Zelfbeheersing grootste winst Mr. Van Doorn heeft nog geen oordeel over rapport-Christiaanse ei FC Magdeburg rolt Hongaren snel op DOPINGSCHANDAAL BREIDT ZICH UIT Feyenoord wint in inferno van Sarria R 'bNDERDAG 25 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT.i. PAGINA 15 Organisatoren Grand Prix bundelen krachten MONACO De organisa toren van negen Grand Prix-races tellend voor het wereldkampioenschap For mule I-renwagens hebben besloten de krachten te bundelen. Ze hebben zich verenigd in een organisatie, WCR (World Championship Racing) genaamd. Van de WCR maken deel uit de organisatoren van de grote prijzen van Argentinië, Spanje, Monaco, Italië, Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, België en Oos tenrijk. In een communiqué dat de nieuwe organisatie heeft uitgegeven wordt ge zegd, dat een doelstelling is „het verwezenlijken van een competitie die aan vaardbaar is voor alle part ners die bij de Grand-Prix- sport betrokken zijn op ba sis van de overeenkomst van Brussel van 15 novem ber 1975. Vrijdag heeft de WCR een bespreking met de con structeurs in Parijs over het seizoen 1977. Winst Newcastle United Newcastle United heeft gister avond zijn thuiswedstrijd voor de Engelse competitie tegen Everton gewonnen met 4—1. De wedstrijd, de enige die voor de League werd gespeeld, was op 13 november afeelast DEN HAAG Minister Van Doorn heeft op dit ogenblik geen afgerond oordeel over het rapport van de commissie- Christiaanse. Tijdens het de bat over de CRM-begroting in de Tweede Kamer zei de mi nister, reagerend op de op merkingen van uit de fracties van PvdA, KVP en VVD, dat het rapport hem nog niet hel der voor ogen staat. Wel zei hij goede nota te heb ben genomen van het stand punt van KVP-kamerlid Du Chatinier dat subsidiëring tij delijk dient te zijn en dat niet tot subsidiëring mag worden besloten als gezondmaking niet duidelijk wordt aange toond. i Graag had de minister tijdens het debat allerlei oordelen ten beste gegeven. Maar dat is niet onze stijl van werken. ..Het veld moet nog redelijk tijd hebben om zelf standpunten te formuleren." Vandaar dat de minister nog eerst met zijn medewerkers over het rapport wil discussie ren. „Ik wil heel goed de lijn weten. Bovendien zal er nog heel wat gerekend moeten worden." Intussen hoeft een discussie over de topsport, zoals de mi nister die zich voorstelt, niet mager te zijn. Hij heeft al overleg met de topsport toege zegd en hij staat nog verder open voor allerlei soorten van inspraak. Tot de WD'er Keja, die het bereikte in de afgelopen jaren pover had genoemd: „Kort na de behandeling van de nota sportbeleid is aan de meest betrokken organisaties contact opgenomen om tot een over legsituatie te komen. Dat was jn februari 1975. eind septem ber 1976 verscheen het werk stuk van de georganiseerde sport. Dit is geen verwijt, maar het toont wel aan hoe moeilijk deze aangelegenheid is. De hele problematiek van de topsport zou tijdens een openbare discussiedag aan de orge moeten worden gesteld, vindt Van Doorn. Pas dan zal een zinvol gesprek met de vas te kamercommissie voor CRM kunnen worden gevoerd. Van Doorn wees er op dat hij zich in zijn advisering aan de topsport niet al te stevig kan aandienen. Hij kan niet verder gaan dan dringende verzoeken omdat de sport in Nederland niet voor een groot percentage afhankelijk is van de rijks overheid. De shirtreclame noemde de minister een nogal ingewikkel de zaak die zich niet tot het betaald voetbal beperkt Me ningsvorming op zijn departe ment vraagt tijd, ook al omdat de meest betrokkenen hun me ning nog moeten inbrengen. Intussen realiseert de minister zich dat de onprettige dingen doorgaan zonder dat er iets aan te doen is. Dat is een vervelende zaak. KVP-kamerlid Kleisterlee voorzitter van de kamercom missie voor CRM zei dat zijn commissie op korte ter mijn overleg zal voeren over de topsport en de kwalijke gevolgen daarvan. Volgende week zal daarover een besluit genomen worden. PARIJS Het dopingschan- daal rond de 25-jarige Franse profwielrenner Rachel Dard wordt steeds groter en begint langzamerhand gigantische vor men aan te nemen. Op 18 no vember werd Rachel Dard voor een half jaar