deTijd ACCENT Atoniv COMMISSIE: RUMOR BU OMKOOPSCHANDAAL LOCKHEED BETROKKEN Franse fiscus in oorlog met middenstand: al 16 doden Russische joden vragen hulp aan koningin Juliana Oppositie in Spanje wijst delegatie aan FlSii£RS (liSElENE Libië neemt belang in Fiat Waar doet de Sint het toch van? DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 LEIDSE COURAN1 PAGINA 7 Maarschalk Jakoeborski overleden MOSKOU (Reuter-TASS) De oud-opperbevelhebber van de troepen van het pact van Warschau, maarschalk Iwan Ja- koebovski, is op 64-jarige leef tijd overleden, zo heeft het pers bureau TASS bekendgemaakt. Jakoebovski, geboren in 1912 in een boerengezin in Wit-Rusland, was ook eerste vice-minister van defensie en tweemaal held van de Sovjet-Unie. Aanvankelijk arbeider ging hij in het leger. In de tweede werel doorlog bekleedde hij een com manderende funktie en daarna was hij bevelhebber van een pantserdivisie. Maarschalk Jakoebovski was lid van het centrale comité van de Sovjetrussische communistische partij en bij herhaalde herver kiezing afgevaardigde in de Op perste Sovjet. Jakoebovski commandeerde de troepen, die in 1968 Tsjecho-Slo- wakije binnenvielen en was ook commandant van de Russische troepen in de DDR tijdens de Berlijnse crisis. Zeg Mona-man. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT van je. is dat even smullen! macht generaal Duilio Fanali beschuldigd van De commissie van onderzoek, 10 senatoren en 10 „ernstige corruptie" in het Lockheed-omkoop- afgevaardigden, stemde met slechts tien tegen schandaal. negen vóór beschuldiging van Rumor, met 11 De commissie moet besluiten of zij moeten terecht- tegen acht voor beschuldiging van Gui en unaniem staan. Sinds de stichting van de Italiaanse repu- tegen Tanassi. bliek na de tweede wereldoorlog is daar nog nooit Alle zeven communistische commissieleden, de komen de Senaat en de Kamer van Afgevaardig- ernstige corruptie. Advocaat van Baader-Meinhof gearresteerd met wapens en geld KARLSRUHE (DPA) De sinds anderhalf jaar gezochte voormalige Baader-Meinhof-ad- vocaat Siegfried Haag (31), die dinsdag bij Butzbach in Hessen is gearresteerd, heeft volgens de autoriteiten wapens uit Zwitserland vervoerd die bij de aanslag op de Westduitse am bassade in Stockholm in het voorjaar van 1975 zijn gebruikt. De openbare aanklager in Karlsruhe, Siegfried Buback, zei dat tegelijk met Haag twee anderen zijn gearresteerd, een zekere Roland Mayer en iemand van wie de naam niet is meege deeld. Haag zou bij zijn arrestatie een groot bedrag in biljetten van 500 en 1000 mark bij zich gehad hebben, die volgens onderzoek van de justitie afkomstig zijn van bankovervallen die onlangs De woning van Haag en ook enkele andere woningen in Hei delberg zijn dinsdag al door de politie doorzocht Van onze correspondent Jan In het verleden zijn belasting- Drummen PARIJS In Frankrijk is een bittere openlijke strijd losge brand tussen de fiscus en de ambtenaren in Frankrijk her haaldelijk lastig gevallen, evenals hun gezinnen, en de gevallen waarin belastingkan- belastingplichtigen, een strijd toren werden leeggeplunderd, die volgens de bond van mid denstanders en kleine nering doenden dit jaar al zestien doden heeft geëist. De bond verwjjt de belastinginspec- in brand gestoken of opgebla zen lopen in de tientallen. Jaren geleden had een kleine winkelier in kantoorbenodigd heden, Poujade geheten, op teurs er „onmenselijke, tiran- zijn doctrine van belastingont- nieke en bloeddorstige prak tijken" op na te houden bij hun verificaties. Dit zou ertoe geleid hebben dat zestien za kenlieden en