VOORTBEST AAN GIFOPSTA G ..OUDE MORSCH" TN HANDEN VAN GEMEENTE Wijzigingen in gemeenteraad Zoutopslag wacht op vergunning Programma zaalvoetbal Sfeerloze première ,,The Fantasticks99 Globe' speelt ,Voorjaarsontwaken Tarieven onroerend goedbelasting omhoog Van onze verslaggevers LEIDEN Het voortbestaan van de firma Bleijs Chemische Producten in de Oude Morsch blijkt geheel in handen te liggen van de gemeente Lei den. De inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland heeft het college een vertrouwelijk advies uitgebracht naar aanleiding van de aan vraag voor een gewijzigde hinderwetvergunning door het bedrijf, dat vorig jaar werd uitgebreid. Aan de gemeente is het nu de vergunning te verlenen of te weigeren. Als het aan de buurtvereni ging „de Oude Morsch" ligt zal de firma Bleijs het veld moe ten ruimen. Tijdens een gister avond belegd spoedoverleg be sloot het buurtcomité het standpunt in te nemen dat al les wat deze firma aan gif en brandbaar materiaal in de panden Morsstraat 39 en Narmstraat 32 bovengronds opgeslagen heeft liggen, zal moeten verdwijnen. Daardoor zou alleen een 4000 liter me tende tank gevuld met terpen tine kunnen blijven zitten. Zoals bekend is het buurtco mité de „Oude Morsch" deze week in het geweer gekomen tegen de firma Bleijs nadat zondagnacht op het nippertje een levensgevaarlijke toestand was voorkomen. Toen brak in het naast de opslag gelegen pand een binnenbrand uit die zich gemakkelijk had kunnen uitbreiden tot de brandbare en giftige stoffen als de omwo nenden en de brandweer er niet zo snel bij waren geweest om de zaak te blussen. Voor het buurtcomité was deze ge beurtenis de druppel die de emmer deed overlopen: men besloot tot actie over te gaan met als resultaat een spoedde bat in de gemeenteraad, vol gende week maandag. Twijfelachtig Verwacht wordt dat de ge meenteraad uiteindelijk zelf de beslissing zal nemen over het wel of niet verlenen van de gevraagde hinderwetver gunning. Of deze zo maar zal kunnen worden geweigerd id twijfelachtig. De firma Bleijs heeft het afgelopen jaar niet veel meer gedaan dan twee terpentinetanks vervangen door een grote. Een daad die op zich niets wezenlijks aan de bedrijfsvoering van de firma veranderde maar wel een nieuwe hinderwetvergunning noodzakelijk maakt. Voor het bedrijf in zijn oorspronkelijke vorm had Bleijs al een hinder wetvergunning en het moet erg onwaarschijnlijk worden geacht dat de firma nu ineens verboden zou worden wat aan vankelijk was toegestaan. Toch zijn er tekenen die wij zen op het aan banden leggen van het bedrijf. In het vertrou welijk advies van de inspectie volksgezondheid van Zuid- Holland naar aanleiding van het verzoek om een nieuwe hinderwetvergunning wordt de gemeente Leiden aangera den Bleijs een aantal voor waarden te stellen waaraan het bedrijf zal moeten vol doen. De tanks met propaan- gas zouden uit de brandbevei- ligde ruimte van de firma moeten worden verwijderd en ook zou de tapleiding van de terpentinetank niet in deze ruimte mogen uitkomen. Bo vendien zou in het advies van de provinciaal inspecteur de wenselijkheid van een sane ring van het bedrijf op langere termijn gekoppeld aan een verplaatsing naar elders (zoals ook het buurtcomité voorstaat) nadrukkelijk, worden openge houden. Lachspieren De directie van de firma Bleijs is echter geenszins van plan het bedrijf naar elders te ver plaatsen. Bedrijfsleider Van den Heuvel kan slechts lachen om de uitspraken van het buurtcomité als zou de buurt D'Oude Morsch aan een gi framp ontsnapt zijn en leven op een tijdbom. Hij stelt dat er „wel grotere bommen in de Leidse binnenstad zijn. Wij kunnen nog onderscheid ma ken bij onze produkten, maar dat zou bij een brand in een warenhuis als Vroom en Dreesmann niet mogelijk zijn. En wat te zeggen van de geva ren die aan een distilleerderij verbonden zijn. Of van een hiernaast gevestigde