I Loyen zou weer tot gruweldaden m staat zijn NIEUW OVERLEG OVER GEWETENSBEZWAREN Sloop woonoord Vaassen weer uitgesteld Handtekening-aktie van onderwijsbonden Accent trekt beschuldiging tegen Van Agt in Batavia-vlieger" maakt noodlanding in Turkije Jcohol- ^(ontroles itgelekt gent stal eld van irrestant GPV wil op één lijst met SGP 19%JDAG 26 NOVEMBER 1976 LEiUbE CO UK AIM 1' i onze parlementaire redak- tie HAAG Minister Van t (Justitie) heeft gisteren in Tweede Kamer scherp afge- jrd dat in een grote onderne- Dg bekend was gemaakt op Ike tijden de politie alcohol- itroles zou uitvoeren, minister zei op vragen van kamerlid Van der Doef (Pv- maatregelen te zullen ne- i om te voorkomen dat van oren uitlekt wanneer lande- ;e alcoholcontroles worden louden. bewindsman zei er zwaar te tillen dat een of andere lippige politieman of zijn ver- nten mededelingen doen over handen zijnde controles. Tillen deze controles het volle eet sorteren, dan moet daar- n alle talen gezwegen wor- Hij zal de „gehele politie" iran doordringen dat zulke za- 'p niet wereldkundig gemaakt irden. N 1 erbod >repareren roofvogels (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de wet gewetensbezwaren tegen militaire, dienst is gisteren vastgelopen. De minister en enkele fracties konden elkaar niet vinden op de formule wat precies onder gewetensbe zwaar dient te vallen. Minister Vredeling van Defensie probeerde een zodanige tekst te kiezen, die voor het grootste deel van de kamer aanvaardbaar zou zijn. Hem is dit nog niet gelukt. Men zal in de komende weken nader overleg plegen om uit de impasse te komen. Minister Vredeling had in zijn voorstel twee erkenningscriteria opgevoerd. Deze waren: „af wijzing van militair geweld, waarbij men per soonlijk zou kunnen worden betrokken, dan wel afwijzing van elk of een bepaald gebruik van een wapen, waarover de Nederlandse of bondgenootschappelijke krijgsmacht beschikt." Dit voorstel gaat verder dan een amendement van de KVP en de CHU. Maar het is minder vergaand dan een voorstel van het kamerlid De Kwaadsteniet van de ARP, dat alle gewe tensbezwaren voor erkenning in aanmerking moeten komen. Dit voorstel kan op een krappe meerderheid in de kamer rekenen. Maar de minister maakte duidelijk dat het voor hem onaanvaardbaar is. Men zal in de komende weken proberen uit de impasse te komen door nader intern overleg. DISTERDAM De leiding \(in de Amsterdamse politie teft de 29-jarige agent van po- ie G. van L. geschorst, nadat j gisteren op het bureau War- oesstraat in Amsterdam had tprobeerd een aan een arres- int toebehorend bedrag van 200 te stelen. De agent, die rie jaar bij de politie werkt, teft bekend. Hij kon geen re- i voor zijn daad opgeven, agent haalde het geld (twee ljetten van 100) uit een bun- el bankbiljetten, die bij fouille- ing van de arrestant door twee idere agenten tevoorschijn as gekomen. Het geld was laarna in de fouilleerkamer op e balie gelegd. De diefstal 'erd gezien door de arrestant, lie onmiddellijk alarm sloeg. De nan was wegens handel in has- iesj aangehouden. lEN HAAG (ANP) Minister Doorn van CRM heeft de Tweede Kamer meegedeeld te /alen nagaan of het prepareren van roofvogels en uilen ten be hoeve van particulieren aan vergaande beperkingen kan worden onderworpen dan wel geheel kan worden verboden. Ook zal worden onderzocht in hoeverre het mogelijk is de aan wezigheid van geprepareerde roofvogels en uilen in voor het publiek toegankelijke ruimten, met uitzondering van natuurhis torische musea, aan beperkin gen te binden. Tijdens het debat over de begro ting van" CRM deelde de be windsman mee, dat een nauw keurig onderzoek naar de her komst van bij preparateurs aan geboden exemplaren van r.oof- ogels en uilen in het algemeen loeilijk uitvoerbaar is, gezien de overbelasting van het opspo ringsapparaat en de omstandig heid dat eerst bij het prepareren