Vertrouwensrelatie met seetiebestuur onmogelijk STEUNT ACHTERBAN BELANGENORGANISATIES? Ook zonder Campbell winst op Remington Choufoer Vakbonden verspelen goodwill bij de clubs" Promotie voor handbalploeg Brazilië heeft selectie wk al WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Betaald voetbal zonder bestuur FBO Guus Couwenberg stapte zater dag boos weg in Zeist. Nu stapt hij ook als voorzitter van de FBO ROTTERDAM Het bestuur van de FBO, de Federatie van Betaald voetbal Organisaties is gisteravond afgetreden. Grond voor deze beslissing was dat de werkgevers in het betaalde voetbal menen dat er een goede overlegsituatie met het seetiebestuur van het be taald voetbal dient te zijn en dat dit ónder de huidige om standigheden onmogelijk is. Met het aftreden heeft het be stuur ook duidelijk willen ma ken van mening te zijn dat de leden, dezelfde in feite die ver tegenwoordigd zijn in de ver gadering betaald voetbal, geen goede keuze hebben gedaan tijdens de laatste verkiezing voor het seetiebestuur. Toen immers werden de aftredende leden Zwikstra, Zon en Kern kamp met grote meerderheid verkozen boven de tegenkan didaten Timman, Van Zanten en Hoppenbrouwer. Het bestuur van de FBO ver strekte na zijn vergadering bij Engels te Rotterdam het vol gende communiqué: ,Het be stuur van de FBO heeft in zijn vergadering de situatie in het betaalde voetbal besproken. Tevens heeft men zich erover beraden of het nog wel zinvol was de werkzaamheden voort te zetten. Mede gezien de grote verschillen van inzicht tussen het seetiebestuur betaald voet bal en de FBO-leiding over het gevoerde beleid van dat be stuur inzake het overleg met de belangenorganisaties heeft het bestuur van de FBO beslo ten zijn bestuurszetels ter be schikking te moeten stellen. Het FBO-bestuur meent dat een goede vertrouwensrelatie met het huidige seetiebestuur niet meer mogelijk is". „Op 8 januari zullen de leden van de FBO in een algemene vergadering over de achter gronden van dit besluit van het bestuur worden ingelicht. Tot deze datum zal het FBO- bestuur geen overleg voeren met het seetiebestuur van het betaalde voetbal. Het contact met de andere belangenorga nisaties zal worden voortge zet". Het seetiebestuur heeft voor 7 december een vergadering uit geschreven voor alle voorzit ters van verenigingen in het betaald voetbal. Agendapun ten: de acht punten (beschuldi gingen) van de Vereniging van Contract Spelers en het aftre den van het bestuur van de FBO. Grote vraag in toegespitst conflict: (Van onze sportredactie) ZEIST De topambtenaren van het ministerie van CRM kunnen zich dezer dagen rustig houden. Ook hun hoogste baas, minister Harry van Doorn, want de kans dat hij in de nadagen van zijn ambtsperiode nog de subsidie voor het betaalde voetbal door het parlement moet loodsen, wordt langzamerhand nihil nu de voetbalwereld is uiteengescheurd in twee fronten. Dat scheelt de minister een pak werk, want hij behoeft zich niet te buigen ovet het rapport dat de commissie-Christiaanse vorige maand uitbracht. Een rapport dat Van Doorn hij heeft kennelijk een vooruitziende blik nog niet heeft gelezen, maar waarvan hem ongetwijfeld een van de meest bindende voorwaarden voor subsidiëring, „verregaande samenwerking tussen alle belangenorga nisaties binnen de voetbalwereld", bekend is. Meer behoeft Van Doom op dit moment ook niet te weten, want alle andere aanbeve lingen van de commissie-Christiaanse kunnen achteloos terzijde worden geschoven nu het betaalde voetbal in zijn totaliteit met een levensgroot bord „onbekwaam" rondloopt. Eigen