HARRO RUYSENAARS IN KOFFIECONCERT Barokmuziek in K O-kapel „anders op zondagmiddag" Saaie helden onder spervuur En verder. Nederlandse première in Leidse Schouwburg Poppentheater uit Bratislava in Schouwburg Lithotentoonstelling in LAK en Academiegebouw Teksten van Campert in „Poëzie Hardop" LEIDEN K O geeft aan staande zondag weer een kof fieconcert in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Het concert begint om half twaalf. Optre dende musici zijn Harro Ruy- senaars, cello en George van LUXOR Helden onder spervuur (18) met Klaus Kinsky. Regie: Michael Wotruba. „Helden onder spervuur" of „Heroes in Heil" speelt zich af in een strafkamp waar neerge haalde Engelse piloten op het einde van de oorlog wachten. Hun regisseur Michael Wotru ba wist met dat afgekloven gegeven weinig raad. Er wa ren veel authentieke opnamen van luchtaanvallen uit 1939 in gelast om duidelijk te maken waar het om ging, en verder was er kunst-en-vliegwerk voor nodig om voor wat span ning te zorgen. Natuurlijk ont snappen enkele gevangenen, sluiten zich aan bij jongens uit het verzet en beramen het plan om een beruchte generaal te ontvoeren. Die rol is toebe deeld aan de onvermijdelijke Klaus Kinsky en dat deel van de film is dan ook het aanzien zeker waard. Overigens weet Wotruba niets anders te be denken dan spervuur. Voor- en tegenstanders rollen als duikelaars van trappen, uit ra men, tegen muren en in het gras. Er blijven er maar twee over: de dikste held en de met morfine slap gemaakte Kins ky, die naar de horizon ver trekken, waama dit drama als een nachtkaars uitgaat. Fragment uit Spartacus O CAMERA Spartacus Het eerste deel van het ruim (14): Kirk Douglas, Tony Cur- vijfeneenhalf uur durende tis en Jean Simmons, in een imposant spektakelstuk dat overigens geruime tijd geleden werd gefilmd. STUDIO Novecento (18) werk van Bertolucci waarin hij de opkomst van het socia lisme en het fascisme in Italië LIDO - The Omen (18) - EXPOSITIES „Geschildert tot Leyden 1626". Hier worden schilderijen ge toond, die in of rond het jaar 1626 i Leiden zijn ontstaan, waaronder werken van Rembrandt Jan van Goyen en Jan Lievens. Geopend: ma t/m za: 10.00—17.00 uur, zo: 13.00-17.00 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden. Tot 30 no vember: expositie van de traditio nele cultuur van Korea. Van 1 t/m, 31 december: „Inuit", Eskimo volkskunst van vroeger en nu. Col lecties van musea uit Denemarken, Groenland, Den Haag en Leiden. Geopend: ma t/m za: 10.00—17.00 uur, zo: 13.00—17.00 uur. Leidsch Kunstkabinet, Rapenburg 20, Leiden. Verkooptentoonstelling van prenten, die alle betrekking hebben op Leiden. Geopend: dag.: 11—18 uur, do: 11—21 uur, zo: 14—17 uur. 's Maadags en zaterdag 27 november gesloten. Galerie van der Vlist, Botermarkt 3, Leiden. Groepstentoonstelling: „Kunst als geschenk", met o.a. gra fiek, gouaches, poppen, tekeningen en keramiek. Geopend: di t/m za: 10—17 uur, do. ook tot 21 uur. Tot eind december Atelier De Scherf, Nassaulaan 41, Oegstgeest. Ans van der Heide- Kort exposeert met eigen werk, waaronder glasbuigen, aardewerk en schilderijen. Te bezoeken na telefonische afspraak. Galerie De Pomp, Dorpstraat 38, Oegstgeest. Tot 15 december Jenny. Fleur met etsen, mono-typen en plastieken. Geopend: dagelijks van 13.00—17.00 uur, woensdag ook van 10.00—12 00 uur. Galerie 't Straatje, Nieuwe Rijn 38, Leiden. Handgeborduurde tafella kens en tafelkleden van Linthorst en gobelins met afbeeldingen van Renoir. Tot 31 december. Geopend: di t/m za: 10.00—17.00 uur, do: ook van 19.00—21.00 uur. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40, Leiden. Tot 15 december ten toonstelling van Jan Hameling met pentekeningen en aquarellen, Mar jolein van den Assem met potlood tekeningen en Alex Hakkaart met pentekeningen, olieverfschilderijen en litho's. Galerie JA Sportfondsenbad, Was senaar. Van 26 november tot en met 5 december: tentoonstelling van Fanny Mazure met gouaches, André de Regt met etsen, Ineke van Dijk met klein beeldhouwwerk en Selma Weerenbeck met sierar- den. Geopend: do t/m zo: 10 00—17.00 uur, wo 20.00-22.00 113, Wassenaar. Van 26 november tot en met 17 december. Tentoon stelling van Joop Mijsbergen met gouaches, aquarellen en olieverf schilderijen. Geopend: wo t/m za: 10.00-16.00 uur en di 14.00—20.00 Vrijdag 26 november Microtheater Imperium, Veste- straat 40, Leiden „De goede mens van Sezuan" van Berthold Brecht Tel. reserveren op donderdag tus sen 20.00 -22.00 uur op nr. 141035. Aanvang 20.30 uur. K&O-gebouw, ingang Hazewind- steeg, Leiden. Kamermuziek op vrijdagavond: Concert door het Amsterdams Barok Ensemble. Aanvang: 20.15 uur. Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. Poëzie Hardop: „Zulke din gen vergeet je toch niet", teksten van Remco Campert Aanvang: 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden. KLM-film en diashow: „In donesië vakantieland". Kaarten a 5 gulden verkrijgbaar bij de VW- Leiden. Aanvang: 20.00 uur. Ars Aemula Naturae, Pieterskerk- gracht 9, Leiden. Kunstmarkt van werken van een aantal leden van Ars, waar een grote verscheiden heid van „populaire" kunstwerken zal worden aangeboden tegen dito prijzen. Geopend: 19.30—22.00 uur. Zaterdag 27 november Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. „Door dik en dun", Marjol Flore en Sylvia Alberts, twee ra sartiesten in één brok theater. Aan vang: 20.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden. Kinderfilm: „Wie was de derde man?" Voor kinderen vanaf acht jaar. Aan vang: 14.30 uur. Ton Menken Ijsbaan, Vondellaan, Leiden. Van 19.00-22.00 uur Schaats—discoavond. Microtheater Imperium, Veste- straat 40, Leiden „De goede mens van Sezuan" van Berthold Brecht. Aanvang: 20.30 i rant Eigenzorg, Stationsweg. Van 10.00-14.30 uur. Ars Aemula Naturae, Pieterskerk- gracht 9, Leiden. Kunstmarkt door een aantal leden van Ars, waar een grote verscheidenheid van „popu laire" kunstwerken zal worden aangeboden tegen dito prijzen. Geopend: 12.0017.00 uur. Kasteel, Veldbloemweg, Alphen den Rijn. Optreden van de »n Fvlra Rail" uit Pnlon Aan. „Salty, de vrolijke zeeleeuw", aan vang 13.30 uur, Film voor grotere kinaeren: „De terugkeer van de Renesse, piano. Op het programma staan wer ken van onder anderen Van Beethoven, Brahms, Schu mann en Strawinsky. Kaarten voor het concert zijn 5,—, 3,50 en 2,50 te krijgen bij het bureau van K O, Oude Vest 45 of telefonisch te reser veren via telefoonnummer 141141. Op de ochtend van het concert zijn kaarten eveneens te krijgen aan de kassa van de stadsgehoorzaal vanaf elf uur. Angstwekkende film over een duivelskind. TRIANON - Max Have- laar (14) Multatuli's literaire meesterwerk uitstekend ver filmd door Fons Rademakers. REX Porno Instituut (18) Het gebruikelijke matige sexwerk. sterkste maniak ter wereld", aan vang 16.00 uur een „Drie dagen van de condor", aanvang: 19.45 Miening 33, Zoeterwoude. Aan komst van sint Nicolaas en daarna rondgang door Zoeterwoude. Aan vang 10.30 uur. Zondag 28 november Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden. Koffieconcert door Harro Ruysenaars, cello en Antoine Oom- en, piano. Aanvang: 11.30 uur. Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. Staats Poppen- en Panto mimetheater uit Bratislava met „Concertino Unisono".Aanvang 20.15 uur. Wandeling langs stedeschoon, in Leiden. Vertrek vanaf cófe-restau- rant Eigenzorg, Stationsweg. Van 10.00-14.30 uur Kasteel, Veldboemweg, Alphen aan den Rijn. Toneelstuk: „Mag ik u even voorstellen". Aanvang :20.00 Leids Poppentheater, Middelweg1 19c, Leiden. Kindervoorstelling En tree 2,50 gulden inclusief eenvoudi ge consumptie. Maandag 29 november Leidse Schou Leiden. Het 1 ter m.m.v. het Nederlands Ballet orkest. Gedanst worden o.a. „Gros se Fuge" van Beethoven en „Septet Extra" van Camille Saëns. Aan vang 20.15 uur. Dinsdag 30 november Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. De Nederlandse Operas tichting met de kameropera „The Fantasticks" van Tom Jones en Harvey Schmidt Aanvang: 20.15 K&O-gebouw, Hazewindsteeg, Lei den. Lezing door Manuel van Log- gem over „Science Fiction-toe- komst fantasie?". Opgave en be stelling bij K&O is noodzakelijk. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 1 december K&O-gebouw, ingang Hazewind- steeg, Leiden. Rijksdaalder-cencert door Flaorence Milyko, een sop raan uit de USA. Aanvang 20.15 Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, Leiden. Zuidelijk Toneel Globe met „Voorjaarsontwaken" van Frans Wedekind met o.a. Joost Prinsen en Elisabeth Andersen. Aanvang: 20.15 uur. LAK-theater, Levendaal 150, Lei den. „Julius Caesar" van William Shakespeare, gespeeld door de Eu ropean Theatre Group of Cambrid ge University. Aanvang 20.15 uur. Je kunt er niet omheen: het wordt weer Kerstmis. Voor velen eindelijk een paar dagen van overpeinzing in woelige en rumoerige tijden die ook dit jaar weer hebben gebracht. Kerst, van oudsher ook een feest van gezelligheid die je kunt er evenmin omheen voor veel Hollanders bestaat uit eens extra lekker eten, hetzij in huiselijke kring, hetzij in een van de restaurants die daartoe weer eens extra hun best doen. Daarom zijn we ze nog eens allemaal afgegaan: de restaurants en bistro's die wat hun etenswaardigheden betreft de laatste maanden in deze kolommen be zongen zijn. Sommigen gaan er voor de Kerst eens extra tegenaan, anderen ge ven er de voorkeur aan voor korte of langere tijd te sluiten en hun personeel de gelegenheid te geven ook eens een weekeinde voor zichzelf te hebben. Toch al met al nog een respectabele lijst met dineermogelijkheden rond Kerst voor ui teenlopende prijzen en in verschillende plaatsen. De meeste restaurants hebben nog wel een tafel vrij, maar de ervaring van de afgelopen jaren leert dat men medio december al aardig „gevuld" raakt. Voor de liefhebbers een keur uit de geboden etenswaardigheden in de feestelijke decembermaand: LEIDEN: Holiday Inn, (769310) Plesman- laan) garnituur, kruidige fazant, gepocheerde zalmfilet Genevouse, reerug met jacht- garnituur en „Desert renaissance": moc- ca met verrassende omlijsting. De prijs voor het diner is inclusief een aperetief met verrassing. Het restaurant is vanaf zes uur geopend. OEGSTGEEST Restaurant de Beu kenhof, Terweegweg, 071-153188 25 en 26 december: paté van jonge hout duiven specialité du chef. Krachtige kalfsbouillon, verse groenten en soesjes, 1/2 kreef thermidor. Hoofdschotel: gebak ken wildzwijnbiefstuk met een keur van koude nagerechten op een feestelijke buf fettafel ter zelfbediening. Prijs: 125 gul den per couvert, een glas champagne en de mokka na inbegrepen. Ook in de Beukenhof Live-Music door de Hongaarse violist Lajos Veres begeleid door diens dochter. WARMOND Restaurant-bistro De 25 en 26 december: Kerstrijsttafel met 20 gerechten, vooraf: Javaanse kippesoep. Desert: Chinese vruchten. Het geheel tro pisch aangekleed en omlijst met Indone sische muziek. Prijs: 40 gulden per cou vert. Traditioneel kerstmenu bestaande uit fo rel, heldere soep, champignons bordure en gegarineerde hazefilé met ijsparfait als dessert omlijst met Spaanse muziek van