vogels kan worden vastge steld of het al dan niet een geschoten exemplaar betreft Boersma: actie van chauffeurs averechts DEN HAAG (ANP) Minister Boersma (Sociale Zaken) meent dat een eventuele actie van chauffeurs in het bsroepsgoede- renvervoer voor de betrokke- wel eens averechts zou kunnen werken. Hij zei dat gis teren in het vragen-uurtje in de Tweede Kamer. Minister Boersma sprak de hoop uit, dat mogelijke acties kunnen worden voorkomen. „We willen al het mogelijke doen om de partijen in dit con flict om de tafel te krijgen", aldus de bewindsman. De minister deelde mee, dat hij nog vandaag een gesprek over de beloning in het beroepsgoe- derenvervoer heeft met de werkgeversorganisaties. Eerder had hij informatief en oriënte rend overleg met de werkne mersorganisaties (FNV en CNV). Volgens de vakbonden is er sprake van een „zeer evi dent" achterblijven van de belo ning in deze sector. Psychiaters: geen schuldbesef bij kampbeul (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND - Al lijkt hij nog zo veel berouw te hebben, wan neer hij zegt dat hij een beul is geweest, die nooit van zijn schuld bevrijd zal worden, toch heeft Hans Loyen, de kampbeul van Bobruisk, volgens de psy chiaters geen echt schuldbesef. „Ik vrees dat wanneer hij zijn gedrag echt beestachtig noemt, dat voortkomt uit een kinderlij ke angst voor straf. Hij heeft geen volwassen schuldbesef. De situatie brengt hem ertoe te zeggen „beestachtig", omdat ie dereen dat vindt". Zo lichtte gisteren op de vierde dag van het proces tegen de 58-jarige ex-SS'er Hans Loyen prof. dr. F. Beijaart, geneesheer-directeur van de psychiatrische observa tiekliniek van het gevangenis wezen het rapport toe dat de psychiaters over de verdachte, die de hele zitting bijwoonde, hebben uitgebracht. Hans Loyen is in wezen niet veranderd sinds zijn wandaden in Bobruisk, vinden de psychia ters. „Wanneer hij nu weer zo'n gruwelijke macht over anderen zou krijgen, dan zou hij weer hetzelfde kunnen doen. Gevaar lijk is hij nu niet, omdat de beperkingen na de oorlog hem voor al te ernstig uitglijden heb ben behoed". De verdachte heeft meermalen in de verhoren spijt betuigd. Vanuit het huis van bewaring liet hij in september een brief aan de rechtbank schrijven, waarin hij om vergeving vraagt: „Ik heb over alles nog eens na gedacht, het beestachtige heb ik toegegeven. Het Joodse volk heb ik gevraagd mij te vergeven. Vergeven kunnen ze, maar ver geten niet en ik kan ook niet vergeten. Het beestachtige dat ik dc Joden heb aangedaan heb ik ook verdiend. Ik kan met een rein geweten voor God verschij nen". De psychiaters: „Hij denkt dat hij er nu mee klaar is als hij vraagt om vergeving". Volgens de psychiaters is Hans Loyen geen patiënt. Wel heeft men bij hem het Ganser-syn- droom geconstateerd, het onbe wust voorwenden van krankzin nigheid als een uitweg. Ze rap porteerden gisteren dat Loyen na de oorlog in zijn werkkrin gen over de schreef ging in zijn streven om in een goed blaadje te komen. Een vreemde, grillige man, die enorm tekeer kon gaan. Toen hij voorman werd in de fabriek joeg hij zijn mensen zo hard op dat er botsingen ontstonden. De psychiaters spreken over machtsmisbruik, dat kennelijk ook door de direc tie werd gesignaleerd, want men nam hem het baantje weer af. Het gedrag van Loyen in de observatiekliniek was zeer wis selend, soms slaafs onderdanig, dan weer agressief. Eenmaal moest hij in de isoleercel, omdat hij al te opgewonden was. Toch zeggen de psychiaters: „Zijn geestelijke nood is merkbaar. Loyen is heel lang een gefolterd man, gestraft door zijn kwaad". In de Amsterdamse Bijlmermeer is gis teren de viering van het een-jarig be staan van de Suri naamse Republiek van start gegaan. Uiteraard ontbrak een Surinaamse dansgroep niet op het feest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse onderwijsorgani saties zijn