Hilbert van der Duin landenwedstrljd JEEN VAN DER BERG (48): „Ik ga nog elk jaar vooruit" op mof kort Met Bettine Vriesekoop alleen komt Avanti te |t explosie tijdens residentie cup PORTTRIBUNE Granath in vorm Buksen wint race op lalhandbalteam led van start marathonrijders IGINi LEIDSE COURANi n Lotto onze verslaggever) Eigenlijk had der Duim zaterdag In Elndho- moeten zijn bij wedstrij- alziende oog van Leen bondscoach teonde ech- voor het chauvinisme van de die samen met zijn gewest Cup voor de derde keer, wilde veroveren en gat heeft niets uitgemaakt van der Duim heeft met zijn de Uithof (1500 meter o.a. de hoge verwachtingen van zoveel beantwoord dat opnieuw sterk De Zweedse wereld- Ie sprint Johan Gra- nieuwe schaatssei- ingezet. De 26- verbeterde gisteren op de 1000 meter het jaren oude baanrecord een seconde tot 1.17.22, de scherpste tijd van het seizoen. De snelle ook op de 500 meter kracht in de benen tijden van wereldklasse: en 39.14. Hij won de sprint met 156.295 punten voor Olof Granath (158.965 vroeg in vorm is de Sylvia Burka. De wereld- domineerde met 500 44.92 en 43.92 seconden 1500. in 8, 2.16.62. Aange- zaterdag last had van ver nam ze niet deel aan de Eerste in het totaal- haar landgenote (184.333 pnt.). na de strijd om de van Helden g steeds in vorm verkeert. Zaterdag zowel de meter. afstand was ingelast van bondscoach Leen Aanvankelijk was het de dat er een 3000 meter programma zou staan. Ut- i, dat zaterdag a.s. het derde lelte van het circuit verzorgt, j echter eveneens een 3000 tjr. Om de rijders toch een fe voorbereiding te bieden op I Nederlands kampioenschap I deze m gereden. iABON Het Nederlands Ihandbalteam is de strijd In de rrende van het toernooi om wereldkampioenschap in de toep goed begonnen. Berste wedstrijd werd omgezet Ben overwinning van 19—13. iië bleek niet voldoende tegen- id te kunnen bieden. Bij rust je Nederland al met 10—5. het tweede duel eindigde in [triomf. Engeland werd geheel ipeeld. De eindstand van ddefi8 spreekt in dat 0Pz'cht voor 'ERDAM De grote prijs de stad Amsterdam, een igconcours In twee manches, na barrage gewonnen door s foujike Sönkaen met Kwept. In de age van vier combinaties ble- alleen Sönksen en Kwept teru£fpuntloos. ien t»Grote Prijs van de Stad Amster- vel dn ging over twee manches van och if meter met 12 hindernissen en vegiri sprongen tot een maximale Je Mdigte van 1 meter 50. I n de idaanhage bleven zes hindernissen gerièr tot een hoogte van 1 meter tijd It 'JQt- |iag (na barrage): 1. Sönke Sönksen Kwept 0 strafpunten - 45.0 2 Fritz Ligges (Wdl) met uit P'us 4 - 40.0. 3. Johan Heins (Ned) Severn Valleys 4 - 40,9. 4. Harvey L (Gbr) met Olympic Star 12 - 45.8. barrage: 5 Gerd Wiltlang (Wdl) Duell 4 - 178.4, 6. Carol Maus (Bra) Alessandro 4 - 180.4. 7. Hartwig inken (Wdl) met Goya 4-183.0. 8. i<k Nooren (Ned) met Pluco 187,8, Debbie Johnsey (Eng) met Moxy 80,4, 10. Christian Huysegoms (Bel) tSea Prijce 7-191.2. hl] plotseling kandidaat nummer één Is geworden om voor de Interland tegen Noorwegen de zesde open gevallen plaats te mogen Innemen. Pfrommer gisteren In Eindhoven: „Ik acht Van der Duim het geschlkst voor die zesde plaats. Liever hij dan een all-rounder. In die landenwedstrljd gaat het om pun ten en dan heb Je meer aan Iemand die op een bepaald onderdeel bij de eersten eindigt dan Iemand die erg regelmatig rijdt". En van Hilbert van der Duim die zaterdag in Den Haag de 1500 meter weliswaar op ideaal ijs maar ook met veel wind afraas- de in 2.06.66 mag wat venvacht worden. Met die tijd haalde hij nog eens twee seconden