deTijd T opgesprek W arschaupakt over vermindering troepen Meer zelfstandigheid voor Wales en Schotland accent ■8 SPLITSING IN WAALSE PARTIJ IN BELGIE VJV vragen Isra'èl om ontruiming bezet gebied Brieven van lezers TMOnA FJSiBERS 5) Accent-enquête over stemgedrag na zaak-Menten di0ENE Tweespalt Nkomo en Moegabe over Brits compromis Rhodesiè 191 LEIDSE COURANT PAGINA 7 advertentie 023 Zeg Mona-man. oe staat het met die ieuwe MAGERE BRUSSEL De scheuring in het Rassemblement Wallons (RW), de kleine Waalse partij, die de regering Tindemans in België mede in leven houdt, is gisteren een feit geworden. Nog voordat het partijcongres van 4 december in Namen moet uitmaken of het Rassem blement Wallons een ruk naar links gaat maken, waarvan partijvoorzitter Gendebien een krachtig voorstander is, zijn de aanhangers van een centrum functie voor het RW in de Belgische politiek giste ren onverwacht overgestapt naar de Waalse liberale partij, de PLP. De nieuwe partij draagt de naam Partie de la Reforme et de la Liberté Wallons en wordt geleid door de bekende Belgi sche en ook Europese politicus en minister van staat Jean Rey. De dissidente RW-ers, die nu met de Waalse liberalen samengaan zijn de minister voor de hervorming van de staatsinstellingen Perin en de RW-staatssecretarissen Knoops en Gol. Het oude RW heeft nu nog slechts een staatssecretaris in het kabinet, Moreau. RW-minister Perin heeft giste ren in Brussel gezegd dat zijn aanhangers samen met de Waalse liberalen in zee zijn gegaan omdat zij op gelijke golflengte zitten met de Waal se liberalen op het stuk van de communautaire problemen, de opbouw van Europa en omdat binnen de Waalse liberale par tij plaats is voor pluralisme van politieke denkbeelden. De nieuwe Waalse partij steunt de regering en zegt over brede politieke steun in Wallonië en Brussel te beschikken. Van zijn kant heeft een totaal verraste RW-voorzitter Gende bien gezegd dat de breuk niets te maken heeft met de hou ding van het RW in het kabi net, maar het is zeer de vraag of premier Tindemans met een dergelijk blok aan het been zal willen blijven doorregeren. De premier heeft nog de vorige week gezegd dat hij niet zal aarzelen nieuwe verkiezingen uit te schrijven als het reden heeft om aan de loyaliteit van de wispelturige regeringspart ners te twijfelen. ILGA I ran je? een ertsknikker-fabriek Europoort IN HAAG (ANP) De minis- rs van economische zaken en riale zaken hebben hun be ep op de Kroon over de vesti ng van een ertsknikkerfa- riek door Kruwal b.v. in Euro port ingetrokken. Het beroep as ingesteld tegen het afwij- nd besluit van gedeputeerde aten van Zuid-Holland over vestigingsvergunning voor ertsknikkerfabriek. fan de kant van Kruwal heeft laten weten dat men zich staat acht het resultaat het ingestelde beroep af te ichten. Om redenen van ren- ibiliteit alsmede teneinde de mdstoffenvoorziening spoe- op het uit concurrentie-oog- int noodzakelijke hogere peil brengen. )irecteur CIA 6mt ontslag WASHINGTON (RTR) - De di- iljcteur van de Amerikaanse cntrale Inlichtingendienst CIA), George Bush, neemt per I !0 januari ontslag uit deze I fonctie. Op die dag maakt pre- lident Ford plaats voor Jimmy I j Carter. Bush zei niet waarom hij ont- 'ag neemt. De directeur werd trig jaar januari door presi- ;nt Ford benoemd als opvolger in William Colby. Bush is oud- lorzitteT" van het Nationale Co mité van de Republikeinse par- i tij, waar ook president Ford lid BOEKAREST (AP) De leiders van de landen van het Warschaupakt zijn vandaag in Boeka rest bijeengekomen