li Plan voor uitbreiding zwemcomplex Haasbroek Gesprek over noodzaak sluiting Voor geest" G. J. Vogelaar onderscheiden Kortweg Steun voor bouw plan Sancta Maria Renovatie woningen Noord wijk GROEN LICHT VOOR BUSBANENPLAN VAN OEGSTGEEST Geslaagd theeconcert BNS-kapel in Voorhout Gezonde eerlijkheid in Roelofarendsveen PROVINCIE: RENOVATIEPLAN MIST BELEIDSVISIE (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - De se- cretaris van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland wil dat op kor te termijn een gesprek plaats heeft tussen burgemeester en wethouders van Leiden en com missieleden van de commissie van advies en bijstand voor de geestelijke volksgezondheid over de renovatie van de zwak zinnigenafdeling „Voorgeest" van het psychiatrisch zieken huis „Endegeest" in Oegstgeest. De secretaris van de Provincia le Raad verklaart dat in het verzoek om toestemming voor de renovatie van „Voorgeest" elke beleidsvisie met betrek king tot de toekomst van de zwakzinnigenafdeling ont breekt Hij vraagt zich af of het de bedoeling is Voorgeest op lange re termijn te handhaven, en zc ja, of de voorgestelde renovatie voldoende is om ook op langere termijn die in „Voorgeest" opge nomen zwakzinnigen een goede, met moderne inrichtingen ver- NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG De secretaris van de Provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid-Holland stelt de commissie van advies en bijstand voor de geestelijke volksgezondheid voor een positief advies uit te brengen aan G. S. van Zuid-Holland ten aanzien van nieuwbouwplannen van „Sancta Maria". Het bestuur van dit psychiatrisch ziekenhuis wil op korte termijn overgaan tot vervangende nieuwbouw van het paviljoen „Jeroen" dat op 6 september van dit jaar door brand grotendeels werd verwoest. In het nieuwe huis zullen slechts 36 van de 74 dakloos geworden patiënten worden gehuisvest. Voor de reste rende bedden zal op de begane grond van het verbrande paviljoen Jeroen een noodvoorziening worden gerealiseerd. Te zijner tijd zal het bestuur van psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria ook hiervoor vervangende nieuwbouw aanvragen. gelijkbare, verzorging te bieden, meen geen onderdeel mogen De commissie van advies en bij- vormen van psychiatrische insti- stand voor de geestelijke volks- tuten. De secretaris van de Pro gezondheid heeft zich op het vinciale Raad meent dat de standpunt gesteld dat zwakzin- commissie op grond daarvan nigenvoorzieningen in het alge- zou kunnen uitspreken dat „Voorgeest" te gelegenener tijd als zwakzinnigenvoorziening zou moeten worden opgeheven. „Theoretisch doet zich binnen afzienbare tijd een mogelijkheid daartoe voor," aldus de secreta ris. Hij doelt dan op een nieuwe inrichting van de stichting Ge- miva voor 300 personen in Zoe- terwoude, waarvan 150 plaatsen dienen ter vervanging van de IJssel in Dordrecht en De Wei- poort. De overige 150 plaatsen, aldus de secretaris, kunnen al leen worden gerealiseerd als ook die dienen ter vervanging van verouderde plaatsen. Vol gens hem ligt het voor de hand daarbij te denken aan de ver vanging van Voorgeest. De aan vraag van b. en w. van Leiden komt woensdag 1 december ter sprake in de vergadering van de commissie van advies en bij stand voor de geestelijke volks gezondheid. De vergadering wordt gehouden in De Drie Stoepen, aan de Prinsegracht 71 in Den Haag. ZOETERWOUDE Het gemeentebe stuur wil het zwembad in het sport complex Haasbroek gaan uitbreiden. Met name is men tot de conclusie gekomen