Europese Top in Den Haag Wedloop tussen het sprookje en de leer H'e wandelen langs een stukje van de J kilometer, die je nodig zou hebben om ai] kunstvoorwerpen in Leningrads Hcrmita te zien. Ineens besef ik, waarom de Russjl revolutie gemaakt hebben. Dit uitzonderlii rijke museum (ruim 3 miljoen voorweij en alles is er: Leonardo da Vinei, een 2 vol Rembrandts, maar ook een vol PicaJ so's, ook Degas, ook Mondriaan) is gehui vest in het voormalige Winterpaleis vani tsaren. Versailles haalt niet bij de prad en praal, waarmee dit gebouw versierd I Vol ingelegde wanden en deurpanel<4 schitterende stucplafonds, een weelde goud, marmer en malachietmaar in schaduw van dit paleis verging het van armoe en honger. De onontkoombaarheid waarmee de schiedenis zich volgens Marx voltrekt, k<J zich geen betere illustratie wensei Rusland. Geen wonder, dat de verdere on] wikkeling van het Russische communisnf een ieder intrigeert, die zich afvraagt, onze wereld naar toe groeit. Wanneer we de schatkamer van het verledf weer verlaten, zien we geen schaduw, maj een schitterend spel van zonnestralen, over de golven van de Newa dansen, water is in heftige beroering, want er vaaJ een speedboot voorbij. Waarom niet? Waai om zouden de Russen, die de ruimtevaa beheersen, geen speedboten bouwen? Waaj om zouden'zij genoegen blijven nemen 1 een aftands autopark? Met taxi's, die val ellende door hun voorpootjes zakken, zoaJ we even verder er eentje zien doen? Sowjets hebben nu inderdaad enige ruimi geschapen voor het produceren 1 sumptiegoederen, al zal geen particuliel Rus zich een speedboot kunnen veroorloven zolang je voor een slechte kwaliteit nyloq (die toch nog twaalf gulden kosten) ii rij moet staan. Wat koopt een particuliere Rus dan Afgaande op het aanbod in de warenhuizei moet je vaststellen, dat hij zich van voldoeq de levensbehoeften kan voorzien, al i de textiel weinig modieus, van slechte kwal teit en bepaald niet goedkoop. Je kunt oq zien, dat hij zich ruim van lectuur voord1 en zich bij tijd en wijle de weelde van eq kunstvoorwerp veroorlooft. Dat zal dan bij uitzonderingen blijven, want zelfs ed massa-artikel als een bronzen Lenin-minu MEER DAN BORRELPRAAT VAN EUROPESE FANATICI Gastheer-premier J. den Uyl: twee dagen Europa Bondskanselier Helmut Schmidt: belangrijke rol in Europees overleg Brussel Het tergend langzame tempo, waarin de politieke en economische eenwor ding van Europa verloopt, is een van de redenen waarom de doorsnee-Europeaan niet warm loopt voor de bijeenkomsten van de regeringsleiders en staatshoofden van de Eu ropese Economische Gemeenschap, die drie maal per jaar onder de benaming „Europese Raad", of „Europese Top" plaatsvinden. Toch heeft de geschiedenis nog zeer onlangs bewe zen dat deze Europese topconferenties niet louter als borrelpraatjes van West Europa's machtigste mannen beschouwd moeten wor den. Zo werd tijdens de laatste topconferen tie in juli in Brussel nog het historische besluit genomen over het houden van Euro pese verkiezingen in 1978. Dat gebeurde on der voorzitterschap van premier J. den Uyl, omdat Nederland tijdens de tweede helft van dit jaar het voorzitterschap van alle EEG-mi- nisterraden bekleedt. Op 29 en 30 november aanstaande wordt in Den Haag de derde EEG-topconferentie van dit jaar gehouden. Voor het Nederlandse voorzitterschap is die bijeenkomst een uitda ging. Het is vrijwel de laatste kans om via een Nederlands initiatief de stagnerende Eu ropese samenwerking opnieuw leven in te blazen. Want voordat Nederland opnieuw de ministerraden mag voorzitten zijn er weer vijf jaar verstreken. In de afgelopen maanden hebben diverse Nederlandse initiatieven ontegenzeglijk bijge dragen tot voortgang op het