Zwaanvogels geklopt door Oegstgeest 1 ii MOEILIJKHEDEN BIJ HIJS INTLIÏ VAM Hattrick voor Piet Zandt FINALE DAVIS CUP POLITIEKE AFFAIR Europeanen gingen te ver in individuele vrijheidsdrang Brits Lagerhui^! in geweer tegei vandalisme op voetbalvelden i President van Brazilië wil martelingen tegengaan Kerkenconferentie Zuid—Afrika over rassenvraagstuk in Swift 't Winkeltje wint topper tegen Van Gerven 1 ifi j 1 I f u f rf 1 - i I - - SPORTWERELD BELGISCHE BISSCHOPPEN: Poolse kerk onder strenge censuui PAGINA It LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1^NE SS 'jf 'li; - -» |;u .1 (Van onze sportredactie) LEIDEN Swift 't Winkeltje heeft zich opnieuw nu op doelsaldo aan kop gewerkt van de Leidse zaalvoetbal hoofdklasse. Swift versloeg zelf lijstaanvoerder Van Gerven de Jong met 4-1, terwijl „runner- up" Zwaanvogels zonder wis selspelers kansloos ten onder ging tegen debutant Oegstgeest: (M. Godyla United bleef in de Lisser THB-hal Tegelhandel eenvoudig de baas (5-1) en oud kampioen LDWS won met 3-2 van het Katwijkse BMW Van der Plas. Hoe belangrijk topscorer Wim de Roo voor het achttal van Swift't Winkeltje is werd gister avond in de topper tegen Van Gerven weer bijzonder duide lijk. Swift, vorige week nog ruim teruggewezen door Zwaan vogels, putte moed uit de ren tree van De Roo, speelde een sterke wedstrijd en veroverde ook verdiend de volle winst Een zege die weer terug te voeren is op de aanwezigheid van Wim de Roo. Nadat de makkelijk en uit alle hoeken schietende De Roo al een doelpunt had zien afge keurd, was hij het toch die doel man Leo Konings al in de begin fase tweemaal klopte. Van Ger ven de Jong trachtte vervolgens wel iets terug te doen, maar kwam niet verder dan enige mislukte acties van Gerard van Beek. Swift vond eerst dan ook nog tweemaal het net via Koos van Egmond (voor rust) en weer De Roo, voordat Leen Spoor kort voor tijd de traditionele eer wist te redden. Swift, overigens spelend zonder disciplinair ge schorsten Renzo Candido en jan van der Reyden, kende in Wim van As weer een uiterst be- trouwbare doelman. Swift-doelman Wim van As werpt zich voor de benen van Gerard van Beek van Van Gerven. Piet Gubler (op de rug gezien) kijkt toe hoe teamgenoot Koos van Egmond zich uit het gedrang werkt. Zwaanvogels trad sterk gehan dicapt aan in de strijd met Oegstgeest. Niet alleen ontbrak het duo Pim van der Meer (eten tje) en Jan van Duyn (kniebles sure), maar ook moest de for matie het gisteren zonder wis selspelers stellen. Oegstgeest profiteerde daar met name in de tweede helft van. Schadee van Doorn en Gé Perfors (2x) bouw den in die periode de voor rust verkregen 1-0 voorsprong vrij eenvoudig naar 4-0 uit In de eerste helft had Peter Wieman Oegstgeest, wat gelukkig al op winst gezet. Ook Tegelhandel speelde in de Lisser THB-hai slechts met vijf man. Wim Nieuwenburg, Koos van Es en doelman Wim Kern- ping ontbraken door blessures. Godyla United zou dan ook vol ledig verdiend de zege pakken. Twee in de eerste helft gescoor de treffers van Theo Godyla en Jan van Slooten konden kort na de doelwisseling nog half wor den beantwoord (Jan Heshusius doelpuntte), maar de goed draaiende Lisser-équipe nam vervolgens toch ruim afstand. Harry van der Zwet (2x) en weer Godyla passeerden inval ler-doelman Fer van Duuren: 5-1. nieuw op de valreep twee winst punten veroverd. De Leidenaren profiteerden in de slotfase van