op 18 december officieel in gebruik Financiële positie peuterspeelzalen blijft slecht Sierbestrating Haarlemmerstraat Bezwaarschrift Concert van Pavlov nog beter dan verwacht AUadin: beangstigend psychisch tegen ontgronding van Vlietland-oost DR. FEELGOOD LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De sierbestrating van de Haarlemmerstraat zal zaterdag 18 decem ber officieel in gebruik worden genomen. Dat zal dan gepaard gaan met een veel heid van festiviteiten, waarvan de organi satie berust bij het Leids City Centrum. Voorzitter Van Egmond liet hierover ech ter nog niets los. „De zaak is nog niet rond", aldus de heer Van Egmond. Om de zaken nog even op een rijtje te zetten, volgt hier een kort chronologisch overzicht van de sierbestratende gebeurtenissen die het afgelopen jaar de gemoederen in Haarlem merstraat en gemeente danig in beweging brachten. Sierbeslrating De Haarlemmerstraat werd zes jaar gele den voor het verkeer afgesloten. Vanaf die tijd ontwikkelde zich bij de winkeliers het idee om sierbestrating te laten aanleggen, een idee dat begin dit jaar gestalte kreeg. Op advies van de gemeente werd het weg- Winkels 's avonds open LEIDEN De winkels in het Leidse centrum zijn volgende week iedere avond geopend tot negen uur. Dit in verband met het Sint Ni co laas- en Kerst feest. In het Waaggebouw aan de Aalmarkt wordt, evenals vorig jaar, een Sint Nico- laasmarkt ingericht. Deze markt wordt vanavond geopend en kan worden be zocht tot en met zaterdag 4 december. De warenmarkten, die volgens schema op zaterdag 25 december en zaterdag 1 ja nuari zouden worden gehouden, zijn ver schoven naar respectievelijk vrijdag 24 december en vrijdag 31 december. Op die dagen zullen de warenmarkten om vier uur worden gesloten. dek geasfalteerd met roodkleurig asfalt, terwijl de trottoirs werden voorzien van rode en witte grindtegels. De winkeliers namen 200.000 gulden van de kosten voor hun rekening. De moeilijkheden begonnen toen er een stuk afalt was aangelegd. Grote lelijke vlekken ontsierden plotseling het rode asfalt De oorzaak was snel gevonden: de af- en aanrijdende ladende en lossende vrachtauto's die door het afscheiden van olie voor het smakeloze vlekkenpatroon zorgdroegen. Het bleek niet goed mogelijk de ontsieringen weer te verwijderen. De ontstemde winkeliers konden er maar wei nig waardering voor opbrengen en vroegen om een ander soort sierbestrating, refere rend aan de succesvolle grindbetegeling. Pas na maanden kwam de gemeente met een betaalbare oplossing: het asfalt om de 15 meter onderbreken met een strook rode en witte grindtegels, waardoor de ontsie rende vlekken minder in het oog zullen lopen. Verpleegsters gratis toegang De verfraaide Haarlemmerstraat met feestelijke verlichting. LEIDEN De financiële positie van de peuter speelzalen blijft slecht De huidige kinderopvang voorzieningen zijn te beperkt. Dit zijn de voor naamste grieven van de Stichting Werkgemeen schap Kindercentra Leiden, zoals ze te lezen zijn in het jaarverslag van deze Stichting over het jaar 1975. Wat betreft de financiën-positie van de Leidse kindercentra wordt gesteld dat ten aanzien van de peuterspeelzalen in Leiden (20) een bescheiden begin is gemaakt met de subsidiëring door het Rijk. Met betrekking tot de kinderdagverblijven (waar kinderen de hele dag terecht kunnen) con stateert men een aanzienlijke verbetering aange zien de personeelslasten hier al enige tijd worden gesubsidiëerd. Bovendien zal een toekomstige wet deze positie nog verder verbeteren. In het geval van de peuterspeelzalen (twee- en driejarigen die enkele