Katwijkerweg bron van irritatie voor Valkenburgers Nieuwbouwplannen ,,De Wilbert" op losse schroeven Bar-dancings worden geweerd in Zuidduinen CDA pleit voor fietspaden op Oranje Nassaulaan Goed spel Elckerlyck Contactgroep voor voorlichting over „Gemiva-dorp" VORST REDDE LISSESCHE IJSCLUB BEWONERS DREUNEN 'S NACHTS BED UIT Statenlid stelt vragen over waterkering Katwijk Weer Lunapark aan Golfbaan PACLNA 4:LEIDSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 19 INSI Afscheid „opper" Keller Na tien jaar trouwe dienst in De Zilk heeft gistermorgen de heer G. C. M. Keiler afscheid genomen als oppenvacht- meester postcommandant van de rijkspolitie in De Zilk. De heer Keiler ging als 60-ja- rige met functioneel leeftijds ontslag. Ter gelegenheid daarvan bood het gemeente bestuur de scheidende poli tieambtenaar een receptie aan in de trouwzaal van het gemeentehuis. Daar hielden onder anderen kolonel Paul van het district Den Haag van de rijkspolitie en burgemees ter Bosma een speech. Voor dat de in Rotterdam geboren politieman Keller in De Zilk kwam was hij werkzaam in Oudewater bij de rijkspolitie. De heer Keiler heeft er veer tig jaar dienst bij de rijkspoli tie opzitten. Gehrels zegt bloembollenonderzoek vaarwel Het hoofd van de Plantenziekte- kundige Dienst in Lisse, de heer C. A. Gehrels legde gisteren na 34 jaar trouwe dienst zijn leiding gevende functie, wegens het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd neer. De heer Gehrels werkte zich in de loop der tijden op van losse kracht tot hoofd van deze voor bollenkwekers uiterst nuttige dienst. De heer Gehrels heeft zich behalve in zijn functie bij de Plantenziektekundige Dienst ook op tal van andere vlakken actief bewogen. Dit bleek gisteren tij dens zijn afscheidsreceptie. Uit voerig gingen de in totaal negen sprekers in op zijn voorzitter schap van Theorie en Praktijk, een instelling die zich bezig houdt met tuinbouwcursussen. Ook werd zijn inbreng in het bloemencorso-comité aangestipt. WARMOND De CDA-fractie in de Warmondse gemeenteraad heeft er bij de algemene beschouwingen andermaal op aangedron gen fietspaden langs de Oranje Nassaulaan aan te leggen. Onder de tunnel in de Schiphollijn zijn aan weerszijden fietspaden opgenomen. Bij het weer op de rijweg komen van fietsen zal er een zeer gevaarlijke situatie ontstaan, aldus de heer Van Leeuwen. Het vandalisme onder de jeugd baarde de heer Van Leeuwen eveneens zorgen. Dit vandalisme zou er onder meer de oorzaak van zijn dat het koepeltje in Paik Groot Leerust in zeer slechte staat verkeert. Spoedige restauratie is dan ook beslist noodzakelijk. De restauratie van het koepeltje kreeg de eerste plaats op de lijst van prioriteiten voor het komende jaar. De bouw van een sociaal culturele accommodatie staat op de tweede plaats. De motie van Progressief Warmond waarin afkeuring wordt uitge sproken over de afgekondigde vacature-stop door de staatssecreta ris van CRM zal worden opgeschort tot er overleg is gepleegd met de overige gemeenten binnen het verzorgingsgebied van de stich ting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek. SASSENHERVf Voor een volle zaal bij „Cees Ineke" bracht de toneelgroep „Elckerlyck" gisteravond haar eerste toneelavond van dit seizoen. Met de klucht „Voor hete vuren" van F. Arnold en E. Bach, zorgde men voor een kostelijke avond met veel hilariteit. De rollen zaten er geheid in zodat vlot spel voor de hand lag. Joop v.d. Zwet had als Emile Dobberman, een rol die hem als geboren komiek op het lijf geschreven was. Hij kreeg prima tegenspel van led Schoone, als zijn echtgenote. Aad Scholten was als de filosoof Hilarides en schoonzoon van het echtpaar Dobber- man goed op dreef. Dat moet ook gezegd worden van Ans v.d. Nieuwendijk, die de rol van z'n kersverse echtgenote vertolkte. Leny Willemse zorgde als jongste dochter van het echtpaar, weer voor leuk en spontaan spel, evenals Ruud Rewijk, die als zangeres fungeerde en het als debutante het heel goed van afbracht. Piet v.d. Zwet als hereboer, Ad Paardekoper als huwelijkskandidaat en Annie Immerzeel als vriendin van de zangers, hadden bijrollen die goed werden vertolkt. ZOETERWOUDE Tien vertegenwoordigers van organisaties, kerken en verenigingen uit Zoeterwoude hebben gisteravond in „Ons Huis" een contactgroep