Belangenorganisaties: "Breuk niet te lijmen" Sectie betaald voetbal weer aan het „vooruitschuiven" Veel geschreeu maar weinig wei Blamerende gang van zaken in betaald voetbal SPOMI I tilBUNE Peter Kemper in tuchtcommissie Amateurvergadering komt niet tot daden Geen commentaar LEIDSE COURANT Het moment waarop voor het voetbal in Ne derland en het betaald voetbal vooral een bla merende situatie ont staat. Drs. Martin Snoeck, lid van de structuurcommissie eist het woord nadat dit Guus Couwenberg (rechts), voorzitter van deze commissie, is ge weigerd. Mr. Hogewo- ning wenst niet in te gaan op de terechte verzoeken „het een en ander recht te zetten wat Hogewoning ver keerd deed", waanra alle vertegenwoordi gers van belangenor ganisaties (WCS, WON, BSBV en FBO) de vergaderzaal veria- ZEIST. Het is eigenlijk jammer dat prof. Christiaanse zaterdag niet aan wezig was op het KNVB—sportcen trum in Zeist. De brave man zou dan met eigen ogen hebben kunnen zien welk chaos het op het ogenblik is in het betaalde voetbal. Van ordelijk beleid is allang geen sprake meer, laat staan dat er op niveau nog samengewerkt kan worden tussen de diverse belangenorganisaties in het betaalde voetbal. Het liep zaterdag allemaal weer eens gigantisch 'git de hand. Lang verliep de vergadering be taald voetbal tamelijk rustig, er was in ieder geval van een algehele aanval op het beleid van het sectiebestuur geen sprake. Tot het interim—rapport van de structuurcommissie aan de orde kwam. Toen bleek dat het betaalde voetbal aan een van de meest dringende voor waarden van het rapport eensgezindheid binnen eigen gelederen en verregaande samen werking met de belangenorganisaties" niet kan voldoen. FBO-voorzitter Guus Couwenberg, ook praeses van de structuurcommissie, vroeg aan de sectie voorzitter het woord om een toelichting te mogen geven op het interimrapport, wat door Hogewoning bruusk geweigerd werd. Regle mentair op juiste gronden in de vergadering betaald voetbal hebben de belangenorganisaties geen recht van spreken maar psychologisch een blunder van de eerste orde, omdat de gevolgen van die weigering voorspelbaar waren. Weglopen De tot dat moment vredige vergadering veran derde dan ook binnen de kortste keren in een complete chaos, culminerend in het weglopen van de diverse belangenorganisaties, de FBO (werkgevers), de WCS (spelers) de BSBV (scheidsrechters) en de WON (trainers). De heftig gëemotioneerde voorzitter van de WCS, Martin Snoeck, later. „Hogewoning heeft de mond vol van samenwerking en inspraak. Dan is het toch gewoon belachelijk dat wij niet verlaat de vergadering. -ZEIST In de tuchtcommissie betaald voetbal heeft zitting genomen Peter Kemper (oud-speler PSV) die in de vacature C. Kuys werd benoemd. De aftredende leden J. Bijleveld, J. v.d Gijp en mr. J. W. Jansen werden bij acclamatie herkozen. ZEIST De algemene vergadering amateurvoetbal, zater dag in Zeist bijeen, riep onwillekeurig vergelijkingen op met een bokser die een heel grote mond heeft maar In werkelijkheid niet verder komt dan het geven van plaag stootjes. De kans dat hij als gevolg hiervan zelf knock out gaat, is dan ook groot. Bezien tegen de achtergrond van de vergadering gebeurde het volgende. Bl] het zwaarste punt op de agenda „Het financieel verslag over het bondsjaar '75-'76" oftewel de „affaire-Burgwal" gaven enkele afgevaardigden, het zijn overigens altijd dezelfden die naar voren komen, blijk yan hun ongenoegen over het door het bondsbestuur gevolgde beleid. Het verst gingen de heren Dusee (afdeling Leiden), Troost (zaterdagvoetbal) en Willems (afdeling Limburg). Door Du see en Willems werd aangekondigd dat door hen op de algemene bondsvergadering van 11 december een motie van wantrouwen tegen het bondsbestuur zou