LANGS OMWEGEN Asbestverwerkende Leiderdorp Leython neemt afstand Warmondse bekvechterij rond hulpverlening aan medemens BELANGRIJK DUEL VOOR AVANTI kCEVAAR VOOR VOLKSGEZONDHEID Noord wijkerhoutse bibliotheek schakelt „leesmoeders" in DOOR 0p miJn omwe9en door stad en lanci konl ik 9raa9 mensen tegen. Eltce morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 1976 JONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT De vrijwillige hulpverleningsdienst in Warmond, waarover ik vorige week schreef, schijnt in een soort burenruzie uit te lopen. Of ik gisteren maar even wilde komen, om de bezwaren tegen „Pro Deo" (de gratis en voor niks-bijstand) aan te horen. De dames van „Pro Deo" had- me maar iets op de mouw gespeld, heette het van meer officiële vrouwenor ganisatie-zijde. De mevrouwen Barends en Looij hadden me verteld, dat ze voor af alle Warmondse vrouwenbewegingen gepolst hadden over het opzetten van een service die zieken en eenzamen en be jaarden en mensen die opeens om hulp verlegen zitten van dienst zou kunnen zijn. Nou blijkt, dat De Zonnebloem en Stille Kracht zich daaraan hebben gesto ten, want zij werden niet eerder bena derd door het opkomende „Pro Deo". Toen ik gistermorgen mijn licht trachtte op te steken bij de vrouwenorganisaties, kwam ik midden in een felle woordenwis seling terecht. Dat spijt me, want het helpen van een medemens in moeilijkhe den zou probleemloos moeten kunnen. De Zonnebloem zette de stekels op en ook de hervormde evenknie Stille Kracht kon het niet zo best verkroppen, dat „Pro Deo" geen contact met hun had gezocht. „Maar", zo verzekerde me mevrouw Looij, „die twee organisaties verlenen geen directe hulp". Ook waren er moei lijkheden rond de gepubliceerde foto in onze krant, want dat was een eenzame zieke die helemaal niet ziek bleek te zijn. Dat het om de entourage van het verhaal ging, kon er bij de vertegenwoordigsters van Zonnebloem en Stille Kracht niet in. Ook was er sprake van „jaloezie" van de zijde der „gevestigde" verenigingen ten opzichte van het bewogen „Pro Deo". Er vielen zelfs krachttermen. Daar zat ik tussen, een man tussen zeven bekvech tende vrouwen. Dorpse krachten in on rustig herfstweer. Hard tegen hard; vrou wen die tegen elkaar van leer trokken. Er werd touw getrokken rond een lang- Tachtigjarige Herman van Dijk weert zich nog ais eerste verkoper In de Hillegomse Hema (geen „echte" Hema, maar een „aan gesloten bedrijf' bij het con cern) staat een ruim 80-jarige zich bijna dagelijks te verheu gen in een gezonde werkkring. Vijftien jaar geleden mocht Noordwijker Herman van Dijk zich helemaal financieel ge dekt terugtrekken uit het maatschappelijke „broodver- dienen", maar hij kon zich niet van het werken losmaken. Bij na 10 jaar staat hij nu alweer als eerste verkoper de klanten ten dienste. Herman van Dijk maakt gemakkelijk de indruk van een jeugdige zeventiger. Ziekte en ongemakken zijn hem tot nog toe vreemd. „Ik ben nooit moe. Ik ga even „moe" van huis als ik er 's avonds terug kom, dat wil zeg gen: zo fris als wat. Vermoeid heid ken ik niet De mensen denken wel eens, dat ik gek ben, maar ik ga gewoon door. Waarom zou ik niet?" Herman van Dijk is van huis- uit bedrijfsleider van een Noordwijkse grote bazar ge weest „Het zit me in het bloed. Ik verloor mijn vrouw en bleef alleen achter. Een zaamheid vind ik het ergste wat bestaat Alleen in mijn huis te zitten dat is voor mij leven in een gouden kooi. Dat kan en wil ik niet Die een zaamheid jaagt me het huis uit Verder heb ik alles wat m'n hartje begeert. Ik hou van Herman van Dijk: „vermoeidheid ken ik niet" hét leven. Werken; dat zouden veel meer mensen moeten doen en niet op de stoel gaan zitten als ze eenmaal 65 zijn. Ik kan best met de lui hier omspringen. Hele middagen ben ik hier in Hillegom en ik functioneer nog steeds als. vraagbaak voor de klanten. Ik zit overal, behalve in de textie- lafdeling. Het is de liefde voor m'n vak