Israëliërs leven in angst en vreze bij grens Libanon Extra reis naar Yorkshire ITALIAANS CONCORDAAT INGRIJPEND HERZIEN Brieven van lezers 289,- pp BOM CIA WIERF RECRUTEN VOOR ANGOLA Negen EEG-landen willen conferentie over Namibië LEIDSE C0URAN1 PAGINA 9 Prachtig serviesgoed voor schappelijke prijzen in de winkel van Hornsea Pottery. 350,- I|n januari naar Yorkshire. Een extra minitrip als goed begin van het nieuwe jaar. De overweldigende belangstel ling voor onze voor- en na- jaarsreizen heeft geleid tot het besluit, om er een extra reisje „tussendoor" aan te bieden. We hebben er het tweede weekeinde in januari voor uit gekozen en we gaan naar Huil (een hele zaterdag om te winkelen), naar een zeer interessante aardewerkindus trie in Hornsea en naar Scar borough, waar we - net als dit najaar - een even smake lijke als vermakelijke Midde leeuwse lunch nuttigen. En, ondanks het nieuwe jaar, is de prijs voor dit geheel ver zorgde lange weekend gelijk aan de trip in oktober j.l. Gedetailleerd ziet de minitrip er als volgt uit: Vrijdagnamiddag 7 januari: Inschepen op de terminal van North Sea Ferries in Europoort, 's Avonds diner aan boord. Gelegenheid voor een gokje aan de speeltafel; disco in de Conti nental Lounge. Zaterdag 8 januari: Ontbijt aan boord en om 08.00 uur ontscheping. De touringcars staan klaar om u naar het Royal Station Hotel in het centrum van Huil te bren gen. Daar werd de koffie geserveerd. U heeft vervol gens de gehele dag de tijd om in Huil te winkelen. Met als enige onderbreking de lunch, die tussen 12 en 2 uur in het Royal Station Hotel wordt geserveerd. Een sfeerrijk hotel overigens, dat kan bogen op een rijke his torie. Zelfs Koningin Victoria sliep er in 1854. 's Avonds is er natuurlijk - zoals u dat op de minitrips van deze krant gewend ben - een uiterst gezellig diner dansant, ditmaal met muziek van het combo van Eric Wil liams. Zondag 9 januari: Na het ontbijt in het hotel vertrekken we per touringcar naar het kustplaatsje Hornsea. Eens een befaamd oord voor zon en zeezoekers. Maar dat is verleden tijd. Nu is het be faamd door zijn aardewerkin dustrie: de Hornsea Pottery. Een uiterst interessante rond leiding staat op het program ma (hoewel de fabriek op zondag natuurlijk niet in werking is) en natuurlijk stapt u het winkeltje op het terrein binnen. Daar wordt zeer mooi serviesgoed voor aantrekke lijke prijzen aangeboden. Het gaat om zogenaamde „se conds", artikelen, die de strenge „first class" - selectie niet hebben doorstaan. Maar wie met het blote oog wat aan de kopjes, schoteltjes en schaaltjes kan ontdekken, mag het zeggen Rond de middag arriveren we in Scarborough, waar in het Castle Hotel de Middeleeuw se lunch gereed staat. Ook ditmaal zorgen acteurs en ac trices tijdens de lunch weer voor het nodige vermaak, „Mr. Bumble's Banquet" is de titel van het gebeuren, dat nog méér dan de vorige maal zeer visueel is. Dat wordt dus weer zingen, lachen, gieren en eten, en in die volgorde. In de namiddag rijden we terug naar Huil waarna één van North Sea Ferries' zee kastelen ons weer terug brengt naar Holland. Diner aan boord natuurlijk en de volgende ochtend ontbijt. Dé prijs is gelijk gebleven: (Gebaseerd op 2-persoonskamers.) Toeslag voor een luxe inge richte hut met douche aan boord 30,- per persoon. Wie niet op eigen gelegen heid naar Europoort komt (er is een groot parkeerterrein) kan gratis gebruik maken van de bussen die deelnemers aan de reis uit Rotterdam, Gouda en Den Haag naar Europoort brengen v.v. Ver trektijden van de bussen: Den Haag Centraal 15.00 uur, Goudsche Courant, Markt 26 15.00 uur en Rotterdamsch Nieuwsblad, Coolsingel 67, 15.45 uur. Alle verdere inlich tingen over deze reis van uw krant verstrekt uitsluitend: North Sea Ferries,afdeling Passage, mej. Joke Kriboo, tel. 01819-62077, toestel 131. Inzenden aan: Ja, ik ga mee. Noteer mij North Sea Ferries ons als deelnemer(s) aan het Postbus 1123, lange weekeinde naar Yorks- Rozenburg. hire van 7 tot 10 januari 1977 In de linker bovenhoek ver- voor de prijs van 289 per melden: Yorkshire. persoon.