Leiden verspeelde bijna 175 mille aan subsidie LAK nam afscheid van C. van Heerden Uit het politierapport Concertino Unisono: technisch vernuft Overdonderend koffieconcert Donateursconcert Harmoniekapel klonk als een klok I i||. MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 De Stille Rijn met de „kostbare" walmuren. VORIG COLLEGE DEED „VOORWAARDEN" AF ALS KENNISGEVING (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De commissie voor de reke ningen is na een onderzoek van ruim anderhalf jaar tot de conclusie geko men, dat bij de subsidieaanvrage voor het herstel van de walmuren langs de Stille Rijn in 1970 het toenmalige colle ge danig tekort is geschoten. De ge meente Leiden verspeelde bijna een subsidie van 175.000 gulden door over de verbreding van de walmuren geen overleg te plegen met de rijksdienst voor de monumentenzorg. Voor de herstelwerkzaamheden aan de walmuren langs de Stille Rijn verleende de raad der gemeente Leiden op 11 mei 1970 een krediet van 2.101.000 gulden. Op een suggestie van een ambtenaar van de rijksdienst voor de monumen tenzorg en op advies van de directeur van de dienst gemeentewerken vroeg het vorige college in 1970 voor deze •herstelwerkzaamheden een subsidie aan bij het ministerie voor Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk. Deze sub sidie werd door de rijksdienst voor monumentenzorg ook toegekend mits met deze dienst overleg werd gepleegd om de verbreding van de wal, zoals deze in het plan voor de herstelwerk zaamheden voor de walmuren was op genomen, tot een minimum te beperken. De commissie voor de rekeningen, be staande uit de raadsleden Van der Horst (PvdA), Vink (CDA), Kuijers (WD), Beijen (PPR-D'66), Houtman (SGP-GPV) en Hoeven (CPN) conclu deert in zijn rapport, dat het vorige college op deze gestelde voorwaarde niet heeft gereageerd. Kennisgeving De brief, waarin de voorwaarden wer den vermeld en de rijksdienst een subsi die van ruim 72.000 gulden verleende, werd door het college slechts voor ken nisgeving aangenomen. Aan de subsidie van de rijksdienst voor monumenten zorg was automatisch gekoppeld een subsidie van de provincie Zuid-Holland en een vanwege de verfijningsregeling monumenten, waardoor de totale subsi die 175.000 zou bedragen. De brief van de rijksdienst werd echter niet doorge speeld aan de dienst gemeentewerken en aan deze dienst is ook niet medege deeld dat de rijksdienst voor monumen tenzorg bezwaar maakte tegen de ver breding van de wal. De subsidiale rege ling van de Rijn. Door ambtenaren van de toenmalige afdeling (Volkshuisvesting) en Openba re Werken is naar voren gebracht, dat de versmalling van de Rijn voortvloeide uit het Wegen -en Baisplan van 1961 en dat de brief van de rijksdienst voor wat betreft de subsidiale voorwaarden een zekere vaagheid in zich droeg. De com missie voor de rekeningen is echter van oordeel, dat uit dat plan uit 1961 niet automatisch voortvloeide dat het water ter plaatse van de Stille Rijn versmald moest worden. Bovendien stelt de com missie in zijn rapport, dat de brief van de rijksdienst aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Gironummer Na het beëindigen van de werkzaamhe den aan de walmuren langs de Stille Rijn werd het ministerie een definitieve beslissing gevraagd inzake de in princi pe toegekende subsidie. Tegelijkertijd (juni 1973) verzocht de gemeente Leiden de minister om een ander plan voor onder meer de vernieuwing van walmu ren, waardoor een krediet van vier en een half miljoen was gevoteerd, ook te subsidiëren. In maart 1974 deelde de verantwoordelijke minister de gemeente Leiden echter mede, dat van het ge vraagde overleg over de verbreding van de wallen geen sprake was geweest en dat daardoor voor de reeds uitgevoerde werken geen subsidie werd verleend. Dit was voor het college aanleiding om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van diverse communicaties toornissen tussen de verschillende afde lingen op het stadhuis. Mede op advies van ambtenaren van de rijksdienst voor monumentenzorg werd daarna door de gemeente Leiden we derom een verzoek om subsidie inge diend. In december 1975 verzocht de rijksdienst voor de monumentenzorg aan de gemeente Leiden om een gelde