Cao-gesprekken nu naar bedrijven KNVB VRAAGT JOOP BRAND Na mislukt centraal overleg ooo Nog geen spoor ontvoerd Nederlands meisje in België uitspraak Geen straffen treinramp Schiedam Bouw neemt proef met vervroegd pensioen vaten Stroom van processen verwacht na zout- £eidóe(2ou/ia/nt Woensdag 1 december 1976, 67e jaargang no. 20596 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Dubbelleven Glinsterende prijzen met „Dub belleven" op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.05 uur Panoramiek met Willy Brandt. Ned. II om 19.05 uur IKON's filmbrief van Giulia, om 19.30 uur Kenmerk over Palestijnen en op 20.30 uur Indonesia Mer- deka. Toenemende bewolking Aanvankelijk nog opklaringen, later gevolgd door regen. Matige tot krachtige wind, later krim pend naar zuid en mogelijk toe nemend tot hard. Temperaturen rond 7 graden. Morgen: Zon: 8.27-16.32; Maan: 14.32-03.52; Schev. hoogw.: 12.14 -; laagw.: 7.55-20.09. adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen r ^^ntwoordni^49^^ider^^ Meisje gered na zes dagen onder puin ANKARA (AP) - Red dingswerkers hebben gisteren een vier jaar oud meisje levend onder het puin van een inge stort huis in de Oost- turkse provinciale hoofdstad vandaan ge haald. Het meisje, Mujgan Ce- lik, heeft zes dagen geen voedsel of water gehad en heeft temperaturen van enkele graden onder nul doorstaan. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Vakbonden en werkgevers bereiden zich zorgvuldig voor op harde onderhandelingen en mogelijk bittere con flicten, sinds gisteren is gebleken dat een centraal loonakkoord in de Stichting van de Arbeid onbereikbaar is. Hoewel een regeringsdelegatie onder leiding van mi nister Boersma van Sociale Zaken enkele uren lang op de partijen had ingepraat om conflicten te voorkomen, bleef de kloof tussen werkgevers en vakbeweging be staan. Er kon zelfs geen gemeenschappelij ke aanbeveling voor de bedrijfstakken af, waar zich nu de onderhandelingen voor het afsluiten van cao's zullen gaan afspe len. Vice-voorzitter W. Spit van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV) verklaarde gisteren na afloop: "Als er ook geen resultaten in de bedrijfstakken wor den bereikt, ontstaan er aanmerkelijke problemen". CNV-voorzitter J. Lanser voegde er aan toe: "dan ontstaat heel gemakkelijk sociale onrust. Als de werkge vers zich zo hard blijven opstellen, voorzie ik ernstige moeilijkheden, waarbij ik sta kingen niet uitsluit". Werkgevers-voorzitter mr. C. van Veen: "Het gaat erom wat verantwoord is en ons aanbod is dat, ver der kunnen we niet gaan. Wij vertrouwen erop dat ook de vakbeweging zal inzien dat de keuze is ons voorstel aanvaarden, of de werkloosheid vergroten". De kloof tussen werkgevers en werkne mers laat zich becijferen op circa 3 pro cent, maar is in feite veel dieper, omdat de werkgevers de al jaren gebruikelijke prijscompensatie niet in ere willen herstel len. Ook niet nadat de vakbeweging bereid was gebleken die compensatie duidelijk af' te zwakken. "Automatische prijscompensa tie betekent een blanco cheque uitschrij ven, en dat is een te groot risico", aldus de werkgevers. Minister Boersma reageer de daarop gisteren met de opmerking, dat men inderdaad geen onverantwoorde risi co's moet nemen, maar dat de mogelijk heid van arbeidsconflicten wellicht een nog grotere risicofactor inhoudt. De minister hield de werkgevers ook nog voor, dat de prijscompensatie destijds ge zamenlijk werd ingevoerd, en dat als men er weer af wil, dit ook op een gemeen schappelijk besluit moet berusten, niet op een éénzijdige beslissing. Zoals bekend hadden de werkgevers aan geboden een loonstijging van 2,5 procent op 1 januari, en van 2 pet op 1 juli, op jaarbasis derhalve 3,5 procent. De vakbe weging vroeg 4,5 procent per 1 januari, plus prijscompensatie per 1 juli, die wel eens volgens het Centraal Planbureau op* zo'n vier procent zou kunnen uitkomen. Wat in totaal zou neerkomen op circa 6,5 procent op jaarbasis. De werkgevers von den dat zij niet verder konden gaan en dat de regering het volgend jaar maar het verschil zou moeten bijpassen als ook zij zou vinden dat de koopkracht gehand haafd moet blijven. De regeringsdelegatie heeft gisteren echter duidelijk gemaakt, dat het kabinet niets meer aan te bieden heeft. Super- benzine vanaf zaterdag 2- cent