MERCASOL NU OP LAATSTE PLAATS Mendelssohn Trio op hoog niveau weer de oceaan over Leython blijft winnen Na nederlaag bij Markt: Godyla straft LDWS af: 11—0 DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA DOOR 0p m'jn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke TOM morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn' PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Kunst made in Holland wordt deze week weer uitgedragen. Morgen vertrekt vanaf de basis een gezellige huiskamer met een grote zwarte vleugel, ergens in Leiderdorp het Mendelssohn Trio voor een veertiendaagse toernee naar Zuid-Amerika. Rotten in het vak, maar nog niet oud: Jan van der Meer, eigenlijk „Veense" import en meester op de witte en zwarte toetsen, de Spanjaard Elias Arizcu- ren, cellist met de krachtige en toch donkerfluwelen trekken, en Richard (buiten „de kunst" Dick ge noemd) Kilmer, die elf jaar geleden uit de States naar ons land kwam en sindsdien zich heeft gekwa lificeerd als een hoog genoteerd violist. Het trio bestaat sinds 1969; in de huidige samenstelling met Dick erbij reist het ensemble op gezette tijden de halve wereld rond. Een doortimmerd muzikaal groepje dat kritiek nog best kan gebrui ken, hoewel het meer aan lof gewend is. Ik val binnen bij een van de talrijke repetities bij Jan thuis; schaven en slijpen aan het programma, tussen de bakken leut door. Onderhan den is een trio van Haydn. Arizcuren prikt de correcties erin: „kijk, het moet meer ka rakter krijgen, meer paal. Dick, geef me eens een gum metje, dan verander ik dit even, dat is geen probleem. Jongens, kan ik (Arizcuren ligt allang niet meer met het Ne derlands overhoop) de laatste keer op mijn E en F pompe- la, pompeli krijgen? En dan nog een keer? We komen niet helemaal samen, dacht ik. Even een andere vingerzetting, jongelui. Zo, daar staat-ie". Dat gaat weer op nieuwe suc cessen af, eigenlijk spelender wijs, maar toch met alle in spanning die perfectie vereist. Elias verduidelijkt de tussen tijdse correcties: „Je staat ver stomd als je ziet hoeveel rot zooi uitgevers in de oorspron kelijke partituren hebben ge stopt in de loop der tijden. Er worden zelfs noten veranderd, voornamelijk bij Haydn en Beethoven. Dat vind ik eigen lijk onbegrijpelijk". Jan is blij, dat hij over een rood boekje beschikt dat de originele nota ties van de werken geeft. Elias weer: „Ik voel er niets voor om alleen correcties van een meneer Fritz Hermann te spe len, die Hermann zegt me niets". Het Mendelssohn Trio speelt Haydn (en nog zo'n 15 andere componisten onder wie flink wat hedendaagse) zoals het moet en niet met kunst- en vliegwerk. Arizcuren: „Wij lopen één op de drieëneenhalf, mag ik wel zeggen. De vioolbezetting is sinds '69 een paar keer gewij zigd. Na Henny Ravestein kwam in 73 Walta Jaring toen we naar Perzië en Brazi lië gingen. Hij had het echter te druk met zijn functie van concertmeester bij het Resi dentie Orkest. Vorig jaar is .het hele bestaande repertoire fantastisch overgenomen door Dick hier, die acht jaar in het Amati Kwartet een mooie car rière heeft gemaakt. Voor ons was hij een schitterende aan winst, toen dat kwartet uiteen viel". Geconstateerd mag worden, dat het Mendelssohn Trio met de beste ingrediënten werkt Je hoort het aan de speelse volmaaktheid, zelfs op („nee", zegt Jan, „juist op") een repeti tie. De samenstelling is weer excellent Elias, die duidelijk Jan als woordvoerder heeft vervangen, geeft een kantteke ning: „Dit trio is een samen voeging van drie gekken. Je moet zoveel dingen afzeggen om een regelmaat van twee, drie repetities per week te ga randeren". Jan: „Zeker; als je nagaat hoeveel uren er indivi dueel in gaan zitten voordat je een hoog niveau hebt bereikt". Elias: „Door middel van lesge ven (vaste bron van inkom sten) hebben we nu alle