glazen Voorlopig zal het betaalde voetbal zelf door moeten modderen. Van overheidssteun, uitgebreider althans dan op gemeentelijk niveau in vele gevallen gebeurt, zal geen sprake zijn. En daarmee gooit het betaalde voetbal zijn eigen glazen in. Met welke gevolgen is nog niet te overzien, maar dat de bestuurlijke chaos ook zal doorwerken op andere fronten is zonneklaar. De basis van de chaos in de voetbalwereld ligt in het grijze verleden. Van bestuurszijde is het fenomeen democratisering altijd onderkend. Niet geheel onlogisch omdat de voetbalwereld nu eenmaal niet helemaal te vergelijken valt met de normale maat schappij. Sinds de bewustwording van spelers en trainers stapelen de problemen zich echter huizenhoog op, enerzijds omdat de voetbalbonzen grote moeite hebben met de mentaliteitsverandering die nu eenmaal met een stuk medezeggenschap gepaard gaat, anderzijds omdat de belangenorganisaties in hun op zichzelf loffe lijk streven naar normalisering van de voetbalmaatschappij de diplomatie over boord hebben gegooid en de zaak alleen nog keihard willen aanpakken. Goedgekeurd Daar ligt de oorzaak van de huidige wanboel, extra geaccentueerd omdat „meester Jacques" ook niet zo'n geweldig "tacticus is, zoals hij afgelopen zaterdag bij de vergadering betaald voetbal onder streepte. Er ligt echter één zaak, hoe men ook over Hogewo- ning c.s. mag denken, vast. De clubs hebben zaterdag in Zeist het beleid van het seetiebestuur goedgekeurd.. De grote vraag is in hoeverre de achterban van WCS en WON zijn belangenorganisaties steunt. Opereren deze organisaties vanaf een eilandje, dan valt er wellicht nog iets te redden. Fiatteren de spelers en de trainers echter het beleid van hun vakbond, dan gaat het betaalde voetbal een moeilijke tijd tegemoet. Geen subsidie, dus ten dode opgeschreven clubs, en daaruit voortvloeiende ontslagen van spelers- en trai ners. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De oud- voorzitter van de FBO, Herman Choufoer, kriti seert de harde stelling- name van de belangen verenigingen WCS en WON inzake het ge schil met het seetiebe stuur betaald voetbal. „Dit is het allerlaatste waarmee de vakbonden hadden moeten komen", meent Choufoer. Herman Choufoer ziet geen heil meer in bemid delen. GEEN BEMIDDELING „Op deze manier wordt de goodwill bij de clubs verspeeld, vooral als ze met eisen komen over het transfersysteem en democratisering. Het transferbeleid bestaat als zodanig al lang niet meer. Daar is het vergoedingenstelsel voor in de plaats gekomen. Ook een eis over democratisering valt slecht, in ieder geval bij ons. Wij zijn tenslotte al behoorlijk ver met onze spelersraad en het binnenkort benoemen van een speler-afge vaardigde in het bestuur". Ook voor het dreigement van staking had Choufoer weinig goede woorden over. „Een staking bewijst geen enkele partij in dit conflict een voordeel. De clubs noch de spelers en evenmin de toeschouwers hebben belang bij een staking. Een simpele oplossing voor een dergelijk dreigement is het vragen van uitstel van betrokken wedstrijden". Overigens heeft de voorzitter van FC Den Haag inmiddels afgezien van een poging tot bemiddeling in het conflict „De heb contact gehad met de voorzitters van de WCS, FBO en het seetiebestuur en de informatie die ik heb gekregen gaf me geen opening om op „speaking terms" te komen. De heb dan ook voor mezelf besloten geen bemiddelingspogingen in het werk te stellen". Meer prijzengeld voor tennissters LONDEN De internationale damestennisbond (WTA) zal af zien van een boycot van