Leiden moet bouwen Stevenshof j espolde: BEDENKINGEN TEGEN PLANNEN VALKBRUG Brief vervoersbedrijven aan minister Westerterp: NS WIL AZL- NIEUWBOUW DIRECT ACHTER HET STATION Karikaturen op kunstmarkt ,,Ars" Kroegjool bederft toneelvoorstelling Spelenderwijs: een spiegel der lafheid VVD wil spreektijd verkorting bij begrotingsbehandeling PROVINCIE OVER WONINGBOUW IN ZUID-HOLLAND Sikkens service centrum geopend KORTWEG Bewoners verlangen inspraak 5* Austin Allegrc ADVERTENTIE LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen en de Noord Zuid- Hollandse vervoersmaatschappij (NZH) hebben in een brief aan minister Westerterp gevraagd in de ministerraad te willen pleiten voor de bouw van het nieuwe academische ziekenhuis pal achter het station, aldus meldt het blad „Versnelling", officieel orgaan van de NZH. Deze plaats is één van de mogelijkheden die door een bouwteam is uitgewerkt. An dere locaties liggen minimaal 500 meter verder weg waar door extra maatregelen no dig zouden worden om het ziekenhuis per openbaar ver voer te kunnen bereiken., Voor de reiziger zou dit extra ongemak betekenen en voor de NZH aanzienlijke extra kosten. „Door het ziekenhuis pal achter het station te bouwen krijgt de gemeente Leiden tevens ruimte beschikbaar voor de bouw van wonin gen", aldus NS en NZH in hun brief aan de minister. Onze 900 m2 showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 -766907 Mini - Austin - Triumph - Princess - Morris - MG - Rover. LEIDSE COURANT PAGINA 3 De kunstenaar Piet Gertenaar (rechts) was gisteravond aan wezig in de expositieruimte van Ars Aemula Naturae. Hij tekende karikaturen van de bezoekers aan de kunstmarkt van „Ars", die vanavond en morgenavond eveneens wordt gehouden. Op de kunstmarkt is een grote verscheidenheid van „populai re" kunstwerken te koop. Tevens geeft'een aantal leden van het kunstgenootschap demonstraties. Carel van Laere zal boetseren, Piet de Boer demonstreert etsen en Rob den Tonkelaar toont zijn vakkundigheid bij het pottendraaien. Peter van Duivenvoorden portretteert de bezoekers. De kunstmarkt is vanavond geopend van half acht tot tien uur en zaterdag van twaalf tot vijf uur. LEIDEN Een belangrijk aspect van de toneelopvoering is de ruimte waarin gespeeld wordt. Niet voor niets worden in de wandelgangen van de Schouwburg eindeloze discussies gevoerd over het al dan niet geschikt zijn van dit theater voor bepaalde voorstellingen. Maar wat we gisteravond op sociëteit Minerva mee moesten maken bij de voorstelling van .Patronen' door het Delftsch Studenten Tooneel Gezelschap, ging alle perken te buiten. In de eerste plaats is de grote zaal van dit gebouw waar de opvoering plaatsvond, ten ene male ongeschikt voor toneelvertonin gen. Kroonluchters kunnen niet vrwijderd worden, zodat midden voor het toneel ieder uitzicht op de spelers belemmerd werd door zo'n lichtmonstiuositeit. Ten tweede: de zaal is acoustisch volkomen ongeschikt. Drie: de zaal staat aan alle kanten in verbinding met het dagelijkse leven van toiletten, buffetten en toevallige passanten. Uiteindelijk: net was de organisatie niet gelukt studentjes die hun kroegjooltjes wilden vieren buiten deze ruimte te krijgen. De combinatie drinkgelag-toneel mag in vroeger tijden normaal zijn geweest, tegenwoordig verwachten we van kijkers enige stilte en geen spervuur van uiterst banaal commentaar. Dat de voorstelling een uur later dan aangekondigd een aanvang nam, zou men bij al deze ellende bijna vergeten. Blijft mijn medelijden met de arme spelers. Niet dat deze musical een sterke indruk maakte, maar er zaten zeker aardige vondsten in. Het decor zag er goed uit. De twee contrasterende muziekgezel schappen met overlopende muzikanten toonden humoristisch. Maar vooral de fraaie Bachiaanse koren kregen door hun gewicht bij loze zaken een uiterst grappige werking. De Delftenaren kregen evenwel geen enkele kans iets waar te maken. Volgende keer wel wat beter Minerva! Paul Van Der Plank LEIDEN - Hef stond aanee- rianne (Man- Dresselhuys) en de kondigd als een blijspel, het ..mislukte" Matthieu (Guus Her- Spelenderwijs van Roger Ha- mus). Als zenuwpatiënten van nin, ontdekt en vertaald door de zaterdagavond leggen ze ja- Mary Dresselhuys. Maar als je renlange frustraties op symbio- het in een hokje moet passen se, mystische en hier en daar is dat bij de gratie van het idiote wijze bloot, spelenderwijs, ontbreken van een beter alter- maar is het leven met veel meer natief. Spelenderwijs is zeker dan een spel? „Wee degene die heel anders dan 't Slippers zichzelf onbelangrijk vindt, hij waarin Mary Dresselhuis vorig beledigt zijn naaste". Geen jaar een glansrol vervulde en dwerg zijn, maar groot je laten wie gisteren naar de Leidse bejubelen en desnoods klappen Schouwburg gekomen was om voor jezelf; je zou die ander iets soortgelijks te zien kwam bijna vergeten. Spelenderwijs is echt bedrogen uiL daarmee zeker geen gewone ko- medie: het grijpt veel hoger (zo Spelenderwijs heeft een inhoud men „j,- dieper), het is een psy- die wellicht met iedereen zal choanalyse waarin Mary Dres- bevallen: het heeft op tal van selhuys, Guus Hermus. Henk momenten veel weg van een van en Carola Gijsbers onthutsende psychologische van ijk het publiek een spiegel spiegel, ondanks de soms even der lafhe,d VOOrhouden: je moet wezenloze als onwezenlijke dia. erkunnen da, we, logen tussen de geslaagde Ma. ARJEN BROEKHUIZEN VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 den haag/LEIDEN Het is uitdrukke lijk de bedoeling van het Zuidholland- seprovinciebestuur dat de Leidse Ste- venhofjespolder als woongebied voor de Leidse agglomeratie gaat worden gebruikt. Tenzij Leiden met een goed gefundeerd voorstel voor een andere bouwplaats komt blijven Gedeputeer de Staten daarvan uitgaan. Dat heeft Gedeputeerde ir. N. Buysert gisteren laten weten tijdens de behande ling door Provinciale Staten van de zg. bouwlocatie-problematiek. Daarbij gaat het erom dat er in het westelijk deel van de provincie bouwplaatsen worden gevonden voor 20.000 nieuwe woningen. Provinciale Staten schaarden zich wat dat betreft in meerderheid achter het standpunt van GS. Dat hout in, dat men in de Leidse regio en de Bollenstreek geen grootscheepse nieuwbouw wil la ten verschijnen. De plannen voor bouw locaties in Voorhout en Zoeterwoude zijn daarmee wat het provinciebestuur betreft van de baan. In de Bollenstreek moet, zo vindt men, alleen nog worden gebouwd om de eigen bevolkingsaan was op te vangen. Datzelfde geldt voor het oostelijk deel van de provincie, waar Alphen aan den Rijn een van de drie grote kernen moet worden, naast Gouda en Gorinchem. Alphen mag beperkt groeien, mits er een hoger voorzieningenpeil kan wor den bereikt. De overgrote meerderheid van de Sta tenleden gaf gisteren eveneens de voor keur aan Leidschendam als groeikern, boven Wateringen. Alleen de PvdA- fractie prefereerde Wateringen. Het gaat om zo'n 1700 woningen die na een voorbereidingstijd van vijf jaar in één van beide gemeente gebouwd zullen moeten gaan worden. Ir. Buysert meen de dat niet al te lang gewacht moest worden met het bepalen van de keuze. „Binnen een half jaar zal hier toch een beslissing over genomen moeten zijn", aldus ir. Buysert. LEIDEN De voorstellen van de VVD-fractie in de Leidse gemeenteraad om te komen tot een spreektijdbeperking bij de begrotingsbehandeling zijn in de raadscommissie voor alge- I mene en bestuurlijke aangele genheden gisteravond met ge- mengde gevoelens ontvangen. Met name de CDA-fractie bij monde van vooral fractie-voor zitter H. Driessen zag weinig Iheil in de VVD-plannen. De heer Driessen beschouwde de door de VVD-fractie voorge stelde spreektijd per fractie, el ke fractie dezelfde spreektijd, als onaanvaardbaar. 