Protest tegen fazant en jacht als amusement Bisschoppen over nieuwe orde van dienst voor boete en verzoening Franse katholieken in meerderheid voor gehuwde priesters VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Het heeft de argeloze wandelaar, die gisteren samen met zijn hond in het duingebied op de grens van de gemeenten Den Haag en Wassenaar een gezonde portie fris se lucht wilde inhale ren, allemaal hogelijk verbaasd. Noodgedwon gen moest hij een aantal malen ijlings de berm in vluchten, omdat een lange stoet van perso nenauto's, een tractor en materiaalwagens op de voetpaden van het Haagse waterwingebied nadrukkelijk voorrang opeiste. Het bleef in de regel bij een veronge lijkt schouder-ophalen, maar de enkeling, die over deze gang van za ken opheldering wilde hebben, kreeg van een in smetteloos groen ge stoken overheidsdie naar niet meer te horen, dan dat al het voorbij flitsende ongemak „met de jacht te maken had". Vanaf half tien gistermorgen was het personeel van de Haagse Duinwaterleiding, dat zich beroepshalve in de vrije natuur ophoudt, haarfijn geïn strueerd. Men diende zich te conformeren - zo luidde de opdracht - aan alle verlangens van het Koninklijk Jachtde- partement Zuid-Holland. Voor het eerst dit jaar zou er weer een grote drijfjacht op fazan ten worden gehouden. En wanneer een drijfjacht als „groot" wordt bestempeld, be tekent dat automatisch, dat zich onder de schutters prins Bernhard bevindt. Voor alle duidelijkheid; het bedoelde duingebied, dat ten noorden van de gemeente Den Haag ligt, is door de Staat der Nederlanden aan de gemeente in erfpacht gegeven, die het op haar beurt gebruikt voor de opslag en winning van drink water. Destijds was in de erf- pachtsvoorwaarden bepaald, dat het jachtrecht in het duin- terrein aan de Kroon voorbe houden zou blijven. Toen een* geruim aantal jaren geleden door kunstmatige infiltratie van Rijnwater het jachtgebied in deze duinen aanzienlijk werd ingeperkt, heeft het Ko ninklijk huis een aantal terrei nen van de gemeente Den Haag ter compensatie aange boden gekregen. Het meest in trek bij de leden, vrienden en bekenden van de koninklijke familie zijn de duinterreinen Kijfhoek en Bierlap, die in de omgeving liggen van de boer derij Meyendel. Daar worden jaarlijks zes tot acht zogenaamde „plezier jachten" georganiseerd. Vrij vertaald betekent dat 's mor gens jagen, de lunch gebrui ken in „Den Ruigenhoek" - de voormalige buitenplaats van koningin Wilhelmina - en 's middags er met het geweer oVer de schouder weer op uit trekken. Een aantal uren plezierige ont spanning, waaraan met name de stichting Kritisch Faunabe heer zich mateloos kan erge ren. „Omdat", aldus de woord voerder van de stichting Nor man van Swelm (29) „deze ac tiviteiten niets te maken heb ben met een wetenschappelijk en moreel verantwoorde fau nabeheer". De stichting zegt zich absoluut niet te keren te gen iedere vorm van jacht. Wanneer echter bij het jagen het amusementsaspect de bo ventoon voert, gaan de stekels van bestuur en leden recht overeind staan. Norman van Swelm over dit soort vrije tijdsbesteding: „Het duinter rein is primair een natuurge bied, dat daarnaast wordt ge bruikt voor de waterwinning en recreatie. Maar door deze jachtpartijen wordt de rust no deloos verstoord. Er wordt ge jaagd op fazanten. Een niet inheemse vogel, die speciaal voor jachtdoeleinden in een grijs verleden is geïmporteerd. Het Koninklijk Jachtdeparte- ment koopt in het vroege voor jaar tot zelfs in Engeland de eieren van deze dieren. Die worden dan kunstmatig uitge broed. Het ontbreekt de kui kens aan niets. Zij krijgen da gelijks voldoende