Voorhout krijgt bej aardentehuis nieuw Stichting Mast lonkt naar Oegstgeestse televisiemast Groei woonkernen moet worden afgeremd Sportfondsenbad Katwijk krijgt flinke financiële injectie Onroerendgoed- belasting in Katwijk a r: a 11 - 'ST. AGNES' WORDT AFGEBROKEN Meer dan de helft Leidenaars wil kabeltelevisie AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken Uitbreiding voor Reddings brigade VVIB wü op korte termijn medisch onderzoek in Leiderdorp fAOliNA LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 Van een onzer verslag gevers KATWIJK - Het Kat- wijkse Sportfondsenbad krijgt een flinke finan ciële injectie. De raad ging gisteravond ak koord met een voorstel van het college van bur gemeester en wethou ders een bedrag van 76.000 gulden (extra) be schikbaar te stellen om de zaak draaiende te houden. Het Katwijkse zwembad heeft nogal te lijden van de zwemba den in de naaste omge ving (Noordwijk en Rijnsburg). Als gevolg daarvan komen aanzien lijk minder mensen uit Katwijk en omgeving zwemmen in het Sport fondsenbad. Met name inkomsten uit de verkoop van het aantal losse baden liep drastisch tenig met meer dan 120.000 gulden. Ver- der is het schoolzwemmen bij de Christelijk Technische School vervallen als gevolg van de bezuinigingen van het Rijk. Dat betekent een verla ging van de inkomsten van het zwembad met 25.000 gulden. De raad stelde gisteravond een meerjarenkrediet beschikbaar van meer dan 9 miljoen gul den voor het bouwrijpmaken van Rijnsoever. De raad besloot verder: Het pand Noordeinde 13 met de grond en opstallen aan te kopen voor een bedrag van 189.000 gulden in verband met het saneren van dit deel van het dorp. Verhoging van de kampeer- tarieven van de Zuidduinen met 7 procent en die van de camping in de Noordduinen met 10 procent Deze extra verhoging van de tarieven van de camping in de Noorddui nen is nodig om het exploita tietekort te verminderen. Een bedrag van 4500 gul den beschikbaar te stellen voor herstelwerkzaamheden aan de Eerste Christelijke Kat wijkse Industrie- en Huishoud school aan de Jan van Brakel- straat Ruim een ton beschikbaar te stellen vóór het aanpassen van twaalf woningen in de Noord ten behoeve van licha melijk gehandicapten. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Van Oosten of politie mensen op de kruising Bilt- straat/Hoomselaan kinderen kunnen assisteren bij het over steken, nu de verkeerslichten tijdelijk buiten werking zijn als gevolg van een technisch mankement De burgemeester zegde toe de politie in te lich ten. Van een onzer verslag gevers KATWIJK - De inwo ners van de gemeente Katwijk moeten vol gend jaar onroercnd- goedbelasting gaan be talen. Het betreft vol gend jaar een belasting waarvan de hoogte slechts geldt voor het jaar 1977. Aan bet einde van het volgend wordt de definitieve heffing bepaald. Alvorens deze heffing definitief wordt vastgesteld moeten de onroerende goederen in de gemeente Katwijk worden getaxeerd. Op basis daarvan wordt be rekend wat de gebrui kers en eigenaren van woningen moeten beta len. Gebruikers van woningen moeten volgend jaar voor elke drie duizend gulden van de totale waarde van de woning een bedrag van 1,50 gulden betalen, terwijl de eigenaren een rijksdaalder voor elke 3000 gulden moeten betalen. In de gemeente Katwijk zal de belasting worden geheven over de waarde van de goede ren in het economisch verkeer (wat het goed opbrengt bij ver koop). De voorlopige bedragen over 1977 zullen aanzienlijk la ger zijn dan de definitieve hef fing in de jaren daarna. De definitieve heffingen staan voor vijf jaar vast. Om de vijf jaar worden de tarieven van de onroerendgoedbeiasting aangepast. Gebruikers van woningen