* Na(a)m(en): dhr./mevr./mej.* Nata)m(en): dhr./mevr./mej.* Na(A)m(en): dhr./mevr./mej.* Na(a)m(en): dhr./mevr./mej.*., Ik (wij) maak(maken) wel/- geen gebruik van het GRATIS busvervoer van en naar Euro poort.* Ik/wij wil/willen wel/- geen hut met douche en be taal/betalen daarvoor dus wel/geen toeslag van 30 per persoon.* Kinderen tot 12 jaar betalen 50% van de reissom. (Bij aan- Afzender: (naam) melding van kinderen de leef tijd vermelden.) Als u de bon heeft ingezon den stuurt North Sea Ferries u nadere gegevens over de reis en een bevestiging van de boeking. Daarin staat hoe u de reissom kunt overma ken. Zodra.de betaling is ont vangen zendt North Sea Fer ries u de reisdocumenten. (woonDlaatsï Dooraten wat niet van toe- ipaSSing jS. Israëlische soldaten, ingepakt te gen kou en regen, op patrouille langs de Israëlisch—Libanese grens. Tel Aviv „Als Israël niet binnen twee dagen het grensgebied van Liba non binnentrekt en met eigen troepen een buffer zone schept is ons land reddeloos verloren". Jo- ran Hamizrachi, televisie- en radiocommentator en messcherpe journalistieke waarnemer namens vele kranten, waaronder de „Jeruzalem Post" laat zijn waarschuwing vergezeld gaan van een dreunende slag, die zijn hand op een van de eettafels in hotel Arazim in Metula produ ceert. Het is donderdagmiddag 25 november, 4 uur. Al uren zijn de bruine bergen van buurland Libanon verborgen in een deken van vette mist. Slagregens veroorzaken gorgelende watervallen in de hellende asfaltstraten van het dorp, dat uitgestorven lijkt. Alleen beneden in het dal kruipen groene tanks én gevechtswagens langzaam in de richting van de eindeloze, electronisch beveiligde prikkeldraad versperring, waarachter men de Syrische troepen alleen maar kan vermoeden. Verderop langs de grens is de afstand tussen de Arabische vredesmacht, onder welke naam de Syriërs opereren en de grens ruim dertig kilometer, maar in deze heilloze uithoek van Israël, die als een smalle wig diep in het Libanese grondge bied is gedreven, hebben ze stellingen betrokken op nauwelijks 15 km. afstand van het hotel, waar Hamizrachi zijn doodsangst een stem geeft: „Israël heeft een unieke kans laten liggen om zijn grens met Libanon te beveiligen", roept hij. „Nu is het misschien al te laat. De operatie-Entebbe was binnen drie dagen voorbereid en daarbij werden een paar honderd mensen gered. Nu het om 30.000 inwoners van Gallilea gaat, die als ratten in de val zitten, stelt men een beslissing uit. Waarom? Dit talmen zal ons volk opbreken. Tot 1968 hadden wij een open grens met Libanon. We liepen over en weer bij elkaar naar binnen; we bezoch ten vrienden en smokkelden goud en wijn. En het is bekend, dat smokkelaars onder elkaar altijd de beste relaties onderhou den. Toen kwamen de Palestijnen op het tapijt met infiltraties, intimidaties, be schietingen. Het was een confrontatie, waarmee wij al gauw leerden leven. De Palestijnse artillerie stelde niks voor en van de tien raketten die zij afschoten misten er negen royaal hun doel. Maar ditmaal is het ernstiger; is het