Voedingstuinbouw bleef weg op internationale voedselbeurs in Parijs Speculatief bewaren van bloemen werkt in nadeel van kweker ALLEEN BLOEMISTERIJ PRESENT Hoeveel licht gaat er door 'n kas? CCWS WAARSCHUWT AANVOER WINTERGROENTEN BELANGRIJK NOG GEEN WINTERS BEELD BIJ CCWS BLOEMBOLLENHANDEL OP LAAG PITJE LEIDSE COURANT K PARIJS 15 tot en met 20 november is in Parijs de Salon internationale de ('alimentation (Sial) gehouden. Een groots voedsel-gebeuren dat oorspronkelijk was opgezet om de Franse export te stimuleren. Vandaag de dag is dit ook nog steeds het hoofddoel. Dat neemt echter niet weg dat vanwege de forse buitenlandse deelname een zekere wisselwerking ontstaat. De Franse deelname overheerst niettemin duidelijk. Al het „bui tenland" bij elkaar neemt nog niet zoveel standruimte in beslag dan alleen al het land van Marianne. Groente en fruit vormt een onderdeel van het tentoongespreide voedselpakket. Wijn, vlees en meelprodukten spelen een zeer belangrijke rol. Zeker wanneer men bedenkt dat de groente en fruit in blik sterk vertegenwoordigd is, zodat de sector „vers" beslist niet als nummero één naar voren springt. Het is misschien dan niet het belangrijkste, maar toch ook zeker niet te verwaarlozen bu reau. De Sopexa, voor de ex port bevordering van Franse agrarische produkten, gaf een fraaie show weg met verse groente en vers fruit. Dat spreekt de bezoeker toch veel meer aan dan wat ingeblikt produkt. In Bretagne (Fran krijk) heeft men dit ook goed ingezien. De artisjokken straalden het publiek toe. In een tijd dat de discussies hoog oplaaiden over het nieuwe sla kratje, zagen we in de Bretag- ne-stand al een aardig exem plaar staan. De teler verpakt de kroppen én in poly èn in de krat. Een dun dekvelletje geeft het geheel een verzorgd uiterlijk. We kwamen ook sla in poly in kartonnen dozen tegen. De Nederlandse sla-te ler loopt dus echt niet voorop. Bloemisten Toonde Holland ook zijn kun nen op de Sial? De vereniging de Nederlandse Bloemisterij wel. Er stonden snijbloemen en potplanten tentoongesteld. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen liet daar entegen verstek gaan. Jam mer, want het wemelt van de buitenlanders op de Sial. Ten minste een kwart van de be zoekers komt van buiten Fran krijk. En dit zijn geen gewone huisvrouwen, maar leidende figuren uit de internationale voedselwereld. Een gemiste kans dus. De Nederlandse importerende groothandel deed het beter. Op uitnodiging van de Sopexa trokken de handelsjongens naar Parijs om te zien wat er te koop was. Dat wil zeggen, de meesten kochten niet, maar verstevigden of legden nieuwe handelscontacten. Het komt in de handel vaak op persoonlijke relaties aan. De Sopexa zorgde voor de ont vangst en regelde de afspra ken tussen de Franse expor teur en de buitenlandse im porteur. En dat hebben de Fransen goed bekeken, want iedereen was zeer goed te spreken over deze van het jaar voor het eerst toegepaste handelsbegeleiding. De handel in uitheemse pro- Fleur en kleur in de Bretagnestand dukten neemt van jaar tot jaar toe. De gestegen vrachtkosten schijnen daarop geen ernstige invloed te hebben. Een land als Ivoorkust bracht op de Sial een heel scala van exotische produkten mee. Mango's, ana nas, etcetera. Ook zagen we regelmatig aubergines, cour gettes en paprika's. Ook Sene- gal, (boontjes!) was van de Geperforeerde folie partij. Sober, maar toch aanwezig, kwam Roemenië naar voren. Netjes in glazen vitrines