Gilmore's moeder vraagt om uitstel Nieuwe richtlijnen in voorbereiding voor katholieke universiteit Egypte vraagt hervatting van Genèvegesprek Krachtmeting voor Miki bij verkiezingen voor parlement Londen bereid tot directe rol" in Rhodesi'è Tanker aan de grond bij Wilhelmshaven Moeder Teresa over armoede „waartegen geld niet helpt" Kardinaal spreekt over identiteit van katholiek onderwijs VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 10 SALT LAKE CITY (Rtr/AP) De moeder van de ter dood veroordeelde Gary Gilmore, die maandag door de kogel zal wor den terechtgesteld, heeft een beroep gedaan op de rechter de executie tegen te houden. Gil more zelf heeft om zijn executie gevraagd in plaats van levenl- snag in een gevangenis te moe ten doorbrengen. waar Gilmore op zijn dood wacht, heeft echter verklaard dat hij doorgaat met de voorbe reidingen van de executie. Hij wilde niet zeggen of hij zal toe geven aan de wens van Gilmore om staande voor het vuurpelo ton en zonder blinddoek te mo gen sterven. Het was de ge woonte in de gevangenis dat erdoodveroordeelden bij execu ties zaten en geblinddoekt wa ren. De directeur ziet de terecht stelling niet als een show of een De executie van Gilmore zou de eerste zijn sinds 1967 in Utah. Advocaten zijn van plan de zaak voor het Amerikaanse Hooggerechtshof te brengen. Oud-gouverneur John Connally van Texas heeft verklaard dat de terechtstelling via de televisie moet worden uitgezonden, als afschrikwekkend middel tegen de misdaad. Brezjnev zet Carter niet onder druk PLAINS (RTR) Gedurende de eerste maanden van Jimmy Carters presidentschap zal de Sovjet-Unie haar uiterste best doen internationale crisissitua ties te vermijden. Sovjet-partij leider Breznjev heeft Carter, die in januari wordt beëdigd, een boodschap van die strek king gestuurd. Dat is gebeurd via minister van handel William Simon die mo menteel een bezoek aan Moskou brengt. Breznjev liet weten dat hem niet ontgaan is hoe bepaalde Ameri kaanse persstemmen betogen dat de Sovjet-Unie geneigd kan zijn „een nieuwe Amerikaanse president onder druk te zetten om zijn formaat op de proef te stellen". Oostduitser in Bondsrepubliek vrijgesproken ESSEN (DPA) Een rechtbank in Essen heeft een uitgeweken Oostduitse grenswacht vrijge sproken, die er van was be schuldigd dat hij bij zijn vlucht naar het Westen twee collega's had doodgeschoten. Weinhold kwam in de nacht van 19 december van het vorig jaar bij Hildburghausen over de grens. Volgens de tenlasteleg ging had hij voor zijn vlucht drie auto's gestolen. Voor deze diefstal en voor het doodschie ten van twee van zijn collega's had de openbare aanklager tien en een half jaar gevangenisstraf Italiaanse (14) krijgt baby op school (Van onze correspondent) ROME Een 14-jarig Romeins meisje is gisteren op school be vallen van een gezonde baby. De erg jeugdige moeder, Mariel- le M., had de zwangerschap vol ledig verborgen gehouden, zo wel voor haar ouders als voor haar klasgenootjes. Ze werd na de opzienbarende bevalling beschreven als een wat teruggetrokken rustig meis je, dat altijd gekleed ging in een wijdvallende loden jas. Gisteren, tijdens de Italiaanse les, werd Marielle plotseling on wel. De te hulp geroepen con cierge bracht haar naar het EH- BO-kamertje van de school, waar de bevalling plaatsvond. NEW YORK (Rtr) Egypte heeft bij het begin van het debat over het Midden-Oosten in de Algemene Vergadering gevraagd om heropening van de conferentie in Genève over het Midden-Oos ten. Wanneer te lang gedraald wordt „zullen de Arabieren hun grondgebied gaan heroveren", aldus afgevaardigde Achmed Esmat Abdel Meguid. