FC Utrecht in hoger sferen Helmond Sport erop of eronder Rotterdamse99 boksploeg Revanche op Ipswich Meer schorsingen, minder boetes Toptennissers weer in Ahoy 7 vZ reuz Rijswijk gaat bondsbestuur KNVB te lijf Russische Schaakbond: Haifa annuleren 10B CZABANIA WIL PROF WORDEN C1NA)JSDAG 30 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA I) iger Ch rd, nad en bij ïgiften ting oi at terland 4hieten TTERDAM |y Kreuz zal belangen van enoord laten valeren en niet tspelen in de Onge erland Mai- hel lostenrijk, in len ove kwalificatie- i in an mooi voor het decen reldkampioen- EEG Vijfl hebbetj Oostenrijker jelt, ondanks beroep an dolldscoach Sene- EH rich op hem if* gedaan, in g^jit van Feyenoord voor Kreuz toch ij™mFeyèno™rd- boven Oostenrijks, al is het met pijn. 'C VW, hoewel hij aanvankelijk had laten weten zich vandaag de Oostenrijkse selectie te zullen voegen. Gisteravond slaagde Tl mer Boskov er echter in Kreuz van de moeilijke situatie bij yenoord (Rijsbergen herstelt van een schouderblessure en Wim nsen fobt met onwillige buikspieren) te overtuigen, waarna de ddenvelder op zijn besluit terugkwam. trainer verwacht dat de keuze van Kreuz voor Feyenoord geen ridische consequenties zal hebben, al heeft de Rotterdamse club overeenkomst getekend met de Oostenrijkse bond, dat Kreuz zes interlands per jaar beschikbaar moet worden gesteld, euz is allerminst gelukkig met de situatie. Hij zou graag tegen alta hebben gespeeld omdat de kans dat Oostenrijk zich voor Moei gentinië 1978 plaatst niet denkbeeldig is, en hij deze wereldstrijd een i aa8 wi' meemaken. Het gevaar is' nu groot, dat Senekovich hem deze weigering laat vallen. ^liljartteam Tino Tabak het OSMOND AAN ZEE Beroepswielrenner Tino Tabak gaat in desië i biljartsport De Egmonder wordt sponsor van een biljartteam „2 re n vier spelers, dat de komende maanden aan de Nederlandse fknmn pteamcompetitie zal deelnemen. Het viertal, dat gaat spelen onder laroD naam ..Topteam Tino Tabak" en bestaat uit Jan Feeke, Piet raaievanger, Hermem Foeke en Gijs van Veldhoven Fino Tabak (30) zal nog een jaar, op bescheiden schaal, wielrennen. UTRECHT Het supporterslegioen van FC Utrecht bevindt zich in hoger sferen. Nu het de ploeg uit de Galge- waard zo voor de wind gaat wordt vrijwel geen wanklank meer gehoord of het zou het weinig geschoolde ge zang moeten zijn in enige café's waar aanhangers van de Domstad-ploeg zondagavond luidruchtig uiting gaven aan hun grote tevredenheid. Want het is lang geleden dat een ploeg uit Ut recht zo ferm voor de dag kwam in de eredivisie, waarin de ploeg van Han Berger na de laatste ronde zelfs op de derde plaats staat. En dat is iets dat de supportersschare in de stoutste dromen voor het begin van dit seizoen niet had kunnen denken. Vooral niet na het turbulent verlopen vorige com petitiejaar, waarin FC Utrecht zo be labberd voor de dag kwam dat de toenmalige trainer Jan Rab op straat werd gezet. Hij werd opgevolgd door de nu zo succesvolle jeugdige Han Berger. De zelfverzekerdheid die Han Berger vanaf het eerste moment dat hij het roer overnam uitstraalde, is nu zo lang zamerhand ook op zijn ploeg inge werkt. En successen bleven niet uit. Joop van Maurik, één van de routiniers van de ploeg uit de Galgewaard, heeft wel een verklaring voor de huidige florisante gang van zaken. „Het is een combinatie van goede trainersaanpak en een goed aankoopbeleid. We hebben er aan het begin van dit seizoen een aantal spelers (Hamberg, Streuer, Ista- tov en Schubert) bijgekregen dat won derwel past in het concept van de trainer. Dat is volgens mij de basis van het succes. Verder moet ik zeggen, dat Berger de zaak erg goed aanpakt. Met de door hem uitgestippelde tactiek, ge baseerd op de snelle jongens in de ploeg, hebben we al menige