gevormd. Deze groep gaat zich bezig houden met de door de stichting Gemiva voorgenomen bouw van een „dorp voor gehandicapten" in de Zwetpolder. De contactgroep zal initiatieven ontplooien om een goed begrip van de zwakzinnigenzorg en het werk van de stichting Gemiva te bewerkstelligen in Zoeterwoude. Er zijn redenen om aan te nemen dat de bewoners van het „Gemiva-dorp" niet zullen worden geaccepteerd door de Zoeterwoudse bevolking. Bij de „terreinverkenningen", zoals de eerste werkzaamheden van de contactgroep werden genoemd zal de groep nauw samenwerken met Gemiva. Overleg en voorlichting staan daarbij op de voor grond. Binnen een jaar zullen belangstellenden opnieuw bijeenko men om te vernemen waar de contactgroep zich mee bezig heeft gehouden en in hoeverre initiatieven kunnen worden aangevuld of overgenomen. LISSE De ijzige winter van '75/76 heeft de Lissesche IJsclub aanzienlijk optimistischer kunnen stemmen dan tot dan toe het geval was. Het ijs van afgelopen winter zorgde ervoor, dat de ijsclub na een ijsloze periode van vijf jaar eindelijk weer eens naar behoren kon functioneren. Na vijf magere jaren kon ijsclubse cretaris Ransdorp de leden tijdens de vergadering van gisteravond na de voortdurende verliezen op de nagenoeg ongebruikte baan in de Plaspoelpolder eindelijk weer eens wat minder rode cijfers voorschotelen. Dankzij de zware vorst groeide het ledental van de ijsclub tot 900. Mocht de winter zijn intrede doen, dan kunnen de leden voor 7,50 gulden (adspiranten 4 gulden en jeugdleden 1 gulden) weer met de ijzers op de Poelpolder. De gevaarlijke Katwijkerweg. Van een onzer verslaggevers KATWIJK/DEN HAAG De secretaris van de provinciale raad voor de Volksgezondheid in Zuid- Holland wil dat „De Wilbert" in Katwijk wordt gerenoveerd. Dit in tegenstelling tot het verzoek van het bestuur van de stichting „De Wilbert", dat liever tot nieuwbouw overgaat op het ongeveer 7 hectare grote terrein, met behoud van de onder Monumentenzorg vallende panden. De verschillen de commissies van de provinciale raad voor de volksgezondheid, die advies moet geven aan Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, bespreken het voorstel in die richting op woensdag 1 december. Het advies aan de provinciale raad voor de volks gezondheid houdt verder in dat uitbreiding van het aantal bedden in de sector geestelijk gestoorde bejaarden niet wenselijk wordt geacht. Het be stuur van „De Wilbert" stelt voor het aantal bedden voor psychisch gestoorde patiënten uit te breiden van 120 naar 150. De leden van de raad voor de volksgezondheid wordt zelfs geadviseerd het aantal van 120 verder terug te brengen. Indien men er toe zou besluiten, aldus staat in het advies, het aantal patiënten in de sectoren geestelijke gestoorde bejaarden en lichamelijk zieke bejaarden verder terug te bren gen, komt daardoor wellicht ruimte vrij om zoweH/1 dienstvoorzieningen te verbeteren als de verplee-V IrJ gafdelingen aan te passen aan de eisen van del tijd. Dan is het niet onmogelijk om tot renovatie! van het grootste deel der bestaande gebouwen over te gaan, aldus de secretaris van de province 1(J le raad voor de volksgezondheid. J De secretaris geeft de diverse commissies van de P. R. in overweging Gedeputeerde Staten te advi seren de Provinciale Waterstaat een onderzoek in te laten stellen naar de staat en de gebruikswaarde van de gebouwen, en het bestuur van „De Wilbert" uit te nodigen een alternatief plan, waardoor aan nieuwbouw kan worden ontkomen, te bestuderen. Het bestuur van de stichting „De Wilbert" in Katwijk meent dat onder meer de verouderde inrichting Gange loopafstanden, kleine kamertjes) en de slechte onderhoudstoestand de bouw van een nieuw huis noodzakelijk maken. In de brief aan de staatssecretaris Hendriks van Volksgezond heid en Milieuhygiëne verzoeken zij de staatssecre taris ook een machtiging te verstrekken voor de bouw van 30 zogenaamde service-units, bestemd voor de. gezonde partners van de (lichamelijk of geestelijk) zieke bejaarden. NOORDWIJK Het gemeentebestuur wil geen ves tiging van bar-dancings in de Zuidduinen. Dit blijkt uit het ontwerp-bestemmingsplan voor dit gebied. De voorbereiding van het plan heeft meer dan vijf jaar geduurd. Volgens het thans nog geldende uitbreidingsplan 1937 kunnen in vrijwel