lijdelijk Kerfverse Samson in handig blikje. f2,50 naar de natuur 'De 12 maanden van het jaar\ oftewel „terug 9? BOEK VAN DE MAAND TN Samson, een leeuw van een shag. 071-122244 Kerk en wereld Samenstelling gereformeerde synode te weinig gevarieerd Aziatische conferentie van godsdiensten vaag tegenover dictaturen iCIN'A 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het 9 december verschijnende laatste „Boek van de maand" van 1976 heeft de toepasselijke titel „De twaalf maanden van het jaar" meegekregen. En deze .jaar kalender" heeft dan betrekking op het buitengebeuren, op de natuur, waarvan velen van ons, vaak buiten eigen schuld, zo hopeloos vervreemd zijn. Dit boek heeft de bedoeling de mensen „de weg terug" te wijzen naar de natuur, indachtig de uitspraak van de grote bioloog dr. Jac Thijsse, dat mensen die niet met de na tuur kunnen leven, een gekortwiekt be staan leiden. „De 12 maanden van het jaar" bevat een verzameling bijdragen van vooraanstaande auteurs, voor een deel biologen van profes sie, voor een ander deel zo maar liefhebbers, die de lezer maand na maand vertellen wat er buiten verandert. Laten zien ook, want de bijzonder instructieve tekst wordt extra ondersteund door fraaie illus traties van bekende kunste naars. Zij maken de lezer op een plezierige manier deelge noot van hun genoegens die zij beleven aan een voortdurend contact met de natuur, zij ma ken er hem op attent, dat er buiten dingen gebeuren, het hele jaar door, die hij toch vooral niet moet missen. geworden, zeker geen gids, die de lezer langs met zorg uitge kozen fraaie plekjes in de na tuur voert. Ook geen encyclo pedie. waarin het hele natuur gebeuren is verpakt. De be handelde onderwerpen vor men een willekeurige greep, mede bepaald door de per soonlijke voorkeuren van de auteurs. Ondanks die, binnen de beschikbare ruimte toch noodzakelijke beperking, zal iedereen er toch wel iets van zijn gading aantreffen ën de eenmaal weer met de natuur in aanraking gebrachtte lezer prikkelen zelf verder te gaan op zijn verbazingwekkende ontdekkingsreis door die won derschone, onuitputtelijk rijke natuur. In „De 12 maanden van het jaar" komen ook onderwerpen voor, die men in andere boe ken over de natuur vergeefs zoekt, omdat zij niets met de wisseling der seizoenen te ma ken hebben maar die in feite toch essentieel zijn om ^an het buiten-zijn te kunnen genieten. Zoals de bijdragen over het weer, over landbouwhuisdie ren en cultuurgewassen, over oude molens, boerderijen en klederdrachten. Reeds in 1933 schreef dr. Jac Thijsse, dat nog te weinig wordt beseft, dat de aanwezig heid van een rijke flora en fauna een levensbehoefte is voor iedereen. Zijn woorden hebben in het verleden weinig indruk gemaakt, want er is door de mens danig huis ge houden in de natuur. De laat ste tijd gaan gelukkig steeds meer mensen zich de waarde van de woorden van Thijsse beseffen: inzien, dat een van de grootste opgaven van deze tijd is: bescherming en daar door behoud van natuur en milieu. Onbekend maakt onbe mind. „De 12 maanden van het jaar" betekent een waardevol le bijdrage tot opheffing van die onbekendheid. „De 12 maanden van het jaar". Uitg. Het Spectrum, Ut recht, onder auspiciën van Collectieve propaganda van het Nederlandse boek. Prijs: van 9 deceirtber tot 8 januari 1977 17,50, daarna 31,50. telefoontjes 4,08 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden -niet gro ter dan 12 letters) leder woord méér 24 ct. exclusief 4% BTW Diversen De moderne spelen vindt U ook bij ons o.a. JACKPOT, flipper- bakken enz. Ook de bekende voetbalspelen, tafeltennisspelen Een enorme sortering kleine spelen teveel om op te noemen. U slaagt zeker bij Speelgoed Speciaalzaak v. Brussel Haar- lemmerstr 267 Leiden. 