1 De WD-fractie maakt zich zor gen over het trage besprekings- tempo ten stadhuize. Volgens de heer Schouten (WD) zou er een goede discipline moeten zijn om dit tempo wat te kunnen opvoe ren. De WD hoopt dit vooral te kunnen bereiken met een vas te. spreektijd per fractie waar niet van mag worden afgewe ken. Het CDA kon zich met die gelijke spreektijd per fractie niet verenigen, gezien de grote verschillen in zetelbezettingen. De heer Driessen zag er meer in om de middagvergaderingen uit te schakelen en het tijdstip van de avondvergaderingen te vervroegen. Ook vond hij dat er een oplossing kon worden ge zocht in het verrichten van voorwerk, met name met be trekking tot moties. De heer Vink (CDA) zag de vertraging meer veroorzaakt door raadsle den die 's middags niet kunnen of willen verschijnen op de ver gaderingen en dan 's avonds de 's middags doorgesproken pun ten opnieuw aan de orde gaan stellen. Mevrouw A. van de Zande (PSP) en de heer L. Beijen (PPR) stelden zich meegaander op met betrekking tot de WD- voorstellen. De voorzitter van de commis: burgemeester A. Vis sprak zijn bedenkingen uit tegen het vaste tijdensysteem. Hij stelde dat hij ten eerste niet de absolute be voegdheid bezit om een spreker abrupt in het kader van een vastgestelde tijd de mond te snoeren en ten tweede dat het systeem al niet meer functio neert als zelfs maar één raadslid de hand er mee licht. „Dat maakt de uitvoering onmoge lijk". aldus de heer Vis en hij doelde met name op het CDA- standpunt in deze kwestie. LEIDEN Het nieuwe Sikkens Service Centrum aan de Tel- derskade 1 te Leiden hield gis teren en vandaag „open huis". In feite gaat het hier om een verhuizing van het oude servi ce-centrum aan de Stationsweg naar het nieuwe en modernere gebouw aan de Telderskade. Voorheen waren op deze loka- tie onder meer een eierenbe- drijf en een wolspinnerij geves tigd. Daar is dan nu dit fleurige Service-centrum voor in de plaats gekomen. De officiële opening van het Service-centrum geschiedde vanmorgen om 9.00 uur door de heer P. Hollander, algemeen manager Sikkens Verkoop Ne derland. De heer Hollander overhandigde hierbij wethouder D. Tesselaar van Onderwijs een cheque voor speelmaterialen ten behoeve van de in aanbouw zijnde Korte Vlietschool voor geestelijk gehandicapte kinde ren in Leiden. Vanaf 14.00 uur kon hierna iedereen het cen trum bezichtigen, evenals giste ren. Tot vanavond 18.00 bestaat nog de mogelijkheid om een kijkje te gaan nemen, liefheb bers dienen zich dus te haasten. Naast de te verwachten lange rijen blikken verf en een grote verscheidenheid van schuur- en verfspuitwerktuigen, de één nog ingenieuzer dan de ander, is het interessantste waarschijnlijk de verfmengruimte en de recepten viewer. In de mengruimte kan men zien hoe dat mengen in zijn werk gaat, heel nauwkeurig met een weegschaal. Het boeiende van de receptenviewer is dat op een apparaat ter grootte van een klein televisietoestel door middelvan één enkele micro-fi che, ogenschijnlijk niet meer dan een velletje met uitwerpse len van vliegen 8000 kleurrecep- ten kunnen worden geprojec teerd voor autoreparatielakken. Het gaat dan om een bepaalde lakkleur van een auto (nagenoeg alle merken) uit een bepaald jaar, dat wil zeggen de kleuren die de fabrikant in dat jaar voor het merk en type auto gebruik te. Dat gaat hier en daar soms zelfs terug tot 1955. Het appa raat heeft nog ruimte voor wat meer recepten, aangezien de ca paciteit 20.000 bedraagt. Tenslotte: het service-centrum is geen verfwinkel. Er wordt al leen geleverd aan autospuiters. schilders en detaillisten, niet aan losse kopers. Het nieuwe service-centrum van Sikkens LEIDEN Zaterdag 27 en zondag 28 november in de lokalen van de Vriendenclub aan de Anna Paulownastraat een postduiven- tentoonstelling van de Leidse Postduiven Club gehouden wor den. De tentoonstelling zal za terdag om 17.00 uur geopend worden en duren tot zondag 18.00 uur. Op zondag zal om 14.30 uur een bonnenverkoop van bekende liefhebbers gehou den worden. LEIDEN De jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt aanstaande zondag een eucha ristieviering in de kerk van de pater Montfortanen aan de Haagsche Schouw. De viering begint om half twaalf en wordt gecelebreerd door pastoor