dagen per week met leeftijdgenootjes kun nen spelen) wordt het personeel slechts incidenteel gefinancierd door de overheid. Over het gemeente lijke subsidiebeleid is men niet erg te spreken. Men verdeelt de gelden van gemeentewege name lijk op grond van aantal leidsters en openingsuren, Kinderopvang Met betrekking tot de kinderopvangvoorzieningen wordt gesteld dat in de gehele stad een tekort aan mogelijkheden voor hele-dag-opvang heerst, ter wijl de Merenwijk nog eens kampt met een tekort aan speelzalen. De bestaande speelzalen kunnen hun werkzaamheden door de huisvesting en de inrichting niet verruimen. Werkende ouders zijn daarom aangewezen op de kinderdagverblijven, die echter erg hoge ouderbijdragen voor de op vang hanteren en door de wat moeilijke toelatings voorwaarden eveneens minder aantrekkelijk zijn dan de peuterspeelzalen. Een oplossing van het probleem zou het inschakelen van gastgezinnen zijn, waar op beperkte schaal mee zal worden gestart Tenslotte beklaagt de Stichting zich nog over het ontbreken van rijkssubsidie voor regionale samen werkingsverbanden tussen kindercentra De ge- meente Leiden is, aldus de Stichting een van de weinige gemeenten die hiervoor geld beschikbaar stelt. Heropening Rijnsburgerweg pas in maart (Van een onzer verslaggevers) Leiden De inmiddels gere construeerde en gas f al teerde Rijnsburgerweg zal niet eerder dan eind februari 1977 kunnen worden heropend. Het wachten is voorlopig nog op de levering van de verkeerslichteninstalla ties die met name op het kruis punt met de Boerhaavelaan ter hoogte van de ingang van het Academisch Ziekenhuis zullen moeten worden geplaatst. Ook zullen op de Rijnsburger weg nog verkeersmaatregelen moeten worden getroffen. De weg die momenteel een soort racebaan is voor het autover keer zal vermoedelijk binnen twee weken worden voorzien van witte strepen op het wegdek die de busbanen zullen marke ren. Bovendien moeten de voet gangersoversteekplaatsen nog gemarkeerd worden en zullen stop- en parkeerverboden moe ten worden ingesteld. Bij de afdeling verkeerszaken van het stadhuis verwacht men dat het college van burgemees ter en wethouders morgen de voorstellen hiertoe zal bekrach tigen. De voorstellen waren al eerder onderwerp van gesprek in een vergadering van de ver- keerscommissie. Als b en w be slist hebben zullen de maatrege len, die ook een einde zullen moeten maken aan het wild par keren, aan de zijkanten van de Rijnsburgerweg, over twee tot drie weken een feit kunnen zijn. eigenlijk geen mens mooi kan vinden en juist daarom was het zeer fijn om eens naar een kleinr gezelschap te kunnen luisteren, dat werkelijk mooie muziek probeert te maken. Dat daarmee geen volle zaal getrok ken wordt (gisteravond waren er minder luisteraars dan musi ci) is betreurenswaardig, maar geen reden om niet vaker derge lijke fantastische muziekavon den te organiseren. Het pro gramma van het Nederlands Barokensemble bevat niet al leen achttiende-eeuwse muziek (tot en met Rossini) maar ook moderne: van Bela Bartok wer den Roemeense dansen uitge voerd: ijzingwekkende muziek, soms waarschijnlijk onmogelijk te spelen, die d< dc robuuste interpretatie toch tut-; kend klonk. TON HARMS SN Merenwijk krijgt eucharistie vieringen LEIDEN In de aula van het scholencomplex aan het Valke pad (Merenwijk) zal vanaf za terdag 27 november iedere week 's avonds om 19.00 uur een eucharistieviering plaats hebben waarin pastor J. van Wel) zal voorgaan. Deze wekelijkse eucharistievie ringen op zaterdagavond in de Merenwijk worden gehouden op uitdrukkelijk verzoek van de bisschop van