geschorst en kreeg hij een boete van soon wegens frauduleuze handelin gen bij de dopingcontrole aan het einde van de etappewed strijd Ster der Beloften in Dax en bedreiging van de dokter, die de controle uitvoerde. Dat laat ste gebeurde in Parijs, de och tend na de controle. De arts te vernietigen. Rachel Dard, die zijn loopbaan als wielrenner door deze straf volledig verknoeid ziet, heeft via een open brief aan het sportdag blad L'Equipe gereageerd. In die brief deed hij een felle aan val op de hele Franse wieler- cnort VolüPns DarH Pebrniken alle Franse beroepsrenners sti mulerende middelen. Hij toonde onder andere een recept, waar mee de arts van zijn wielerploeg hem het verboden preparaat cortison en anabolika voor schreef. Daarmee zijn Ooor het eerst artsen en de bond betrok- :wertf uidali het d| A ingini AA W A LllI (Van onze speciale verslagge ver) tej BARCELONA Nog groter dan de winst van 1—0 op Es- erlooi Pano' was de zelfoverwinning van Feyenoord door de wijze waarop de ploeg zich in de 1 eerste wedstrijd van de acht ste finales om de UEFA-cup I opstelde ten opzichte van de I Spanjaarden. Tegen het niet alleen provocerende maar re- meij gelrecht grof spelende Espa- Dajj nol verloor Feyenoord niet de zelfbeheersing. Dat is de grootste verdienste van de e basj Rotterdammers in dit duel in e da| het „inferno van Sarria", de dstrij onthutsend sombere wijk van daan Barcelona, in het gelijknami- ïstenj ge stadion. In alle toonaarden klonk in de I kleedkamer na afloop deze mening: „Wat speelden die ke- I reis gemeen". Eddie Treytel verwoordde het: „Onbegrijpe lijk dat de scheidsrechter de geniepigheden van die Span jaarden niet heeft gezien". De beste scheidsrechter stond dan ook niet in het veld, maar fungeerde als grensrechter, Rudi Glöckner. Adolf Prokop, aangewezen om dit duel te lei den, zag slechts pertinente overtredingen en redde zich zelf eenmaal toen hij pal na de rust de weer dreigende oververhitting van de Span jaarden even beteugelde door Fernandez Amado overi gens met Maranon tot de bete re spelers van Espanol beho- t Maj rend onmiddellijk het geel gaf, toen hij Nico Jansen pak te. Nico Jansen, de man die het het zwaarst te verduren had. Breed lachend stond hij met natte haren in de kleedka mer. „Ik had in de eerste se conde van De Felipe al drie maal een klodder in mijn ge len zicht gehad. En ik had de bal nog niet eens aangeraakt Wat die man allemaal deed, heb ik van mijn leven nog niet mee- h gemaakt. Hij spuwde, kneep, schopte en na de rust gaf hij me zo maar een linkse hoek pal op mijn gezicht toen ik hem voorbij ging. Ongelooflijk wat die man uithaalde." En dan was De Felipe, naar de absolute veteranenleeftijd hollend, en zijn gehele voetbal leven al een doortrapte speler, met eens de ergste. Dat was Osorio, die met lange haren over het veld wapperde, en schopte waar hij kon. Adolf Prokop had er nauwelijks het oog op. En dat bloedbad dan gevj| na een half uur? Pedro de Felipe, zwarte Pedro, liep het De bloed met stralen op zijn shirt. Nico Jansen, de veroorzaker, hierover: „Ik ging omhoog en kopte de bal door. Ik weet niet wat er gebeurde. Misschien heeft hij met zijn neus tegen mijn hoofd gestoten want het was een bloedneus. Dus zo erg ook weer niet, of heeft hij mijn elleboog tegen zijn ge zicht gekregen? Nogmaals, ik weet het niet Ik zag ineens dat bloed. Hij ging te keer maar dat deed me niets, want dat was in het Spaans en dat is toevallig mijn taal niet Ik heb niets gedaan. Alleen stak ik steeds wel mijn vingertje op, want ik had gescoord. En dan werd ie kwaad." Stil doelpunt Nico Jansen maakte weer één van zijn „stille" doelpunten. In de 14e minuut schoot hij eensklaps via de voet van uit gerekend De Felipe raak. Bos- kov later: „Als een ploeg in ternationaal voetbal speelt en achterstaat, moet er wat ge beuren. Bij Espanol was dat het spel dat de ploeg speelde. Ik vond het niet eens onspor tief." Boskov keek de kring eens rond en kreeg geen enkele bij val. Zijn spelers dachten er in elk geval heel anders over. En zij hadden het aan den lijve ondervonden. Voor één Span jaard maakte zelfs Boskov een uitzondering. „Die nummer vier, Fernandez Amado, had er uit gemoeten toen