Plan ,,gat van Katwijk eindelijk goedgekeurd Nog 200 woningen zonder riolering Begeleiding voor tehuis Gemiva Extra raad Nieuwe kans voor jongerencentrum ,,'t Mallegat" Raad Warmond bezorgd over onderwij stekort Raad Zoeterwoude ontstemd over dreigement Corbuloschool GEEN OPTIMISME BIJ KERKVOOGDIJ Fietsster gewond in Sassenheim PAGEMA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 KATWIJK Na meer dan acht uur vergaderen is de Katwijkse gemeen teraad er gister avond niet in ge slaagd de 45 agenda punten te behande len. Dat is dan te wijten aan de lange betogen van de di verse raadsleden, die soms de indruk wekten dat in plaats van 1978 de gemeen teraadsverkiezingen nog deze week zou den worden gehou den. Dinsdag 30 novem ber om half acht komt de raad op nieuw bijeen om de overige agendapun ten, onder meer on- roerendgoedbelas- ting te behandelen. KATWUKS BURGEMEESTER BOS: „SCHOON SCHIP MAKEN" (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK De Katwijkse gemeenteraad heeft gisteravond het open jongerencentrum „'t Mallegat" het voordeel van de twijfel gegeven, zoals een aantal raadsleden dat zelf uitdrukte. De gemeenteraad had nogal wat moeilijkheden en bezwaren ten aanzien van de subsidieaanvraag van deze jongerengroepe- ring. Het goedgekeurde centrumplan van Katwijk GEEN AANDACHT VOOR ALTERNATIEF CENTRUMPLAN Van een onzer verslaggevers KATWIJK De Katwijkse gemeente raad heeft gisteravond tijdens een mammoetzitting, na een aantal amen dementen van de heer Van Oosten van de P.v.d.A., toch zijn goedkeuring ver leend aan het ontwerp-bestemmings- plan voor het „Gat van Katwijk"; het zogenaamde Centrumplan. De partij Gemeentebelangen stemde tegen het voorstel van B. en W. omdat volgens mr. J. v.d. Plas te weinig tegemoet was gekomen aan de bezwaren die tegen het plan waren ingediend. In totaal hadden 19 personen en instellingen be zwaar gemaakt tegen het plan van Geoproject. Een paar dagen voor de gisteravond gehouden raadsvergadering werd een alternatief plan ingediend door Van Rhijn Katwijk b.v., eendochter van 'Noorlander Bouw, dat ervan uitging dat een hotel in de middenklasse zou wor den gebouwd in het plan. Dat hotel was in dat plan het belangrijkste gegeven. Naar aanleiding van de bezwaarschrif ten hebben B. en W. zich nog eens nader beraden over het oorspronkelijk plan van Geoproject en hebben de mo- gelijheid voor een hotel in het „cen trumplan" opgenomen. De raad ging akkoord om in principe de mogelijke heid van een groot hotel met twee bouwblokken (geen appartementenho tel) open te houden. Als een dergelijk groot hotel niet mogelijk blijkt te zijn, dan worden woningen gebouwd. De heer J. van der Plas van de partij Gemeentebelangen zei dat een hotel in de middenklasse bijzonder wenselijk is. „Katwijk moet een injectie hebben om de plaats aantrekkelijker te maken voor toeristen. Het ondernemersklimaat moet worden verbeterd", aldus het raadslid, die tevens voorzitter is van het bestuur van het V.V.V. Hij stelde de raad voor de beslissing over het plan drie maanden te verdagen en nog eens een nadere studie te maken van het plan. Het merendeel der raadsleden was echter van mening dat het oorspronke lijk plan van Geoproject goed was. Zij waren blij dat na een periode van een kwart eeuw eens een concreet plan op tafel was gelegd, dat eindelijk eens werd aangenomen door de gemeente raad. Over het alternatieve plan van Noorlander werd gisteravond amper ge sproken. Het bestuur van dit centrum had in eerste instantie een subsidieaanvraag ingediend voor het resterende gedeelte van dit jaar voor een bedrag van ongeveer 70.000 gulden. Het merendeel der raadsleden verwonderde zich erover dat na controle door de Jeugdraad Katwijk „ineens" een bedrag van „slechts" 35.000 gulden no dig was. De heer Timmermans van de CCP verklaarde dat onmiskenbare verwachtingen waren gewekt bij het bestuur van 't Mallegat dat de subsidie zou worden verstrekt. Maar een aantal fracties had daar nogal wat moeilijkheden mee. De SGP onthield de goedkeuring aan het voorstel