Noordwij kerhout wil kabel-tv in eigen hand houden Clandestien toerisme weren aan Oostduinse meer" Plannen Zeeburg op de lange baan geschoven GEMEENTE NOORDWIJKERHOUT: Belastingen omhoog in Zevenhoven Inschakelen justitie voortaan melden Onzekerheid over goedkeuring van renovatieplan in Stompwijk Cyclecross in Nieuwkoop PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 NOORDWIJKERHOUT - De be woners van de wijk Victor drie hebben nogal wat klachten over de kwaliteit en over het aantal mogelijkheden van de centrale antenne inrichting in de wijk. Deze inrichting is in overleg met Noorlander uit Leiderdorp en de woningbouwvereniging door de firma Becas uit Waddinxveen aangelegd. De firma heeft bij de PTT een machtiging aangevraagd om heel Noordwijkerhout van ka beltelevisie te voorzien. Naar aanleiding van de vele klachten in Victor 3 heeft de gemeente besloten het heft in eigen hand te nemen en ook een machtiging bij de PTT aan te vragen. Naar het zich Iaat aanzien krijgt het gemeentebestuur de machtiging wel en de firma Becas uit Wad dinxveen niet. Volgens wethouder Heemskerk streeft de gemeente ernaar om een centrale antenne inrichting te krijgen met een zo goede kwaliteit en een zo groot aantal mogelijk heden. Hij ziet de realisering van de kabel televisie het liefst tot stand komen in sa menwerking met de gemeente Noordwijk. Het gemeentebestuur van Noordwijk staat positief tegenover de plannen van Noord wijkerhout. Wethouder Heemskerk: „Als in Noordwijk op het hoogste pand op het hoogste duin een antenne wordt neergezet, dan ver wacht ik dat een groot aantal buitenlandse zenders zijn te ontvangen. Misschien zelfs Engeland". De plannen om te komen tot een centrale antenne inrichting wordt hem niet door iedereen in dank afgenomen. In Noordwij kerhout is een groot aantal hobbyisten die masten in elkaar hebben gezet met uitste kende ontvangstmogelijkheden. In sommi ge gevallen met meer mogelijkheden dan de kabeltelevisie ooit zal kunnen hebben. Zij zijn het die met lede ogen staan te kijken naar de ontwikkeling van de plan nen om te komen tot een centrale antenne inrichting. Als kabeltelevisie eenmaal een feit is, dan moeten de antennes binnen vijf jaar van de daken verdwijnen, zo staat te lezen in de Noordwijkerhoutse bouwveror dening. De firma Van den Berg uit Zwammerdam heeft de aanvraag voor een machtiging in naam van de gemeente Noordwijkerhout gedaan. Dat betekent echter niet dat deze firma de kabeltelevisie in de gemeente zal realiseren. De gemeente heeft een vrijblij vende opdracht verstrekt aan dit bedrijf, dat woensdagmiddag een bijeenkomst be- legde.voor de diverse gemeentebesturen uit de omgeving in „De Houtkamp" in Leider dorp om informatie te geven over de diver se verschillende systemen. Het Oostduinse meer heeft nog weinig van een recreatiegebied. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT - De ge meente Noordwijkerhout wil de toe ristische peiler van de Noordwijker houtse economie versterken. Vol gens wethouder Heemskerk mikt de gemeente daarbij op de rustige va kantiegangers in de praktijk veel al gezinnen met kleine kinderen die willen genieten van de rust van het Noordwijkerhoutse dorp. Een eerste aanzet om het klimaat voor het toerisme te verbeteren was indertijd het ont grondingsproject thans het zogenaamde Oosterduinse meer van de firma Van Her waarden. De gemeente juichte toen de plan nen toe omdat als de kalkzandsteenfabriek haar activiteiten had beëindigd het meer om niet zou worden overgedragen aan de provin cie, die het op haar beurt zou omvormen tot een fraai recreatieterrein. Maar als er iets ongeschikt is voor geregelde recreatie, dan is dat thans het Oostduinse meer dat als een vierkant gat met water op Noordwijkerhouts grondgebied ligt In de afgelopen jaren is het meer bezocht door clandestiene recreanten. De gemeente Noordwijkerhout wil dat zo spoedig mogelijk geordende recreatie kan plaatshebben langs het Oostduinse meer. Maar daartoe zijn de mogelijkheden thans gering. Stranden zijn er bijna niet en het verval is veel te groot. De firma Van Herwaarden heeft bij de provincie nog een ontgrondingsvergunning aange vraagd. Maar dat staat de gemeente Noord wijkerhout niet toe. Zij wil dat alleen een grillig oververloop wordt gecreërd. Wethouder Heemskerk vindt het dan niet erg als dan nog zo'n 10 hectare zand worden. afgegraven. Dit in tegenstelling tot