lijke verantwoording van de werkzaam heden aan de Stille Rijn. Een aardig jdetail is, dat de rijksdienst tegelijk op gave vroeg van het gironummer van de gemeente Leiden, waarop de eventueel toegekende subsidie gestort kon wor den. Zes maanden later het is dan inmid dels juli 1976 stuurt het huidige college dan eindelijk die geldelijke ver antwoording. De commissie verwijt het huidige colle ge in zijn rapport dan ook de trage handelswijze bij het afleggen van die geldelijke veranwoording. Zinnetje Het CDA-raadslid Vink ging als enig commissielid niet accoord met het uit gebrachte rapport. Hij had in het rap port duidelijk gesteld willen zien, dat een subsidiëring van het Stille Rijn-pro ject nog steeds mogelijk is. Het wegla ten van dat ene zinnetje, waarin die mogelijkheid extra tot uitdrukking was gebracht, was voor Vink aanleiding zich niet acooord te verklaren met de inhoud van het rapport. Eenzelfde toevoeging wenste ook het raadslid Houtman (SG P—GPV), maar hij verklaarde zich ui teindelijk toch accoord met de inhoud van het rapport. o. 9J '.30 1 Op* yj- LEIDEN Staatliches Puppen- und Pantomimentheater Bratis lava, Bohdan Slavik Concertino Unisono was weer eens iets heel anders in de Leidse Schouwburg zondagavond. Zij speelden „Die verloren Melo die", een verhaal over drie clowns en een schoonmaakster die gegrepen door een fluitme lodie, de achtervolging inzetten op het jongetje dat deze melo die produceert. Het hoofdbestanddeel van Con certino is de vernuftige tech niek. öp het voorplan brengen vier mimespelers de clowns en le werkster tot leven, achter vordt het poppenspel vertoond. :oms lopen die twee plans in •lkaar over; een clown in het ichterplan, of een voorwerp. c.q. de knaap, wordt naar voren gehaald. Dat zijn technisch ge zien natuurlijk spannende mo menten. De indruk van het ge heel: soms een tekenfilm, dan weer iets hallucinerends of illu sionistisch en tenslotte ook wel gewoon pantomimetheater. Jammer is, dat te veel de na druk op de techniek is komen liggen. De verrassing daarvan is na een half uur kijken voorbij en dan blijft er niet veel over. Het technisch vernuft heert poe- zie en sprookjesachtigheid ver drongen. Ook is ieder gebruik van spanning en daarmee iedere spanningsopbouw afwezig. De voorstelling van Concertino Unisono is zodoende geen unie ke ervaring geworden. Dat is spijtig, wanneer tegelijkertijd zo'n voorstelling laat zien, wat er met theatertechniek niet alle maal te bereiken is. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft vrijdag te kampen gehad met een stroomsto ring. De oorzaak was een om onbekende reden uitgevallen transformator. Drie noodaggregaten vingen het electriciteitsverlies op tot zaterdag, toen de transformator weer kon worden hersteld. Een driejarig kind werd vrijdagmiddag door een hond aangevallen in de Molenstraat. De peuter liep verscheidene wonden aan het hoofd op en moest onder doktersbehandeling worden gesteld. Een 14-jarige jongen is in de nacht van vrijdag op zaterdag op heterdaad betrapt bij het inbreken in het winkelcentrum „De Kopermolen" in de Merenwijk. De jongeman had reeds drie winkels bezocht en droeg aanzienlijke buit bij zich. Afge zien van de diefstallen bleek hij ook nog op vrijdag twee auto's te hebben ontvreemd. Hij is in verzekerde bewaring gestld. Zaterdag werd eveneens een dief betrapt. Een 19-jarige Leidenaar trachtte in te breken bij „Net- torama" aan de Haarlemmerweg. Hij werd al gegrepen voordat hij zich aan de goederen kon vergrijpen. Een onoplettende automobilist reed zaterdagavond regelrecht in de Morssingel. De man had zijn auto geparkeerd op het parkeerterrein bij het museum van Volkenkunde aan de Steenstraat. Toen hij van zijn beslommeringen terugkeerde bleek het toe gangshek te zijn afgesloten. In een poging al omrijdend toch nog weg te komen raakte hij te water. De man bleek ongedeerd. Zoals bekend heeft de stichting voor kabeltelevisie in de Meren wijk zich onlangs fel afgezet tegen de werkgroep. De SKM gaf daarbij te kennen rn^er te voelen voor aansluiting ontvangstmogelijkheden voor Oegstgeest. De SKM beschuldig de wethouder Van Aken tevens van oneigenlijk gebruik van ge meenschapsgelden. De SKM heeft de uitnodiging