'U kijkt Uw ogen uit op onze 1e etage DROOMWIEGEN schitte rend bekleed Poppenwagens, wandelwagens, hobbelpaarden, fietsjes, scooters. Wat U hier ziel, vindt U alleen bij Speel goed Speciaalzaak v Brussel Haarlemmerstr 267 Leiden BILJARTKEUS vindt U bij ons in 36 verschillende soorten van af 5.25 tot 140. Ook alle losse accessoires uit voorraad leverbaar bij Speelgoed Spe- ciaalzaal v. Brussel. Haarlem merstraat 267 Leiden. DE MAN VAN 6 MILJOEN. Big Jim. Super Active Man. lone Ranger. Tonto. Butek enz. Al deze spannende figuren voor uw Zoon compleet met diverse uitrustingen, auto's, paarden boten, te veel om op te noemen bi] Speelgoed Speciaalzaak, v. Brussel Haarlemmerstr. 267 Lei- Meer dan 75 verschillende kleu ren lederverf. Meer dan 20 kleu ren plasticverf. speciaal ge schikt om schoenen en tassen zelf gemakkelijk en goedkoop te verven De Schoenmaker. Kore- vaarstraat 9. onder de luifel Gezellige winteravonden gaat U COLLECTIE SPELEN Wij gaan U hierover iets vertellen in onze volgende advertentie's. Wilt U nog meer weten dan geven wij U graag vnjblijvend inlichtingen. Speelgoed Speciaalzaak v Brussel. Haarlemmerstr. 267 Lei- den. tel 122061 Voor Sinterklaas BAARDEN Pie ten schmink en alle andere art. om Sint en Piet aan te kleden, moet U bij v Brussel zijn. Een lange Sinterklaasbaard is er al vanaf 12,50 Speelgoed Spe ciaalzaak v Brussel. Haarlem merstr 267 Leiden. Weet U nog hoe gezellig sjoelen was. vroeger bij U thuis U kunt die ouderwetse avonden weer terugbrengen in Uw gezin SJOELBAKKEN vanaf 29.95 tot 169.50. Ook losse sjoel- schijven, bij Speelgoed Spe ciaalzaak v Brussel. Haarlem- merstr. 267 Leiden. Heren pijprokers. In ons assorti ment vindt U PUPEN van beken de huizen zoals: Butz-Choquin, Peterson. Georg Jensen. Termi nus. Upper Ten en Lorenzo Op al deze merkpijpen geven wij U een belangrijke korting Siga renmagazijn „De Piipenla' Steenstraat 43. Leiden. BILJARTEN kunt U ook gezellig thuis met het heie gezin Bij ons vindt U 15 soorten vanaf 275 tot 1990 allemaal uit voorraad leverbaar Speelgoed Speciaal zaak v. Brussel Haarlemmerstr. 267 Leiden. ONTVETTINGS- en VERMAGE-' RINGSTHEE. 2 maal daags een kopje trekken als thee en u slankt af. 100 gr.. 100 gr. ƒ3.45. Drogisterij Boerhave. Haartem- merstr. 68. Leiden. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht Elke dag beh. zat. van 9 - 11.30 en 2-4 uur Maand, en dond. avond van 19 - 19.30 Fa. v. Berge, Hene gouwen Schelpenkade 47. Lei- den Tel 120794. De goede Sint gaat eerst langs ussel. Wij hebben bijzonder ie lange BAARD met PRUIK 55 En voor Piot is er pruik voor 12.50. Verder natuurlijk oorbeller) - zwartsel - ringen - kragen enz Speelgoed Speciaalzaak v. Brussel. Haar- lemmerstr. 267 Leiden. Dames de grootste sortering KWALITEITS PRUIKJES in diver se kleuren en grijs tinten, vindt U bij Pelatti van Tongeren. Breestraat 32 Leiden, tel. 125212. SINT en PIET KOMEN. 3. 4 of 5 december bij u op bezoek, 40.-. Bel de Sinterklaze- norganisatie tussen 18 00 en 2100 uur. elke dag tel. 071- 126506.. Kadoshop 'T HARTJE heeft voor ieder een kado. Sieraden, kaar sen. aardewerk, leder. glas. hou ten speelgoed, kunstnijverheid en kinderkleding. Kadoshop 't Hartie. Hoqewoerd 132, Leiden nog steeds de WERK SCHOENSPECIALIST? Natuur lijk „de Schoenmaker", sinds 1929 Korevaarstraat 9 (onder de luifel). Tel. 071-130175 ISRAËL e.d. wereld i h. licht d. bijb. profetieen. Gratis broch. en proefno. blad. Vrienden v. Israël .d. Bijbel. Bernissestr 59 hs.. Amsterdam-Z. SUEDE EN BONT REINIGING uw kostbare