Europese front. Aangezien de weg naar dat ene Europa er een is van vele stappen, kan de uitwerking van de Nederlandse activiteiten nu nog niet worden gemeten. Bovendien zijn er Neder landse voorstellen die nog verder worden bestudeerd en die dus pas in een later sta dium effectvol kunnen zijn. We noemen slechts het plan-Duisenberg voor stabielere wisselkoersen, de druk van Nederland ten aanzien van het voeren van een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek namens de ne gen, Nederlandse initiatieven ten aanzien van de Noord-Zuid-dialoog in Parijs tussen arme en rijke landen, en ten slotte de Nederlandse inbreng in de aanpak van de landbouwproble men van de Europese gemeenschap. Binnen de Europese Raad heerst verschil van mening over de vraag of de drie topconferen ties jaarlijks gehouden worden, om besluiten te nemen, of om de algemene beleidslijnen aan te geven, waaraan de lagere goden (c.q. de ministers van de negen) zich op hun specifieke terreinen te houden hebben. In de praktijk is het resultaat steeds tweeërlei ge weest. De Europese Top deelt de lakens uit en ontwikkels voor zover mogelijk de be leidslijnen. Om zich blijkbaar niet bij voor baat te hoeven vastbijten in de noodzaak, om pasklare oplossingen te geven voor de grote Europese problemen, is er voor de Haagse topconferentie geen agenda vastgesteld. Dat betekent intussen niet dat de heren niet zou den weten, waarover zij moeten gaan praten. Er zijn de afgelopen drie weken een aantal kwesties naar voren gekomen waar de Euro pese leiders gewoonweg niet langs kunnen en voor de rest hebben enkelen van hen hun hobby's aan het lijstje voor Den Haag toege voegd. Ofschoon Den Uyl gastheer is zal de Haagse top deze keer weer vooral draaien rond de persoon en de wensen van de Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt. Deze heeft in het verleden al op allerlei manieren zijn afschuw kenbaar gemaakt over het econo misch en financieel beleid van een aantal lidstaten en er steeds bij gezegd dat zijn land niet eeuwig de suikeroom van de Gemeen schap kan blijven spelen. Omdat zijn woorden tot nog toe behalve in eigen land weinig effect hebben gesorteerd, zal de Europese Raad! zich in Den Haag weer gaan bezighouden met algemene beschouwingen over de economi sche en monetaire situatie in de gemeenschap. De inflatie en de werkloosheid zijn daarbij geliefkoosde onderwerpen. Schmidt heeft in middels de Europese hoofdsteden laten weten dat hij wel eens de resultaten wil zien van de inflatie-bestrijdingsprogramma's in de di verse lidstaten. Ook wil de EEG-top dat de Luxemburgse conferentie van de vakbonden, werkgevers en verantwoordelijke ministers in de EEG (het overleg van de sociale partners) concrete resultaten oplevert en dat met name spoedprogramma's worden ontwikkeld voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid in de Europese Gemeenschap. Zoals bekend zijn er in de Europese Gemeenschap momenteel 2,2 miljoen jeugdige werklozen. Ook zullen de regeringsleiders en staatshoofden de monetai re toestand bespreken in het licht van de situatie rond het pond en de Italiaanse lire. Dat gebeurt dan allemaal op uitdrukkelijke wens van kanselier Schmidt, die zo verna men wij voor zijn Europese partners nog een donderspeech in petto heeft. Japanse regering is inmiddels niet ongevoelig gebleken voor dit handelsprobleem en heeft de Europese regeringsleiders reeds een brief gestuurd waarin dit probleem wordt aanges neden. Japan denkt, zo vernamen wij van Franse bron, aan bilaterale onderhandelingen tussen de Gemeenschap en Tokio en verwacht mag worden dat de Europese leiders aan de Europese Commissie zullen vragen terzake de nodige regelingen te treffen. Een vierde