van b en w om inderdaad zo'n 35.000 gulden te geven aan het jongerencentrum. De heer Berkhey van de CHU stelde voor slechts 12.000 gulden aan subsidie te verstrekken voor het resterende gedeelte van dit jaar. Hij was van mening dat de verbouwing in het jonge rencentrum aan de Voorstraat voor rekening moest komen van het centrum zelf. „Laat het bestuur maar 20.000 gul den lenen om aan deze schuld te voldoen en de gemeente kan dan garant staan voor aflos sing en rente", aldus het CHU- raadslid. Burgemeester Bos betoogde dat de jongeren van Katwijk een nieuwe kans moesten hebben en dat nu eens voorgoed schoon schip moest worden gemaakt. „La ten we schóón schip maken en de jongeren het voordeel van de twijfel geven", aldus Kat- wijks burgemeester. Het me rendeel van de Katwijkse poli tieke partijen (uitgezonderd SGP) sloot zich aan bij de wens van de burgemeester. Het jongerencentrum kwam overigens ook ter sprake tij dens de debatten over de sub sidieverlening aan wijkver- eniging de Hoornes, die bin nenkort wordt gehuisvest in het in aanbouw zijnde pand „Tripodia". De jongeren wil len absoluut niet worden on dergebracht in dat nieuwe centrum, tenzij aan een aantal door hen gestelde voorwaar den wordt voldaan. Een van die voorwaarden is dat de jongeren zelf bepalen binnen de gemeentelijke verordening - wanneer zij willen binnenko men en weer weg willen gaan. Het is de bedoeling dat wijk- vereniging De Hoornes met in gang van het nieuwe jaar ge huisvest wordt in dat nieuwe pand „Tripodia". Met name de fractie van de SGP vroeg zich af of dat nou wel zo wenselijk is. Wethouder Van Dijk van die partij verklaarde dat een beslissing over de subsidiëring van de wijkvereniging Hoor nes (in verband met hun nieu we huisvesting) beter kon wor den uitgesteld. „Dan kan wor den onderzocht of misschien ,,'t Mallegat" in het nieuwe gebouw kan worden onderge bracht. Het is nog maar de vraag of het nou per se zo noodzakelijk is dat de „Hoor nes" in „Tripodia" wordt ge huisvest", aldus de SGP-wet- houder. Wethouder Haasnoot verklaarde, gesteund door de burgemeester, dat het bestuur van Tripodia wel een overeen komst had kunnen bereiken met de wijkvereniging, maar niet met het bestuur van het open jongerencentrum. „De kans dat 't Mallegat naar het nieuwe gebouw gaat, is uiterst gering", aldus de burgemees ter van Katwijk. Ten aanzien van de subsidieregeling van de Hoornes verklaarde de wet houder dat in de toekomst alle wijkverenigingen worden ge lijkgetrokken. De raad besloot gisteravond 30.000 gulden bij te dragen in de huurkosten die de wijkvereniging moet beta len voor gebruik van Tripodia. Voor het jongerencentrum, dat uit het centrum moet verdwij nen, is gisteravond geen oplos sing voor een nieuwe huisves ting gevonden. RIJP WE TERING - De jeug dafdeling van de RKSV „Rijp- wetering" houdt morgen een in zameling van oud papier. De opbrengst komt ten goede aan de jeugdkas. Verzocht wordt de liefst gebundelde pakken oude kranten en tijdschriften vanaf 9 uur aan de voordeur klaar te zetten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vanavond om acht uur organi seert mevrouw Van Hetten- Nieuwendam voor de derde maal een avond waar de Suri naamse en Nederlandse cultuur elkaar ontmoeten. Aan deze ma nifestatie doen onder meer mee: een Indiaanse groep. Los ami- gas del Parana en de dansgroep Fajalobie. Deze avond heeft plaats in de Bron. Kaarten kun nen tot aan de voorstelling aan de zaal worden gekocht. VOORSCHOTEN - In de perio de van 26 november tot 9 de cember zal in Voorschoten bevolkingsonderzoek naar tu berculose worden gehouden. Het onderzoek zal plaatsvinden in het Pastoor Van Bemmelen Gezondheidscentrum aan Jan Evertsenlaan voor de bewo ners van de wijken Adegeest en Noord-Hofland, op 26, 29 en 30 november. De bewoners van de overige wijken in de gemeente Voorschoten kunnen van 2 tot 9 december terecht in het Ds. Fortgens Gezondheidscentrum aan de Prof. Van der Waalslaan 25. Alle inwoners van 30 jaar en ouder zullen een oproepings- kaart ontvangen. Wie