winkeliers uit wanhoop de hand geslagen hebben. duiking een bliksemcarrière in de politiek gebouwd. Het pou jadisme was een tijdlang een niet te verwaarlozen element in de Franse politiek, maar het zichzelf werd later grotendeels door opkomende gaullisme Volgens het ministerie van fi- overspoeld, nanciën in Parijs is het aantal Het oplaaien van de actie doden in deze belastingoorlog thans is het gevolg van het slechts acht, en van maar twee gevallen mag worden aange nomen dat inderdaad zelf moord gepleegd is als gevolg van de paniek die zich van de middenstanders meester maakte als gevolg van de be lastingcontrole. De bond van middenstanders en kleine neringdoenden heeft nu overal zelfverdedigingsbri gades opgericht, die zich des noods met geweld zullen ver zetten tegen de controles van de belastingambtenaren, die overigens zelf sedert maanden aan allerlei intimidaties en be dreigingen blootstaan. Bij steeds meer ambtenaren van de fiscus worden lijkkisten af geleverd, en honderden wor den 's nachts opgebeld met het verzoek aan hun vrouw te vragen of ze zich kan voorstel len hoe het uit het water ge haalde lijk van haar man er uit zal zien, enz. De onderminister van finan ciën heeft nu een klacht inge diend tegen de secretaris-gene raal van de bond van midden standers en kleine neringdoen den, en een van de vakbonden van belastingpersoneel heeft gedreigd „het belastinggeheim op te heffen, elke keer wan neer de ambtenaren het slach toffer worden van geweldple ging, bedreiging en laster". De aanklacht tegen de secretaris generaal v^n de midden standsbond is een gevolg van diens bevel de zogenaamde zelfverdedigingsbrigades op te richten. In een plaats bij Parijs is het in deze belastingoorlog tot een opzienbarende tweekamp ge komen, nadat een winkelier tevens regionaal voorzitter van de middenstandsbond ge dreigd had een aantal prive- aangelegenheden omtrent zijn belastinginspecteur openbaar te maken, nadat de justitie in die plaats een onderzoek was begonnen naar de anti-belas- tingbrigade. sedert enige tijd van over heidswege gegeven bevel streng tegen belastingontdui kers op te treden. Meer dan 70 procent van de Fransen zou op de een of andere wijze de belasting ontduiken, terwijl de fiscus in dit land tot dusver tot een van de meest inschikkelij ke ter wereld werd gerekend. Tot voor kort heette het dat het altijd mogelijk was met een belastinginspecteur in Frankrijk „als redelijke men sen" te onderhandelen, en daarbij kwam het vrijwel zon der uitzondering tot een bevre digend akkoord. De directe aanleiding voor de verbittering in de strijd is de zelfmoord van een boekver koopster in Le Touquet, die enkele dagen geleden de hand aan zichzelf geslagen heeft, nadat haar was meegedeeld dat in haar boekhouding onre gelmatigheden waren aange troffen. De vrouw was in pa niek geraakt, had zelf het be drag van de mogelijke navor dering berekend en daarna zelfmoord gepleegd. Andere elementen in het re cente offensief van de belas tingdienst zijn de achtervol ging van grote, bekende en zelfs ostentatieve belastingont duikers, met name chirurgen en andere medische specialis ten, advocaten en beoefenaren van de vrije beroepen, en vooral artiesten en lieden uit de showwereld, zoals Johnny Halliday, Claude Frangois, im presario Johnny Starck, en Charles Aznavour. Tegen deze laatste is deze week zelfs een arrestatiebevel uitgevaardigd. De bond van middenstanders en kleine neringdoenden zal over enkele dagen een massale demonstratie organiseren om de zelfverdedigingsbrigades meer luister bij te zetten. Deze demonstratie zal gehouden