van zijn prestatie tijdens de IJssel Cupwedstrijden af. waar Leen Pfrommer al zo van onder de indruk was gekomen, ledereen was er enthousiast van, behalve Egbert van 't Oever als trainer van Jong Oranje de verantwoorde lijke man voor de toptijden. Hij zei slechts: „We mogen niet klagen". De trainer wees liever op nadelen van top- jeugd („Je hebt er teveel nodig, om enkelen over te houden") en de eisen die hij stelt. „Junioren die eens tot de we reldtop willen behoren, zullen op de 500 meter onder de 41 seconden, op de 1500 onder de 2.00.0 en op de 5000 meter onder de 7.20 moeten kunnen rijden". Glorie Egbert van 't Oever heeft het dan wel over puike top en kan ook niet anders dan toch onderkennen dat Nederland op het moment niet mag mopperen. Wed strijden als de Residentie Cup waar de gewestelijke ploegen met vier beste rij ders en rijdsters streden, zijn bij uitstek geschikt te constateren hoe het ervoor staat met Hollands toekomstige glorie. En wat dat betreft mocht Egbert van 't Oever best glimmen van trots. Kijk maar eens naar de 1500 meter van Yep Kra mer die nog eens 11/100e seconde sneller was dan Hilbert van der Duim die op zijn beurt het baanrecord (jeugd) op de 500 meter met 41.31 aan flarden schaatste. Zie de verrassende prestatie van Frits Schaley uit Weesp die met zijn tijd van 2.07.83 opeens veel sneller was dan hij ooit liet noteren. Bij de meisjes was er ook één, die verheugend optrad. Henny Top uit Wekerom legde de 500 meter af in 45.32, een tijd die nog door geen vrouw op de Uithof was gerealiseerd en deed hetzelfde op de 1500 meter. Met haar 2.22.09 was zij zelfs sneller dan sommige jeugdrijders. Reden genoeg dus om te juichen, maar Egbert van 't Oever wilde er nog niet aan. „We zijn natuurlijk wel aardig op de goede weg. En als je nu kijkt naar die tijden van Kramer en Van der Duim, moeten ze de streeftijd van 2.03.0 dit jaar wel kunnen halen". Potentieel genoeg dus, maar de definitie ve doorbraak ligt in de planning van de jeugdtrainer nog ver weg. „In ongeveer 1980 moeten deze jongens in staat wor den geacht de top van nu te vervangen of te versterken". Leen Pfrommer denkt er in het geval van Hilbert van der Duim anders over. «V f het nationale team geclaimd? ..Boosdoener" Bakker dacht ech ter anders over het belang van die wedstrijd. „Een gewone partij. Wie er ook wint, ik weet echt wel hoe sterk de speelsters zijn...". In ieder geval bleek Tempo Team duidelijk te sterk voor Avanti. Bak ker tot slot: „Avanti heeft het kam pioenschap al tegen Delta Lloyd verspeeld. In Oudenbosch is dit weekeinde de laatste wedstrijdenreeks verwerkt van de kwalificatietoernooien voor de NTTB cup en de Limburg Coupe. Hiervoor plaatsten zich: Heren: 1/2. René Hijne en Richard Fritz beiden 7 pnt; 3. Nice van Slobbe 10 pnt; 4. Han Gootzen 14 'pnt; 5/6. Bert van de Ham en Bert van der Helm beiden 17 pnt; 7. Trevor Taylor 21 pnt; 8. Ron van der Aa 23 pnt; 9. Anton Wil van Zoelen 28 pnt; 10. Hans Lingen 31 pnt. Eerste reserve: Joop van der Borg 35 pnt. Dames: 1/2. Judy Williams en Bettine Vriesekoop beiden 5 pnt; 3. Marian van der Vliet 9 pnt; 4. Mieke Arntz 15 pnt; 5/6. Sonja Heltzel en Yolanda Noordam beiden 16 pnt; 7. Brigitte Kooter 23 pnt; 8/9. Annemiek Smits en Marjan Wage- makers beiden 26 pnt; 10. Sandra de Kruiff 30 pnt. Eerste reserve: Juliet van Maarsev»en 33 pnt. DEN HAAG Het leeftijdsver schil tussen de twee vedetten vin de schaatswedstrijden om de Residentie Cup be droeg negenentwintig jaar. Ze reageerden allebei even nuchter. Hilbert van der Duim, talent waar schaats- minnend Nederland