wedstrijd gewonnen". Hoewel Joop van Maurik dit seizoen voornamelijk in de achterhoede opereert duikt de voormalige spits ook nog wel eens in de voorhoede op. Belangrijk Joop van Maurik (31 inmiddels) neemt nog steeds een belangrijke plaats in in het team (dit seizoen vooral verde digend) van Han Berger, die bij de buitenwacht nog wel eens wat kritiek oproept vanwege zijn te bravoure-ach- tige optreden, maar die door spelers en supporters op handen wordt gedra gen. „Het is inderdaad een brutale jongen", oordeelt ook Van Maurik over zijn trainer. „Hij vliegt zonder moeite over al in. Hij past in de categorie Bert Jacobs-Frits Korbach die met hun aan pak ook succes hebben. Gebaseerd op honderd procent inzet en werklust ko men wij nu tot onze successen, iets dat onder Jacobs ook is gebeurd. Ik heb Jacobs in zijn laatste jaar bij Utrecht meegemaakt. Toen ging er niet zo veel inspiratie meer van hem uit, maar zijn eerste jaren als trainer in de Galge waard moeten hetzelfde zijn geweest als de aanpak van Berger nu". FC Utrecht heeft gisteren enigszins op de lauweren gerust na het bekersucces tegen Ajax en de forse triomf op Eindhoven. Met de hele selectie heeft Han Berger een bezoekje gebracht aan de sauna, hetgeen in plaats van de normale maandagtraining een plezieri ge afwisseling betekende. „Dat is nou een bewijs van de goede aanpak van Berger", vindt Joop van Maurik. „Hij zorgt voor voldoende va riatie, in zijn trainingsbeleid, want de boog kan natuurlijk niet altijd gespan nen zijn. Vooral na zo'n periode waarin nogal wat succes wordt bereikt moet je af en toe even wat anders doen en dat voelt Berger uitstekend aan. We gaan ook wel eens met zijn allen ten nissen of mini-golfen. Dat is een prima afleiding". Clans Terwijl FC Utrecht zich baadt in de glans van het succes en sommigen overmoedigen al praten over Europees voetbal aan het einde van dit seizoen, is Joop van Maurik liever nog wat voorzichtig. „De competitie duurt nog zo lang dat je daar nog maar beter niet over kunt praten", oordeelt hij. „Maar dat neemt niet weg dat we wel geloven op dit niveau te kunnen blijven spelen. Het gaat de laatste tijd zo geweldig dat we vinden dat we terecht op die derde plaats staan. Kijk, een vergelijking met Roda JC dringt zich natuurlijk wel op. Die ploeg speelde ook tien weken erg goed, stond boven aan en zakt nu terug. Maar ik denk dat dat met ons niet hoeft te gebeuren. Natuurlijk kost onze speelwijze kracht. Maar ik geloof dat onze individuele kwaliteiten borg staan voor succes over een langere periode". Zondagavond, uren na afloop van de wedstrijd tegen Eindhoven, ging Joop van Maurik nog even een pilsje halen in een café dat als trefpunt van sup porters van FC Utrecht geldt. „Wat je dan meemaakt is geweldig. Zodra je daar binnenkomt begint iedereen het clublied van FC Utrecht te zingen. Dat is toch wel enorm, zo'n sfeer. Dat doet je wel wat. De hele stad verkeert in een roes. En zo'n enthousiasme heeft natuurlijk een weerslag op ons. Je wilt je aanhang niet teleurstellen". Als het aan de spelers van FC Utrecht ligt zal dat dit seizoen ook weinig gebeuren. Frank Werkman De in de vergadering van het betaald voetbal zaterdag j.l. meermalen door voorzitter Hoge- woning uitgesproken hoop dat alsnog een gesprek zou kunnen plaatsvinden met de besturen van de spelersorganisatie (VVCS) en van de oefenmeesters (WON) is gisteravond volledig de bodem ingeslagen. WCS en WON willen niets meer te maken hebben met het sectiebestuur dat zij van wan beleid beschuldigen. Zij vragen de regering enige onderzoeken in te stellen naar zaken die vooral de WCS al jaren (te) zwaar op de maag liggen maar waaraan door het bekende systeem van „vooruitschuiven" nimmer serieus aandacht is besteed. Voorts zal ëen staking t.z.t. worden