Eurotop gelopen niet zo beroerd als ik dacht Het zal je lot maar wezen. Carter laat zich beëdigen als Jimmy BEPERKTE AUTONOMIE SCHOTLAND EN WALES ONDERVINDT KRITIEK Mexico verwelkomt een nieuwe president geen nieuwe revolutie VOORZITTER DEN UYL: Toenadering tussen partijen in Ulster De Staatsloterij* Al 250jaar WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 7 Pennsylvania Avenue worden gebouwd dan voorheen, omdat veelgewoneburgers er niets door zien konden. Het comité stuurt volgens Ti rana 300.000 uitgenodigingen rond, maar de kaarten hebben alleen nut als souvenirs. Iede reen, ook zij zonder kaart, mo gen naar de eedsaflegging op de trappen van het kapitool komen kijken. WASHINTON (RTR) - De zo goedkoop mogelijk gehouden installatie van Jimmy Carter als president van de Verenig de Staten op 20 januari, zal haar hoogtepunt beleven in zijn beëdiging als Jimmy" en niet als James Earl Carter jr. Voor mij en iedereen in dit land is hij altijd Jimmy Car ter geweest. Ik ben er daarom zeker van dat hij als zodanig de ambtseed zal afleggen, ver klaarde Bardyl Tirana, mede- voorzitter van bet inaugura tiecomité. Carter zal zodoende breken met het voorbeeld dat werd gegeven door wijléü John F. Kennedy, die zich graag „Jack" liet noemen, maar sinds zijn installatie „JFK" (John Fitzgerald Ken- Tirana zei dat de inauguratie met al haar parades, parties en concerten, tegen de drie miljoen dollar zou kosten - nog niet de helft van wat volgens hem president Nixons tweede installatie in 1973 kostte. Het inauguratiecomité ver wacht dat de installatie zich zelf zal bedruipen, maar het wil wel geld van tussen de 1.500 en 1.800 vakbonden, be drijven en handelsmaatschap pijen, voor de vorming van een garantiefonds ter bekosti ging van uitgaven-vooraf. Al dit geld zal worden terugbe taald. Tirana zei dat het inauguratie comité van Nixon 6,5 miljoen dollar uitgaf, gebruik van gra tis auto's en benzine geschon ken door zakenlieden en de diensten van rijksambtenaren die aan de inauguratie mee werkten in hun kantoortijd, incluis. Het inauguratiecomité voor Carter aanvaardt geen enkele gift, vertelde Tirana, en het accepteert alleen diensten van rijksambtenaren wanneer deze ze in hun vrije tijd vrijwillig willen verlenen. In januari zul len er minder tribunes op (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Als het gisteren gepubliceerde socia listische wetsontwerp tot decentralisatie van Schotland en Wales goedgekeurd wordt, zal Groot-Brittannië binnen afzienbare tijd zijn be langrijkste constitutionele wijziging ondergaan sedert meer dan twee eeuwen. Schotland krijgt dan over twee jaar een eigen parlement met 150 afgevaardigden en een mini-regering in Edin burgh. Voor Wales voorziet Londen een regionaal parlement met 80 leden in Cardiff. De Schotse en Welshe regionale afgevaardigden zullen gekozen worden op de normale (en niet bepaald eerlijke) Britse manier. Evenredige verte genwoordiging komt niet aan bod. Beide parle menten krijgen niet de macht om belastingen te heffen. De Welshe nationale vergadering zal over veel minder bevoegdheden beschikken dan de Schotse. Critici van het ontwerp mopperen, dat zij zelfs geen nieuwe wetten zal kunnen maken. Michael Foot, leider van het Lagerhuis in Londen, zei tijdens een toelichting van dit controversionele wetsontwerp, dat de bevolking van Schotland en Wales desnoods de kans gegeven zal worden om door middel van een referendum zelf te beslissen over toekenning van meer autonomie. De Britse regering, die het idee van een volksraad pleging niet gunstig gezind is, laat dit over aan het parlement. Over veertien dagen zal zij een politieke verklaring afleggen in verband met even tuele