die een waarde van minder dan 24.000 gulden hebben, zijn vrij gesteld van de belasting. Even eens vrijgesteld van de belas ting zijn kerkgebouwen, pasto- ries en verder onder meer be graafplaatsen. De heer Van Oosten van de PvdA stelde tijdens de giste ren gehouden raadsvergade ring voor van de onroerend goed belasting min of meer progressieve belasting maken. „De sterkste schouders moe ten de zwaarste lasten dra gen", aldus de PvdA'er. Hij stelde voor woningen met een waarde van minder dan 40.000 gulden (volgens wethouder Van Raalte zijn dat in Katwijk ongeveer 10.000 woningen) vrij te stellen van de onroerend goedbeiasting voor de gebrui ker. Volgens de CCP-wethou- der zou het draagvlak dan der mate klein worden, dat de overige inwoners ongeveer het dubbele aan onroerendgoedbe iasting zouden moeten betalen. De heer Van Oosten trok zijn voorstel later weer in, omdat het te weinig door de raad werd gesteund. ktLi De voorgevel van het nieuwe bejaardenhuis aan de Herenstraat. Bijna rechts op de tekening staat de uitgebouwde recreatiezaal. Rechts daarachter staat de tweede vleugel die loodrecht naar achteren loopt. Van een onzer verslaggevers VOORHOUT Waarschijnlijk in januari of februari van bet vol gend jaar kan in Voorhout de eer ste paal voor het nieuwe bejaar denhuis worden geslagen. De bouwtijd duurt ongeveer veertien maanden. Dat betekent dat het huidige Sint Agnes bejaardenhuis in Voorhout rond mei 1978 tegen de vlakte zal gaan. Dan heeft het gebouw 48 jaar dienst gedaan als Voorhouts bejaardenhuis. Het pand is in 1930, evenals de vlakbij gelegen kleuter- en basisschool en gymzaal, gebouwd door de zusters van Veghel, die in Voorhout de basis legden voor het onderwijs. De kosten van het nieuwe verzor gingstehuis bedragen ongeveer 5 miljoen gulden. In Voorhout is het ongeveer hetzelfde ge gaan als in de gemeente Noordwijkerhout Ook in dit geval reageerde het ministerie van C.R.M. niet op de bouwplannen en dat terwijl in de Bollenstreek het percentage verzorgingsbedden al op 10,5 procent van het totaal aantal bejaarden, (Voor elke tien bejaarden is 1 verzorgingsbed beschikbaar) terwijl de norm op 7 procent ligt Deze vrij lage normering van het ministerie beoogt een stringenter opnamebeleid. Bejaarden moeten zo lang mogelijk zelfstandig blijven. De bestuur van de stichting Bejaardencen trum Voorhout heeft onlangs de plannen ingediend van de provinciale directie van het ministerie van volkshuisvesting. Nog dit jaar moet over de plannen worden beslist. Als het ministerie daaraan niet toekomt dit jaar, dan wordt de bouw van het vervangen de bejaardenhuis op de lange baan gescho ven en de kans dat het nieuwe pand er nooit komt is dan groot De verstrekking van subsidie moet nog op de begroting van dit jaar drukken (van het ministerie van volkshuisvesting). Tot voor kort heette de stichting bejaardencentrum Nieuw-Schoonoord. In het bestuur waren toen ook nog broeders vertegenwoordigd van de B.N.S. Toen waren plannen om een bejaardenhuis te bouwen op het terrein van de broeders, eveneens bestemd voor de be jaarde religieuzen van deze broederorde. G.S. van Zuid-Holland wilde aan deze plan nen geen medewerking verlenen, omdat zij het uit planologisch oogpunt ontoelaatbaar achtte. De secretaris van de stichting, de heer Van der Aertweg, verklaart dat vervangende nieuwbouw van Sint Agnes dringend nood zakelijk is, omdat het bejaardenhuis al lang is afgekeurd. "Alvorens met de bouw van het nieuwe huis begonnen kan worden moet de gymnastiekzaal worden afgebroken. Deze zaal voldoet aan de huidige eisen van het onderwijs. Er komt een nieuwe gymnastiek lokaal in het plan Spoorlaan of in het plan Boekhorst. Verder wordt ook de kleuter