het honderdste Wimbledontoernooi. De onderhandelingen tussen Sir Brian Burnett, voorzitter van de All-England Club en Betty Stöve, de presidente van de vakbond van speelsters, hebben ertoe geleid dat beide partijen iets hebben toegegeven. De dames krijgen weliswaar geen betaling die volledig gelijk is aan die van de heren, maar hun prijzengeld zal het komen de jaar meer stijgen dan dat van de heren, waardoor zij nog maar tien tot twintig procent achter liggen. Wimbledon heeft het prijzengeld met iets minder dan 60.000 pond opgetrokken tot 218.385 pond, een kleine 900.000 gulden. Die optrekking valt voor de niet- Britse spelers vrijwel geheel weg door de devaluatie van het pond. De winnaar van het heren en kelspel zal op Wimbledon overi gens minder ontvangen dan de eerste man uit het proftoernooi dat over drie maanden in Ahoy wordt gehouden. Wimbledon be loont zijn kampioen met 15.000 pond (62.000) gulden, Rotterdam betaalt 75.000 gulden. DEN HAAG - De twaalf leden van de Nederlandse junio ren- en kadettenta- feltennisploegen moeten zaterdag brood meenemen op weg naar de inter land tegen West Duitsland. De NTTB heeft spe lers en speelsters ge vraagd om 13.00 uur zaterdagmiddag te verzamelen bij het station van Deventer, voor de reis in twee busjes naar Herford, dat zo'n 200 kilome ter oostelijker ligt. Brood meenemen voor tafel tennisinterland Zij moeten een lunchpakket voor de heenreis meenemen. De geselecteerden zijn: meisjes junio ren: Addie Snijders, Bettine Vriesekoop en Ine Willems; ka- detten: Vivian Blanc- kaert, Stephine van Gennip en José Tim mermans. Jongens junioren: William de Bruijn, Theo van Gastern en Ronald Rijsdorp; ka- detten: Lilliam du Fosse, Erik van Ros- sum en Henk van Spanje. LISSABON 8 Het Nederlandse zaalhandbalteam zal volgend jaar in de strijd om het wereld kampioenschap uitkomen in de b-poule. De ploeg bewerkstel ligde die promotie vannacht door een overwinning van 16—15 (8—5 bij rust) op Zwit serland in de voorlaatste wed strijd van de finalegroep in de C-poule in Lissabon. De video-opnamen, die destijds zijn gemaakt van het vierlan- dentoernooi in Zwitserland, zijn bijzonder nuttig geweest. Neder land wist hoe het zijn tegenstan der moest bespelen: met lange aanvallen en op zijn tijd vertra gen. Nederland, dat de ontmoeting tegen Finland nog tegoed heeft, werd door de zege zeker van een plaats bij de eerste drie in de finale-poule, die recht geeft op promotie naar de b-poule. Voor Nederland doelpuntten: JoHelwegen (5), Harry Weerman (4),Ton Reinders (2), Piet Kievit (2), Bert Bouwer (2) en Peter Verjans. De Uithof nog steeds besmet DEN HAAG De Uithof is nog steeds „besmet". Tijdens de pe riode waarin schaatsprofs re den, organiseerde het Haagse schaatscentruin wedstrijden, waarop de ISU en de KNSB de baan besmet verklaarde. Onlangs heeft de directie een brief geschreven naar de inter nationale schaatsfederatie met de garantie dat men zich tijdens wedstrijden in ISU-verband aan de reglementen zal houden. De ISU informeerde daarop of men de zaak wilde normaliseren waarna de directie opnieuw uit leg aan haar bedoelingen heeft gegeven. Directeur Klok ver wacht binnenkort antwoord van de ISU. Subsidie aan Eagles bevroren (Van onze sportredactie) DEVENTER De gemeente subsidie van Go Ahead Eagles staat op de tocht De gemeente raad besloot gisteravond de bij drage te bevriezen en verbond tevens drie voorwaarden aan subsidiering. Die voorwaarden zijn: voor het nieuwe seizoen een begroting met beleidsvisie; na de competi tie overlegggen van rekeningen; kennis nemen