het wegzenden van Sis-Thu Pan en grepen via Piet Ouwehand de winnende 3-2 voorsprong. In de eerste helft had BMW Van der Plas nog een voordelige marge van twee treffers opge bouwd. Wim van der Plas en Martin Heerikhuisen scoorden. René Luiten en George Moes man deden deze voorsprong te niet en nadat Heerikhuisen nog een simpele kans had gemist, sloeg LDWS alsnog toe.... Uitslagen/stand hoofdklasse: Swift 't WinkeltjeVan Gerven de Jong 4-1; Van der Plas BM- W—LDWS 2-3; Godyla-Tegel- handel 5-1; Zwaanvogel- s—Oegstgeest 0-4. Swift Wink. 6 4 0 2 8 13-11 Van Gerven de J. 6 4 0 2 8 19- 19 LONDEN. James Callaghan, de Britse eerste minister, in het Lagerhuis bekend gemaakt dat binnenkort het ontwei wet zal worden ingediend ter beteugeling van het vanda~l| rondom het voetbalgebeuren. Als nevenpuntje tijdens het d| op de troonrede, die enkele uren daarvoor door de koningin i voorgelezen, wees de heer Callaghan erop dat in de nieuwei zwaardere straffen mogelijk zullen beboet kunnen worden ten hoogste 1000 pond (ruim 4000 gulden), de hoogste straf i minderjarigen zal 200 pond zijn. De minister wees erop dat de Britse staatsspoorwegen, die| vervoer van de voetbalsupporters verzorgen, in de laatste jj een schade hebben geleden door vernielingen van supporters, ongeveer een miljoen pond bedragen. Kobayashi verliest wereldtit SEOEL De Japanner Royal Kobayashi is zijn wereldtitel in vedergewicht kwijtgeraakt aan de Koreaan Yum Dongkyun Japanner, die de titel voor de eerste keer verdedigde, verloo punten. Het gevecht vond plaats in het Changchung stadio Seoel (Korea). Zwaanvogels LDWS Godyla Tegelhandel Van der Plas 6 3 1 2 7 22-17 6 3 0 3 6 15-18 5 2 1 2 5 19-16 6 2 1 3 5 11-17 5 2 0 3 4 17-12 6 114 3 17-23 Topscorers: 1 Wim de Roo (Swift Winkeltje) 3) 9; 2 Pim van der Meer Zwaanvogels) 7; 3 Harry van der Zwet (Godyla) 2), Wim van der Plas (BMW Van der Plas) 1) en Jan van Duyn (Zwaanvogels) allen 6. (Van onze sportredactie) NOOTDORP Piet Zandt uit Otterlo zit in de lift. De trainer pikeur uit Gelderland, een vroegere leerling van Jan Wa genaar, staat thans achter zijn oude leermeester op de tweede plaats van de ranglijst der meest winnende pikeurs. Won hij dinsdagavond op Hilversum tweemaal, op de baan van Nootdorp kwam hij gisteren tot een onvervalste hattrick door driemaal achtereen te winnen. Twee van de driemaal deed hij dit erg verrassend. Alleen de overwinning met O. Mores in de eerste afdeling van de Leen- spnjs was verwacht. Zonder al te veel moeite bleef hij Nosca en Nora Nimble voor. Daarna won hij met de driejari ge merrie O. Tempora en met de grote outsider Mariesol H. Deze laatste vijfjarige merrie van de Limburgse stal Antonio was in tijden niet in de prijzen gévallen, laat staan tot een zege gekomen. In de eindstrijd sloeg hij de aanval van Maestro Voor- ne en Loyaal van Liante prach tig af. De koek was nog niet op voor Piet Zandt. In de eerste draverij had zijn leerling, Leo Kokkes nog een „derde geld" in de wacht gesleept met Nabuco en in tweede afdeling van de Leen- sprijs moest hij met Mister Dil lon de zege net afstaan aan Mano Kandia met Ruud Pools. De uitslagen: Lage Zwaluwprijs, 2000 m.: 1. Mike Regina (R. Pools) 3.01.4, 1.30.7; 2. Nestor Roodnoot; 3. Naöuco. Winn. 4 60, pl. 1.70, 1.60, 1.70, kopp. 10.50, trio 584.50. Laaghalenprijs, 2380 m.: 1. Octavia- na K (S. Hartman) 3.38.8, 1.31.9; 2. Oswald; 3. Otis Nardinclant