gekomen voor een topcon ferentie die naar BOEKAREST (AP) De leiders van de landen van het Warschaupakt zijn vandaag in Boekarest bijeengekomen ge komen voor een topconferentie die naar wordt verwacht zal uitmonden in een krachtige op roep tot vooruitgang bij de besprekingen met het westen over vermindering van troepen en bewapening. Leonid Breznjev, algemeen secretaris van de communistische partij van de Sovjet-Unie, Unie, heeft eerder deze week aan het begin van zijn bezoek aan Roemenië en zijn besprekingen met president Nicolae Ceausescu reeds aange geven wat hij verwacht van het topberaad met zijn bondgenoten. „Wij hopen", aldus verklaarde Breznjev maan dag, dat de topconferentie „een nieuwe en belangrijke bijdrage zal leveren aan de zaak van de versterking van de vrede in Europa en daarmee in heel de wereld". Gisteren verklaarde de Sovjet-partijleider te hopen dat de landen van het Warschupakt tot overeenstemming zouden kunnen komen met de nieuwe Amerikaanse regering Carter terza ke een verbod op de verdere uitbreiding van de strategische bewapening. Hij herhaalde zijn oproep tot een wereld- ont wapeningsconferentie en verklaarde dat de be sprekingen over beperking van de strategische bewapening moet leiden tot een regeling die „eerst beperking en later inkrimping van de strategische bewapening inhoudt". Ook uit an dere bron is vernomen dat beperking van de bewapening waarschijnlijk het belangrijkste agendapunt punt zal zijn van de topconferentie. CUBA MEER IN DE PAS HAVANNA (RTR) - Vanaf vandaag kun nen de Cubanen niet meer gratis opbellen vanuit openbare tele fooncellen. Het offi ciële dagblad „Gran- ma" berichtte dat het gemiddelde aan tal gesprekken van uit telefooncellen van 15 gedurende drie minuten dage lijks, is toegenomen tot 75 gesprekken per dag van zes mi nuten. Gratis opbel len vanuit straatcel len was ingesteld kort na het aan de macht komen van premier Fidel Ca stro. Op het militaire vlak gaat Cuba meer in de pas lopen door invoe ring van de klassieke rangenindeling. De hoogste rang tot nu toe, die van „com mandante" of ma joor, wordt vervan gen door die van ge neraal en kolonel. De „revolutionaire strijdkrachten van het Cubaanse leger trekken verder hun informele olijfgroene vechtpak uit en ste ken zich in fraaier uniformen die zijn ontworpen in samen werking met Sowje- trussische deskundi gen. Vluchtelinge De studenten leider Nkosa- tane uit Sowet- to, die in sep tember van dit Jaar haar land ia ontvlucht, ar riveerde giste ren op Schiphol. Zij mag voorlo pig zes dagen in ons land bli|- ven. Op de luchthaven werd zij opge haald door Con- ny Braam van het Anti-Apart heid Comité. NEW YORK (DPA-Reuter) - De alge mene vergadering van de Verenigde Naties heeft zich gisteren met grote meerderheid gesteld achter een oproep aan het adres van Israël om de bezette Arabische gebieden voor 2 juni te ont ruimen. De stemverhouding was 90 te gen 16 stemmen, bij 30 onthoudingen. Onder de tegenstemmers bevonden zich Israël en de westelijke landen. De oproep was afkomstig van een 20 leden tellen de VN-commissie die zich met de Palestijnse kwestie bezig houdt In de resolutie die de algeme ne vergadering aanvaardde, wordt er ook bij de veiligheidsraad op aangedrongen, zich opnieuw over de aanbevelingen van de zogenoemde Palesti- na-comrrussie te beraden. Deze aanbevelingen be treffen ook een programma in twee fasen voor de terugkeer van de Palestijnse vluchtelingen en het eventuele gebruik van vredestroepen van de volkerenorganisatie om de Israëlische terugtocht te