gesprekspunt in Den Haag zal het rapport-Tindemans zijn over de toekomst van Europa. Het is precies twee jaar geleden dat Tindemans in Parijs van zijn collega's de opdracht heeft gekregen een rapport samer^ te stellen. Een jaar later publiceerde de Belgi sche premier zijn werkstuk en sindsdien is opnieuw een jaar verlopen waarin dat rapport nauwelijks uit de bureaula is geweest. Wel stond het enkele keren als agendapunt op de ministerraadsvergaderingen van Buitenlandse Zaken van de EEG. Maar even vrijblijvend werd het weer in de bureaula terug gestopt als de vergaderingen voorbij waren. Toch zal de Europese Raad op zijn minst in het open baar iets moeten laten weten over de vraag, hoe het nu verder moet met dat rapport. Negeren van Tindemans' ontboezemingen is vrijwel onmogelijk. Tindemans zelf is uiterst verbolgen en teleurgesteld over de manier, waarop met zijn werkstuk wordt omgespron gen en hij heeft dan ook concrete plannen om aan een nieuwe Europese rondreis te beginnen om de Europeanen wakker te schud den dat er nu onderhand iets moet gebeuren wil Europa niet voorgoed de weg van desinte gratie opgaan. Een volgend discussiepunt voor Europa's lei ders in Den Haag is de samenstelling van de nieuwe Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, dat op 1 januari in functie moet treden. Zoals bekend is alleen de naam van de nieuwe voorzitter, Roy Jenkins (Groot-Brittannië) be kend. Voor ons land is interessant wie de Nederlandse stoel gaat innemen in de Europe se Commissie, die door ïr. P. Lardinois wordt vrijgemaakt. Ofschoon de Europese leiders geen benoemingen doen, is hun visie terzake natuurlijk een richtsnoer bij de benoeming. De afgelopen maanden en weken is er steeds drukker gespeculeerd rond de vraag wie Landbouwcommissaris gaat worden. Er zijn wel twintig kandidaten genoemd. Het sterkst viel dé naam van ir. Vredeling, met name in Nederland. Nu is het zo dat de Nederlandse regering uitmaakt wie ze naar Brussel stuurt, maar ze kan Vredeling niet op de stoel van Lardinois zetten. Wel kan Den Haag druk in die richting uitoefenen. Volgens de laatste ontwikkelingen, die wij in Brussel vernamen, ziet het er naar uit dat Nederland de land- bouwpost niet meer krijgt dat zou dan betekenen, dat Vredeling op een andere toege kende post zal worden ingezet. Bijvoorbeeld voor ontwikkelingssamenwerking. Voor de landbouwpost zijn momenteel twee kandida ten in de running: de Italiaanse oud-minister van landbouw Natali en het huidige Deense commissielid Finn Gundelach. Deze laatste heeft weliswaar laten weten geen kandidaat te zullen zijn, maar hij staat onder grote druk de functie toch te aanvaarden. Daarbij heeft hij als groot pluspunt dat meer lidstaten de Deen dan de Italiaan willen. JAN SCHILS Gastheer was toen premier P. J. S. de Jong tuur loopt aardig in de roebels en één roebel is altijd nog bijna vier gulden. Rusland is gek op vreemde valuta, veel gekker dan het buitenland op roebels is. Daar weten de bevriende Finnen van mee te praten. Zij zouden veel meer aan Rusland kunnen leveren dan ze nu doen, wanneer ze maar wisten waar ze met de roebels moesten blijven. Gelukkig, dat ook aardgas een Russisch betaalmiddel is. De Finnen 1leveren buitenlandse know how. Het mooiste hotel van Intourist (we hebben er gelogeerdI staat in Talinn en het is door Finnen ge bouwd. Maar Rusland kocht ook een chemi sche fabriek van onze DSM. Het verwierf ook de bouwrechten voor de Italiaanse Fiat 124, die je nu als Lada's door de straten van Moskou en Leningrad ziet rijden. De economische groei staat boven aan het Russische verlanglijstje. Elke uitgespaarde roebel en elke verdiende dollar of D-mark wordt daaraan besteed. In de bars en de staatswinkels