Rotterdam, mon seigneur dr. A. J. Simonis en na overleg en instemming van het team van pastores en de Alge mene Kerkelijke Merenwijk Raad. De diensten op zondag morgen blijven hetzelfde karak ter dragen dat ze tot nu toe hadden: dat van oecumenische diensten waarin om beurten een katholieke, hervormde en gere formeerde pastor voorgaat LEIDEN Drie acteurs van het Werktheater (2 mannen; 1 vrouw) speelden gisteravond in het LAK-theater „Alladin", een één uur en driekwartier duren de voorstelling over soorten geestelijk geweld. Uit het Alla- dinverhaal is het idee van een wonderlamp overgenomen, hier door een oplichtende gloeilamp vervangen. Deze gloeilamp wordt het symbool voor het ei gene en unieke van de Alladinfi- guur; hieraan kan Alladin zijn krachtontlenen, tegelijkertijd toverkracht en persoonlijkheid. De meinier waarop hij lamp en werking heeft verworven, is hard, angstig en verwerpelijk, de training door een oomachtig figuur. De manier waarop Alla din alles weer kwijtraakte, is net zo grof: hij laat zich in een f.umcontract luizen, verliest zijn toverm; :ht en de lamp wordt stuk? ometen. H-.i tussenin spelen zich be- hemmende scènes af, waarin voortdurendmensen proberen een ander te overheersen of ka pot te maken. Achtereenvolgens zou men kunnen onderscheiden: opvoeding, verovering van het meisje, de afkeurenswaardige psychiatrische behandeling (op latere leeftijd?) en de onder gang. Bepaalde lijnen binnen .Alla din" zijn niet echt duidelijk; ook een strekking is niet direct te destilleren. Toch is het een fas cinerende voorstelling, omdat delen op zich gruwelijk herken baar zijn: óf vanuit de persoon lijke ervaring van de toeschou wer óf vanuit kennis over alge menere zaken. Zo'n dubbelheid zit waarschijnlijk óók in iedere Werktheaterproductie. Enerzijds de grote spanning binnen het „nu" van de voorstelling door de enorme betrokken wijze van spelen. Werktheateracteurs leve ren de beste acteursprestaties in Nederland-, anderzijds de po ging om die persoonlijke reali teit die in dat spel tot uiting komt om te zetten tot iets alge meen geldends. Zodat de toe schouwer emotioneel ervaart en tegelijkertijd een commentaar op de werkelijkheid begrijpt Dat zoiets wel eens mis kan gaan, zoals gisterenmisschien in de slotscène, is een risico van de aanpak. Bovendien geen al te grote smet op een soms hui veringwekkende theatererva ring. PAUL VAN DER PLANK Eredoctoraat voor prof. Momigliano LEIDEN - Prof. dr. A. Momig liano, hoogleraar in de oude ge schiedenis aan de universiteit van Chicago en researchhoogle- raar aan de Scuola Normale Superiore in Pisa heeft van de* Leidse Universiteit het eredocto raat in de letteren gekregen. Het eredoctoraat wordt uitgereikt tijdens de viering van de vier honderd en tweede dies natalis van de Leidse Universiteit op 8 februari. LEIDEN Zestien musici uit verschillende Nederlandse sym fonie-orkesten, die een strijker sensemble vormen, met een pro gramma dat voor een groot deel uit barokmuziek bestaat: een formule die veel lijkt op die van de Academy of Saint Martin in The Fields. Als bovendien dit strijkensemble onder leiding van Alexandru Lascae van het Residentie-orkest staat, loopt het water ons uit de mond: we wisten al van tevoren dat dit een uitstekend concert zou wor- En toch werd het nog beter dan we dachten: het concert dat het pas-opgerichte Nederlands Strij kersensemble gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal gaf was zonder meer subliem. In een hoog, maar zeer beheerst tempo werd het programma af gewerkt. Vooral het tempo in het dubbelconcert van J. S. Bach was