vergemakkelijken. Inmiddels heeft Israël met pantsermanouevres en troepentransporten langs de noordgrens met Liba non, zijn tanden laten zien aan de Arabische vredesmacht in dat land, speciaal het albepalende Syrische contingent daarvan. Israë 1 heeft gewaarschuwd dat het vlak boven zijn noordgrens geen Syrische soldaten en even min Palestijnse guerillastrijders zal dulden. Via de Verenigde Staten, die optreden als „verbindings man" tussen Israël en Syrië, heeft premier Rabin Damascus ook te verstaan gegeven dat hij Syrië verantwoordelijk zal stellen voor eventuele nieuwe Palestijnse guerilla-akties tegen Israël. Brieven graag kort en duidelijk geschre ven. De redactie behoudt zich het recht voor Ingezonden stukken te bekorten. Affaire-Menten (2) Als staatssecretaris van Justitie heeft mr. Glastra van Loon de euvele moed gehad, niet alles klakkeloos te slikken wat de dicteerde. Hij heeft het geweten. Politieke zelfmoord, zou men het kunnen noemen; uit onerva renheid. Na het ontslag van zijn staatssecretaris zei minister Van Agt: „de heer Mulder is een uiterst bekwaam man, die zelfs ik moeilijk kan tegenspreken" Een bekentenis die beslist de volle waarheid weergeeft, maar niettemin uiterst merkwaardig is, voor een man, die uiteinde lijk toch politiek verantwoorde lijk is. Ook voor het doen en laten van de secretaris-generaal. In zijn boek „Kanalen graven", waarin mr. Glastra van Loon na zijn ontslag een boekje open doet over- het reilen en zeilen op het ministerie van Justitie, komt mr. Mulder duidelijk naar voren als de veel te machtige topamb tenaar, die dank zij een staatsse cretarisloos tijdperk vele be langrijke zaken zelfs beleidsbe voegdheden, naar zich heeft toe getrokken. De affaire-Menten doet vermoe den, dat deze mr. Mulder nog weinig aan macht heeft inge boet. Hij heeft het niet nodig gevonden, zijn verantwoordelij ke minister in te lichten over een zo belangrijke zaak als de voorgenomen arrestatie van een mogelijke oorlogsmisdadiger. Het was natuurlijk niet moge lijk, maar de gedachte dat ei genlijk mr. Mulder, en niet mr. Van Agt voor de Kamer verant woording had moeten afleggen, dringt zich toch op. Misschien dat de Kamerleden, die nu mas saal over Van Agt vielen, de secretaris-generaal wel hadden durven tegenspreken. Den Haag P. van Ravensburg George Bush Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Koningin Elisabeth heeft giste ren de nieuwe zitting van het Britse parle ment geopend met een troonrede, waarin het regeringsprogramma voor de komende maanden uiteen gezet werd. Het is echter lang niet zeker, dat de wankele regering- Callaghan al haar parlementarie toekomst plannen zal kunnen verwezenlijken. Er liggen nieuwe tussentijdse verkiezingen in het verschiet, die haar geringe globale meerderheid in het Lagerhuis ernstig bedrei gen. De noodzaak van nieuwe algemene verkiezingen zal zich in de lente van 1977 steeds meer opdringen. Vele waarnemers betwijfelen, of Labour een nieuwe electorale overwinning tot stand zou kunnen brengen. Labours nieuwe parlementaire programma wordt gedomineerd door een wetsontwerp om meer autonomie toe te kennen aan Schotland en Wales. Alleen de Schotse en Welshe nationalisten zijn eensgezind wat het decentralisatie vraagstuk betreft. Een ander belangrijk punt op de agenda van het nieuwe parlementaire jaar is de kwestie van rechtstreekse verkiezingen voor het Eu ropese parlement. De regering Callaghan wil die erdoor krijgen tegen 1978. Ze stuit echter op verzet van anti-Europese extreem-linkse socialisten. Het