Argentinië voor op bouwschema Nederlaag Duijvestein Wonen in karton WEGWERPHUIS VAN DE TOEKOMST? Te veel koersen paarden voor Nootdorp Vaticaan gaat latijn sterker stimuleren Joods Wereld Congres in Spanje historische gebeurtenis Opnieuw brief van paus aan mgr. Lefebvre IRAK UIT WK VOETBAL Nederlaag handballers Rusland: tennisban opheffen Tatjana Lematsjko nog zonder verlies KERK EN WERELD I PAGINA 10' LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 Buitenaanzicht van de kartonnen woning. Het lijkt iets op een buiten huisje Interieur van de karton nen woning. Duidelijk is te zien, hoe men deur en raam kan inbrengen. EINDHOVEN Een raam erbij? Geen probleem voor de toekomstige bewoner van de kartonnen noodwoning. Snel een gat in de muur gesneden, rubber aange bracht en het plastic erin gedrukt. Moet het een openslaand venster zijn, dan han dig een raam met scharnieren aan de buitenkant geschroefd en binnen tien mi nuten stroomt de frisse lucht de huiska mer in. Wie dan over de schroeven aan de binnenkant valt, realiseert zich niet meer waarom hij zich tijdelijk tussen vier kartonnen muren bevindt: het eigen on derkomen is ten prooi gevallen aan de sloper of het is als een kaartenwoning ineengezakt na een natuurramp of een vergelijkbaar ongerief van buitenaf. Met dit kartonnen alternatief in noodgeval len moet men ernstig rekening houden, sinds ir. Paul Rohlfs aan de TH Eindhoven afstudeerde op een voor Nederland geheel nieuw type huis, dat in tijden van ramp spoed voor een bedrag van ca. ƒ3500 pijlsnel door vier man kan worden neerge zet. Maar ook sinds de TH proeven neemt met levensduur en isolatie, de gemeente Eindhoven denkt aan een experiment in het kader van een renovatie-project en het ministerie van Buitenlandse Zaken in ge zelschap van het Rode Kruis overweegt de kartonwoning bij gunstige resultaten in te zetten bij hulp aan buitenlandse rampge bieden. Paul Rohlfs was aanvankelijk van plan een huisje te ontwerpen dat ongeveer het mid den hield tussen een royale bungalowtent en een sta-caravan, speciaal bestemd voor hulp bij fatale natuurgrillen. Het bleek al snel dat dit in het kader van zijn studie bouwkunde teveel tijd zou vergen en toen hem bovendien het verlangen bereikte van Amsterdamse Nieuwmarktbewoners om in het bezit te komen van een tijdelijke wo ning, stond zijn besluit vast. Het moest een noodvoorziening worden voor Nederlandse omstandigheden. Het resultaat is inmiddels op het terrein van de TH zichtbaar; sedert enkele maanden staat daar een prototype van zijn ontwerp. Het huisje is opgebouwd uit acht dak- en acht wandpanelen, elk 53 mm dik. Elk paneel is samengesteld uit twee kartonplaten, waartussen een papie ren honingraatstructuur is gelijmd. De wo ning meet 7,5 bij 3,5 meter, verkregen door twee vierkante eenheden van elk 3,5 meter aan elkaar te bevestigen via een tussenstuk van een halve meter. Alle panelen en eenheden worden aan elkaar gezet met schroeven nadat de randen zijn omgevou wen. Het dak is pyramidevormig, waar door overtollig regenwater nooit een te zware belasting kan vormen en bovendien de stabiliteit wordt bevorderd. De buiten kant is met betonverf behandeld om vocht werking tegen te gaan. Met de inrichting kan men door de mogelijkheid wanden weg te nemen of aan te brengen vele kanten op. Ook uitbreiding, een kamer erbij bijvoorbeeld, levert volgens de ont werper weinig problemen op. Voor het aanbrengen van sanitair kan gebruik wor den gemaakt van units van anderhalve meter in het vierkant, waarin keuken, dou che en toilet zijn samengeperst. Rohlfs prefereert voor andere voorzieningen zoals kachels electriciteit boven gas, omdat voor het aanleggen van gasbuizen aanzienlijk meer tijd is gemoeid dan de vier uur die een kwartet sterke