z'n hoop om mag vestigen èn Jeen van der Berg, niet weg te slaan uit marathons en dat is maar goed ook. Er waren nog meer overeenkomsten. De wieg van beide schaatsers, wiens pres taties zo hemelsbreed ver schilden, stond in Friesland en misschien juist daarom was de wijze waarop zij triomfeerden een staaltje van mentale kracht. Hilvert van der Duim (19 jaar pas en afkomstig uit Beetsterzwaag) trok zich niets aan van de windvlagen die zaterdag over de Uithof gierden en loodste het Friese district voor de derde achtereenvolgende keer naar de Residentie Cup. En Jeen van der Berg (46 jaar al) en afkomstig uit Heeren veen) was één van de weini gen die niet klaagde over de plotselinge verandering van de ijstoestand en alleen maar schaatste. „Wat! Het ijs zwaar? Het gleed toch fantas tisch". Fantastisch, het is een woord dat zonder enige overdrijving met eerbied mag worden uit gesproken bij de carrière van Jeen van der Berg. Een schaatser die al dertig jaar aan de top van het lange afstandrijden staat en die nog steeds kan genieten (of mis schien nog intenser geniet) van een triomftocht. „Waar om niet, hè? Dit is toch prachtig werk? Ben ik nu moe?" Neen, Jeen van der Berg was niet moe. Hij bleef braaf rondjes draaien, om uit te rijden, toen al lang iede reen aan de rand van de baan zat en klaagde over hoe zwaar het wel was geweest. Een rijder was er tenminste die dat geklaag flauwekul werden verpletterd, zover zij nog niet opgegeven hadden, wetenswaardigheden om groen en geel te worden van ergernis. Het Is wat, versla gen te worden door de nes tor van het gezelschap die nauwelijks meer traint Anton van der Wurff maakte het er voor de jongere garde nog erger op. De schaatser uit Baarn, ook al 39 Jaar, was de enige die In het spoor kon blijven van de held uit Heerenveen. Voor de ken ners was dat een nog grote re verrassing want Van der Wurff komt In de marathon- wedstrijden zelden bij de eerste tien. Het laconieke commentaar van de verrassende rijder die ooit ook wel eens een Elfstedentocht reed maar te laat bij de finish arriveerde: „Je moet goed opletten en van de gelegenheid gebruik maken. Ik zat steeds In de goede groep. Daar komt bl] dat er wel steeds wordt gelet op mannen al3 Co Gilling. Als die gaat, springt lede reen er achteraan. En wie let er nu op Anton van der Wurff?" Na de wedstrijd op de Uithof, ook door Van der Wurff met „slachting" getypeerd („Door de zon raakte het ijs aange slagen. Daardoor werd het erg zwaar") zal het wel an ders worden. Het oude duo" zal voortaan extra in de gaten worden gehouden. Dat juist Van der Wuft en Van der Berg samen 67 jaar oud. al na veertig ronden een beslis sing hadden geforceerd en het gehele gezelschap ten slotte op onterende wijze op bijna twee ronden zetten, werd beschouwd als een schande. Al werd dat natuur lijk niet hardop gezegd lede reen wees naar de slechte ijsomstandigheden. Behalve Jeen van der Berg. KEES KOOMAN Egbert van 't Oever heeft goed geleerd hoe Yep Kramer (links) en Hilbert van der Duim moeten schaatsen. De twee Friezen zijn talenten, waar schaatsminnend Nederland op mag rekenen. Leen Pfrommer heeft het ook door. vond en de enig eerlijke kreet slaakte. „Jeen van der Berg is nog steeds de beste", zei Marten Hoekstra en hij meen de het uit de grond van zijn hart. Gek Even later gunde de briljante winnaar van de marathon- wedstrijd die een dagje Resi dentie Cup op passende wij ze besloot, zich eindelijk rust en deed een poging zijn ze ge te relativeren. „Er komt natuurlijk geluk bij kijken. Ik ben toevallig twee keer met de groep