een kwest ie van dood of leven geworden. De Sy riërs beschikken over de modernste Rus sische kanonnen en hebben er in de loop der jaren helaas verrekt goed mee leren omgaan. Hun 130 mm-geschut heeft een reikwijdte van 27 km, hun zwaardere 180 mm-kanonnen werpen de granaten zelfs over een afstand van meer dan 45 km. Beseft u wat dat betekent? Dit hotel ligt op 100 meter van de grens, u kunt door alle ramen van deze eetzaal Libanon zien liggen, een aanval en er is van dit ge bouw niets meer over. Maar als de Sy riërs er trek in hebben, schieten ze ook Safad en Kyriat Shmona in puin. Dat betekent, dat tienduizenden mensen in de komende dagen, weken, misschien maan den als holendieren in hun schuilkelders zullen moeten leven, dat er niet meer normaal gewerkt kan worden en dat iedereen in het noorden op een dag wel licht zal moeten vluchten voor de helse bommenregen. Als wij nu geen daad stellen, zullen we langzaam maar o zo zeker van de ene heuvel naar de andere moeten terugtrekken. Ik woon zelf met mijn vrouw en twee kinderen in Metula. Ik heb me nooit bedreigd gevoeld, ik had plenty vrienden aan de overkant Maar nu wordt er door ons geen nacht meer geslapen, omdat wij wachten op de on vermijdelijke ramp. De aanwezigheid van Syrische troepen aan de Libanese grens vraagt om een escalatie. Uit zichzelf zul len de Syriërs nooit uit Libanon weg gaan, want ze beschouwen de verdeling van de oude Levant als een onvergeeflij ke historische fout van de Fransen. Ze zijn nu vermomd als vredestichters en bevrijders teruggekeerd om deze vergis sing te wreken. Als wij ons land echt willen redden, zullen wij nu tot aktie moeten overgaan. Ik zeg niet dat we het zuiden van Libanon moeten bezetten zoals gebeurd is met de Golanhoogte maar we moeten er wel voor zorgen dat de Syriërs geen kans krijgen om daar vaste grond onder de voeten te krijgen. Want als dót gebeurt, is nu het laatste uur voor Israël definitief geslagen. In Oostenrijk heeft ongewoon vroege sneeuwval boeren er toe gedwongen militaire hulp in te roepen voor het rooien van aardap pelen, die in de licht bevroren grond vastzitten. Soms is het de droogte, dan weer de regenval die toe slaat bij het telen van het knolgewas, zoals onze Zeeuwse boeren weten. Nu is het vorst en sneeuw. ROME (UPI/DPA). Italiaanse en Vaticaanse onderhandelaars zijn in beginsel akkoord over een ingrijpende herziening van het uit 1929 date rende concordaat gesloten tussen het Vaticaan en Mussolini. Het maakte deel uit van de verdragen van Lateranen, waarbij Vaticaanstad erkend werd als onafhankelijke staat. Premier Andreotti deelde het parlement mee, dat in het nieuwe ontwerp niet meer wordt verwezen naar het rooms-katholicisme als naar de Italiaanse „staatsgodsdienst". Rome wordt niet langer een „heilige stad" genoemd. De nadruk wordt gelegd op de wederzijdse onafhankelijkheid van de partij en, met als basis twee bepalingen in de Italiaanse grondwet: vrijheid en derhalve geen gewetens drang en gelijkheid, en derhalve geen voorrechten. Het verbod op het bekleden van openbare ambten door uitgetreden priesters zal verdwijnen, evenals de artikelen, die bepalen dat de staat bisschopsbe noemingen moet goedkeuren, alsmede de eis voor een loyaliteitsverklaring van die bisschoppen aan de staat. Ook verdwijnt de uitzonderingsbehande ling voor priesters die worden verdacht van een misdrijf. Het parlementaire debat over de herzieningsvoor- stellen begint dinsdag. De regering zal waarschijn lijk winnen, omdat de communisten zich van stemming zullen onthouden. Zij zijn weliswaar voor volledige