Justitieel optreden in zaak-Menten vol onthutsende fouten Bankrovers gepakt na jacht door half Duitsland Zaak tegen Frans H: kostbaar en slopend Pensioenleeftijd ook bij overheid omlaag alf uur ^achten op ümbulance (Sowuvnt Woensdag 24 november 1976, 67e jaargang no. 20590 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND .Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leidep. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. irtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel.,071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Feyenoord Espagnol Feyenoord op Ned. 1. om 20.55 uur. Om 19.20 uur Glinsterende prijzen. Ned. II om 19.05 uur „1000 jaar als één dag", om 20.30 uur Willem Drees sr. in Informatie op woensdag en om 21.45 uur hoogtepunten uit Music all in. Later meer bewolking Aanvankelijk opklaringen en plaatselijk nog een bui. Later van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door hier en daar regen. Aan de kust nu en dan harde wind. Maximumtemperaturen circa 7 graden. Mr. J. F. Hartsuiker de Amsterdamse procureur-generaal bood gisteren het rapport over de gebeurtenissen rond de voorgenomen arrestatie van P. Menten aan minister Van Agt aan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Amster damse hoofdofficier van justi tie, Messchaert, dreigt de zon debok te worden in de zaak- Menten. Hij blijkt in de slot fase van operatie-Menten steeds de beslissingen te heb ben genomen. Het zijn deze beslissingen waarop de kri tiek zich richt, die de procu reur-generaal mr. Hartsuiker vastlegt in zijn gisteren aan minister Van Agt aangeboden rapport over de gebeurtenis sen rond de arrestatie van de van oorlogsmisdaden ver- Uit dit rapport blijkt ook, dat het draaiboek voor de arresta tie van Menten anderhalve dag op het bureau van de minister van Justitie heeft gelegen, zon der dat deze er iets van afwist. Zijn topambtenaar secretaris generaal mr. Mulder blijkt het niet nodig gevonden te hebben zich ervan te vergewissen, of de minister voor zijn vertrek naar Roemenië van de komen de gebeurtenissen op de hoog te was. Dezelfde mr. Mulder blijkt het evenmin nodig gevonden te hebben de minister tijdens de jaarlijkse conferentie van le den van het Openbaar Ministe rie in Berg en Dal over de op handen zijnde arrestatie in te lichten. Mr. Hartsuiker is er in zijn rapport niet in geslaagd de plotselinge verdwijning van Menten op te lossen. Minister Van Agt heeft de Kamer toe gezegd, dat dit mysteruj diep gaander zal worden onder zocht. Het verdere onderzoek in de zaak Menten is nu opge dragen aan mr. Wiarda, tot Volgens mr. Hartsuiker moet mr. Messchaert nader aan de tand worden gevoeld. Met na me moet worden opgehelderd, wat precies de motieven zijn geweest, om de zo voor de hand liggende suggestie van zowel kapitein Bordewijk van de rijkspolitie als van opper wachtmeester Helgeman van de Blaricumse politie om Men ten reeds zaterdag 13 novem ber te arresteren, niet te vol gen. Kapitein Bordewijk heeft naar aanleiding hiervan tegen over mr. Hartsuiker verklaard de indruk te hebben dat mr. Messchaert reeds afspraken had gemaakt voor een pers conferentie maandag onmid dellijk na de arrestatie van Menten en daarom niet op zijn plan wilde terugkomen. Mr. Hartsuiker levert in zijn rapport ook kritiek op het feit, dat de functionarissen die bij de operatie-Menten waren be trokken, op vrijdag en zater dag voorafgaande aan de ar restatie in Hilversum en Bus- sum vergaderingen hebben be legd, zelfs eenmaal in een openbare gelegenheid. Hier door zijn naar de mening van mr. Hartsuiker onnodige risi- Mr. Hartsuiker concludeert verder, dat de genomen voor zorgsmaatregelen ontoerei kend zijn geweest. „Men heeft het vluchtgevaar onderschat en zich niet gerealiseerd, dat de wat frequentere surveillan ce bij het huis van Menten in het weekeinde ten enenmale onvoldoende waarborgen bood tegen een ontvluchting. Andere harde conclusies van de procureur-generaal zijn, dat: - aan de mogelijkheid van uit lekken van de plannen, waar bij een vrij groot aantal men sen meer of minder op de hoogte waren, niet is gedacht. Die mogelijkheid is in elk ge val niet besproken. - in het fotograaf- en vliegtui