schuim- vlokkenindustrie. Of van de handel in de polyesterboten hier in de buurt. En wat brandt er nu harder dan po lyester boten? Wij zijn in dit pand al gevestigd vanaf 1902 en er is nog nooit wat gebeurd. We hebben overigens wel met giftiger stoffen gewerkt. Voor de oorlog werkten wij hier met arsenicum. Wij werken vol gens de voorgeschreven maat regelen. Wij vallen onder veer tien toezichthoudende instan ties. Die zijn gerechtigd om monsters te nemen en hebben vrij toegang tot het bedrijf'. Het door het actiecomité ver spreide pamflet, dat voor raadsleden aanleiding was om een spoeddebat aan te vragen werkt vooral op de lachtspie- ren van directeur Bleijs. „Het hele geval is onzin", zegt hij. „Er klopt helemaal niets van. Er is geen gif en rattenbestrij- dingsmiddelen hebben we ook niet. De gevestigde orde in de ze wijk heeft geen commen taar. Het zijn de „import-be woners", die actie voeren". Gif wel degelijk gevaarlijk De actievoerders stellen ech ter, dat hun pogingen om de brandbare en giftgie stoffen, uit het bedrijf van de firma Bleijs te verwijderen niet van vandaag is. „Over de praktij ken van de firma Bleijs is steeds gesproken. Ook door de oude buurtcomité's. De firma Bleijs stond altijd al bovenaan de lijst van zaken, die wij wil den aanpakken", aldus een woordvoerder van het buurt comité. Hinderwetvergunning De beschuldiging, dat de firma Bleijs al geruime tijd zonder hinderwetvergunning zou draaien, wijst bedrijfsleider Van den Heuvel radicaal van de hand. „Vorig jaar hebben wij twee terpentinetanks bui ten gebruik gesteld en een tank er voor in de plaats gezet. Dat is een mutatie binnen het bedrijf en daarvoor moet je opnieuw een hinderwetvergun ning aanvragen. Bovendien wordt een hinderwetvergun ning altijd aangevraagd als al le veranderingen reeds zijn aangebracht. Anders kunnen ze de veranderingen namelijk niet op hun veiligheid contro leren". Van de Heuvel stelt verder dat zijn bedrijf met betrekking tot de brandbare en giftige stof fen de benodigde veiligheids maatregelen heeft aange bracht. „In 1946 zijn tussen ons bedrijf en de belendende percelen brandmuren aange bracht. Ook tussen het perceel waar zondagnacht brand is uitgebroken. Wij zijn overi gens eigenaar van dat pand en hebben dat verhuurd aan het aannemers- en timmerbedrijf Zwart. De brandbare stoffen in ons bedrijf worden opge borgen in brandvrije kluizen met een explosiedak. Bij even tuele brand vliegt dat explosie dak dan omhoog. Je krijgt dan een steekvlam en het is weer afgelopen. Die kluizen staan helemaal ingebouwd. Zij staan aan beide zijden vijfentwintig meter van de openbare weg. De terpentine, waarover in dat pamflet gesproken wordt ligt opgeslagen in tanks, die zich één meter onder de grond be vonden. Als je daar verande ring in aanbrengt moet je in derdaad opnieuw een hinder- WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT LEIDEN De Dienst Reini ging, Havens en Warenmarkten wacht nog steeds op een ver gunning voor de bouw van een opslagplaats voor strooimate- riaal aan de Noorderstraat. Door het uitblijven van de ge meentelijke toestemming door Gedeputeerde Staten is reeds toestemming verleend moet de gemeentelijke reini gingsdienst het momenteel stel len zonder een adequate zout- voorraad. JVethouder Van Aken noemde dit gisteravond in de raadscom missie voor economische aange legenheden „een zorgelijke si tuatie", omdat nu eventuele gladheid van wegen door sneeuwval of opvriezing van natte weggedeelten niet vol doende bestreden kan worden. De bouw van de noodzakelijke zoutopslagplaats zal ten hoogste veertien dagen in beslag nemen. De bouw van een dergelijke loods was noodzakelijk gewor den vanwege de verzilting van de gronden waarop in het verle den het zout werd opgeslagen. Mocht binnen afzienbare tijd geen vergunning worden afge geven dan zal besloten worden de reeds bestelde zoutvoorraad op te slaan op de