het gehele gebied van de Zuidduinen in onbeperkte mate horecabedrijven van onbeperkte grootte worden gevestigd. Aan deze situatie komt nu een einde. Het ontwerp plan maakt onder scheid tussen de Koningin Astrid Boulevard en de rest van de Zuid. Het gedeelte van de boulevard tussen de beide uitmondingen van de Erasmusweg is uitsluitend voor villabouw aangewezen. Het daarop volgende gedeelte tot de Beethovenweg krijgt een bestem ming voor meergezinshuizen, hotels en restaurants. De bouwhoogte varieert van drie tot vijf lagen. In het laatste stuk van de boulevard is een soortgelijke bouw toegestaan, zij het dan kleinschaliger, en ook villabouw. In de rest van de Zuidduinen zijn de reeds aanwezige horecabedrijven geïnventariseerd en als zodanig zijn zij in het ontwerp-plan opgenomen. Nieuwe horecavestigingen mogen daar niet komen. Voor bar-dancings zal in de villawijk geen plaats zijn en ook niet aan de boulevard. Wat de villabouw betreft, is hier en daar de bebouwingsklasse gewijzigd om meer aansluiting te krijgen op de feitelijke situatie. De Vondelweg en de Catharine van Rennesweg zijn uit het plan geschrapt. Het eind van de boulevard bij Helmhorst zal een verruiming van het tegenwoordige draaipunt krijgen. DEN HAAG/LEIDEN - Het Statenlid M.A.G. Zwinkels (KVP) heeft G.S. vragen gesteld over de aanleg van een vervangende waterke ring voor het zeewater in Katwijk aan Zee. De KVP-er vraagt zich af of G.S. op de hoogte is van het feit dat ten behoeve van deze aanleg een groot aantal panden in Katwijk moet worden afgebro ken. Zwinkels wil weten om hoeveel panden het gaat en of C.S. bij het vaststellen voor het tracé voor de nieuwe waterkering de Coördinatie Commissie Dijkverzwaring zal inschakelen. Tenslotte vraagt het statenlid Swinkels G.S. ook of de eigenaren en huurders van de af te breken panden in aanmerking komen voor een schadevergoeding. Kerstconcert Jubilate" NOORDWUK Het Christelijk Mannenkoor Jubilate" uit Kat wijk geeft op donderdag, 16 december a.s. een kerstconcert in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen. In dit koor plegen ook twee Noordwijkers mee te zingen, te weten de heren KL van de Haak en K. Haasnoot. Vorig jaar maakte Jubilate met z'n 150 zangers een toernee door de Verenigde Staten en Canada en het trad ook reeds verschillende malen in Duitsland op. Aan het concert verlenen medewerking de bekende soliste Renate Heemskerk en de Kampense organist Klaas Jan Mulder. Het geheel staat onder leiding van de vaste dirigent van „Jubilate" de heer Sander van Marion. Oegstgeestse wethouder boos op actiegroepen OEGSTGEEST - Wethouder Thorn toonde zich gisteravond tijdens de raadscommissiever gadering van openbare werken bijzonder verbolgen over de mi lieubezwaren die zijn binnenge komen tegen het door de ge meente gepresenteerde busba nenplan. Hij stelde dat de ge meente al het mogelijke had gedaan om de betrokkenen in spraak te geven en om de voor lichting met betrekking tot het plan zo volledig mogelijk te maken. „Het is dan toch abso luut onaanvaardbaar dat actie groepen die niets met deze zaak hebben uit te staan bezwaar aantekenen tegen de voorgeno men aanleg", aldus de geïrri- teerde wethouder. De wethouder noemde de be moeienissen van onder meer de werkgroep milieubeheer van de Rijksuniversiteit in Leiden en de werkgroep Fiets-ENWB „ver krachting van de democratie". Van een onzer verslaggevers VALKENBURG Ruim dertig procent van de bewoners van huizen langs de zogenaamde ter tiaire weg 11 de route van de Haagsche Schouw via Valken burg naar Katwijk aan den Rijn ziet het niet langer zitten om in huizen te blijven wonen. Het liefste zouden zij zo spoedig mo gelijk naar elders willen verhui zen. Zij zijn het beu nog langer met denderend verkeer, gevaar voor kinderen, gevaar voor ei gen leven en trillingen te leven. Deze gegevens zijn ontleend aan een enquête die onlangs is gehouden door de verkeersgroep Valkenburg aan den Rijn/- Katwijk. Uit deze enquête blijkt voorts dat 90 procent van de mensen die langs deze tertiaire weg wonen, menen dat zij duidelijk overlast hebben. En niet alleen wordt die overlast veroorzaakt door la waai en het gevaar voor mensenlevens, maar niet in de laatste plaats doordat de huizen hebben te lijden onder de zware trillingen van het vrachtverkeer