gincident op zaterdag 13 no-, vember, waarover Menten zich beklaagde bij de rijkspolitie in Blaricum, geen symptoom is gezien van mogelijke veront rusting bij de miljonair en evenmin is bedacht dat dit toch aandacht trekkende inci denten waren; - ten onrechte als te zeker is aangenomen, dat Menten als gewoonlijk het weekend wel thuis zou blijven. Mr. Hartsuiker zegt: „Hoe deze bedrijfsblindheid heeft kun nen ontstaan in dit uit hoofde van hun beroep toch met ge zond wantrouwen behept ge zelschap, dat bovendien zeer gespitst was op een goede afloop van de plannen, kan ik niet verklaren". Volgens hem moet hierover de hoofdofficier mr. Messchaert nader aan de tand worden ge voeld. Zie verder pag. 13. K&fiW Voorschoten )ORSCHOTEN Een 17-jari- inwoonster van Voorschoten t gisteravond bijna een half straat gelegen met een ^ken been in afwachting Fde ambulance. Het meisje I haar been gebroken na een |eval op de Raadhuislaan. Voorschotense rijkspolitie tide aan de ernst van het tl en liet het slachtoffer onderzoeken door een ltselijke arts voor de ambu- gealarmeerd werd. Ook ze ambulance bleef geruime uit, omdat deze uit Oegst- it diende te komen. Voor- loten heeft immers geen ei- ambulancedienst gemeentebestuur tracht mo- nt'eel maatregelen te nemen snellere ambulancehulp in orschoten mogelijk te maken, verder pag. 5) OME (DPA) In het noorde- ke Italiaanse giframpstadje eveso is de vrees voor nawerk- groter geworden. Twee 'ouwen zijn in het ziekenhuis jgenomen, een 55-jarige met nstige leverinfectie en een an- ere met huiduitslag tengevolge het giftige tedd (dioxine). Een van een automatisch wapen voorziene scherpschutter van de politie op weg naar zijn post bij het bankgebouw in Reckling hausen waarbinnen zich op dat moment twee bankrovers en vier gegijzelden bevonden. FULDA (AP-DPA) De Westduitse politie heeft vanmorgen vroeg bij Ful- da in de buurt van de Oostduitse grens twee bankrovers aangehouden en een losgeld, twee mil joen mark groot, terugge vonden. Daarmee is een einde gekomen aan een achtervdlging met auto's en hef schroef vliegtuigen, door de halve Bondsrepu bliek. De twee rovers, Heinz Schwertfeger (31) en Heinrich Beil (36), alle- beid goede bekenden van' de politie, hadden in Rec klinghausen geprobeerd een bank te beroven. Dit mislukte, omdat een bankbediende stil alarm kon geven. Politie omsin gelde het gebouw, pakte een van de rovers, maar de ander gijzelde vier mensen. De politie was gedwongen de gearres teerde man vrij te laten, een losgeld te geven van twee miljoen mark bene vens een vluchtauto. De gegijzelden werden inge ruild voor twee vrijwilli gers van de politie. On middellijk na het vertrek van de rovers werd de achtervolging met auto's en hefschroefvliegtuigen geopend. Deze jacht leid de door drie staten. Bij Darmstadt werd een van de politiemannen vrijgela ten en bij Frankfort de andere. Toen de duister nis inviel raakte men het spoor bijster, maar dank zij de oplettendheid van een taxichauffeur konden de rovers in de nanacht ingerekend worden. (Van een onzer verslaggevers) Maastricht Het proces tegen de 41-jarige hoofd verpleger Frans H. dat gisteren voor de rechtbank in Maastricht werd beëindigd, is de langste en duurste rechtszaak geworden, die ooit in Neder land tegen één persoon werd gehouden. Het pro ces heeft, alles bij elkaar, acht weken geduurd, terwijl het ministerie van Justitie ermee een miljoen extra kosten gehad heeft. Volgens gegevens van de Maastrichtse rechtbank hebben twaalf tot vijftien mensen zich dagelijks met de zaak-Frans H. beziggehouden, werkzaam heden die boven de normale dagtaak kwamen. De inspanningen van deze medewerkers is zo groot geweest, dat sommigen ervan de gevolgen al on dervinden. Een van hen is volledig overspannen geraakt. Tal van andere zaken konden door dit proces niet behandeld worden. Zeker honderd zaken hebben achterstand opgelopen. De verwerking ervan zal zeker een half jaar vergen. i Memoires Kapitein Kay Sum- mersby. de Britse secretaresse van generaal Eisenho wer tijdens de Tweede Wereldoor log, die enige tijd geleden is overle den, heeft haar me moires geschreven toen zij op haar ziekbed lag. In deze memoires vertelt zij dat zij een