Dakkwestie" belemmert voortgang nieuwbouw Lido-theater Verontreinigingsheffing Rijnland stijgt 19 procent Leidse bedrijven doen goede zaken met Sint Nicolaas RECHTBANK DOET MORGEN UITSPRAAK IN KORT GEDING 2e KAMER DOE ER WAT AAN! DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGIAA i Leiden aktueel LEIDEN De verontreinigingsheffing van het Hoogheemraadschap van Rijnland zal voor woningen en bedrijven met 19 procent stijgen in 1977. Dit staat te lezen in de aanbiedingsbrief van de begroting 1977 van het Hoogheemraadschap van Rijnland. De verhoging houdt in dat per eenheid vervuilingswaarde nu 28 gulden heffing zal worden berekend, terwijl dat in 1976 23,50 gulden was. Voor een huis houden(gezin) worden drie van die eenhe den vervuilingswaarde gerekend, waar door de heffing 84 gulden zal gaan bedra- gen tegen 71,50 in 1976. Alleenwonenden Overname betalen één eenheid vervuilingswaarde, waardoor hun bijdrage 28 gulden zal gaan bedragen. Voor bedrijven liggen die be dragen natuurlijk hoger. Overigens ligt het aantal vervuilingseenheden voor wo ningen aanzienlijk hoger dan die voor In de begroting van het Hoogheemraad schap wordt verder nog gemeld dat met betrekking tot gemeentelijke waterzuiver- ingswerken nog de volgende installaties zullen worden overgenomen: Hazerswoude (zuiveringsinstallaties Zuid en Rhijnen- burgh), Alkemade (zuiveringsinstallaties Kaagdorp en Rijpwetering), Leidschendam (zuiveringsinstallatie Stompwijk en afvoer- gemaal naar Zeeleidingproject), Leimuiden (zuiveringsinstallatie) en Woubrugge (zui veringsinstallatie). De exploitatiekosten Investeringen van deze zuiveringswerken komen al wel voor rekening van het hoogheemraacf- schap. De overname van deze werken zal waarschijnlijk in 1977 plaatsvinden. Met Wassenaar wordt nog onderhandeld. De exploitatiekosten hier komen nog niet voor rekening van het Hoogheemraadschap. In 1977 zal voor een be'drag van 32.000.000 gulden worden geinvesteerd in zuiverings werken. 18.000.000 gulden is bestemd voor in uitvoering zijnde werken en 14.000.000 gulden voor werken in voorbereiding. In 1976 was dat bedrag in totaal 21.000.000 gulden. Zuiveringsinstallaties worden mo menteel gebouwd in Katwijk, Hazerswou de, Bodegraven en Zoeterwoude. Tenslotte hoopt men in 1977 te beginnen met de vernieuwing van de buitensluis Katwijk. LEIDEN De president van de arrondissements rechtbank in Den Haag doet morgenmiddag uit spraak in een kort geding dat het bouwbedrijf Van Oosten en De Vette b.v. heeft aangespannen tegen autobedrijf Kerkhof b.v. Het bouwbedrijf, dat nieuw- bouwwerkzaamheden verricht voor het Lido-theater aan de Steenstraat stelt dat het ernstig belemmerd wordt in de voortgang van zijn werkzaamheden, omdat Kerkhof b.v. hem verboden heeft het dak van zijn automobielbedrijf aan de Narmstraat te betre den. Medio mei van dit jaar deed het bouwbedrijf een verzoek aan de directeur van het garagebedrijf gebruik te mogen maken van het platte dak. Het beloofde het dak goed af te schermen en eventuele schade te vergoeden. Aanvankelijk liet de leiding van het garagebedrijf oogluikend toe dat er gebruik werd ge maakt van het dak. Er was om inzage in de bouwtekeningen verzocht, teneinde te beoordelen of de plannen al dan niet in strijd waren met eventuele nieuwbopwplannen van het au tobedrijf. Toen evenwel bleek dat er op het dak werd gelopen en gewerkt, maakte de leiding van Kerkhof b.v. ernstig be zwaar. Scheuren De vlonder op het dak van Kerkhof ken van het voormalige pand van de Nieuwe Leidsche Cou rant was gesloopt, groef het bouwbedrijf een, volgens Kerk hof b.v., veel te diepe kuil, voor het storten van een fundering voor een nieuw trappenhuis in het pand, waarin twee biosco pen zullen worden ingericht. In een op 22 oktober gedateerde brief geeft Kerkhof b.v. een op somming van de hierdoor ont stane schade: verzakking van de linker zijgevel, verzakking van de voorgevel, lekkages aan het dak, scheuren in