dat over de smalle tertiaire weg dendert richting Katwijk vice versa. Het is zelfs zo dat 60 procent van de deelnemers aan deze enquête meent dat in en aan hun huis schade wordt aangericht door de trillin gen. Op de Hoofdstraat zegt 70 procent van het aantal deelnemers dat zijn huis schade oploopt. Langs de inmiddels veel besproken tertiaire weg staan op de kop af 297 huizen. Aan de enquête hebben in totaal 184 mensen deelgenomen. Het merendeel van de en^uete-deelne- mers is van mening dat het verkeer op de Tertiaire weg 11 in de laatste jaren is toegenomen. Bijna 90 procent is van mening dat de gemeente op korte termijn iets moet doen om de knellende proble men zo goed mogelijk op te lossen. De Katwijkerweg is de grote „dodenweg", menen de deelnemers aan deze enquête. Alleen de trillingen zijn minder sterk dan in de Hoofdstraat, maar wat andere over last betreft, springt de Katwijkerweg eruit. Geluidshinder, gevaar bij overste ken en verstoring van de nachtrust zijn veel gehoorde klachten van bewoners van de Katwijkerweg. De verkeersgroep heeft niet alleen een algemeen verslag gemaakt, maar ook een verslag per straat. Zo blijken er nogal wat verschil len te bestaan per straat die worden veroorzaakt door de verschillen in het wegdek van de Tertiaire weg 11. De Hoofdstraat heeft een slechte klinkerbe strating en de Katwijkerweg, Voorscho- terweg en Valkenburgerweg zijn geasfal teerd. Oplossingen De bewoners voeren in de enquête een groot aantal mogelijke oplossingen voor de problemen aan. Ongeveer de helft van het aantal geënquêteerden is van mening dat door middel van het invoeren van een maximum snelheid van 50 kilometer per uur, enigen menen zelfs dertig kilometer per uur, en het instellen van inhaalverbo- den tegemoet wordt gekomen aan de enorme overlast. Anderen menen dat verkeersdrempels moeten worden aangelegd en dat elke dag door de politie de snelheid van de auto's moet worden gecontroleerd, omdat de Tertiaire weg 11 zo langzamerhand wel een racebaan lijkt. Een aantar geën quêteerden is van mening dat door de „waanzinnige" plannen om het verkeer via Valkenburg naar Katwijk te leiden de eeuwenoude structuur van de Haag sche Schouw verloren is gegaan. De ver keersgroep ziet als oplossing een spoedi ge aanleg van een tweestrooks randweg om Valkenburg. Een dergelijk plan is thans in studie bij de provincie. Naar aanleiding van de uitslag van deze enquête heeft de verkeersgroep een brief gericht aan de raad van de gemeente Valkenburg die vanavond bijeenkomt, komt. B. en w. stellen de raad voor in beroep te gaan bij de kroon omdat G.S. van Zuid-Holland gedeeltelijke goedkeu ring hebben onthouden aan het plan „Dorp 1974". G.S. ging toen niet akkoord met verbreding van de Hoofdstraat tot zes meter of meer. De verkeersgroep wijst er in haar brief nogmaals op dat verbreding van de Hoofdstraat niet nodig is. In een eerder stadium werd het college een petitie aangeboden met ruim 750 handtekeningen te gen een eventuele verbreding van deze straat. Uit de enquête blijkt dat veel bewoners er een hard hoofd in hebben dat deze straat wordt verbreed. Zij menen dat verbreding van de Katwij kerweg grote problemen oplevert voor fietsers en voetgangers. De resultaten van de enquête zijn inmiddels aan de gemeente aan geboden. NOORDWIJK - Aan de dit jaar verleende mede werking van het gemeen tebestuur aan een luna park op een gedeelte van het parkeerterrein aan het Wantveld-Golfbaan werden door b. en w. een aantal voorwaarden ge steld ter voorkoming van overlast aan de omwo nenden. Als gevolg van de stipte naleving van de ze regels zijn dit jaar geen klachten binnenge komen. Met instemming van de Evenementencommissie Noordwijk heeft de orga nisator van het lunapark opnieuw de medewerking van de gemeente ge vraagd en wel voor de periode van donderdag 28 juli tot en met dinsdag 2 augustus 1977. Tevens is verzocht deze medewerk ing zo mogelijk voor drie achtereenvolgende jaren te verlenen, daar dit meer mogelijkheden biedt om goede attracties aan te trekken. B. en w. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen, met dien ver stande, dat bij gegronde klachten omtrent overlast, het jaar daarop de inge- bruikgeving van het par keerterrein (500 m2) niet doorgaat.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4