dat er duidelijke behoefte bestaat tot vergroting van het binnen bad. Het is destijds gesticht als een instructiebad ten behoeve van het plaatselijk zwemonderricht. In de pe riode van enkele jaren dat het bad nu heeft gefunctioneert is overduidelijk gebleken dat het aan de gestelde ver wachtingen heeft beantwoord en wel zodanig, dat het naar de huidige maat staven te klein moet worden geacht, aldus b. en w. in hun preadvies aan de gemeenteraad. Na het advies te hebben ingewonnen van zowel de commissie openbare wer ken als de commissie voor de financiën pleit het college er zelfs voor om een plan te laten ontwerpen dat de moge lijkheden weergeeft met betrekking tot een algehele uitbreiding van het ge meentelijk bad. dus inclusief de buiten bassins. Gezien de specifieke technische facetten die hierbij aan de orde zullen komen wordt het noodzakelijk geacht een terzake deskundig bureau de beno digde planopdracht te verstrekken. Daarvoor wordt een krediet gevraagd van 3.000,- te dekken uit het fonds Dorpsontwikkeling. Met ingang van T januari zullen de zwembadtarieven met 7% worden ver hoogd. Voor het binnenbad gaat dan een enkel- I .li::,;1!!.!:,!!:,:., Zoeterwoude geeft 375 uit per scholier ZOETERWOUDE Het „be drag per leerling" voor de Zoe- terwoudse basisscholen zal in het komende jaar belangrijk worden verhoogd. Voor dit jaar was dit door de raad vastge steld op 324,-. In de ontwerp begroting is een bedrag van 375,- opgenomen. De verho ging van 51,- komt neer op bijna 16% hetgeen alleen al voor de bijzondere scholen een hogere uitgave betekent van 31.000,-. Het college heeft zich hierbij laten leiden door de laatstbekende voorlopige lande lijke en provinciale cijfers. Van een eventuele overname door de gemeente van het gym nastieklokaal aan de Schenkel- weg waarvan reeds lange tijd sprake is zal wellicht niets ko men. Het bestuur van de stich ting R.K. Scholen heeft onlangs medegedeeld aan het college de ze lokaliteit in eigen beheer te willen houden. De Onderwijsnota, waarin ook de prognoses voor de uit de nieuwbouwwijken „Hoge Rijn dijk Oost" en Westeinde 11 ko mende kinderen zijn verwerkt, heeft uitgewezen dat er geen aanleiding bestaat om tot uit breiding van de huidige lokalen- capaciteit over te gaan. Hoewel de wettelijke regeling nog niet in het Staatsblad is'verschenen zijn de eerste schreden gezet naar een geïntegreerd openbaar kleuter- en basisonderwijs. De daarbij betrokken partijen stel len zich zeer positief op, Zo is gebleken. Ditzelfde geldt voor het bijzonder onderwijs. Het te stichten multifunctioneel ge bouw aan de Rijndijk is aange meld als civieltechnisch werk ter plaatsing op de provinciale lijst van aanvullende werken. Ook is het plan ingediend bij C.R.M. ter verkrijging van een subsidie uit „de pot" centrale accommodaties. een f leurop bloemencheque dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fleurop-bloemist. NOORDWIJK - De Noord- wijkse architect Hans van Eg- mond heeft een plan ontwik keld voor de vernieuwing van 16 woningen aan de Katwijkse- straat, de LJmuiderstraat en de Egmonderstraat. De Provincia le Directie van het Ministerie voor Vokshuisvesting stemt in principe met het plan en de begroting in. De kosten van de renovatie zullen op rond 50.000 gulden per woning komen. Er van uitgaande dat tenminste drie woningen tegelijk onder handen worden genomen, denkt men dat het karwei ongeveer een jaar zal duren. De verbeteringswerkzaamheden zijn dermate ingrijpend, dat de bevoners tijdelijk elders zullen moe'en worden gehuisvest De extra kosten - de bewoners zul len tweemaal moeten verhuizen - worden op 1000.