LANGS OMWEGEN Ambulancedienst: een ere-zaak van snelheid Leiderdorpse asbestfabriek sust angst voor gifstoffen Renwagen uit de „roaring twenties" als bouwpakket Leids bedrijf biedt Voorschoten hulp aan Beroep tegen studentenflat Kaiserstraat PRODUKTIE GESTAAKT IN AFWACHTING REPARATIES V DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen! Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Bouw tien milieuwonin gen begint januari LEIDEN Enkele dagen geleden is gestart met het bouwrijp maken van de grond, waarop in de Meren wijk tien milieu woningen zullen worden gebouwd. Dit deelde de heer Logtenberg gister avond tijdens een verga dering van de raadscom missie ruimtelijke orde ning mee naar aanleiding van vragen van het VVD-raadslid Kuypers. De stichting Milieuwoningen heeft onlangs een brief verzon den aan het college van b. en w. waarin zij haar teleurstelling kenbaar maakt over de traag heid bij de gemeente ten aan zien van het bouwrijpmaken van de grond. De werkzaamhe den zouden reeds eind juli be ginnen. De stichting wijst er het college op dat de kopers van de tien milieuwoningen voor steeds hogere kosten komen te zitten. Met ingang van 1 december zul len zij 10.565,- per maand meer moeten gaan betalen. Volgens de heer Barendregt van de dienst Gemeentewerken zal me dio januari 1977 met de bouw van de woningen kunnen wor den begonnen. LEIDEN De bewoners van de Kaiserstraat en omgeving overwegen in beroep te gaan tegen het verlenen van een ver gunning voor de bouw van een studentenflat aan de Kaiser straat Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening ging de meerderheid van de leden ak koord met het plan. Mevrouw M" Koning (PvdA) vroeg wethouder C. Waal alsnog een hoorzitting voor de omwo nenden te houden over het am bitieuze plan van de stichting studentenhuisvesting. Zij noem de een concentratie van twee honderd studenten in een flat aan de Kaiserstraat ontoelaat baar. De bewoners vrezen een grote verkeersoverlast in hun wijk, die zij, zoals zij gister avond stelden, .juist een beetje bewoonbaarder aan het maken waren". Met name de parkeer voorzieningen voor de toekom stige bewoners van de studen tenflat zijn volgens hen niet toe reikend. —VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 De nostalgie kruipt waar ze niet gaan kan. Nu ook in het automobielbedrijf, waar oldtimers met een zekere berekenende wellust tot nieuw leven worden geroepen. In een oogwenk zag ik gisteren, bij het passeren van ene firma Van der Kwast-in-auto's, opeens een brok lang ver leden blinkend in de garage staan. Dat was in Leiden, naast De Blauwe Huzaar waar men het heden pleegt weg te spoelen. Er was nog meer nieuwsgierigheid van passanten. Geen wonder: daar stond een witte Bugatti renwagen, zo op het eerste gezicht aan elkaar hangend van ouderdom en adeldom. Maar nee hoor, het was alleen maar geïmiteerde ouderdom in een nieuw jasje. Een in elkaar geknutseld bouwpak ket. Een kind kan hier absoluut niet de was doen. Alleen een uiterst handige doe-het-zelver met een gedegen technisch inzicht kan hier de „roaring twenties" in het heden terugroepen. Met een warmbloedige overgave kan uiteinde lijk de Bugatti, type 35 B, bouwjaar 1927, rijvaardig worden gemaakt. Het polyester ge heel staat op een chassis van de Volkswagen kever en ook de motor is van de V.W. Kant en klaar kost de Bugetti in wit, rood of blauw 7950 gulden en als je meent het bouwpakket zelf tot een goed einde te kunnen brengen, moet je het bedrag van 4450 gulden neertellen. Daar zullen dan aardig wat man-uren in gaan zitten, wil je tenslotte tot een rijdend resultaat komen. Het effect is dan wel knal; zeker volgend jaar zomer kan deze V.W.