voeding tot ze zo groot zijn, dat ze in het duinterrein kunnen worden losgelaten. Ook daarna blijft de jachtopziener zijn fazanten goed verzorgen. Hij legt spe ciale voederplaatsen aan en komt op geregelde tijden te rug. Met een bel of een ratel geeft hij van zijn aanwezig heid blijk. De dieren zijn ge wend aan zijn komst en daar door zo mak als lammetjes". In bij „Den Ruigenhoek" ge plaatste kooien worden jaar lijks circa drieduizend fazan ten gefokt. Wanneer zij vol groeid zijn, worden ze in de duinen uitgezet. De jacht op fazanten is vanaf 15 oktober geopend. Die ter mijn loopt af op de laatste dag van het jaar; althans voor wat betreft de hennen. De hanen mogen nog tot 31 januari wor den afgeschoten. Dat de protesten van onder meer de stichting Kritisch Faunabeheer tegen deze raz zia's onder de fazanten het vorstelijke Jachtdepartement niet geheel onberoerd hebben gelaten, is sinds gisteren zon neklaar. Aan vragenstellers werd op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt, dat zij „zich nergens mee moesten bemoeien, omdat publiciteit hierover hetzelfde betekent als narigheid". Ook het duinper- soneel van de Haagse Duinwa terleiding hulde zich in een diplomatiek stilzwijgen. „Wij weten alles, maar mogen niets zeggen", was het even veel- als nietszeggende commentaar. Daarom terug naar Norman van Swelm, die geen blad voor de mond neemt als hij zegt: „Doorgaans worden de driften (de plaatsn waar enkele maan den later wordt gejaagd - red.) in de maand juli uitgezet. Dan worden er kooien in het duin terrein geplaatst, waarin vijf tig tot honderdvijftig fazanten zitten. Na verloop van tijd krijgen de vogels hun vrijheid en vanaf half oktober zijn ze vogelvrij. Drijfjacht Bij een drijfjacht is het de gewoonte, dat een aantal ja gers op linie gaat staan. Een eind verder op zorgen de drij vers met honden ervoor, dat de dieren in de richting van de schutters worden gestuurd. Zij worden opgedreven met handgeklap, geschreeuw en lange stokken. Er ontstaat een dolle paniek, waardoor de fa zanten gaan vliegen. En omdat een fazant een hoender is, lukt dat maar matig. Hij kan zich slechts over een korte afstand door de lucht verplaatsen. Op dat moment legt de jager aan, want de weidelijkheid (ereco de van de schutter - red.) staat niet toe, dat hij het dier op de grond afschiet. Omdat aan de jachtpartijen van het hof di kwijls ongeoefenden meedoen, gebeurt het regelmatig, dat een vogel een schampschot op loopt. Het dier overlijdt soms pas na dagen aan zijn verwon dingen elders in het terrein. Het is voor het „plezier" van de jager bovendien zaak, dat het met zoveel zorgvuldigheid uitgezette fazantenbestand op peil blijft. Maar in de natuur gelden nu eenmaal andere co des. Eksters, kraaien en bij voorbeeld gaaien doen zich bij herhaling tegoed aan de eieren van de uitgezette fazanten en aan het jonge gebroed. Voor de schietende hobbyisten een bijzonder onplezierige bijkom stigheid, want door de vraat zucht van de concurrentie da len de kansen op een geslaagd schuttersfestijn. Maar ook daar heeft men wat op gevon den. In de duinen nabij de driften worden eieren van kip pen neergelegd, die zijn inge spoten met de giftige stof alp- hachlorolose. Van Swelm over deze methode: „Vogels die daarvan eten, gaan onherroe pelijk dood. Overigens, wan neer men een speciale vergun ning bezit, is het verspreiden van deze eieren toegestaan. De keerzijde van de medaille is echter, dat ook beschermde diersoorten als bijvoorbeeld de buizerd en de ruigpootbui- zerd ervan eten evenals in het duinterrein levende egels, her- melijen, bunzings en wezels. Al deze dieren worden het