Labourcongres van afgelo pen oktober heeft trouwens tegen het princi pe van direkte verkiezingen gestemd. In het Lagerhuis mag de regering evenwel rekenen op conservatieve steun voor dit wetsont werp. Koningin Elizabeth zei voorts in haar troon rede, dat de regering-Callaghan zich vastbe raden zal inspannen om het hoofd te bieden aan de toenemende inflatie. Op dit terrein zal ze zoals vroeger nauw samenwerken met de centrale van vakverenigingen en de con federatie van Britse industrieën. Goedkoper pond DEN HAAG (ANP) - De mees te Engelse produkten in de Ne derlandse winkels zijn niet of nauwelijks goedkoper gewor den, hoewel het pond in een jaar tijd ruim twintig procent in waarde is gedaald. De consu ment profiteert niet of nauwe lijks van de koersdaling, aldus het Konsumenten Kontakt in „Koopkracht" De beperkte invloed van de koersdaling van het pond op de prijzen in Nederland is volgens Konsumenten Kontakt ten dele het gevolg van het feit dat som mige Britse multinationale on dernemingen hun Nederlandse dochtermaatschappijen geen la gere inkoopprijzen in rekening brengen en het koersvoordeel in eigen huis houden. •Accent wijst Spanje of Ierland aan als waarschijnlijke schuil plaats van Menten, mocht hij nog geen kans hebben gezien Latijns Amerika te bereiken. Voorts een enquête over het kie zersgedrag na de vlucht van de miljonair „Niet minder dan 19 procent van de kiezers stemt anders dan voor de vlucht, 38 procent van de kiezers twijfelt. Zij weten op dit moment niet op welkeSpartij ze nu in mei 1977 zullen stemmen. De minister krijgt van 65 procent een motie van wantrouwen. Deze groep is namelijk van mening dat Van Agt in zijn beleid is tekort ge schoten. Van de ondervraagden zegt 24 pet. dit niet te vinden". Hoofdredacteur Hans Knoop •vervolgt zijn onthullingen uit Rusland: „De getuige vertelde hoe in Dowge Menten een fau teuil voor zichzelf aan de rand van het massagraf liet neerzet ten en vanuit deze stoel met een sigaar in de mond het comman do tot de executie gaf. Aan klei ne kinderen moet Menten een speciaal pleziertje hebben be leefd, aangezien hij hen door de SS-er Horst telkens in de lucht liet gooien om ze vervolgens als kleiduiven te laten doodschie ten". Voorts een intervieuw met VVD-senator Haja van Some ren. „Ik wil geen verkiezings campagne gebaseerd op wel of geen abortus. Hierover is door de partijvoorzitters van drie grote blokken in Limburg een afspraak gemaakt, maar nu ge beurt het toch. Ik vind dat sma keloos. Den Uyl kan geen res pect opbrengen voor onze me ning. Hij lacht smalend als Wie gel spreekt. Een Nederlandse premier kan dat niet doen. Den Uyl mist elk gevoel voor stijl". Elsevier neemt minister Van Agt in bescherming. „Het is te hopen dat de discussie verder zakelijk zal kunnen verlopen. Van Agt heeft de Kamer be loofd de onderste steen boven te zullen halen waar het om de fouten van het justitiële appa raat gaat. Meer kan hij in dit stadium niet doen. Bij dit onder zoek zullen vooral de mensen achter de schietschijf Van Agt zichtbaar moeten worden". Voorts in een artikel dit sombe re beeld: „In 1980 zal 1 op iedere 6 a 7 verzekerden een WAO-uit- kering -hebben. Een uitkering die een steeds sterker leven slang karakter krijgt. Werkne mers boven de 35 tot 40 jaar die in de WAO terecht komen, zijn voor de rest van hun leven afge schreven. Dat is de door de arbeidsmarkt bepaalde praktijk. Waardoor een onaanvaardbare rechtsongelijkheid ontstaat. Want de man die gezond werk loos wordt, is oneindig veel slechter af dan de zieke zonder werk". De