-Bugatti exclusief worden als je van een opwindend grapje houdt. Het is wel even anders dan een tank-, bommenwer per- of slagschip-model in elkaar lijmen. Eén ding is echter spijtig: bij aankoop van deze quasi-snelle blitswagen wordt de aanzittende charme niet bijgeleverd. Zoiets hoort weer bij een ander bouwpakket. De Bugatti 1927 uit het bouwpakket (Van onze verslaggevers) LEIDERDORP De gehele produktie-afdeling van de eternietzagerij van de gebroeders Kruyt aan de Splinterlaan in Leiderdorp is sinds gistermiddag buiten gebruik. De kleine cirkelzagen, die nog niet door de inspectie voor de volksgezondheid waren stilgelegd, werden gistermiddag op aanraden van het Leiderdorpse gemeentebestuur door directeur D. A. Kruyt buiten gebruik gesteld. Proeven hadden uitgewezen, dat Volgens de omwonenden is het ook de afzuiginstallatie van deze ongezuiverd de lucht inblazen kleine cirkelzagen ongefiltreerd van de gevaarlijke afvalstoffen, asbestcementafval de lucht in blies. Zoals bekend was een mankement aan de afzuiginstal latie van de grote cirkelzaag afgelopen woensdag voor de rijksinspecteur voor de volksge zondheid in Zuid-Holland aan leiding om het stilleggen van deze zaag te gelasten. Gister middag constateerden omwo nenden van het bedrijf, dat er nog steeds witte stofwolken uit het dak van de zagerij omhoog kwamen. Kort daarna deelde di recteur D. A. Kruyt mee, dat de hele produktie was gestaakt in afwachting van de reparatie van de afzuiginstallaties, die onge veer drie tot vijf weken in be slag zal nemen. Bij deze gelegenheid ontkende Opvallend waaronder de kankerverwek kende asbestvezels, al jaren aan de gang. Het stof zou tot in de huiskamers doordringen en bij een noordenwind tuintjes wit gekleurd hebben. Directeur D. A. Kruyt hield gisteren echter vol, dat pas in begin november van een lozing van ongefiltreer- de afvalstoffen sprake is ge weest. Toen zou de afzuiginstal latie defect zijn geraakt en ook de filterzak, die de asbestdeel- ijes binnen het bedrijf moet houden zou kapot zijn gegaan. Blijkens zijn mededeling was de filterzak in de negen jaar dat er mee gewerkt wordt tot nu toe nog maar een keer vernieuwd. de heer Kruyt dat het ongefil treerd afstoten van afvalstof al geruime tijd aan de gang zou zijn. Dit wordt beweerd door omwonenden en leden van de vereniging „Voorkomen is be ter", die deze week een algeheel medisch onderzoek voor omwo nenden en personeel eisten. Bo vendien eisten zij dat in de fa briek maatregelen genomen werden, die een absolute veilig heid van het produktieproces garanderen. Het bedrijf van de Gebr. Kruyt aan de Leiderdorpse Splinterlaan Opvallend is overigens, dat de eterniet-zagerij van de gebroe ders Kruyt slechts sporadisch is gecontroleerd op de aanwe zigheid van veiligheidsmaatre gelen ter voorkoming van het ongefiltreerd lozen van asbest cementafval. Het laatste door de arbeidsin spectie verrichte onderzoek da teert van ruim vier jaar geleder,. Als excuus zou hiervoor kunnen gelden, dat de discussies over do Een door de omwonenden gemaakte foto: op 29 sep tember van dit jaar waren er al licht gekleurde stofwolken op het dak van het bedrijf waarneembaar. kankerverwekkende eigen schappen van de asbestvezel pas in de laatste jaren op gang zijn gekomen. Een wettelijke re geling voor de verwerking en lozing van asbestproducten be staat dan ook nog niet. Daarom biedt de hinderwetvergunning, die door de gemeente Leider dorp aan het bedrijf van de gebroeders Kruyt is verleend, vanuit milieu-hygiënisch oog punt momenteel weinig waar borgen voor de gezondheid van personeel en omwonenden. Paniek zaaien De door de vereniging „Voorko men is Beter" in samenwerking met de Leiderdorpse huisarts J. van de Beek ondernomen actie tegen het bedrijf van de gebroe ders Kruyt werd gistermiddag door ir. G. J. de Jong, technisch- directeur van Eternit, het Belgi sche concern waarvan de firma Kruyt zijn asbestcement be trekt, omschreven als „paniek zaaien". De angst, die zich mees ter maakte van de patiënten van deze Leiderdorpse huisarts na het constateren van de stofwol ken gedurende lange tijd, was voor de heer Van de Beek ech ter voldoende reden om aan de bel van het ministerie van volks gezondheid te trekken en „pa niek te zaaien". Die angstgevoe lens werden bovendien beves tigd door een onderzoek van de universiteit van Leiden, dat werd verricht op verzoek van de omwonenden en de VLB en uit lees dat de stofwolken asbest vezels bevatten. Tijdens een in Lyon gehouden congres van asbest-specialisten in oktober 1972 was één van de conclusies „dat er een recht streeks verband bestaat tussen het inhalen van asbeststof en het ontstaan van bepaalde soor ten kanker van long, pleura en peritoneum". Het officiële pers communiqué van de Wereldge zondheidsorganisatie vermeldde na afloop van dat congres ver der dat „voor de bevolking in het algemeen weinig gevaar be stond". „Wel zijn er gevallen van asbestkanker