en ik weet er nog wat vanaf ook." Tachtigjarige Her man van Dijk is een zeldzame vogel en een voorbeeld van wat allemaal nog steeds kan als je bijna bent „afgeschre ven". Eerste verkoper, met acht kruisjes; dat tref je zel den aan. En Herman van Dijk weet nog van geen ophouden. LEIDERDORP De zaa gaf deling van de firma Kruyt aan de Leiderdorpse Splinterlaan is gistermorgen op last van de rijksin specteur voor de volksgezondheid gesloten. De fabriek werkt al sihds enige jaren met eterniet en andere asbest-cementen zonder eén deugdelijke afzuiginstallatie, zodat de gevaarlijke stoffen bij het zagen in de openlucht komen. In. een brief aan het college van b en w van Leiderdorp, waarin hij opdracht geeft tot sluiting v^n deze afdeling van de fa- bqjek wijst de inspecteur op de sqiadelijke gevolgen van het inademen van asbestvezeltjes. Pjs na tientallen jaren kunnen de gevolgen zich openbaren in kanker. De fabriek van Kruyt is al meer dén acht jaar aan de Splinter laan gevestigd. Aanvankelijk hébben de bewoners weinig acht op de vuillozingen van de fabriek geslagen omdat zij meer dbect stankoverlast hadden van de Grofsmederij. De zaak werd pas goed aan het rollen ge- bnacht toen de heer Van Beek, een van de huisartsen in Leider dorp patiënten op zijn spree kuur kreeg, die nadelige gevol gen van de asbestlucht onder vonden. Hij kaartte de zaak aan bij de afdeling hinderwet van de ge meente. Ook enkele bewoners werden op de gevaarlijke toe stand geattendeerd en verschaf ten de gemeente foto's van de lozing. Een eerste onderzoek van de gemeente op het bedrijf had weinig resultaten. Bij Kruyt werd doorgezaagd. Door de leiding van het bedrijf werd beweerd dat het vrijko men van de stoffen in de open slechts van tijdelijke aard was. Er was een technisch defect in een van de filterzakcontructies. Binnen niet al te lange tijd zou het bedrijf over een betere af zuiginstallatie beschikken. Tijdens een vergadering die gis teravond in de Scheppingskerk door de vereniging „Vorkomen is beter" en door het Milieu Actiecentrum Nederland werd belegd voor bewoners en perso neelsleden van Kruyt kwam de gevaarlijke situatie waaraan de omwonenden en de personeel sleden worden blootgesteld aan de orde. De bewoners, de MAN en de WIB eisen dat onmiddel lijk met lozen wordt gestopt. Hoewel het bedrijf gistermorgen is gesommeerd het zagen, waar bij de gevaarlijke stoffen vrijko men, achterwege te laten, wisten de bewoners te vertellen dat het werk in de zagerij van de fa briek gewoon was doorgegaan. Aan de gemeente zal binnenkort een brief x>p poten met handte keningen van de omwonenden worden gestuurd waarin wordt geëist dat de werkzaamheden in de fabriek worden stopgezet tot dat de fabriek volkomen bevei ligd is. Tevens willen de bewo ners een algeheel medisch on derzoek, waaruit dan zal kun nen blijken of de lozing van asbeststoffen reeds slachtoffers heeft gemaakt. Deze laatste eis geschiedde hoofdzakelijk op aandrang van de vereniging „Voorkomen is Beter", die er immers voor ijvert dat iedere Nederlander elk jaar medisch wordt onderzocht, zodat erstige ziekten in een nog te genezen stadium kunnen worden ont dekt. Bowlingresultaten Jé ld. A: B.C. „Never Mind"—„Samantha's Bouwlers" **2, B.C. „de Krakers"—Bakkerij „Raaphorst" 0—4, B.C. »AU Black"—Wegrestaurant „de Uiver" 4—0, Pizzeria Xosta Smeralda"—,Holiday Inn" 1—3. Xjd. B: B.C. „In the Mood" I—„Sjaak Scheffer Brilmo- M 1—3, B.C. „the Pincrunchers"—B.C. „In the Mood" 0—4, Sig. Mag. „de Vnes"—„Inver H<$ise Whiskv" 2—2. „Holiday Inn" 31 1/2-16 1/2; 3. B.C. „AU Black" 29-19; 4. B.C. „Never Mind" 22 1/2—25 1/2; 5. Bakkerij „Raaphor st" 22—26; 6. Pizzeria „Costa Smeralda" 19—29; 7. B.C. „de Krakers" 18—30; 8. Wegrestaurant „de Uiver" 10 1/2-37 1/2. Ie kL B: 1. „Sjaak Scheffer Brilmode" 33-15; 2. .1 House Whisky" 31—17; 3. B.C. Jn the Mood" n 27- 4. B.C. „In the Mood" I 1929; 5. B.C. „the Pincrunch 18—30; 6. Sigarenmagazijn „de