Winn. 2.10. pl. 1.60, 2.40, 4.00, kopp. 9.80. Niet gestart: Nr. 12 (Niels van Alja). Leensprijs (le afdeling) 1S80 m.: 1. O, Mores (P. Zandt) 2.28.9, 1.28.6; 2. Nosca; 3 Nora Nimble. Winn. 2.10, pl. 2.00, 2.20, 9.50, kopp. 8.40, trio 2M14.1G. Leersumprijs (le afdeling) 2000 m.: 1. Mariesol H (P. Zandt) 2.54.6, 1.27.3; 2. Maestro Voorne; 3. Loyaal v. Lian te. Winn. 12.20, pl. 180, 1.20, 1.70, kopp. 12.90, trio 233.90. Criterium der amateurrijders, lx 2080 m.: 1. Lucky Star (N. Koot) 3.29.6, 1.28.1; 2. Mesquita; 3. Misto Buitenzorg. Winn. 3.50, pl. 1.90 2.20, kopp. 10.40. Leensprijs (2e afdeling), 1680 m.: 1. Mano Kandia (R. Pools) 2.26.3.1.27.1, 2. Mister Dillon, 3. Ken Brewer. Winn. 6.40, p.. 2.20, 6.60, 3.90, kopp. 35.60, trio 1980.60. Lemmerprijs, 2000 m.: 1. Jupiter D (G. v. Eykelenborg) 2.49.5, 1.24.8; 2. Lissy; 3. Lime du Bois. Winn. 4.60, pi. 2.00, 1.80, 1 40. kopp. 9.80. Lekkerkerkprijs, looO m.: 1. Life Pigh H (H. Pools) 2.24.7, 1.26.1; 2. Mac Roodnoot; 3. Lion Victory. Winn. 7.40, pl. 2.90, 2.290, kopp. 20.10, trio 99.40. Niet gestart: Lady Wilkes, Michael Spender en Jimmy Boy. Leersumprijs (2e afdeling) 2000 m.: 1. Nerva (J. v. Dooyeweerd) 2.53.5, 1.26.8; 2. King Supreme; 3. Mustang B. Winn. 2.10, pl. 1.60, 1.60, 2.20, kopp. 5.20. Totalisatoromzet: 252.362,-. DEN HAAG - Op 4 en 5 de cember wordt in Olomuc een interlandwedstrijd schoonsprin- gen (jeugd) gehouden tussen Ts- jechoslowakije en Nederland. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: 15—18 jaar, jongens: Ruud Tolk en John van der Lingen, meisjes: Rineke% Sikking en Yvonne van de Meer" Onder 14 jaar, jongens: Marcel Blink en René Linthuis, mei Carolien Linthuis en Dai Jongejans. DEN HAAG - Voor de balcompetitie eredivisie da zijn gisteren twee wedstri, gespeeld. De uitslagen daai zijn: AMVJ - DD Amsten 37—101; DD Rotterdam-' kracht 7657. Smulders spoorloos en Bell geschorst Dave Bell werd voor een week geschorst door de coach van HYS vanwege te weinig inzet. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Er zijn moeilijkheden bij HYS Intervam. Eén van de voornaamste oorzaken ligt in de slechts resultaten van de laatste wedstrijden. Dave Bell is door Jean Martin voor één week geschorst en een andere Nederlandse Canadees, Bob Smul ders, is plotseling spoorloos. Beide spelers zullen in ieder geval in de tweede competi tiewedstrijd, morgenavond op De Uithof tegen het altijd moeilijke Bondsspaarbank uit Groningen, niet van de partij zijn. Ook de sfeer rond het eerste team van HYS Intervam schijnt erg slecht te zijn. Voorzitter Han van der Heijden: „Zaterdag na de wedstrijd tegen ORWO is er een gesprek geweest met Smulders en Bell. Een gesprek dat van onze coach Jean Martin uitging. Jean Martin heeft toen in overleg met mij Dave Bell voor één week geschorst. Hij mocht ook de hele week niet op de training komen. De instelling en inzet van Dave Bell tegenover het team was de laatste tijd niet voldoende." „Ook Smulders hebben we toen onder han den genomen, omdat zijn prestaties ver on der de verwachtingen bleven. Wij hebben hem toen gewaarschuwd. Hij heeft schijn baar de indruk gekregen dat we hem naar Canada wilden terug sturen. Plotseling is hij nu spoorloos. Zijn flat die door ons was ingericht is nu leeg. Hij heeft zijn bezittingen meegenomen en is weg. Waarheen weten we niet. Maar ik denk dat hij op het vliegtuig is gestapt. Daar komt nog bij dat zijn