- per woning geraamd. De gemeente wil deze voor haar rekening nemen en betalen uit het algemeen risico fonds van het woon bedrijf. Uiteraard zullen de bewoners na het gereedkomen van de ver nieuwing wel meer huur moeten gaan betalen. Men raamt de ver hoging op 104,20 per maand. Het plan en ook de financiële consequenties zijn met de bewo ners besproken. Men ging ac- coord, terwijl enkele huurders zich bereid verklaarden niet al leen voor de tijd van de renova tie, maar permanent elders in de gemeente een woning te aan vaarden. Begin volgend jaar zal men met de uitvoering begin- 19T MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT Pagina 5 Uitspraak Raad van State OEGSTGEEST/DEN HAAG - De Raad van State heeft het verzoek tot schorsing van het raadsbesluit over het Oegst- geestse busbanenplan verworpen. Het bezwaarschrift was ingediend door de werkgroep Milieubeheer Rijksuniversiteit Leiden, werkgroep Fiets, ENWB en de vereniging Milieude fensie afd. Leiden. De indieners van het bezwaarschift meenden, dat het verkeer nabij de Leidse Buurt door een drietal opstelstroken zou worden bevoordeeld ten opzichte van het openbaar vervoer. De Raad van State heeft besloten tot het niet-ontvankelijk verklaren van het verzoek tot schorsing omdat het besluit in de gemeenteraad is genomen na een lange periode van overleg en inspraak, terwijl de werkgroepen erkennen, dat het busbanenplan in grote lijnen wèl als een vruchtbare uitwerking van het betrokken project kan worden be schouwd. Geslaagde jubileumviering „Bollenstreek" LEIDEN Het vijfentwintig-ja- rig Jubileum van de Ren en Tour Vereniging de „Bollen streek" is een groot succes ge worden. Afgelopen zaterdag werd in de Flora van Hillegom een receptie gehouden met aan sluitend een feest. Een kleine tegenvaller was wel dat wethou der Meulemans van sportzaken nog geen concrete plannen had voor een eigen parcours voor de Bollenstreek. De andere wieler verenigingen uit de regio Leiden toonden grote belangstelling. Voorzitter Riethoven van Swift overhandigde de jarige een fraaie klok. Riethoven was in zijn toespraak verontwaardigd dat er niemand aanwezig was van de KNWU. Oud wereldkam pioen Adrie van Houwelingen gaf wel blijk van interesse voor zijn oude club. VOORHOUT Gistermiddag werd in de kapel van de BNS het eerste theeconcert van dit seizoen georganiseerd door de Volksuniversiteit Voorhout ge geven. Het kwartet koperblazers bestaande uit Jan Schut (trom pet), Hans Baron (trompet), Ni co Rensen (trombone) en Peter Krieg (trombone) bracht muziek uit de periode van 1400 tot nu met zowel klassieke als moder ne muziek. Aangezien deze con certen worden gegeven in het kader van de V.U. Voorhout ontbrak een educatief tintje niet, in de vorm van een korte uitleg over de instrumenten en de muziek, gegeven door de di recteur van de Muziekschool Bloembollenstreek, Wim van Duyn. Geopend werd met een Intrada van Herbert Beuerle, gevolgd door een stukje van Andrea Ga- briële en een Kerstkoraal van Samuel Scheidt, die in Amster dam compositie studeerde bij Sweelinck. Zoals gezegd bestaat er weinig muziek en zeker weinig kamer muziek voor koperblazers, zodat het kwartet zijn toevlucht had genomen tot een compositie van Ludwig von Beethoven voor strijkkwartet, getransponteerd door J. D. Corley. Blijkens het enthousiasme van het publiek was het een schot in de roos. Het na de pauze gespeelde „Fantasy for Brass quartet" van Mc. Cabe bestaan