gisteren gestart met een grootscheepse handtekeningenaktie om daarmee te proberen het onderwijsbeleid om te buigen. Steeds meer kleu terleidsters en onderwijzers die in het onderwijs eigenlijk hard nodig zijn worden werkloos thans staan al naar schatting 2800 kleuterleid sters en 4000 jonge onderwijzers als werkloos ingeschreven. Daarnaast stijgen de exploitatiekosten van de kleuter- en basisscholen onrustbarend hard, ter wijl de voorgenomen verlaging van de leerlingen- schaal op de kleuter- en basisscholen veel te langzaam gaat, aldus de organisaties. Zij weten zich gesteund door verschillende overheids- en semi-overheidsorganisaties bij hun pogingen de beleidslijn voor het onderwijs te laten ombuigen. Volgens de bonden gaat het eenvoudig niet meer aan, om de verlaging van de leerlingenschaal zo traag te laten verlopen: onderwijskundig is de verlaging een harde noodzaak. Zij kan niet getem poriseerd worden. De bonden hebben thans ook een dringend beroep op de Tweede Kamer gedaan, om medio december bij de behandeling van de onderwijsbegroting deze kwesties nadrukkelijk aan de orde te stellen. Advertentie Roxy verboden DEN HAAG (ANP) Sigaret- tenfabrikant Niemeijer moet de advertentiecampagne rond haar sigaret Roxy Dual Filter, waar bij in vergelijkende reclame ge bruik wordt gemaakt van de afbeeldingen van negen andere sigarettenmerken, direct stop pen, op straffe van een dwang som van 100.000 gulden. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank in een kort geding gisteren bepaald. Voorts moet Niemeyer per advertentie van een kwart pagina in de landelijke dagbladen, dit ge rechtelijke vonnis publiceren, eveneens op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. Vergunning nodig voor opzetten reisbureau DEN HAAG (ANP) In de Staatscourant van gisteren is een vestigingsbeschikking reis- bureaubedrijf 1976 gepubli ceerd, die inhoudt, dat voor taan een vergunning van de Sociaal Economische Raad ver eist is om het reisbureaubedrijf te kunnen uitvoeren. De Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus had om een voorlopige beschikking gevraagd in afwachting van het vestigingsbesluit. De bedoeling is, aldus de ANVR, de ongebrei delde toetreding tot de reis- markt af te remmen. Nadeel van de voorlopige be schikking is volgens de ANVR, dat de bedrijven of personen die zich nu al actief op die reis- markt bewegen, geacht worden te voldoen aan de in de beschik king gestelde voorwaarden. Voorzichtigheid bij het boeken van reizen blijft dan ook gebo den. aldus de ANVR. Leden van de Explosieven Opruimingsdienst hebben gisteren een 500 ponder" uitgegraven en onschadelijk gemaakt, die zich bevond onder de spoorlijn Rotterdam Zuid-Barendrecht. De wijde omgeving in Rotter- dam-Lombardijen werd door de politie afgezet. (Van een onzer verslaggevers) VAASSEN De sloopwerkzaamheden in het Zuidmolukse woonoord in Vaas sen verlopen minder vlot, dan na het goede overleg tussen alle betrokkenen vertfacht mocht worden. Een diep te leurgestelde burgemeester Bergh van Epe, onder welke gemeente Vaasen res sorteert, zit zelfs met de handen in het haar. Gisteren zouden de sloopwerkzaamheden in het woonoord worden hervat. Maar de groep Pattimukay, bestaande uit een aan tal rebellerende bewoners, heeft opnieuw een aantal harde eisen op tafel gelegd in verband met de schadevergoeding. Al eerder heeft het ministerie van CRM laten weten over de schadevergoeding en wat daarmee samenhangt, niet onmidde- lijk een beslissing te kunnen nemen. Maar afgesproken was, dat de sloopwerk zaamheden in afwachting van de beslis singen van CRM gewoon zouden worden Toen de slopers en medewerkers van de Rijksgebouwendienst echter gisteren in het kamp aankwamen werden zij door Pattimukay en de zijnen opgewacht. Op nieuw was de situatie gespannen. Vol gens burgemeester Bergh moeten toen de woorden zijn gevallen: „Riskeer geen mensenlevens". Aan welke kant die woorden werden uitgesproken kon niet worden achterhaald, maar de waarschu wing werd wel ter harte genomen. Hoe het nu verder moet, daarover wordt ge sproken. Toch heerste er gistermiddag, na het vertrek van de slopers, een opval lende, misschien té opvallende rust in het woonoord. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een gesprek met enkele leden van de Justi- tiecommissie uit de Tweede Kamer heeft de hoofdredacteur van Accent, H. Knoop, gisteren zijn aanvankelijk tegen minis ter Van Agt geuite beschuldi ging, dat dëze wel degelijk van het plan tot arrestatie van Men- ten op de hoogte moet zijn ge weest, ingetrokken. Ook kwam hij terug op zijn beschuldiging, dat de KVP in 1949 van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair een gift van tweehonderdduizend gul den had gekregen. Deze laatste beschuldiging heeft de heer Knoop gisteren moeten inslikken tegenover de juridisch adviseur van het KVP-hoofdbe- stuur. De nieuwe lezing van de heer Knoop luidt nu, dat de heer Menten in 1949 het bedrag van twee ton rechtstreeks heeft overgemaakt op de bankreke ning van zijn toenmalige advo caat mi'. Kortenhorst, de KVP- er die tevens voorzitter van de Tweede Kamer was. Volgens Knoop heeft hij van genoemde geldtransactie drie bankaf schriften onder ogen gehad. De eerdere beschuldiging van Knoop had vorige week grote opschudding binnen de KVP-ge- lederen veroorzaakt. Een onder zoek in de boeken leverde ech ter geen enkel bewijs op. De aanvankelijke beschuldiging van Knoop, dat minister Van Agt wel degelijk op de hoogte was geweest van de voorgeno men arrestatie van de heer Men ten, is, zoals gemeld, reeds ont zenuwd door het dezer dagen verschenen rapport van de Am sterdamse procureur-generaal mr. Hartsuiker. Knoop zei vori ge week, dat minister Van Agt „botweg liegt" als hij zegt niet van de arrestatie op de hoogte te zijn geweest. Het ministerie van Justitie heeft gisteren bekend gemaakt, dat het rapport over de voorgeno men arrestatie van Menten, dat donderdag 11 november op het bureau van minister Van Agt werd gedeponeerd (zonder door de minister te zijn opgemerkt) was voorzien van de aanteke ning „heden". Dit betekent in de ambtelijk taal, dat het geschrift beslist nog diezelfde dag gelezen had moeten worden. De term betekent feitelijk „de allergroot ste spoed". De Tweede Kamercommissie voor Justitie gaat 14 december met minister Van Agt praten over het rapport-Hartsuiker. De commissie wil bij die gelegen heid ook de top-ambtenaren ho ren, die bij de voorbereiding van de mislukte arrestatie be trokken zijn geweest. DEN HAAG (ANP) De gene rale verbondsraad (partijraad) van het GPV heeft aan de SGP voorgesteld bij de komende Tweede-Kamerverkiezingen op 25 mei volgend jaar de kandida tenlijsten van GPV en SGP te verbinden. Dit heeft GPV-voor- zitter Van der Jagt meegedeeld in het deze week verschenen nummer van het partijorgaan „Ons Burgerschap". Lijstverbinding heeft als voor deel, dat bij het verdelen van restzetels sneller een dergelijke zetel kan worden verkregen. „Als bij de verkiezingen in 1972 de lijsten verbonden waren ge weest, dan zou het GPV een restzetel hebben behaald", aldus Van der Jagt. ontkoppeling van bijstand en minimumloon DEN HAAG (ANP) Een meerderheid in de Tweede Ka mer is er tegen de bijstandsuit keringen los te koppelen van het minimumloon. Woordvoerders van de CDA- fracties en de PvdA lieten giste ren tijdens het debat over de CRM-begroting weten niets te voelen voor een amendement van de WD dat deze ontkoppe ling tot gevolg zou hebben. Zo wel kamerleden als staatssecre taris Meijer wezen er op, dat voor dit WD-voorstel de koop kracht van de laagstbetaalden zou worden aangetast. „De al lerlaagste inkomensgroepen zouden niet meer aan de inko mensontwikkeling deelnemen", aldus de staatssecretaris. Vol gende week dinsdag vindt de eindstemming over de CRM. be groting plaats. Nederlandse hartpatiënt in Houston overleden BREDA (ANP) Een 56-jarige hartpatiënt uit Zeist is eerder deze week, na een hartoperatie in het Amerikaanse Houston, overleden. Er deed zich een complicatie voor, waardoor de patiënt niet meer was te redden. Dit heeft voorzitter H. Fievet van de Ne derlandse Hartpatiëntenvereni ging gisteravond meegedeeld.