vrouw ook heimwee had naar Canada. Nogmaals, het is nooit de bedoeling van ons geweest om die jongen te ontslaan. Maar het was toch zeker bij HYS niet die grote Smulders die vroeger (seizoen 1970-71) voor Tilburg Trappers speelde." Ook het meespelen van Tim Omstead tegen Bondsspaarbank is nog niet zeker. Hij is nog steeds aan zijn arm geblesseerd. Komt Onstead niet in actie, dan zal coach Ma zelf weer op de baan verschijnen. He verder de bedoeling dat HYS morgen slechts twee lijnen zal spelen en dat J Ierschot de plaats in zal nemen van D Bell. Martin verwacht échter komende vri; een inzet van honderd procent van spelers. Als dat niet zal gebeuren zullei wellicht ook voor anderen maatregelen gen. Met het plotseling vertrek van Smulders zal HYS Intervam geen niell speler meer in het buitenland aantrekt Voorzitter Han van der Heijden: „Waar h je plotseling nu versterking vandaan, verwacht nog veel van de komende wedsl den. Het team heeft immers kwaliteit noeg." De verwachting dat Jean Martin het „r er in zou zetten hing al geruime tijd bc De Uithof. Insiders vinde de schade meevallen. SANTIAGO De voorzitter van de Chileense tennisbond, Juan Carlos Esguep, heeft zich in Santiago krachtig verzet tegen de suggestie om de finale van het toernooi om de Davis beker tussen Italië en Chili niet in Chili te doen plaatsvinden. Het voorstel om de wedstrijd op neutraal terr< op ingesteld. Alle kaarten voor de ontmoeting zijn interview met de „Gazzetta Dello Sport" verklaart De affaire is een politieke aangelegenheid geu verkocht en de trofee voor de winnende ploeg is de 43-jarige oud topspeler verder: „Wat kan de den. Volgens goedingelichte kringen in Rome hier ook al uit Zweden aangekomen". Esguep regering doen? Onze paspoorten afnemen? Dat de minderheidsregering van de Christen De toonde zich optimistisch over de komst van de zou een inbreuk op onze vrijheid betekenen. Als Italiaanse ploeg en over het doorgaan van het mijn spelers de kans niet krijgen om de Davis duel. beker te winnen, dan zullen zij in de toekomst te laten spelen is afkomstig van het Italiaanse in Italië heeft de aanvoerder van het Italiaanse niet meer voor het toernooi beschikbaar zijn. Olympische Comité en is gericht aan de regering tennisteam, Nicola Pietrangeli, gezegd dat als de Pietrangli vertelde bovendien een anonieme brief in Rorne. Esguep had hierop het volgende com- regering dè ploeg verbiedt om naar Chili te gaan, te hebben ontvangen, waarin hem gevraagd wordt mentaar: „Wij zijn niet van plan in een ander land 2ijn spelers zouden weigeren nog verder in wed- toch vooral om het lot van zijn drie kinderen te dan Chili te spelen. Wij hebben ons daar helemaal strijden om de Davis beker uit te komen. In een denken. craat Giulio Andreotti onder toenemende druk de Communistische en Socialistische partijen, de Italiaanse ploeg tegen te houden. De mini van buitenlandse zaken, Maldo Folani, heeft zijn persoonlijke mening gegeven dat de wedst door moet gaan. Dat commentaar is hem dooi „linkse" pers in Italië niet in dank afgenomen. In een beroep gericht tot „ge heel Europa" hebben de Belgi sche bisschoppen de Europea nen gevraagd om geestelijke eenheid ter redding van de mensheid en onder meer ge vraagd om beëindiging van de niets ontziende jacht op mate rieel welzijn. In deze officiële verklaring met betrekking tot de Europe se eenwording, zeggen zij, dat de toekomst