slachtoffer van de behoefte om op fazanten te jagen". Protest Wel dient te worden aangete kend dat niet alleen het Konin klijk Jachtdepartement zich met deze praktijken bezig houdt. De stichting Kritisch Faunabeheer heeft dit jaar on der meer geprotesteerd bij Staatsbosbeheer en bij de Ver eniging tot Behoud van Na tuurmonumenten tegen gelijk soortige wrede methodieken. Men hoopt op korte termijn te komen tot de oprichting van een zogenaamd velddetache- ment, dat - aldus Norman van Swelm - „dit soort jachten zal gaan frustreren. Want het is een keihard gegeven, dat in ons land per jaar één miljoen fazanten wordt uitgezet uit sluitend voor jachtdoeleind en". Dat dergelijke evenementen bij de Haagse Duinwaterlei ding uiterst omzichtig worden becommentarieerd, laat zich raden. „Dat kost me mijn baantje" en „je privé-mening is in deze zaak niet in het geding. Die vertel je alleen aan collega's van wie je weet, dat ze er net zo over denken", zijn veel gehoorde op- en aanmer kingen. Het Koninklijk Jachtdeparte ment ziet helemaal geen brood in een rechtstreekse confron tatie met mensen, „die toch al bevooroordeeld hier naartoe komen". Inmiddels zijn de data voor twee nieuwe jachtpartijen in Kijfhoek en Bierlap geagen deerd. Die worden gehouden op 9 en 23 december aanstaan de. Aanval van Indianen in Brazilië RIO DE JANEIRO (RTR) Indianen die boos geworden waren over schendingen van hun grondgebied door kolonis ten, hebben een aanval gedaan op een regerings-buitenpost in het westelijke deel van het Amazöne-oerwoud. Geweren afvurend in de lucht vielen de indianen van de Surui- stam het gebouw van „Funai" (rijks-indianenstichting) binnen, doodden kippen en varkens en namen vuurwapens en munitie mee. De vier Fun ai-ambtenaren in het gebouw vluchtten. De spanningen tussen de onge veer 250 Surui's en de kolonis ten bestonden al enkele maan den, nadat de kolonisten onge vraagd het indianengebied wa ren binnengetrokken. Bovendien vermoordde vorige week een kolonist een indiaan, wiens lijk hij vervolgens ver brandde, kort nadat de indiaan in een conflict over een meisje de zoon van de kolonist had gedood. Dit leidde weer tot een wraakoefening van de indianen, die enkele boerderijen van kolo nisten overvielen en in brand Vraag naar platen Wolf Biermann verdrievoudigd FRANKFORT (DPA) Sinds de Oostduitse autoriteiten de zanger Wolf Biermann zijn na tionaliteit hebben ontnomen, is de vraag naar diens grammo foonplaten verdrievoudigd. De- platenfirma kan de grote vraag nauwelijks bijbenen. Tot dusver waren in de Bondsrepubliek van Biermanns vijf grammo foonplaten in totaal 150.000 exemplaren verkocht. Harry Rogers terug bij Pioneer Punch (Van onze sportredactie) DEN HAAG Harry Rogers is terug bij Pioneer Punch. De Amerikaanse basketballer die eens werd uitgeroepen tot de beste Amerikaanse speler in ons land zal zaterdagavond in de wedstrijd tegen Buitoni al bij de Delftse ploeg mee spelen. Hij komt in de ploeg voor de geschorste Billy Taylor. Rogers speelde eenhalf seizoen bij Punch mee in 1973/1974 en het hele seizoen 1974/75. Omdat Punch aan het eind van dat seizoen nog niet de zekerheid had over de sponsoring van Pio neer, nadat Raak was vertrok ken verliet hij de club. Vorig seizoen speelde Rogers prof bas ketbal bij de Sint Louis Spirit in Amerika. Dit seizoen was hij nog niet aan de slag gekomen. Het inspelen in het team heeft voor Rogers niet lang te duren, omdat hij bijna met het hele team van de Delftse ploeg al eerder heeft gespeeld. IIUIIIIIII KUNST EN KUNSTENAARS Veilingen RIJNSBURG. 