goedkoper DEN HAAG (ANP) De maximumprijs van superbenzine gaat met ingang van zaterdag 4 december twee cent om laag en komt daarmee op 1,09 per liter. Autogasolie wordt 1,3 cent per liter goedkoper en komt op 55,2 per li ter. Petroleum daalt met 1,4 cent, waardoor de maximum verbruiker- sprijs van petroleum in bussen tot 20 liter en in gemeenten met minder dan 100.000 inwoners op 53,2 cent de liter komt. Ook de maximumprijs van huisbrandolie daalt en wel met 1,2 cent de liter. Deze daling van de i ximumprijs zal niet v iedere afnemer een prijsverlaging inhouden: op sommige produkten werd al korting gegeven. De prijsverlaging is het gevolg van het zakken van de notering op de vrije markt. Er is een groot aanbod en een- naar verhouding kleine vraag in verband met het zachte weer. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en* 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Zeven kinderen van het gezin Kolhoe aan de Westerstraat in Loosduinen lagen gisteravond door een zware windstoot plotseling in de open lucht in bed. De zware storm sloeg met een klap een deel van de voorgevel van het pand weg. waardoor, de zijstukken van de dakkapel, het gehele metsel werk en een raamkozijn enkele meters lager op straat terechtkwamen. Het enorme gat werd door de Haagse brandweer met 4 vierkante meter gewapend beton en hout gedicht. Op veel plaatsen in ons land moesten brandweer en politie uitrukken om lekkages en stukgewaaide ruiten te herstellen. Ook in België heeft de storm huisgehouden en enorme schade aangericht. In Leiden heeft de storm afgelopen nacht op verschillende plaatsen schade veroorzaakt, er waai de feestverlichting in de Haarlemmerstraat los. Een' omgewaaide schutting op de Herengracht versper de enige tijd de rijweg. Er sloeg een jacht op drift. BRUSSEL (ANP) De Belgi sche politie heeft nog geen spoor gevonden van de 13-jari- ge Johanna Berbers, dochter van een Nederlandse textielim- porteur, die gistermorgen op weg naar school in de Brusselse voorstad St. Pieters-Woluwe is ontvoerd. Johanna is de jongste dochter van een gezin dat zes kinderen, twee zoons en vier dochter telt. De ontvoerders hebben voor de vrijlating een losgeld van ongeveer één mil joen gulden geëist. De Belgische politie wil maar weinig loslaten over de ontvoe ringszaak om de veiligheid van het meisje niet in gevaar te brengen. De ontvoerders had den de vader gewaarschuwd dat zijn dochter zou moeten lijden als hij de politie zou inlichten. Nadat de vader dit toch deed werd een landelijke speurtocht ingezet door politie, rijkswacht en leger. De ontvoering van het Neder landse meisje is de tweede ont voeringszaak in België. Op 22 juni 1975 drongen drie gewapen de Italianen het zomerverblijf van de Belgische staalmagnaat Bonnet in Knokke binnen en namen zijn twee kinderen mee. Ze werden 24 uur later door een taxichauffeur ongedeerd aange troffen in een telefooncel in het Belgische Middelkerke. Twee van de ontvoerders werden eer der dit jaar veroordeed tot ge vangenisstraffen tussen 4 en 5 jaar. De derde ontvoerder is nog voortvluchtig. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De uitspraak van het Europese Hof in Lu xemburg dat de Nederlandse rechter bevoegd is een uit spraak te doen in het proces dat de Zuidhollandse tuinder Bier tegen de Franse Kalimij- nen heeft aangespannen, zal waarschijnlijk een stroom van processen op gang brengen. De uitspraak houdt in dat iedere inwoner van een E.E.G.-land die milieu-overlast ondervindt van industrieën in het buiten land een klacht daarover kan voorleggen aan de rechter in zijn eigen land. Deze is bevoegd de vervuiler in het buitenland te veroordelen. De tuinder Bier uit Nieuwer- kerk a.d. IJssel heeft, samen met de Stichting Reinwater, de Franse Kalimijnen twee jaar ge leden voor de rechter gedaagd pmdat deze industrie verant woordelijk is voor ongeveer één derde van alle zoutlozingen in de Rijn. Bier ondervindt hier van aantoonbare hinder in zijn bedrijfsvoering. In eerste in stantie legde de tuinder zijn klacht voor aan de rechtbank in Rotterdam. Deze achtte zich niet bevoegd een uitspraak te doen waarna er een juridische touw trekkerij op gang kwam die nu heeft geresulteerd in de uit spraak van het Europese Hof. Het proces wordt nu óf voor de rechtbank in Rotterdam óf voor het gerechtshof in