uitge schreven. Hierdoor wordt het ge hele (voetbal)volk betrokken bij de absoluut niet meer te lijmen controverse die zodanige vormen heeft aangenomen, dat alleen in grijpen van hogerhand de oplos sing lijkt indien althans het sec tiebestuur niet alsnog besluit af te treden. Dat mag evenwel niet verwacht worden na het misluk ken van de „coup" met de drie kandidaten. Men kan er zeker van zijn dat alles nauwkeurig door WCS en WON is overwogen. Niet voor niets werden juridische adviseurs geraadpleegd. Waar eens kemphanen tegenover el kaar stonden, is nu een oorlog ontstaan. Er zal tot het bittere eind worden gevochten. Het is dieptreurig dat het zo ver is geko men. Het volkomen negeren van belangenorganisaties ligt eraan ten grondslag. In de huidige maatschappij is dit een „systeem" dat nergens meer wordt getole reerd. Waarom zou dat wel ge beuren in de bedrijfstak betaald voetbal? (Reuk een bu< i uffeur ondi ?eg heit; De ongt in daari bus i «HELMOND Helmond Sport, onderaan staand net haiB fc eerste divisie betaald voetbal, verkeert ernstige financiële moeilijkheden. De schul dlast is gestegen tot ruim zeven ton. De iêdrijfsvereniging van de gezondheid, geestelij- e en maatschappelijke belangen en de belas (Van oze sportredaktie) tingen staan bij Helmond Sport op de stoep. Wellicht kan de club nog ontsnappen aan een dreigend faillissement. Op 2 december wordt gepraat met de bedrijfsvereniging, binnenkort ook met de belastingdienst. Helmond Sport - vorig jaar batig saldo achttien mille - kwam in moeilijkheden doordat Gedepu teerde Staten de door de gemeente toegezegde verhoging van de subsidie van 45.000 tot 75.000 gulden afkeurde. De gemeente heeft onlangs onderzocht of het mogelijk was betaald voetbal voor Helmond te handhaven. Er zou dan twee- ton op tafel moeten komen. Een onhaalbare zaak omdat Helmond „onder finaciële curatele" staat van GS. Er kon wel een gering bedrag worden uitgetrokken om de eerste nood te lenigen. Alles hangt af van de besprekingen met be drijfsvereniging en belastingen. Andere schul deisers, o.a. de gemeente (drie ton) willen wel wachten. Komt er geen akkoord, dan is voor Helmond Sport het betaald voetbal aan het eind van dit seizoen voorbij. RIJSWIJK - De amateurvereni ging Rijswijk heeft een aktie' ontketend tegen het bestuur van de KNVB naar aanleiding van de affaire-Burgwal. Rijswijk is van oordeel dat het bondsbestuur van de KNVB onjuist heeft gehandeld en de amateurverenigingen onvoldoende en niet tijdig inlichtingen heeft verschaft. Alle amateurvereni gingen in Nederland hebben van Rijswijk een brief ontvangen waarin wordt verzocht adheasie te betuigen met de aktie. MOSKOU De Russische schaakbond wenst dat de besluiten die onlangs tijdens het congres van de wereld schaakbond in Haifa zijn genomen, ongedaan worden gemaakt. Er zou in begin 1977 een buitengewone vergade ring van de FIDE belegd moeten wor den. Het congres in Haifa werd geboycot door de schaakbonden van Oost Euro pa en de Arabische landen. Er werd besloten Zuid-Afrika weer als lid te aanvaarden maar het marxistische Zuid Jemen werd geweigerd. Voorts werd besloten de naar Nederland uitge weken Russische grootmeester Viktor Kortsjnoj toe te laten tot de kandida tenmatches. Dit vooral zit de Russen dwars. Dr. Max Euwe, op wie (weer) felle aanvallen werden gedaan door de Rus sen geeft de Russen weinig kans hun doel te bereiken. „Zij zouden eenderde van de aangesloten landen achter zich moeten krijgen voor die buitengewone vergadering. Die zou binnen vier maan den gehouden moeten worden maar dan zijn de kandidatenmatches al aan de gang. In Haifa was niemand tegen deelneming van Kortsjnoj." Tips Nootdorp DEN HAAG Tien draverijen staan morgenmiddag op het programma van de draversbaan in Nootdorp. De