Rechtbank zet door in proces Loyen Pall Mali Export Ziekenvervoer via 49 posten Getuigen in abortuszaak uiten kritiek op ziekenhuis }DA niet erg elukkig met onds voor Investeringen Meeste bewoners bejaardenoorden in de bijstand )p stap met 16 pistolen BREDASE KOFFERMOORD Acht maanden voor verbergen lijk !nka sluit estiging n Emmen CNV wil wachten met acties vervoer Menten- debat 19% 19%SDAG 23 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 litie doet eer inval zoek iar Menten een onzer verslaggevers) EEN Via zijn advocaat een zakenman uit Geleen de weet komen, wie de ever" is geweest op wiens rijzingen de politie bij hem loeking heeft gedaan op naar de voortvluchtige, oorlogsmisdaden verdachte enten. zakenman wil deze „tipge- dan aanklagen wegens val- ngifte. man neemt het de politie inder kwalijk, dat men niet omzichtiger te werk is ge- omdat bij wijze van spre- iedere „grappenmaker" een elijke tip aan de politie kan bekend, deed de politie je week, eveneens na een een inval in een klooster lundert. Ook zonder resul- ster Van Agt van Justitie t inmiddels vanmiddag het lopig rapport over de mis- t aanhouding van Menten een begeleidende brief aan [\veede Kamer aangeboden, rapport was opgemaakt de procureur-generaal in sterdam, mr. Hartsuiker. De rechtbank wees de eis van Loyens verdedigers om hem onmiddellijk in vrijheid te stellen gisteren na een kort beraad van de hand. Van links naar rechts de rechters mr. J. Cremers, mr. J. te Strake (president) en mr. H. Pijls. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De bijzondere strafka mer van de Roermondse rechtbank is van oordeel dat zij wel degelijk de rechtsmacht bezit om de ex-SS-er Lam- bertus Jan Loyen (58) uit het Limburgse Hora, te berechten. En ook dat de van oorlogsmisdaden verdachte man geeste lijk in staat moet worden geacht om zijn proces naar behoren te volgen. Deze conclusie van de rechtbank bete kende de eerste nederlaag voor Loyens verdedigers. Zij voerden gisteren, direct bij de aanvang van het proces aan dat vervolging van oorlogsmisdaden en mis daden tegen de mensheid die buiten de staatsgrens zijn gepleegd slechts mogelijk is als de verdachte een Nederlander is, als van zijn daden Nederlanders het slachtoffer zijn of als een Nederlands belang is geschaad. In het geval Loyen wordt aan geen van deze voorwaarden voldaan, zo stelden zij. De verdedigers eisten dan ook onmiddellijke invrijheids- stelling. Zij brachten bovendien nog naar voren dat de geestelijke toestand van 'de ex-SS-er momenteel van die aard is dat van een redelijke procesvoering geen sprake meer zou kunnen zijn. Gewezen werd in dit verband op artikel 16 van het wetboek van strafvordering dat voor ziet in schorsing van justitiële vervolging in geval van krankzinnigheid. Wat de vraag betreft of Loyen al dan niet een Nederlander is, deed de rechtbank de uitspraak dat zij zich daarover geen oor deel kan vormen zonder grondig onder zoek van de zaak zelf. Zij meende voorts dat van krankzinnigheid bij de verdachte voorshands nog niets is gebleken. Overi gens heeft Loyen al eerder aan de rech- ter-commissaris laten weten dat hij be hoefte heeft aan een berechting in Neder land. Officier van justitie mr. M. J. Brui gom herinnerde hier gisteren aan. „De verdachte heeft in het vooronderzoek ge zegd: „Ik heb straf verdiend en als dat kan, wil ik in Nederland terechtstaan, want ik ben Nederlander." Hij eist als het ware dat hij hier berecht wordt en niet elders in de wereld voor de beulen wordt geroepen", aldus de officier. Uit Loyens verhoor gisteren werd duide lijk dat zijn vader in 1902 naar Duitsland ging en zich vestigde in een dorpje nabij Krefeld. Eind 1941 werd Loyen ingelijfd bij de S.S. In 1942 en 1943 was hij gedetacheerd in het kamp voor Joodse dwangarbeiders Bobruisk in Rusland. Nadien vocht hij enige tijd aan het front, raakte gewond en keerde terug naar Duitsland waar hij in april 1945 door de Amerikaanse troepen werd gearresteerd en in 1947 naar Nederland gebracht. Het tribunaal in Amsterdam legde hem geen straf op, ondermeer omdat hij geen Ne derlander was en niet geacht kon worden de Nederlandse belangen te kennen. In 1950 vestigde Loyen zich in Horn in Limburg. Hij kreeg drie keer een Neder lands paspoort en ging ook stemmen. In het kamp Bobruisk, aldus Loyen, had de commandant