mannen nodig heeft om het huisje te „bouwen". Hij erkent zelf dat de geluidsisolatie in tegenstelling tot de warmte-isolatie nogal wat te wensen over zal laten en vindt ook de schroeven aan de binnenzijde weinig fraai. „We zijn nu bezig klemmen te testen, waardoor het ook nog mogelijk is de bouwtijd te halveren. Dan is alleen nog geen rekening gehouden met de verankering op de tegels, die ik als een goede fundering beschouw. Het proto type is 1500 kilo zwaar en zal daardoor niet zo snel wegwaaien, maar daar zit dan ook een 600 kilo wegende houten vloer in. Daarvoor kan ook lichter materiaal wor den gebruikt. In dat geval zal het huis verankerd moeten worden, zoals dat ook met tenten gebeurt". De levensduur van het kartonnen optrekje wordt nu geschat op ongeveer vijf jaar, omdat naar verwachting dan het karton door temperatuurwisselingen slap is ge worden. Maar zeker is dat nog lang niet. Paul Rohlfs: „In feite weten we nog vrijwel niets van noodwoningen en zeker de studie van karton als nieuw bouwmateriaal staat nog in de kinderschoenen. In Frankrijk, Engeland en Duitsland zijn ze er al langer mee bezig. Ik hoop dat anderen er in Nederland mee door gaan, want ik ben ervan overtuigd dat er grote mogelijkhe den liggen". Zo optimistisch als de ontwerper is men op het ministerie van Buitenlandse Zaken nog niet. De heer Kolkman van de afdeling Nood en Voedselhulp: „Het is nog lang niet duidelijk hoe zo'n noodwoning zich houdt onder de weersomstandigheden van een rampgebied. Er zijn nog te weinig proeven gedaan. Bovendien is de prijs van drie- tot vierduizend gulden vrij hoog. Afweging daarvan mondt uit in de vraag of je veel goedkope en tijdelijke voorzieningen te sturen of juist minder omvangrijke, duur dere maar meer permanente. Neem nu een land als Turkije. Daar leeft men buiten de steden met dieren samen in een huis en van een toilet kijkt men zeer vreemd op. Die mensen hebben er weinig aan als je er een compleet Nederlands huisje heen stuurt. Dan kunnen we beter de onderde len sturen, waaruit ze zelfs iets kunnen samenstellen". BUENOS AIRES Irak heeft zich gisteren teruggetrokken voor het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1978 omdat Israël deelneemt en China niet werd toegelaten. Dit werd medegedeeld op het' congres dat de internationale voetbalfederatie (FIFA) in Bue nos Aires houdt Irak zal een boete van ruim vijfduizend gul den moeten betalen. Joao Havelange, de voorzitter van de FIFA, deelde mede dat de voorbereidingen voor het we- reldstrijd uitstekend verlopen. Bij het bouwen van de stadions ligt men ver voor op het sche- Hij liet ook weten dat maatrege len zullen worden genomen te gen landen die weigeren te spe len uit politieke of raciale over wegingen. De prijs van de toegangskaarten is vastgesteld tussen 3 en 45 dollar (7,50 - 110 gulden). De kaarten zullen worden verkocht door de nationale bonden, be halve in Argentinië waar de staatsbanken met de verkoop zijn belast Alle wedstrijden zul len niet later beginnen dan 14.30 uur plaatselijke tijd. LISSABON Nederland heeft gisteren in Lissabon verloren van Finland. De uitslag was 22—21 in het voordeel van de Finnen. Ondanks deze neder laag heeft de Nederlandse ploeg samen met Portugal cn Zwit serland zich geplaatst voor de volgende fase van dit wereldti- teltoernooi, groep B, dat vol gend jaar in Oostenrijk zal wor den gehouden. De uitslagen van gisteren zijn: Portugal—Zwit serland 20—15, Finland—Neder land 22—21, België—Faroer Ei landen 25—24, Luxemburg Groot-Brittannië 26—7. Eindstand groep C: 1. Portugal, 2. Nederland, 3. Zwitserland, 4. Finland, 5. Luxemburg, 6. Bel gië, 7. Faroer Eilanden, MOSKOU De Russische ten- nisbond heeft er gisteren bij de Internationale Lawn Tennis Fe deratie op aangedrongen