zijn WD- fractie die niet wil dat ook nog maar een kubieke centimeter wordt afgegraven ten kos te van het bollenareaal. Het Oosterduinse meer is thans op geen enke le wijze geschikt voor geordende recreatie. Het gevaar voor verdrinking is groot en het risico dat ratten ziektedragers optrekken naar het meer is groot, omdat de clandestiene recreanten veel vuil hebben achtergelaten. Volgens wethouder Heemskerk onttrekken de provincie en Van Herwaarden zich aan hun verantwoordelij kheid. De firma Van Herwaarden is van plan binnen afzienbare tijd de gronden die direct grenzen aan het Oosterduinse meer op te kopen. Dat zijn de bollegronden van J. Pennings en Q. Pennings. Het bedrijf wil de gronden kopen nog voordat de ontgrondingsvergunning door de provincie is verstrekt Ook op andere manieren wil de gemeente Noordwijkerhout aantrekkelijker maken. Onder meer door de vestiging toe te laten van een aantal bistro's. Voor dergelijke bistro's is plaats in Noordwij kerhout, ondanks de overbewinkeling. Deze overbewinkeling zal overigens verdwijnen als het plan Zeeburg is gerealiseerd. In dit plan zijn geen winkels geprojecteerd. ZEVENHOVEN De belastin gen in Zevenhoven worden met ingang van I januari 1977 met ongeveer zeven procent ver hoogd. De rioolrechten gaan omhoog met vijf procent. De belastingverhogingen kwa men aan de orde in de gemeen teraadsvergadering. Een lid van de G.B.Z-fractie maakte bezwa ren tegen de verhoging van de hondenbelasting. Burgemeester Wagenaar stelde dat het doel van de hondenbelasting het te gengaan van een te groot aantal honden is. Over de eventuele plaatsing van hondentoiletten zal tijdens de begrotingsverga dering worden gesproken. Strenger optreden politie Voorhout bij Nagelbrug VOORHOUT De rijkspolitie in Voorhout gaat strenger op treden tegen verkeersovertre- ders bij de Nagelbrug. Sinds enige maanden is de kruising met verkeerslichten beveiligd. Vooral jeugdige weggebruikers storen zich nauwelijks aan de nieuwe verkeerssituatie. Er wordt op verkeerde plaatsen overgestoken en er wordt door rood licht gereden. Een en an der wekt vele malen per dag verwarring bij de overige weg gebruikers. Nadat zij vaak waarschuwingen heeft uitge deeld, gaat de politie thans ver baliserend optreden om het kruispunt veilig te houden. Studie van weer op Venus HOUSTON (Reuter) - De NA SA is van plan in 1978 een ruimtetoestel naar de planeet Venus te sturen om het weer aldaar tè gaan bekijken. Mis schien valt daaruit ook nog wat te leren over het weer op aarde, aldus geleerden aan het ruimte vaartcentrum Johnson. Zij zeiden dat de weerstoestand op Venus aanmerkelijk simpeler is dan op aarde, waardoor het fundamentele meteorologische onderzoek gemakkelijker wordt. Venus heeft, in tegenstelling tot de aarde, geen oceanen die de weerpatronen ingewikkelder maken. De dag is even lang als 23 dagen op aarde en de planeet kent geen seizoenen. BEWONERSRAAD SINT BAVO: NOORDWIJKERHOUT De bewonersraad van de psychiatrische inrichting Sint Bavo in Noordwijkerhout eist van de directie voortaan direct te worden ingelicht wanneer het voorne men bestaat aangifte bij justitie te doen van het vermoedelijke plegen van een misdrijf door een van de patiënten. Dit met het oog op het voorbereiden van een optimale verdediging voor de betrokken patiënt. De bewonersraad van de Sint Bavo stelt dit in het door hun geschreven contac torgaan Bavox naar aanlei ding van het proces dat on langs werd gevoerd tegen de 45-jarige Hans de G., patiënt van deze psychiatrische in richting. Zoals bekend werd deze dankzij de medewerking van de Bavo-directie „overgele verd" aan de justitie en ui teindelijk door de Haagse Rechtbank veroordeeld we gens het stichten van een brandje in een klerenkast van de psychiatrische inrich ting. Het ging in dit geval om een patiënt die zijn hele le ven lang al in inrichtingen heeft doorgebracht en waar op volgens zijn verdediger, de Leidse advocaat mr. M. Teekens, de normen van de maatschappij niet van toe passing konden worden ver klaard, omdat de patiënt de ze eenvoudig niet zou ken- De bewonersraad van de Sint Bavo schrijft nu in prin cipe wel in te kunnen stem men met de gedachte dat ook een patiënt door de onafhan kelijke rechter moet kunnen worden veroordeeld, en niet moet worden gestraft door de behandelende psychiaters. Maar daarbij moet dan wel een eerlijk spel worden ge speeld, en dat is volgens