suede en bontkle- ding vakkundig gereinigd (geen zandstraal methode) ook suede schoenen en laarzen. Maand november 20% korting Snelsto- merij Dingjan Hoge Rijndijk 1. Leiden, tel 124627 RACEBANEN kompleet met transformator met vele uitbrei dingsmogelijkheden vanaf 59,95. Alle bekende treinmer- ken vindt U bij ons vanaf f 69,75. Ook deze kunt. U uit breiden Speelgoed Speciaal zaak v Brussel. Haarlemmerstr 267 Leiden. PARAPLU REP. (ook voor op vouwbare o a knirps) invaliden- stokken. wandelstokken van Oerle. Haarlemmerstraat 95 bij de Vrouwensteeg. Reparaties worden alleen aan de zaak aan genomen Tel 123458 GORDIJNEN GRATIS GEMAAKT gordijnen gratis gemaakt gordiinen gratis gemaakt gordijnen gratis gemaakt gordijnen gratis gemaakt TAPIJTEN GRATIS GELEGD tapi|ten gratis gelegd tapijten gratis gelegd tapijten gratis gelegd MABETA Haarlemmerstr. 214. Leiden, tel. 071-122614 Waar vindt u de grootste collec tie veters, waar het grootste assortiment schoencrémes en onderhoudsartikelen, waar de meest uitgebreide hoeveelheid inlegzolen? Goed geraden. De Schoenmaker. Korevaarstraat 9. Onder De Luifel. Elektr. huish. apparaten NAAIMACHINES, opgelet"' ue- monstratie zig-zag naaimachi nes. als nieuw, ver beneden kostprijs 175.-. 195,-, 215.-, 235,-, enz Volle ga rantie. Electr naaimachines 95.-. 115.-, 135,-. hand- naaimachmes 45.-. 65.-, 85,-. enz. Verkoop onder ga rantie. Donderdag tot 9.00 uur Herenstraat 23. Leiden Tel 071- 132027 Voor de meisjes BARBIE. Daisy, de Countrie familie Pepper enz met modieuze kleding. In grote sortering, bij behorende meu bels. badkamer met uniek schuimbad. caravan, tent en campingset Een droom van Uw dochter bij Speelgoed Speciaal zaak v Brussel. Haarlemmerstr. 267 Leiden. Én Meubelen, j huisraad enz. Aangeboden een massief eiken gebeeldhouwd DRESSOIR. 3-zitsbank, grote maat en een Perzisch tapijt, gaaf en zeer mooie kleur. Te bevragen tel. 02522-13988 i Dieren en planten DUITSE DOGGENKENNEL Na- tasja heeft te koop: jonge Duitse doggen met prima stamboom, ingeent en gecoupeerd. A. Dik. Weth Matheestr. 17. Moerdi|k- Tel 01683-518 VERMIST sinds zaterdagavond rood/witte gecastreerde kater, omgeving Hellegatspolder Sas- senhetm. Tegen beloning terug te bezorgen Woonschip „Jan". Hellegatspolder. Sassenheim Tel. 02522-13956. C Bromfietsen en rijwielen Te koop z.g.an witte Peugeot RACE FIETS 10 versn. met spat borden en verlichting. Slechts 2x mee gereden. Te bevr Th. P Zwetsloot, Hoofdstr 57. Sas senheim, tel. 02522-14231. KRACHTIGER MEDEWERKING VAN ORTHODOXIE AAN WERELDRAAD VAN KERKEN Twee dagen eerder dan de agenda aangaf is de voorbe reidende vergadering voor een pan-orthodox concilie in Chambesy bij Genève afgeslo ten. In een communiqué is meegedeeld, dat de voorberei dende vergadering besloten heeft welke onderwerpen op een pan-orthodox concilie in behandeling zullen worden genomen. Welke onderwerpen dat zijn, wordt niet meege deeld. Aan de vergadering in Cham besy hebben dertien afgevaar digden van dertien autocepha- le (zelfstandige) orthodoxe kerken deelgenomen. Een da tum voor een pan-orthodox Aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen is benoemd tot gewoon lector in de facul teit der godgeleerdheid dr. J. A. van der Ven. Hij zal per 1 december onderwijs gaan geven in de pastorale theolo gie. Dr. Van der Ven (36) was wetenschappelijk medewer ker voor kafechetiek aan de universiteit. Drie jaar geleden promoveerde hij op een proef schrift „Katechetische leer planontwikkeling". Tot voorzitster van de kath olieke plattelandsvrouwen Ne derland is gekozen mevrouw M. G. Koekkoek-Schipper uit Terwolde (Gld.). Mevrouw Koekkoek heeft