van Europa gele gen is ih haar eigen bevrijding van nationalisme en materia lisme, haar solidariteit met de ontwikkelingslanden en in de morele kracht van de Euro peanen. De Belgische bisschoppen zeg gen, dat de huidige inspannin gen om de Europese eenwor ding te bewerkstelligen heb ben gefaald, omdat zij het ideaal van een gemeenschap pelijk doel hebben verloren. Europa beschikt over* wéinig grondstoffen, maar over grote spirituele krachten, zeggen zij Het blijkt elke dag duidelijker, dat de Europeanen te ver zijn gegaan in hun neiging tot indi viduele vrijheid. „Wij hebben ons tot slaven laten maken door de zucht naar winst en materieel welzijn, aldus de bi- schoppen, die daarvan een aantal misbruiken opsommen: speculatie in onroerend goed, bepaalde financiële transac ties, het verzamelen van func ties, omkoping, verkoopprak tijken, die leiden tot schaarste aan eerste levensbehoeften, geheime subsidies en fondsen, belastingontduiking en derge lijke. De bisschoppen zeggen, dat ie der de plicht heeft zich te bev rijden van al wat tegengesteld is aan de rechten van anderen. „Werken voor God en de ande ren eist, dat wij de verlokkin gen van bezit, macht en geld afwijzen. Een sober leven wordt verlangd. Begeerte, dorst naar macht, eerzucht verwijderen de mensen van el kaar en brengen hen ertoe alle 'macht op te eisen,", aldus de bisschoppen die besluiten met te zeggen, dat Europa alleen dan een eenheid zal worden indien er personen opstaan, die vastbesloten zijn een nieu we geest in onze landen op te wekken. Leger en politie hebben strikte orders gekre gen zich,van folteringen te onthouden. Aldus president Geisel van Brazilië in een gesprek met aartsbisschop Geraldo Penido van Juiz de Fora, wiens neef, de jezuiet Burnier, in okto ber door de politie werd vermoord. In het onderhoud, dat een uur duurde, ver klaarde de president tegenover mgr. Penido dat de regering zich inspant om de rechten van de mens te garanderen, hoewel dit doel niet in enkele dagen kan worden bereikt. Geisel, die toegaf dat er wordt gefolterd, weet dit vooral aan de slechte opleiding van de politie. Een van de belangrijkste taken van het openbaar ministerie is het optreden tegen deze tekortkomingen en misstanden, aldus de presi dent. Onder druk van de bisschoppen en van missio narissen zijn zeven politiemensen beschuldigd van het neerschieten van pater Burnier. In Mato Grosso, de staat waar de moord gebeurde, zijn volgens het hoofd van de veiligheidsdienst de laatste tien maanden tweehonderd agenten ontslagen en veroordeeld vanwege bruut bptre- den, machtsmisbruik of corruptie. Kerk en wereld De kerk in Spanje heeft laten weten, dat zij geen enkele po litieke partij actief zal steu nen met het oog op de algeme ne verkiezingen, die in de eer ste helft van 1977 worden ge houden. De voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferen tie, kardinaal Enrique Vin- cente y Tarancon zei: „Binnen het christendom zijn verschil lende politieke opties moge lijk, mits zij niet in strijd zijn met het evangelie en de ware leer. De praeses van de hervormde synode, ds. G. Spilt heeft aan de ambassadeur van Israël, A. Kidron, een cheque ter waarde van 140.000 gulden uit de her vormde actie „Kerk voor Is raël" aangeboden. Dit geld gaat naar Eshel Hanassi, nabij Beersheba in de Negev-woes- tijn, waar de bouw vordert van een vakschool voor be roepsopleidingen. Dit is de