decentralisatie van Engeland, waar nu door sommigen de vraag gesteld wordt: „Waarom Schotland en Wales wel en wij niet?" Het decentra- lisatieontwerp bevat geen verrassingen. De rege- ring-Callaghan onderstreept het belang van 's lands eenheid en de suprematie van het nationale parlement in Londen dat constitutioneel gemach tigd blijft tot het maken van wetten betreffende om het even welke Schotse of Welshe aangelegen heid. Rhodesfé muurvast GENEVE (UPI) - De leiders van het patriottische front in Rhodesië, Moegabe en Nkomo, hebben het Brits-Amerikaanse plan voor de overgang naar een meerderheidsbewind in zijn ge heel verworpen. Zij eisen volle dige bevoegdheid voor de leden van de bevrijdingsbeweging in de interim-regering en de macht over leger en politie. Zij deden dit kort nadat de lei der van de blanke delegatie, de Rhodesisché minister van bui tenlandse zaken Pieter van der Byl, had verklaard dat het Brits-Amerikaanse voorstel als onaantastbaar moet worden be schouwd. De eisen van het pa triottische front komen erop neer, dat de zwarten de interim regering en de gang van zaken naar een meerderheidsbewind volledig willen beheersen. Zij eisen onder andere de posten van defensie en binnenlandse zaken. (Van onze correspondent Richard Gott) MEXICO Mexico-stad is hard op weg de meest walgelijke stad ter wereld te worden. De Mexicanen die hun land de huidige politieke structuur gaven, Zapa ta en zijn boeren revolutionairen hadden zelfs in hun ergste nachtmerries niet kunnen dromen van de problemen waar de hoofdstad nu mee te kampen heeft. Mexico-stad kent alle problemen van de moderne industriële stadssamenleving, plus nog het al even onoplosbare pro bleem van rondtrekkende achterbuurtbe woners. Armoede en werkloosheid temid den van enorme rijkdom is maar één aspect, hoewel het meest zichtbare, van het probleem. We zien hetzelfde overal in de Derde Wereld, maar in Mexico is het veel erger, als was het alleen maar omdat de stad zo enorm groot is. Een tussentijdse oplossing is gemakke lijk, zeker op papier. Het enige nodige is een nieuwe landbouwrevolutie om Za pata's revolutie te vervangen: de huidige sociale verhoudingen op het platteland zouden verdwijnen, mensen zonder land zouden weer werk hebben, en het land zou zichzelf kunnen voeden. Zo'n revolu tie kan echter nooit plaatsvinden, vanwe ge de macht van Amerika, niet alleen bij de grens, maar binnen de Mexicaanse economie. Maar zelfs als er van de ene dag op de andere een nieuwe revolutie zou komen, en zelfs al zou die aan mensen-levens minder kosten dan de miljoen doden van Zapata's revolutie, dan nog zou het pro bleem van Mexico-Stad blijven, met zijn meer dan tien miljoen inwoners.s. Er zijn twee miljoen auto's in de stad, en het is er dan ook altijd spitsuur. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn er altijd opstoppingen, hoeveel autowe gen of ringwegen er ook gemaakt wor den. Luchtvervuiling maakt het ademen moeilijk en doet de ogen tranen. Vanwe ge de onvoldoende behuizing vieren ge weld en misdaad hoogtij. De inwoners maken er het beste van. De bezoeker ziet alleen maar dat het probleem erger wordt. Er zijn hier en daar oases van rust, midden in de stad. De rijken van Mexico kunnen zich een tijdelijke ontsnapping veroorloven. De grote tegenstellingen zijn overduide lijk hier. Van de ene kant de enorme Amerikaanse auto's die de autowegen doen verstoppen. Van de andere kant de vuile gezichten van de paupers van Mexi co die in de metro wat bedien. Deze grote verschillen zijn een constante bedreiging voor het Mexicaanse systeem zijn een constante bedreiging voor het Mexicaanse dat voor een kleine minder heid enorme winsten bracht, en voor de rest de