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie moet er volgens hem volledig aan kunnen deelnemen. De conferentie van Genève is sinds de openingsvergadering in december 1973 niet meer bijeen geweest. Het voornaamste obstakel voor hervatting was de deelneming van de PLO,,waar de Arabieren op staan en waar Israël afwijzend tegenover staat. Egypte. Syrië, Jordanië en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) hebben een gedetailleerd plan gepresenteerd voor de hervat ting van het overleg. Politieke regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Dit „Arabische plan" is vervat in twee resoluties die vandaag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties zullen worden ingediend. Het wintert in sommige streken al flink. De Mont Blanc-tunnel aan de Frans-Italiaanse grens is versperd, hetgeen met name aan de Franse kant van de tunnel tot een file heeft geleid van meer dan 1200 vrachtwagens (boven). De Fransen beschuldigen de Ita lianen ervan het sneeuwruimen te saboteren. In Buffalo bij de staat New York (rechts) heeft hevige sneeuwval ertoe geleid dat scholen en bedrijven moes ten worden gesloten. De sneeuw ligt 70 centimeter hoog. Er is vorst gemeten van 20 graden. Londen (Rtr/AP) De Britse regering Lagerhuis, dat „het de algemene mening gering waarover nu in Genève wordt Britse standpunt van een aantal weken heeft gisteravond in Londen bekend ge- is dat deze rol nuttig kan zijn". gesproken. geleden. Toen wees een aantal Britse maakt dat zij bereid is een „directe rol" Op de aard en omvang van een Britse Waarnemers in Londen zien de verkla- ministers elk vooruitzicht op de aanstel- te spelen in een Rhodesische over- aanwezigheid in Rhodesië wilde de be- ring van Crossland als een poging de ling van een Britse gouverneur-generaal, drachtsregering. Voorwaarde daarvoor windsman niet ingaan. Hij legde er de Geneefse conferentie voor een misluk- die op de overdracht zou moeten toezien] is, aldus de Britse minister van buiten- nadruk op dat een en ander zou afhan- king te behoeden. Zijn uitspraken beteke- of het sturen van soldaten naar Rhodesië] landse zaken Anthony Crossland in het gen van de structuur van de overgangsre- nen een merkbare verandering in het van de hand. Tsjiao Koean-hoea Hoeang Hoea benoemd tot minister PEKING (Rtr) De Chinese minister van buitenlandse zaken Tsjiao Koean-hoea is ontslagen en vervangen door de ambassadeur bij de VN, Hoeang Hoea. Het besluit is gisteren genomen door het Chinese Nationale Volkscongres, het parlement. Tsjiao Koean-hoea (68) zou in contact hebben gestaan met de vier in ongenade gevallen radicalen. Beschuldigingen aan het adres van Tsjiao zijn niet openbaar gemaakt, maar ze zullen vermoedelijk neerkomen op „oppor tunisme". Tsjiao was al enige tijd niet in het openbaar verschenen. Er staan nog andere benoemingen te wachten, waaronder die van vice-premier Li Hsien-nien tot premier. De weduwe van wijlen premier Tsjoe En-lai is in de vaste commissie van het Volkscongres benoemd. Hoeang geldt als een ervaren diplomaat. Hij heeft ettelijke ambassadeursfuncties achter de rug. In de VN heeft hij altijd fcb uitgehaald tegen de Sovjet-Unie. Ook fraude in Italiaanse Lockheedzaak ROME (RTV.) De Italiaanse parlementaire commissie, die een onderzoek instelt naar het steekpenningenschandaal van Lockheed, heeft twee oud-mi nisters van defensie beschul digd van fraude tegen de staat Het gaat om de oud-ministers Luigi Gui en Mario Tanassi, die woensdag reeds tezamen met oud-premier Mariano Rumor, door de commissie waren be schuldigd van corruptie. De beschuldiging van fraude vloeit voort uit geruchten dat de twee oud-ministers van defensie steekpenningen eisten, waar door de prijs die de Amerikaan se Lockheed-fabriek vroeg voor 14 Hercules-transportvliegtuigen werd verhoogd, aldus ingelichte kringen. Italië zou inderdaad meer hebben betaald om zijn luchtmacht met de Hercules-toe stellen uit te breiden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII WILHELMSHAVEN (AFP) De onder Panamese vlag varende tanker „Energy Vitality" is tien kilometer ten noorden van Wil helmshaven aan de grond gelopen met 212.000 ton ruwe olie aan boord. Tot dusver zijn alle pogingen het schip vlot te trekken mislukt. Het scheepvaartverkeer naar Wilhelmshaven is voorlopig verboden. Uit de tanker is al dertig ton olie gestroomd. De aan de grond gelopen „Energy Vitality" (Van onze correspondent Ro bert Whymant) TOKIO Aanstaande zondag gaat men in Japan naar de stembus, en wellicht zullen deze verkiezingen belangrijke Krer schuivingen in de Japanse politiek meebrengen. Volgens opiniepeilingen zou de rege ringspartij de Liberaal-Demo