- Hetoverlijden wordt ten zeerste betreurd, vooral omdat het het tweede overlijdensgeval is van de door deze vereniging georga niseerde hartluchtbrug. Clandestiene fabriek voor amfetamine ontdekt ROERMOND (ANP) Bij een inval donderdagnacht heeft de rijkspolitie van het district Roermond in een verbouwde boerderij een complete fabrica- ge-eenheid voor amfetamine ontdekt. De bewoners zijn aan gehouden. Bij de installatie werd vijftig kilo zuivere amfetamine aange- troffen en tevens nog twintig liter ruwe amfetamine. Volgens de politie zou dit alles op de verbruikersmarkt vele miljoe nen hebben opgeleverd in cap- sulevorm. De amfetamine was van goede kwaliteit. De installa tie met bijna duizend kilo aan grondstoffen vertegenwoordigt een waarde van tientallen dui zenden guldens. Ook vond de politie twee kost bare boeken, die tien jaar gele den uit een abdij van Lillbosch- Echt werden ontvreemd, een evangelieboek en een kruiden boek uit 1618, dat minstens tien duizend gulden waard is. Sinds 1 november van dit jaar valt amfetamine in Nederland onder de nieuwe opiumwet en is het bereiden en verwerken van deze stof een misdrijf, waarop een maximumstraf van acht jaar staat en 100.000 gulden (Van een onzer verslaggevers) Apeldoorn De Barnevelse vlieger Rob Kok (31) heeft gis teren in Turkije een noodland ing gemaakt. Kok was op 30 oktober uit Nederland vertrok- om met een Cessna 182 dezelfde route te volgen die het eerste KLM-toestel, de „Peli kaan" in 1924 volgde naar het toenmalige Batavia. Gistermiddag, op de terugweg - hij werd uiterlijk zondag op vliegveld Teuge bij Apeldoorn terugverwacht - moest hij een noodlanding maken. Daarbij is zijn privévliegtuig over de kop total loss geraakt. Rob Kok raakte slechts licht gewond. Zijn vrouw is vandaag per lijndienst naar Ankara ge vlogen. Terwijl het KLM-toestel inder tijd werd gedemonteerd en per schip naar Nederland werd te ruggebracht, wilde Rob Kok zelf zijn toestel terugvliegen. Op 13 november kwam hij in Djakarta aan en daarna vertrok hij voor een rustige vlucht terug naar Nederland. Gisterochtend vertrok hij van het vliegveld bij Ankara. „Om twaalf uur" zo vertelde hij gis teravond telefonisch aan zijn vrouw, „viel de oliedruk terug. Ik heb toen een noodlanding gemaakt en daarbij kwam ik met de kist in een greppel te recht. Het vliegtuig sloeg over de kop en ik vloog met mijn hoofd tegen het dashboard". Licht gewond is hij vervolgens naar een Turks ziekenhuis ge bracht. Vandaag zijn, met de vrouw van Rob Kok, ook verte genwoordigers van de Rijk- sluchtvaartpolitie naar Ankara vertrokken. Zij zullen deelne men aan een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval. Weeroverzicht DE BILT Een depressie ten noordoosten van Schotland trekt snel naar het noordoosten weg. Het bijbehorend koufront passeert in de loop van vrijdag nacht ons land hetgeen gepaard gaat met wat regen. De lucht achter het front is enigzins on stabiel. Zaterdag zal het daarom wisselend bewolkt zijn, maar er zal slechts hier en daar een bui vallen. Overigens blijft er vrij veel wind Vooruitzichten voor zondag, op gesteld door het KNMI op don derdag om 18.00 uur: Vooral aanvankelijk af en toe regen. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon 1 tot 3 Min. temp.: omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Luchth. R'dar Twente Vlissingen Z -Limburg Frankfort Genève Helsinki

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13