school afgebroken in een later stadium en in een nog later stadium de basisschool". aldus de heer Van der Aertweg. De afbraak van deze scholen kan over een aantal jaren zonder problemen plaatshebben, omdat het aantal leerlingen op het kleuter- en basison derwijs in de komende jaren drastisch terug zal lopen. Bejaardenhuis Het bejaardenhuis wordt gebouwd direct achter het bestaande verzorgingstehuis. Het nieuwe huis kan onderdak bieden aan 60 bejaarden. In het oude bejaardenhuis wonen thans 65 bejaarden. De heer Van der Aert weg verklaart dat in de toekomst een strin genter opnamebeleid zal worden toegepast De bejaarden moeten zo lang mogelijk zelf standig blijven. Elke kamer krijgt een eigen douche, toilet en een kleine keuken. Er worden 6 tweepersoonskamers en 48 eenper soonskamers in het gebouw ondergebracht. Aan de zijde van de Herenstraat wordt een uitgebouwde recreatiezaal gecreëerd. Het pand wordt in een L-vorm gebouwd. In het nieuwe bejaardenhuis worden ook een mor tuarium en een ziekenzaal ondergebracht. Onder de kap van het drie verdiepingen tellende pand wordt een kapel gemaakt, waarin ook diverse activiteiten kunnen plaats hebben. Als het oude pand tegen de vlakte is, dan bestaat de mogelijkheid om aan de zijde van de Herenstraat nog enige 'gebouwen te plaatsen. De gedachten gaan uit naar onder meer bejaardenwoningen, terwijl ook een mogelijkheid aanwezig is voor de bouw van een ruimte met een openbare bestemming. LEIDEN Iets meer dan de helft van de Leidse bevolking (52,19%) is voorstander van ka beltelevisie. Het percentage te genstanders ligt op 36,32%. Dit blijkt uit een onderzoek dat de welzijnraad in opdracht van de werkgroep kabeltelevisie Lei den onlangs heeft verricht Tijdens een vergadering van de werkgroep gistermiddag, ver klaarde de heer Jelgersma, ad viseur van de gemeente inzake kabeltelevisie, dat het percenta ge voorstanders zeer hoog ligt in vergelijking met resultaten van onderzoeken in andere ge meenten. Wanneer de kabels worden gelegd, laat ongeveer tien procent van de tegenstan ders zich meestal toch aanslui ten". Het aantal voorstanders van ka beltelevisie was in het Bos- en Gasthuis het hoogst: 73% van de ondervraagden verklaarde aan gesloten te willen worden. Ge vraagd naar de reden waarom men geen kabeltelevisie wilde, bleek dat bij de meeste weige raars (44,98%) financiële rede nen een rol speelden. Twee an dere redenen die werden opge geven waren dat men het aantal zenders voldoende acht (10,04%) en dat men weinig naar televisie kijkt (12,58%). Opvallend is dat 44,74% van de weigeraars het idee om kabelte levisie te hebben, op zich goed of zeer goed (1,57%) vond. De reden van deze groep om niet mee te willen doen is vaak van financiële aard (over de gehele gemeente 65,95%). VOORZITTING BLOEMKWEKERS EN TUINDERS LTB: HILLEGOM „De verdere groei van woonkernen in de richting van de tuin bouwgebieden moet worden gestopt. De tuinbouw moet in planologische zin ook ruimte krijgen zich te ontwikkelen. Van de planologen vraag ik durf en fantasie. Niet alleen de moed om het mes te zetten in tuinbouwgebieden. Nee, ik vraag hen ook durf en fantasie om nieuwe tuinbouwcentra te creëren. Tot nu toe zijn de huidige plannen voor ons slechts destructief." Dit zei voorzitter G. J. Koop vanmorgen tijdens de algemene vergadering van de vakbonden bloemkwekers en tuinders van de land- en tuin- bouwbond in Hillegom. Hij riep op tot „een niet aflatende strijd" tegen allerlei woningbouwplannen die een aantsting be tekenen van tuinbouwgrond. Bij de opzet van nieuwe tuinbouwgebieden denkt Koop aan een combinatie van functies. Niet alleen de telers zouden er mee gebaat zijn, maar ook de recrean ten. „Hier