hiermede de leiding gekregen van deze or ganisatie met vijftigduizend le den, verdeeld over 642 afdelin gen in het land. Zij volgt me vrouw M. Andela-Baur op, die lid van de Tweede Kamer (KVP) is geworden. De bisschop van Roermond heeft eervol ontslag verleend concilie is nog niet vastgesteld. Volgens metropoliet Meliton, hoofd van de Heilige Synode van het patriarchaat Constan- tinopel, kan het nog wel jaren duren voordat de orthodoxie aan een concilie toe is. Het laatste concilie dateert uit 787, KORTE METTEN aan dr. P. van den Baar als deken van Roermond en als lid van het pastorale team van de binnenstad van Roer mond. Dr. P. van den Baar heeft verlof gekregen een functie te aanvaarden als parttime wetenschappelijk medewerker aan de Theologi sche Faculteit te Tilburg. De Raad van Kerken in Ne derland heeft door de derde maal een beroep gedaan op de Sovjet Unie om de dissident Vladimir Boekovski vrij te la ten en in de gelegenheid te stellen naar Nederland te ko men. De Raad van Kerken heeft bericht ontvangen, dat Boekovski ernstig ziek is en dat zijn toestand verergert. De universiteit van Leiden heeft Boekovski, die vooral bekend toen Rome en Constantinopel nog niet gescheiden waren. Wel besloot de vergadering dat de orthodoxie krachtiger zal meewerken aan de Wereld raad van Kerken om te berei ken, dat de orthodoxe opinie sterker in de publikaties en is om zijn protest tegen het misbruik van psychiatrische inrichtingen in de Sowjet- Unie, uitgenodigd in Leiden zijn studie af te maken. Bij wijze van „broerderlijk gebaar" hebben de Franse bis schoppen besloten de met pauselijke dispensatie in de lekenstand teruggeplaatste en intussen kerkelijk gehuwde priesters niet van de kerkge meenschap uit te sluiten. Er zijn in Frankrijk 2.544 gehuw de priesters. Zij kunnen, met toestemming van hun bis schop in de kerk hetzelfde werk doen als andere leken, alleen niet in de plaats waar zij vroeger als priester werk zaam waren. De pastorie van de katholieke kerk van Oude Tonge (Goeree- Overflakkee) is uitgebrand. Over oorzaak en totale schade is nog niets bekend. Wel is het archief, dat de watersnoo dramp overleefde, verloren ge gaan. besluiten van de wereldraad doorklinkt. Tot dusver zijn de ze volgens de orthodoxe lei ders te protestants geïnspi reerd. Verdere besluiten van Cham besy hebben betrekking op een intensieve voortzetting van De Aziatische godsdiensten conferentie waaraan in Singa pore driehonderd afgevaar digden van dertien grote godsdiensten uit eenentwintig Aziatische landen deelnemen, is na drie dagen overleg tot de conclusie gekomen dat een van geval tot geval uitges plitste veroordeling van het begrip dictatuur daar onmo gelijk kan worden uitgespro ken. De deelnemers, samengeko men onder het conferentiethe ma „godsdienst en vrede", hadden aanvankelijk geweld, dictatuur, knechting van min derheden en vertrapping van mensenrechten rigoreus aan de kaak willen stellen, daarbij „man en paard" noemend. Bleef slechts een vaag gefor muleerde verklaring gericht tegen diegenen die vluchtelin gen uit Vietnam maar op de oceaan laten ronddobberen, door geen schip meer opge- de dialoog der orthodoxie met de anglikanen, de oud-kath olieken en de andere oude ker ken van het oosten, namelijk de Armeense, Chaldeeuwse, koptische en Syrische kerken. De inter-orthodoxe commissie ter voorbereiding van de dia loog met de r.k. kerk dient onmiddellijk met haai- werk zaamheden te beginnen. Een nieuwe commissie zal het gesprek moeten beginnen met de lutheranen, terwijl de ort hodoxe kerken met de andere godsdiensten een dialoog wil len voeren over humane kwesties, zoals de