25 nov„ bloemen (resp. gem. prijs, aanvoer). Amaryllis 0,548 - 4420; Anjers Am. 0,356 - 19900; Anthurium 1,847 - 2386; Chrys. gepl. n.c. 0,506 - 16520; Chrys. tros n.c. 1,913 - 24254; Chrys. gepl. jr. c 0,370 - 2535, Chrys. tros jr. c 2,660 - 13007; Euphorbia 0,464 - 5280; Freesia 2,050 - 6148; Gerbera 0,632 - 1770; Hyacint hen 1,550 - 13; Hyacinth, met bol 0,638 - 26297; Iris 3,473 - 3021Lelie tak kas 0,522 - 51080; Liatris 0,136 - 2930; Narcis kas 2,089 - 7110; Narcis Carlton k 1,914 - 525; Orchideeën 1,250 - 3276; Ornithogalum 0,010 - 1020; Rozen Srootbl. 0,345 - 2160; Rozen kleinbl. ,292 - 12180; Golden Times 0,565 - 1200; Snijgroen 1,216 - 600; Statice 0,823 - 320; Tulpen 3,998 - 1430; Apel doorn kas 3,492 - 82; 2e soort per bos 1,403 - 482; Orchid. Cymb. mini 0,235 - 5979; 2e srt. per stuk 0,202 - 14090; Anjers tros 0,346 - 7940; Rozen Baccara 0,631 - 4920; Rozen Sonia 0,436 - 10100; Rozen llona 0,830 - 460; Stro/- droogbl. onb. 0,708 - 7227; Stro/droog- bl. bew 205; Kerstgoed 4,508 - 36; Kerstgoed 2,762 - 1148; Div. Snijbloe men 1,772 - 1520; Div. Snijbloemen 0.683 - 5630, Alstroemeria imp. 0,512 - 2090^ Anemonen imp. 0,929 - 4455; Anjers am. imp. 0,346 - 6600; Gladiolen imp 0153 - 4140; Liatris imp. 0,093 - 17760; Margriet imp. 1,021 -280; Narcis kas imp. 1,382 - 170; Orchid.Cymb. imp. 0,878 - 174; Orchid.Arach. imp. 0,599 - 7752; Orchid.dendr. imp. 0,072 - 25280; 2e srl per stuk 0,287 - 1200; Mimosa imp. 2,047 - 2860; Protea imp. 0,879 - 440 Div. bladsrt. imp. 1,708 - 2917; Div. Snijbl. imp. 1,309 - 585; Div. Snijbl. imp. 2,149 - 5184; Azalea 2,552 - 264; Begonia 0,328 - 132; Cyclaam 1,626 - 401; Poinsettia 2,284 - 3753; St. Paulea 0,798 - 352; Div. potplanten 1,577 - 2284; Anjer-tr -red 0,345 - 1200; Anjer-tr -Pink 0,339 - 7600; Anjer-tr.-Yel- low 0,386 - 700; Anjer-tr.-Violet 0.321 - 3200; Anjer-tr.-White 0,370 - 400; An jer-tr.-Orange 0,386 - 940; Anjer-tr.- Mix 0.287-510 ROELOFARENDSVEEN, 25 nov., snij bloemen (gevr. en hoogste prijs) Anjers tros 25 p.s.; Chrys. stuks 49 p.s. Princes Armgard 78 p.s. Chrys. tros 168 p.b. Red Rolinda 265 p.b. Chrys. Jaar- rond 226 p.b.. White spider 295 p.b. Gerbera 52 p.s.. Peter 72 p.s. Orchid. 77 p.s., Cyprepedium 220 p.s. Strelitzia 201 p.s. Cyclamen 128 p.s. gemengd 225 p.s., Poinsettia 148 p.s.. rood 215 p.s. Rozen 35 p.s., llona 96 p.s. Iris Prof. blauw 347 p.b. Freesia 177 p.b. Corona 420 p.b. Anjers 19 p.s., Charmeur 55 p.s. De Haagse organist Piet Kraak geeft zaterdag 27 november een concert in de Hervormde Kerk aan de Dorpsstraat te Zoeter- meer. Hij voert werken uit van Boëlman, Gabanillas, Hendrik Andriessen, Bach, Guiimant, Wesley en Distier. Kunstzaal De Plataan, Stations straat Zoetermeer, exposeert van 30 november t/m 24 decem ber wandkleden van Hanneke Bosch en keramiek van Cocky Zwanenburg. Toneelgroep Kruimel, bestaan de uit leerlingen en ex-leerlin gen van de Akademie voor Ex pressie te Utrecht komt op 26 en 27 november in Theater In de Steeg, Westeinde 165 Den Haag, met 'De familie De Vries', een 'gezinsdocument' dat al im proviserend is ontstaan en waarvan inmiddels al een 20-tal voorstellingen zijn gegeven. Major Road, een van de voor aanstaande Britse toneel-reisge zelschappen, komt voor de eer ste keer naar ons land. Op za terdag 11 december wordt in Diligentia een voorstelling gege ven van 'Christopher Columbus' van Michel de Ghelderode in de vertaling en regie van David Mouchtar-Samourai. Het Engelse Hull Truck, dat woensdag 15 december zou op treden in het HOT, komt niet naar ons land. In plaats daar van wordt nu een voorstelling gegeven door de eveneens En gelse Belt and Brace Roadshow Company. Onder de titel 'Eng land expects' brengt deze groep politiek theater in