vol souvenirs, die voorname lijk in de hotelruimtes te vinden zijn, kun je alleen kopen tegen betaling in buitenland se valuta. In de warenhuizen mag je vrij kopen, maar daar worden alleen Roebels geaccepteerd. De verleiding is groot om buiten de officiële perken handel te drijven. Sommige zwarthandelaren doen erg opdrin gerig en je hen-loge is bij hen even welkom als het stukje kauwgum, waarvoor de jeugd elk groepje toeristen omzwermt. De jeans, die je ziet dragen, kunnen alleen maar ille gaal verkregen zijn. Het merkwaardige is, dat de handel verboden, maar het bezit blijkbaar oogluikend toegestaan wordt Rusland streeft in principe bepaald niet naar de verspilling, waaraan onze westerse wereld te gronde dreigt te gaan. Collectieve voorzieningen hebben voorrang boven priva te behoeften. Maar het leven is ook 111 Rusland sterker dan de leer, de zuiverheid van de revolutie wordt allang bedreigd door de inhaalwedstrijd met het westen. De dood van de Chinese waakhond Mao moet voor de Russen wel een opluchting zijn geweest Het bericht daarover was overigens het eni ge buitenlandse nieuws, dat ons in die veer tien dagen bereikt heeft. Rusland en het westen zijn nog steeds twee werelden. Stukjes van die andere Russische wereld hebben we op deze reis als op gloeiend in spotlight eyen kunnen zien. On voldoende om Rusland te leren kennen. Voldoende om de illusie te verstoren, dat er nog iets te beleven zou zijn van het hoopvol le voorbeeld, dat Rusland (en dan moest je bovendien voorbij zien aan veel barbaarse methoden) even aan de wereld scheen te geven. We hebben in Rusland mensen in de rij zien staan voor schaarse produkten. Nauwelijks over de Finse grens, stonden we zelf i rij, in een verkeersfile namelijk. Twee illus traties voor het falen van twee heel verschil lende systemen. Zullen de Russen de lijn van de geschiedenis zo ver doortrekken, ze in onze westerse uitersten vervallen? Ze zouden betere dingen van ons kunnen leren. ADRIAAN BUTER De Europese Top in Den Haag van 1969. Maar hiermee heeft de Westduitse Bondskan selier zijn kruit nog niet verschoten. Hij wil ook een discussie over de Noord-Zuid-dialoog tussen de Europese leiders in het licht van de eventuele verplichtingen, die de EEG op zich gaat nemen ten aanzien van de arme landen. Maar daarbij moet dan ook de olie prijs ter sprake worden gebracht, die zoals bekend op het punt staat drastisch te worden verhoogd. De Noord-Zuid-dialoog in Parijs dreigt inmiddels een roemloze dood te ster ven, omdat de Negen en de olielanden talmen met het bekendgeven van de grootte van de financiële steun. Mogelijk is er toch nog een uitweg uit de impasse in Parijs. Om de situa tie te redden zal het motief gevonden kunnen worden dat de pas gekozen Amerikaanse president Jimmy Carter nog niet is ingewerkt en dat het beter zou zijn de ministeriële Noord-Zuid-conferentie van december in Pa rijs nog even uit te stellen. In Parijs wordt aan een dergelijke oplossing gedacht. Als derde gesprekspunt in Den Haag zal de kwestie-Japan worden aangesneden. Zoals be kend is het probleem de moordende concur rentie van de Japanse staalindustrie, electro- nische industrie en scheepsbouw voor de Eu ropese Gemeenschap. Dezer dagen heeft over leg tussen Japan en de Europese Commissie wel geleid tot een termijn-oplossing (de Japan ners zijn bereid tot 1980 veertig procent min der staal naar de Gemeenschap uit te voeren en ook hun scheepsbouw te matigen), de Europese leiders zullen de aanzet moeten geven tot een permanente regeling van de Japanse regering over de hangende proble men, omdat de EEG-markt anders over korte tijd opnieuw in moeilijkheden zou komen. De

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16