worden ingediend. De heer Dusee zei onder andere het onbegrijpe lijk te vinden dat het bondsbestuur de eer niet aan zichzelf had gehouden en inmiddels was afgetreden. Ook bij Hennie Troost was een groot aantal vragen gerezen. Hij kon zich niet voorstellen, dat het Bondsbestuur de financiële commissie zomaar voorbij was gelo pen. Evenmin begreep hij waarom er van de kant van de heer Burgwal geen enkel verweer was gekomen „Had hij soms een zwijgplicht?" zo vroeg hij zich af. „Wat bezielde het bondsbe stuur de afgevaardigden tijdens de bijzondere algemene vergadering als kleine jongens naar huis te sturen. Staan zij echt niet meer in de realiteit? Er is nu een kweekvijver geformeerd waarin de geruchten omhoogschieten als lucht bellen in een moddersloot. (Van onze sportredactie) ZEIST Tijdens de algemene vergadering amateurvoetbal vroeg Hennie Troost zich af waarom elk weerwoord van de heer Burgwal in de beken de „affaire" uitbleef. Het ant woord van de heer Kaster- mans: „In de afwikkeling van het Contact tussen de KNVB en de heer Burgwal is een clausule opgenomen dat hij zich van elk commentaar in negatieve zin zal onthouden, tenzij hij zich aangevallen voelt door de KNVB". EE ai in .mogen haken op tijdens de vergadering verkondigde pertinente onwaarheden. En dat alles gebeurt op het bekende, denigrerende Hogewoning—toontje. Vind je het dan vreemd dat wij het met dit sectiebestuur niet meer zien zitten". Guus Couwenberg, de over het algemeen ioch uiterst rustige en beheerste voorzitter van de FBO: ..Het was helemaal niet schokkend wat ik wilde zeggen. Het betrof slechts een korte toelichting, zoals Jos Coler eerder in zijn functie als lid van de commissie—Christiaanse had gedaan. Ook Coler heeft officieel geen spreek recht. Hij mocht echter wel het woord voeren, Het verweer van Jacques Hogewoning na dit alles was: „Bij het bespreken van het interim rapport komen allerlei emoties los. Daarom leek het me niet verstandig om iedereen het woord te geven. Diepgaande besprekingen kunnen in een later stadium altijd nog gevoerd worden". Niet te werken Voorlopig blijft het echter de vraag of het overleg tussen het sectiebestuur betaald voetbal en de belangenorganisaties ooit nog wel op gang zal komen Na de voor het voetbal in zijn totaliteit blamerende gang van zaken in Zeist lijkt het niet waarschijnlijk dat alle partijen op korte termijn in een nuchtere sfeer om de tafel gaan zitten om.een positieve bijdrage te leveren aan het gezondmaken van hét betaalde voetbal En dat alles maakt het op dit moment ook onwaarschijnlijk dat het betaalde voetbal op korte termijn door de overheid gesubsidiëerd zal worden. Guus Couwenberg: „Ik vrees ook dat deze breuk niet meer te lijmen valt. Ik zie in ieder geval geen opening meer om zinnig te onder handelen". Karei Jansen, secretaris—generaal van de WCS „Het betaalde voetbal kan subsidie wel op haar buik schrijven, hoe triest dat ook is. Ik zie geen heil meer in overleg met het sectiebestuur. Deze vergadering heeft onze nota van vorige week onderstreept. Met Hogewoning en zijn maatjes valt niet te werken". ROB HARTOG De "heer Troost haalde eveneens fel uit naar bondsvoorzitter Meuleman, die als toehoorder de vergadering bijwoonde. „Het was zijn taak als voorzitter er zorg voor te dragen dat de reglementen worden nageleefd. Ik ga uit van zijn goede trouw, ik ben wel met blindheid geslagen". De heer Troost wilde niet overgaan tot een motie van wantrouwen „omdat niet was gebleken dat het bondsbéstuur bepaalde hande lingen bewust had nagelaten". Wel kondigde hij aan tijdens de t ring een tweeledige motie in te dienen met de volgende strekking: een motie van afkeuring inzake het gevolgde beleid met betrekking tot de heer Burgwal; een motie met betrekking