de bewonersraad van de Sint Bavo in Noordwijkerhout in dit geval niet gebeurd. PARKEER GARAGE BIJ HUIS TER DUIN Het terrein van Huis ter Duin aan de zijde van de Grent in Noordwijk ver toont het beeld van een aardverschuiving. De daar gelegen tennisba nen lijken verzonken in een metersdiepe kuil en aan het geaccidenteerde terrein is een enorme zandheuvel toegevoegd. Noordlander Bouw BV uit Leiderdorp is hier be zig met de bouw van een grote ondergrondse par keergarage als onderdeel van fase 2 in de moder nisering en nieuwbouw van het Huis ter Duin complex. De garage krijgt twee verdiepingen, welke tezamen plaats zullen bieden aan zo'n 200 a 250 auto's. Zij krijgt in- en uitritten aan de Grent. Het geheel zal het front vormen van een geheel nieuwe rechter vleugel van het hotel. Met de bouw van deze vleugel hoopt men in het voorjaar te beginnen. De linkervleugel, aan de zijde van de Koningin Astrid Boulevard waarin 45 appartementen zijn opgenomen, nadert haar voltooiing. De verkoop van de woongelegenhe- den blijkt uitstekend te verlopen. MOEILIJKHEDEN OVER GRONDOVERDRACHT Van een onzer ver slaggevers NOORDWIJKER HOUT De firma Nelissen en Rosen- straten uit Haar lem hebben nogal moeilijkheden om tot een overeen komst te komen met twee pachters van gronden in het zogenaamd plan Zeeburg. De Haar- lemse firma is reeds eigenaar van alle gronden in Zeeburg door de aandelen van b.v. Zanderij Gulde- mond te kopen. Ne ro wil in samen werking met de ge meente Noordwij kerhout in zes jaar tijd, te beginnen volgend jaar, 750 woningen in Zee burg neer zetten. Nero is thans nog in onderhandeling met de pachters W.. A. M. Pennings (die een stuk grond van ongeveer 4 ha. pacht) en H. Verde- gaal en Zn. (dit be drijf pacht een stuk grond van on geveer 18 ha.) De onderhandelingen met H. Verdegaal en Zn. verlopen soepel, maar de onderhandelingen tussen Nero en Pennings verlopen erg stroef. Pen nings wil dat Nero hem schadeloos stelt in natu- ra. Het bollenbedrijf wil elders in de gemeente 4 hectare grond pachten voor dezelfde - overi gens zeer lage - prijs met dezelfde kwaliteit. En als dat niet te vinden is en een stuk grond van minder kwaliteit met een hogere pachtprijs wordt aangeboden, dan wil Pennings schade loosstelling wegens loon derving. Het ziet ernaar uit dat nig kans van slagen heeft. Nero wil het be drijf wel schadeloos stel len omdat zij geen ge bruik meer kunnen ma ken van een stuk goede bollengrond, maar ziet het vooralsnog niet zit ten een stuk dure grond te kopen en dat voor een lage pachtprijs aan het bedrijf aan te bieden. Komen de beide partijen niet tot een oplossing, dan heeft dat ernstige gevolgen ten aanzien van de ontwikkeling van het plan Zeeburg. Het risico dat pas veel later dan 1977 met het bou- wrijpmaken kan worden begonnen is dan groot. LEIDSCHENDAM Het gewij zigde plan voor renovatie van de veertig woningwetwoningen van „Don Bosco" in Stompwijk zal door de provincie waar schijnlijk niet zonder nieuwe wijzigingen worden goedge keurd. Dit hebben b. en w. van Leidschendam geantwoord op CDA-vragen bij de schriftelijke behandeling van de begroting. Het plan van de Haagse Wo- ningdienst van enkele jaren ge leden had weliswaar de goed keuring van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening, maar is niet tot uitvoering gekomen omdat de voorzieningen voor het ophef fen van de gebreken aan de Het bestuur van de woning bouwvereniging heeft het Leid- schendamse architectenbureau van Vliet toen opdracht gegeven een nieuw plan te maken waar in o.m. de aanleg van een cen trale verwarmingsinstallatie werd opgenomen. De kosten bleken aanzienlijk hoger wat echter slechts ten dele aan de aanleg van de verwarming was te wijten. Burgemeester en wet houders hebben het plan ter goedkeuring gezonden aan de provinciale directie van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid, of het realiseerbaar is kan moeilijk worden gezegd. Het college is bang dat wijzigin gen nodig zijn in verband met* de hoge herstel- en verbeterings- kosten. Wat Stompwijk betreft wordt verder gezegd dat de suggestie van de dorpsraad van grondruil zal worden onderzocht De voor de ponyclub „De Blesruiters" in het bestemmingsplan „Lande lijk gebied" gereserveerde grond zou moeten worden ge ruild tegen een direct aan de Huysitterweg gelegen stuk grond. De bevolking zal volgend voorjaar haar mening over het