meegegaan die meteen doorplna. Een ande re keer probeer Ie tien keer te ontsnappen en dan lukt het niet". Geluk dus, maar bovenal vakbekwaamheid. „Het klinkt misschien gek, maar Ik probeer nog elk Jaar mijn techniek bij te schaven. Het Is gek, maar het gaat elk laar weer een stukje beter". Streven naar perfectionisme heet dat en Jeen van der Berg Is voorlopig nog niet van plan er een einde aan te maken. „Waarom zou Ik? Ik train al dertig laar met plezier. Ik ben dan wel wat ouder dan de anderen maar er Is niemand die er wat van zegt. Zolang II] goed rijdt en ook meewerkt aan het tempo dan accepteren ze Ie. Als het me eenmaal moeite zou gaan kosten stop Ik onmid dellijk". Teksten van een le vende legende die twee keer per week traint maar dan wel altijd moeizaam tussen het publiek. „Omdat Ik ook nog training geef, houdt het daar bij op. Ik heb niet meer tijd". Voor de Jongeren die zater dag bij bosjes op de Uithof haar drie zeges behaalde, was evenwel niet al te overtuigend. Zowel aan Arntz, Heltzel als „run- ner-up" Marian van der Vliet moest zij een game afstaan. Een ontwikkeling die voor Bakker niet als een verrassing kwam „Bettine traint op dit moment erg hard op een backhand-spin. Daar om Is ze In deze periode even kwetsbaarder". Die redenering ging er bij Heltzel echter niet In: „Zelfs als dat het geval Is, vend Ik Bettine niet sterk spelen...". Vriesekoop speelde overigens wel sterk genoeg om de Amsterdamse speelsters in de derde game na drukkelijk terug te wijzen. Amtz met 21-14, Heltzel („Tegen Bettine benaderde ik m'n oude vorm weer enigszins") met 21-12 en Marian van der Vliet eveneens met 21-12. Vooral dat laatste treffen met Ma rian van der Vliet (tot zaterdag nog maar twee nederlagen, tegen Betti ne één) werd met meer dan nor male belangstelling tegemoet ge zien. Immers, had juist Marian van der Vliet niet op grond van haar competitie-resultaten een piek in Het startschot van ie marathon op De Uithof ging te laat, maar weerhield de rijders er niet van snel te beginnen aan de honderd ronden. Op dat moment ai voorin (zesde van rechts) Jeen van der Berg, de held van Heerenveen. (Van onze verslaggever) HAZERSWOUDE De teleurstel ling was niet echt grooL Per slot van rekening stond de uitslag van wat een pure tafeltennistopper had moeten worden al ver van te voren vast Het Hazerswoudse Avanti zou eenvoudig niet kunnen winnen van de Amsterdamse Tempo Team-dames. Goed, het unieke talent van een Bettine Vriesekoop stond vrijwel zeker garant voor drie punten. Maar op welke wijze zouden de resterende drie winstpartijen moeten worden gescoord die de jeugdige Avanti- ploeg de overwinning èn het be slissingsduel tegen Delta Lloyd om het (herfst)landskamploen- schap moesten brengen? gelijkspel is in deze situatie al een overwinning". Ook die „overwinning" zat er za terdag niet in. Brigitte Kooter, voor het eerste jaar acterend in het dames-tafeltennis-walhalla kwam er niet aan te pas. Ze is dan ook ruim twee weken uit de roula tie geweest door een ongeluk met de brommer, had de laatste week slechts een uurtje per dag „met pijn" getraind en werd driemaal in twee games geklopt. Omdat zij Bettine Vriesekoop eveneens niet voldoende kon steunen in het dub bel en verdedigster Annemieke Smits, ondanks goede tegenstand ook al niet tot scoren kwam, res teerde Avanti slechts Bettine Vrie sekoop. De bij een 3-2 score voor Tempo Team de niet overbezette zaal bin nengevallen Gerard Bakker bondscoach bij de dames, maar ook clubtrainer van het zo snel naar de top doorgestoten Avanti: „Wat mag je nu verwachten? Met