terreinen, 'waar de zoutopslagplaats zal moeten verrijzen. De instelling van wijkdiensten voor de dienst reiniging zal in Leiden niet gerealiseerd kunnen worden. Een ziekteverzuim bij de dienst Reiniging, Havens en warenmarkten van zesentwintig procent maakt een instelling van dergelijke wijkdiensten niet mogelijk. Het verzoek van het raadslid Van Oosten (PPR-D'66) om voor het ophalen van vuil kleinere wagens aan te schaffen werd door de directeur van de betreffende dienst van de hand gewezen. Het gebruik van klei- Veel geld nere vuilophaalwagens zou rela tief hogere kosten met zich mee nemen dan het gebruik van het bestaande materieel. De kleine re wagens kunnen een geringere hoeveelheid vuil ophalen, waar door de dienst uitgebreid zou moeten worden met vier wagens en het daarvoor benodigde per soneel. Van Oosten constateerde bij de behandeling van de begroting van de Dienst Reiniging, Havens en Warenmarkten dat de waren markten de gemeente Leiden opvallend veel geld kosten. Hij stelde: „Als we elders in de stad markten willen gaan instellen, dan moeten we ons goed realise ren dat dat ons blijkbaar veel geld gaat kosten". Directeur Van Overmeire van de betref fende dienst lichtte echter toe, dat de warenmarkten in geen enkele stad kostendekkend zijn.. „Dat zul je moeten over hebben voor het houden van een waren markt in de stad". Een verho ging van de marktgelden leek hem niet verstandig, omdat de Leidse markttarieven in verge lijking met andere steden al aan de gepeperde kant zijn. Van onze sportredactie LEIDEN/LISSE/NOORDWIJK Een volbeladen zaalvoetbalpro gramma vanavond. Zowel in de Lisser THB-hal als in de Groe- noordhal worden hoofdklasse-duels verspeeld. In Noordwijk wordt tevens de laatste voorronde-avond om de Northgo-cup gehouden. Groenoordhal: Hoofdklasse: Tegelhandel—BMW Van der Plas (21 uur); Swift 't Winkeltje—Oegstgeest (20 uur); I: Wernink—Lisser Boys (21 uur); Roodenburg—Glasbergen de Best (22 uur), 2A: Rijnsburgse Boys—VNA (21 uur), 2B. LFC—Taveerne Boys (20 uur); LISC—Katwijk (20 uur), 3A: Gaselle—FC Modern (21 uur); Unitas LeidenSLF (22 uur), 3E: LDFC Duynstee (21 uur); SC Teekens—Sierex (21 uur); Uljee—De Taverne (22 uur). THB-Hal (Lisse): Hoofdklasse: Godyla—LDWS (20.25 uur); Van Gerven de Jong—Zwaanvogels (21.20 uur); 3D: Sp. Vierkant—Bax Zeefdr. (22.15 uur); 3E Priemeer—Autp Heemskerk (19.30 uur). Northgo-hal (Noordwijk): Leo-Sport—Rotterdamse Sportpers (20 uur); Van Zeist Stars—Old Stars Den Haag (21 uur); FC Faasse- Clein Duin (22 uur); Beach Club—Roily Golf Stippie (23 uur). (Van onze raads verslaggever) LEIDEN In de gemeenteraad van Leiden zijn twee wijzigingen op komst. Op 31 januari hoopt de verte genwoordiger van de combinatie SGP/GPV, ir. M. Houtman zijn laatste raadsvergadering bij te wonen. Daarna zal zijn plaats worden ingenomen door de heer H. H. van der Mey, thans fractieassistent van de heer Houtman. Ir. Houtman is zelf lid van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP), zijn opvolger is lid van het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV). Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen besloten beide partijen samen met een kandidatenlijst mee te doen. Daarvóór werkte de SGP samen met de ARP (thans opgenomen in het CDA) en had het GPV geen vertegenwoordiger in de gemeenteraad. De aflossing van de wacht binnen de SGP/GPV-combinatie komt niet geheel onverwachts. Bij het samengaan van beide partijen was al min of meer de afspraak gemaakt dat een GPV-kandidaat halverwege de rit het raadswerk zou overnemen. Bovendien vindt ir. Houtman het zo langzaam aan wel een welletjes worden. Hij was ook in de jaren voorafgaand aan deze „regeerperiode" al lid van de Leidse gemeenteraad. Zijn opvolger Van der Mey is niet helemaal onbekend in bestuurlij ke colleges. Hij is thans lid van de universiteitsraad van de Rijksuniversiteit. Daarin vertegenwoordigt