eerst start is om half drie. Onze tips: LIENDENPRUS Omazzel T, Nim bus en Nuni Regina. LEUSDENPRUS Olga Frances, Os wald en Olexis P. LOBITHPRIJS Ka Anlo, Lana Wood en Mariesol H. LISSEPRIJS Olga Anjo, Nightingale W en Nozem D LOENENPRIJS Jolanda Schans, Lo- ko Buitenzorg en Mascotte. LIMMENPRIJS Nectar, Mees Toxo- peus en Nanda W. LOOSDRECHTPRIJS Karina Trick- son, Lissy en Loena. LEUVENUMPRIJS (eerste afdeling) Nickolaj Anjo, New Petulance en LOENENPRIJS Nathan Olivier, Lin- da en Matcheless. LEUVENUMPRIJS (tweede afde ling) Nancy Teraide, Omara Berken hof en New Boy. Verlies voor Corry Vreeken ROOSENDAAL De naar Is raël uitgeweken Russin Alla Koesjnir bracht in het interzo naal dames-schaaktoernooi in Roosendael de spanning terug door in de derde ronde de Joe goslavische Lazarevic te ver slaan. De partij van Cathy van der Mije tegen Lematsjko werd uit gesteld wegens ziekte van de Nederlandse. Corry Vreeken verloor van de Russin Fomina. De andere partijen werden afge broken. Stand aan de kop: Lematsjko 2 punten uit 2 partijen, Lazarevic en Koesjnir 2 uit 3, Hartston (Eng) 1 1/2 en 1 afg. uit 3. odfc, 10TTERDAM De 26-jarige, bij de Schiedamse boksschool Wim de Haan aan- I fesloten Rob Czabania, heeft vandaag bij k de NBB een licentie aangevraagd als prof vlittokser. Gisteravond mochten hij en zijn gesto tegenstander Basi ieder een beker van den ofkingsizeformaat in ontvangst nemen omdat iet tweetal de beste partij had gebokst in een programma tussen amateurs van Rot- lenlan terdam en Ipswich (Engeland). De versterk- aar I te - of Verzwakte zo men wil want er ddell moesten nogal wat amateurs wegens ziekte het ta worden vervangen - Rotterdamse equipe e onliegevierde met 11—7 en nam daarmee re- ïthav vanche door de nederkaag van 146 die in april van dit jaar in Engeland was geleden. In het zwaarweltergewicht kwam Rob Cza bania in gebouw „Odeon" uit tegen Basi, die idnvoldoende verweer had tegen de betere techniek en het grotere stotenarsenaal waar over de Schiedammer beschikt. Routinier - 87 partijen in zijn startboekje - stelde Czabania wel in staat zo veel te laten zien dat het gerechtvaardigd lijkt zijn aanvraag te honoreren, temeer omdat hij een uitste kend seizoen maakt - ook internationaal -, nadat hij in het begin van dit jaar wegens ziekte verstek had moeten laten gaan bij de Nederlandse titelstrijd. De partij mocht een uitschieter worden genoemd want doordat ook Ipswich „geteisterd" moest verschijnen, werd niet het peil gehaald dat met een volledig programma verwacht had mogen worden. een frappante overeenkomst tussen de duels van de lichtgewichten Bandel (Hui zenaar) en Burke en de middengewichten Lageweg (Te Pas, Den Haag) en Harper. Beide malen startten de Engelsen driftig maar werden ze ook snel afgebluft, Bandel echter, die met opstoten zijn opponent tot meer waakzaamheid had gedwongen, meen de zich te kunnen permitteren de tweede ronde op zijn lauweren te rusten. Hij liet zich tegen de touwen manoeuvreren en ging neer op een rechtse hoek waar nog een directe achteraan kwam. Bandel was k.o. ij stond bij de achtste tel niet in de )kshouding maar de matig leidende Ben Bril stuurde hem naar zijn hoek en dat betekende interventie. Zodoende bleef Ban del een rustperiode bespaard maar de vraag is of dat wel de juiste manier is. Beter tUgenaar Lageweg pakte de 2aken anders Ben Bril niet altijd even sterk. en beter aan met de furieus beginnende Harper die al in de eerste ronde een open bare waarschuwing kreeg wegens te laag inkomen, waaraan overigens vrijwel alle Britten zich bezondigden. Met zijn harde en zuivere stoten dwong Lageweg zijn tegenstander achteruit Toen Harper in de tweede ronde op de gladde ringvloer uitgleed, begon Bril te tellen. Dat prikkelde de rechtsvoorstaande Brit