er deson danks geen gekregen heeft kan zich in verbinding stellen met de afdeling bevolking van de ge meentesecretarie, tel. 2141 tst. 44. VOORHOUT De Vereniging Volksuniversiteit Voorhout or ganiseert dit seizoen weer een aantal theeconcerten. Zondag 28 november wordt het eerste con cert gehouden in de BNS-kapel. Een blaaskwartet treedt op. De concerten beginnen om drie uur. Na afloop wordt thee geser veerd. Entreeprijzen drie gul den. Kinderen, CJP en pas 65 1.50 gulden. LISSE Buurtvereniging Wil- helmina geeft vanavond een feestavond in gebouw Rehobo- th. Die avond wordt onder meer het toneelstuk „Hoera een drie ling" opgevoerd en verder show gegeven door dans- showorkest „The Oldtimers". Aanvang 20.00 uur. IN DE ZILK: (Van een onzer verslaggevers) DE ZILK/NOORDWIJKER- HOUT - De „Eén Zilker Par tij" betreurt het dat in De Zilk nog steeds 200 huizen zijn, die niet zijn aangesloten op de rio lering. De partij wil dat zo spoedig mogelijk deze huizen worden aangesloten op de riole ring. De fractieleden van deze partij staat daarbij zelfs de ver koop van een aantal premiewo ningen voor ogen om het riole ringsproject te financieren. De partij spreekt in haar alge mene beschouwingen van de Noordwijkerhoutse gemeentebe groting van het volgend jaar haar verontrusting uit over het feit dat de raad nog steeds geen definitieve afrekening heeft ont vangen van de gemeente over het jaar 1974. Men stelt b en w voor om 10.000 gulden uit te trekken voor een hartonderzoek onder mannen boven de 35 jaar „omdat hart- en vaatziekten volksvijanden en doodsoorza ken nummer 1 zijn." Tevens wordt het college gevraagd of er volgend jaar een sportnota kam worden samengesteld, waarin de diverse sportverenigingen mededeling doen van hun eisen ten aanzien van hun accommo datie De WD wil volgend jaar geen cent uitgeven voor het aanleg gen van een landbouwontslui- tingsweg, nu de bollenboeren het ruilverkavelingsplan hebben afgestemd. Evenals de PPNZ hebben ook de fractieleden van de WD ernstige kritiek op de voorlichting door de gemeente. De WD bepleit in haar algeme ne beschouwingen een verleg ging van de schoolgrenzen om een einde te maken aan de loka- lennood van de Victorschool. De WD ziet geen heil in het bou wen van nieuwe lokalen. Diver se fracties (onder meer PPNZ en WD) stellen het college ook nog enige vragen over de bouw van het verzorgingshuis aan de Schippersvaartweg. De WD vraagt zich af waarom een nieu we stichting in het leven is ge roepen en waarom niet is terug gevallen op de know-how van bestaande verenigingen. De PPNZ dringt erop aan de strook grond - waarop het ver zorgingstehuis was gepland - na bij Puyckendam niet te bebou wen, evenals het stuk grond op de hoek van de Pilarenlaan en de Kerkstraat. De CPG-fractie wil een nader onderzoek naar de kwaliteit van de zogenaamde „eigen drinkwa tervoorziening" van onder meer de Leidsevaartbewoners. De fractie stelt dat een dergelijk onderzoek nodig is om te bepa len of uitgave van veel geld voor een drinkwatervoorziening wel noodzakelijk is. De Noordwijkerhoutse gemeen teraad had gisteravond overi gens weinig tijd nodig voor het afwerken van de agenda. De raad ging akkoord met een voorstel van b en w een verwe rend rechtsgeding te voeren te gen de eis van het Zilker poe zen- en hondenvrouwtje Pleun- tje van Poelgeest. Zij eist eer schadevergoeding van 100.000 gulden wegens geleden „mate rieel en immaterieel" leed. Tij dens deze raadsvergadering ging een aantal raadsleden reeds in op het verzoek van de plaatselijke schoolbesturen om de lage uitkering per leerling opnieuw te bezien. WARMOND Alle gemeenteraadsfracties hebben gistermiddag tijdens het eerste deel van de begrotingsvergadering hun bezorgd heid uitgesproken over de in het volgend jaar te verwachten verliezen op onderwijs. Het verlies zal volgens de schattingen een bedrag van ruim 111 duizend gulden belopen. Ook toonden de raadsleden zich bezorgd over de problemen rond de sluiting van het cultureel centrum De Burcht met ingang van 1 oktober volgend