cratische partij, haar grote meerderheid in de tweede ka mer van Japan verliezen. Voor het eerst in haar 21-jarig bestaan zou de partij dan moeilijk kunnen regeren zon der de steun van andere parle mentsleden. De krant Mainisji Sjimboen voorspelt dat de Liberaal-De mocraten zelfs de eenvoudige meerderheid van 256 zetels kunnen verliezen in de 511 le den tellende kamer, laat staan de 271 zetels die nodig zijn om een stabiéle regering te vor men. Volgens de krant zou de partij in dat geval gedwongen zijn veel steun te zoeken bij conservatieve onafhankeleijke kamerleden, en misschien ■zelfs een coalitieregering met hen aangaan. Het persbureau Kyodo is wat optimistischer over de kansen van de regering. Volgens de opiniepeiling van het bureau zou de LDP 265 zetels kunnen veroveren, negen meer dan de eenvoudige meerderheid. Maar om ook de meerderheid in alle commissies van de nieuwe, vergrote kamer te krijgen heeft de LDP 271 ze tels nodig. In dat geval zou de LDP de volledige controle hebben over de invoering en behandeling van nieuwe wet ten. Een derde opiniepeiling van de Jomioeri Sjimboen valt on geveer tussen de eerste twee. Volgens deze voorspelling zou den de Liberaal-Democraten juist 256 zetels kunnen win nen. Al deze opiniepeilingen voorspellen een grote winst voor de Nieuw-Liberale Club, ten koste van de LDP. De Nieuw-Liberale Club is een ge matigd conservatieve splinter partij uit de LDP die in juni gevormd werd. Op het ogen blik heeft de club zes zetels, wat dankzij ontevreden kie zers uit de LDP misschien kan verdubbelen. Zowel de socia listische partij als Komeito (partij voor een schone rege ring) zullen winst maken. De communistische partij zal al leen volgens de Mainisji gelijk blijven, de andere twee opni- niepeilingen voorspellen ver lies voor de communisten. De communistische partij, wier positie als tweede opposi tiepartij duidelijk bedreigd wordt, heeft haar leden opge roepen feller propaganda te maken. Ook binnen de LDP-gelederen begint men zich ongerust te maken over een eventuele ver schuiving in de politiek na de verkiezingen. Zelfs de meest gunstige voorspelling (265 ze tels) is weinig hoopgevend voor de Liberaal-Democraten, die sinds de oorlog bijna onaf gebroken het politieke beeld bepaalden. De partij is onderling hopeloos verdeeld. Een groep steunt premier Miki en is verwikkeld in een bittere strijd met de volgelingen van diens voor naamste rivaal, de voormalige vice-premier Foekoeda. Deze interne strijd, ten dele veroor zaakt door Miki's verwoede pogingen het Lockheed-schan- daal op te lossen, overscha duwt de eigenlijke strijd tus sen de LDP en de andere par tijen. Miki is vastbesloten partijlei der en premier te blijven, op voorwaarde tenminste dat de LDP de benodigde 271 zetels inderdaad wint. Maar de twee derde meerderheid van de ka mer die Foekoeda steunt is al even vastbesloten Miki naar huis te sturen na de verkiezin gen, hoe die ook mogen uit pakken. Zo fel is deze interne twee strijd dat er zelfs twee aparte verkiezingscampagnes zijn, elk met haar eigen hoofdkwartier. Miki's volgelingen zouden zelfs gezegd hebben liever voor de socialist Tomomi Nariti te stemmen in de parlementaire verkiezingen voor het premier schap na de algemene verkie zingen alles om Foekoeda een hak te zetten. Overigens schijnt dat wederzijds te zijn. Door de opiniepeilingen staan de verkiezingen weer in de volle belangstelling. Politieke wijsneuzen komen met allerlei mogelijke coalities op tafel en speculeren zelfs dat Miki met zijn fractie uit de LDP zal stappen om een middenpartij te beginnen. Hun voorspellin gen zijn weinig waarschijnlijk, maar in ieder geval helpen ze deze overigens saaie verkie zingsstrijd wat levendiger te maken. De opiniepeilingen laten in fei te een hoog percentage onbe sliste stemmen zien, en één geval 30 pet. Uiteindelijk zal zondag de LDP aan stemmen verliezen vanwege corruptie schandalen als Lockheed, waarvan het merendeel van de Japanse kiezers zijn buik vol heeft. Niettemin zal de LDP wel aan de macht blijven, dankzij het vreemde kiesdis trictensysteem. De reactie op het Lockheedschandaal gaat misschien niet samen meteen vergroot