van het aan- en verkoopbeleid. De gêm een te- raad sprak van een „ondoor zichtige bestuursstructuur." BRASILIA Bonds coach Osvaldo Bran- dao heeft al achttien spelers aangewezen die zich moeten voor bereiden op de strijd om het wereldkam pioenschap 1978 in Argentinië. In deze selectie zijn vier spelers opgenomen, die deel uitmaakten van de ploeg voor het toernooi om het wereldkampioenschap 1970 in Mexico. Midden veldstrateeg Rivelino (30), Carlo Alberto (29), doelman Leao (27) en verdediger Marco Antonio, (25). De selectie bestaat uit: doel: Leao (Palmeiras) en Valdir Perez (Sao Paulo); verdediging: Carlo Alberto (Fluminense), Amaral (Quarani), Edinho (Flumi nense), Beto (Gremio), Mar co Antonio (Vasco) en Ma- rinho (Botafogo); midden veld: Cacapava (internacio- nal), Givanildo (Corint hians), Rivelino (Fluminen se) en Falcao (Intemacio- nal); voorhoede: Zico (Fla- mengo), Gil (Fluminense), Roberto (Vasco), Lula (In ternational), Ziza (Guarani) en Wilson Dias (Botafogo). Brazilië is ingedeeld in groep I van de Zuidamerikaanse zo ne. In de eerste wed strijd is Columbia op 20 februari 1977 te genstander. Voorts moeten de Brazilia nen het elftal van Pa raguay bestrijden. Jim Woudstra in de aanval voor Pioneer Punch. John van Vliet kijkt gespannen toe.- PIONEER PUNCH BLIJFT MEETELLEN DELFT De sporthal „Buitenhof" was gister avond uitverkocht voor de zeer belangrijke bas ketbalontmoeting Pioneer Punch- Sperry Reming- ton waarin moest worden uitgemaakt of de Delft- se ploeg in het kielzog van landskampioen Kinzo kan blijven spelen of dat dit was voorbehouden voor de ploeg uit Den Bosch. Pioneer Punch won met 95—93. Beide ploegen hebben 22 punten uit 14 wedstrijden. Kinzo heeft evenveel punten maar kwam tweemaal minder in actie. Slechts de laatste minuten van de matige wedstrijd brachten het publiek de nodige spanning. Bijna de gehele wedstrijd stond de Delftse formatie ruim voor. Pioneer Punch verscheen zonder de Ameri kaan Jesse Campbell. In de rust wilde coach Jan Bruin niets vertellen over het feit dat zijn Ameri kaan niet op de bank verbleef en ook manager Frits van Dongen kon geen nadere mededelingen doen. Voorzitter Bordewijk na de overwinning wel". Voor de wedstrijd kwam Jesse Capbell plotseling met een aantal voorwaarden bij ons. waar we niet op in zijn gegaan. Hij besloot daarop naar huis te gaan. Een van zijn eisen was meer geld. Daar naast heeft hij wat privémoeilijkheden. Zijn hond, waaraan hij erg is gehecht, was ziek en moest worden afgemaakt. Morgen gaan we met hem Billy Taylor zullen we dan de competitie uitspe len". De schorsing van Taylor was gisteren na deze wedstrijd achter de rug. Voor deze Amerikaan was Harry Rogers aangetrokken, die het afgelopen zaterdag verdienstelijk deed en gisteren zeker boven de kwaliteiten van Jesse Campbell uit kwam. Campbell werd niet gemist. Coach Jan Bruin kon echter wel weer beschikken over de 2.10 m lange Pieter van Tuyll die toch weer voor Pioneer speelt. Zijn heroptreden was behoorlijk. De „reus" was koelbloedig in het benutten van strafworpen. In de tiende minuut had Pioneer een voorsprong genomen van 25-18. Bij de rust was de stand 47-38. Met nog vijf minuten te spelen, stond de Delftse ploeg nog zes punten voor: 8781. Dertig seconden voor tijd was de spanning te snijden. Balverlies bij Punch en Tyronne Mario- neaux, de honderd kilo zware en 2.12 lange center, bracht de partijen in evenwicht. Enkele seconden voor tijd deed Charis Sideris het publiek opveren. Pioneer Punch won met 95—93. Topscorers Pioneer Punch: Rogers 27 punten, Jim