jaar. Vooral de moeilijkheden bij het zoeken naar een alternatief onderkomen geeft tal van problemen. Wethoüder Van der Zalm sprak evenwel de verwachting uit binnenkort een aantal voorstellen aan de raad te kunnen doen. Ook de woningbouw kwam tijdens de gisteren gehouden algemene beschouwingen nog even aan de orde. Wethouder De Winter antwoordde op vragen van de PW-fractie dat het streven van de gemeente er volgend jaar op gericht zal zijn op de bouw van 57 woningwetwoningen in Endepel II. De huren voor deze woningen zullen ten hoogste 375 gulden per maand gaan bedragen. Mocht deze huurprijs worden overschreden dan zal waarschijnlijk een deel van de te bouwen woningen worden „omgebouwd" tot premie koopwoning. AARLANDERVEEN De to neelvereniging „De Plankenrid ders" zet zaterdagavond het Amerikaanse blijspel „Mag ik u voorstellen" van Jay Tobias op de planken van het Dorpshuis. Aanvang 20.00 uur. LISSE Dienstencentrum Ei kenhorst houdt zaterdag 27 no vember open huis. Die dag wor den verschillende activiteiten ontplooid op het dienstencen trum Er wordt onder meer een gymnastiekdemonstratie gehou den. Verder staat ook een optre den van het bejaardenkoor Zan- glust op het programma. Het Dienstencentrum Eikenhorst aan de Eikenlaan in Lisse is geopend van 13.30 tot 17.00 uur. STOMPWIJK Op initiatief van de winkeliersvereniging „De Schakel" zal St. Nicolaas met zijn gevolg van Zwarte Pie ten zaterdagmiddag om 2 uur zijn intrede doen in Stompwijk. Volgens de planning wordt de Sint door de heer P. v.d. Kolk bij de splitsing Oosteinde Prov. Weg officieel welkom ge heten, waarna de krasse grijs aard te paard zijn rijtoer door het dorp kan gaan maken. Hij wordt daarbij voorafgegaan door de fanfare Juliana. Na de ze rit door het dorp en terug geeft de Sint een audiëntie spe ciaal voor de kleuters in het Blesse Paard. Dit zal om onge veer 15.15 uur aanvangen. Gouden trouw OEGSTGEEST Het gouden echtpaar Van der Aart-Van Kesteren (links) kreeg gisteren in kun bejaardenflat in Heemwijk hoog bezoek. Burge meester Van Eysinga bezocht met zijn vrouw (rechts) het bejaarde echtpaar ter gelegenheid van hun 50-jarig huwelijksfeest. De mannelijke helft van het feestvierende echtpaar is, zoals het een goed Bollenstreekbewoner be taamt, ruim een halve eeuw in de „bollen" werk zaam geweest. In 1920 startte hij bij de Lissese firma Meskens. Pas 25 jaar later verhuisde hij met zijn vrouw naar Oegstgeest om op de grens van deze gemeente en Rijnsburg bij de zaak van Jan de Kier aan de slag te gaan. Duimendraaien, vindt hij niets gedaan Derhalve spant hij zich nog dagelijks in om als voorzitter van de zalencommis- sie Heemwijk de zalenverhuur correct te regelen. Tussen neus en lippen door vervult hij dan ook nog even een bestuursfunctie in de woningbouw vereniging Buitenlust. De bruid heeft al die jaren ook niet stil gezeten. Na de aanvankelijke zorg voor haar zes eigen kinderen, heeft zij nu bij tijd en wijle haar handen vol aan haar dertien kleinkinde- ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse gemeente raad toonde zich gisteren ontstemd over het dreigement van het oudercomité van de Corbulo school om de kinderen binnenkort enkele dagen thuis te houden. Het dreigement was geuit, nadat werd besloten, dat de school geen zesde leer kracht - boven de sterkte - zou krijgen. Met name bij de WD was het dreigement in het verkeerde keelgat geschoten. Een motie van mr. Machielsen om officieel afkeuring uit te spreken werd door de raad echter niet overgenomen. De overige raadsleden hadden enig begrip voor het uit teleurstelling ontsproten dreigement en wilden volstaan met een gesprek van het gemeentebestuur met het bestuur van de openbare school. De overplaatsing van het groothandelscentrum De Lijnbaan van Leiderdorp naar Zoeterwoude lever de ook de nodige discussiestof op. Raadslid Duin dam vreesde, dat veel aan particulieren verkocht zal worden. „Die praktijken past men ook al toe in Leiderdorp", voegde'het raadslid er aan toe. Hij verzocht het college dan ook om alsnog de