7%%renb met't nieuw* Spaar-extra-Premie boekje. Ons land moet meer en goedkoper exporteren Rabobank Mr. W. Aantjes genoemd als fractieleider C.D.A. Geen onteigening basisscholen bijzonder onderwijs Lagere huurverhoging lijkt kansloos TWEEDE KAMER VINDT: CcidócSouoaut Drugbeleid zaak van regering CDA en VVD duidelijkheid over UC-project DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG - De Tweede Ka mer zal als laatste punt vlak voor de kerstvakantie debatte ren over de huurverhoging voor volgend jaar. Dat belooft een pittig debat te worden. Staats secretaris Van Dam (Volkshuis vesting) moet dan verdedigen, waarom hij van de in de wet vastgelegde jaarlijkse huurver hogingen van 8 pet. wil afwij ken en de huurverhoging per 1 april op 7 pet. wil stellen. Voor lopig heeft Van Dam een kleine kamermeerderheid tegen zich. Vooral de christendemocrati sche fracties en de WD willen de huurverhoging op 8 pet handhaven. De WD is zonder meer tegen dit plan. Ze vindt de argumenta tie van de staatssecretaris niet sterk. Ook KVP, ARP en CHU zijn tegen, maar het is nu nog niet te overzien hoe hard en onverbiddelijk zij zich zullen op stellen, ook als de staatssecreta ris van de eventuele verwerping van het wetsvoorstel een poli tiek zwaar punt gaat maken. De christen-democratische fracties hebben overigens wel begrip voor de argumentatie van staatssecretaris Van Dam en ze erkennen dat hij wel eens gelijk kan krijgen, maar ze vinden het te vroeg om volgend jaar april al de vaste huurverhoging iets lager te stellen. Binnen het kabi net hebben de christen-demo cratische ministers hun fiat aan het plan van de staatssecretaris gegeven. Dat plan heeft de steun van de PvdA, PPR, D'66, DS'70, PSP en CPN. Maar dat is met voldoende om het aange nomen te krijgen. Eind september heeft Van Dam ook een nederlaag in de Tweede Kamer geleden. Een meerder heid van de Kamer kon zich toen niet verenigen met het wetsvoorstel om de huurverho ging niet op 1 april maar op 1 juli te laten ingaan. DEN HAAG De Tweede Kamer kijkt nog altijd vrij somber tegen de economische ontwikkelingen aan, ook al zijn er sympto men en optimistische uitspraken die een keer ten goede doen veronderstellen. Van verschillende kanten werd er gisteren bij de regering en met name bij minister Lub bers van economische zaken, wiens begro ting aan de orde was, aangedrongen op versterking van de concurrentie-positie van het Nederlandse bedrijfsleven en op verbe tering van het export-beleid. Want van de export moet ons land het hebben. De liberaal Portheine uitte op het beleid van de minister forse kritiek: „Het is slecht doortimmerd en rammelt aan alle kanten". De heer Tuinenburg verzuchtte: „We zijn de recessie nog niet te boven en nu hangt ons weer een stijging van de olie-invoerprijzen boven het hoofd". Vrij algemeen leefde de ongeruste vraag hoe die prijzen zich zullen gaan ontwikkelen, temeer omdat minister Pronk heeft verklaard dat een stijging met tien a vijftien procent niet onredelijk zou zijn. Van verschillende kanten werd gewezen op de benarde positie waarin de scheepsbouw zich bevindt. De socialist Wieringa erkende wel dat dit mede een gevolg is van de teruglopende internationale vraag, maar ook het beleid van de Nederlandse scheepsbou wers is er volgens hem debet aan. Wieringa pleitte voor een herstructurering van de scheepsbouw en als de ondernemingsleidin gen daaraan niet willen meewerken dan zijn andere maatregelen nodig, zo vond hij. Bij voorbeeld nationalisatie, als de werkgelegen heid dat nodig maakt. Slachtoffers verkeersfout Een vrouw en haar vijfjarig zoontje zijn gisteren bij Eindhoven om het leven gekomen toen hun auto werd geramd door een vrachtwagen die door rood licht reed. Binnenschipper door zijn zoon vermoord VLISSfNGEN (ANP) - De 17- jarige Arie, tweede zoon van het echtpaar Jacobs in Vlissin- gen, heeft gisteren tegenover de politie bekend, zijn vader, de 43-jarige binnenschipper Corne- lis Jacobs, op 6 november met een flobert-geweer te hebben doodgeschoten. Daarmee is het aantal verdachten dat is opge sloten, opgelopen tot vijf. De andere vier, de 38-jarige echtgenote van schipper Jacobs, haar 18-jarige zoon Jan en twee kelners, de 27-jarige minnaar van mevrouw Jacobs en een 49-jarige man. Deze laatste vier hebben zo staat nu al vast ieder hun deel aan de moordplannen bijgedragen. Het lichaam van schipper Jacobs werd twee we ken geleden door sportvissers in de Dordtse Kil aangetroffen, Ja cobs bleek met drie schoten om het leven te zijn gebracht. De politie kon de vier arresteren na een tip van een man die door mevrouw Jacobs was aange zocht om de moord te plegen voor een bedrag van 1000 gul den. Deze heeft hieraan geen gehoor willen geven. Kalkarfonds 1 januari opgeheven DEN HAAG (ANP) Met in gang van 1 januari verdwijnt de drieprocentsheffing (de zoge naamde kalkarheffing) op het electriciteitstarief. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft dit gisteren met nadruk verklaard in de Tweede Kamer. Dit is een gevolg van de regeringsbeslissing om in het kader van de een-procentsope ratie alle uitgaven voor energie doeleinden te financieren uit de algemene middelen. De Kamer ging zonder hoofdelijke stem ming akkoord met het opheffen van het Kalkarfonds. De uit 1856 date rende korenmolen „De Eersteling" in Hoofddorp is drin gend aan restaura tie toe. Vijf januari aanstaande wordt het gevaarte dat 165 ton weegt daar om met een 18-as- sig voertuig buiten de dorpskern ge plaatst, omdat her stel op zijn huidige standplaats moeilijk uitvoerbaar is. Het ziet ernaar uit, dat de meerderheid van de Haagse gemeenteraad morgenavond zal besluiten om zelf geen initiatieven te nemen, die leiden tot de aanstelling van een zogenaamde huisdealer in het jongerencentrum Het Paard van Troje in Den Haag. De meerderheid van de raad is terecht van oordeel, dat het drugbeleid een zaak is van de rijksoverheid, en dat eventuele initiatieven dan ook van de regering horen uit te gaan. De gemeente verschuilt zich op die manier niet achter de rijksoverheid, maar legt de verantwoordelijkheden slechts waar ze thuishoren. Dat de regering er veel voor zal voelen om zelf een experiment met een huisdealer te starten, valt te betwijfe len. Er ligt per slot van rekening een opiumwet, die per 1 november nog is aangepast aan de maatschappelijke ontwikkelingen. Daarin is het in bezit hebben van hasj en marihuana zonder meer een strafbaar feit. Voorlopig vallen er dus geen experimenten te verwachten. Daar hoeft men bepaald niet rouwig om te zijn. Het is zeer de vraag of het goéd is om toe te geven aan de drang om het soft-drug- gebruik toleranter te benaderen, temeer daar het niet bewezen is dat zo het ergere kwaad van het hard-drugge- buik effectief kan worden bestreden. Van groot belang is wèl, dat de raad ook besluit snel meer te gaan doen aan het voorkomen van druggebruik door intensieve voorlichting en begeleiding van de jeugd. Een dergelijke preventie is hard nodig. Overigens moet die zich zeker niet uitsluitend op het druggebruik richten, maar ook aandacht schenken aan de gevaren van bijvoorbeeld alcohol en tabak. Den Haag De kans is groot dat mr. W. Aantjes, thans fractievoorzitter van de A.R. in de Tweede Kamer, na de verkiezingen zal optreden als voorzitter van de C.D.A.-frac- tie. Vanwege zijn grote poli tieke ervaring zal mr. Aan tjes, meent men, voor het voorzitterschap de meest aan gewezen figuur zijn. dr. R. Kruisinga, fractievoor zitter van de C.H.U., ambiëren een ministerspost. Beiden voe len zich aangetrokken tot het ministerie van Buitenlandse Zaken. Andriessen is echter ook heel goed inzetbaar op bijvoorbeeld Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening. Dr. Kruisinga zou inzetbaar zijn op het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne en op Verkeer en Waterstaat. Een andere mogelijkheid is nog dat mr. Aantjes na de volgende verkiezingen dr. A. Vondeling opvolgt als voorzit ter van de Tweede Kamer. Wanneer het C.D.A. volgens de verwachtingen als grootste politieke blok uit de stembus te voorschijn komt, zal het ka mervoorzitterschap niet aan een socialist maar aan een christen-democraat worden toegewezen. In dat geval is het nog een open vraag, wie na mei van volgend jaar de fractie van het C.D.A. in de tweede Kamer gaat leiden. Lijsttrekker Van Agt zal zonder meer in het kabinet terugkeren, zodat niet is te verwachten dat hij de fractie zou moeten gaan aan- Minister Lubbers (Economi sche Zaken) zal eveneens waarschijnlijk in het kabinet terugkeren. Mocht dat niet het geval zijn, dan is de kans niet groot dat hij kamerlid wordt. Zomertijd per 3 april DEN HAAG (ANP) De invoe ring van de zomertijd in ons land is vastgesteld op zondag 3 april van het volgend jaar. Dat betekent dat de klok dan een uur vooruit moet worden gezet. De zomertijd zal eindigen op zondag 25 september. Op die dag moet de klok weer een uur achteruit worden gezet. De rege ring heeft het wetsontwerp waarin een en ander is vastge legd inmiddels bij de Tweede Kamer ingediend. Minister De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken) heeft gisteren de nieuwe brandweer-alarm centrale voor Wa terland en de Zaan streek geopend. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De schoolgebou wen voor kleuter- en lager on derwijs, die eigendom zijn van het bijzonder onderwijs, zullen niet worden onteigend en aan de gemeenten worden overge dragen. Minister Van Kemena- de (Onderwijs) heeft zijn plan nen in die richting ingetrokken. voor het basisonderwijs, dat in juni is gepubüceerd. Het bijzon der onderwijs heeft dit voorne men van de minister fel bestre- De minister is tot zijn besluit in het concept-wetsontwerp gekomen, omdat hij nu van me ning is, dat het beoogde doel wel op andere mogelijkheden wetstekst verdwijnen. Dit plan de gebouwen buiten schooltijd voor het zogenaamde „multi- zal eerst in de Kamer ter discus- openstellen voor ook andere ac- functionele gebruik" van school- sie worden gesteld. Door onder- tiviteiten dan onderwijs niet gebouwen. wijs-vakorganisaties is er op via onteigening kan worden be- De clausule, dat ouders zitting aangedrongen een dergelijke reikt. Maar, aldus onderwijsdes- moeten hebben in het schoolbe- verplichting niet in de wet op kundigen, de minister zint nu stuur, zal ook uit de ontwerp- te nemen. Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar extra-Premieboekje voordelig is. als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar extra -Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt ti daarbij graag Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost niets. geld en goede raad Het Melos Kwartet uit Stuttgart verzorgt op dinsdag 7 december het tweede abonnementsconcert van de Vereniging voor Kamer muziek in Diligentia. Op het programma staan werken van Mozart en Bruckner. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG „Wanneer wordt er nu eens een beslissing geno men over het UC-project? Om vele redenen is het naar onze mening zeer gewenst, dat de onzekerheid hierover binnen enkele weken door een princi pe-besluit van het kabunet zal worden weggenomen." Dit zei gisteren in de Tweede Kamer de heer J. van Houwelingen namens de drie CDA-fracties tijdens de behandeling van de begroting van Economische Za ken, toen ook de omstreden uit breiding van de uranium-verrij- kingsfabriek in Almelo ter sprake kwam. De liberaal Potheine sprak veel krachtiger taal over dit onder werp. „Ik eis van de regering nu een positieve beslissing en wel op zeer korte termijn over uit breiding van het UC-project Als door hernieuwd dralen van de regering wederom werkgele genheid verloren zou gaan voor uiteindelijk 2500 man in Almelo en omgeving zou dit gezien de algemene werkloosheidscijfers, onaanvaardbaar zijn. Ieder uit stel nu brengt ons dichter bij die ramp. De regering heeft zich door een kleine meerderheid van de kamer (hij doelde op hel verzet van de zijde van de PPR - red.) de wet laten voorschrij Over de uitbreiding van de Al melose fabriek voor verrijking van uranium deed de heer Ver brugh (GVP) een interessant suggestie: „Laat de regering hel UC-project uitbreiden, maar ge lijktijdig bij de Verenigde Na ties voorstellen aanhangig ma ken voor een internationaal be heer van alle civiele opwekin stallaties onder toezicht van dt veiligheidsraad". Minister Lubbers zal volgenc week antwoorden op deze op merkingen. Op een Pvd A-bij eenkomst ïr Hengelo heeft partijbestuurslic F. Buurmeijer gisteren gezegd dat als de PPR als gevolg var het UC-project uit de regering zou stappen, de PvdA dit ooi moet doen. Staatssecretaris: Minstens 600 hartoperaties in Eindhoven EINDHOVEN (ANP) - In het Catharina Ziekenhuis in Eind hoven zuilen in de toekomst minstens vijf- tot zeshonderd hartoperaties per jaar moeten worden uitgevoerd en geen 20, zoals aanvankelijk werd ge steld. Dit heeft staatssecretaris J Hendriks (Volksgezondheid gis termiddag verklaard na afloop van een bijeenkomst in het ka der van het vijftig jaar bestaar van de Eindhovense GG en GD De staatssecretaris zei verder hier binnenkort kontakt over tt zullen opnemen met het Eindho vense ziekenhuis. Hij wees ook op de belangrijk» zo niet overwegende rol die he' particulier initiatief inneemt ir de gezondheidszorg. „Het parti culier initiatief heeft zich eer plaats veroverd en mag du plaats niet meer afstaan," aldu de staatssecretaris.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9