„Ri j kwaliteiten automobilist verontrustend" Ontvoerders Nederlands meisje vragen nu 3 miljoen gulden losgeld Chauffeursactie laat particulier wegverkeer ditmaal buiten schot Verzet jaagt (nog) niet op Menten LAMPJE 39.95 ANWB na vrijwillige rijproef: Bij Noordwij k twintig vaten aangespoeld TREINENSTOP OP OUDEJAARSAVOND WIE ENTRESOL Met Holiday Inn kunt u alle kanten op!! £cldóc6omcmt Donderdag 2 december 1976, 87e jaargang no. 20597 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes f 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers; 55 cent. Suriname Suriname nu, in „De man die terugging" op Ned. II om 22.45 uur. Om 19.30 uur Cijfers Letters, om 20.25 uur De Wre kers en om 21.15 uur Pleisterka de 17. Om 22.05 uur Brandpunt met Menten en vaten gif. Ned. I om 21.50 uur Communis me (4 en slot) in Nader bekeken en om 22.20 uur Haydn's trom petconcert in Es. Tijdelijk storm Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Tijdelijk storm, later op de dag afne mend tot hard of krachtig. Maximum temperaturen rond 6 graden. Morgen: zon: 8.28-16.31. Maan: 14.58-04.55. Schev. hoogw.: 0.44- 13.08. Laagw.: 8.49-20.57. iFriiijF (Van een onzer DEN HAAG automobilisten rijkwaliteiten twijfelachtig worden. Hij 50-pl driemaal zoveel „twijfelachti- daarom mag volgens de 1 ge" rijders voor dan bij auto- niet worden gesteld dat de amm zyp; gg|g - 3 bijna 5500 automobilisten. ANWB noemt de conclusies jk en verontrus tend". De 5500 automobilisten namen vrijwillig deel aan de Rijproef voor Gevorderden,#» daarom mag volgens de bond sten, die jonger zijn dan clusies voor alle Nederlandse De kennis van de ver- wjojaar, keersregels en borden neemt sterk al bij het toenemen van de rijervaring. 1 yfe Dit zijn enkele conclusies nit een onderzoek dat de ANWB instelde naar de rijkwaliteiten M ilHsten gelden. Wel ge- _j ANWB dat bij een :rplichte proef nog ongunstiger zullen zijn. Git het onderzoek bleek voorts duidelijk dat twee groepen de slechtse rijkwaliteiten bezitten, de verkeersdeelnemers boven de 50 jaar en de automobilis ten, die minder dan 10.000 km per jaar afleggen. Van deze laatste groep komt maar liefst de belft niet verder dan de kwalificatie „twijfelachtig". Meer dan de helft van de deel nemers kijkt onvoldoende of geheet niet in de spiegels bij het remmen of bij het wisselen van rijstrook. Het merendeel is zich ook onvoldoende bewust van op of langs de weg aange brachte verkeersborden of -te kens. VOORSPELLER Henry Minturn, die een aantal keren aardbevingen juist heeft voorspeld en daarmee de belangstelling van de wetenschap en van de autoriteiten heeft getrokken, heeft voor 7 december een aardbeving op de Solomoneilanden in de zuidelijke Pacific en een voor 20 december in Californië voorspeld. De beving in- Californië zal overigens alleen plaats vinden als die op de Solomoneilanden heeft plaatsgehad, aldus Minturn. NOORDWIJK (ANP) Over een afstand van dertien kilo meter van Noordwijk tot Zandvoort zijn gisteren 20 vaten natriummethylaat aangespoeld. De vaten zijn afkomstig van het Engelse schip Judert dat op 9 november jongstleden, na een aanvaring met een Engels schip, bij Harwich is gezonken. Als de stof in aanraking komt met zout en water is ze ontplofbaar. „De meeste vaten zijn zwaar beschadigd en vertonen brand- plekken", aldus de politie van Noordwijk. De vaten zijn gisteravond geborgen. De Koninklijke Marine heeft in het afgelopen weekeinde verscheidene vaten lekgeschoten. In totaal zouden 200 vaten in zee terecht zijn gekomen. Sint kocht voor 100 miljoen (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Sint Nicolaas heeft dit jaar voor een. record-bedrag aan speelgoed gekocht, in totaal ongeveer 100 miljoen gulden", aldus een woordvoerder van de Nederland se Speelgoedindustrie. Hierdoor is ook de jaaromzet in de speelgoedbranche gestegen, die dit jaar naar verwachting zo'n 560 miljoen zal bedragen. Dit jaar blijkt de voorkeur uit te gaan naar speelgoed waar de kinderen echt wat aan hebben. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Wie op Oudejaarsavond per trein wil reizen zal om negen uur 's avonds op de plaats van bestemming moeten zijn. Na die tijd rijden er geen treinen meer, uitgezonderd enkele internationale treinen en een aantal uitlopers. Op eerste Kerstdag en Nieuwjaar zal de treindienst worden uitgedund: in een aantal gevallen zal de kwartierdienst tot een halfuurdienst en de halfuurdienst tot een uurdienst worden ingekrompen. Een aantal vroege treinen valt uit, maar de laatste treinen van deze dagen zullen gewoon rijden. Vanaf half december zullen op alle stations affiches met bijzonderheden over de regeling zijn aangebracht. Goedkoop Engeland lokt miljoen Nederlanders (Van een onzer vers sters) DEN HAAG Het gekel derde Pond Sterling heeft Engeland dit jaar voor de Nederlanders bijzonder aantrekkelijk gemaakt. De British Tourist Authority schat, dat een miljoen Ne derlanders het Kanaal zijn overgestoken om een lang of kort bezoek aan Enge land te brengen. Vorig jaar waren dat er 700.000. In 1975 waren er al indicaties van een verhoog de belangstelling en de prognose luidde, dat wel licht 20 procent meer Ne derlanders een oversteek zouden maken. Maar in juli van dit jaar was het bezoe kersaantal al met 34 pro cent gestegen, vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Daarna is het bezoek zo toegenomen, dat nu wordt aangenomen dat ui teindelijk ongeveer vijftig procent meer Nederanders Nederlanders het eind van dit jaar een bezoek aan En geland hebben gebracht. Van onze correspondent Jan Schils BRUSSEL De ontvoerders van het 13-ja- rige Nederlandse meisje Johanna Berbes hebben gisteren hun losgeld voor vrijlaten van het kind meer dan verdrievoudigd. Zij eisen nu ruim drie miljoen gulden. Johanna Berbes, dochter van een Neder landse textiel ondernemer in de Brusselse voorstad Sint Pieters Woluwe werd dinsdag- Johanna Berbes morgen ontvoerd toen zij van haar ouderlijk huis op weg was naar een Vlaamstalige school in de Belgische hoofdstad. Aanvanke lijk was een losgeld van een miljoen gulden geëist. Gisteren belden de ontvoerders met de ouders van het kind en vroegen drie miljoen gulden. Brusselse politie vermoedt dat de ont voerders zich niet ver van het centrum van Brussel bevinden. De officier van justitie die het onderzoek leidt en de familie van het meisje hebben de pers tot nader order een absoluut stilzwijgen gevraagd over deze zaak. Voorts is bij de journalisten aange drongen uit de omgeving van het woonhuis van de Berbes weg te blijven, omdat de ontvoerders de journalisten zouden kunnen- aanzien voor rechercheurs. --oo-• -""v. lun. uiungcii uil uc uiugcvuig van net wuuiuiuii lucueKe aemonst Johanna Berbes, dochter van een Neder- miljoen gulden. van de Berbes weg te blijven, omdat de De basis voor de landse textiel ondernemer in de Brusselse De Brusselse politie vermoedt dat de ont- ontvoerders de journalisten zouden kunnen- verleden. Belang voorstad Sint Pieters Woluwe werd dinsdag- voerders zich niet ver van het centrum van aanzien voor rechercheurs. de werkgevers et [Van een onzer verslaggevers) „Ik weet niets van mensen, die op Menten Menten nog steeds in Nederland zit, maar min of meer verantwoo DF.N HA AGFt is hinnpn Hp nro-QnitQ_ willpn iappn. Als dp nrpanisatips Haar ilr VipK er oppn onLolo IfoiharH armimpnt vonr dp vlucht van Mpntp (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vakbonden zien weinig heil meer in een nieuw loongesprek met de werkge vers in het beroepsgoederenvervoer. Dat was de eerste reactie op het spoed-telegram van de werk gevers dat gisteren bij de bonden binnenkwam op het moment dat zij acties aankondigden. De werkgevers zijn van mening, dat de vakbonden een verkeerde uitleg geven aan hun voorstellen, waardoor grote misverstanden aan het ontstaan zijn. „De sociale verhoudingen in het beroepsgoederen vervoer zijn niet gediend met polarisatie; het moet toch mogelijk zijn dat we elkaar in harmonie vinden", zei de heer D. Hooykaas gisteren namens de werkgevers. De bonden waren gisteren zo ver nog niet. Integen deel. Wel werd nadrukkelijk gesteld, dat de acties, die binnen 14 dagen zijn te verwachten, niet meer zullen uitmonden in grens- en/of wegblokkades. Wel willen zij bij verschillende bedrijven, verla ders, prikacties houden, waardoor de in- en uit voer worden belemmerd. Daarnaast willen de bonden op verschillende plaatsen in het land ludieke, demonstratieve acties houden. De basis voor de moeilijkheden ligt in het recente verleden. Belangrijkste geschilpunt was en is, dat de werkgevers een, ook door een onderzoekbureau geconstateerde achterstand in de lonen, die de vakbonden voor het einde van het jaar willen inhalen, niet als zodanig betitelen. De werkgevers spreken van een gerechtvaardigd verschil, ont staan in het vrije loonoverleg. Voor de werkgevers valt er dus niets „in te halen". Voor de vakbonden is dit uitgangspunt mede aanleiding geweest het overleg met de werkgevers af te breken en nu ook afstand te nemen van de voorstellen voor de nieuwe cao, die 1 januari 1977 moet ingaan en waarmee