een Brigitte Kooter in normale vorm zou Avanti een kansje heb ben gehad. Nu zeker niet. Een Sonja Heltzel, duidelijk aan het terugkomen na een blessurerijk seizoen; „Die 7-3 is gewoon een logische uitslag. Alleen in de partij tussen Annemieke Smits en Mieke Arntz stond de overwinning niet direct vast. Verder kon je er vanuit gaan dat Bettine er wel drie zou winnen". De manier waarop Lim burg Coupe-houdster Vriesekoop PAGINA 13 ta Misser I Mr. Jacques Hogewoning, de lepe voorzitter van de sectie betaald voetbal, heeft de kans gemist de verwijdering tussen zijn bestuur en de belangenor ganisaties minder groot te maken. Van deze laatste zijde wordt betoogd dat de voorzitter een geheel verkeerde voorstelling van zaken heeft gegeven inza ke het structuurrapport en dat hij de desbetreffende commissie onheus heeft bejegend door in zijn ope ningswoord van de verga dering betaald voetbal o.m. de heren traag wer ken te verwijten. Het is niet meer dan logisch dat de commissievoorzitter Guus Couwenberg, een alom als integer bekend staande figuur, daarop wil reageren. Hogewoning wenste hem echter niet het woord te geven. Toen drs. Martin Snoeck, even eens lid van de commissie en bekend staand als een bepaald niet opvliegend persoon, daarop in woede ontstak en ,,het woord eis te" was de breuk com pleet. De afgevaardigden van de belangenorganisa ties, waartoe ook Couwen berg (FBO) en Snoeck (VVCS) behoren zij za ten er dus in een dubbele functie maar wensten uit sluitend het woord als commissieleden verlie ten de vergadering en ver klaarden later dat zij geen heil meer zien in samen werking. In plaats van di plomatiek te handelen, veroorzaakte Hogewoning een nog grotere breuk. Nog schijnt men niet er van doordrongen te zijn dat nauwe samenwerking hoogst noodzakelijk is om te voorkomen dat het be taald voetbal zichzelf am puteert. Want het staat als een paal boven water dat er faillissementen" vallen als er geen subsidie komt van rijkswege. Misser II Indien de amateurs het straks niet eens zullen blij ken te zijn met de afloop van de bondsvergadering over de „affaire Burgwal", doen zij er goed aan eerst de hand in eigen boezem te steken. Zaterdag werd een kans voor open doel gemist door op elke ma nier te verzuimen enige vorm van pressie op het hoofdbestuur uit te oefe nen. Een gezamenlijk in gediende motie van wan trouwen behoorde tot de mogelijkheden. Het bleef slechts bij een uitgespro ken „gevoel van onbeha gen". Het gebrek aan doortastend optreden en durf zal bij de verontwaar diging straks wel vergeten zijn. Koest Angst om de sectie- en bondsbestuurders tegen zich in te nemen, waar door zij wellicht zullen op stappen, blijkt steeds meer de drijfveer om zich koest te houden. Er heerst een stemming van „we weten wat we hebben maar moe ten maar zien wat we krij gen als ze weggaan". Zo is ook te verklaren dat vrijwel niemand de stem verheft hoewel het bekend is dat men bedenkingen heeft. De zin van de verga deringen moet menigeen dan ook ontgaan. Uitzondering Schaatsen is, zo mag be kend worden geacht, een belangrijke sport in Neder land. Massa's mensen stromen, als er ergens wedstrijden worden ge houden, naar de tribunes. De Uithof vormt daarop een uitzondering, zo moet na zaterdag weer worden geconcludeerd. Een hon derdtal toeschouwers „be volkte" de immense tribu nes en dat verdienden de schaatsers (jeugdtop en marathonrijders) niet. De organisatie gaat hierin niet vrijuit. Niets is gedaan om enige bekendheid te ge ven aan de toch attractie ve strijd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13