het besluit om Rusland, Tjecho-SIo- wakije, Hongarije en de Philip- pijnen van wedstrijden uit te sluiten, te herzien. De ILTF heeft de ban uitgespro ken omdat de vier landen om politieke redenen hebben gewei gerd te spelen tegen ploegen uit Zuid-Afrika, Rhodesië en Chili. Rusland heeft zich dit jaar te ruggetrokken uit het toernooi om de Davis Cup en de strijd om de Federation Cup voor da mes en beschouwt dit in over eenstemming met beslissingen, genomen door de Verenigde Na ties en het Internationaal Olym pisch Comité aangaande apart heid, rassendiscriminatie en mensenrechten. De ILTF heeft niet voldaan aan verzoeken van vele nationale bonden Zuid- Afrika en Rhodesie uit te stoten. Daardoor werden regelmatig wedstrijden in het toernooi om de Davis Cup niet gespeeld. ROOSENDAAL Tatjana Le matsjko heeft ook in de vierde ronde van het interzonale da messchaaktoernooi in Roosen daal nog niets behoeven prijs te geven van haar maximale sco re. De Bulgaarse schaakster won van de Russin Tatjana Fomina. Van de Nederlandse deelneem sters deelde Cathy van de Mije het punt, Corrie Vreeken ver loor. Uitslagen vierde ronde- Zsuzsa Verötci (Hon)—Ljoedmilla Belawenetsj (Rus) 1—0; Corrie Vree- kén (Ned)—Jelena Asjmilowskaja (Rus) 0—1; Tatjana Lematsjko (Bu- 1)Tatjana Fomina (Rus) 1—0; Mi- lunka Lazarevic (Jsl)Cathy van de Mije (Ned.) 1/2—1/2; Rita Grair.igna- ni (Ita)Alia Koesjnir (Isr) 0—1; Ja- na Hartson (Gbr)—Ilse de Caro (Col) 1—0; Ruth Inez Orton (VS)Christi na Borges d'Oliveira (Bra) afgebro- 3 partijen); 2. Jana Hartson en Alla Koesjnir 3 pnt.; 4. Jelena Asjmilows kaja, Milunka Lazarevic en Zsuzsa Veröci 2 1/2 pnt.; 7. Tatjana Fomina 2 pnt.; 8. Cathy van der Mije 11/2 pnt. (uit 3 partijen); 9. Christina Bor ges d'Oliveira 1 pnt 1 afg.; 10. Ilse de Car, Ljoedmilla Belawenetsj en Corrie Vreeken 1 pnt.; 13. Ruth Inez Orton 1/2 pnt 2 afg.; 14. Rita Gramignani 1/2 1 afg. - (Van onze sportredaktie) NOOTDORP De animo van rijders en trainers om met hun paarden de win termeetings te bezoeken op de baan van Noot dorp is enorm groot. Gisteren moesten door uitloting, dertig combinaties teleurgesteld worden. Voor hen was er geen startmogelijkheid. Deze handi cap heeft Nootdorp niet alleen. Dinsdagavond werden op de Hilversumse baan maar liefst zeventig paarden uitgeloot. Kor tom, er zijn in deze winterperio de te veel paarden en te weinig draverijen. De westelijke trainers kwamen op Nootdorp gistermiddag sterk voor de dag. Duindigttrainer Aad Harmsen won met Olga Anjo de Lisseprijs. Na de start nam Olga de leiding, deed alles rustig aan de binnenkant van de baan en zegevierde over de 2380 meter in de kilometertijd van 1.28.6. Geen slechte tijd voor een driejarige op deze zandbaan. Gerard van Eykelenborg won met de broer van Kees Verkerk, de stoere Jupiter D. Ook vorige week won Jupiter D in Noot dorp. De ruin kan op de kleine baan erg goed uit de voeten. Willem van Overeem staat er in de paardesportkringen om be kend dat hij uitstekend met jon ge paarden kan omgaan. Ge duld is bij hem met de paardjes een schone zaak. Met Niveau won hij de Leuvenumprijs. De uitslagen: Liendenprijs (2380 meter): 1. Olbert D (M. Vergay) km. tijd 1.29,1, 2. Omazzel T, 3. Natalie van Hovi. Niet 1.29,7, 2. New Star, 3. New Petulan- festart Nuni Regina en Nicole d'Or. ce. Niet gestart: 1,30, 1,50, 1,80, kop- 'oto: Winnend 2,20, plaats 1,40, 1,40, pel 13,20. 