platoni sche liefdesverhou ding had met Ike. Op deze archieffoto uit 1947 staat Kay Summersby met haar hond Telex Crossen op strand verbieden (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het Tweede Kamerlid Imkamp van D'66 wil dat er een eind wordt gemaakt aan het crossen met brom mers op de stranden. Hij heeft aan de ministers De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken en Van Agt van Justitie gevraagd maatregelen te nemen tegen „deze ergerlijke rust verstoring". Imkamp werd het afgelopen weekeinde op een wandeling langs het strand tussen Scheveningen en Wassenaar hinder lijk gestoord door brommers „die met open knalpot op topsnelheid door het zand ploegden". Volgens het Kamerlid zijn stranden bij uitstek oorden van stilte en gezonde lucht en dat moet zo blijven. ALVE CENT. Ï5 Leger des Heils vindt baby bij geschonken goederen SOUTHGATE (UPI) Bij het sorté ren van goederen die door het Leger des Heils van Southgate in de Ame rikaanse staat Michigan waren inge zameld, vonden soldaten een papie ren zak waaruit geluid kwam. In de zak zat een pasgeboren baby, gekleed in ondergoed en gewikkeld in een dunne deken. Het jongetje had een nacht van lichte vorst over leefd. Drie dagen tevoren was ook al een baby gevonden, eveneens een jonge tje, gewikkeld in een handdoek en tafelkleed. Witmaker De natuur heeft het „zwarte" dorp Schoonebeek aan een wit jasje gehol pen. Het dorp dat onlangs besproeid werd met een vette olielaag mocht zich gisteren over de eerste sneeuwval in ons land verheu gen. HALVE CENT: 625 GULDEN (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - De 625 gulden die giste ren voor één halve cent betaald is, is vol gens muntenhandel Coin Investment in Den Haag het hoog ste bedrag dat ooit voor een dergelijke munt is neergelegd. Het ging hier om een zeer gaaf exemplaar uit 1883, met de beel tenis van Koning Wil lem III erop. KABO-VOORZITTER WIL SNELLE BESLISSING Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. maar het biedt niettemin perspec tieven voor mensen die willen win- <elen Wie praat er nu nog over geldont- waardiging NIJMEGEN De Katholieke Bond van Overheidspersoneel (Kabo) wil; dat de regering ook voor overheidspersoneel ernst maakt met de verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd. Ter bestrijding van de werk loosheid acht de Kabo dit ook binnen het ambtenarenappraat noodzakelijk. Maar dan moet er wel een redelijke overbrugging komen, met behoud van de pen sioenrechten. „Geef elke overheidsdienst op dracht om voor ieder vrijwillig afgestane plaats een jongere werknemer in te zetten", aldus bondsvoorzitter M. Vaes van daag in Nijmegen op de bonds vergadering van de Kabo. Voor zitter M. Vaes denkt daarbij aan het scheppen van een mogelijk heid voor verlaging van de pensioen leeftijd als men dit wil naar 63 jaar voor overheids- en semi- overheidsdiensten een verlaging van de pen sioenleeftijd tot 60 jaar voor hen, die dit wensen en die bij voorbeeld langer dan 25 jaar in continudienst werkzaam zijn. Studies daarover moeten vol gens Kabo-voorzitter Vaes zo snel mogelijk afgerond zijn. Hij zag nog andere mogelijkheden om meer arbeidsplaatsen te scheppen: door bijvoorbeeld het regelmatig overwerk bij de overheid te laten vervallen met TV-uitzending Feyenoord onzeker (Van onzè radio-en tv-redactie "in verwijderd, zendt de NOS hard op: „Een Nederlandse re- vanavond geen rechtstreeks tv- clamebord, geen televisie. De HILVERSUM Wanneer de verslag uit van de voetbalwed- beslissing kan een minuut voor Nederlandse reclameborden strijd Espagnol-Feyenoord. de aftrap worden genomen", al- rond het Espagnol-terrein niet De NOS stelt zich in deze zaak dus de NOS. bijstelling van de zogenaamde formatieschema's (meer mensen inpassen). Daarnaast moet de overheid ook „met gepaste mid delen" ervoor zorgen, dat gepen sioneerden geen nieuwe functie bij de overheid aanvaarden. Zo kunnen aldus de Kabo zeker 30.000 arbeidsplaatsen vrijko men voor ieder jaar, dat de pensioengerechtigde leeftijd wordt vervroegd. Dit zou met een pensionering op 63 jaar ze ker 60.000 arbeidsplaatsen extra opleveren. Zie verder pag. 7. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1