Vries" 1731. durig zieke vrouw, ergens in Warmond. De Zonnebloem getuigde dat die vrouw regelmatig door de organisatie werd be zocht. Later op de dag berichtte „Pro Deo" me, dat sinds begin september De Zonnebloem niet meer bij die zieke op bezoek was gewéest. Mevrouw Barends: „Wij knokken voor „Pro Deo" die ande ren proberen kapot te krijgen". Het zal de zieken, eenzamen, bejaarden en men sen in nood zwaar zitten wie op de koffie komt, of een kaartje legt: De Zonnebloem of „Pro Deo". Of zoals mevrouw Looij het uitdrukte: „Al wil ik bij zo iemand gaan sjoelbakken. Daadwerkelijke hulp is nodig, ook in Warmond". Bij „Pro Deo" schijnt de telefoon roodgloeiend te staan. Mevrouw Barends: „We zijn nu ook bezig met Leiderdorp. Uit Leiden komen aanvragen van mensen die hele maal omhoog zitten. Waarom zouden we elkaar in de wielen moeten rijden?" Jam mer, maar tot nu toe heb ik meer buren ruzie in Warmond meegemaakt dan bu renhulp. In de Noordwijkerhoutse openbare leeszaal en biblio theek heeft men aantrekkelij ke plannen om de jongste jeugd vertrouwd te doen ra ken met het boek. Bibliotheca resse een ingewikkeld woord voor iemand die de openbare boeken beheert en aan de man brengt me vrouw Y. A. I. Scholte deed een boekje open over een pro ject, dat op dinsdag 7 decem ber gaat beginnen. „We heb ben al jaren het idee gehad om te gaan voorlezen voor kinde ren. Tot nog toe hadden we het te druk daarvoor, maar nu is het iets rustiger en hebben we meer personeel. Daarom kunnen we nu van wal steken. Elke dinsdagmiddag kunnen kinderen van 5 tot 7 jaar bij ons terecht. Dan wordt er voorgelezen. We wilden de ou ders hier meer bij betrekken en daarom vroegen we om „leesmoeders" en ook „leesva- ders", maar die laatste catego rie zal waarschijnlijk niet in ruime mate aanwezig zijn, want vaders moeten overdag meestal werken." Mevrouw Scholte en de haren hebben eerst de Noordwijker houtse moeders gevraagd om bij te springen. Ook de kleu terscholen werden erbij be- HAZERSWOUDE - Zaterdag 27 november wacht tafelten- nisminnend Hazerswoude een topper van jewelste. Het standdaarddamesteam van Avanti ontmoet in het club huis aan de Sportparklaan het Amsterdamse Tempo Team. Als Bettine Vriesekoop c.s. deze ontmoeting in winst we ten om te zetten, blijft Avanti in de race om het (lands-herf- sttkampioenschap van de ere klasse. Immers, dan is er een beslissingswedstrijd nodig tussen de Hazerswoudsen en het Amsterdamse Delta Lloyd, dat geacht wordt zater dag Tanaka te verslaan. Avanti en Delta Lloyd gaan nu beide aan kop met 15 winst punten, gescoord in negen wedstrijden. Tempo Team staat derde op de ranglijst (13 uit 9). Maar aangenomen mag worden dat de Amsterdamsen (landskampioene Sonja Helt- zel, Marian van de Vliet en Mieke Arntz) zich zullen in- spannen om met Avanti op gelijke voet te komen. Avanti komt om 18.00 uur aan dc tafel met Bettine Vriesekoop en Annemieke Smits, die don derdag 25 november deel uit maakt van de vaderlandse se lectie die in het Limburgse Swalmen tegen Roemenië uit komt. Of Brigitte Kooter al weer zo zal zijn opgelapt dat ze kan spelen, is nog altijd twijfelachtig. De langste speel ster van het Hazerswoudse team sukkelt nog altijd met een schouderblessure, die ze opliep bij een ongeval met een bromfiets. Tot nu toe fungeer de Liesbeth Smits, vaste speel ster van het tweede drietal, als verdienstelijk invalster. Overi gens: né zaterdag, wanneer dus de laatste ronde van de competitie wordt afgewerkt, staat al weer ander belangrijk werk te wachten. Zondag wordt namelijk weer een ron de van het wintercircuit van de NTTB afgewerkt. De win nares van dat hele circuit legt beslag op de Limburg Coupe, waarvan Bettine Vriesekoop nog steeds de houdster is. Avanti's jongste van het eerste seniorenteam (Bettine is vijf tien). Brigitte Kooter en Anne mieke Smits zijn, blessures buiten beschouwing gelaten, bij deze wintercircuitronde van de partij. Een tumultueuze omweg in Warmond: een man temidden van zeven ruziënde vrouwen LUSV in de aanval in het (verloren) treffen met Leython. LEIDEN In de promotie klasse, heren ging afgelopen weekeinde alle aandacht uit naar de Leidse topper Ley thon A. C.