dak, muren en vloeren. Bovendien werd de te lefoonkabel van het autobedrijf, dat tevens taxibedrijf is, in juni van dit jaar gebroken door het graafwerk van Van Oosten en De Vette. Hierdoor was de tele foon drieënhalf uur totaal dood en ruim een week kon alleen lokaal worden getelefoneerd. Actie De voortdurende sommatie van Kerkhof b.v. dat het bouwbe drijf van het dak af moest, sor teerde geen effect. „Óp het laatst hadden ze bijna een hele werkplaats op het dak ingericht, compleet met betonvlechterij", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Nadat op alle verzoeken geen krimp werd gegeven, gin gen enkele werknemers op 30 oktober tot actie over. 's Mor gens om zeven uur werden de bouwmaterialen van het dak van Kerkhof verwijderd en in een tegenoverliggend pand van het autobedrijf opgeslagen. Op maandagmorgen daaraan volgend werd een nieuwe vlon der gelegd en ging het werk gewoon door. Toen de directeur van Kerkhof bv nog met de politie en het bouwbedrijf in onderhandeling was over de te ruggave van de opgeslagen bouwmaterialen, kwam op 19 november de dagvaarding van het kort geding. Tijdschema Het bouwbedrijf stelde maan dag voor de arrondissements rechtbank dat het ernstig be lemmerd werd in zijn werk zaamheden wanneer het geen gebruik van het dak kon maken. Het ligt in de bedoeling tegen het pand aan de Narmstraat een vier meter hoge muur te maken. Het bouwbedrijf zit aan een scherp tijdschema met zijn op drachtgever, het Lido-theater, vast. Volgens een woordvoerder van het bouwbedrijf zou het werk binnen twee weken zijn geklaard wanneer het dak van Kerkhof tot zijn beschikking staat De directeur van Kerkhof b.v., de heer N. Blonk betwijfelt de noodzaak van het gebruik van zijn dak: „Ze beroepen zich op het ladderrecht, maar dat hebben ze helemaal niet nodig, want zo'n muur kan ook van binne nuit worden gemetseld." Bovendien zegt de heer Blonk al genoeg hinder van het bouwbedrijf te hebben ondervonden, zonder dat gebruik wordt gemaakt van het dak: „Alle aanvoer gaat over mijn dak. Vorige week lieten ze uit een bouwlift nog een kruiwagen val len, die kwam precies op mijn benzinepomp te recht met stenen en al." De werknemers van het autobedrijf tijdens hun actie. „VOORJAARS- ONTWAKEN" NAUWELIJKS HERKENBAAR LEIDEN Frank Wedekind schreef „Friihlings Erwachen" omstreeks 1890 en stopte daar allerlei vooral sexuele puber- teitsproblematiek in, die ook de hedendaagse toeschouwer nog zeer kan aanspreken. Alleen moet hij dan wel door een ta melijk pathetische tekst heen, die zeker voor ons nooit des pubers kan zijn. Het was het gebrek van de voor stelling van Globe gisteren in de Schouwburg, dat zij die achter de tekst liggende gevoelens niet voelbaar kon maken. Op een enkele uitzondering na' bleven de spelers te veel volwassenen of zelfs te veel acteur. Daardoor verloor Globes Voorjaarsontwa- ken veel aan kracht. Misschien is de regisseursopvat ting (Ulrich Geriff) daaraan enigszins schuldig. In plaats van het stuk primair te zien als een ontluistering van de wereld dei- volwassenen en de door hen op gebouwde maatschappij in de confrontatie met de ontluikende puberteit, sexualiteit en het ei gen bewustzijn van middelbare- schoolleerlingen iets wat sinds de romantiek een steeds weerkerend gebeuren zal blij ven lijkt hij Voorjaarsontwa- ken in een moderne jas te willen steken. Die moderne jas blijkt dan uit de verminderde aan dacht voor leerlingen en hoe merkwaardig, uit het schutting décor met allerlei sexuele teke ningen en woorden. Dat décor contrasteert met de hoogdraven de tekst. Waarschijnlijk is dat taalge bruik wel eigen aan Wedekind, vooral in zijn hoedanigheid als pre-ëxpressionist (twee doden op het toneel, waarvan één zelf moord, twee gruwelijk harde scènes en veel zwarte toekomst vol kommer en kwel). Toch mag- dat een gezelschap niet beletten de mogelijkheden tot aanspre- kelijkheid ten volle -te benutten. En dat heeft Globe niet gedaan. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Het Leidse publiek heeft met zijn Sinterklaasinkopen duidelijk gewacht tot de laat ste dagen. De slechte weersomstandigheden deden de Leidenaars besluiten hun aankopen tot het einde van de week uit te stellen. Desondanks is toch al duidelijk te merken, dat de Sinterklazen dit jaar dieper in de geldbuidel getast hebben en zich ook een stuk vrijgeviger tonen. Die gulle bui manifesteerde zich vooral in de speelgoedza ken en de bedrijven, die kleine huishoudelijke apparaten ver kopen. De warenhuizen bleven voorzichtig in hun commenta ren, hoewel een woordvoerder van Hema Leiden stelde dat er een aanmerkelijk beter resul taat was geboekt dan vorig jaar. De speelgoedafdeling was praktisch door zijn voor raad heen. Optimistische klan ken komen in ieder geval ook uit de banketbakkershoek. Had deze branche vorig jaar nog te kampen met behoorlij ke verkoopdalingen, dit jaar lijkt er een geringe stijging te zijn opgetreden in de verkoop van het typisch sinterklaas- Speelgoed De speelgoedzaken waren de enige, die een duidelijk beeld hadden van de verkoop. Zij spraken of van een duidelijke omzetstijging of van een ge lijkblijvend resultaat. Speel goedmagazijn Van Brussel aan de Haarlemmerstraat con stateerde, dat het publiek dui delijk had gekozen voor duur zame artikelen. Een woord voerder van dit bedrijf weet dit vooral aan het grotere aan bod. Met name de verkoop van biljarts en sjoelbakken in de duurdere prijsklasse vertoon de een sterke stijging, terwijl ook de belangstelling voor speelgoedtreinen en racebanen een duidelijk herstel vertoon de. De meest verkochte speel goedartikelen zijn ook dit jaar weer de gezelschapsspelen en juist die spelen waarvoor op de televisie reclame is ge maakt. „Dat is ook het geval bij jongenspoppen als „Action Man" en de „Six Million Dol lar Man", twee „oersterke" poppen die niets en niemand ontzien en waarvoor veel en indringende reclame wordt ge maakt", aldus een verkoper. Mixers De handelaren in huishoudelij ke apparaten toonden zich duidelijk tevreden. In die branche bestond de stellige in druk, dat er per klant meer uitgegeven werd. De meest ge vraagde artikelen waren ook dit jaar weer de elektrische mixers, de citruspersen, de elektrische messen en de krul- tangen. Een woordvoerder van ECN stelde, dat de klanten vrij snel tot kopen overgingen. „De mensen komen de zaak binnen en kopen onmiddellijk. Je hoeft ze geen tekst en uitleg te geven. Het is wel duidelijk dat de mensen prijsbewuster zijn geworden. En ze vragen over het algemeen naar beken de en goede merken", aldus de bedrijfsleider. Die mening werd niet gedeeld door een andere handelaar in deze branche. Hij constateer de, dat „vele klanten liever een goedkoper produkt aanschaf fen dan een prijziger duur zaam artikel. Op de kwaliteit let men niet altijd zo sterk". Laatste moment Platenfirma's en boekhandela ren durfden over het algemeen nog geen voorspellingen te doen. De firma Hofenk stelde „dat' over het algemeen de mensen met het kopen van grammofoonplaten en platen- bonnen tot het laatste moment wachten". Deze platenfirma wilde ook niet onmiddellijk spreken van een omzetstijging. „Je moet natuurlijk wel in aanmerking nemen dat de prijzen van de grammofoon platen sinds vorig jaar zo'n tien tot vijftien procent zijn gedaald. Qua aantallen zou je wel van een stijging kunnen spreken", aldus Gé Hofenk. Een woordvoerder van MIC sprak van een duidelijke ople ving. „Vorig jaar hadden we te kampen met een inzinking en het komt mij voor dat de mensen nu weer eens uit de band willen springen.'Ik heb Van de mogelijkheid 's avonds Sinterklaasinkopen te doen wordt grif gebruik gemaakt. in ieder geval duidelijk de in druk, dat de mensen vrijgevi ger zijn geworden. Men let niet op de prijs en kiest vaak voor de duurdere produkten". Vooral de verkoop van boeken is dit jaar laat op gang geko men. De slechte weersomstan digheden spelen