worden in St. Etienne, de stad waarvan de onderminister van financiën burgemeester is. Nieuwe president Met een groot volksfeest is de nieuwe president van Mexico, José Lopez Portillo, gisteren in functie getreden. Na zijn ambtsaanvaarding werd hij met zijn voorganger Echeveria door een grote menigte begeleid op zijn wandeling door de hoofdstad. MOSKOU (Rtr) Twee Russi sche joden hebben gisteren bij de Nederlandse ambassade in Moskou brieven overhandigd die gericht zijn aan koningin Juliana en aan de Israëlische president Ephrara Katzir. De Sowjet-Unie. De twee joden konden pas in tweede instantie hun brieven aan de ambassade afgeven, nadat ze geruime tijd waren ondervraagd, door de Russische veiligheidspolitie (KGB). Israël heeft geen diplo- brief aan de koningin bevat een matieke betrekkingen met de petitie die door verscheidene honderden Russische joden is ondertekend. In de petitie wordt protest aangetekend te gen het feit dat de Russische Sowjet-Unie en de Nederlandse ambassade behartigt de Israëli sche belangen in Moskou. De twee Russische joden, Venia- min Fain en Vladimir Prestin, autoriteiten de organisatoren kwamen bij de ambassade aan van een onofficieel symposium over de joodse cultuur in de Sowjet-Unie, dat later deze nadat ze een telefonische af spraak hadden gemaakt. Politie mensen, die het gebouw bewa- maand in Moskou wordt gehou- ken, weigerden hen echter door den, zouden lastig vallen. te laten, ondanks het feit dat ze Nederlandse vertegenwoordiger gemoet was gegaan, bij de Verenigde Naties de op- Na een ondervraging van drie dracht krijgt de kwestie aan te uur op een politiebureau kregen de twee joden toestemming de ambassade binnen te gaan. Vals geld De samenwerkende politiekorpsen van Keulen, Toulon en Ma drid hebben een inter nationale valse mun tersbende opgerold, die dollarbiljetten ter waarde van 22 miljoen gulden in omloop wil de brengen. In de drie plaatsen zijn acht mensen gearresteerd, nadat een Belg gepro beerd had op een wis selkantoor op het Keulse spoorwegsta tion een vals 20 dollar biljet om te wisselen. Hier het deel van de politiebuit, dat in Tou lon werd verkregen. Nederlandse heroïnekoerier- ster gegrepen FREIBURG (DPA) De West duitse douane heeft een 25-jari- ge vrouw en een 29-jarige Schotse vrouwelijke tweeling aangehouden, die met 16,9 kilo heroine op weg waren naar Amsterdam. Het drietal liep te gen de lamp bij een controle tussen Basel en Freiburg in de trein. De heroïne was over vier kof fers verdeeld. De vrouwen wa ren vanuit Bangkok naar Rome gevlogen en hadden daar de trein naar Amsterdam geno men. De heroïne vertegenwoor digt een dealerswaarde van bij na 4 miljoen gulden. Gilmore krijgt de kogel op 6 december PROVO (Utah) (AP) - Een rechter in Provo heeft bevel gegeven dat de moordenaar Ga ry Gilmore op 6 december na het opgaan van de zon zal wor den terechtgesteld door een vuurpeloton. Gilmore wordt op 4 december 36 jaar. Na de uitspraak van de rechter zei Gilmore dat hij niet geblind doekt wenste te worden, waarop de rechter zei dat dit moest worden beslist door de direk- teur van de gevangenis. Destijds had Gilmore gezegd dat hij in plaats van zijn leven te moeten slijten in de gevange nis, hij er de voorkeur aan gaf als hij werd terechtgesteld. Nationalisatie Britse werven nu definitief LONDEN (Rtr)- De Britse La- bourregering heeft gisteren met een meerderheid van 18 stem men in het Lagerhuis een defini tieve overwinning behaald in de lange strijd om de nationalisatie van 43 belangrijke vliegtuig- en scheepsbouwmaatschappijen. Tot tweemaal toe had het con