vrij heid om onze tijd zelf in de delen". Jan weer: „Dat Madri gaal Koor heb ik graag ge daan, maar ik voelde dat het teveel werd". Het M.T. is aangesloten bij het Nederlands Impresariaat (uit sluitend voor Nederland) en bij impresario Harry de Free- se in Amsterdam, welke laat ste erg enthousiast was en het trio aan het buitenland wilde „verkopen". Zondag a.s. speelt het trio in Caracas, de Venezo laanse hoofdstad. Dat wordt Sinterklaas in een warme con certzaal. Daarna gaat het door naar de Nederlandse Antillen. Mexico en Brazilië vallen af tot volgend jaar, want in de Zuidamerikaanse tropen is het Het trio tijdens een van de repetities bij Jan v. d. Meer thuis concertseizoen nu afgelopen en het is verre van aangenaam Brahms te moeten spelen bij 29 graden, al is het airconditio ning. 's Avonds concerten en overdag „workshop" voor con servatoriumleerlingen. Geen vakantieuitstapje en geen avondjes doorzakken. Arizcu ren: „Je loopt twee weken lang op je tenen". Op het programma: Haydn- en Beethoven-trio's, Dvorak, Ra- vel, Mendelssohn, Willem Pijp er. In februari, maart wordt de koers verlegd naar Spanje, België (radio-opnamen voor de BRT) en Zwitserland. En ko mend seizoen geeft het M.T. de première van een (erg moei lijk) nieuw trio van Hans Kox, opgedragen aan het M.T. „Maanden werk en enige aan passing" verwacht Elias Ariz curen ervan. Three men on the bummel. In elk geval drie hardwerkende lieden die brood zien in de muziek, maar eerder nog mu ziek zien in hun brood. Van der Meer: „De concurrentie is heel hard, o ja. Je hoort je met de allerbesten te vergelijken. Dat moet je zien waar te ma ken. Kamermuziek blijft he laas een genre dat aan het publiek als iets filosofisch wordt verkocht, iets voor „in gewijden". Ofschoon ik moet zeggen, dat daar door de „kof fieconcerten" al een beetje verandering in komt". Hoe dan ook, het Mendelssohn Trio gaat als vaderlandse trots „auf Flüglen des Gesanges" straks weer de oceaan over. Op weg naar (zoals men het eens in Teheran uitdrukte in een re censie) „a night of joy for music lovers", een avondje waar muziekminnaars plezier in hebben. Beach Club uitgeschakeld NOORDWIJK De Rotter damse Sportpers, Old Stars Den Haag, FC Faase en Rolly Golf Stippie hebben zich als laatste vier ploegen geplaatst voor de kwartfinales van het zaalvoetbaltoernooi om de Northgo-Cup. Rolly Golf zorg de gisteravond voor de meest opvallende prestatie: beker houder Beach Club werd met 71 verslagen. Bij de rust al leidde het betere Rolly Golf met 3—1. Fouten van Beach Club-doelman Koos van der Voorn deden de rest. Voor 't Stippie scoorden Hans Westgeest (3x), Jan van der Lippe (2x). Dick Heemskerk en Jos Alders. Bij Beach Club kwamen alleen Kees van der Niet (2x), Piet Alders en John van Ekster tot doelpunten. De Rotterdamse Sportpers, zonder Cees van Cuilenburg, verpletterde het arme Leho- Sport met 11—0. Arie van dér Sluis (5x), Jan Bruis en Cor Brom (beiden 2x), Cees Jans- ma en Dick van der Polder verzorgden de productie van de Rotterdamse hoofdklasser. In de beste wedstrijd van de avond werd het Katwijkse Clein Duin met 6—3 door FC Faasse teruggewezen. Tot de rust wisten de Katwijkers Faa se nog redelijk bij te houden (23), maar in de tweede pe riode bleek de schotvaardig- heiu van Sjoerd Boot en Jos Smits (beiden goed voor drie treffers) teveel voor Clein Duin. Huig Schaap (2x) en Jan van Dijk doelpuntten tegen. Old Stars Den Haag kende nauwelijks tegenstand van Van Zeist Stars uit Lisse. Via een 51 ruststand werd een 7—3 zege geboekt Jan Lam- boo, Theo Luxen en Theo van Zeist scoorden voor de Lisse- racht; Leen de Graaff (4x), Guus Haak, Theo van de Burch en Hans Dorjee voor de Hagenaars. De loting voor de kwartfina les: 22 dec.: Siemerink—Feye- noord; Oud International s—BC Faasse; Glasbergen de Best—Zwaanvogels; Swift