revue-achtige stijl; actualiteiten verpakt in een mengeling van sketch en pop muziek. Het Centraal Museum te Ut recht wijdt van 15 december tot en met 30 januari een tentoon stelling aan het werk van Ar mando, schrijver, schilder en sa mensteller van tv. programma's (o.a. Herenleed). Vrije import van vlees in Europa BRUSSEL (AP) De Europese Commissie, het uitvoerend or gaan van de Europese gemeen schap, heeft gisteren in Brussel bekend gemaakt dat zij op 1 april 1977 haar gedeeltelijke embargo op de invoer van rundvlees wil opheffen. Het embargo is sinds medio 1974 van kracht. Een woordvoerder zei dat het gaat om „een 'oriën tatie en niet om een besluit". Aan het opheffen van het em bargo zal een nieuw systeem voor het reglementeren van de invoer door middel van een va riabele heffing verbonden zijn. Over deze heffing zijn de negen EG-lidstaten het nog niet eens j kunnen worden. Burgerlijke stand LEIDEN Gehuwd: P. J. Swaak en C. de Roode; J. G. Lepelaar en T. M. Lovink; M. Ie Febre en J. Onderwater; W. van der Meer en G. L van den Berg; H. Schmitz en L A. Vermond. Geboren: Jacob W., zn. v. W. G. Klok en C. A. Kruijt; Mandy M. J.. dr. v. H. J. Oostdam en H. A. Boot; Katarina, dr. v. M. J. Szumlas en B. E. Vinstorp; Ane A. J.. zn. A. Siera en A. van Zeist, Eric M„ zn. v. R. H. Dijksteel en I. J. Elia; Willem J.. zn. v. W. J. Glasbergen en A. van Egmond; Jerry R., zn. v. R. A. Boijenk en E. C. Nahl; Floris, zn. v. H. Bakker en P. Rus; Elvina E. C. Mdr. v. W. M. van Wieringen en W. E. M. Borst; Joep, zn. v. H. P. Kulla en W. C. Kleinman; Laura. dr. v. P. H. W. Vennik en N. M. A. Eijkelhof; Anne M. G. jvr., dr. v. hr. W. H. J. de Beaufort en A. S. H. Langeveld; Antoon, zn. v. H. van der Heijden en M. E. Verstraaten; Andreas M.. zn. v. A. J. M. van den Berg en J. J. Hagedoorn; Nairi, dr. v. M. Hakhverdi en L. Geragousian-Kordi; Wendy, dr. v. J. Benning en P. A. Rijsbergen; Sonja E., dr. v. A. Kapteijn A. H. E. van Eijk; Helene A., dr. v Menheer; Marc R J. A., zn. v. M. C. A. Mosheuvel en P. B. W. van Osch; Jera, dr. v. A. Th. Meilof en C. W. T. M. Schijvens. Overleden: Th. A. van de Reep, geb. 1901 man; G. J. de Graaff, geb. 1887 Sih. geweest met P. Rietkerken; S. assaar. geb. 1895 geh. geweest met G. L. Knol; J. Loomans, geb. 1954 man. Ondertrouwd: R. Brittijn en J. Zandvliet; R. M. A. Curiel en I. S. Claproth; J. J. A. Hanhart en M. C. M. S. Dijkstra; E. Heemstra en A. I. Wiegman; T. W. Hooghiemstra en A. B. Endel; P. van Houten en M. E. de Graaf; C. H. van der Hulst en M. A. Pereboom; W. de Jong en J. M. Bavelaar; A. L. A. M. Klaassen en, J. C. Sampiemon; R. A. Koenen en J. C. van der Wal; P. Kooien en P. G. Habraken; A. J. M. Krol en M. J. van Straaten; K. van Kuilenburg en B. de Knecht; L. J. Lantrok en A. J. F. W. Winkel; L. J. Los en B. A. J. Schellekens; R. Nieuwveen en C. de Raad; M. J. Noordhoek en M. C. Setton; J. J. Scheeres en M. H. Monteba; P. D. van Vliet en A. M. C. Dijkstra; P. J. M. M. de Windt en S. B. Cats. De crisis rond de oude biechtpraktijk is aanleiding geworden tot een grondi ge bezinning. .Er vallen nu enkele be moedigende ontwikkelingen te signale ren, met name het ontstaan van boete vieringen. De bisschoppen schrijven dit in een brief aan de pastores, die de verschij ning begeleidt van de nieuwe „orde van dienst voor boete en verzoening" in Nederlandse vertaling. Deze nieuwe orde van dienst wordt gekenmerkt door een zeer pastorale be nadering. De boetevieringen, die de laatste jaren overal worden gehouden, krijgen officiële erkenfiing. Voor deze vieringen, die de persoonlijke belijdenis niet vervangen maar daarop een voor bereiding