servatieve Hogerhuis het wets ontwerp afgewezen. Het ont werp zal nu over een jaar wet worden, zelfs als het Hogerhuis er nog bezwaren tegen aanvoert. MADRID (UPI) Zeventig politici die Spanje's belangrijkste centrum- en linkse oppositiepartijen vertegenwoordigen, hebben overeenstemming bereikt over een delegatie van tien leden om met de regering te onderhandelen. Dit hebben oppositiekringen in Madrid meegedeeld. De onderhandelingen zullen gaan over eisen tot het verlenen van meer politieke vrijheden als voorwaarde voor deelneming van de oppositie aan het referendum van 15 december over politieke hervormingen en de algemene verkiezingen van volgend jaar. De oppositieleiders, variërend van gematigden tot extreem-linksen, besloten dat de delegatie zal bestaan uit drie vertegenwoordigers van oppositiegroepen in Catalonië, Baskenland en Galicfè, een vertegenwoordiger van verboden linkse arbeidsbewegingen, twee socialisten, een sociaaldemocraat, een liberaal, een chrstendemo- craat en een communist. ligt bijna vier maal 90 miljard lire (104 Namens Libië zal de zo hoog als de note- miljoen dollar). Hier- Libyan Arab Foreign ring van de aandelen door krijgt het land Bank inschrijven op van de maatschappij een optie om zijn een verhoging van op de effectenbeurs, aandeel in Fiat te het aandelenkapitaal Libië zal ook in- vergroten tot 13 pro van Fiat met tien schrijven op een con- cent door middel van procent. De prijs die verteerbare obligatie- de converteerbare het land wil betalen lening van ongeveer obligaties. TURIJN (Reuter) Libië zal een belang van bijna tien pro cent nemen in Fiat SPA, zo heeft presi dent-Commissaris Giovanni Agnelli op een persconferentie bekendgemaakt Nederlander schiet in België rechercheur neer BRUSSEL Een Nederlander heeft gisteren in een café in het centrum van Brussel een jonge Belgische rechercheur neergescho ten die op zoek was naar gangsters. Eerder op de dag hadden de gangsters een vijfjarige jongen neergeschoten tijdens een overval op een vakbondskantoor in de Belgische hoofdstad. Kort hierna kamde de politie de wijk uit en kwam terecht in het café Drugsopera bij het Muntplein. Tijdens de indentiteitscontrole trok de Nederlander een revolver in plaats van zijn paspoort uit zijn zak en schoot op de rechercheur. De dader wist te ontvluchten. Evacuatie uit rampgebied Turkije ERCIS (AP) Overlevenden van de aardbevingsramp, de aan ongeveer 5.000 mensen het leven heeft gekost, zijn gisteren aan een lange tocht begonnen naar tijdelijke verblijven. De temperatuur bleef onder het vriespunt. Gisteren is een convooi van on geveer 150 vrachtwagens naar de provinciehoofdstad Van ver trokken. Daar heeft de Turkse regering met pooltenten voor tij delijk onderdak gezorgd. Boeren begeleiden hun vee uit de bergen naar de vallei waar de hoofdstad ligt. Functionaris sen van de Turkse vis- en vlees- onderneming, die door de over heid wordt geleid, zijn in Van aangekomen om zich over het probleem van de verschillende veestapels te buigen. Zij verkla ren de dieren te willen aanko pen en bieden een prijs die 30 procent hoger ligt dan de gel dende marktprijs. Het vee van degenen die hun dieren niet wil len verkopen zal tijdelijk wor den ondergebracht in staats boerderijen. Zuidkoreaanse geheim agent vraagt asiel in VS WASHINGTON (AP) Een Zuidkoreaanse ambassade func tionaris in Washingon, Sang Keun Kim die tevens plaatsver vangend hoofd was van de Zuidkoreaanse geheime dienst, heeft in de Verenigde Staten om asiel gevraagd en er in toe gestemd mee te werken aan een onderzoek naar het omkopings schandaal waar