—LUSV. Het als derde geklasseerde LUSV moest winnen om de aanslui ting te behouden, terwijl Ley thon via winst opnieuw ver der weg kon lopen van z'n concurrent. De in groten geta le opgekomen supportersscha- re van LUSV kreeg uiteinde lijk een teleurstellende partij volleybal voorgeschoteld. LUSV begon sterk. Via een snelle en gevarieerde aanval werd Leython onder druk ge zet en kon de eerste set met 1416 door de Leidse studen ten worden binnen gesleept. Nadat Leython in de tweede set domineerde (15—6), kwam het in de derde set op een 7—13 achterstand. Maar Ley thon hervond zichzelf, terwijl LUSV opeens volkomen van slag was. Leython vocht terug en schreef de set alsnog op z'n naam.De vierde set werd een formaliteit. LUSV was uitge teld en werd via 156 naar een verdiende 3—1 nederlaag gespeeld. Het als tweede geklasseerde Donar had een zwakke start tegen het Schoonhovense DOS-2. Maar nadat de eerste twee sets eerlijk waren ver deeld (15—12 en 12—15) liep Donar over z'n opponent heen. Winst in de derde en vierde set (15—5, 15—2) leverde de Leide- naars uiteindelijk een ruime 3—1 zege op. Leython-2 is in de thuiswed strijd tegen DVC niet verder gekomen dan een 3—1 neder laag. Hoewel Leython sterk begon, de eerste set werd met 15—10 binnengehaald, konden ze het in het verdere verloop toch niet bolwerken tegen een sterker DVC, dat vervolgens via de setstanden 7—15 en tweemaal 11—15 de 3—1 winst voor zich opeiste. Leython-1 staat nu alleen aan de leiding met één punt voorsprong op Donar en met zes punten op LUSV. Bij de dames speelde LUSV een uitmuntende partij tegen Leython-2. LUSV, dat Femmy Lagerwaard een knappe partij zag spelen, wist een bijzonder hoog tempo bij te benen en werd dan ook verdiend via de setstanden 12—15, 8—15 en 11—15 naar een 0—3 nederlaag gespeeld. Leython-3 heeft in Zoetermeer een verrassende 3—2 neder laag geleden tegen de jonge ploeg van Zovoc. Leython, dat traag op gang kwam, wist nog wel een 2—0 achterstand glad te strijken, maar het moest toch toezien hoe de dames uit Zoetermeer de beslissende vijfde set met 159 naar zich toe trokken. Haak Novo-2 had weinig moei te met het laaggeplaatste Dos- ko. Slechts één set moesten de Noordwijkse dames uit han den geven. In de eerste klasse heren was het opnieuw een goed week einde voor koploper Gemini Kangeroes-3. Terwijl het zelf zonder punten verlies bleef door WVC met 0—3 terug te wijzen moest concurrent DVO een punt afstaan aan een zich fel verzettend Gemini Kange- roes-4. Ook de reserves van LUSV bleven ongeslagen. In de thuiswedstrijd tegen Orion werd de vijfde puntendeling van dit seizoen bereikt. LES- KI-I haalde moeiteloos de 3—0 winst binnen tegen Leski-2. Bij de dames speelde zowel Oegst- geest als Leython-4 gelijk. Oegstgeest bereikte dit resul taat tegen Orion, terwijl Ley thon zich gelijkwaardig toonde aan DAC-2. Gemini Kange- roes-4 behield z'n hoge klasse ring via een 1—3 winst op het zwakke Liusna. Voorlezen in de bibliothe trokken. De resultaten waren erg bemoedigend: „Ik heb nu al zeven moeders die zich aan gemeld hebben voor dat voor lezen. Het wordt lezen in een rustige omgeving want dins dagsmiddags zijn we gesloten. We hopen nog eens een aparte ruimte voor dat voorlezen te krijgen. Het zijn voornamelijk prentenboeken waaruit wordt gelezen, korte verhaaltjes die voor een half uurtje geschikt zijn. We beginnen met Kerst verhalen. Later willen we een programmaatje vastleggen met wat we elke week gaan doen. Op de scholen is geluk kig al ruimschoots aandacht aan dit project besteed. Ik denk, dat het best zal gaan lopen. In elk geval zijn „lees moeders" nog steeds bij ons van harte welkom."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5