zijn, worden verschillende modellen gegevèn. Daarin staat voor het eerst ook een dienst „Voor de verzoening van meerde re boetelingen met algemene belijdenis en absolutie". Deze kan in uitzonder ingsgevallen en noodsituaties worden toegepast. Op de vraag of zich ook-in ons land dergelijke noodsituaties kunnen voor doen, zeggen de bisschoppen onder meer, dat het in bijzondere situaties kan voorkomen, „dat veel gelovigen aanwe zig zijn, die het sacrament van de biecht willen ontvangen, terwijl te weinig priesters beschikbaar zijn om ieders belijdenis afzonderlijk te kunnen aan horen. In deze omstandigheden zou de mogelijkheid van algemene belijdenis en absolutie zich kunnen voordoen". Voor de viering van boete en verzoe ning met gemeenschappelijke belijdenis en absolutie zijn de volgende afspraken voor de kerkprovincie gemaakt: zou een priester voorzien, dat een grote groep gelovigen aanwezig zal zijn met de in tentie het sacrament van de biecht te ontvangen, zonder dat voldoende pries ters aanwezig kunnen zijn, dan kan hij zijn bisschop vragen om tot algemene belijdenis en absolutie te mogen over gaan. Mocht dit vooraf onmogelijk zijn geweest, dan neemt hij zelf de beslis sing en stelt achteraf de bisschop op de hoogte. De bisschoppen achten het de plicht van de priester de gelovigen erop te wijzen, dat het voornemen om ernstige zonden op een later tijdstip persoonlijk te belijden, noodzakelijk blijft. Zij teke nen daarbij aan, dat het eigenlijk ver wonderlijk zou zijn als in onze tijd die de menselijke betekenis van het zich persoonlijk kunnen uitspreken en van het individueel te vormen gewetensoor deel zo hoog aanslaat de persoonlijke belijdenis in het boetesacrament niet meer waardering zou vinden. Is de samenspraak van mens tot mens dan geen weg van voorkeur?, zo vragen zij zich af. Daarom bevelen de bisschop pen aan, dat de biecht in de vorm van een gesprek meer ingang zal vinden, hetzij in of buiten de biechtstoel. De brief van de bisschoppen is a 'een gulden te bestellen bij het secretariaat van de kerkprovincie, Biltstraat 121 te Utrecht. Tel. 030-33.42.44. Moeder Teresa van Calcutta heeft deze week een bezoek gebracht aan mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam. Hij had haar daartoe uitgenodigd tijdens de vergadering van de congregatie van de religieu zen in Rome. Het onderhoud ging over het werk en de spi ritualiteit van de door mère Teresa gestichte congregatie van de „missionarissen der naastenliefde" en haar erva ringen met jonge mensen die zich tot het religieuze leven geroepen voelen. Moeder Te resa is inmiddels via Rome weer naar Calcutta vertrok ken. De regering Pinochet van Chi li heeft verklaard alle politieke gevangenen op achttien na, vrij te laten. Dat zouden er dan 304 zijn. Ds. Helmut Frenz van de Duitse afdeling van Amnesty International en oud- bisschop van de lutherse kerk in Chili acht dat ver bezijden de waarheid. Volgens hem worden in Chili nu nog onge veer 3.700 mensen op politieke gronden gevangen gehouden en dat lang niet altijd onder menselijke omstandigheden. KORTE METTEN Eind 1976 zullen in één jaar ruim tachtigduizend Spaanse arbeiders in het buitenland naar hun vaderland zijn te ruggekeerd. Vorig jaar was dit aantal zeventigduizend, al dus een mededeling van de Spaanse bisschoppelijke com missie voor migratie. Zij ko-' men naar huis, omdat er in het „gastland" geen werk meer voor hen is. Van de on geveer twaalf miljoen werk nemers in Spanje is ongeveer één miljoen zonder werk. Tot nu toe is door zestien ker ken en interkerkelijke hulpor ganisaties in Europa en Noord-Amerika in totaal ruim zeven ton overgemaakt