Winkeltje—Rolly Golf Stippie; 29 dec.: Van Gerven de Jon- g—Old Stars Den Haag; Aja- x—Rotterdamse Sportpers; Vleespaleis—BMW, Van der Plas; FC Faase—Digros Stars. Van onze basketbalmedewerker UTRECHT Mercasol/Leiden is gisteravond op de gedeelde laatste plaats in de basketbal-eredivisie terecht gekomen. Uitgerekend de wedstrijd tegen Markt/Utrecht, die de ploeg op gelijke hoogte had kunnen brengen met Delta Lloyd en hoop had kunnen bieden voor een wat rooskleuriger toekomst, ging verloren. Het werd 98—91, nadat Mercasol tot de vijftiende minuut van de tweede helft aan de winnende hand was geweest. Het is opvallend, dat de oorzaak van de nederlaag telkens ergens anders gezocht moet worden. In de vorige weken was het respectievelijk een volledig falen, weinig scoren in een beslissende periode, van de hele ploeg (Buitoni) en de te kleine score-in breng van de Nederlanders (Delta Lloyd). Gisteren, in de Arkelhal te Utrecht, faalde wellicht de belangrijkste speler: Vic Bartolo- me. Hij scoorde zijn laatste punten in de vierde minuut na de rust en hoewel hij nadien nog behoorlijk wat reboundwerk ver richtte, miste Mercasol zijn, o zo belangrijke puntjes. Dat was niet in de laatste plaats te wijten aan het goede verdedigende werk van Utrecht-Amerikaan Bill Mallory, die behalve dat ook nog eens 30 punten voor zijn ploeg liet noteren. De Nederlanders bij Mercasol deden het goed. Zij brachten samen 47 punten in, waarbij vooral Paulides (15) en Hoeksema (14) goed op schot waren. Belangrijkste Ne derlander in de ploeg van Hennie Blom zou Peter Kop moeten zijn. De lange Leidenaar sukkelt echter nog altijd met zijn blessure (hij speelt met een spalk om de duim) en mist, mede daardoor een flinke portie zelf vertrouwen. Mercasol startte zeer overtuigend en zette Markt binnen vijf minuten op een achter stand van fr—16. Een korte terugval was echter de oorzaak van een vrijwel gelijke score na tien minuten: 27—28. Mercasol bleef echter aan de winnende hand en nadat er was gerust bij 47—49, liep de Leidse ploeg weer weg van zijn Utrechtse opponent en leek de wedstrijd te gaan winnen, toen het verschil na vijf minuten was opgelopen tot negen punten: 5665. Het wegvallen van Bartolome werd echter door Markt goed aangegrepen. In de vijftiende minuut werd het evenwicht bereikt (79—79) en nam Markt voor het eerst de leiding: 81—79. Mercasol kon in de slotfase niet meer terugkomen en leed zijn zoveelste nederlaag in successie. De cijfers: Scores Mercasol: Bell 28, Bartolome 16,-Pau lides 15, Hoeksema 14, Ruysenaars 9, Kop 6 en Berendsen 3. Topscorers Markt: Mallo ry 30, Larson 23, Van Doorn 14, Lagemaat 12 en Hagens 11. Schotpercentage Mercasol: eerste helft 63 en tweede helft 46. Topre- bounders: Bartolome 19 en Bell 8. Balver lies: Mercasol 26, Markt 19. Van onze sportredactie LEIDEN/LISSE „Runner-up" Godyla-United zorgde gister avond in de eigen THB-Hal voor de meest opvallende score. Oud-kampioen LDWS werd met maar liefst 11—0 overklast. Zwaanvogels, dat het (gewonnen) treffen met Godyla eerder dit seizoen zal moeten overspelen omdat Huib de Goey in die wedstrijd (ongerechtigd) aantrad, won met 3—2 van koploper Van Gerven de Jong en Swift 't Winkeltje - eveneens lijstaanvoerder - speelde gelijk tegen debutant Oegstgeest: 2—2. Het onderaan staande BMW Van der Plas uit Katwijk tenslotte, werd door De Tegelhande! met 3—1 geklopt. LDWS heeft tegen Godyla geen enkele kans gekregen. De Lisseracht die er met de week beter inkomt, nam direct het initiatief, liep naar een 6—0 voorsprong bij rust en bouwde die marge in de tweede helft eenvoudig naar 11—0 uit De veelvoudig titelhouder, nog al tijd aantredend zonder de ge broeders Cees en Ger de Roo- de en Cock Slingelandt, stelde er nauwelijks iets tegenover... Voor Godyla scoorde Jan van Soooten viermaal, Harrie