Los Embagadores. Prijs: 75 gulden per couvert. Kerstman beide dagen in levende lijve aanwezig. Oudejaarsavond heeft de Holiday Inn weer zijn traditionele hors d'oeuvre- dienst. LEIDEN Bistro La Cloche, Kloksteeg, tel. 071-120509 25 en 26 december: kerstdiner voor 57,50. Cocktail Atlantique, verschillen de soorten vis, heldere soep met kruiden, kalkoen of ossehaas, ijsvariatie en koffie met lekkernijen. De bistro is geopend vanaf vijf uur. ZOETERWOUDE - Restaurant De Vriendschap, Miening (01715-1289) 25 en 26 december: Kerstmenu I, prijs: 55 gulden. Meloen en Ardennerham, real turtlesoup, tongfilet in witte wijnsaus, kalkoenrollade en kaasplateau met kof fie. Kerstmenu II: vers gerookte zalm op toast, artisjokkenbodems met kipfilet en ananas, rundertong met madeirasaus en cerises flambées met koffie. Prijs 52,50. Kindermenu: mandarijnencocktail, huza- renschelpje, Wiener schnitzel en een ker stijsje. Prijs: 18 gulden. NOORDWIJK Restaurant-bistro De Vuurtoren, Boulevard, 01719-14556 25 en 26 december: Kerstdiner voor 50 gulden. Cocktail van de zee, groentesoep, T-bone of tournedos, banaan van de grill en French of Irish coffee. NOORDWIJK - Restaurant ,J)e Cley- bruch", Herenweg 225, tel. 01719-12966 25 en 26 december: kerstdiner voor 120,-. Internationale hamsoorten: Ita liaanse parmezaanse ham en Bretonse peperham, Bündner Fleisch met verfijnd Stad Rome, Baan 4, 01711-10144 Alleen op 26 december: Keur van Kerste- tenswaardigheden. Gerookte zalm en fo rel/avocadopeer met garnalen (15,-), ge rookte hamsoorten/gegrillde Chinese gar nalen (12,50), heldere houtduivensoep/hel- dere wildsoep (4,50j, uiensoep (3,-), hoofd gerecht: gegrillde verse zalm (22,50), en- trecóte (19,50), tournedos stad Rome (27,50), reebiefstukjes met cumberland- saus (29,-), wild zwijnbiefstuk (27,50) en wildspit (haas, ree en zwijn) 30,-, dessert: drie keuzen: 6,50. DE KAAG Café-restaurant 't Kompas, tel. 02524-215 25 en 26 december: kerstdiner voor 72,50. Geroosterde kreeft, ossestaart- soep, Noordzeevis, reevlees met kruidige saus, ijs en koffie, 't Kompas is beide kerstdagen geopend vanaf vier uur. Op Nieuwjaarsdag is 't Kompas de ontmoe tingsplaats voor de bewoners van De Kaag. Zij zullen er kunnen klinken op het nieuwe jaar. WARMOND Café-restaurant „Meer- rust", Dorpsstraat, tel. 01711-10817. 25 december gesloten, 26 december di ners la carte. SASSENHEIM - „Le Baation", Wilhel- minalaan, tel. 02522-12240 Beide kerstdagen gesloten. Nieuwjaars dag: borreluur voor Sassenheimers. LEIDEN Bistro „De Bisschop", Klok steeg, tel. 125024 Bij het ter perse gaan van de krant was nog niet bekend welke lekkernijen de chef-kok zijn gasten zou voorzetten. In ieder geval is de bistro beide kerstdagen wel open. Gesloten zijn in LEIDEN: „La Calandre", Haarlemmerstraat, „La Boussole", Nieuwsteeg, „Nieuw Minerva", Vrouwen- steeg en „In de Vergulden Turk", Steen straat; in LEIDERDORP: „Bij d' Ouwe- kerck". Hoofdstraat; in OEGSTGEEST: „Bistro Menken", Lange Voort; in KAT WIJK: „Le Cornet", Zuid Boulevard; in RIJNSATERWOUDE: „Het Oude Regt- huys"; in VOORSCHOTEN: „De Oude Herbergh", Voorstraat. LEIDEN De Amerikaanse off-Broadway musical „The Fantasticks" gaat aanstuande dinsdag in de Leidse Schouwburg in première. Het is een productie van de Nederlandse Ope rastichting in een enscènering van Rhoda Le-, nine en Robert Israel. De muziek is van Har vey Schmidt en de teksten zijn van Tom Jones, in het Nederlands bewerkt door Erica van Dijk. De cast wordt gevormd door Thea van der Putten, Paul Bindels, Rudolf Ruivenkamp, Adriaan van Limpt, Lodewijk Meeuwsen, An dré Spijker, Joep Bröcheler en Arthur Schild- meijer. „The Fantasticks" wordt Sinds zijn ontstaan in 1960 met