een aantal Con gresleden bij betrokken zou De Zuidkoreaanse regering zou de afgelopen tien jaar aan 90 Congresleden een bedrag van 2,5 miljoen gulden per jaar heb ben gegeven om een gunstig kli maat te scheppen voor de Ame rikaanse wetgeving met betrok ken tot Zuid Korea. Van deze steekpenningen zou de Zuidko reaanse president Park Choen Hee op de hoogte zijn. ADVERTENTIE Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. Hel lekkerste van het lekkere. Ouderwets-dik, toch vet-arm. Heerlijk heerlijk. Je zuivelste gezondheid voor79ctde halve liter. Elsevier vraagt zich op de voor pagina af waar de Sint het in deze tijd toch van doet. "Hij is duidelijk kritischer geworden. Veel sterker dan vroeger kijkt hij nu naar de gebruiksbehoefte en gebruikswaarde". Voorts een verhaal over mr. Al- bert Mulder, de ijzeren kanse lier achter minister Van Agt, door de affaire-Menten in op spraak gekomen. De weggelo pen staatssecretaris van Justitie Glastra van Loon: "Door het systeem kun je nooit tot een werkelijk beleid komen. Alles wordt veel te lang vastgehou den. Je mag er normaal toch wel vanuit gaan dat je als be windsman de uiterste beslis singsbevoegdheid hebt. Maar zo lang de functie van secretaris generaal nog dusdanig beslis send voor de politiek van het departement kan zijn, dan w.ordt het, wat mij betreft, snel duidelijk dat dergelijke konink jes van hun tronen moeten wor den gehaald". Een interview tenslotte met Si mon Carmiggelt. De succesfor mule van zijn huwelijk? "Ik denk dat we ook vreselijk veel ruzie hebben gemaakt, wanneer dat nodig was. Dat hebben we niet verzuimd, hoor. Met alle middelen van dien, blauwe ogen en alles...maar ik heb toch idee dat het al met al wel goed is gegaan. Houden van, anders zou je niet bij elkaar blijven". In de Haagse Post een persoon lijk, aangrijpend verslag van het proces Hans L. "Het ontzaglijk veel moed te kosten enig gevoel, laat staan haat, jegens deze fi guur op te brengen. Wanneer dan uiteindelijk tijdens het re quisitoir mijn agressie zich te gen L. begint te keren, doet mij dat op hetzelfde moment even plichtmatig pathetisch, zelfs pot sierlijk aan als de woorden van de officier van justitie". Uit de mond van ir. Kraayeveld, voorzitter van de Raad van Be stuur van Bos-Kalis, het verras sende geluid: "Nederland is geen rotiand. We hebben hier een gezond investeringsklimaat. Je moet elke regering, zeker de regering-Den Uyl, ontzettend goed bekijken. Dat wil zeggen: onderscheid maken tussen da den en woorden. De daadkracht van dit kabinet is voor ons soort bedrijven helemaal niet slecht. Wij worden op alle fronten ge holpen, met name bij onze acti viteiten in het buitenland". Vrij Nederland onthult wat er in de koffers van Menten heeft gezeten. "Menten kon na de oor log ook dossiers kopen, en dat heeft hij niet nagelaten. En met die dossiers kon hij vooraan staande politici chanteren, en behalve politici ook ambtena- En: "Menten's tipgever was zo goed geinformeerd, zo hoog ge plaatst, dat Menten op 9 novem ber wist dat hij op dat moment nog niet aan zijn eigen veilig heid hoefde te denken, maar wel aan het in veiligheid stellen van zijn dossiers. Een paar da gen later kreeg hij de finaletip. Nu ging het, vertelde men hem, om zijn eigen arrestatie. Menten vluchtte, zijn dossiers waren in veiligheid". ken en de gebroeders Van Door- ne "Vast staat dat meteen na de bevrijding de illegaliteit zich opmaakte om Van Doorne te arresteren, maar dat dit door het militair gezag is verboden". In De Tijd een groot artikel over de voormalige kameivoor- zitter Kortenhorst. "Dat hij, de