Aardschok Turkije: duizenden doden Werkgevers slechts 2,5% loonstijging Driekwart van de Nederlandse bevolking neemt een kerstboom Terroristen met munitie in trein onderschept rijvende lom in )elfzijl CENTRAAL OVERLEG VASTGELOPEN Vrouw laat voor ƒ1000 echtgenoot vermoorden ASBESTSTOF GELOOSD: FABRIEK GESLOTEN I Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. lertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent. (Boma/nt Donderdag 25 november 1976, 67e jaargang no. 20591 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Fassbinder Speelfilm Fassbinder ..Warnung vor einer heiligen Nutte" op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.20 uur Windkracht 16 over depres- Ned. II om 20.25 uur Terugkeer Wrekers, om 22.05 uur Brand punt met traumadienst Vrij veel bewolking. Ook enkele opklaringen. Slechts hier en daar wat lichte regen. Matige tct vrij krachtige wind. Maxima omstreeks 9 graden. Morgen: zon: 8.19-16.36; Maan: 12.09-22.20. Schev. hoogw.: 6.04- 18.25; laagw.: 1.51-14.15. tONINGEN (ANP) - ït Engelse schip „Ar- j" heeft vierentwin- uur als een drijven- bom in de haven van Ifzijl gelegen. oor het stormachtige :er op de Noordzee as de lading kerosine lan schuiven. In dat lim lag ook 2500 ton lili salpeter. Wanneer kerosine zich zou ver lengen met de chili-sal- iter zou dat een enor- explosie veroorzaakt ebben. De vrijwillige randweer van Delfzijl as sinds half twee insdagnacht al in pa- latheid gebracht. Enke- bedrijven vlak bij de aven had men ont- md. Op de lading en liken was een schuim- ag van een meter dikte zand aangebracht om ;t risico van een explo- zo klein mogelijk te iden (liermiddag lukte het rArrbio uit de haven slepen. Het schip is arna op eigen kracht ar het Doekegat in itse wateren gevaren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel de prijs van kerstbomen dit jaar naar verwachting een paar gulden ho ger zal liggen dan in 1975, zal de komende weken waarschijnlijk opnieuw een verkooprecord wor den gebroken. Ruim 2,5 miljoen bomen staan klaar om hun weg te vinden naar de Nederlandse huiskamers. Dit betekent dat ook dit jaar de spectaculaire stijging van het aantal verkochte kerst bomen in de afgelopen vijftien jaar wordt voortgezet. In 1962 stond in veertig procent van de Nederlandse woningen een boom, vorig jaar was dit al 68 procent en vrijwel zeker wordt deze winter de 70 procent over schreden. Omgekeerd evenredig met het aantal kerstbomen ver loopt de afzet van kersttakken. Doordat deze in verhouding veel duurder zijn dan een boom, is de verkoop van takken vooral de laatste jaren sterk afgenomen. De prijsstijging van dit jaar wordt voornamelijk veroorzaakt door de geringere oogst in België en Luxemburg, de voornaamste leveranciers van kerstbomen voor Nederland. Hierdoor heeft men meer bomen uit centraal Fran krijk moeten importeren, met ho gere vrachtkosten als gevolg. De Nederlandse oogst, een half mil joen bomen, blijkt nauwelijks te zijn beïnvloed door de droogte en de bosbranden van afgelopen zo mer. De branden troffen met na me gebied en met grove dennebos- sen. De fïjnsparren, waartoe de kerstbomen behoren, bleven vrij wel gespaard voor het vuur. Wel zullen de Nederlandse bomen als - gevolg van de droogte korter zijn dan voorgaande jaren. SNEEUW EN VORST TEISTEREN OVERLEVENDEN EN REDDERS ANKARA (Reuter-AP) - Ge hinderd door verbroken ver bindingen en geteisterd door sneeuwval en een tempera tuur van 11 graden onder nul zijn reddingsploegen heel de nacht en ochtend in de weer geweest in het gebied in Oost- Turkije, dat gisteren is getrof fen door een zware aardbe ving, die naar schatting, aan 3000 mensen het leven heeft gekost. De aardbeving had de kracht van 7,6 op de schaal van Richter en is de zwaarste in Turkije sedert 1939 toen 25.000 mensen het leven hebben gela ten. In het getroffen gebied ligt ook de Bijbelse berg Ararat, landings' plaats van de ark van Noach. Het epicentrum van de beving lag precies onder de stad Muradye, die geheel met de grond gelijk is gemaakt. Over het lot van de 6000 inwoners weet men tot nu toe alleen dat zeker 500 van hen om het leven zijn geko men. In het totale gebied wonen onge veer 58.000 mensen, die, zo mag wor den aangenomen, onder de meest