tweede bijdrage. De eerste be droeg zeven ton. Ook andere kerken hebben zich bereid ge toond tot geldwerving voor Is raël binnen de eigen kerk. Dominee Theo Kotze, regio naal directeur van het Chris telijk Instituut in Kaapstad, is veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf voor waardelijk, omdat hij heeft geweigerd te getuigen voor de commissie-Schlebusch. Deze parlementaire commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de activiteiten van een aantal organisaties, die kri tisch tegenover het Zuidafri kaans regeringsbeleid staan. Anders dan ds. Beyers Naudé kreeg ds. Kotze niet de moge lijkheid een boete te betalen. In Zuid-Afrika wordt een kerkenconferentie voorbereid over het rassenvraagstuk. Daarvoor zullen alle lidkerken van de Gereformeerde Oecumenische Synode, waarin gereformeerde kerken over de gehele wereld samenwerken, worden uitgeno digd. De conferentie zal 25 tot 29 april volgend jaar in Potchefstroom worden gehouden. Prof. dr. Tj. van der Walt uit Potchefstroom deelde dit deze week op de gereformeerde sy node in Lunteren mede. Wij verwachten daar, aldus prof. Van der Walt tot de gerefor meerde synodeleden, ook uw kritische begeleiding. In het verloop van haar verga dering besloot de synode ver antwoordelijkheid te aanvaar den voor de tweede kerken conferentie van de Raad van Kerken in Nederland, die in 1978 of 1979 zal worden gehou den en aan de voorbereidingen daarvan mee te werken. Ook werden de besluiten van de hervormde en de gerefor meerde synoden genomen op de gezamenlijke vergadering te Utrecht in september, be krachtigd. Er werden nogal wat bezwaren geuit, voorna melijk op grond van onvol doende confessionele duide lijkheid, die naar de mening van een aantal sprekers, aan de hervormd-gereformeerde samenwerking ten grondslag ligt. Het aantal tegenstemmers was dan ook nogal opvallend: vijftien. Het aantal voorstem mers bedroeg drieënvijftig. Eerst nu is bekend geworden dat de Poolse regering in april besloten heeft tot een aantal maatregelen, waardoor de censuur van de kerk nog wordt verscherpt. Publikaties over alle kerkelijke documenten moeten eerst worden gecensureerd. Over gods dienstige bijeenkomsten mag alleen na afloop worden bericht. Verboden is iedere informatie over bijbelinstituten en over de aanpassing van seminaries aan het onderwijs in de universitei ten. De heiligverklaring van een Pool mag worden gemeld, maar over het proces mag geen letter in de krant. Berichtgeving over bis schopsbenoemingen is voorbehouden aan het officiële persbureau PAP. Nieuws over kerkelijke hulp aan de derde wereld is volledig taboe. Voorcensuur is ver plicht voor alle berichten over de betrekkingen tussen Polen en het Vatikaan en tussen kerk en staat. Ook de verklaringen van de bisschop pen staan onder censuur. Niet toegestaan is geschiedschrijving die aan de kerk een positie ve rol toekent in zaken van nationaal- of staats belang. Verder is het verboden te berichten over „buitengewone" kerkelijke activiteiten, zoals tentoonstellingen, zangbijeenkomsten, hulp aan toeristen en dergelijke. In geen geval mag men erop wijzen dat er verschillende wereldbeschouwingen mogelijk zijn. Evenmin mag het geloof de officiële leer kritisch toetsen. Pastoraal werk onder intellec tuelen en hun gezinnen is streng verboden. Dit verbod geldt ook in het buitenland.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14