zijn ondergeschikten laten weten: „De joden zijn hier om uitgeroeid te worden. Geeft niet hoe." Toen dat gisteren naar voren kwam, begon Loyen te huilen. Daarop werd besloten de zit ting te schorsen. AMSTERDAM (ANP) Twee nieuwe getuigen in de dodelijke abortuszaak tegen twee Am sterdamse artsen van de op last van de justitie gesloten abor tuskliniek „Sarphati-huis" heb ben gisteren voor de rechtbank in Amsterdam kritiek geuit op de gang van zaken in het voor malige Weesp/rpleinziekenhuis. Volgens een ambulanceverple ger en een chauffeur-ziekendra ger hadden zij „zeer slechte ervaringen met dit ziekenhuis bij spoedopnamen. ,3ij andere ziekenhuizen staat in dat geval personeel beneden klaar om de patiënt op te vangen en is ver der alles gedaan om een spoedi ge behandeling mogelijk te ma ken. Maar bij het Weesperplein- ziekenhuis was er geen bran card beneden, moesten we op de lift wachten en de mensen zelf bij elkaar zoeken", aldus de ver pleger. In het geval van een 37-jarige Belgische vrouw uit Turnhout, moeder van vijf kinderen, die in de Sarphatikliniek was geabor teerd, na een complicatie naar het Weesperpleinziekenhuis werd gebracht en daar overleed, zou daardoor een stagnatie van 20 tot 25 minuten zijn ontstaan. De officier van justitie verwierp de gedachte dat de Belgische overleden zou zijn als gevolg van deze stagnatie en eiste tegen de beide betrokken artsen drie maanden gevangenisstraf we gens het medeplegen van on zorgvuldig toegepaste abortus en dood door schuld in de uit voering van hun beroep. De ver dediging achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak. N HAAG (ANP) De CDA-fracties in de Tweede Kamer zijn niet overtuigd van de noodzaak om de zogenaamde investe- isrekening in te voeren. Minister Lubbers van Economische en stelt de rekening in zijn nota Seleotieve Groei voor als Uw instrument ter bevordering en sturing van investeringen. PvdA toonde zich een voorstander, de VVD ziet meer in oude rumenten als de investeringsaftrek. investeringsrekening is een fonds dat wordt gevoed met een aald percentage van de vennootschapsbelasting en de inkom- ibelasting. Het idee van de investeringsrekening moet overigens in een wetsontwerp worden verwerkt. A-woordvoerders vroegen zich af of van ombouw en aanvulling de investeringsaftrek niet hetzelfde effect kan worden yer- cht. Men wees erop dat overheid en bedrijfsleven grote ervaring ö\«a met de bestaande investeringsfaciliteiten en dat er uitvoeri- jirisprudentie bestaat op dit terrein. Men is bang dat de «ring van een nieuw instrument afbreuk zal doen aan de llzekerheid en de doorzichtigheid. De PvdA liet weten het live instrument toe te juichen, maar betruerde het dat in de een voorstel ontbreekt om investeringsovereenkomsten te laten en, waarin de rechten en plichten van overheid erf ondernemer ïggen. IARLEMMERMEER (ANP) De gemeentepolitie van Haarlem- srmeer heeft twee mannen aangehouden op verdenking van boden wapenbezit. Het zijn de 34-jarige Amsterdammer A. en 44-jarige B. uit Haarlemmermeer. Beiden gaven op zonder roep te zijn. In een auto vond de politie van Haarlemmermeer lens een controle zestien pistolen. BULLETIN De Amsterdamse politie heeft gisteravond, precies een week na de moord op de Amsterdamse pianole raar Goldschmeding, bulletins uitgedeeld op de plaats van het misdrijf. In het pamflet wordt opgeroe pen de politie mogelijke aanwijzingen te geven. BREDA De rechtbank in Breda heeft de 30-jarige Marokkaan E.O. uit Breda gisteren vrijgesproken van het opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toebrengen aan het 13-ja- rige meisje Kadhja Elbaz uit Parijs, dat in zijn woning in Breda eind februari of begin maart als gevolg daarvan zou zijn overle den. Wegens het verbergen van het lijk van het meisje in de kelder van de woning werd de verdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maan den voorarrest. De eis vóór dit feit was één jaar met aftrek. Ook de officier van justitie had vrijspraak gevraagd voor de geweldda dige mishandeling met de dood als gevolg. Volgens de verdachte had het meisje, dat onder drankinvloed verkeerde, hem met een stiletto aangevallen en bij het afweren van het mes was dit in haar hals terechtgeko men. Daarna was zij vrij snel doodgebloed. In paniek had de verdachte het lijk in de kelder verborgen. Begin