afgewezen omdat men de datum voor het gesprek op een te korte termijn was gepland, zodat rug gespraak met bestuur niet meer LEIDEN Uiteindelijk werd het toch nog Antoine Oomen op de piano we kennen hem hier in Leiden al van zijn subtiele omspelingen bij „Poëzie Har dop" programma's, die na ziekte de prettige taak op zich kon nemen Harro Ruysenaars te be geleiden. Deze cellist heeft in de paar jaar dat hij aan het werk in niet ten onrechte een goede naam gekregen. Weinig cellisten komen er toe zich te manifeste ren buiten orkestverband, maar hij soleerde al menigmaal en toonde daarbij grote veelzijdig heid. Op het programma dat Antione Oomen en Harro Ruysenaars uitvoeren tijdens het K. en O-koffieconcert in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal stonden werken die men in het goede Leiden zelden te horen krijgt: de Suite Italienne van Igor Stra vinsky en de Sonate 1914 van Anton Weber die als schets is geschreven voor de later gecom poneerde. en nu vergelijk ender wijs aansluitend uitgevoerde Drie kleine Stücke; jammer dat de Sonate van Matthijs Vermeu- mogelijk was. Ook stelt men dat de SKM-stellingname ten aan zien van de Leidse problematiek en die van de „stichting Mast" inmiddels genoegzaam bekend zijn. „We hebben daaraan op dit moment eigenlijk weinig toe te voegen", aldus de brief van de SKM aan de voorzitter van de werkgroep kabeltelevisie. In dit schrijven stelt de SKM tevens, geen verplichting tot geheim houding te accepteren indien er eventueel een gesprek tussen de SKM en de Leidse werkgroep zal plaats hebben. op Cleveringa- leerstoel LEIDEN - Prof. M.H. Gans heeft met een oratie, getiteld „De joden in Nederland" het ambt aan de Leidse universiteit aanvaard van buitengewoon hoogleraar in de geschiedenis van joden, vooral in Nederland na 1900. Prof. Gans bezet in deze functie de zogenaamde Cleveringaleerstoel. Deze leerstoel, die in 1970 werd ingesteld en waarop eerder prof. dr. B. N. Seijes en prof. dr. J. Tinbergen hebben gedo ceerd is vernoemd naar prof Mr. R. P. Cleveringa. die op 26 november 1940 een protestrede hield tegen de afzetting door de bezetter van joodse hoogleraren. Prof. Cleveringa werd toen gearresteerd en de universiteit werd voor de verdere duur van de oorlog gesloten. len uit 1918 moest vervallen, al bracht de vervangende Elegie van Fauré eenieder in verruk king. Met de Sonate in A. gr.t. opus 69 van Ludwig van Bee thoven werd op hoog niveau gestart. Een veeleisend werk met veel elementen van Van Beethoven 's rijpste muziek: in goede samenwerking brachten de twee vertolkers met groot gevoel voor dynamiek alle ui teenlopende emoties tot soms in het uitzinnige toe zeer beheerst over. Met diezelfde bekwaamheid openden zij een heel andere mu zikale wereld, die van de dode- cafonie. de reeksen van twaalf tonen waarmee Webern werkte. Hoewel deze stijl voortvloeit uit de atonaliteit heeft Webern de prachtigste composities geschre ven: schimmig, maar zeer door zichtig en expressief. Hoewel kort van duur maakte de indrin gende vertolking ervan deze kwaliteiten goed duidelijk. Welke mogelijkheden de cello in zich heeft werd tenslotte over rompelend aangetoond met de Suite Italienne. een werk met nagenoeg dezelfde inhoud als het beroemde Pulcinella voor orkest, beide geschreven door Stravinsky op thema's van Per- golesi. Ongetwist een meester werk. dat we niet vaak genoeg kunnen beluisteren. Met het op treden van Oomen en Ruyse naars was het een eersteklas belevenis. PAULA KONING LEIDEN Een belangrijk deel van het gezicht van het LAK werd de afgelopen jaren bepaald door haar zeer explosief werkende artistiek- coördinatrice Cytha van Heerden. Veel van wat er nu tot stand is gekomen, is het resultaat van haar rusteloze werkzaamheid. Vanaf 1 decem ber zit Cytha niet meer in het kleine kantoortje naast het theater. Op zeer eigen wijze nam het hele LAK zaterdagavond afscheid met een Fies ta Cythana, een fraai showprogramma, in een stijl die Cytha's geliefde theatervorm benader de. Het meest verrassende was het veelkoppige Hoppezak Ballroom Orchestra waar vind je dat tegenwoordig nog. Jan Kijne had de uit verschillende groeperingen afkomstige strij kers, blazers, en leden van de vocal-backing- group, die