de uit de delen Chorale en Fug- hette was een verukkelijk stuk SASSENHEIM Het tweede Goldfusz-concert van dit sei zoen bracht vrijdagavond de handen weer op elkaar. De koorzang van de Ma tinencan to rij van de Amsterdamse Thomaskerk was uitstekend. Het orgelspel van Jan Jong- piervuit Purmerend deed er niet voor onder. Onder de aan wezigen was ook burgemees ter Kret van Sassenheim. NOORDWIJK Ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan heeft de afdeling Noordwijk van de Internationale Vereni ging Philatelica in het Zinger Hotel een jubileumtentoonstel ling opgezet. Zij werd gister avond door burgemeester mr. J. M. Bonnike geopend. De expositie munt uit door haar overzichtelijke opstelling, goe de belichting en voortreffelij ke accommodatie. Zeer velen kwamen gisteravond reeds een kijkje nemen. Vanavond kan men terecht tot 10 uur en mor gen van 9 uur 's morgens tot 7 uur. De toegang is gratis. LISSE Postduiven uit de gehele regio waren zaterdag bijeengebracht in 't Trefpunt in Lisse, waar een expositie werd gehouden door de Lisse- se Postduivenvereniging De Oude Blauwband. Honder dachttien deelnemers hadden in totaal 472 duiven aange voerd. Bij de keuringen werd bad voor 16-jarige en ouder van 1,80 naar 1,95. Jonger dan 16 jaar bedroeg het tarief 1,20 dit wordt 1,30. De gezinskaarten voor het nieuwe sei zoen gaan omhoog van 103,- naar 110,-. In de voorverkoop over enkele maanden zal de prijs hiervan 94,- bedragen tegen 88,- in het afgelopen seizoen. Kaartjes voor een enkelbad gaan resp. van 2,40 naar 2,55 en van 1,55 naar 165. Valkenburg wil besluit GS aanvechten VALKENBURG Burgemees ter en wethouders van Valken burg willen in beroep bij de kroon omdat Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hun tota le goedkeuring aan het plan „Dorp 1974" hebben onthouden. Het college acht het van groot belang dat de Hoofdstraat in Valkenburg plaatselijk wordt verbreed tot zes meter en meer. „Dat GS onder meer hieraan zijn goedkeuring niet heeft ge geven, betreuren wij zeer. Dat heeft ongetwijfeld ernstige ge- volgen voor de toekomst t.a.v. j de verwerking van het verkeer en een goede doorstroming daarvan", meent het college van i Valkenburg. Zij stellen de raad i tijdens de vergadering van dins dag 30 november voor het colle ge te machtigen in beroep te gaan bij de kroon. De kans be staat volgens b en w dat de provincie geen geld geeft voor de reconstructie van deze weg, nu zij goedkeuring aan de re constructieplannen heeft ont- hm iHptï Bromfietsers botsten frontaal SASSENHEIM Twee brom fietsers kwamen zaterdag fron taal met elkaar in botsing op het rijwielpad op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Leidse- vaart. Beide bromfietsbestuur ders, een 16-jarige inwoner van Oegstgeest en een 26-jarige in woner van Noordwijk, moesten worden opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. De heer G. J. Vogelaar is vrij dagmiddag in Zoeterwoude on derscheiden met de Orde van Oranje Nassau in zilver. Dat gebeurde bij zijn afscheid uit gemeentedienst bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Enkele maanden gele den was de heer Vogelaar 40 jaar in overheidsdienst welk ju bileum tegelijk werd gevierd Burgemeester Detmers van Zoe terwoude roemde het werk van de heer Vogelaar als opzichter bij de dienst gemeentewerken en reikte de koninklijke onder- scheiding uit (zie foto): Secreta ris Wingelaar sprak namens de personeelsvereniging en bood cadeaus aan die hem als knutse laar waarvan ook binnen het gemeentehuis altijd een