F. Knibbeler. Het thema is: „In de lijn der verwachting". LEIDEN In het Leids Vrije tijdscentrum treedt morgen avond tijdens een avant-garde avond „The Roily Polly Sunshi ne Band" op. Deze band, die is samengesteld uit Mr. Mzozes (zang, dans, gitaar en tenorsax), Eduardo Philippo (bas), André Gouw (drum) en Willem Kuiper (viool), geniet bekendheid om zijn bizarre en magische sho weffecten. Het repertoire van de „Roily Polly Sunshine Band" is geïnspireerd op werken van onder anderen Jimi Hendrix en Frank Zappa. Op deze avant- garde avond zullen tevens enke le Nederlandse experimentele speelfilms vertoond worden. De aanvang van de avond is 20.00 uur. De toegang bedraagt 2,50 gulden voor leden en 3,50 voor niet leden. LEIDEN Het plan van wethouder C. Waal van stadsontwikkeling om de Valkbrug in i twee richtingen voor het verkeer open te stellen is niet bijster enthousiast ontvangen 1 in de gezamenlijke vergadering van de Ver- keerscommissie en de raadscommissies i ruimtelijke ordening, economische aangele genheden en interne organisatie en beheer. De bewoners van de wijk Noordvest, direct gelegen aan het parkeerterrein Lammer markt bleken allerminst gelukkig met de plannen van de wethouder het verkeer van af de Valkbrug over het huidige parkeerter rein te leiden. Deze maatregelen worden voorgesteld in verband met de afsluiting van het laatste gedeelte van de Breestraat. Wethouder Waal verklaarde gisteravond dat de maatregel een tegemoetkoming was aan instanties zoals de Kamer van Koophandel het Leids City Cen trum en de Stichting Leidse binnenstad. Het PSP-raadslid mevrouw A. van der Zande, de heer L. Beijen (PPR) en de heer Mentzij (PvdA) waren van mening dat de maatrege len rond molen "De Valk" geheel los moes ten worden gezien met de B reestraatplan nen. Zij bepleitten het betrekken van het Valkenburgplan bij het verkeerscirculatie plan voor de binnenstad. Bewoners Teneinde de bewoners hun zegje te laten doen over het toekomstige wegenbeloop rond molen "De Valk" beloofde wethouder Waal het in pre-advies nemen van de ver schillende varianten nog even uit te stellen in afwachting van een gesprek met de bewo ners. Ten aanzien van de Valkbrug moet evenwel snel een beslissing worden geno men, aangezien twee bruggetjes voor fietsers en voetgangers naast de Valkbrug moeten worden aangelegd. De heer Beijen verklaarde zich akkoord met de plannen van de gemeente indien op korte termijn ook maatregelen voor de Tweede Binnenvestgracht en de Nieuwe Mare zullen worden genomen. Wanneer de Valkbrug opengesteld zal worden voor het verkeer stad-in zal het minder noodzakelijk zijn de route over de Warmonderbrug en de Nieuwe Mare te volgen. Wethouder Waal zei te over wegen de brug voor verkeer te sluiten, aangezien deze in slechte staat verkeert. Botermarkt Botermarkt gaan rijden. Tegen dit plan van de gemeente kwamen eveneens bezwaren. Door de heer Van der Zon, lid van de verkeerscommissie werd betoogd dat de winkeliers van de Botermarkt verbolgen zijn over het feit dat zij over het nemen van deze beslissing niet zijn gehoord. De heer Ham (CDA) verklaarde eveneens het een moeilij ke zaak te vinden. "Hij toonde zich een voorstander van het weren van het particu lier vervoer uit dit gedeelte van de mark- troute. In deze werd het CDA-raadslid bijgestaan door mevrouw Koning, de heer Mentzij en de heer Van Zijp. Een vertegenwoordiger van de politie wees er wel met klem op dat er dan tevens maatregelen voor de Pieters- en Academiewijk moesten worden getroffen, teneinde het doorgaand verkeer uit deze wijken te weren. In zijn vergadering van 6 december zal de raad een beslissing moeten nemen over het al dan niet afsluiten van het laatste gedeelte van de Breestraat en het in twee richtingen openstellen van de Valkbrug. De keuze uit de alternatieven voor het wegenbeloop rond de Valk zal waarschijnlijk nog even op zich laten wachten, wanneer de bewoners van Noord-Vest hun zin kriigen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3