van der. Zwet driemaal, Johan El- fering, Fred Arrachart, Theo Godyla en Jos Faas. In het toptreffen* met Van Gerven de Jong pakte Zwaan vogels - nu wel met Jan van Duyn en Pim van der Meer - volledig verdiend de volle win st. De wedstrijd mocht dan wel gelijk opgaan, in de aan val toonden de Vogels zich duidelijk de meest slagvaardi ge ploeg. Pim van der Meer doelpuntte tweemaal, Jan van Duyn scoorde één treffer. Van der Meer en Ben Heemskerk vonden ook nog het houtwerk naast de uitstekend spelende doelman Leo Konings. Bij Van Gerven kwam alleen Dorus van der Voort, na een knappe actie van de niet echt opval lende Gerard van Beek, tot scoren. De tweede goal werd enige seconden voor tijd een feit toen Ruud de Groot de bal na een voorzet van Hennie van Eeuwijk in eigen doel liep... Swift 't Winkeltje verspeelde nodeloos een winstpunt aan Oegstgeest. Hoewel de hoofd klasse-debutant op zich niet slecht speelde, had Swift het duel voor rust zeker in z'n eigen voordeel moeten beslis sen. Nu bleef het echter bij een treffer van John Jansen en twee schoten tegen de paal van Wim de Roo. Oegstgeest werkte zich na rust via Dick van der Mey op gelijke hoogte en slaagde er ook in een twee de achterstand (doelpunt van Piet Gubler) via Gé Perfors ongedaan te maken: 2—2. Tegelhandel tenslotte, pakte twee winstpunten tegen Van der Plas uit Katwijk. Een grandioos doelpunt van Sjem (Van onze volleybal medewerker) LEIDEN In de promotieklasse heren is koploper Leython opnieuw tot winst gekomen. In Leiderdorp werd runner up Be Fair met 3-1 verslagen. Leython startte erg sterk en schreef de eerste twee sets met resp. 15-7 en 15-11 op z'n naam. In de volgende spelperiode zakte het spelpeil naar een aanzienlijk lager niveau. Be Fair wist hiervan alleen in de derde set te profiteren 14-16. In een rommelige vierde set wisten de Leidenaars nog net aan de goede kant van de score te blijven. Via 15-13 winst verzekerde Leython zich van de volle buit Donar blijft Leython op 1 punt volgen door een 1-3 overwin ning in de uitwedstrijd tegen ,het Delftse Sigma D-2. Donar speelde niet sterk en had daar door onnodig veel moeite met het nauwelijks imponerende Sigma. Nadat de eerste twee sets eerlijk waren gedeeld (8- 15 en 15-11), wist Donar toch via de setstanden 13-15 en 9-15 door te drukken naar 1-3. LUSV lijkt de inzinking nog steeds niet te boven. Hoewel hekkesluiter Leython-2 met 3-0 werd geklopt was het vertoon- Reserves Lisse overtuigen LEIDEN Zoals gebruikelijk zijn ook dit jaar de krachtsverschillen tussen de derde klasse teams enorm groot. Elke ronde weer zijn er vele monster- overiwnningen te noteren. Voorschoten 3, Koude kerk en Roelofarendsveen zijn met een 9-1 winst tot nu toe de recordhouders. Drie teams, Lisse 2, Leithen 2 en Leiderdorp 3 zijn in de derderde klasse A na twee rondes nog altijd zonder puntenverlies. Vooral Lisse 2, dat tot nu toe het zwaarste programma heeft gehad is zeer overtui gend gestart. Eerst werd LSG 5 met 7 1/2-2 1/2 van het bord afgeschoven. Noordwijk 3 was met 7-3 het volgende slachtoffer. Op de eerste plaats staat voorlo pig Leiderdorp 3. Katwijk 2 en Sassenheim 2, beide nog zonder matchpunten werden met 6 1/2-3 1/2 en 8 1/2-1/2 (9 1/2—1/2) teruggewezen. Leithen 2 versloeg achtereenvolgens Valkenburg (1 1/2-8 1/2) en Katwijk 2 (5 1/2-4 1/2). LSG 5 en Noordwijk 3 boekten beiden één overwinning terwijl Valkenburg, Katwijk 2 en, Sassenheim 2 nog zonder punten zijn. Minder overzichtelijk is de situatie in de derde klasse B. Omdat hier maar zeven teams spelen is hier elke ronde een team vrij. Het bepaald niet zwakke Noord wijk 2 heeft hierdoor pas twee punten kunnen be machtigen. Het zwakke Philidor 8 werd met 8 1/2-1 1/2 aan de kant gezet. Roelofarendsveen heeft hier de leiding genomen. Nadat Philidor 8 met 9-1 verplet terd was