ston den de conserven, de wijnen en ook een stapeltje paprika, een bakje tomaten en gesealde komkommers. Het betrof nog geen vlezige tomaten. Die za gen we wel in de stand van Zuid-Afrika! Slakrat met in poly gehulde kroppen (Bretagne) Heeft de polyethyleen-folie zijn tijd als verpakkingsmid del voor tuinbouwprodukten gehad? Als het aan de Ameri kaanse firma Grace ligt wel. Een van de directeuren vertel de ons dat de produktie van polypropyleen veel minder ge varen voor de gezondheid van de fabrieksarbeiders inhoudt. Er schijnen minder of geen vervelend gevaarlijke stoffen in te moeten. Grace stond met zijn machines en folie-toestan den niet op de voedselbeurs, maar op de verpakkingsbeurs. Deze werd tegelijk met de Sial gehouden. Men was druk doende stokbrpden in te pak ken in krimpfolie. Zoals be kend importeert de USA heel wat verse stokbroden per dag. Er gaat tenslotte niets boven een echt Frans stokbrood. In de folie zaten perforaties. Dit zou een nieuwe ontwikkeling kunnen inluiden. Momenteel zijn er proeven gaande om te bekijken hoeveel perforaties per vierkante centimeter er nodig zijn Voor de verschillen de groente- en fruitsoorten. tendheid van elke gewenste rich-' ting van het licht bepaald kan worden. Bovendien is het moge lijk de weerkaatsing van ver spreid licht van diverse materia len en van gewassen te bepalen. Als eerste onderwerpen van on derzoek komen kasmodellen met verschillende warmte—besparen de glassoorten en kasmodellen met scherminstallaties in aan merking. Om de luchtdoorlatendheid van grof gestructureerde materialen en zelfs hele kasmodellen te kun nen meten is op het Instituut voor Mechanisatie. Arbeid en Ge bouwen een kogel gebouwd. Niet om af te schieten maar om een kasmodel op te kunnen plaatsen. De diameter ervan bedraagt drie meter. De lichtkogel en de bijbe horende lichtbron zijn draaibaar opgesteld, zodat de lichtdoorla- Honseleradijk „Met specu latief bewaren van bloemen graven we ons eigen graf. Door de aanwezigheid van de ze rommel wordt de prijs van de goede bloemen nadelig beinvloed en zelfs de bonafide kweker krijgt de strop om. De anti—reclame die uitgaat van het speculatief bewaren van bloemen overtreft alles." Aldus een waarschuwing in het Contactorgaan van de CCWS te Honselersdijk. Ge constateerd wordt, dat wan neer finnen afzienbare tijd een feestdag nadert, en de bloemen laag in prijs zijn, in de loop van de aan de feest dag voorafgaande week, de koelcellen geleegd worden. Een slechte, een zeer slechte zaak, waarmee het vak naar de knoppen wordt geholpen. We spreken veel over houd baarheid, conditionering, kwaliteit, sortering. Velen doen het beslist goed. We pro beren de bloemen alles mee te geven opdat deze vooral maar tot volwaardige ontplooiing komen. We maken reklaraes door affiches, tentoonstellin gen en ontvangsten. We schreeuwen van de daken, dat onze concurrentiepositie in gevaar is, wanneer we het niet beter doen dan anderen. Zolang echter gespeculeerd wordt in de koelcel zijn dat holle frasen. Laten we vooral de zaken op een eerlijke ma nier benaderen. Laat een ie der de hand in eigen boezem Veel gewassen die aan voorjaar en zomer herinneren moeten steeds meer plaats gaan maken voor de aanvoer van wintergroenten, zoals Voor de spruiten. De aanvoer van spruiten is al enkele weken van flinke omvang, toch steken de prijzen gunstig af bij die van vorig jaar. Gemiddeld ligt de prijs 17 cent per kg. hoger voor de A-sortering. Ook