Haagse Post in een commen taar over Van Agt als lijsttrek ker: „Hij is misschien een uitste kende geleerde, maar een hoogst onzekere minister. Daar om zal hij als minister-president binnen een week op zijn gezicht vallen. Nu dat iedereen duide lijk is geworden, valt ook beter te begrijpen, waarom PvdA en WD hem niet lieten vallen. Een betere CDA-lijsttrekker kunnen die twee partijen zich niet wen sen". Een ander artikel analyseert de voltooide machtsstrijd in China. Conclusie: „Met Hoea op de stoel kan Mao rustig slapen. Hij is een bekwaam leerling van de grote roerganger. En kan dat nog lang volhouden. Want koel bloedig en meedogenloos, gelijk Mao in de ogen van Kissinger, heeft hij met de radicalen afge rekend nadat hij de radicalen eerst rechts heeft laten elimine ren". In Vrij Nederland verhalen over de betrokkenheid van KVP-poli- tici bij de verdediging van Men ten, bij de berechting van oor logsmisdadigers en bij het on roerend goed-imperium van Reindert Zwolsman die zelfs een bedrag tussen de 60.000 en 120.000 gulden in de partijkas zou hebben gestort. Voorts twee grote artikelen over het feminis me: „De enige linkse beweging die behalve een sociale, ook een culturele revolutie nastreeft". Het blad heeft een posthuum intervieuw met de overleden filmster Jean Gabin. „Schilde ren is een kunst Maar het vak van acteur is een soort geknut sel, een acteur laat niets na, een acteur verkoopt lucht. De waar de van mijn films meet ik af wat ze voor mijn boerderij heb ben opgeleverd". De Tijd in zijn commentaar op de zaak-Menten: „Het is onbe grijpelijk en onverstandig dat de KVP bij het debat van vorige week heeft gezwegen. Niet dat de KVP van nu verantwoorde lijk zou zijn voor veronderstelde ontsporingen van de KVP-ers indertijd. Maar het zwijgen van de KVP kan gemakkelijk ver keerd worden uitgelegd". Ook kritiek op justitie: „Een beetje hardhorend waren de he ren wel. En een beetje kortzich tig ook. Ze konden zich blijk baar niet meer voorstellen wat er zo'n 35 jaar geleden in Polen gebeurd is. Als ze er al van hebben gehoord, waren ze het waarschijnlijk alweer vergeten, of hadden ze het verdrongen". Het omslagartikel is een inter vieuw met werkgeversvoorzitter Van Veen. „Ieder die de moge lijkheid heeft weer actief mee te doen aan het leven, mist een enorme kans door niet te willen werken. De overheid moet wa ken dat de samenleving niet wordt belast met de zorg voor deze mensen. Dat ze, als ze het kunnen, met redelijke dwang en drang toch weer doen wat ze behoren te doen: werken". De Groene Amsterdammer over de zaak-Menten: „Een kabinet scrisis rond Vajn Agt is voor heel wat PvdA-Kamerleden met de huidige stand van zaken wèl een heel onaantrekkelijk idee, omdat ze dan hun tweede kabi net-Den Uyl wel helemaal kun nen vergeten. Maar ook binnen het CDA is Van Agt's prestige als lijsttrekker sterk gedaald. Erger nog: pijnlijk werd opeens verhuld hoe zwak de basis is voor zijn lijsttrekkerschap. Ge durende het hele debat bleef het CDA met de armen over elkaar zitten". Het blad verbindt aan de affaire een pleidooi voor de noodzaak van een na-oorlogse documenta tie". Hervormd Nederland heeft een gesprek met WD-Kamerlid An- nelien Kappeyne: „De Kamer wordt emotioneel als ze het ge voel krijgt dat er iemand achter de regeringstafel staat te draaien en niet alle inlichtingen wil geven. Dat heeft niets te maken met bloed willen zien, zoals de Vpro-radio zei. Hoe zwaar je als minister aangeval len wordt, hangt van jezelf af. Ik trek de bekwaamheden van Van Agt in twijfel. Op