tot het instellen van een Onpartijdig onderzoek. In deze had hij gedacht de commissie van beroep op te dragen een onderzoek in te stellen naar de rechtvaardiging van de gronden die hebben geleid tot het ontslag van de heer Burgwal. Fering ongetwijfeld een dankbare blik van voo zitter Jo van Marle heeft opgeleverd. En daa mee was het pleit vrijwel beslecht. De vergadi f ring ging met het voorstel van Herman Fering ^ccoord. Niemand kwam naar voren om hamer» se de gehele vergadering een motie dienen, niemand wees erop dat de afgevaardi den voor de amateurs in de bondsvergaderir tot een bepaald stemgedrag verplicht zoudt kunnen worden als de vergadering daarop aan drong. Pas toen de heer Hartsuiker als lid v: de financiële commissie vroeg of het financia verslag al dan niet goedgekeurd was, ontstor weer rumoer. Na enige discussie besloot vergadering inderdaad de stukken goed te keuL ren onder opschortende voorwaarden wat b treft de beruchte achthonderdvijftienduizen gulden. Kortom; veel geschreeuw en weinig wc )c I Gematigd Gematigder geluider werden gehoord van Nico de Doelder (afdeling Den Haag) en Herman Feringa (LBA) De Doelder: „Niemand kan er om heen dat bij de amateurs een gevoel van onbehagen heerst. Desondanks „zie ik in de onmiskenbaar foute gang van zaken geen aanleiding het bondsbe stuur naar huis te jagen. De resultaten van een motie van wantrouwen kunnen een chaos te weeg brengen waar niemand binnen de KNVB mee gedierid is." Tegen die achtergrond bezien bracht De Doelder de volgende drieledige motie, ook in te dienen tijdens de bondsvergadering, naar voren: het stellen dat er aanleiding was een gevoel van' onbehagen uit te spreken; dat desondanks net vertrouwen in het bondsbestuur niet werd opgezegd; dat het bondsbestuur wordt verzocht maatregelen te nemen teneinde een dergelijke situatie in de toekomst te voorko- Herman Feringa, in de wandeling wel het weer mannetje genoemd, bracht naar voren dat het niet juist was alle kritiek over de „affaire-Burg wal" uit te strooien over het hoofd van het bestuur amateurvoetbal. „Dit is een zaak van het bondsbestgur en de bondsvergadering is de enige plaats waar de kritiek naar voren gebracht moet worden". Een stellingnam'e die Herman Rede Tijdens de vijf uur durende vergadering ge beurde echter nog meer. In zijn zeer lai openingsrede haalde voorzitter Jo van Marl tal van zaken aan die het amateurvoetb bezig houden. Hij kondigde aan dat in samenwerking met d n grootste tien sportbonden een onderzoek ziieer gedaan op amateurwedstrijden voor het totofo^ muiier. Ook ging Jo van Marle in op de am: teurbepalingen. „Zonder mij te willen mengen in het befell van van de commissie voor amateurisme! sirafcommissie en commissie van beroep, duril ik te stellen dat wij allen geen herhaling willenl"' van een zaak, die wordt gekoppeld aan de|r' naam RVC." „In internationaal opzicht zijn de verhoudingen scheef gegroeid. Het bestuur amateurvoetbal Is van mening dat de hoogste prioriteit moet B worden gegeven aan een studie op korte termijn van amateurbepalingen, daarbij in acht nemend de internationale verhoudingen. Historisch Met een enkele amendering ging de vergade ring verder accoord met het nieuwe regiemen amateurvoetbal. Hiermee behoren de drie sec ties tot het verleden en kent men nog slecht! het amateurvoetbal. Een historisch moment. Bij de rondvraag kon geconstateerd worden dat het grootste deel van de afgevaardigd» slijtageslag niet had overleefd en er de voorkeui •aan had gegeven aangenamer lokaliteiten op te zoeken. Met een forse hamerslag en een zucht van opluchting besloot Jo van Marle daarop de vergadering. Niet voor het eerst had de vergade ring zich met een kluitje in het riet laten sturen PAUL HOVIUS ZEIST Enige