schutspatroon van onzuivere za ken, in 1948 ook de verdediging van de katholiek geworden Menten op zich nam, waarbij naar het zich laat aanzien, hij ook zijn politieke invloed als Kamervoorzitter aanwendde, mag geen verwondering wek ken" Voorts een interview met Dick de Zeeuw. "Ik blijf overtuigd dat er een partij tussen PvdA en CDA moet zitten. Wil je tot vernieuwing komen, dan moet je problemen durven aanpak ken en dat doet het CDA niet In de praktijk wordt er alleen maar op de rem getrapt. Het CDA is de partij van de status quo geworden. Men is meer be zig met het overbruggen van tegenstellingen dan met het uit zetten van de herkenbare koers. De politieke spanwijdte is ook te groot. Het is ongeloofwaardig dat een partij zowel mensen om vat als Aantjes, Boersma en Lubbers en anderzijds de cen trum gespreksgroep van de con servatieve CHU-er Beernink". Het omslagartikel gaat over Jack van Belle van het tv-pro- gramma Zienswijze. In de Groene Amsterdammer o.m. een analyse over taalver schillen tussen mannen en vrou wen. "Vrouwen gebruiken in het algemeen meer verkleinwoor den dan mannen. Dit heeft niet zozeer te maken met onbenullig heid als wel met een poging zich kleiner voor te doen dan ze zijn. Snoezig, beeldig, schattig, enig en verbasterde vloeken als jee tje, gut, gossie - klinken deze woorden overdreven? Mis schien. Maar niet meer dan de stoere, al dan niet sexueel bela den krachttermen die mannen onderling vaak gebruiken. Op vallend is overigens dat vrou wen in toenemende mate de mee zelfverzekerd klinkende taal van mannen overnemen". Hervormd Nederland interviewt de Groningse wijsgeer prf. Delf- gaauw. Over het ethisch reveil van Van Agt: "Ik weet nog niet wat hij er precies onder ver staat. Als het ook inhoudt dat we moeten streven naar betere maatschappijstructuren, kan ik het ermee eens zijn, maar niet als het alleen maar vasthouden is aan de traditionele moraal. Ik ben overigens niet zo gelukkig met die term ethisch reveil. Er gaat de suggestie van uit dat we nu in een onethisch dal zitten en dat is niet waar. Misschien denkt Van Agt dat de discussie over abortus een moreel diepte punt betekent, maar dan be grijpt hij niet dat niemand voor abortus is, èr zijn alleen maar voor- en tegenstanders van strafbaarstelling". Tenslotte komt mr. Benno Stok vis aan het woord die destijds betrokken is geweest bij het on derzoek naar de zaak Menten. "Het is gebaseerd geweest op een stapel documenten, die meer dan een meter hoog was. Dat is niet overdreven. We zijn maanden bezig geweest Er zijn tientallen processen-verbaal op gemaakt. Het beeld dat we van het dossier-Menten kregen, was een complex van onduidelijkhe den, net een televisiebeeld dat gestoord is. Maar als je dan niets vindt, dat op een oorlogs misdrijf wijst, wat moet je dan? We hebben alleen gevonden dat hij tolk is geweest en dat hij er materieel allesbehalve slechter van is geworden". y Accent biedt uiteraard weer rui me aandacht aan de zaak-Men- ten. Het blad publiceert het rap port-Hartsuiker vrijwel volledig. Hoofdredacteur Hans Knoop houdt vol dat minister Van Agt wel degelijk op de hoogte was van het arrestatie-plan, zij het door een mondelinge medede ling. Accent verhaalt ook van de Menten-jacht in het hele land. "Het opsporingsbevel is opge sierd met een klein, onduidelijk pasfotootje van de vluchteling. Dat portretje maakte, dat de vroegere EG-commissaris in Brussel, ir. Mansholt, vorige week in een Steenwijkse auto- mathiek voor Menten werd aan gezien en door de politie werd aangehouden".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7