dank baar gebruik werd gemaakt goed van pas zullen komen. Tij dens de bijzonder geanimeerde bijeenkomst werd de levensloop van de scheidende en jubileren de functionaris in dichtvorm ge schetst door mevr. Marja Bos- de Man. muziek. Het was een zeer ge slaagd concert waarvan de circa 80 toeschouwers naar waarde hebben genoten. In het streven om zoveel moge lijk instrumenten aan bod te laten komen bij deze zondag- middag-theeconcerten, zal eind januari 1977 in de Hervormde kerk in Voorhout een orgelcon cert worden gegeven door de Sassenheim se organist Hans van Nieuwkoop. ROELOFARENDSVEEN Het overbekende „naar de knoppen gaan" heeft het sinds het weekend zijn over het algemeen negatieve klank verloren. Althans voor de Alkemaders, want zaterdagmorgen om negen uur gingen in de Populierenstraat 6 in Roelofarendsveen de deuren van Alkemades enige echte liever naakt dan namaakzaak „De Knoppe" open. Trotse eigenaar (en waarom ook niet) Leo Pallandt die eerder dit jaar Alkemade met medewerking van bakker Van Rijn de natuur- brood-primeur bezorgde, brengt vanaf heden zonder enige omhaal (de zaak werd ook niet geopend, maar ging gewoon open) gezonde levensmiddelen, echte wol, verantwoord speelgoed, zelfgemaakte sieraden en eigenhandig geplukte strobloemboeketten aan de man. Kortom, gezonde eerlijkheid kent geen tijd. Waarom? „Kijk, voedsel, kleding, en speelgoed kopen is geen kunst", meldt Leo Pallandt opgewekt, „maar het kan ook anders. Beter". Een welgemeend advies van Leo Pallandt om gerust eens naar „De Knoppe" te gaan. Kopen hoeft niet, kijken mag. kampioen G. Arendsman uit Nieuw Vennep, gevolgd door A. Rosmolen en J. Oosterlee, beiden uit Valkenburg. De schoonste duif was van C. Gijsman uit Leiden, de schoonste oude doffer van C. Witteman uit Lisse, de schoon ste jonge doffer van Th. v.d. Ploeg uit Lisse. ZOETERWOUDE Bij de in tocht van Sint Nicolaas die zaterdag door de winkeliers vereniging WIZO werd georga niseerd, was voor het eerst ook de Weipoort betrokken Een misverstand daarbij was dat de Goedheiligman per boot vanaf de Noord Aa via de Weipoortse Vliet zou ko men. De Sint maakte zijn rit echter op zijn schimmel en stapte nabij de Ommedijk met zijn gevolg over in de bus. Op' de Miening werd hij bij de ambtswoning welkom geheten door burgemeester Detmers. Daarna begon de Sint aan zijn intocht in het dorp waarbij de twee Pieten royaal met peper noten strooiden. Muzikaal werd dit alles begeleid door de drumband VIOS met het ma- jorettenpeloton. In 't Centrum aangekomen ontving de Sint eerst persoonlijk de kleintjes waarna er voor de kinderen van de lagere klassen een film voorstelling was. Zaterdagavond vond in Ons Huis de eerste trekking plaats van de prijzen die door de aangesloten WlZO-zaken zijn beschikbaar gesteld. De hoog ste van de vele geldprijzen, 250,-, ging naar C. J. v. Veen, Kerklaan 49. AARLANDERVEEN In een goed bezet Dorpshuis vond dit weekeinde de prefnie- re plaats van de Amerikaanse klucht „Mag ik u voorstellen",, van de Amerikaanse schrijver Jay Tobias. Onder leiding van de regisseur W. Herr, werden de rollen op prima wijze vertolkt door: Niek Groot; Joke Zuidam; Trudy Koot; Kees Zuidam; Joop van Zijll; Mar Kagie- Bakker; Dikkie van Zijll-Zuid- am; Gert Angenent; Cock Poelwijk-Vergeer; Coby Ver boon-Groot en Loes Hijman. De IJsvereniging Rijpwetering vierde dit weekeinde het 75-jarig bestaan. Men hield een druk bezochte receptie. Op de foto het bestuur van de jubilerende vereniging.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5