geconstateerd bij mensen, die windafwaarts van asbeststof-producerende fa brieken woonden", aldus het perscommuniqué. Hinderwet Directeur D. A. Kruyt stelde gistermiddag, dat het vrijkomen van ongefiltreerd asbestcemen tafval de bedrijfsdirectie begin november attendeerde op een defect aan de afzuiginstallatie en dat dit aanleiding was om de grote cirkelzaag buiten bedrijf te stellen. Dat laatste geschiedde overigens pas nadat de rijksin spectie voor volksgezondheid door de actievoerders was gea larmeerd. De dienst van bouw en woningtoezicht van de ge meente Leiderdorp had enige tijd eerder geen aanleiding ge zien tot ingrijpen. Desgevraagd deelde de burge meester van Leiderdorp M. van der Have mee dat niet eerder tot ingrijpen bij de Gebr. Kruyt klacht van de bewoners in de buurt, dat het stof zelfs tot in hun huizen doordrong. Sussend Door de technisch-directeur van de Eternitfabrieken werd giste ren nogal sussend gesproken over de gemeende gevaren, waaraan de bewoners van de huizen rondom het bedrijf van de gebroeders Kruyt bloot zou den hebben gestaan. Hij stelde dat „het gevaar voor asbestose (een voortschrijdende verbindweefseling van het long weefsel als gevolg van de inade ming van asbeststof, dat te ver gelijken is met de gevreesde mijnwerkersziekte stoflong, red.) alleen bestaat als de mens heel lang aan grote concentra ties van asbestvezels wordt blootgesteld. De arbeidsinspec tie heeft bepaald, dat een expo sitie van twee vezels per kubie ke centimeter lucht gedurende 8 uur per dag, 250 dagen per jaar en dat 50 jaar lang niet schade lijk is". Een medewerker van TNO deel de ons desgevraagd mede, dat er momenteel nog geen algeme ne regels zijn opgesteld voor de asbestverwerkende industrieën. „Wel komt het voor dat aan de bedrijven bepaalde voorwaar den voor de verwerking van as- Overigens kon de heer Van der bestvezels worden gesteld, maar Have bevestigen noch ontken- dat zijn beslissingen die worden nen dat er al geruime tijd as- overgelaten aan provinciale en besthoudende stoffen de lucht gemeentelijke besturen. Als in worden gestuurd. „Ik geloof richtregel wordt er dan alge- echter wel dat de omwonenden meen van uit gegaan dat de dat het beste hebben kunnen stofconcentratie niet meer dan waarnemen", aldus de Leider- twee vezels per kubieke centi- dorpse burgemeester op de meter lucht mag bedragen". Die was overgegaan, omdat de as- bestverwerking nog niet onder de stoffen valt waarvoor de Hin derwet van kracht is. „Zowel het bedrijf als de gemeente werkten dus in eerste instantie volkomen te goeder trouw. Pas na de adviezen van het ministe rie van Volksgezondheid, waar van wij in deze helemaal afhan kelijk zijn hebben wij ingegre- De op last van de inspectie volksgezondheid stilgelegde cirkelzaag maximaal aanvaardbare con centratie van asbestvezels zal overigens binnen korte tijd wet telijk worden vastgelegd in het Asbestbesluit Maar ook deze MAC-waarde biedt geen volledi ge waarborg voor de veiligheid. In het geval van carcinogene stoffen als asbestvezels kan in feite nooit van een maximale concentratie gesproken worden. Jammer In een commentaar op de tegen zijn bedrijf gerezen bezwaren stelde directeur Kruyt gisteren het jammer te vinden dat de, omwonenden en de vertegen woordigers van de actiegroep „Voorkomen is Beter", die de strijd heeft aangebonden tegen het werken met gevaarlijke as- beststoffen zonder voldoende controle, niet eerst met hem in contact waren getreden. De technisch-directeur ir. G. J. de Jong van Eternit voegde daar aan toe het bijzonder jammer te vinden, dat mensen kennelijk de schrik op het lijf is gejaagd zonder dat ze ter zake voldoen de deskundig zijn ingelicht. Het door de gebroeders Kruyt verwerkte asbestcement is op zich een veilig product, maar door bepaalde bewerkingen van de asbestcementplaten kunnen de kankerverwekkende asbest vezels vrijkomen. Directeur D. A. Kruyt noemde dat percenta ge vrij klein. Ir. G. J. de Jong berekende dat vier pro mille van de hoeveelheid geloosde af valstoffen „inadembaar" en dus schadelijk zou kunnen zijn. Dat rekensommetje ging als volgt. „Het percentage asbestvezels in de asbestcement bedraagt twaalf procent Van die twaalf procent kan door het verzagen van platen asbestcement slechts zes procent als asbestvezel vrij komen. Alleen