Strenger toezicht Openbaar Slachthuis Provincie moet grond vorderen voor woonwagenkamp j es" Oude wielrijschool wordt gesloopt FONDS VOOR MIDDENSTANDERS IN RENOVATIEBUURTEN RAADSLEDEN BOOS OP REGIOGEMEENTEN: WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel LEIDEN Het PvdA-raadslid Ranner stelde gisteravond bij de behandeling van de begroting van het openbaar slachthuis in de raadscommis sie voor economische aangelegenheden voor om met de directeur van het slachthuis de bedrijfsre sultaten om de drie maanden te bespreken. Dat overleg geschiedt nu eens per half jaar. De heer Ranner stelde dat bij het huidige overleg de benodigde gegevens over de bedrijfsvoering enke le maanden later ter beschikking van de commis sieleden komen, waardoor de commissie geen vat meerheeft op de ontwikkelingen. Het PvdA-raadslid werd in zijn voorstel gesteund door de heer Van Duyn (VVD>, die naar voren bracht dat een efficiëntere bedrijfsvoering moge lijk moest zijn. Hij stelde dat de commissie in het verleden voor de verrassing was geplaatst'dat de bedrijfsresultaten afweken van de gebudgetteerde resultaten. „Op alle posten waar dat mogelijk is, moet bezuinigd worden", voegde de heer Van Duyn er aan toe. De suggestie van de heer Ranner viel bij het CDA-raadslid Bleijie in slechte aarde. „Het voor stel van de heer Ranner komt neer op het onder curatele stellen van het openbaar slachthuis. Als je dat wil doen moet je aan kunnen geven, dat er beleidsfouten zijn gemaakt". Het PPR-D'66- raadslid Van Oosten voegde daar aan toe, dat het voorstel van Ranner een beschuldiging inhield. De heer Ranner ontkende dit echter en stelde dat het een kwestie was van het waarmaken van de eigen verantwoordelijkheden van de commissieleden. „Nu moeten wij constateren dat de bedrijfsresulta ten zich negatief ontwikkelen zonder dat wij daar iets aan kunnen doen". Zijn partijgenoot Van Baaren stelde dat het voor stel van de heer Ranner voortvloeide uit een besluit uit 1972. Bij een dreigende bedrijfssluiting werd toen besloten om de ontwikkelingen in de komende vijf jaar kritisch op de voet te volgen. Directeur Cremers van het Openbaar Slachthuis stelde echter dat de halfjaarlijkse verantwoording redelijk had gefunctioneerd. „Er is nog niet zo heel slecht gewerkt", stelde hij. „Bovendien moet je een bedrijf niet ophangen aan het bedrijfsresultaat, dat een paar maal wordt gehaald. Je moet niet alleen kijken naar de financiële situatie maar ook naar de problematiek van de slachthuizen. Er zijn ontwikkelingen, die je niet in de hand hebt. Er zijn bepaalde bedrijfsrisico's; die je niet kunt overzien. Het jaar 1977 geeft een sluitende begro ting te zien. Dat vind ik al een prestatie", aldus de heer Cremers. Het WD-raadslid Van Duyn stelde daarop, dat zijn opmerkingen niet waren bedoeld als een bekritisering van het door de heer Cremers ge voerde beleid. Hij wilde alleen een driemaande lijks overleg om specifieke maatregelen te nemen op welk gebied dan ook, zodat het bedrijfsresul taat positief kan worden beinvloed. LEIDEN De gemeente Lei den onderzoekt momenteel de mogelijkheden om een fonds te creëren, waarop middenstan ders in de renovatie -en sane ringsbuurten in de toekomst een beroep kunnen doen, wan neer een deel van hun inkom sten wegvalt doordat bewoners de buurt tijdelijk verlaten. Wet houder Van Aken sprak gister avond tijdens de raadscommis sie voor economische aangele genheden van een inkomsten derving van duizend tot vijf tienhonderd gulden per week. Die middenstanders kunnen momenteel een beroep doen op de rijksgroepregeling voor klei ne zelfstandigen. Tijdens gesprekken met de mid denstandsorganisaties had wet houder Van Aken de betrokke nen reeds gewezen op de moge lijkheid. Bovendien is er contact geweest met de gemeentelijke sociale