een verrassing: mees tal wordt dit werk tweemaal zo langzaam uitgevoerd, maar zoals Alexandru Lascae en Joke Hartzheim het speelden zeg maar gewoon jubelend zo moet het gespeeld worden. De strijktechniek van Joke Hartz heim is minder volleerd dan die van haar Roemeense collega, maar toch was deze uitvoering vooral door de zeer accurate begeleiding, een van de beste die we ooit gehoord hebben. Ook in de andere onderdelen van het programma bleek de arbeidsvreugde een sterke kant van dit ensemble te zijn: de grote orkesten raffelen meestal voor een tjokvolle snuivende en proestende zaal een verplicht programma af van muziek die komt vanavond in de Stadsgehoorzaal 8 Met in het voorprogramma de Engelse Groep „Roogalo> tor", Swingformatie en Filter Furore Show (Dj. Vincent v. Engelen) en Go-Go. Kaartverkoop: Gé Hofenk-De Witte Kiosk - VW kantoor en aan de zaal. Kaartjes afhalen tussen 6 en 7 uur, bewijsje meenemen. bestemmingsplan ter plaatse zal worden doorkruist door de eco nomische motieven van één be drijf. LEIDEN De werkgroep Milieubeheer aan de Rijksuniversiteit Leiden en de Vogel werkgroep „Vlietland" hebben bij gedeputeer de staten van Zuid-Holland een bezwaarschrift ingediend tegen het verlenen van een vergunning voor ontgrondingswerkzaamhe den in Vlietland-oost aan het recreatiecentrum Rijnland b.v. in Zoeterwoude. De door Rijnland beoogde ontgrondingswerkzaam heden zullen volgens de indieners van het bezwaarschrift schade aan natuur en landschap toebrengen. De ontgrondingswerkzaamhe den zullen worden verricht in belang van de aanleg of verbre ding van een aantal wegen. De werkgroepen vragen zich het nut van deze wegen af. af. In dit verband wijzen zij op hun reeds eerder kenbaar gemaakte bezwaren tegen de aanleg van de rijkswegen 11 en 14. „Ook de wenselijkheid of de noodzaak van de verbreding van rijksweg 4 lijkt ons vooralsnog - mede gezien de daarbij te verwachten problemen, bij Leiderdorp en ze ker ook in het licht van de in aanleg zijnde Schiphollijn - hoogst discutabel", aldus de in dieners van het bezwaarschrift. Uitgebreid gaan de werkgroe pen in op de gevolgen van een verdere ontgronding van Vliet land-oost. Zo is er een duidelijk verschil in vogelrijkdom waar te nemen tussen het reeds ont- gronde gedeelte van Vlietland- oost de Rietpolder en bijvoor beeld de Meeslouwerpolder. De Rietpolder is grotendeels ont- grond en dient als voorbeeld van een situatie, ten behoeve waarvan vergunning wordt aan gevraagd. De broedgevallen concentreren zich in de omran ding van de plas. De geschikt heid als broedbiotoop zal vol gens de werkgroepen in de toe komst verminderen, als deze zijn spontaan ontstane be groeiing zal moeten ruilen voor een ingezaaide en aangeplante begroeiing. In de Meeslouwpol- der heeft zich gedurende een aantal jaren spontaan een geva rieerde vegetatie kunnen ont wikkelen. In 1975 werden er in de Meeslouwerpolder drièenzes- Zandwinning in de Vlietlanden; volgens biologen een schadelijke aangelegenheid tig broedvogelsoorten waarge nomen, in 1976 vierenzestig. In de Rietpolder nam het aantal bedroeg in de Rietpolder in de- land-oost steeg het aantal broed- voor ontgrondingswerkzaamhe- soorten in dezelfde periode af zelfde periode achtennegentig paren van vierhonderdtweèen- den aan Rijnland b.v. in de Hof- van achtentwintig naar twéeen- en negenennegentig. In het niet- zestig tot zeshonderdelf. polder merken de werkgroepen twintig. Het aantal broedparen ongegronde gedeelte van Vliet- Ten aanzien van het verlenen op dat de realisering van het

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3