vergunning tot vestiging in te trekken. De Zoeterwoudse raad sprak gisteravond haar voorkeur uit voor tracé B van de aan te leggen rijksweg 11 met de toevoeging, dat de rijksweg zo dicht mogelijk langs de spoorlijn aangelegd dient te worden. Een suggestie die uit de hoorzit ting naar voren was gekomen om een parallelweg vanaf het aansluitingspunt rijksweg 4-rijksweg 11 naar de Hoge Rijndijk te verwezenlijken werd niet gehonoreerd. Na een voorstel van raadslid De Winter werd besloten de suggestie in de betreffen de commissies nader te bestuderea Aan het eind van de vergadering werden vanaf de publieke tribune vragen gesteld over de toewij zing van 38 premie-koopwoningen in het plan Westeinde 2. Volgens enkele aanwezigen zou dit beleid niet geheel en al correct zijn. Ook de raad van Zoeterwoude heeft zich al met deze affaire beziggehouden. Na afloop van de vergadering van gisteravond kwam nog even achter gesloten deu ren bijeen, om de notulen van een eerder besloten vergadering over het toewijzigingsbeleid te bespre ken ZOETERWOUDE De verwezelijking van de plannen van de Stichting Gemiva voor de vestiging van een tehuis voor zwakzin nigen is een belangrijke stap dichterbij gekomen nu de gemeente raad de vorige maand het betreffende bestemmingsplan heeft vastgesteld. Hoewel de positieve opstelling tegenover dit projekt reeds is gebleken op de hoorzittingen welke in het voorjaar zijn gehouden, en uit het feit dat tegen het bestemmingsplan slechts één bezwaarschrift inzake eenondergeschikt punt werd ingediend, worden nu toch initatieven ontwikkeld om tot een goede begelei ding vanuit de bevolking te komen. Op 29 november wordt om 8 zijn te trachten de bevolking te voor alle verenigingen, politieke vens zal de Stichting Gemiva groeperingen, kerken en onder scheidenlijke overlegorganen en instanties, het gemeentebestuur en andere geïnteresseerden zijn uitgenodigd. De initatiefnemers vinden de zaak van een dusda nig belang dat in de op te rich ten begeleidingsgroep een af spiegeling van de gehele Zoeter woudse gemeenschap terug te vinden is. Het doel zou kunnen geïnformeerd kunnen worden over de gevoelens die er onder de Zoeterwoudse bevolking le ven t.o.v. de vestiging. De Stich ting Gemiva heeft reeds in een eerder stadium haar medewerk ing toegezegd. Voorlopig contactpersoon is de heer D. H. A. Kolff, Burgemees ter Slicherstraat 11 Zoeterwou- de-dorp tel. 1458. Financiële zorgen knellen NOORDWUK De kerkvoog dij van de Hervormde Gemeen te moet nog steeds werken met een tekort, deelde president kerkvoogd C. Benschop giste ren op een gemeenteavond in „De Rank" mede. Dank zij en kele legaten en nog een paar gunstige factoren is de finan ciële situatie wat minder som ber dan in de voorgaande jaren, maar redenen tot optimisme zijn er bepaald niet De heer Benschop sprak zijn erkentelijkheid uit, dat verschil lende gemeenteleden rekening hadden gehouden met de waar devermindering van het geld en hun vrijwillige bijdrage hadden verhoogd. Niettemin sloot de re kening over 1975 met een tekort van ruim ƒ22.500,-. Ook voor 1976 is men nog lang niet uit de financiële zorgen. Alleen als de leden van de Hervormde Ge meente de door hen toegezegde bijdragen voldoen en deze zo mogelijk nog wat verhogen, zal de kerkvoogdij de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Het is beslist niet de bedoeling om moedeloosheid te kweken, verklaarde de kerkvoogdij met nadruk. Thans is circa 180.000.- van de voor 1976 toe gezegde bijdragen binnen en men vertrouwt er op dat nog voor het eind van het jaar het begrote bedrag van ƒ256.200,- zal binnenkomen. SASSENHEIM Een 56-jarige fietsster uit Sassenheim is gis teravond om acht uur gewond geraakt toen zij in de Hoofd straat in haar woonplaats werd geschept door een personenau to. De vrouw was van haar fiets gevallen toen een voet van de trapper gleed. De personenwa gen kon haar niet meer ontwij ken. Met een gebroken been en heupletsel is zij opgenomen in het Diaconnessenhuis in Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4