die sterk in de aanval ging en Lageweg in moeilijkheden bracht, ook al omdat deze zich het midden van de ring liet ontnemen. Harper toonde in deze keiharde, boeiende partij weliswaar een groter incasseringsver mogen te hebben maar beschikte niet over de zuivere stoot die Lageweg toonde, een vlijmende rechtse. Zijn waarschuwing en de knock down wogen wel zo zwaar dat Lage weg twee punten aan het Rotterdamse totaal kon toevoegen. De lichtwelters Wullems (Huizenaar) en Ri- cardo liepen in de eerste ronde allebei een blessure op en de ringarts staakte de strijd. Daarmee was de koek op. Na de pauze was het peil mager. Over het algemeen kwamen B-klassers in de ring. De Britten waren zelfs zo door „wegblijvers" gehandicapt dat zij B-klassers tegen A-klassers moesten zetten, zoals lichtwelter Arch tegen Briedé (Croos- wijk, Rotterdam), een vechtjas met een be perkte techniek. De Rotterdammer verloor ook nog van zijn lager gekwalificeerde te genstander die inderdaad de betere bokser was. Weltergewicht Smit (Crooswijk), ook een A-klasser, deed het beter tegen Ambrose hoewel het peil teleurstellend was. Voor de volledigheid: vedergewicht Beijnen (Bredase Ring) bokste onbeslist tegen Wil kinson, middengewicht De Groot (Huize naar) verloor in een slechte partij van Cam den omdat hij te weinig correcte treffers plaatste, C-klasser lichtwelter Dieckman (Bredase Ring) versloeg Abbott op punten en zwaargewicht v.d. Akker (Huizenaar) overwon Chimilowski, waardoor het „score bord" 11—7 aanwees. Succes In twee inleidingspartijen bracht de Leidse boksleraar Snik (eindelijk) weer eens twee pupillen in de ring. Zij deden het uitste kend. In de juniorklasse zwaarwelter bokste Vin- kensteijn een keurige (winst) partij tegen Molenbeek (Verbon, Utrecht) en zwaarwelter Landrok overklaste de getalenteerde John v.d. IJssel (Crooswijk) in de B-klasse zoda nig dat scheidsrechter Mercey in de tweede ronde terecht intervenieerde nadat de Rot terdammer op een serie neer was gegaan voor acht tellen. HERMAN VAN BERGEM Max Euwe: „Wat willen die Russen nou". ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB han- Vorig seizoen werden in de eerste veertien compe teert dit seizoen iets andere maatstaven dan de titiewedstrijden 49 spelers gestraft Zij kregen vorige competitie. Er worden gemiddeld meer samen 68 wedstrijden schorsing, een gemiddelde schorsingen uitgedeeld, terwijl de geldboetes in van 1,4. De 49 gestraften betaalden in totaal 8550 gemiddelde zijn gezakt. gulden aan boete, gemiddeld 174 gulden per speler. De zwaarst gestrafte spelers van deze competitie. Dit seizoen werden na veertien competitiewedstrij- waren: den (geen bekerwedstrijden) 45 eredivisie-spelers 1. Wim van Hanegem (AZ'67) 4 wedstrijden ge- gestraft. Zij kregen in totaal 71 wedstrijden aan schorst en 300 gulden boete; 2. Jef Blatter (Roda schorsingen, een gemiddelde van 1,6 per speler. JC) 4 wedstrijden geschorst; 3. GERDO Hazelhek- Deze 45 gestrafte spelers kregen voor in totaal ke (De Graafschap) 3 wedstrijden geschorst en 200 7175 gulden boete, een gemiddelde van 159 gulden gulden boete; 4. Hugo Hovenkamp (AZ'67) 2 wed- per speler. strijden geschorst en 250 gulden boete. ROTTERDAM Het internationale proftennistoernooi gaat vol gend jaar weer door. Het toernooi wordt definitief gehouden van 22 tot 27 maart in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam. Zestien spelers komen in actie, van wie veertien reeds bekend zijn: Björn Borg, üie Nastase, Adriano Panatta, Eddie Dibbs, Manoio Orantes, Harold Solomon, Wojtek Fibak, Dick Stockton, Corrado Barazzutti, Jan Kodes, Tom Okker, Onny Parun, Vijay Amritraj, Rod Laver. Het prijzengeld werd verhoogd van 60.000 tot 100.000 dollars. Borg in Ahoy.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11