bestemmingsplan kunnen ge ven, zeer binnenkort echter over het plan voor de kern van Stompwijk. Bij de provincie zal worden aangedrongen op maat regelen bij de kruising van het nieuwe stuk provinciale weg 17 en de Meerlaan. In de midden berm zal de opstelruimte moe ten worden vergroot zodat in twee fasen kan worden overge stoken. Het aan te leggen verharde handbalveld in het sportpark „De Meerhorst" zal in principe ook kunnen worden gebruikt voor de tennissport, echter niet voor competitie-tennis. Voor tennis is echter een afrastering nodig die minstens 25 duizend gulden kost. BOETE VOOR NEGEREN STOPTEKEN DEN HAAG/LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is door de Haagse politierechter veroordeeld tot honderdvijftig gulden boete, drie maanden intrek king van het rijbewijs en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. Op de Leidseweg in Voorschoten trachtte een politieagent de jongeman met zijn auto bij een controle aan te houden. De Leidenaar reed even wel door, zodat de agent het vege lijf kon redden door op het laatste nippertje weg te springen. De waarschuwingslamp, die hij in zijn nand hield, ging door de voorruit van de Leidenaar. Later bleek dat de bestuurder van de auto onder invloed van drank verkeerde met een alcoholpromillage van 1,09. Verdachte vertelde de politierechter dat hij ruzie had met de vrienden die bij hem in de auto zaten. Hierdoor was zijn aandacht afgeleid. Derde veld Meerburg" wordt beter bereikbaar ZOETERWOUDE - De bereik baarheid van het derde veld van de voetbalvereniging Meer burg, dat aan het begin van dit seizoen in gebruik werd geno men, geeft problemen. Veten betreden het veld via het twee de veld, dat daardoor te zwaar belast wordt. Het maken van een afrastering rond dit veld wordt door b. en w. niet effec tief geacht. Men zal toch eerder geneigd zijn hier onder door te kruipen dan om te lopen. Het college denkt de oplossing gevonden te hebben door het treffen van de volgende voorzie ningen: a. het maken van een houten voetbrug; b. het plaatsen van een draaibaar afsluithek; c. het maken van een voetpad. De kosten hiervan worden geraamd op 5.000,-. Dit zal vanavond aan de orde komen op één van de laatste vergaderingen die wordt gehou den in Ons Huis waar de raad gedurende het afgelopen jaar bijeen kwam i.v.m. de uitbrei ding van het raadhuis. Woord voerders van de diverse groepe ringen in de gemeenteraad hou den vanavond de z.g. algemene beschouwingen. NIEUWKOOP De Nieuw- koopse dorpskern zal zondag opnieuw in het teken van wie lerwedstrijden staan. Als ver volg op de succesvolle „Ronde van Nieuwkoop" van afgelopen zomer heeft het wielercomité voor 5 december een cyclecross op het programma gezet. Nieuwkoper Kees de Wereld wordt door de organisatie getipt als favoriet. Hoewel hij ook was voorbestemd afgelopen zomer te zegevieren kon hij hettoen door pech niet „maken". Ook zondag zal hij het niet ge makkelijk krijgen. Want onder de ruim anderhalf honderd ren ners die in het strijdperk treden bevinden zich talenten als Van Gerwen, Scheffer en Steekers. Boete voor rijks ambtenaar DEN HAAG/LEIDSCHENDAM Een 51-jarige rijksambtenaar is door de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete van honderdvijftig gulden en voor waardelijk twee maanden in trekking van het rijbewijs met proeftijd van twee jaar. De ambtenaar reed met de door hem bestuurde auto op het par keerterrein bij winkelcentrum „Leidsenhage" tegen een gepar keerde auto. Hij reed na de aanrijding door. Een ambte naar, die in een andere auto zat, noteerde zijn kentekennummer, zodoende kon de dader worden opgespoord. „Ik zit hier met schaamrood op mijn kaken", aldus de ambtelij ke verdachte voor zijn collega, de politierechter. Hij verklaarde erge haast te hebben gehad en daarom te zijn doorgereden. SASSENHEIM - Als het weer meewerkt, zullen de werkzaam heden aan het wegdek van de Kerklaan tegen het einde van deze week gereed komen. Het verkeer kan dan weer normaal doorgang vinden. SASSENHEIM Door de poli tie van regio Bollenstreek werd gisteravond op de Wasbekerlaan een onbeheerde personenwagen aangetroffen, die in brand stond. Hoewel het vuur met zand, water en modder vrij spoedig werd geblust, was de auto niet meer te redden. De wagen, een Fiat-Lada, werd eer der op de avond in Den Haag voor het huis van de eigenaar gestolen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4