de afgelopen week is er weer een ruime aanvoer van spruiten ge weest nl. ruim 2.000 ton. De prijs lag rond de 1,10 per kg. Deze gunstige prijsontwik keling is mogelijk door de levendige vraag van het buitenland, die goed stand houdt. Naast de belangrijkste afnemer West-Duits- land wordt er geëxporteerd naar Frankrijk, Zwitserland, België, Zweden, Engeland en Italië. Ook voor de komende week wordt er weer op een ruime aanvoer gerekend, de vraag lijkt sterk te blijven, waardoor gelijk blijvende prijzen voor de hand liggen. De toename in het aanbod van rode kool heeft weinig invloed op de prijzen gehad, de prijs liep zelfs een paar centen per kg. op. West-Duitsland ging meer rode kool invoeren, hetgeen een gunstige uitwerking op de prijzen had. In vergelijking met vorig jaar is de export van dit gewas nog steeds groter. Aanbod en vraag lijken elkaar ook de komende week weer in evenwicht te houden waardoor een kg.-prijs van 30 cent wordt verwacht. Bij de witte kool is er duidelijk sprake van een overvoerde markt. De weekaanvoer is opgelopen naar bijna 3.000 ton en ligt hiermee ongeveer 100% hoger dan vorig jaar. De gemiddelde prijs komt daardoor niet hoger als 17 cent per kg. Voor de komende week lijkt er weinig verandering in deze situatie te komen. De aangevoerde boerenkool ging vorige week voor gemiddeld 40 cent per kg. van de hand. Voor andijvie lagen de noteringen nogal ver uiteen, namelijk van 58 cent tot 1,— per kg., hier speelt de kwaliteit een belangrijke rol. De aanvoer van andijvie neemt inmiddels af waardoor een vastere prijsvorming mogelijk wordt De laatste we ken is er een toenemende bedrijvigheid bij de aanvoer van waspeen, daardoor zijn de prijzen wat teruggevallen. Naar verwacht zal de prijs de komende week niet beneden de thans geldende gemiddelde prijs van 40 cent per kg. liggen. De handel in witlof is ijzersterk, dit blijkt uit de prijs van ruim 4 gulden per kg. voor de Al sortering. De BI sortering ligt een gulden lager in prijs. De prijzen zullen hoog blijven. De sla-prij zen zullen de komende week onder druk blijven door een toenemende binnenlandse aanvoer en concurrentie. De gemiddelde prijs ligt op 20 cent per krop. Voor prei is de prijs weer opgelopen naar bijna 1,— per kg. Spinazie en postelein zijn duur omdat de aanvoer beperkt is. Voor beide gewassen schommelt de prijs rond de 2 gulden per kg. Met de aankondiging, dat vanaf 7 december dagelijks om half tien in de CCWS een speciale kerstveiling wordt gehouden, is het weer duidelijk in welke tijd we zijn aange land. Sparregroen, sierpepers, hulst, kerst stukjes, hyacinten en dergelijke krijgen dan bijzondere aandacht. vermeld, Desondanks vertoont de veiling beslist nog geen echt winters beeld en vieren de bloe men hoogtij met grote aanvoeren. Niet in het minst van fresia waarvan bijna 450.000 bos hetgeen nog iets meer was dan voor gaande week. Ter vergelijking zij vermeldt, dat in dezelfde week van het vorig jaar rond 125.000 bos fresia werd aangevoerd; een enorm verschil dus. Het is te begrijpen, dat een en ander wel een stempel drukt op de prijs. Vorig jaar gemiddeld 4,10, thans 2,21. Toch weet de prijs ondanks die grote aanvoer zich vrij goed op dat peil te handha ven, waarbij er zelfs nog flinke uitschieters zijn tot ruim vijf gulden voor enkele en 7,50 voor de dubbele. Mag dus de aanvoer van fresia beslist niet onbelangrijk zijn, nog steeds nemen de chry santen de eerste plaats in. Met rond de 