dienst om de gedupeer den de helpende hand te reiken. De vier grote gemeenten in Ne derland kennen reeds een der gelijk fonds, waaruit het klein bedrijf onder bepaalde omstan digheden een vergoeding kan krijgen. Dat fonds vormt ook een onderdeel van de wet op de stadsvernieuwing. De betrokken bedrijven in deze gemeenten stelden echter dat dit fonds met de daaraan verbonden voor waarden geen passende oplos sing was voor hun moeilijkhe den. Met name de uitgekeerde bedragen vonden zij veel te laag. De raadscommissie was van oordeel dat een tijdelijke tegemoetkoming een grote in vestering vergde, maar dat de •uitgekeerde bedragen bij de in voering van de wet op de stads vernieuwing misschien kunnen worden verhaald. Vast bedrag voor gas en electra LEIDEN Door de Stede lijke Lichtfabrieken worden momenteel de mogelijkhe den onderzocht om de ver bruikers van gas en electra maandelijks een vast be drag in rekening te brengen en de bijstelling van te hoog betaalde rekeningen jaar lijks te doen plaatsvinden. Daarmee zouden de vele klachten van gebruikers over de te hoge schattingen door het energiebedrijf uit de wereld geholpen zijn. Het onderzoek naar die nieuwe regeling is momen teel nog gaande omdat een invoering hiervan proble men oplevert in verband met de daarmee gepaard gaande automatisering. Het raadslid Bleijie (CDA) ver zocht gisteren tijdens de vergadering van de raads commissie economische aangelegenheden de direc teur van de SLF, de heer Brooshooft om de verbrui kers meer informatie te ver schaffen over de mogelijk heden om structurele schat tingen terug te brengen tot reële bedragen. De heer Brooshooft stelde dat onder normale omstandigheden de schattingen worden gerela teerd aan het verbruik in voor afgaande perioden. Nieuwe ver bruikers en gebruikers, die te laat hun kaart met hun verbruik in de betreffende periode indie nen, kunnen echter vrij hoge (geschatte) rekeningen in de bus krijgen. Zij kunnen het teveel betaalde bedrag dan wel terug krijgen, maar in de volgende periode krijgen zij weer een te hoge rekening in de bus. Het CDA-raadslid Bleijie vroeg daarom om een soort handlei ding zodat de verbruikers we ten, waar zij met hun klachten terecht kunnen. Het PvdA-raadslid Ranner vroeg naar de mogelijkheid om op de acceptgirokaarten de ver bruikers te attenderen om het verspillen van energie door het onnodig gebruik van de waak vlam van geisers en centrale verwarmingsinstallaties. eisen kracht bij te zetten. Zij wilden dat er een einde kwam aan de ruimtenood, waarmee men op het overvolle Leidse woonwagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart te kam pen heeft. Ook vroegen zij van de gemeente Leiden noodvoor zieningen in het kamp waar door er in ieder geval 10 woon wagens meer zouden kunnen staan. De bezetting van het Stadhuisplein werd eerst opge heven nadat er uit verschillen de regiogemeenten toezeggin gen waren gekomen dat er daar kleine kampjes zouden worden ingericht om Leiden uit de ellende te halen. Dat gebeurde pas na lang en moei zaam onderhandelen. Toen de woonwagenbewoners vertrokken waren er nog geen concrete toezeggingen over een uitbreiding van het aantal standplaatsen op het Leidse kamp. Merkwaardigerwijs zijn deze echter wel gerealiseerd en heeft de regio het wat zijn beloften betreft grotendeels la ten afweten. Dat was gisteravond aanlei ding voor de nodige kritiek uit de mond van de raadsle den Ham (CDA) en Duives teijn (PvdA). De eerste be pleitte een ingrijpen door de minister van CRM, terwijl Duivesteijn zich afvroeg of het niet beter zou zijn als het college van b. en w. van Lei den aan de provincie zou vra gen de regio gemeenten dwin gend het scheppen en in stand houden van kleine regionale woonwagenkampjes voor te schrijven. De wet opent hier toe de