levensstandaard omlaag haalde. „Ontwikkeling" betekent in de Derde We reld maar al te vaak de ontwikkeling van dingen, tegenover de onderontwikkeling van mensen. Mexico ligt erg. dicht bij Amerika, dat in cultuur en in consumen tengedrag de toon aangeeft, en ontwik kelt zich zeer snel en zeer zichtbaar. Als gevolg daarvan lijkt de situatie voor de armen die geen profijt trekken van die ontwikkeling, de mensen zonder land, zonder werk, en met steeds minder inko men, oneindig veel slechter te worden. Hoe groot is de kans dat met de komst van de nieuwe president, Jose Lopez Zporillo, die vandaag in functie treedt, hun lot zal verbeteren. Men hoeft geen Mexico-kenner te zijn om te zien dat het land een nieuwe revolutie hard nodig heeft, een revolutie die radi caal een einde zal maken aan al deze onrechtvaardigheden. Al even duidelijk is dat zo'n Tevolutie, in de huidige situa tie, heel lang op zich zal laten wachten. Wel staan op het programma een aantal kleinere hervormingen, en zelfs die vin den bittere tegenstand. Dat laatste is weer een indicatie van de macht van de Mexicsanse elite en haar buitenlandse vrienden. Als je de Mexicaanse en Ameri kaanse zakenlui hoort praten zou je den ken dat de boljewieken het allemaal al voor het zeggen hebben. Niettemin zijn de voorgestelde hervormingen van het soort dat overal elders al in de vorige eeuw ingevoerd werd. Inderdaad kwamen er in de laatste zes jaar mensen in de regering die links genoemd kunnen worden. Misschien wer den ze naar de regering gedreven door de hopeloze toestand waarin de revolutie verkeert. Het zijn hun vrij radicale woor den, overgenomen door president Luis Eccheverria, die de zakenmensen bang maakt. Maar de kloof tussen die woorden en wat er werkelijk gebeurt in het huidige Mexi co is zo groot dat zelfs regeringswoord voerders moeite hebben een strak gezicht te houden als ze het over prestaties van de aftredende regering hebben. De vraag is nu of het Mexicaanse sys teem, dat veertig jaar lang Mexico een voor Zuid-Amerika ongewone stabiliteit gaf, nog de komende zes jaar onder Lopez Portillo kan overleven. De nieuwe president was een studievriend van Ec cheverria, en werd door die laatste per soonlijk verkozen boven meer populaire kandidaten. Aanvankelijk werd gedacht dat Portillo de huidige koers zou voort zetten: matig links, maar voorzichtig om niet op de tenen te trappen van de industriëlen. Later begon men in te zien dat Lopez Portillo die als minister van financiën goede betrekkingen met de handelsbelangen, Mexico heeft nu weer naar rechts zou draaien. Dat lijkt nog steeds het meest voor de hand liggende toekomstbeeld. In de laat ste weken lieten de industriëlen nog eens hun spieren zien. Ze toonden zich gekant tegen Eccheverria's laatste symbolische maatregel als president: distributie onder de boeren van vele duizen hectaren land. Lopez Portilla zal die waarschuwing waarschijnlijk niet in de wind slaan, en heel voorzichtig zijn met dit soort maat regelen. Hij zal zich op de achtergrond houden. Van de andere kant zal Ecche verria een belangrijke rol in de Mexi caanse politiek blijven spelen, zoals geen vroegere president sïnda Lazaro Carde nas voorhem gedaan heeft. Ontgoochelde linksen zullen naar hem trekken. Maar in Mexico heeft de presi dent, en alleen de president, de volle macht. Door links toe te staan zich wel uit te spreken, maar zonder echte stem, heeft Eccheverria, net als Cardenas, een veiligheidsklep aan het systeem die het wel zal uithouden in de rest van de zeventiger jaren. (Copyright The Guardian) Gary Gilmore arriveert in de gerechtszaal waar het vonnis over hem zal worden uitgesproken. Kanselier Schmidt, met zijn karakteristieke petje op het