ene eenzame drummer en zijn eigen combo, tot een coherent geheel gesmeed, dat de eventueel zwakkere programma-onderdelen goede ondersteuning kon bieden en de sfeer van een Amerikaanse show mogelijk maakte. Maar eigenlijk waren die zwakkere delen er niet echt. Wetenschappers, voorzitters en oud-voorzitters, oud-penningmeesters, studenten en afgestu deerden, leden en oud-leden van ra ma- drama- andere besturen en oude hartsvriendinnen, zij allen toonden aan dat theater, ook hetzelf spelen, iets is dat voor iedereen is weggelegd. In hun creaties van verschillende soorten zan gers, mime-spelers, clowns en cabaretiers bewe zen zij hun waardering voor de vertrekkende en boden de bezoekers een gevarieerd variété. Cytha van Heerden sprak geroerd een geïmpro viseerd dankwoord en bood het LAK een stati ge spiegel aan. Zijzelf werd verblijd met een niet al te figuratief kunstwerk. Daarna kon het feest zijn voortzetting vinden tot in de kleine uurtjes onder de Caraïbische begeleiding van Ritmico Especial. PAUL VAN DER PLANK De Harmoniekapel in vol ornaat LEIDEN Muziekmaken gaat ook niet voor niets, daarvoor is geld nodig, en daarom is het fijn dat er donateurs zijn. Als dank voor de medewerking en daadwerkelijke steun heeft de Katholieke Leidse Harmonieka pel zaterdagavond een speciaal Donateursconcert weggegeven dat klonk als een klok. Voor een volle zaal met actieve en trouwe meelevenden was het complete harmoniecorps aange treden, zodat het podium tot in alle uithoeken bezet was met de enthousiaste blazers en trom melaars onder leiding van diri gent D. L. van Ooijen. En dat was nog maar de podiumbezet ting; want in een groot deel van de zaal zelf viel nog meer te beleven; daar paradeerde het majorettenpeloton, aangevoerd door Miss Majorette Nicolette en begeleid door de drumband. Het afgelopen jaar heeft de Katholieke Harmoniekapel op diverse concoursen laten zien dat ze wat waard is door in de prijzen te vallen. De afdeling muziek kreeg een prijs in de afdeling Uitmuntendheid en de Majorettes met de Drumband liepen met eerste prijzen weg. Geen wonder als je hoorde wat men zaterdagavond presteerde. Er werd fameus goed geblazen, zowel in ensemblewerk als door solisten. Zeer verzorgd werk, waardoor de mooie arrange menten helder hoorbaar waren. Vlotte melodieën kregen we te horen in uiteenlopende stijlen van Rock tot Dixieland, of ge woon bekende melodieën als Swannee River, gearrangeerd door P J. van Zijp, en The Enterainer, het wijsje uit „The Sting" in een arrangement van K. Kokelaar. De Hoornblazers, ook weer een groep apart van de veelzijdige kapel, gaven sa men met de Drumband een schitterend staaltje van blaas- techniek weg. De mensen die al dan niet ach ter de schermen eraan werken dat de Katholieke Harmonieka pel van jaar tot jaar op dit niveau blijft meedraaien wer den terecht nog even in het zonnetje gezet en gehuldigd met een bloemetje of een fles. Die eer viel te beurt aan mevrouw Wijmer, die de Majorettes alles bijbrengt, aan Tamboer Maltre Theo Arends, natuurlijk aan de dirigent de heer Van Oijen, en niet te vergeten aan „Ome Piet" oftewel de heer Van Zijp, die vele functies heeft in de kapel. PAULA KONING Tarieven belasting onroerend goed omhoog LEIDEN - Het college van b en w stelt de gemeenteraad bin nenkort voor de tarieven van de onroerendgoedbelasting in 1977 op te trekken. De op brengst van de onroerendgoed belasting goed belasting in de gemeentebegroting voor 1976 is geraamd op 12 miljoen gulden. Rekening houdende met een stijging van vijf procent van de economische waarde van de on roerende goederen is bij onge wijzigde tarieven voor 1977 een opbrengst aan onroerendgoed- belastingen te verwachten van 12,6 miljoen gulden. B en w achten het evenwel noodzakelijk de opbrengst te verhogen tot 13,86 miljoen gulden. In 1976 bedroegen de tarieven voor ge bruikers ƒ3,- voor elke 3.000,- van de economische waarde van de gebouwde onroe rende goederen en 9,- voor de eigenaren. Wanneer koninklijke goedkeuring is ontvangen en wanneer de gemeenteraad er mee akkoord gaat, zullen de ta rieven in 1977 gesteld worden op 3,30 voor gebruikers en 9,90 voor eigenaren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3