een aan tal onderdelen is hij een goed jurist, maar dat wil niet zeggen dat hij een bekwaam bewinds man is". Een commentaar over de zaak- Menten stelt: „Zijn integriteit is zo'n beetje het enige dat van minister Van Agt in het Kamer debat overeind is blijven staan". En: „Overigens lijkt het optre den van de minister nog maar het meest onschuldige puntje van een ijsberg vol ellende. Want: „De onderste steen met betrekking tot deze affaire moet boven komen, heeft de minister van justitie verklaard, dat kan een mooie ruine worden". Een intervieuw ook met defen sie-staatssecretaris Stemerdink: „Het is niet waar dat er onder de topmilitairen waar wij als politieke leiding van het depar tement mee te maken hebben, mensen zijn die de oorlog met een zekere opgewektheid tege moet zien. Zij denken er net zo over als Vredeling en ik". Dagboek Bounty bracht 2 ton op advertentie Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. Een verrukkelijke verwenning voor mens kind. Met extra bouw stoffen en mineralen... en toch laag in kalorieën. Je zuivelste gezondheid voor 79 ct de halve liter. GENEVE (Reuter-Upi) Tussen de delegaties van Joshua Nkomo en Robert Moegabe, die samenwerken in het „patriottisch front" is onenigheid gerezen over hun antwoord op het recente Britse compromis-voorstel inzake de datum voor Rhodesië's onafhanke lijkheid. Hun delegaties hadden veel tijd nodig voor intern overleg, en de gemeenschappelijke bijeenkomst waarop het antwoord opgesteld zou worden is enkele malen uitgesteld. Nkomo neigt er toe het laatste Britse voorstel te aanvaarden onder enig voorbehoud, zo is uit zijn delegatie vernomen. Moegabe, die ook de nieuwe formule zou willen afwijzen, besprak het voorstel gisteren urenlang met zijn eigen delegatieleden. De Britse formule komt er op neer dat Londen „vast op het standpunt staat" dat de noodzakelijke procedures voor 1 maart 1978 voltooid kunnen zijn, zodat Rhodesië op die datum onafhanke lijk kan worden. Dat is nog niet de bindende datum die Nkomo en Moegabe verlangden, maar het gaat verder dan het stellen van een streefdatum. Volgens Britse zegslieden is dat het uiterste voorstel wat conferen tievoorzitter Ivor Richard kan doen. Als het patriottisch front deze formule afwijst zou Richard overwegen de conferentie voor korte tijd te schorsen. Terwijl er in Genève druk wordt touwgetrokken over de datum waarop Rhodesië als Zimbabwe een meerderheidsbewind moet krijgen, heeft de blanke minderheidsregering Smith donderdag een eigen tijdschema gepresenteerd. Volgens Salisbury kan een ordelijke en democratisch verantwoorde machtsoverdracht niet binnen de 23 maanden zijn beslag krijgen. Oorspronkelijk was van 25 maanden uitgegaan. De eventuele inkorting met twee maanden betekent een concessie aan de Brits- Amerikaanse standpunten inzake de machtsoverdracht LONDEN (AP) Een klein door water hier en daar moeilijk leesbaar geworden boek, waarin de Brit se kapitein William Bligh belevenissen, noteerde nadat de muitende bemanning van zijn schip de Bounty hem en enige officieren hadden la ten wegvaren in een roeiboot, heeft giste ren in Londen op de veiling van Christie bijna 200.000 gulden opgebracht Het bie den duurde precies 55 seconden. Het in leer gebonden boekje waarin Bligh precies neerschreef hoe het hem was ver gaan tijdens zijn reis van zes weken, werd gekocht door de Lon- dense boekhandelaar Maggs. Voor wie deze optrad werd geheim Bligh's lange reis was tenslotte geëindigd op het eiland Timor,

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7