zijn voorbeelden van. Dan stelt men zich tenminste constructief op," aldus Koop. Een belangrijk vraagstuk noemde hij de veroude ring van de wegen en de overige verkeersvoorzie- ningen in de teeltcentra. Met name in de oude gebieden laat deze zogenaamde infrastructuur no gal te wensen over. „Dit verhindert nieuwe, aan de moderne tijd aangepaste, bedrijven tot stand te komen. En de meeste bestaande bedrijven zijn niet bij machte om uit die verouderde structuren uit te breken en glijden dan langzaam af naar een peil waarbij slechts opheffing overblijft", zo stelde Koop enigszins pessimistisch. ADVERTENTIE aan morgen. Reehi op het doel af: studeren, trouwen,^ bouwen, reizen... n Goed spaaiplan - L elke maand een vast bedrag maakt J\n)wensen snel bereik baar. Dat kan^jA O automatisch van uw salaris of pensioen bij de LEIDSE SPAARBANK LEIDEN De stichting Mast (de voorloper van de gemeenschappelijke regeling, die kabeltelevisie in de Leidse regio moet gaan exploiteren lonkt naar de mast die thans aan de Kwaaklaan in Oegstgeest door de firma Multivisie wordt gebouwd. Nu minis ter H. Gruyters van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting heeft geweigerd de schorsing van de bouwvergunning voor een mast in de Merenwijk op te heffen, staat Leiden voor het blok. Er ligt evenwel altijd nog het voorstel van de staatssecretaris van Verkeer en Water staat, M. van Huiten, om de Oegstgeestse mast door de PTT van Multivisie te doen over nemen. Na ongeveer een jaar zou de PTT de exploitatie dan in handen geven van een gemeenschappelijke regeling tussen de gemeenten Oegstgeest, Leiden, Zoeterwou- de, Warmond, Voorschoten, Katwijk, Rijns burg. Tijdens de vergadering van de werkgroep kabeltelevisie wezen met name de heer Van Ravenstein en mevrouw Koning (PvdA) gis termiddag op de vele onzekerheden die dit voorstel in zich heeft. Ten eerste is het nog steeds niet bekend welke prijs Multivisie voor, „zijn" mast zal vragen. Ten tweede is het niet zeker of de PTT er in zal toestem men dat ook niet-aanpalende gemeenten op de mast kunnen worden aangesloten. Dit in verband met de auteursrechtenwet Leiden zit evenwel met de verschillende regiogemeenten in een bestuurlijke werk groep. „Een van onze voorwaarden om ons aan te sluiten bij de mast aan de Kwaaklaan is dan ook dat alle gemeenten in de bestuur lijke werkgroep kunnen worden aangeslo ten," aldus wethouder Van Aken. Hij stelde bovendien dat de stichting Mast zich een bepaalde limiet had gesteld waar het de aankoop van de Oegstgeestse mast betreft. „Wij weten wat wij voor onze mast hebben betaald. Op de prijs van Multivisie zitten we nu al zo'n zeven maanden te wachten. Wan neer die prijs te hoog uitvalt hebben we nog alternatieven." Zoals bekend heeft de stichting Mast nadat de bouwvergunning voor de mast in de Merenwijk werd geschorst, naar alternatieve plaatsen gezocht. Thans zijn er twee alterna tieven in Leiderdorp en één in Leiden voor handen. „Wanneer het met de bemiddeling van staatssecretaris Van Huiten toch mis mocht lopen, kunnen we daar binnen een maand onze eigen mast neerzetten", aldus de heer Jelgersma. Wethouder Van Aken betoogde bovendien dat het best mogelijk zal zijn dat er toch twee masten in de Leidse regio zullen ko men. Twee groeperingen waren gistermiddag niet vertegenwoordigd in de werkgroep kabelte levisie. Zoals wij eerder meldden hebben de stichting Kabelnet Merenwijk en de federa tie woning corporaties zich teruggetrokken uit het overleg. De SKM is in onderhande ling getreden met Multivisie om de Meren wijk op zo kort mogelijke termijn op de Oegstgeestse mast aan te sluiten. De groepe ring verwijt wethouder Van Aken het onei genlijk gebruik van