werd het favoriete Leithen met niet minder dan 6 1/2-3 1/2 alle illusies ontnomen. Ook VTL 2 is goed gestart. Na Leiderdorp 2 (5 1/2-4 1/2) werd ook Koudekerk 2 (7 1/2-2 1/2) aan hun zegekar gebonden. Van de overige teams heeft alleen Leithen een overwinning geboekt op Koudekerk 2 (8 1/2-1 1/2). Voorschoten 3 en Koudekerk zijn bijzonder sterk begonnen in de derde klasse C. Zowel Voorschoten als Koudekerk boekten een 9-1 overwinning op resp. Leimuiden en Aarlanderveen. Voorschoten kwam aan de leiding door de 7 1/2-2 1/2 winst op Leithen 3. Koudekerk bleef met 6 1/2-3 1/2 tegen Bodegraven 2 iets achter. Behalve Leithen 3 en Leimuiden hebben de overige teams twee punten. Alphen 4 boekte voor het eerst sinds jaren een overwinning op Boskoop 2 (7 1/2-2 1/2). Aarlanderveen won met 7-3 van Leithen 3, Boskoop 2 kwam tot de zelfde uitslag tegen Leimuiden en Bodegraven verpletterde Alphen 4 met 8 1/2-1 1/2. Zaterdag 4 december zal de Leidse jeugdschaaksocie- teit voor de vierde maal het zoldersnelschaaktoernooi organiseren. De klokken zullen om 12.30 in beweging gezet worden. Tot ongeveer 17.30 zullen de deelne mers dan negen ronden volgens het Zwitserse sys teem spelen. De bedenktijd is tien minuten per persoon per partij. De kampioen ontvangt 75,- plus de wisselbeker die de laatste keer gewonnen is door John v.d. Wiel. Er wordt gespeeld in de jeugdhonk De Zolder (Morsweg 114). Iedereen kan zich telefo nisch inschrijven bij Ruud Heiloo, tel. 760678 de spel nog steeds niet om over naar huis te schrijven. Na twee rommelige sets (15-10 en 15-11) begon LUSV in de der de set eindelijk te draaien wat tot gevolg had dat Leython volkomen werd weggespeeld: 15-6. Bij de dames blijft LUSV het goed doen. In Schoonhoven moest slechts één set aan gast heer Dosko worden gelaten. In de overige sets waren het de Leidse studentes die domi neerden en via de setstanden 6-15, 15-6, 15-10 en 1511 de 1-3 winst naar zich toe trokken. De derby Leython-2 - Leython- 3 eindigde in een 0-3 overwin ning voor het derde team van de Leidse vereniging. Leython- 2 toonde duidelijk aan mef een gebrek aan routine te kampen. Leython-3 had aanzienlijk meer ervaring in huis en had dan ook weinig moeite de wed strijd via de setstanden 8-15, 7-15 en 9-15 in haar voordeel te beslissen. Haak Novo-2 speelde een knappe partij tegen het hooge- plaatste DOS. Doordat de Noord wijkse dames slechts met 3-2 ten onder gingen wis ten zij toch nog 1 punt uit dit moeilijke duel te halen. van der Linden (eerst wat jon- gleurswerk, vervolgens een omhaaltje en een enorme knal) werd door de formatie van coach Cees van der Plas nog wel beantwoord - Gert Zwaan scoorde de gelijkmaker - maar een „lucky goal" van Jan Hes- husius (in tweede instantie over doelman Floor Schaap heen) en een treffer van aan voerder Wim Meskers bepaal den de einstand alsnog in 3—1 voor De Tegelhandel. Uitslagen/stand: Godyla Uni- ted-LDWS 11—0; Zwaanvo gels-Van Gerven de Jong 3—2; Tegelhandel-BMW van der Plas 3—1; Swift 't Winkeltje- Oegstgeest 2—2. Swift Wink. 7 4 2 9 15-13 Van 4 3 8 21-22 7 4 3 8 21-22 Godyla 5 3 1 7 25- 9 K 1 1 7 ?ly_ q Zwaanvogels 6 3 1 2 7 18-14 Tegelhandel 7 3 1 3 7 14—18 LDWS 7 3 0 4 6 15-29 Oegstgeest 6 2 1 3 5 1914 Van der Plas 7 115 3 18-26 De ongeldig verklaarde wedstrijd tussen Zwaanvogels en Godyla (7—5) is niet meer in de stand verwerkt Pim van der Meer (hier op ar chieffoto in actie tegen De Te gelhandel) tekende gisteravond voor twee doelpunten in het topduel met Van Gerven de Jong. De op de achtergrond toe kijkende Wim Meskers van Te gelhandel had een groot aan deel in de overwinning Topscorers: 1 Harry van der Zwet (Godyla) (+3), Wim de Roo (Swift 't Winkeltje) en Pim van der Meer (Zwaanvo gels) (+2) allen 9; 4 Jan van Duyn (Zwaanvogels) (+1) 7.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5