2,60., koppel 5,60, trio 53,80. i meter, autostart): 1. Olga Frances (J. G. H. de Jong) 1.30,6, 2. Olten Victory, 3. Orenta. Niet gestart O Marie. Toto: Winnend 1,90, plaats 1,30, 2,70, 1,90. koppel 24,20. Lobithpriis (1680 meter): 1. Mexicali Rose (J. S. van Leeuwen) 1.26,0, 2. Nachtegaal K, 3. Ka Anjo. Niet ge start Karei de Groote. Toto: Win nend 3,10, plaats 2,10, 5,20, 3,40, kop pel 26,30, trio 306,90. Lisseprijs (2380 meter): 1. Olga Anjo (A. Harmsen) 1.28,6, 2. Nosca, 3. Marc Anthony. Toto: Winnend 4,10, plaats 1,70, 1,80, 4,8, koppel 12,00. Loenenprijs (Eerste afdeling, 2000 meter): 1. Jolanda Schans (W. Strooper) 1.26,4, 2. Michael Spender, 3. Lester Kandia, Niet gestart Karei Volann. Toto: Winnend 3,40, plaats: 2,20, 2,90, 7,20, koppel 21,40, trio 769,70. Limmenprijs (2000 meter): 1. Nazgul Amabilis (L. van Dooyeweerd) 1.28,8, 2. Nectar, 3. Nel Noorlandra. Toto winnend 9,60, plaats 1,70, 1,20, 1,70 koppel 8,30. Loosdrechtprijs (2000 meter): 1. Ju piter D. (G. van Eykelenborg) 1.24.9, 2. Loena, 3. Juanita. Niet gestart Kabbes du Bois. Toto: winnend 4,00, plaats 3,70, 3,20, 2,40, koppel 21,50, trio 631,80. priis (eerste af i Overeem) Loenenprijs (tweede afdeling, 2000 meter): 1. Matchless (J. Wagenaar) 1.25,3, 2. Nathan Olivier, 3. Justiss- ma. Niet gestart Linda. Toto: win nend 1,90, plaats 120—1,80, 3,20, kop- -pel 4,00, trio 77,40. Leuvenumprijs (Tweede afdeling, 2000 meter): 1. Nabuco (L. Kokkes) 1.29,6, 2. Omara Berkenhof, 3. Nancy Terraise. Toto: winnend 14,10, plaats 2.00, 1,40, 2,40, koppel 21,70. Totalisa- 4.471.,-. LONDEN Resultaten achtste finales toernooi Engelse League Cup: Derby County-Bolton W. 1-2, Manchester U.-Everton 0-3, Aston V.-Millwall 2-1, Queens P.R.-Arsenal 2-1. NEW YORK - Sheila Young zal dit seizoen niet schaatsen. Zij neemt een jaar rust. Pioneer over Jesse Campbell DELFT Het bestuur van Pio neer Punch zal vanavond be slissing nemen in de affaire Jesse Campbell. Het is niet uit gesloten dat de Amerikaanse basketbalspeler een enkelereis Amerika zal krijgen. Zoals bekend wilde Campbell vóór de wedstrijd tegen Sperry Remington plotseling salarisver hoging. Op deze eis kon Pioneer niet ingaan. Het was al de twee de keer dat dp Amerikaan om opslag vroeg. De eerste keer zwichtte het bestuur wel. De heer Clemens van Pioneer: „Er zijn twee mogelijkheden: Campbell gaat weer spelen on der de bestaande voorwaarden of hij gaat weg en Taylor komt voor hem in de ploeg". MAASTRICHT Duijvestein Wintersport heeft gisteravond de basketbalwedstrijd tegen Kimbria in Maastricht met 71—65 verloren. Om een beslissing te krijgen in deze wedstrijd waren twee ver lengingen nodig. De stand na tweemaal twintig minuten was 58—58. Via 63—63 zegevierde de Maastrichtse ploeg met 71-65. Bij de rust hadden de Hage naars een voorsprong van 38-29 Bij Duijvestein Wintersport was Wim Peschke met 24 punten de uitblinker. Landskampioen Kinzo won met 115—96 van Buitoni en bracht daarmee het verschil in verlies- punten ten opzichte van de con currenten weer op vier. Disco Danser versloeg met 112—79 Ge rard de Lange en Donar met 10681 Arke. Utrecht boekte de tweede zege in dit seizoen ten koste van Mercasol. Beide ploe gen hebben 4 punten uit 14 wed strijden. Uitslagen dames: Wilskracht Kinzo 78—61, De LangeJolly Jumpers 8254. Als een historische gebeurtenis binnen de betrekkingen tussen Spanje en om joden kan de vergadering worden gezien, die het Joodse Wereld Congres dit weekeinde in Madrid houdt ter bespreking van de crisis in het Midden-Oosten, de situatie van de joodse gemeenschappen in Oost-Europa en andere vraagstukken. Volgens joodse kringen in de Spaanse hoofdstad impliceert het congres toenemen de aanvaarding van de joden in Spanje, een land dat zich als het katholiekste ter wereld placht te beschouwen. De joodse gemeen schap in Spanje telt ongeveer 12.000 leden Er zijn twee synagogen op het vasteland, in Madrid en in Barcelona. Groot-inquisiteur Fray Tomas de Torquema- da sloot Spanje bijna vijf eeuwen geleden voor de Sefardische joden, in het kader van de „Purificatie", ondernomen door de inqui sitie en van het streven van koning Ferdi