vertrouwen in de op positiepartijen. Deze negatieve factor bezorgde de LDP in recentelijke verkiezingen steeds de overwinning. Spaanse artiesten tegen referendum MADRID (AFP) Tientallen Spaanse artiesten hebben zich gisteren gekeerd tegen het aan gekondigde referendum, waarin de regering Suarez op 15 decem ber de goedkeuring wil krijgen voor de aangekondigde politie ke hervormingen. De artiesten gaan affiches maken, recitals geven en bijeenkomsten op straat en happenings organise ren. De artiesten hebben zich ge schaard achter het democra tisch front, waarin de meeste linkse politieke partijen zich hebben verzameld. Onder de ar tiesten zijn acteurs, schrijvers, regisseurs, schilders en zangers. Extreem rechtse leiders in Spanje hebben een beroep ge daan op hun landgenoten „nee" te zeggen bij het referendum. De nieuwe richtlijnen voor de katholieke universiteiten zul len niet dwingend moeten zijn, maar open en op de toe komst gericht, aldus Paus Paulus deze week tot de deel nemers aan het tweede inter nationale congres van kerke lijke akademische centra. Het congres deze week in Ro me houdt zich bezig met de voorbereiding van nieuwe richtlijnen voor de katholieke universiteiten, met name wat betreft de kerkelijke opleidin gen. Aan de besprekingen nemen tweehonderd medewerkers aan katholieke universiteiten deel. Vanuit Nederland is prof. dr. Huizing sj. aanwezig, kerk jurist en dekaan van de theo logische faculteit van de uni versiteit van Nijmegen. Het is de bedoeling, dat het congres aanbevelingen doet voor een nieuwe apostolische constitutie met richtlijnen voor de katholieke universitei ten. Volgens paus Paulus moe ten deze richtlijnen recht doen aan de inspiratie van het ge loof en de werkelijkheid van het leven. „Het gaat om een duidelijk oriëntatiepunt om willekeur en roekeloze fanta sieën te vermijden", aldus de Bij de opening van het con gres stelde kardinaal Garrone, voorzitter van de congregatie voor de katholieke opening, dat de kerkelijke hogescholen steeds in dienst moeten staan van het geloof. „Als de kath olieke hogescholen deze uiterst belangrijke taak vergeten of, erger nog, tegen deze taak in verzet komen, zijn ze in direc te tegenspraak met zichzelf', aldus kardinaal Garrone. Moeder Teresa, wier congre gatie van „Missionarissen der naastenliefde" nu meer dan dertienhonderd leden over de hele wereld telt, heeft in Ro me gesproken tijdens een ver gadering van het uitvoerend comité van „Caritas Interna- tionalis", de overkoepelende organisatie van alle nationale katholieke Caritas-organisa- ties. In Nederland is dat „Mensen in Nood". Moeder Teresa vertelde daar bij over het werk van haar zusters in Rome. Een aantal van hen benadert elke avond de daklozen, die zich in de buurt van het centraal station van Rome, „Termini" ophou den en brengt ze naar een tehuis, dat kort geleden is geo pend. Aangezien de zestig plaatsen die daar ter beschikking staan niet voldoende zijn, heeft moe der Teresa de Romeinse com munistische burgemeester, Giulio Carlo Argan, verzocht extra ruimte ter beschikking te stellen. Maar de stedelijke autoriteiten praten niet graag over deze daklozen, zelfs niet als er een van honger en kou sterft, zoals nog onlangs het geval was. Moeder Teresa vroeg Caritas Internationalis om ambulan ces om zieke daklozen te kun nen vervoeren in de wereldste den, zoals Londen, Parijs, New York en Caracas, waar zij ook tehuizen heeft opgericht. Zij stelde vast, dat vele mensen tegenwoordig aan eenzaam heid sterven. Het gebrek aan naastenliefde, dat de moderne wereld kenmerkt noemde zij een „moeilijk te bestrijden vorm van armoede", die niet met geld tegemoet kon worden getreden. Zij vroeg daarom om persoonlijke inzet. KERK EN WERELD TWEEDE BRIEF VAN TAIZÉ AAN „HET VOLK VAN GOD" In de „Notre Dame" te Parijs zal zondagmiddag de „tweede brief aan het volk van God" worden voorgelezen. De brief is opgesteld door frère Roger Schutz van de oecumenische broederscommuniteit van Tai- zé Frankrijk). Hij heeft dit gedaan samen met een aantal jongeren tijdens een verblijf temidden van de allerarmsten van Calcutta. De jongeren, die vanaf 24 ok tober in