mogelijkheden en de provincie moet nu maar tot het vorderen van grond over gaan, was de mening van het socialistische raadsldid. „Het enige dat de regiogemeenten tot nog toe hebben gedaan is wat meer geld stoppen in de regionale regeling woonwa genaangelegenheden. Van een stuk gecoördineerd beleid is nog altijd geen sprake", „zo meende Duivesteijn. Trekkers SGP/GPV-raadslid ir. M. Houtman bepleitte gisteren een aparte plaats waar de zo genaamde trekkers tijdelijk zouden kunnen worden neer gezet Hij verwees daarbij naar de steeds terugkerende problemen die het neerstrijken van trekkende woonwagenfa milies op het parkeerterrein rond Molen de Valk en de Vrouwenweg nabij Zoeterwou- de met zich meebrengen. Houtman vroeg zich af of een daartoe aangewezen plaats waar de woonwagen dan ma ximaal drie tot vier weken zouden kunnen staan niet veel problemen zou oplossen. Wethouder Verboom (Volks huisvesting) kon weinig ent housiasme voor de suggestie van Houtman opbrengen. Hij bestempelde de problemen met de woonwagens als even hardnekkig en onoplosbaar als die van de autoslopers (die ten lange leste zijn neergestreken aan de Wassenaarsweg, zonder dat de gemeente hier nu zo bijzonder gelukkig mee is). Volgens Verboom zou een klei ne aparte trekkersplaats bin nen korte tijd permanent bezet zijn met het gevolg dat nieuw komers zich toch weer op het „traditionele" terrein rond Mo len de Valk zouden nestelen. Daarbij hamerde Duivesteijn er nog eens op dat de plaats voor trekkers eigenlijk in het woonwagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart is. maar dat deze plaatsen nu juist zijn opgeofferd ten behoefte van woonwagenbewoners die hier permanent willen blijven. Huisvestings spreekuur voor bejaarden „Dit bedrag is exclusief de drie jaar achterstand waar door de vervangende grond weer duurder is geworden," aldus de automobielhandelaar. Ter compensatie zou de Heer Blonk het terrein aan de Ir. Driessenstraat krijgen om daar een parkeergarage te ves tigen. Zoals bekend ketste de vestiging van een dergelijke garage af op het weigeren van toestemming door de inmid dels gewijzigde gemeenteraad. De Heer Blonk had geen blonk om op te staan: wethoude^ Kret had hem het terrein mon deling toegezegd. (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN - Het wordt tijd dat er maar eens flink wordt opgetreden tegen de gemeenten in de Leidse regio die wel met de mond allerlei voorzieningen beloven om Leiden uit zijn woonwagennood te ha len, maar als puntje bij paaltje komt toch maar liever niets doen. Dat was de tendens van het betoog dat het PvdA- raadslid J. Duivesteijn gisteravond hield in een begrotingsvergadering van de raadscommissie volkshuisvesting. Hij bleek duidelijk ontstemd over het feit dat er, alle toezeg gingen ten spijt, nog steeds geen zicht is op het scheppen van een aantal kleine woonwa genkampen in de gemeenten rondom Leiden. Het afgelopen voorjaar werd door een aantal gemeenten een dergelijk kampje in het vooruitzicht ge steld nadat woonwagenbewo ners uit het Leidse kamp had den besloten tot een bezetting van het Stadhuisplein om hun LEIDEN Het gemeentelijk bureau huisvesting zal binnen kort op proef een huisvestings spreekuur speciaal voor het be jaarde deel van de Leidse be volking moeten instellen. Hier voor werd gisteravond nog eens krachtig gepleit door het PvdA- raadslid J. Duivesteijn. Volgens hem zijn de Leidse bejaarden nu louter aangewezen op de burgerraadsman of de sociale raadsvrouwe, die op deze ma nier vragen krijgen voorgelegd waarop eigenlijk bureau huis vesting een antwoord zou moe ten geven. Vandaar het pleidooi een spe ciale ochtend voor bejaarden in te stellen bij dit bureau. Op deze wijze zouden de ambtenaren van huisvesting bovendien niet extra worden belast. Wethouder Verboom (volkshuis vesting) zegde gisteren toe een en ander met de chef van het huisvestingsbureau, de heer K. Dekker op te nemen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het politieleven in al zijn fac etten wordt deze week door de VARA-radio in Leiden bestudeerd. Daarbij hoort natuurll|k ook het Leids Politie Muziekgezelschap, waar het radio-team gisteravond te gast was. VARA BESPIEDT LEIDSE POLITIE LEIDEN Een radioploeg van de gers en rijden zij mee met de provinciestad met een flinke hoe- VARA is sinds gisteravond de surveillanceauto op weg naar al- veelheid sociale problemen en een gast van de gemeentepolitie van les waar de politie dagelijks naar enorme personele onderbezetting Leiden. Drie dagen lang volgen toe moet. Het materiaal zal dienen voor een drie reporters van het zaterdagse radioportret van de Leidse politie radioprogramma Z.I. het doen en Dit alles om een beeld te krijgen dat zaterdagochtend zal worden laten van de Leidse gezagsdra- van de agent in een gemiddelde uitgezonden Het automobielbedrijf zoals het er in de jaren twintig uitzag. LEIDEN Een van de laatste panden in het saneringsgebied „De Camp" gaat dezer dagen tegen de vlakte. Het is de voor malige fietsrijschool van Frans Straatsburg. Behalve een dergelijke allang uit de tijd zijnde rijschool was er in het pand een garage en een motoren- en automobielbedrijf gevestigd. In de dertiger jaren werd het pand benut als gara gebedrijf en taxibedrijf. Bij de rijschool konden de Lei- denaars de kunst van het fiet sen meester worden. Voor Straatsburg was er de prettige bijkomstigheid dat hij zijn rij wielen tegelijk kon slijten aan degenen, die hij het fietsen bijbracht. Parkeergarage In april 1970 werd het pand aangekocht door de heer N. G. Blonk. Hij wilde het gebouw slopen en op het terrein een parkeergarage bouwen. „We hadden het plan een klein win kelpassage naar de Haarlem merstraat aan te leggen. Het winkelend publiek zou dan in onze parkeergarage zijn auto een quick servicebeurt kunnen laten geven." De heer Blonk ging met zijn plannen naar de gemeente. „Daar waren ze aanvankelijk enthousiast. In die tijd stond het parkeerprobleem in de vol le aandacht." Volgens de heer Blonk was er toen nog geen sprake van dat de grond waar op het gebouw stond, een an dere bestemming zou krijgen dan een bedrijfsbestemming. Parkeerbonnen De nieuwe eigenaar van het pand ging voort met het ont wikkelen van plannen. Onder tussen werd het gebouw ge bruikt voor stalling van zijn voorraden automobielen. „In die tijd kreeg ik weieens ze ventien parkeerbonnen op één dag," aldus de heer Blonk, die enige automobielbedrijven in de binnenstad heeft. De sloop van de oude fietsrijschool In 1972 kreeg hij van de ge meente te horen dat zijn ambi tieuze plannen in „De Camp" geen doorgang konden vinden. De toenmalige wethouder van stadsontwikkeling, de heer A. Kret had er bezwaar tegen dat er een kolossale parkeergara ge zou worden gebouwd vlak bij het gerestaureerde St. Eli sabeth gasthuishof. Bovendien stonden toen de restauratie van de Schouwburg, het Car- melitessenklooster en de Boer- haavezalen op het programma. De wethouder vond dat de ga rage afbreuk zou doen aan het herstel van de oude glorie rond de saneringswijk. De Heer Blonk ging in op het aanbod van de gemeente en verkocht de voormalige fiets rijschool met toebehoren in 1973 voor 192.500,- aan de gemeente.Volgens de Heer Blonk leed hij met deze trans actie een verlies van 10.000,-. De Leidsche Wielrijschool Groen Het is nog niet bekend wat met de grond van het voorma lige bedrijf van Straatsburg in „De Camp" zal gebeuren. De gemeente overweegt hier groenvoorzieningen aan te brengen. Mogelijk zal het ter rain eveneens parkeerplaatsen worden gecreëerd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3