nand en koningin Isabella, de natie te vereni gen en te bevrijden van „vreemde elemen ten". De joden werden voor de keus gesteld Spanje te verlaten of zich te bekeren tot het christendom. Velen lieten het leven. In Tor- quemada's tijd waren er grote, bloeiende gemeenschappen van joden in Spanje. De joden waren werkzaam in de handel, het geldwezen en de cultuur en het stempel dat zij op de samenleving drukten, bleef. De eerste praktiserende joden verschenen weer in Spanje op het einde van de negen tiende eeuw. Maar zij zouden tot generaal Franco's overwinning in de burgeroorlog moeten wachten tot zij weer gemeenten konden vormen. Franco's betrekkelijke tole rantie jegens de joden zou hét gevolg kun nen zijn geweest van zijn oude vriendschap met de joodse bankier Issak Salama, die voor een deel de nationalistische campagne in de burgeroorlog zou hebben gefinancierd. Het gerucht is ook altijd opgedoken dat de Caudillo zelf joods bloed in de aderen had. In de tweede wereldoorlog liet Spanje dui zenden vluchtelingen toe die uit door de Nazi's bezette landen waren vertrokken. Vol gens joodse kringen verschafte Spanje voorts via zijn ambassades vele joden een paspoort om aan een vrijwel zekere dood te kunnen ontkomen. Het congres van het WJC begint zaterdag met redevoeringen door zijn voorzitter voor Europa, Lord Fisher of Camden, en Rafael. Mendizabal van het Spaanse ministerie van justitie en de interministeriële commissie voor godsdienstvrijheid. Dr. Nahum Goldman, de president van het congres, zal op besloten zittingen die zon dag en fnaandag plaatshebben, verslag doen over de situatie in het Midden-Oosten. Ver der zullen de zeventig afgevaardigden en waarnemers uit zeventien landen - waaron der enkele Oost-Europese, maar niet de Sowjet-Unie, - kénnis nemen van rapporten over het anti-semitisme in Europa en de situatie van de joodse gemeenschappen in de Bondsrepubliek, Italië, Griekenland, Groot-Brittannië en Oosteuropese landen. De bisschoppen van Mozambi que hebben een brief gestuurd naar hun collega's in Zuid- Afrika,' waarin zij zich met hen solidair verklaren in hun strijd tegen de apartheid. Zij wensen hun moed toe ëh vra gen hun door te gaan met het veroordelen van de apartheid en de overheersing van het ene ras door het andere als een „belediging van de waar digheid, die alle mensen eigen is". De huidige voorzitter van het Provinciaal Beraad van Ker ken in Zuid-Holland, ds. J. Le- Korte metten ver (ger.) heeft de functie aan vaard van predikant in het streekziekenhuis Gooi-Noord. In verband daarmee zal hij zijn voorzitterschap van het beraad overdragen en wel aan dr. W. J. M. van Paassen s.c.j., vicaris-generaal van het bis dom Rotterdam. De Moderamina van de her vormde en de gereformeerde synode hebben in een geza menlijk telegram aan premier Vors ter diens tussenkomst ge vraagd na het optreden van politie tegen het Christelijk Instituut van Zuidelijk Afri ka en de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Onder meer zeg gen zij: „Vooral de arrestatie en voortgezette detentie van een zestal medewerkers wekt in ons land de indruk, dat het openhouden van contacten tussen zwarten en blanken en een gezamenlijk zoeken naar - de gestalte van gerechtigheid en verzoening strafbare feiten zijn geworden". Vorster wordt gevraagd directe vrijla ting te bewerken. Het oudste lid van het college van kardinalen, kardinaal Jo sé da Costa Nunez van Portu gal, is zesennegentig jaar oud overleden. Hij was onder meer bisschop van Macao, primaat van het Oosten en patriarch van de Oostelijke Indien. De Oostenrijkse „Kardinaal Innitzerprijs" is voor dit jaar toegewezen aan de bekende theoloog Karl Rahner &.J. De prijs zal hem zaterdag worden uitgereikt door kardinaal Ko- nig van Wenen. De