India zijn, komen uit Zaire, Argentinië, de Verenig de Staten, Engeland, West- Duitsland, Spanje en verschil lende Aziatische landen, 's Morgens werkten zij in kli nieken, in kindertehuizen en in de tehuizen voor stervenden van moeder Teresa. De midda gen werden vooral besteed aan het samenstellen van de „tweede brief aan het volk van God". De eerste brief schreef Roger Schutz in 1974 bij de opening van het jongerenconcilie in Taizé, bijgewoond door veer tigduizend jongeren uit ruim honderd landen, (8800 uit Ne derland). Deze brief was een kritische analyse van de situa tie in de wereld en stelde een aantal indringende vragen aan de kerken. „Ga je - zo werd gevraagd - volk van de zaligsprekingen worden, zonder andere zeker heid als Christus, een arm volk, comtemplatief, brenger van vrede, van een bevrijdend feest voor alle mensen, ook al zou dit leiden tot vervolging omwille van de gerechtig heid?". Over deze brief is sindsdien gesproken tijdens vele „conciliebijeenkomsten" over de gehele wereld. Bij de Parijse samenkomst zal kardinaal Marty aanwezig zijn. Kardinaal Koenig van Wenen zal de eucharistie lei den. In de tweede brief zullen concrete gevolgen uit de reis van Roger Schutz en de zijnen worden getrokken en zal een weg worden uitgestippeld naar gemeenschapszin in kerk en samenleving. „De identiteit van hét kath oliek onderwijs" is de titel van de inleiding, die kardi naal Willebrands zal houden tijdens de algemene vergade ring van de Nederlandse Katholieke Oudervereniging. Deze vergadering is belegd op zaterdag 11 december in res taurant „Maresca" bij de Vee- markthallen te Utrecht. Na de inleiding van kardinaal Wille brands zal er een discussie zijn, die wordt geleid dóór dr. G. H. Veringa, oud-minister van onderwijs. In het jaarverslag van de N.K.O. wordt medegedeeld, dat het aantal aangesloten ou derverenigingen en oudercom missies van 1 december 1975 tot 1 november 1976 steeg van 893 tot 1124. Geconcludeerd wordt, dat er aanwijzingen zijn, dat het „ou- derbewegen binnen het kath oliek onderwijs in 1976 meer gestalte heeft gekregen. De be langstelling voor de Contou rennota, de vaak positieve reacties op (het blad) NKO- Kontakt, de vele vragen uit het veld om inlichtingen van aller lei aard die het secretariaat bereiken, en de groei in het ledental maken dat duidelijk". KORTE METTEN Tussen 1961 en 1976 heeft de katholieke kerk in de Oost- Afrikaanse landen Kenia, Malawi, Tanzania, Oeganda en Zambia een opmerkelijke vooruitgang geboekt. Het aantal katholieken steeg van 5,3 tot 11,3 miljoen en het aantal Afrikaanse bisschoppen van acht tot vijftig. In plaats van 577 uit de eigen landen afkomstige priesters zijn er nu, vijftien jaar later, 1303. Op het ogenblik zijn er in de vijf genoemde landen nog zeventien blanke bisschoppen en 2.515 blanke priesters. Van de 7.776 vrouwelijke religieuzen, werkzaam in ziekenverpleging, opvoeding en katechese, zijn er 5.012 Afrikaans. Op de 27ste internationale tentoonstelling van kinder- en jeugdboeken, die tot 16 december in München wordt gehou den, zijn meer dan vijfduizend boeken uit veertig landen te vinden. Het blijkt, dat het algemeen godsdienstige, het pseu- do-godsdienstige en het occulte in de jeugdliteratuur een opvallend grote rol speelt. Het "orthodoxe" godsdienstige boek verdwijnt steeds meer van de markt. Vooral is dat het geval in de Verenigde Staten, waar ook veel kinder- en jeugdboeken zijn geinspireerd op de oosterse godsdiensten. Over de hele wereld neigt de jeugdliteratuur naar het behandelen van extreme persoonlijke en sociale conflictsitua ties, de angst voor de toekomst en belangstelling voor de natuur. Blijkens de gegevens in het jongste "Jaarboek van de protestantse kerken in België" en de statistieken over 1975/1976 van het protestants godsdienstonderwijs, zijn er nu naar schatting 95.000 tot 100.000 protestanten in België. De cijfers zijn moeilijk te achterhalen, omdat lang niet alle gemeenten de gewenste gegevens verschaffen. Bovendien hanteren niet alle dezelfde normen. Er zijn 382 protestantse gemeenten en geloofsgemeenschappen bekend.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10