dagen voor de drieëntwintigste algemene verga dering van de sectie betaald voet bal maakten WCS en WON be kend dat samenwerking met het bestuur betaald voetbal onmoge lijk was en werd een beroep ge daan op de afgevaardigden om zich uit te spreken over de wijze van handelen van het sectiebe stuur. Toen zaterdag in het KNVB- centrum te Zeist de afgevaardig den bijeen waren, bleek niemand bereid de belangenorganisaties van spelers en oefenme esters te steunen. Alleen dr. Wit (Wagenin- gen), een van hen die bestuurs- kandidaten naar voren hadden geschoven die echter werden weggestemd, „betreurde de emo tionele reactie van het sectiebe stuur op de kandidaatstelling". Er stonden belangrijke punten op de agenda. Zoals te doen gebrui kelijk in de KNVB, en de sectie betaald voetbal in het bijzonder. eens, vergetend dat minister Van Doorn per 1 januari het standpunt van de KNVB wil weten en eraan werden deze echter door voorzitter voorbijgaand dat in de Kamer op 8ekerduels Jacques Hogewoning zich uitgeschoven", een term die gemeengoed is geworden in de voetbalorganisatie. Het rapport- Christiaanse werd niet behandeld,' omdat, zo zei Hogewoning, er nog geen advies van minister Van spoed is aangedrongen. Het interimrapport van de struc tuurcommissie betaald voetbal was ook gereed. Daarin worden de sa menstelling van de algemene ver gadering betaald voetbal mét medeverantwoordelijkheid Doorn is ontvangen. In vier regio- spelers (WCS), trainers (WON) en nale vergaderingen 13 januari in Eindhoven, 20 januari in Ut recht, 27 januari in Zwolle en 3 februari in Den Haag zal het rapport worden behandeld waar- scheidsrechters (BSBV) en de bestuursformatie behandeld. Geen onbelangrijke punten, temeer om dat Hogewoning nadrukkelijk stel de dat deze groeperingen hun in- voor de verenigingen in december vloed moeten kunnen uitoefenen. „bouwstenen" moeten aandragen. Op 7 maart wordt dan de discussie voortgezet met de vaste kamer- Maar ook dit rapport werd „voor uitgeschoven" en zal met het rap- port-Christiaanse op de regiobij- commissies van CRM en Sociale eenkomsten worden besproken, Zaken, ledereen was het ermee waarna een definitief rapport in de Arie Ligthart, voorzitter van AZ '67. lanceerde het voorstel om in de bekercompetitiewedstrijden, die na de normale speeltijd gelijk zijn geëindigd, over te spelen op woensdagavond. Ligthart vond het een fabeltje dat voetballers „ze werken veel te weinig" geen twee duels in één week zouden kunnen spelen en omdat er voor. wedstrijden op weekdagen licht nodig is, meende hij dat er dan maar sancties gesteld moet<M wor den, zoals in Duitsland waar iedere vereniging in de Oberliga vérplicht is een lichtinstallatie te hebben. AZ '67 bijvoorbeeld heeft er geen. Hogewoning zegde toe dat een enquête zal worden gehouden om de meningen van de clubs te pei len. Voorts werd geopperd de laagstgeplaatste clubs in een be kerduel eerst thuis te laten spelen. Dat de vergadering een niveau, een sectie betaald voetbal waardig, bereikte, kan moeilijk staande wor den gehouden. Als, zoals de voor zitter van Roda JC deed een der gelijke bijeenkomst wordt gebruikt om het verschijnsel „hoempa-or kesten" naar voren te brengen, is dat-een bewijs. En als Hogewoning dan antwoordt: „Er staat in de reglementen dat het niet mag, maar we lieten het oogluikend toe tot de heer Van Praag er bezwaar tegen maakte", bewijst dat tevens dat men het met sommige regle menten niet al te nauw blijkt te Onderonsje tussen mr. Masman (FC Twente), die schorsing van de vergadering vroeg c nemen. of de belangenorganisaties wel tijdig hun standpunt kunnen bepalen omtrent het i HERMAN VAN BERGEM. mr. Hogewoning en mr. Kernkamp, leden sectiebestuur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 20