lofrede wordt gehouden door prof. Otto Muck sj., rector van de universteit van Innsbruck. Kinderbijbel Anne de Vries in Duitsland enorm succes De Duitse uitgave van de kin derbijbel van de Nederlander Anne de Vries heeft nu een oplage bereikt van één mil joen exemplaren. Volgens de uitgeverij Friedrich Bahn in Konstanz en het katholieke bijbelgenootschap in Stutt gart is er nauwelijks een jeugdboek of godsdienstig werk, dat een dergelijk succes evenaart. Het eerste Duitse exemplaar verscheen in 1955. Het boek is inmiddels al in drieëntwintig Europese, Aziatische en Afri kaanse talen vertaald. In duit- stalig Zwitserland is het zelfs een leerboek op de scholen geworden. Na vertalingen in het Hongaars en Tsjechisch zal nu ook een Poolse verta ling volgen. De kinderbijbel kent in Duits land ook een katholieke uitga ve, die slechts weinig afwijkt van de protestantse. Van de katholieke uitgave zijn onder de titel „De bijbel van onze kinderen" door de uitgeverij van het katholieke bijbelge nootschap alleen al 350.000 ■exemplaren verkocht. Het Vaticaan zal voortaan nog krachtiger alle publieke en particuliere initiatieven tot het doen herleven van het latijn steunen. Artsbisschop Giovanni Benelli van het Va ticaanse staatssecretariaat heeft dit gezegd bij het offi cieel in werking treden van de stichting „Latinitas", die in juli al door paus Paulus is opgericht. Volgens mgr. Benelli gaat het propageren van het latijn de paus zeer ter harte. Het latijn is met de invoering van de volkstaal in de liturgie geens zins afgeschaft of minder be langrijk geworden. De terug keer naar de bronnen van het klassieke en christelijke huma nisme wordt vandqag de dag steeds meer als noodzakelijk ervaren. Daarom moeten die waarden weer ontdekt wor den, die hun stempel hebben gedrukt op de traditie in de - latijnse wereld, aldus Benelli. Voorzitter van de stichting is de leider van het bureau voor latijnse documenten in het Va ticaanse staatssecretariaat, de augustijn Karl Egger. Tot de taken van de stichting hoort het stimuleren van de studie van de latijnse letterkunde, het samenstellen van cursus sen, het redigeren van boeken in het latijn en de grotere ver spreiding van het blad „Latini tas", dat al vijfentwintig jaar door het Vaticaan wordt uitge geven. Het Vaticaan heeft de van zijn priesterlijke plichten geschorste Franse aartsbisschop Mar cel Lefebvre opnieuw ernstig gewaarschuwd. Dezer dagen is een brief van de paus aan mgr. Lefebvre gepubliceerd, die al op 11 oktober was vereonden. Paus Paulus heeft de brief laten publiceren om te voorkomen, dat „een deel van het christelijke volk in goed geloof wordt misleid door beschul digingen, die tegen de waarheid en eenheid van de kerk zijn". In zijn brief vraagt paus Paulus aan de geschorste Franse aartsbisschop de nodige tijd te nemen om goed na te denken. Mgr. Lefebvre heeft intussen al laten weten op zijn weg te willen voortgaan. In zijn brief geeft de paus toe, dat er sinds het tweede Vatikaanse concilie foute ontwikke lingen zijn geweest in de geloofsleer en de toediening van de sacramenten. Toch kunnen de ontwikkelingen niet aan het concilie worden toegeschreven, zo meent de paus. Vervolgens gaat paus Paulus uitvoerig in op enige beweringen van mgr. Levebvre, onder meer over het gezag van de paus, de documen ten van Vaticanum II, het kerkelijk recht, en wijst deze als onjuist van de hand. Tenslotte zegt de paus, dat de schorsing van mgr. Lefeb vre pas wordt opgeheven, als hij duidelijk wil belijden, wat van elke katholiek verwacht wordt. Een teken van gehoorzaamheid zou het, aldus de paus zijn, als hij de opleiding van de seminaristen van Econe zou toevertrouwen aan de kerkelijke instituten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10