bar re omstandigheden de nacht in de open lucht hebben moeten doorbren gen. Tot dusverre is alleen bekend dat ruim honderd dorpen letterlijk van de aardbodem zijn weggevaagd. Het getroffen gebied ligt op de zoge naamde Anatolische breuk, die van de Turkse Egeïsche kust langs de Zwarte Zee in het berggebied loopt dat grenst aan de Sovjet-Unie en Iran. De schok ken werden in de Sovjet-Unie gevoeld maar er zijn geen berichten van ver woestingen of slachtoffers. Vorig jaar is het oosten van Turkije eveneens door een aardbeving getrof fen. Het epicentrum lag toen bij Lice en het dodental bedroeg ruim 2000. Met deze laatste grote aardbeving kan het jaar 1976 met recht „het jaar van de aardbevingen" worden genoemd. De voornaamste zijn, in chronologi sche volgorde: Guatemala (ruim 22.000 doden), Noord-Oost-Italië (978 doden), Centraal-Azië ten westen van Tasjkent (vele honderden doden), West-Irian (ruim 6000 doden), Bali (559 doden), Noord-Oost-China (raming meer dan •100.000 doden), gevolgd door een twee de beving, Mindanao op de Filippij nen; deze beving werd gevolgd door een vloedgolf (4000 doden). Waslijn actie De rommelmarkt op het Waterlooplein moet blijven vinden de marktkooplieden en marktgangers van het Waterloop lein. Onder hen werd daarom een handtekeningenac tie gehouden. Gis termiddag bood men het resultaat van deze actie op het stadhuis aan. De vellen met hand tekeningen had men aan waslijnen opgehangen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG In het centrale loon- iverleg van vandaag in de Stichting van de Arbeid hebben de werkgevers ilechts een loonstijging van maximaal !,5 procent per 1 januari en van 2 irocent per 1 juli 1977 aangeboden, laarmee is volgens de werkgevers „de soek" volledig op. Zwakke bedrijven sullen zelfs nog onder deze percentages ilijven. De vakbeweging heeft dit bod afgewezen. Zij eist per 1 januari 4,5 procent en per 1 juli 1977 een prijscom pensatie, die volgens het Centraal Plan bureau wel eens op 3,8 procent kan uitkomen. „Wij hebben een nieuwe benadering gekozen. Wij willen niet langer onderscheid maken tussen initië le loonsverhoging, prijscompensatie, referentiepe riode, secundaire arbeidsvoorwaarden e.d. Wij spreken nu over uiterste grenzen voor de aanpas sing van de arbeidsvoorwaarden in een bepaald jaar, te verdelen over twee data: bij het begin en halverwege de looptijd van een c.a.o.", aluds werk geversvoorzitter mr. C. van Veen gisteren. „Door automatische prijscompensatie toe te staan - een systeem waaraan wijzelf hebben meegewerkt - geven we telkens weer een blanco cheque uit". De vakbeweging eist echter, dat de koopkracht van de werknemers tenminste gelijk moet blijven. De werkgevers stellen dat als het niet lukt via hun bod de vakbeweging maar een beroep moet doen op de overheid om bij te springen door verlaging van de algemene lasten. Overigens menen de werkgevers, dat de modale werknemer (27.000 gulden loon) er in hun berekening nog 1,3 procent op vooruitgaat. Daar zit dan wel 1 procent initiële verhoging in, dat is periodieke verhoging overwerk e.d. Waar dit niet geldt zit ook de modale werkne mer ongeveer op de nullijn. Intussen heeft minister Boersma van Sociale Za ken aan de Tweede Kamer laten weten, dat het vrij beschikbaar „modaal inkomen" volgend jaar met 2,1 procent zal stijgen. Het Centraal Planbu reau was eerder op 1,5 procent gekomen, maar nieuwe berekeningen komen volgens de ministerie le nota aan de Tweede Kamer hoger uit. FEYENOORD Dankzij de reclameborden, die op lijd werden weggehaald kon televi siekijkend Nederland- Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl als nieuw kwartaalabonnee i de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Bob Hope als nozem Binnenkort is in Amerika een t.v.