zij in grote lijnen al instemming hadden betuigd. De nieuwe werkgeversvoorstellen gaan uit van een beloningsstructuur, afgemeten aan de zwaarte van de functie. Niet alleen worden de bestaande drie loonschalen uitgebreid, ook zitten er ruimere uit loopmogelijkheden voor de werknemers in. Het nieuwe systeem houdt wel in, dat er verschillen ontstaan tussen individuele werknemers. „Nie mand gaat er echter op achteruit." Dat deze voorstellen minder ver gaan dan hun eerdere plannen, zoals de vakbonden nu zeggen, ontkent de heer Hooykaas nadrukkelijk. Het tegendeel is het geval. „Mocht een overeenstemming uitblijven, dan is het duidelijk dat de werkgevers hun eigen verantwoor delijkheid ten aanzien van de werknemers niet uit de weg zullen gaan," aldus de heer Hooykaas. DOOS Als noodoplossing wordt op het. ogenblik in ons land 'geexperimen- teerd met kartonnen woningen.... (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is binnen de organisa tie van oud-verzetslieden nog niets be sproken over een jacht op de voort vluchtige, van oorlogsmisdaden verdach te Pieter Menten. Zo spreekt de voorzit ter vanorganisaties van oud-verzets strijders, de Wassenaarse zakenman Teengs Gerritsen, de berichten tegen als zouden ex-verzetsmensen massaal deel willen nemen aan de achtervolging van Menten. „Ik weet niets van mensen, die op Menten willen jagen. Als de organisaties daar over willen praten zal ik dat doen, dat is mijn plicht als voorzitter", aldus de heer Gerritsen, die zelf van mening is dat hij niets te maken heeft met de opspo ringsactie. „Wat buitenlandse contacten betreft zouden we inderdaad iets kunnen doen, maar op dit gebied is er maar een verstandige daad aan te bevelen, name lijk het inschakelen van Simon Wiesent- hal. Persoonlijk heb ik het gevoel dat Intussen is enige verbazing ontstaan over de toevoeging van de Haagse officier van Justitie mr. Van Steenderen, die van minister Van Agt opdracht heeft gekre gen een onderzoek in te stellen naar eventuele tipgevers van Menten aan de staf van de Amsterdamse hoofdofficier mr. Messchaert. Deze laatste is immers min of meer verantwoordelijk gesteld voor de vlucht van Menten. Van de zijde van het ministerie van justitie wordt er' echter op gewezen, dat deze detachering formeel noodzakelijk is, wil een buiten staander in een bepaald ressort een on derzoek in kunnen stellen. Mr. Van Steenderen heeft een zelfstandige taak en handelt niet onder directe verantwoorde lijkheid van mr. Messchaert, aldus het ministerie van Justitie. Of er veel liefhebbers te vinden, zijn om in zo'n kartonnen doos te wonen is nog steeds de werkschoenspecialist? Natuurlijk: „De Schoenmaker" sinds 1929 KOREVAARSTRAAT 9 (onder de luifel) TEL. 071-130175 SPECIALE ST. NICOLAAS- AANBIEDING! met bronzen voet enblaaskapje KADO'S in alle prijsklassen o.a. sieraden (half-edelstenen, grote kollektie zilveren sieraden) - prenten - spiegels glas in lood kandelaars - lampen - Perzisch aardewerk - ivoren beeldjes - koperen doosjes handbeschilderde doosjes-enz. enz. NIEUWE RIJN 23 - LEIDEN Een 38-jarige vrachtwa genchauffeur is in Washington tegen het hek van het Witte Huis gereden om „hem wak ker te schudden, voor dat hij ons allemaal af maakt", aldus de wild gebarende man bij zijn arrestatie. Hij zal wor den beschuldigd van het vernielen van ei gendom van dë rege ring, al liep het hek nauwelijks schade op. in tegenstelling tot de vrachtwagen. De man is na verhoor naar het ziekenhuis gebracht om te worden gehol pen aan enkele lichte snijwonden. LEIDEN Een 23-jarige Haagse sloeg gistermorgen met haar auto driemaal over de kop toen zij op de kruising Korte Mare Lange- gracht werd aangereden door een andere auto, die geen voorrang verleende. Zij liep een sleutelbeenbreuk op, een mede-passagier hield een pijnlijke schóuder aan het ongeval over. De bestuurder van de andere auto, een 55-jarige Katwijker, werd met hersen schudding in het ziekenhuis opgenomen. Om een paar landen te noe men: Polen, België, Duitsland, Luxemburg, Frankrijk, USA, Canada, Maleisië, Ita lië, Venezuela, Spanje, Bolivië, Brazi lië, Australië, Engeland, Botswana, Zweden, Zwitserland, Ceylon, Hong kong, India, Thaïti, Thailand etc. U kunt ook gewoon in Leiden blijven en vrijdag 3 december ONBEPERKT MOSSELEN ETEN!' voor 14 Zeeuwse florijnen incl. heerlijke sauzen en salades. Belt u wel even, het wordt weer gezellig druk. KAAT MOSSEL 071-769310 Holiday-lnn-evenementen altijd anders. E) UW*,B0WUHG i FVH CSm J7J-®M n s aanges/oten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1