voor hulp aan slachtoffers van de onlusten in Soweto in Zuid- Af rika. Het geld is vooral be steed aan begrafenissen, juri dische hulp, borgsommen ter vrijlating van gearresteerden en ondersteuning van ouders en familieleden van gedode of gevangen genomen personen. Ongeveer 4700 mensen konden aldus worden geholpen. Op de adventszondagen wor den in het historische kerkje van Blauwkapel de beken de „onderwegkerk" aan de ou de weg Utrecht-Hilversum, weer interkerkelijke bijeen komsten met muziek gehou den. De diensten beginnen om 16.00 uUr. Er wordt in voorge gaan door de pastores G. Oostvogel (rJc.), H. v.d. Steen (herv.) en P. Koper (rJt.). Kerk en wereld Zeven van de tien Franse katholieken zijn voorstander van gehuwde priesters. Dit blijkt uit een enquête, die is gehouden in opdracht van het Franse katholieke weekblad „Le Pele- rin". Het percentage voorstanders is de laatste jaren aanzienlijk gestegen: in 1963 sprak 55 procent zich uit voor de gehuwde priester. Bij de enquête verklaarde 38 procent voorstan der te zijn van het toelaten van vrouwen tot het ambt. Achtenveertig procent wees deze mogelijkheid van de hand. Zeventig procent van de ondervraagden meende, dat de priester naast zijn priesterlijke werk ook een „gewoon beroep" moet uitoefenen. Maar aktiviteiten van priesters in de politiek worden minder gewaardeerd: 62 procent vindt, dat priesters zich van dit soort aktiviteiten moeten onthouden. Uit de enquête blijkt, dat vele Franse katholie ken, zowel praktizerenden als niet-praktizeren- den, zich vaak met hun persoonlijke moeilijkhe den wenden toteen priester. Een op drie ondervraagden had het afgelopen jaar zijn problemen met een priester besproken. De ondervraagden zien de priester op de eerste plaats als „bedienaar van de sacramenten". Vervolgens als „animator van de christelijke gemeenschap", „bestuurder van de parochie" en „verkondiger van het evangelie". Een gezamenlijke werkgroep, samengesteld uit leden van de bisschoppenconferentie van Engeland en Wales en van de nationale priesterconferentie, heeft verzocht om een lande lijk pastoraal overleg naar Nederlands voorbeeld. De werkgroep heeft daarbij enkele kwesties aangewezen, die naar zijn mening met voor rang behandeld dienen te wor den. De voorzitter van de groep, hulpbisschop Victor Guazzelli van Westminster, wees hierbij op de betekenis van kleine basisgroepen in de kerk van de toekomst Deze basisgroepen zouden hun eigen leiders kunnen voort brengen, die door de bisschop- Vraag in Engeland naar „Nederlands" pastoraal overleg pen zouden kunnen worden erkend, bij voorbeeld door priesterwijding. Het rapport van de werkgroep gaat uitvoe rig hierop in en suggereert een geheel nieuwe stijl van selectie en opleiding van priesters. Het rapport vraagt verder om serieuze aandacht voor de wij ding van de vrouw tot diaken' en tot andere kerkelijke bedie ningen. Hiertoe dienen prakti sche en theologische mogelijk heden te worden geopend. De werkgroep dringt ook aan op een Engelse kaski, een bureau voor de statistiek, dat precieze informatie zou moeten ver schaffen over feiten en cijfers van de r.k. kerk in Engeland. Deze informatie is tot op he den onvolledig. Bijzondere aandacht wordt ook gevraagde voor opening van de kerkelij ke financiën. Vaag blijft het rapport van de werkgroep over de representa tiviteit van het voorgestelde landelijke pastorale overleg. Het wijst er in dit verband op, dat van de twintig bisdommen er nog slechts negen een dioce sane pastorale raad hebben. Ook op het niveau van deke naat en parochie zijn er te weinig raden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11