vezels met een lengte van 100 micron en een dikte van 30 micron kun je in de longen krijgen. Dat is slechts vijf procent van de vrijgekomen asbestvezels". De term „inadem baar" is echter uit de lucht ge grepen. Beter is te zeggen, dat de grootste vezels die in de lon gen aangetroffen zijn 100 mi cron lang waren. Bij processen als verzagen worden de vezels gesplitst in kleinere vezels, die langzaam bezinken en zich over grote afstand kunnen versprei den. PIET VAN DAM ARJEN BROEKHUIZEN Het ontbreken van een eigen ambulancedienst in Voorscho ten neemt duidelijker en on duidelijker vormen aan. Begin deze week lag een 17-jarig meisje meer dan een half uur op de straatstenen, onder een pak dekens en in het gezel schap van haar vader, na een aanrijding. Een van de om standers ergerde zich blauw aan het uitblijven van de am bulance die uit Oegstgeest moest komen. Ergerde zich zo zeer. dat hij zijn wrok seinde naar de krant en aandrong op een Voorschotense ambulance die sinds een jaar of vijf niet meer bestaat. Ik weet nu. dat de vader van het meisje, de heer C., de mensen van de Oegstgeestse ambulance heeft bedankt „voor hun zeer snelle hulp". De soep, ook in nood, wordt blijkbaar toch niet zo heet gegeten als ze wordt op gediend. Bij het ambulancebedrijf Prins en Van Delft in Oegst geest was men gistermiddag net zijn afschuw aan het uit spreken over ons krantebe- richt, toen ik binnenviel. De heer C. Prins, startvaardig in witte jas, met zes wagens ach ter zich en 20 jaar smetteloze ervaring, rekende me een en ander voor aan de hand van een statistiekje: melding van het ongeval (door de politie) die middag: 17.42 uur. Wagen weg: 17.43 uur, ter plaatse 17.50 uur. Wegrijden 17.51, aankomst patiënt in Diacones- senhuis 18.00 uur; ambulance weer op standplaats om 18.06 uur. Dat liegt er niet om. De Het ambulancebedrijf in Oegstgeest: dag en nacht paraat heer Prins: „We hebben het grote compliment van die Voorschotense vader ontvan gen. Hoe lang het meisje op straat gelegen heeft voordat wij gealarmeerd werden weet ik niet, dat is onze zaak niet. Maar al die 20 jaren hebben we nog nooit een klacht gehad. Dag en nacht zijn we paraat en er kan werkelijk niets mis gaan. We krijgen van de poli tie de melding en wat die in de tussentijd gedaan heeft (een dokter waarschuwen bij voorbeeld) daar weten wij niets van. Maar ik kan u wel vertellen, dat een ambulance bedrijf niet van één gemeente kan bestaan. Dat is onmoge lijk. Daar zou veel te veel geld bij moeten om quitte te draaien. Een ambulancewagen voor Voorschoten alleen zie ik volstrekt niet zitten. Alleen ons bedrijf al is aangewezen op een aantal gemeentes zoals Sassenheim, Rijnsburg, War mond, Voorschoten, Oegst geest. Anders zou je om te beginnen al niet zes man per soneel kunnen onderhouden". Ik sprak gisteren ook nog met één van de voormannen van Gebroeders De Jong uit Lei den, een niet onbekend ambu lancebedrijf, dacht ik zo. De heer De Jong vertelde me. dat al vier jaar geleden door hem de diensten van zijn bedrijf waren aangeboden om onge vallen van de Voorschotense straten op te halen „te gek, als je van Oegstgeest over Lei den naar Voorschoten moet met een ziekenauto. We heb ben destijds naar de gemeente geschreven. Die bedankte voor ons aanbod, maar we hebben er nooit "meer iets van ge hoord. Twee jaar geleden had den we opnieuw zo'n situatie. Weer een brief, ditmaal naar een raadslid, naar de groeps commandant van de Rijkspoli tie Voorschoten en naar B. en W. Er kwam een brief terug: in de eerstvolgende raadsver gadering zou erover worden gesproken". „We deden zelfs een suggestie, in die brief", aldus de heer De Jong; „we stelden voor, hele maal gratis tijdens de spitsu ren een wagen in Voorschoten neer te zetten. Maar we heb ben er nooit meer iets op ge hoord. Volgens mij moet je het zoeken bij de politie; die krijgt uiteindelijk de melding binnen en vraagt om een ambulance. Waarom wordt de GG en GD Leiden niet gewaarschuwd? Ze kunnen ons ook bestellen. Zijn we niet vrij, dan schake len we een ander in. De huis artsen kunnen bevestigen, dat wij snel ter plaatse zijn, zeker binnen de tien minuten". Ambulancehulp: een service die door nood wordt opgeroe pen. Maar het is wel een zaak van wie er het eerst bij is

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5