1 1/2 miljoen bos wat de trossoorten betreft. De gemiddelde prijs daalde wel iets, maar kennelijk is er nog steeds een behoorlijke afzetmogelijkheid misschien ook wel mede dankzij de zachte weersomstandigheden, die veel straathandel mogelijk maakt. Omzet Het totale omzetcijfer van de afgelopen week aan de CCWS bedroeg 8.939.056,59 voor de totaal 10.617.887 stuks en bos, tegen 9.030.997,24 voor 11.554.951 bos of stuks in voorgaande week. Ter vergelijking met vo rig jaar zelfde weekomzet 7.927.821,23 voor de 9.314.780 bos of stuks. De snijbloemen maakten de hoofdaanvoer uit met een aanvoer van ruim tien miljoen bos of stuks voor 8.240.483,69. Zowel aan voer als opbrengst liepen als geheel wat terug. De hoeveelheid en opbrengst van buitenlandse bloemen steeg iets. De aanvoer van potplanten (ruim 358.000) bleef ook met opbrengst van ruim 640.000 vrijwel gelijk. Is vergeleken met de cijfers van dezelfde week vorig jaar wat ruimer. Over de gemid delde prijzen het volgende, met tussen haak jes die uit dezelfde week vorig jaar. Anjers 26 ct. (33), troschrysanten 1,48 (1,31), fresia 2,21 (4,12), irissen 2,42 (3,31), snijgroen 1,49 (1,44), trosanjers 3,04 (3,97), leliekelken 77 (76), lelietak 54 (79). Rustig beeld Als geheel dus een vrij rustig beeld over de gang van zaken. Heel ruim blijft de aanvoer van anjers, die goed aan de markt zijn. De chrysanten waren enige tijd wat schomme lend in prijs, doch dat herstelde zich later weer, vooral wat de geplozen soorten be treft, die tot over de gulden gingen. De rozen deden het ook weer iets beter, met kleine soort die tot 70 cent noteerden en groot tot bijna een gulden. Ook tulpen kwamen al aardig aan de markt en liepen op tot ruim vijf gulden per bos. Ook voor gerbera waren de prijzen tamelijk vast tot 20 cent voor gemengd en gekleurd dicht bij de gulden. Er was ook een behoorlijke aanvoer van orchideeën die tot 3,50 opbrachten. De .aan voer van rozen is groter dan die van het vorig jaar deze tijd. In bolbloemen neemt het aanbod eveneens toe, maar uiteraard zal pas volgend jaar die van betekenis gaan worden! steken. Het is een harde en moeilijke tijd om je als kwe ker staande te houden. Echter met speculatief bewaren van bloemen graven we ons eigen graf, zo constateert hot or gaan. Tulpenbollen. Vele bolbloemenkwekers in het Westland, de bollenstreek en West-Friesland zijn momen teel in blijde verwachting... Vele miljoenen bloembollen zijn (of gaan zeer binnenkort) in de kassen en dan is het natuurlijk maar afwachten „hoe ze het doen". Nog niet zo lang geleden kon men over de broeikwalitei- ten van de bollen helemaal niets zeggen en liep men zelfs rond Sinterklaas nog tot op kniehoogte door de vraagtekens. Vandaag is dat niet zo zeer een punt. Dank zij weten schappelijk onderzoek met een vrij grote zekerheid voorspellen of het een vlot seizoen zal worden of een stug. Dat hangt van veel meer factoren af dan men vroeger ooit voor mogelijk had gehouden. Vroeg november ooit het geval is geweest. Als het zo vlot blijft gaan, is de kans zeker niet denkbeeldig dat veel partijen te vlug in bloei zullen komen. Een groot deel van de tulpen dat nu wordt binnengehaald is bestemd voor bloei in de week voor Kerst mis, maar dat kon nu wel eens een weekje vroeger worden. Als de prijzen half decern-, ber maar zo-zo zijn, kon het wel eens gebeu ren dat men de tulpen heel rauw gaat trekken om ze dan in een koelcel te zetten. Dan kan men ze een week later