Den Haag gevoerd. Hevig teleurgesteld keek deze brandweer man in Miami toen hij het vuur van een in brandgeraakte vracht wagen moest blussen. De pomp van zijn brandweerwagen raak te defect met als ge volg dat er geen water uit de slang kwam. Hulpeloos moest de brandweerman toezien hoe de vrachtwagen geheel uitbrandde. ROTTERDAM (ANP) De of ficier van justitie in Rotterdam heeft besloten geen strafrechte lijke vervolging in te stellen tegen de machinist en de hoofd conducteur van de trein, die dit jaar betrokken waren bij het zware spoorwegongeluk in Schiedam. Bij dit ongeval werden 24 perso nen gedood en raakten vijf men sen ernstig gewond. De trein ramp is waarschijnlijk veroor zaakt door menselijk falen. Maar de officier van justitie is er bij zijn beslissing van uit gegaan, dat de machinist van de trein bij het ongeluk zeer ern stig gewond is geraakt en voor zijn leven invalide is geworden, en dat de hoofdconducteur door de Nederlandse Spoorwegen in middels disciplinair is gestraft (Van onze verslaggevers) „Judet 2", zijn gisteren methylaat gevulde vaten bleken deze wel geha- crun/cuikircu \r.it door d? zeesleper „Hol- op een vrachtauto gehe- vend, maar niet lek te zijn. SCH^eningen Vijf land" uit zee gevist en in sen en onder politie-es- De vaten zijn onmiddellijk van de 120 op de Noord-' Scheveningen aan land corte naar Antwerpen ge- naar België gereden, om- zee ronddobberende zeer gebracht. Onder bewa- bracht voor vernietiging. dat het volgens de eige- explosieve vaten, die af- king van de Haagse naar te gevaarlijk zou zijn komstig zijn van het ge- brandweer werden de Toen de vaten voorzichtig om de vaten langer dan 24 zonken Engelse schip met zeer giftige natrium- aan wal werden gebracht uur te bewaren. (Van onze sportredactie) ZEIST Vandaag zal het sectiebestuur betaald voetbal proberen Joop Brand aan te trekken als bondscoach-ad interim. In de loop van de ochtend had sectievoorzitter Jacques Hogewoning een gesprek met de manager van Volendam. Brand heeft de afgelopen weken laten doorschemeren een tijdelijk dienstverband met de KNVB te ambiëren. Vooral ook omdat een dergelijke structuur geen nadelige invloeden heeft op het werkklimaat bij zijn vereni ging Volendam, waar Leo Steegman verantwoordelijk is voor de technische gang van zaken. Brand, verbonden aan het CIOS te Overveen, zal voor twee wedstrijden door de voetbalbond worden ingehuurd: voor de vriendschappelijke interland tegen Engeland (9 februari) en voor de wedstrijd tegen België (eind maart). Hij werd gisteravond naar voren geschoven tijdens een bijeenkomst van het sectiebestuur betaald voetbal en vijf hofleveranciers van Oranje: Feyenoord, Ajax, PSV, AZ'67 en NEC. Eerder vond een gesprek plaats tussen het sectiebestuur en een spelersdelegatie onder leiding van de Ajacied Ruud Krol. Daarbij werd duidelijk dat de spelers, ongetwijfeld geïnspireerd door de overigens niet aanwezige Johan Cruijff, ex-bondscoach George Knobel terugwensten. Zowel het sectiebestuur als de vijf belanghebbende clubs hebben zich echter gekant tegen het opnieuw benoemen van Knobel. Kees Rijvers (PSV) en Spitz Kohn (FC Twente) zijn de twee andere ridien Brand toch „neen" zou zeggen. POMP DEFECT KOOPJE In tegenstelling tot Nixon wiens tweede installatie liefst 6,5 miljoen dollar kostte. .zal Jimmy Carter's inauguratie als president ..op een koopje" wor den uitgevoerd. UTRECHT (ANP) - Bouwvakkers in de leeftijd van 63 of 64 jaar zullen volgend jaar bij wijze van proef in de gelegen heid worden gesteld met hun werk te stoppen. Dit in ver band met de werkge legenheid in de bouw. Wanneer werkne mers op 63-jarige. leeftijd het bouwvak verlaten zullen zij het eerste jaar een uitke ring van 80 procent van hun dagloon krij gen en het tweede jaar 75 procent. De De nieuwe president zal zich in 'n gewoon pak laten beëdigen. extra kosten die het experiment met zich mee zal brengen, zijn geheel voor rekening van de overheid. Dit werd gisteren beslo ten tijdens het laatste gesprek in Utrecht tussen werkgevers en werknemers in de bouw en de overheid. Het staat nog niet vast of het experi ment wordt voortge zet. Dat is afhanke lijk van de kosten. Een punt van overleg is nog de controle die moet voorkomen dat men toch weer er gens aan de slag gaat. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1