de westelijke randweg van de Dorpsstraat naar de Zeestraat is aangelegd. Dan kan ook de Zeestraat worden aangepast. PAARDEN OP RIJKSWEG SASSENHEIM Negen paar den liepen gisterenmorgen rond half zes op de rijksweg bij het Sassenheimse benzinestation. De dieren werden door de rijk spolitie gevangen en afgevoerd voordat ongelukken konden ont staan. De eigenaar meldde zich om half negen bij de politie. Vermoedelijk hadden kinderen de afsluiting van het weiland, waarop de paarden stonden, verwijderd. Sinterklaas onthult hondenplastiek OEGSTGEEST Sint Nicolaas onthult zaterdag 4 december om 14.30 uur het in opdracht van de gemeente vervaardigde .Hondenplastiek". Plaats van handeling: hoek De Kempenaer- straat/Terweeweg. Na afloop van de plechtigheid is er gele genheid nader kennis te maken met de beeldhouwster, mevrouw M; A. Ravenswaay-Deege, in de Pulchri Studio, Passage 10 te Oegstgeest. WASSENAAR De grote meerderheid van de Was- senaarse gemeenteraad is voorstander van de invoe ring van een toeristenbelasting. Het college van B en W. heelt in antwoord op vragen bij de begroting '77 laten weten, vrij positief te staan ten opzichte van de invoering van een dergelijke belasting. Het college acht die belasting gerechtvaardigd omdat personen die niet in de gemeente wonen en dus geen gemeentelijke belastingen betalen, wel meeprofiteren van de gemeentelijke voorzieningen. Volgens het gemeentebestuur zijn er twee mogelijkheden voor het heffen van de belasting: een belasting op sta-caravans of het heffen van belasting op de bezoekers van toeristische attracties als het Dierenpark, Duinrell en Duindigt. Deze laatste belasting zou kun nen dienen ter vervanging van de vermakelijkheidsbelasting die in '79 wegvalt Belasting op sta-caravans zou de gemeente 220.000 gulden opbrengen. Belasting op toeristische attracties levert naar schatting 336.000 gulden op. Dinsdagavond 7 december om acht uur zal de commissie voor Fianciën van Wassenaar zich in raadhuis De Paauw buigen over de verschillende mogelijkheden. Fase twee Rijnsoever wordt in '77 opgeleverd KATWIJK Begin volgend jaar worden de eerste woningen van de zogenaamde tweede fase in de wijk Rijnsoever opgele verd. In de loop van volgend jaar zullen in totaal 159 premie koopwoningen gereed komen. Het gemeentebestuur van Kat wijk heeft dezer dagen alle po tentiële bewoners van huizen in de tweede fase van deze wijk een voorlichtingsblad toege stuurd, waaruit zij kunnen op maken hoe hun nieuwe woon wijk er uit komt te zien. Ook in dit deel van Rijnsoever zijn auto's zoveel mogelijk geweerd. Men wil dat fietsers en voetgan gers zich zonder veel risico's in de wijk kunnen begeven. Het langzame verkeer beweegt zich voornamelijk langs afzonderlij ke paden. Voor fietsers en voet gangers is een afzonderlijke ont sluiting gemaakt. WASSENAAR Defensie zal de hoeveelheid opgeslagen munitie in het complex Maaldrift in Wassenaar verminderen. Tevens zal Defensie zorgen voor een andere opslag van de explosieve goede ren. Door deze maatregelen kunnen de voorgestelde veiligheidszo nes rondom de opslagplaats worden verkleind. Hierdoor wordt de bouw van 23 woningen mogelijk. De munitieopslag in het complex Maaldrift in Wassenaar kwam onlangs in de belangstelling door het bestemmingsplan Ter Weer, dat voorzag in woningbouw in het gebied rondom het complex. Veiligheidszones rondom de munitieopslag ontbraken echter. Indien de veiligheidszones in acht zouden worden genomen, was optimale woningbouw niet mogelijk. Overigens werden bij het presenteren van het bestemmingsplan de nodige vraagtekens gezet bij de aanwezigheid van de munitieopslag op Wassenaars grondgebied. Behalve de opslagplaats in Maaldrift heeft Wassenaar nog een tweede munitiedepot in de duinen achter Rijksdorp. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KRUISINGA IN OEGSTGEEST OEGSTGEEST - Dr. R. J. H. Kruisinga, CHU-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer, spreekt donderdag 9 december tijdens een openbare CDA-bij- eenkomst in Oegstgeest. De heer Kruisinga heeft als onderwerp „Het CDA in de actuele poli tiek". Na de pauze is er gelegen heid tot discussie met de politi cus. De bijeenkomst die is uitge schreven door het voorlopige CDA bestuur Oegstgeest wordt gehouden in de grote zaal van het gemeentecentrum aan de Lijtweg en begint om acht uur. Kortweg LISSE In 't Poelhuys wordt vanavond om acht uur een kla- verjas-avond gehouden door de recreatiecommissie van het ge meenschapscentrum De Poel. SASSENHEIM De secretarie- afdelingen Bevolking, Burgerlij ke Stand, Militaire en Sociale Zaken zullen op 13 en 14 decem ber verhuizen naar een tijdelijk onderkomen in de Westerstraa t/hoek Jacoba van Beierenlaan. De tijdelijke onderbrenging is noodzakelijk in verband met verbouwingen. De verhuizing brengt met zich mee, dat alleen maandagmorgen 13 december de afdelingen tot twaalf uur geopend zijn op het gemeente huis en pas woensdagmorgen weer in de Westerstraat.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4