hoofd, verlaat de Ridderzaal. De topconferentie is afgelo pen. Geen gratie voor Gilmore SALT LAKE CITY (Rtr) Met 2 tegen 1 stem heeft de raad van gratie van Utah gisteren besloten dat het doodvonnis te gen Gary Gilmore moet wordn uitgevoerd. Gilmore heeft zelf verzocht dat het vonnis door de kogel ten uitvoer wordt gelegd. De rechter kan nu een nieuwe executiedatum vaststellen. De staat Utah wil dat Gilmore voor volgende week maandag wordt doodgeschoten om juridische moeilijkheden te voorkomen in verband met een wet die eist dat terechtstellingen binnen 60 da gen na de uitspraak worden ver richt. Koning Gustaaf verrekent zich STOCKHOLM (DPA) De Zweedse koning Carl Gustaaf heeft van de belasting-inspec teur een schrijven gekregen dat hij bij zijn belasting-aangifte een te hoog inkomen heeft op gegeven. Het resultaat is dat hij 175.000 kronen 105.000) teru gontvangt die hij op de voor heffing teveel had betaald. In tegenstelling tot de Nederland se vorstin, moet Gustaaaf net als iedereen, belasting betalen. Ook de Zweedse filmregisseur Ingmar Bergman, die naar het buitenland uitweek als protest tegen de fiscus, krijgt van de belasting wat terug, namelijk 7902 kronen of 4800. worden gevormd, waren hier de voornaamste gesprekspunten. Maar de Europese gemeenschap wil hangende de verhoging van de olieprijs en de onzekerheid over wat andere rijke landen gaan doen voor de arme landen, haar kaarten niet op tafel leg gen. Tenslotte heeft de Europese top conferentie een langdurige dis cussie gewijd aan het rapport van de Belgische premier Tinde- mans over de Europese unie. De Europese Raad heeft nu na drukkelijk bevestigd dat de noodzaak bestaat om de Euro pese unie tot stand te brengen. De ministers van buitenlandse zaken en de Europese Commis sie hébben opdracht gekregen om elk jaar een balans op te maken. In Salisbury liggen de lichamen van gedode guerrillastrij ders en buitgemaakte wapens voor bezichtiging door de pers gereed. Het is het antwoord op een dien overeenkomstig voorstel van de overkoepelende organisatie van de protestantse militanten. Overeenstemming over de grondslagen van een nieuw Ier land kan de basis worden voor een durende vrede, aldus het artikel. Van Sinn Fein werd uit be trouwbare bron vernomen dat de voorgestelde besprekingen ADVERTENTIE Blijmoedig de boot gemist. Dom natuurlijk. Dat wordt dus ruim 2 uur wachten op de volgende boot Toch niet getreurd: intussen gaan we dan wel een hapje eten in het leuke visrestaurantje dat we net zagen. Tenslotte is het missen van de boot maar een ongelukje bij een geluk: een extra vakantiereisje van een prijs in de Staatsloterij. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen of met een paar. De loten kosten f 25,- per stuk, 'n vijfje f 5,-. U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht. 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2V4 op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f 500.000,-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door storting op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. Na overmaking van f25,-(of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voor de le trekking uw lotnummer(s). Als het bedrag vóór het eind van deze maand van uw postrekening is afgeschreven, speelt u in de volgende loterij mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070-653^55. •.ISA J.U» II II I I 11 11 over de toekomst van Noord- Ierland echter geenszins be doeld zijn als vredesbesprekin gen. Het gaat om zuiver aftas tende besprekingen om te ont dekken of er gemeenschappelij ke punten bestaan". De „provi sionals" van het IRA vechten om een einde te maken aan het Britse bestuur en de protestant se overheersing