opmerkelijk succes over de gehele wereld gespeeld. Er werden inmiddels al meer dan zevenhonderd verschillende producties in Een scène uit „Concertino Unisono". LEIDEN Het Staats Poppen- en Pantomimetheater Bratisla va geeft aanstaande zondag twee voorstellingen in de Leidse Schouwburg. De middagvoorstelling is toegankelijk voor kinde ren tot vijftien jaar en begint om drie uur. De avondvoorstel ling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn 15,-, 7,50 (CJP-houders en 65-plussers), 14 en 6,75 (inschrijvers K&O) en 5,- (kinderen tot vijftien jaar). Het ensemble bestaat uit zeventien personen en werd opgericht in 1957 door Bohdan Slavik. Als in een droom zweven en dansen mensen, poppen en dieren in de ruimte. Een kleurig geheel met fantastische belichtingen. Zowel pantomime als „zwart theater" (in zwart geklede acteurs die tegen een zwarte achtergrond spelen) komen in „Concertino Unisono", de titel van de voorstel lingen, voor. LEIDEN Hendrik van Leeuwen en Frans van Duin exposeren tot 17 december hun werk in de foyer van het LAK-theater aan het Leven daal en in het Academiege bouw aan het Rapenburg. Bei de kunstenaars studeerden aan de Vrije Academie bij Georg Hadeler. Van Leeuwen en Van Duin stellen in de beide gebouwen litho's, tekeningen, etsen en collages ten toon. Zij zijn al jaren intensief met de tech niek lithografie of steendruk bezig. Aanvankelijk werd de techniek gebruikt voor com merciële doeleinden. Later werd de lithografie verdron gen door het off-set procédé. Thans functioneert de druk techniek als zelfstandige kunstvorm. LEIDEN „Zulke dingen vergeet je toch niet" is de titel van de „Poëzie HardIop"-bijeenkomst die vanavond in de Leidse Schouwburg wordt gegeven. De teksten zijn van Remco Cam pert. De declamatie begint om kwart over acht. De toegang sprijs is 7,50, 3,75 (CJP-houders en 65-plussers) en 6,50 (inschijvers K&O). Remco Campert schreef een groot aantal autobiografische ro mans en korte verhalen, waarvan er onlangs enkele werden verfilmd. Als dichter registreerde hij de emoties van een kind dat in de oorlogsjaren opgroeide. Een poëzie van romantiek en zelfspot. „Poëzie Hardop" rangschikte ongeveer vijftig gedichten en prozafragmenten tot een twee-acter in flitsende scènes: Campert compleet op het toneel, zijn jeugdherinneringen, zijn humor, zijn kleine grote belevenissen en gevoelens waarin hij herkenbaar is voor velen. LEIDEN Het barokensem- ble „De Egelentier" geeft van avond een concert in de kapel van het K O-gebouw. Het concert begint om kwart over acht. De kaarten zijn k 5,—, 3,50 en 2,50 te krijgen bij het bureau van K&O aan de Oude Vest. „De Egelentier" bestaat uit Harry Geraerts (tenor), Wil- bert Hazelzet (flauto traverso). Ruth Hesseling (barokviool), Christiaan Norde (viola da gamba en barokcello) en Jac ques Ogg (clavecimbel). Op het programma staan werken van Martin Marais, Giacomo Carissimo, Carl Philipp Ema- nuell Bach, Joseph Haydn en André Campra. LEIDEN De zanger Cor van der Plas treedt aanstaande zondag op in „De Twee Spieghels" aan de Nieuwstraat 11. Van der Plas zingt Nederlandse en buitenlandse luister- en meezin- gliedjes. Hij begeleidt zichzelf op de gitaar. Het optreden, dat om half vier begint, heeft plaats in het kader van de serie „Anders op zondagmiddag". „De Twee Spieghels" is geopend vanaf twee uur. De toegang is gratis. scène gezet, terwijl ook in New York het stuk nog steeds repetoire houdt. Het verhaal gaat over een meisje van 16 en jaar „lover" van 20. Vele in de loop der jaren gekend geworden liederen, worden ten gehore gebracht zoals „Try to remeber", „Soon it's gonna rain", „Ne ver say „no".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7