hij het technisch- en administratief personeel van de universiteit. De heer Van der Mey is bij de RUL werkzaam als technisch onderwijsassistent. PSP Ook bij de PSP is een verandering op til. Het raadswerk in deze eenmansfractie zal op 1 mei van het volgend jaar worden overgeno men door mevrouw H. Walle-Passchier. Zij zal op die datum mevrouw A. van de Zande opvolgen die sinds de laatste gemeente raadsverkiezingen vertegenwoordigster is van de pacifistisch-socia- listen in de Leidse gemeenteraad. Aanvankelijk werkte zij samen in de combinatie PPR/PSP/D'66, maar na felle kritiek op het beleid van het programcollege zegde de PSP in januari van dit jaar het vertrouwen in het college op en verbrak de partij het samenwerk ingsverband met de PvdA. Dit had ook een scheuring in de gelederen van de „kleine drie" (PPR/PSP/D'66) tot gevolg. Naast de PSP zijn PPR en D'66 gezamenlijk blijven opereren en steunen nog steeds het minderheidscollege van burgemeester en wethou ders. Leiden „The Fantasticks" werd aangekondigd als musical en beleefde gisteravond in de Schouwburg een sfeerloze première in de versie van de Nederlandse Operastichting. Het verhaal is een doorgeprikt Pyramus-en-Thysbe-, Romeo-en-Julia-thema; de va ders hebben met opzet ruzie zodat de gelieven, hier Louise en Rob, bij elkaar komen. Als de eerste liefdesglans verbleekt is, gaan ze uitéén, om na door het leven gehard te zijn, elkaar beter te kunnen beminnen. Die verbleekte glans staat voor de' geheel verbleekte romantiek van het oude theater van opera's en drama's. Niet de schone schijn, maar de harde realiteit. Het hele verhaal is dan ook nep. Als er even suggestie is op het toneel van serieus toneelspel, wordt de toeschouwer er weer aan herinnerd dat het maar toneel is. Men had „The Fantasticks" dan ook als anti-opera kunnen aankondigen. Nu is het de laatste tijd nogal mode om theatervormen te'parodie- ren, en men zou kunnen zeggen, dat de techniek die men daartoe ter beschikking heeft inmiddels behoorlijk geavanceerd is. Daarvan kon ik gisteren helaas maar weinig terugvinden. In de eerste plaats lag dat aan het gebrekkige speeltalent van de opera-acteurs; bewegen gaat nog wel, maar dictie van een tekst is te eigenaardig om niet te gaan storen. Veel grappen in „The Fantasticks" gingen daardoor verloren. Maar ook de musical zelf lijkt me verouderd en te gemakkelijk. Het spel schijn—werkelijkheid komt niet echt uit de verf, de verwijzingen naar toneelstukken zijn van te voor de hand liggend peil en ook het grappige gebruik van requisieten ruikt ietwat belegen. Nee, helaas was het gebrek aan première-belangstelling gisteren niet geheel onterecht. Paul van der Plank LEIDEN De toneelgroep „Globe" speelt vanavond in de Leidse Schouwburg het stuk „Voorjaarsontwaken" van Frank W'edekind. De voorstelling begint om kwart over acht. Centraal in het stuk staat de levensgeschiedenis van drie jonge mensen: de veertienjarige Wendla Bergmann, die door haar moeder in kinderlijke onwetendheid wordt gelaten omtrent al het geslachte lijke en de twee vrienden Moritz Stiefel en Melchior Gabor. Moritz is een bange tobber aan wie door ouders en school veel te hoge eisen worden gesteld. Melchior, die van zijn moeder een verstandige en tolerante opvoeding heeft genoten, is veel zekerder van zichzelf en bovendien verstandelijk begaafder. LEIDEN. De raadscommissie voor Interne Organisatie en Beheer zal de raad adviseren het tarief van de onroerendgoedbelasting te verhogen. Het gaat om een verhoging van 3 gulden naar 3,30 gulden bij de gebruikersheffing (gerekend naar elke 3000 gulden van de economische waarde van de gebouwde onroerende goede ren) en een verhoging van 9 gulden naar 9,90 gulden bij de eigenarenheffing. (eveneens per 3000 gulden). De verhoging van het tarief zou de belastingopbrengst verhogen van 12,6 miljoen naar bijna 14 miljoen gulden. wetvergunning