in Noord-Ier- land en om Noord-Ierland ver volgens te verenigen met de voornamelijk katholieke Ierse republiek. Zij zijn vooral op ver zet gestuit van protestanten die de harde lijn voorstaan. Het gebaar dat Sinn Fein dins dag maakte, kwam na de publi catie eerder deze maand in Bel fast van een plan om onafhan kelijkheid van Ulster te bewerk stelligen dat ontworpen is door een aantal Noordierse protes tantse paramilitaire groeperin gen. Onderzoek naar Rumor en Lockheed ROME (upi) De Italiaanse parlementscommissie die in het kader van het Lockheedschan- daal een onderzoek verricht heeft gisteravond eenstemmig besloten een officieel onderzoek in te stellen tegen ex-premier Mariano Rumor. Nagegaan zal worden in hoever re hij betrokken is geweest bij omkoperijen van deze vliegtuig fabriek. De vo'orzitter van de commissie, de christen-democraat Martinaz- zoli, maakte duidelijk dat het onderzoek uitsluitend bedoeld was om de zaak op te klaren en niet betekent dat er noodzakelij kerwijs belastend materiaal te gen Rumor in te brengen was. Fritz Rasp overleden München De Westduitse ac teur Fritz Rasp, laatstelijk be wonderd om zijn rol in Bern- hard Sinkels film „Lina Braa- ke", is maandagnacht in Grae- felfing bij München op 85-jarige leeftijd overleden. Rasp was in 1891 in Bayreuth geboren. Via het rondtrekkende theater en het Deutsche theater van Max Reinhardt in Berlijn, belandde hij bij de toneelspeler- savantgarde van de Duitse Film. In wereldsuccessen als Fritz Lang's „Metropolis" en „Frau im Mond" en G. W. Pabsts „Die Liebe der Jeanne Ney", „Tage- buch einer Verlorenen" en „Die dreigroschenoper", speelde Rasp bij voorkeur booswichten met kille, bizarre intelligentie. (Van onze speciale verslaggever Jan Schils) DEN HAAG Premier Den Uyl vindt het verloop van de gisteren in Den Haag geëindigde tweedaagse topconfe rentie van de EEG-regeringsIeiders en staatshoofden „niet zo beroerd verlopen als hij had gedacht". Maar nadat aan het einde van de eerste dag vooral door het duo Den Uyl—Van der Stoel bepaal de verwachtingen waren gewekt, is de totale balans toch wel negatief: De EEG-regeringschefs maakten geen vooruitgang op het stuk van de economi sche en monetaire politiek. Het plan- Duisenberg voor een vaster wisselkoer sensysteem in de gemeenschap werd voor studie doorverwezen naar lagere EEG-organen en naar de ministers van financiën, omdat de uitvoering van dit plan momenteel technisch onmogelijk wordt geacht. Den Uyl zei wel te menen, dat het plan „de komende jaren onder werp van bespreking zal blijven in de EEG-topconferenties". LONDEN (DP-AP) De leiders van de politieke afdeling van het Iers republikeinse leger (IRA) willen met de para-militaire organisa ties van de protestanten praten over een onafhankelijk Noord-Ier land. Dit verzoeningsgezinde gebaar staat in een weekblad van de „Provisional Sinn Fein", de politieke arm van de IRA, dat in Dublin verschijnt. Ook een ontwerp-resolutie die een werkgroep in opdracht van de regeringschefs gisteren op tafel moest leggen inzake het te voeren economisch beleid kwam niet van de grond. Het resultaat dat de Europese top ten aanzien van de Noord- Zuid-dialoog heeft bereikt (dat is het overleg tussen rijke en arme landen over een nieuwe economische orde), is ronduit schamel. Verwacht werd van de Europese top een krachtige im puls om dit overleg, dat binnen kort met een ministeriële confe rentie wordt besloten, nieuw le- Conferentie ven in te blazen. Met name het probleem van de grote schuldenlast van de arme landen en de vraag of er een geintegreerd gemeenschappelijk grondstoffenfonds ten behoeve van de ontwikkelingslanden zal

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7