opzegging van het concordaat, maar willen de regering Andreotti niet laten vallen. CHICAGO, Illinois De CIA heeft in Groot-Brittannië een half miljoen dollar uitgegeven aan het ree ruteren van huursoldaten voor dienstneming in Angola. Dit zegt althans ex-Cia-agent Philip Agee, in een artikel voor het tijdschrift Qui. Agee is dezer dagen aangezegd dat hij Groot-Brittannië moet verlaten omdat hij een gevaar voor de Britse nationale veiligheid is. De ex-agent verstrekt de namen van twee functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Londen, die rechtstreeks met de verde ling van het geld zouden zijn belast. Het artikel, geschreven in vereniging met journalist Steve Weiss- man wordt gepubliceerd in het januarinummer van Qui, waarvan een exemplaar in Chicago aan de pers werd verstrekt. De CIA heeft volgens Agee-Weissman in 1975 tweeëndertig miljoen dollar uitgetrokken voor een campagne ter ondersteuning van de anti-communistische bewegingen in Angola. Veel van dit geld zou zijn gegaan naar huurlingenwervers in Groot-Brittannië, waarbij een deel van het geld zijn weg vond door Portugezen in Brussel en een deel rechtstreeks kwam van de Amerikaanse ambassade in Londen. Agee beweert voorts dat de CIA doorgaat met het bedrijven van economische spionage in landen die bondgenoot van de Verenigde Staten zijn. Zo zou minister Kissinger de Amerikaanse ambassades in die landen hebben gevraagd om inlichtingen over transacties der verschillende regeringen die van invloed zouden kunnen zijn op de Amerikaanse concurrentiepositie. Politie doet inval bij Christelijk Instituut voor Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren een overval uitgevoerd op een gebouw in Johannesburg waarin een aantal kerkelijke organisaties, die gekant zijn te gen de apartheid zijn gehuis vest. De hele dag doorzocht de politie de kantoren van onder meer het Christelijk Instituut van ds. Beyers Naudé en van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. De politie wilde niet zeggen waarom de overval is uitge voerd. Voor zover bekend is bij de actie in Johannesburg nie mand gearresteerd. Wel is in Kaapstad Cedric Mayson, re dacteur van het maandblad Pro Veritate van het Christelijk In stituut, aangehouden op grond van de veiligheidswetten. DEN HAAG (ANP) De negen landen van de Europese gemeen schappen hebben opnieuw Zuid-Afrika gevraagd, zich spoedig terug te trekken uit Namibië (Zuidwest Afrika), en de bevolking in staat te stellen in de nabije toekomst hun recht op zelfbeschik king en onafhankelijkheid uit te oefenen. Alle politieke groeperingen in Namibië, zo zei de Nederlandse gedelegeerde in de vierde com missie van de VN-assemblee, moeten volledige vrijheid heb ben om politieke activiteit in geheel Namibië te bedrijven, po litieke gevangenen dienen te worden vrijgelaten en ballingen moeten kunnen terugkeren. Zoals bekend heeft Zuid-Afrika het besluit van de Verenigde Naties, het te ontheffen van zijn bestuur over de vroegere Duitse kolonie Zuidwest-Afrika naast zich neergelegd. De Zuidafrikaanse regering heeft „onbevredigend" gerea- voor ingezonden stukken te bekorten. Affaire Menten (3) In de krant van 23 november stelt P. de Boer in deze rubriek vele vragen over de zaak Men ten. In die marathonzitting in de Tweede Kamer werd Van Agt letterlijkvoor de leeuwen ge gooid, terwijl het CDA geen moeite deed om hem te helpen. Nu, Van Agt is geen vlotte spre ker, maar hij heeft ook geen kans gekregen zich uit te spre ken. Voorzitter Vondeling heeft de zaak gewoon uit de hand laten lopen. Iedereen kon elk moment