altijd nog veilen om zo mee te profiteren van wellicht betere prijzen. Dat op die manier de kwali teit zeer nadelig wordt beïnvloed is vers twee, maar dat merkt „de juffrouw" wel als ze zulke tulpen in de vaas zet... seizoen Aan een heel pakket eisen moet worden voldaan om de bol in een zo gunstig mogelij ke conditie te krijgen, maar ondanks inge wikkelde schuurbehandelingen kan men de invloed tijdens het groeiseizoen niet uitslui ten. Alles wijst er op dat er de komende winter voor de broeiers geen kou aan de lucht zal zijn. De heer Piet Hoogeterp, de broeispecialist van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, die bij wijze van spreken-met-vijf-graden-tulpen opstaat, er dan de hele dag mee bezig is om er vervolgens ook nog mee naar bed te gaan, windt er geen doekjes om: als de bollen goed zijn behandeld, zal de broeier de komende winter heel weinig problemen hebben om zijn tulpen vlot in bloei te krijgen. In de praktijk blijkt trouwens nu al, dat de tulpen heel vlot komen. Er komen meer vijf-graden-tulpen aan de veiling dan eind Euvel bestrijden Intussen schijnt de V.B.N. (Verenigde Bloe menveilingen Nederland) ernstig van plan zijn om het euvel van de veel te onrijpe (bol)bloemen met man, macht en middelen te gaan aanpakken. Zo wordt een serie kleurendia's van rond 1400 stuks vervaar digd die voor een groot deel betrekking hebben op het in het juiste marktstadium oogsten. De bolbloemen naast tulpen, hyacinten, narcissen ook irissen, fresia's en lelies nemen in de 2e serie een grote plaats in. Het bericht dat een groot Zwitsers concern (Migros) dat 's winters omvangrijke hoeveelheden bolbloemen pleegt te importe ren, heeft laten weten de komende maanden in ieder geval geen Apeldoorn in het pakkel wenst te zien, heeft de noodzaak van veel meer voorlichting en begeleiding nog ver sterkt. Of men met voorlichting alléén het beoogde doel zal kunnen bereiken? Optimis ten menen dat men op deze manier een heel eind op de goede weg kan komen. Laten we hopen dat ze het grootste gelijk van de wereld krijgen, maar het kon geen kwaad er veiligheidshalve maar rekening mee te houden dat het op de duur toch wel eens op dwingende voorschriften kan uitdraaien. Enfin: de tijd zal het wel leren... Onder druk Wat de bloembollenhandel betreft: de tul- penmarkt is nu duidelijk wat onder druk gekomen. De handel wil wel bollen kopen maar dan moet de kweker wel een halve gulden per 100 stuks omlaag met zijn prijs. En daar kan de producent op dit moment- nog echt niet veel voor voelen. Onder druk staan ook de prijzen van de gladiolen. De gladiolenveilingen zijn aan de kleine kant, maar dat houdt verband met de enorme voorverkopen die in augustus en september hebben plaats gehad. De toen tegen beste prijzen verkochte knollen, wor den nu eerst klaar gemaakt voor aflevering aan de export. De partijen die nog geen baas hebben, komen later wel aan bod. Als men een goed geoutilleerde schuur heeft, gaan de knollen er in kwalitatief opzicht beslist niet op achteruit. De oogst van lelies is niet zo goed geworden^ en de prijzen van dit artikel liggen dan ook* op een heel aantrekkelijk niveau. In irissen gebeurt momenteel niet veel. De dikke ma ten van Prof. Blaauw zijn nu toch wat gezakt in prijs, maar Ideal houdt nog goed stand. Deze iris blijft staan op een niveau van 12-9-7. Prijzen die tot voor kort alleen in de fabeltjeskrant voorkwamen...

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9