aanvragen, maar dat moet ook een Romp- houder die overschakelt van super op gewone benzine". Brandveiligheid De klacht, dat het bedrijf van de firma Bleijs bij het uitbre ken van brand voor de brand weer moeilijk bereikbaar zou zijn wijst de heer Van den Heuvel ook grotendeels van de hand. Hij stelt dat het bedrijf via de Morsstraat voor de brandweer gemakkelijk be reikbaar is. De moeilijkheden aan de Narmstraat wijt hij aan het gedrag van de bezoe kers van de discotheek „Koet- sotheek". „Daar zijn iedere keer problemen mee. Die men sen zetten hun auto's voortdu rend voor de ingangen van huizen en bedrijven neer. Ver leden keer kon iemand niet eens zijn huis inkomen". De Leidse brandweer heeft zich met de firma Bleijs tot nu toe weinig bezig gehouden. Zij ziet slechts toe op de brand- weertechnische voorzieningen. Een woordvoerder van de brandweer deelde ons mede, dat het bedrijf op zijn brand- technische voorzieningen is ge controleerd en dat deze vol doen aan de eisen van brand veiligheid. Toch is het wel op vallend dat het Leidse brand weerkorps pas bij de laatste aanvraag voor een hinderwet vergunning door de firma Bleijs op de hoogte werd ge steld van de aanwezigheid van brandgevaarlijke stoffen. Behalve door de aanwezigheid van brandbare stoffen als ter pentine, xyleenaceton en di verse andere oplosmiddelen is de angst van de buurtbewo ners vooral aangewakkerd door de aanwezigheid van de zeer giftige stoffen pentach- loorfenol en chlorothene. Bij brand of overmatige verhitting van chlorothene kan het bij zondere giftige fosgeengas vrijkomen. Dat fosgeen wordt onder andere ook gebruikt bij de fabricage van poly-uretha- nen en daar zijn in het verle den ook jbijzonder ernstige on gelukken mee gebeurd. De ge vaarlijkste stof is echter het pentachloorfenol, dat in het „Handbook of dangerous in dustrial materials" de hoogste giftigheidsgraad krijgt toege meten. In dat standaardwerk van Irvin Sax wordt het pen tachloorfenol omschreven als bijzonder giftig zowel via ade ming als via absorptie door de huid. „Het kan de lever en nieren aantasten en het ze nuwstelsel blijvend beschadi gen. Het contact met kleine hoeveelheden kan een blijven de schade en een dodelijke werking tot gevolg hebben. Bij oververhitting ontstaan zeer giftige gechloreerde dampen en treedt dimerisatie op", al dus Irvin Sax in het „Hand book of dangerous industrial materials". Qua structuur vertoont het pentachloorfenol overigens ge lijkenis met het gevreesde trichloorfenol, dat bij de pro ductie van insecticiden en ver delgingsmiddelen als uitgangs stof wordt gebruikt Bij te hoge veritting ontstaat dan het bekende dioxine, waardoor dit jaar in het Ita liaanse Seveso een heel gebied geëvacueerd moest worden, bedrijfsleider Van den Heuvel bagateliseert de mogelijke ge varen, die zijn bedrijf in zich bergt. Wel stelt hij te begrij pen, dat de mensen bewust worden van wat er kan gebeu ren. Maar zij gaan nu dingen naar voren brengen, die in mijn bedrijf helemaal niet plaatsvinden. Ik had het ver standiger gevonden, als de buurtbewoners zich eerst per soonlijk op de hoogte hadden gesteld. Zij hadden alle gege vens van ons kunnen krijgen. Nu blijkt echter dat zij er geen iota verstand van hebben", al dus de heer Van den Heuvel. De heer Van den Heuvel stelt verder, dat de veiligheid van een bedrijf als de firma Bleijs nooit voor honderd procent gegarandeerd kan worden. Hij zegt: „Er kan altijd wat gebeu ren. Een dokter kan ook wel eens ziek worden". PIET VAN DAM De voorgevel van het bedrijf van Bleijs in de Morsstraat. De bedrijfsleiding verbood uit concurrentie-overwegingen om een foto van het interieur van het bedrijf te maken. aangrenzende pand in de Narmstraat 32, dat door de firma Bleijs is verhuurd ARJEN BROEKHUIZEN aan het aannemers- en timmerbedrijf Zwart waar zondagnacht brand uitbrak.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5