volgens de handelaren hierbij een duide lijk rol. Wel hadden zij de indruk dat de verkoop over het algemeen beter was dan vorig jaa»\ Er was vooral veel vraag naar kijkboeken. „Top per lijkt wel het zevende deel van dr. Lou de Jong's be schouwingen over Nederland en zijn inwoners in de Tweede Wereldoorlog te worden", al dus een verkoper. De Spaarbanken wensten nog niet met gefundeerde cijfers te komen over het uitgeven van geld in deze sinterklaastijd. Een woordvoerder van de Leidse Spaarbank had echter de indruk gekregen dat er wei nig veranderingen waren op getreden sinds vorig jaar. „Maar alles gaat tegenwoordig automatisch, zodat dit moeilijk is vast te stellen". KORTWEG LEIDEN De afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel houdt vanavond een vergade ring in één der zalen van de Bevrijdingskerk, Montgomery- straat in Leiden Zuid-West. De avond is bestemd voor de leden werkzaam bij de Rijksuniversi teit en het Academisch Zieken huis Leiden. Aan de orde ko men de vorming van een rayon- groep in Leiden voor de bevor dering van de wederzijdse com municatie en de bezuinigings maatregelen in 1977, een cause rie door de heer E. J. Anneveld. LEIDEN Het organisatieteam van de Kerst-in die op eerste Kerstdag in het gebouw van stu dentenvereniging „Augustinus" wordt gehouden, zoekt nog een flink aantal medewerkers. Op 11 december zal er een instruc tiebijeenkomst worden gehou den. Belangstellenden kunnen zich als medewerker opgeven bij Tijs Bruna, Noordeinde 53, of telefonisch in de bestuurska mer van Augustinus, telefoon 121531. Julius Caesar vlot gespeeld LEIDEN Voor een tjokvolle zaal speelde gisteravond de Eu ropese theatergroep van de Cambridge-Universiteit in het LAK Shakespeare's Julius Cae sar. Daarmee voldeden zij ken nelijk aan een bestaande be hoefte, want voor hun vlotge speelde, maar niet bijzonder originele uitvoering kregen zij een enthousiast applaus. Het is kennelijk de literaire faam van Shakespeare die het mogelijk maakt met een in het Engels gespeeld stuk de EEG door te trekken: Julius Caesar wordt in twaalf Europese steden op de planken gebracht door dit gezelschap. Dat gebeurt met geen enkele andere toneelschrij ver uit de zeventiende eeuw, terwijl er toch wel meer zijn behalve Shakespeare die de moord op Caesar of dergelijke gebeurtenissen tot treurspelen verwerkt hebben. De Engelse studenten - allemaal jonge gezichten en stemmen, wat bij de levenswijze redevoe ringen die ze afstaken soms wat ontwennig aandeed - werkten met een uiterst simpel decor: enkele spandoeken met Free dom en Julius Caesar voor de pauze, en grote witte gordijnen die de legertent van Brutus uit beeldden erna. Overigens was de uitvoering wat kostuums en spel betrof zeer traditioneel: on gewijzigd werd de tekst voorge dragen in ouderwetse militaire tenues, Caesar stierf op de be kende melodramatische wijze in een grote plas bloed onder het uitroepen van de gevleugelde woorden „Et tu, Brute"; daarna zorgden Brutus en Marcus An- tonius voor het hoogtepunt met hun redevoeringen, waarmee de eerste het volk, een groep uitste kende luidruchtige figuranten, overtuigt van de rechtvaardig heid van de aanslag op Caesar, en Antonius de stemming weer naar de andere kant doet om slaan. Een voortreffelijke rol werd vervuld door Rob Brimblecom- be, die Casca speelde: zeer goed wist hij het personage uit te beelden, dat eerst een brutaal, zelfs enigszins komisch bericht geeft over de manier waarop Caesar de kroon weigert, en la ter doodsbang is door de slechte voortekenen, die de moord aan kondigen. TON HARMS EN ADVERTENTIE ALG. BOND ONDERWIJZEND PERSONEEL Afd. Leiden e.o. Secretariaat: Gerrit Kasteinatraat 65 - Tel. 140273 HET ONDERWIJS DREIGT IN DE KNEL TE RAKEN: Bezuinigingen op exploitatie dreigen de normale voortgang van het onderwijs. De klassen zijn nog steeds te groot. Daarom EXTRA LEERLINGENSCHAALVERLAGING.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3