-programma te zien over de Amerikaanse volksheld uit de vijftiger jaren, Fonzie de nozum. De hoofdrol in het programma wordt gespeeld door Bob Hope. ARNHEM (ANP) Naar eerst nu is bekend geworden heeft een wachtmeester van de Konin klijke Marechaussee zaterdagavond in de trein Emmerik—Arnhem twee Italianen gearresteerd die in het bezit waren van een revolver, twee handgranaten, munitie en springstof, De mannen droegen papieren bij zich die betrekking hebben op terroristische organisaties in Italië en het Midden-Oosten. Tijdens het verhoor hebben zij verklaard dat ze vanuit Rome naar Nederland reisden „om werk te zoeken". De aanhouding was het gevolg van een routine- contróle door een douane-beambte. Deze onder wierp de bagage van de twee Italianen aan een onderzoek en stootte daarbij op een handgranaat. Vrijwel tegelijkertijd kwam een wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee binnen voor een paspoort-contróle. Samen sommeerden zij de twee reizigers toen om hun handen omhoog te houden. Een van de Italianen trok een revolver, maar deze kon hem worden ontfutseld. De papieren die op de twee mannen zijn gevonden bevatten onder meer de namen van personen die betrokken zijn bij ernstige misdrijven in Italië, zoals de aanslag op de proureur generaal in Genua. Over de feitelijke bedoelingen van het tweetal wordt nog in het duister getast. Een onderzoek in samenwerking met de Italiaanse politie is gaande. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN De 44-jarige Vlissingse reserveschipper Cornelis Jacobs is met drie kogels uit de weg geruimd door de minnaar van zijn vrouw, een 27-jarige kelner, of door een 49-jarige bevriende kelner. Dit heeft de Vlissingse politie gisteren bekend gemaakt. De vrouw en haar 18-jarige zoon worden beschuldigd van medeplichtigheid. De huiselijke problemen van de familie Jacobs bereikten een hoogtepunt toen de vrouw wilde scheiden, maar de schipper verklaarde daar niet aan mee te zullen werken. Zij trachtte eerst een huurmoordenaar te vinden. Toen dat niet lukte werd Jacobs op 6 november in zijn huis om het leven gebracht. Beide kelners waren hierbij aanwezig. De vrouw verbleef elders in de woning. Anderhalf uur na de moord gooiden de twee kelners, die beschuldigd worden van moord met voorbedachten rade, het lichaam van Jacobs in de Dordtse Kil, waar het een paar dagen geleden door een visser werd aangetroffen. LEIDEN De vereniging „Voorkomen is beter" in Leiden heeft onmiddellijke stopzetting geëist van lozingen van asbeststof door de asbest verwerkende industrie gebr. Kruyt in Leiderdorp. Gistermorgen is een deel van dit bedrijf door de inspectie voor de Volksgezondheid gesloten. De vereniging wenst tevens een medisch onderzoek bij werknemers en omwonenden van het bedrijf. Deze eisen werden gisteravond geformuleerd tijdens een vergadering van werknemers en omwonenden. In de stofwolken die het bedrijf uitstoot, onder meer door het zagen van eterniet-pla- ten zitten volgens „Voorkomen is beter" asbestvezels en kwarts. Inademing van deze stof kan kankerverwekkend zijn. De actie tegen de lozingen is op gang gekomen na klachten van een Leiderdorpse huisarts. (Zie verder pag. 5) Malraux in stilte begraven VERRIERES-LE-BUISSON - Het stoffelijk overschot van de Franse schrijver, politicus en oud-minister André Malraux is woensdagmiddag zonder plech tigheid bijgezet op de begraaf plaats van Verrieres-le-Buisson, aan de zuidwestkant van Parijs. Op het kleine kerkhof waren enkele honderden mensen bij een, onder wie leden van de familie De Vilmorin, die Mal raux in december 1969 in huis nam na de dood van zijn vrien din Louise de Vilmorin. Nadat Malraux dinsdagochtend in het ziekenhuis van het nabijgelegen Creteil aan een longembolie was overleden, was zijn stoffelijk overschot overgebracht naar het kasteel waar hij de laatste jaren had gewoond. De verwanten en vrienden van de schrijver legden elk een roos op de eenvoudige eiken kist die tijdelijk in een bestaande graf kelder werd bijgezet. Later zal de kist worden overgebracht naar een ander graf op dezelfde Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe? ciale koerier wordt de .krant alsnog gebracht. Reina Prinsen Geerligsprijs verdeeld AMSTERDAM De Reina Prinsen Geerligsprijs 1976 groot 300 is door de gelijk waardigheid van een Neder landse en een Vlaamse inzen ding gedeeld, zodat een Vlaams en een Nederlands werk werd bekroond. De bekroonde Vlaamse inzending is een ge dichtenbundel van Jotie 't- Hooft. Het Nederlandse werk is van Oek de Jong en bestaat uit korte verhalen. In de jury zaten Jos van de Loo, Eddy van Vliet, Ankie Peypers en Wim Hazeu.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1