Woudstra 20 en Toon van Helfteren 18; Sperry Remington: Kees Akerboom 27 en Steve Bravard 24. ARTHUR VAN RIJSWIJK UTRECHT Eva Bart- ha, de trainster van de damestumploeg, heeft gisteren de trainingen op „Papendal" onmid dellijk moeten stoppen op advies van dokter. Strikwerda. De Hongaarse, die al geruime tijd klachten aan knie en rug had, kreeg van de arts te horen dat het conti nueren van de trainin gen onverantwoord was. Operatief ingrij pen zal, wat haar klachten aan de knie betreft, waarschijnlijk noodzakelijk zijn. Eva Bartha zou officieel nog tot 15 december de trainingen hebben geleid. Haar taak wordt nu waargenomen door de drie assistent-trai ners. Commissieleden KNGV terug UTRECHT In een gister avond in Utrecht gehouden ver gadering tussen de op 9 novem ber afgetreden leden van de Commissie van technische coör dinatie en opleidingen van het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond en een afvaardi ging van het bondsbestuur is besloten dat zes van de acht leden weer terugkomen in een nieuw te vormen TCO. Dat zijn mevr. L. J. Vos-Koning, mevr. J. Meijers-Koppert, mevr. H. E. Lens-Gerrietsen en de heren W. Bot, S. Faber en R. Klarenbeek. Behalve dit zestal gaven ook TCO-voorzitter H. Schwantje en TCO-lid J. Mol drie weken gele den hun functie op. De heer Schwantje heeft zich uit de KNGV teruggetrokken, de heer Mol keert niet terug in de nieuw gevormde TCO. Hij blijft wel beschikbaar voor andere werk zaamheden in de turnbond. In terim-voorzitter van de nieuwe TCO wordt drs. J. Scholten, het enige lid van de negen dat drie weken geleden aanbleef. RESULTATEN VAN KOERSEN HILVERSUM HILVERSUM De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen zijn: Montsaluyprijs (2000 meter): 1. Our Again (R. Pools) km.tiid 1.25,1, 2. Martin, 3. Oh my Love. Toto: winnend 9,70, plaats 2,50 x 2,30 - 1,60, koppel 15,70, trio 100,10. Massiacpnjs (2000 meter): 1. Ozo Hollandia (L. Schoonhoven) 1.25,5, 2. Othello Donne, 3. Otilda. Niet gestart: Odie Vera. Toto: winnend 1,90, plaats 1,30- 2.10- 1,80, koppel 17,80. Montbronpnjs (2000 meter): 1 Nato du Bois (M. v.d. Togt) 1.26,5, 2. Norton's Boy, 3. Ohio Lee. Toto: winnend 2,50, plaats 1,40-1,80 - 3.50, koppel 11,70, trio 104.40 Mariacprijs (2440 meter): 1. Narwa Hanover (J. R. de Boer) 1.28,3, 2. Never Lost, 3. Noorderster S. Toto: winnend 4,90, plaats 2,20 - 2,10 - 1,80, koppel 33,90. Masseretprijs (2000 meter): 1. Manderino H. (J. Caron) 1.25,2, 2. Karina Darnley, 3. Lies. Niet gestart: Lady Detvile en Kaptem Six. Toto: win nend 6,30, plaats 2,20 - 1,80 - 1.40, koppel 17,70, trio 20,40. Amatrciekampioenschap X (2420 meter): 1. Lady (mej. G. Crapels) 1.22,3, 2. Kaïros T., 3. Lou Hagheweyde. Toto: winnend 8,10, plaats 2,90 - 2,80 - 3,00, koppel 79,40. Morinantprijs (2000 meter): 1. Milady Baker (J1 Wagenaar) 1.23.3, 2. Nevada KL 3. La Bella. Niet gestart Mai Regina. Toto: winnend 4,70, plaats 1,50 - 1,10 - 2,00, koppel 5,20, trio 112,10. Mausacprijs (1600 meter): 1. Madjau du Bois (M. C. Vergay) 1.23,3, 2. Natalie Hanover, 3. Lido. Niet gestart Nera Hanover en Kondor Fez. Toto: win nend 11,00, plaats 2,10 - 2,00 - 1,70, koppel 38,00. Mirebeauprijs (2920 meter): 1. Kanona (A. Molle- ma) 1.26,5, 2. Nanneke Hanover, 3. Lola Hollandia Toto: winnend 6,00, plaats 1,70 - 1,40 - 2,20, koppel 9.30, trio 93,60. Muatpnjs (2420 meter): 1 Onon Laguna (G. van Evkelenborg) 1.31,0. 2 Oraldus, 3. Orange Bowl. Toto: Winnend 3,70, plaats 1,40 - 1,30 - 1,90, koppel 4,70. Tntalisatoromzet f 420.5HJ.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11