het debat onderbreken en Van Agt alles naar zijn hoofd slingeren, van laster en omkope rij tot een onduidelijk beleid van de KVP in de laatste dertig jaar toe. De man was met stom heid geslagen. Tegen zoiets was hij niet bestand. Zo'n kabinet moet zo snel mogelijk verdwij nen, want daar komt niets goeds uit voort. Boskoop B. Mastop (Naschrift redactie: Kamerleden zijn niet hetzelfde als het kabi net U bedoelt waarschijnlijk, dat die beschuldigende Kamer leden zo snel mogelijk moeten verdwijnen). Aankomst Sint Met grote verbazing las onder getekende in de krant van maandag 22 november j.l. het verslag van de aankomst van Sint-Nicolaas in de Scheven- ïngse haven. Eén groot feest, een groots onthaal! Eén kleine zinsnede: „De dranghekken hadden er net zo goed niet kun nen staan". Beseft de schrijver, resp. schrijfster, wat dit voor honder den, door de NOS speciaal uit genodigde peuters betekende? Dat zij finaal onder de voet gelopen werden en dat we al leen maar dankbaar kunnen zijn, dat er niets ernstigs ge beurd is. Heel veel uitgenodigde kinderen, (met voor dit feest zelf gemaakte gekleurde petten), hebben zelfs de mijter van de Sint nog niet gezien. Ze hadden er dik drie uur voor in de kou gestaan. U kunt begrijpen dat het voor deze kleintjes geen feest geweest is, maar een tra nendal. Mijns inziens ligt hier één grote fout bij de organisatie. Men ver geet, dat het een feest voor de kleinsten van ons moet zijn. Afschrift van dit schrijven ge zonden naar de NOS, Ont vangstcommissie Scheveningen. in de verwachting dat er een andere keer, niet alleen bussen voor het vervoer van de kinde ren zullen zijn, maar dat zij de Sint ook kunnen zien en dat er voor hun veiligheid gewaakt wordt. Scheveningen Mevr. C. Schultz (Naschrift redactie: Omdat vele kinderen onder de voet werden gelopen, constateerde de ver slaggever „De dranghekken hadden er net zo goed niet kun nen staan".). geerd op de stappen die de Ne derlandse ambassadeur in Pre toria, namens de negen, in ja nuari heeft gedaan. Zij liet 14 september weten dat delicate onderhandelingen werden ge voerd waarover zij niets verder kon meedelen. Maar de negen kunnen de conferentie van Windhoek niet als een substituut voor de noodzakelijke onder handelingen met de belangrijk ste politieke groepen beschou wen, aldus de Nederlandse afge vaardigde. De Swapo (South west African People's Organisa tion), zou moeten kunnen deel nemen aan onderhandelingen over onafhankelijkheid. Politieke officieren uit Portugees leger LISSABON (DPA) President Eanes van Portugal heeft giste ren in een boodschap aan de strijdkrachten het uiteindelijke vertrek aangekondigd van poli tiserende officieren uit de Por tugese strijdkrachten. De verklaring volgt op de dag af een jaar nadat een groep officieren onder leiding van Ea nes orde en discipline herstelde in de door linkse groepen onder graven strijdkrachten. De maat regel heeft betrekking op iedere militair die er niet van uit gaat dat de strijdkrachten boven de partijen staan. Volgens Eanes is de voornaamste taak van de strijdkrachten het stabiliserende element Hoofd en hand in Parijs Een reusachtige hand die in een deuropening verschijnt en een even reusachtig hoofd dat in de grond verzinkt zijn delen van een decor voor Wagners „Rheingold" dat Kart-Emst Herrmann ontwierp voor de Parijse Opéra. Op 6 december gaat de première in de regie van Peter Stein en Klaus Michael Gruder en met Sir Georg Solti als muzikaal leider. Theo Adam en Christa Ludwig zingen in de hoofdrollen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9