gemeenschapsgelden. De stichting Mast heeft volgens haar voor de bouw van een mast in de Merenwijk geld gebruikt uit het fonds bovenwijkse voorzie ningen zonder toestemming van de gemeen teraad. NOORDWIJK - Het be stuur had groot nieuws op de najaarsvergadering van de Noordw ijkse Red dingbrigade in „De Rank". De bouwvergun ning voor de uitbreiding van het materialenge- bouw bij de vuurtoren is binnen. Nu moet de financiering nog rond gemaakt worden en dan kan men aan het karwei begin nen, dat de brigade uit de „wo ningnood" moet helpen. De tijd, dat de brigadewerkers elkaar op de tenen stonden bij het onderhoud van de materialen zal na de uitbreiding van het pand tot het verleden behoren. Aan het begin van de vergade ring bracht men met een minuut stilte eerbetoon aan wijlen de heer M. P. Viool, een zeer actief man op het gebied van het red dingswerk, zowel in de Noord- wijkse Reddingsbrigade als in het bondswerk. Verwacht moet worden, dat de toegangsprijs voor het zwem men op de dinsdagavonden iets verhoogd zal moeten worden om niet in de rode cijfers te Lintje voor J. Handgraaf In Oegstgeest kreeg de heer J. Handgraaf gistermiddag uit handen van burgemeester Van Eysinga een lintje. Ter gelegenheid van 40 jaar trouwe dienst als ambtenaar bij de gemeente Oegstgeest werden hem de versierselen opgespeld behorende bij de eremedaille in zilver van de orde van Oranje Nassau. De heer Handgraaf begon als arbeider bij de gemeente en mag zich inmiddels werkmeester A noemen, dat wil zeggen onder-opzichter bij de Dienst Gemeentewerken. De heer Handgraaf blijft nog een jaar bij de gemeente Oegstgeest in dienst: volgend jaar bereikt hij de pensioengerechtigde leeftijd. Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De leden van de Vereniging „Voorkomen is Beter" zijn teleurgesteld over het feit dat de Leiderdorpse gemeenteraad maandagavond tijdens zijn vergadering niet of nauwelijk heeft aangedrongen op het houden van een medisch onderzoek onder de Leiderdorp- se bevolking naar de schadelij ke gevolgen van de asbestlozing van Kruyt b.v. in die plaats. B en w van Leiderdorp besloten maandag met eventuele stap pen te wachten tot de adviezen van de provinciaal inspecteur van de Volksgeondheid bekend zijn. VVIB is van mening dat op zo kort mogelijke termijn een on derzoek gehouden moet worden naar de gevolgen van de asbest- lozingen. In tegenstelling tot verklaringen dat een onderzoek nog wel even kan wachten om dat eventuele schadelijke gevol gen pas veel later zijn te consta teren, beweren leden van de Vereniging dat er een aantal ziekten zijn die zich al in een vrij vroeg stadium manifeste ren. Een woordvoerder van WIB verklaarde dat onder meer asbestose zich vrij snel manifesteert en dat deze kwaal gemakkelijk te ontdekken is door middel van een koolmono- xidetest. Leden van de Vereni ging, „Voorkomen is Beter" vin den het sowieso noodzakelijk dat in een zo vroeg mogelijk stadium met de onderzoekingen wordt begonnen, omdat geheel niet bekend is welke invloed de diverse ingeademde stoffen op elkaar hebben. In de komende weken zullen in Leiderdorp dan ook nog meer handtekeningen worden opge haald om het instellen van een onderzoek zoveel mogelijk te versnellen. Een petitie met bijna 400 handtekeningen is maandag al aangeboden aan het Leider- dorpse gemeentebestuur. Sassenheim Gistermiddag ongeveer half drie vond op de Parklaan een botsing plaats tussen een personenwagen en een vrachtwagen, oorzaak was dat de personenwagen, die moest uitwijken voor een over stekende invlidewagen, in een slip raakte en met de achterzij de tegen de tegemoetkomende vrachtwagen terecht kwam.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4