toenadering der mensen, de wereldvrede en de uitbanning van de ras sendiscriminatie. pikt, omdat de gezagvoerders die ontheemden in geen enkel land meer kwijt raken. „Bijna iedereen", vertelde een gedelegeerde „bleek ten min ste één andere deelnemer te kunnen beschuldigen van on derdrukking, geweld of min achting voor de mensenrech ten". Man en paard noemen bleek in die situatie onmoge lijk. De Japanse hoogleraar, prof. Mushikoji gaf het onomwon den toe. „Het noemen van con crete gevallen zou zeer veel gedelegeerden in een uiterst De synode van de gerefor meerde kerken in Nederland is minder gevarieerd samen- (f gesteld dan voor een pasto raal college wenselijk, zo niet noodzakelijk is. Aldus een conclusie van het rapport „het beeld van de synode", lastig parket hebben gebracht, hetzij hier, op de conferentie, hetzij na hun terugkeer in ei gen land". Naar Mushikoji's mening zal men in de kritiek op dictatuur geduld moeten oefenen en meer op de lange termijn moe ten mikken. „Wij zijn hier een conferentie", aldus de Japanner, „met een dermate grote verscheidenheid <aan religies, nationaliteiten en ideologieën, dat het vinden van een voor iedereen accepta bele formulering geen eenvou dige zaak is". dat is uitgebracht door het Instituut voor Praktische Theolgie aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Het rap port doet verslag van een on derzoek naar de samenstelling van de generale synode van de gereformeerde kerken in Nederland in de jaren 1975 en 1976. De synode is een college van kerkelijke ambtsdragers, zo zegt het rapport als uitgangs punt. Wat betreft beide aspec ten (kerkelijk en ambtsdrager) concludeert ht rapport, dat de synode aanmerkelijk minder gevarieerd is samengesteld, dan wenselijk is. De belangstelling van de syno deleden gaat, wat betreft het aspect „ambtsdrager", vooral uit naar onderricht, samenle ving en prediking. De belang stelling voor pastoraat en dia- konaat, en daarmee voor de individuele mens, is veel klei ner. Dit wil, zo zegt het rapport, niet zeggen, dat de synodele den deze aspecten onbelang rijk vinden, maar wel, dat hun persoonlijke belangstelling meer uitgaat naar andere as pecten. Wat betreft de sociale positie van de leden van de synode blijkt uit het rapport, dat het college vooral bestaat uit per sonen die behoren tot de hoog ste sociale lagen. De meesten zijn predikant of ambtenaar. Bovendien zijn de meesten ou der dan veertig, velen ouder dan vijf jaar. Het rapport stelt ook hier weer, dat dit niet betekent, dat de leden geen oog hebben voor de problemen van de arbeider, maar wel, dat ze de vragen van dat milieu uit eigen erva ring in elk geval niet kennen. Het rapport „het beeld van de synode" doet de aanbeveling meer bezig te zijn met vragen vanuit de individuele mens. Het rapport zet een groot vraagteken bij de huidige sa menstelling. Veertig procent van de leden moet prdikant zijn, hetgeen betekent, dat veertig procent uit een bepaal de sociale laag komt Door de lange zittingsduur van de sy node is het voor bepaalde be roepsgroepen trouwen onmo gelijk aan een synode deel te nemen. Het rapport beveelt een ande re vergaderprocedure aan, waarbij de agenda drastisch wordt beperkt tot punten van algemeen beleid. Tenslotte vraagt het rapport zich af of de situatie, zoals die in de synode is, niet ook aanwezig is in de kerkelijke colleges, vooral de kerkeraden. Het is de vraag of de aanbevelingen van het rapport niet ook voor deze colleges gelden. Een van de vele. de tekst ondersteunende illustraties uit „De 12 maanden van het jaar", het nieuwe boek van de maand.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6