hij die overtreding tegen Willy Kreuz maakte." Dat was nadat hij de gele kaart had gekregen, die overigens ook Wim Rijsbergen en Jan van Deinsen kregen voorgehouden, zonder conse quenties," want het is hun eer ste geel in deze reeks. Wim Rijsbergen omdat hij bij het nemen van een vrije trap voor Espanol verdediger Verdugo opzij duwde, Jan van Deinsen omdat hij tegen het eind door liep op doelman Fernandez, die met veel misbaar bleef lig gen, waarna weer een opstoo tje dreigde en Spaanse spelers om Van Deinsen dromden. Van Deinsen, die een nuttige wedstrijd speelde en zich met weemoed in de voetbaloorlog wierp die Espanol had ontke tend: „Ik drong inderdaad te ver door. Maar ik moest wel want als ik had ingehouden, was ik zelf naar de grond ge gaan. Als je de bal niet meteen wegschopte, lag je al. Die ke rels voetbalden ook met hun knokkels, die ze op de schedel sloegen, ze mepten je in je nek, enfin, ze deden alles wat in normaal voetbal niet moge lijk mag zijn." Prachtig Er was dan ook maar korte tijd sprake van normaal voet bal. De Felipe had al snel zijn rauwe lichaam tegen Nico Jansen gebonkt maar dat was nog slechts kinderspel. De snelle Maranon was al enige malen als een tornado langs de lijn gegaan en het opge wonden publiek vond het prachtig. In het niet uitver kochte stadion werd meer geapplaudisseerd voor specta culaire staaltjes, waaronder ook schoten ver naast en over het doel werden verstaan, dan voor voetbal van niveau. Dat speelde alleen Feyenoord, maar er kwam geen hand voor op elkaar. Technisch, en dan vooral als ploeg, werd Espanol door Feyenoord overscha duwd.' De Spaanse ploeg was als een zeepbel die fraai wordt opgeblazen maar dan uiteen spat. Het leek allemaal aardig, maar het was ongecontroleerd, opportunistisch en ongeorga niseerd hollen en draven. Het schoppen naar alles wat maar Eén van de verbitterde duels tussen Nico Jansen en De Felipe. In het midden kijkt Willy Kreuz toe hoe deze confrontatie afloopt even bewoog kwam er bij na de treffer van Nico Jansen, die nadien om beurten door De Felipe en Aquino op Spaanse wijze werd aangepakt. De vlam sloeg helemaal in de pan toen „zwarte Pedro" te keer ging om zijn bloedneus. „Ja, het was compleet oorlog", zei Nico Jansen na de rust, die precies op tijd kwam om een chaos te voorkomen, want Prokop had het duel toen niet meer in de hand, de opdracht had gekregen zich meer op Aquino te concentreren zodat hij kon wegtrekken van De Felipe. Een verstandige zet van Boskov. Die tenslotte niets heeft aan een kreupele spits. Feyenoord, dat halverwege de eerste helft de wedstrijd volle- dig onder controle had, zakte na de rust wat terug. Boskov: „Toen speelde onze verdedi ging naïef. Ik bedoel daarmee dat er louter werd verdedigd en niet meer werd gewerkt aan de opbouw van de aan- Slordig Espanol kon dan ook, mede doordat op het Rotterdamse middenveld door Kreuz en De Jong nogal wat slordige pas ses werden afgeleverd Kreuz: „We speelden op een nieuwe grasmat die nog moet worden ingelopen, en de bal stuitte steeds vreemd weg" sterker in de aanval komen. Maar schieten was zeker niet de sterkste zijde van Espanol, waarvan men zich toch kan afvragen hoe het viermaal te gen Real Madrid kon scoren afgelopen zondag. Alleen Amado schoot eenmaal scherp maar Treytel, uitblin ker met een excellent spelende Rijsbergen, die Jeremias geen schijn van kans gaf en vooral in de lucht met timen veruit de beste was, stopte het schot Eenmaal was Rijsbergen er niet en kopte Jeremias op de lat. Maar daar stond tegenover dat Jan van Deinsen de paal toucheerde na sterk doorzet ten. Voorts ontstond nog een kans voor Espanol uit een vrije trap van Maranon, die Treytel vol op de vuisten nam. Treytel, die de dag tevoren nog klaagde over een blessure. Treytel: „Boskov had me ge zegd dat ik moest spelen en hij de volle verantwoording op zich nam. Ik voelde steeds minder van mijn blessure en tijdens de wedstrijd heb ik er helemaal geen last meer van gehad." En Treytel moest na de rust wel meermalen optreden bij de hoge ballen die Espanol steeds voor het doel bracht Maar van enig overleg was voor de rest geen sprake. Zo dat de enige conclusie kan lui den dat Feyenoord