augustus deed hij het in ontbinding verkerende stoffelijke overschot in een koffer die hij wegzette op een parkeerterrein in Breda. Daardoor kwam dit drama, dat sindsdien bekend staat als de Bredase koffermoord, aan het licht. De rechtbank achtte geen enkel bewijs gele verd en alleen het verbergen van het lijk stond vast. Dit noemde de rechtbankpresi dent een zeer ernstig misdrijf, omdat daar door een eventueel misdrijf niet kon worden opgespoord en berecht. STAATSSECRETARIS MAAKT KAART DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid wil binnenkort de nieuwe wettelijke regeling voor het ambulancevervoer van kracht laten worden. Volgens die regeling moeten 49 centrale posten de ambulances gaan dirigeren. De staatssecretaris meent dat de kos tenverhoging die met de invoering gepaard gaat, beperkt kan worden door „geen overdreven eisen aan het vervoer te stellen". Een en ander blijkt uit het zojuist verschenen verslag van het overleg dat de heer Hendriks heeft gevoerd met de vaste Tweede-Kamercommissie voor de Volksgezondheid. De staatssecretaris heeft de commissie verteld, dat hij 49 centrale posten, die allemaal dag en nacht bezet moeten zijn, „wat veel van het goede" vindt. Een centrale post kost, in guldens van 1974, een kwart miljoen per jaar. Bij samenwerking met bijvoorbeeld de brandweer zouden de kosten lager kunnen uitvallen. Eerder dit jaar heeft de Zieken fondsraad met het oog op de kosten voorgesteld de nieuwe wet niet in te voeren. Volgens de nieuwe wet is een vergunning van het provinciebestuur en een opdracht van de centrale post nodig voor een ambulance een patiënt mag vervoeren. Staats-secretaris Hendriks vindt dat de particuliere ambulancevervoerders moeten blijven, omdat ze vaak uitstekend werken. Hij wil niet voorschrijven dat verpleegkundigen de ambulan ces moeten bemannen. Er zijn volgens hem aan wijzingen dat het in de praktijk weinig uitmaakt of een verpleegkundige of een EHBO'er in de ambulance zit. Bankovervaller krijgt 3 1/2 jaar AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren wegens het plegen van twee roofovervallen op banken en twee grote inbreken een 41- jarige Amsterdammer veroor deeld tot drie jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was zes jaar geëist Alle ten laste gelegde feiten wa ren in 1974 begaan, maar zij konden niet eerder worden be recht omdat de verdachte in middels in België was gearres teerd voor bankovervallen in dat land en daarvoor tot zes jaar en twee maanden werd ver oordeeld. Na ruim twee jaar werd hij echter aan Nederland uitgeleverd. De verdachte had in februari 1974 bij een Handelsmaatschap pij in Amsterdam voor een waarde van 165.000 aan lang speelplaten gestolen en bij een garagebedrijf in de hoofdstad vier dure auto's ontvreemd. NHEM (ANP) Enka inzstoff, de vezelonderne- van Akzo, gaat het bedrijf Emmer-Compascuum sluiten, samenspel met de regering worden gezorgd voor een ssende opvang van de 300 ijkomende arbeidskrachten, ntslagen zullen worden ver eden. Gedacht is ondermeer tijdelijke uitgebreidere epassing van de werktijdsver- irting bij de gehele onderne- ing in de regio Emmen, totdat Ie betrokkenen hun definitie bestemming hebben gevon-- 1. :ze plannen zijn gisteravond esproken met de vakorganisa- Voor de verbetering van et rendement bij de verliesge- ende nylon en polyester textiel- irens zal het aantal arbeids- laatsen bij het bedrijf in Breda 100 worden vermin- erd. Deze vermindering kan Enka worden bereikt ia natuurlijk verloop, wacht- eld en overplaatsingen naar ndere bedrijven van de onder- aming. Enka Glanzstoff zegt te erwachten door deze bezuini- ingen in 1977 weer uit de rode ijfers te komen. Consumentenbond: buitenlandse Jockets te duur DEN HAAG (ANP) - De Engel- te en Amerikaanse pockets zijn Q ons land veel te duur volgens la Consumentenbond. De Bond Jeeft de consument daarom gis- laren aangeraden deze pockets het buitenland te kopen of te bestellen. Al in januari 1975 wees de bond °P grote prijsverschillen tussen een Engelse pocket in Engeland en in Nederland. Ook nu is er weinig veranderd: een boek dat in Engeland 50 pennies kost en dus omgerekend ƒ2,13, kost in ƒ4,25. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) De ver- voersbond CNV vindt het niet van een wijs beleid getuigen, dat er momenteel acties wor den voorbereid bij wegtran- sportbedrijven. De werkgevers in het wegvervoer komen na melijk binnen enkele dagen met voorstellen voor de cao-onder handelingen, die een eind de goede richting uitgaan. Zo deel de secretaris C. Groenendijk van de vervoersbond gisteren mee. De vervoersbond zegt verbaasd te zijn over de dreigende acties die gericht zijn tegen met name genoemde vervoersbedrijven. Wel heeft de vervoersbond be grip voor het toenemend onge duld bij de werknemers in het beroepsgoederenvervoer, omdat de werkgevers de resultaten van het onderzoek van het bureau Bakkenist, Spits en Co. die vergeleken met cao's in andere bedrijfstakken een achterstand in betaling aantooonden tot op heden negeerden. HONDEKAART Arnhemmers die in het bezit zijn van een busabonnement en vaak de hond in de bus meenemen, kunnen voortaan ook voor deze viervoeter een abonnement kopen. Wil de hond in aanmer king komen voor zo'n hondekaart dan moet hij wel aan bepaalde eisen voldoen: zijn schofthoogte moet meer dan 30 centimeter zijn. Is de hond kleiner uitgevallen dan mag hij voor niets mee. Beroep tegen zes ontslagen bij Van Gennep AMSTERDAM (ANP) Uitgeverij en boekhandel Van Gennep B.V. uit Amsterdam heeft gisteren zes van zijn medewerkers op staande voet ontslagen. De zes waren sinds donderdag in staking uit protest tegen het ontslag van een ander personeelslid. De directie had hen onmiddellijk aangezegd hun werk te hervatten. „Wij hebben in de tussentijd gepoogd ieder der betrokkenen op zijn schreden te doen terugkeren. Ondanks stijgende spanning bij alle overige werknemers hebben wij tot maandagochtend de deur open laten staan voor een oplossing in den minne", aldus de directie. Met behulp van het bureau Arbeidsrecht van het NW zullen de zes stakers het ontslag in een juridische procedure aanvechten. De stakers zijn inmiddels wel akkoord gegaan met een gesprek met de uitgeverij. DEN HAAG (ANP) Bewo ners van bejaardenoorden doen steeds meer een beroep op de bijstand. In 1966 moest onge veer de helft van de bejaarden een beroep doen op de bijstand, in 1974 was dit al 75 procent. Dit staat in een rapport van de directie Bijstandszaken van het ministerie van CRM, een ver slag van een onderzoek dat in 1974 werd ingesteld. De verzorgingsprijzen liepen no gal uiteen: van 600,- tot 2200,- per maand. In de drie westelijke provincies liggen de prijzen relatief hoger. Alleen over een AOW-uitkering beschikt 23 procent van de al leenstaande vrouwen, 13 pro cent van de alleenstaande man nen en dit laatste percentage geldt ook voor de echtparen. De hoogste inkomens werden aangetroffen in de leeftijd van 70 tot 79 jaar. Dat mensen bene- den de 70 jaar een lager inko- Hiermee zou een relatief laag men hebben valt misschien te inkomen en pensioen kunnen verklaren uit het feit dat het samenhangen. Meer dan de hier gaat om bejaarden die op helft van de bejaarden in tehui- jonge leeftijd in een bejaarde- zen die bijstand hebben, krijgen noord gekomen zijn, mogelijk een uitkering van de invalidi- door een mindere validiteit, teitswet. HILVERSUM De televisie uitzending van het Tweede-Ka merdebat over de zaak Menten was vorige week het op één na meest bekeken programma. Dit blijkt uit de steekproef, die het weekblad Televisier iedere week houdt onder de kijkers. Volgens deze steekproef trok het debat niet alleen veel kij kers, maar ook de waardering voor het programma was hoog: een acht. In de week van 14 tot 21 novem ber trok „Sil de strandjutter" van de NCRV de meeste kijkers. De Bilt: Met een noordwestelijk stroming, in stand gehouden door een hoge drukgebied ten westen van Ierland en een de pressie boven Finland, wordt aanhoudend koude en onstabie le lucht naar ons land gevoerd. In deze lucht komen gemakke lijk buien tot ontwikkeling. Deze brachten al de eerste sneeuw van het seizoen. Ook morgen zal deze stroming nog stand hou den, zij het dat hij vannacht enigszins in kracht zal afnemen. Het buiige weertype zal nog voortduren. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: om streeks -1 graad. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Eelde Eindhov. Den Helder regenbui regenbui hagelbui regenbui regenbui hagelbui regenbui Luchth. R'dam i Vlissingen hagelbui Helsinki Innsbrilck Kopenhagen Casablanca !X„.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9