terecht heeft gewonnen en zich voorts grote verdiensten verwierf door de manier waarop het brute geweld van Espanol werd verwerkt. Er werd meer malen zelfs onbeschoft ge speeld door de Spanjaarden. Adolf Prokof onderkende het zelden, hoewel hij er het dichtst bij stond. En zo behaal de een beter Feyenoord een zwaar bevochten zege, met de nadruk op bevochten, en is de kans zeer groot dat Neder lands enig overgebleven verte genwoordiger in het Europees toernooi over veertien dagen de kwartfinales binnenstapt HERMAN VAN BERGEM Gele kaarten voor Amado (Espa nol), Rijsbergen en Van Deinsen (beiden Feyenoord). Scheidsrech ter: Prokop (Odl). Toeschouwers: 40.000. De opstellingen van Espanol en Feyenoord waren: Espanol: Fernandez; Molinos, Ver dugo, Amado, De Felipe; Quino, Cuesta, Jose Manuel; Jeremias, Osorio, Maranon. Feyenoord: Treytel; Schneider, Rijsbergen, Van de Korput Vos; De Jong, Wim Jansen. Kreuz; Vreijsen, Nico Jansen, Van Dein- Londen De opvallendste verrichting uit de derde ronde van het toernooi om de UEFA -beker werd verricht door het Lon- dense Queens Park Rangers, dat zich door een zege van 3-0 op 1 FC Köln reeds zeker kan wanen van een plaats in de kwartfina les. Reeds bij rust was een score van 2-0 bereikt doordat de Londenaren zeer agres sief van start gingen en de Duitse vertegen woordiger volkomen overbluft en opval lend was ook de nederlaag die AC Milan leed in Bilbao tegen Atletico Bilbao: 4-1. Carlos en Dani met elk twee treffers waren de dominerende figuren in dit treffen, dat 35.000 toeschouwers trok. Bijzonder pover was de overwinning van Molenbeek op Schalke '04, de tweede Duitse vertegenwoordiger in dit bekertoernooi. Vier minuten voor tijd moesten de Duitsers de witte vlag hijsen toen Lafont van grote afstand raak schoot. Maar of deze treffer voldoende zal blijken voor de Belgen om de laatste acht te halen valt te betwijfelen. Dat is niet het geval voor Barcelona, dat in en tegen Oesters gemakkelijk naar een zege van 3-0 liep, waarvan Neeskens een doelpunt maakte. De grootste zege kwam op naam van FC Magdeburg dat het Hongaarse Videoton Sze- kerfehervar met 5-0 oprolde, zodat de twee de wedstrijd geen problemen meer voor de Oostduitsers zal opleveren. 'Tyll scoorde twee doelpunten van het quintet. Het Griek se Aek, de ploeg van de voormalige Neder landse bondscoach Fadrhonc greep met 2-0 de winst ten nadele Rode Ster Belgrado, wat in de praktijk neerkomt op de volgende ronde, hetgeen ook gezegd kan worden van Feyenoord dat in Barcelona met 1-0 triom feerde over Espagnol dankzij een treffer van Nico Jansen. Juventus tenslotte bleef met 3-0 het Russische Tsjachtor Donetz de baas, waardoor ook voor de Italianen het bereiken van de laatste acht voor het grijpen ligt. In totaal werden de acht wedstrijden in deze ronde bijgewoond door 241.000 toeschou wers, een gemiddelde van 30.125. Het groot ste contingent was aanwezig bij de wedstrijd Juventus tegen Tsjachtor Donetz (50.000), terwijl Oesters Vaxjoe tegen Barcelona met slechts 18000 liefhebbers de rij sloot. In drie wedstrijden werd door een of meer spelers tweemaal gescoord: Carlos en Dani voor Atletico Bilbao, Neeskens voor Barcelona en Tyll voor FC Magdeburg. De 241.000 toe schouwers zagen 23 doelpunten. De volledige uitslagen waren: Oesters Vaxjoe (Zwe)-Barcelona (Spa) 0-3 (0-1) doelpunten: Neeskens, Calres (2x); toe schouwers: 18.000; AEK Athene (Gri>-Rode Ster (Joe) 24) (24)) doelpunten: Papaioannou, Mavros; RWDM (Bel)-Schalke '04 (Wdl) 1-0 (04)) doel punt: Lafont; toeschouwers: 20.000; Atletico Bilbao (Spa)-AC Milan (Ita) 4-1 (1-1) doelpunten Atletico: Dani (2x, waarvan een Jan Boskamp van RWDM gaat een kopduel a met Fichtel van Schalke, maar de bal gaat naast het doel. RWDM won met slechts 1—0. uit strafschop), Carlos (2x); AC Milan: Ca- pello; toeschouwers: 23.000; Queens Park Rangers (Eng)—Koln (Wdl) 3—0 (2—0) doelpunten: Givens, Webb, Bow les; toeschouwers: 25.000. FC Magdeburg (Odl)-Videoton (Hon) 54) (2-0) doelpunten: Striech, Tyll (2x), Mewes, Pommerenke; toe schouwers: 15.000: Juventus (Ita), Sjachtor Donetz (Rus) 3-0 (3-0) doelpunten: Bettega, Tardelli, Bonin-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15