„NAVO is rommeltje bij elkaar Nog geen akkoord in EEG- marathon over „melkpakket" Demonstratief welkom in Roemenië voor Brezjnjev ISRAËL VERSTERKT GRENS MET LIBANON Referendum Spanje op 15 december Joodse gemeenschap in Miami accepteert geen immigranten uit Israël Brieven van lezers ItuMïSDAG 23 NOVEMBER 1976 '6 LEIDSE COURANT Tel Aviv (AP) Israël heeft haar troepen aan haar noord grens met Libanon versterkt en heeft een tweede waar schuwing naar de regering van Syrië gezonden om haar vredesmacht niet te stationne ren in de omgeving van de Israël isch-Libanese grens. Een Israëlische legerwoord- voerder leverde het volgende kommentaar op de Israëlische akties: „Dit moet niet worden gezien als een offensieve zet van Israël. Het is om te voor komen dat er door Syrië een eenzijdige wijziging wordt aangebracht in de grenssitua tie". In de waarschuwing die Is rael Syrië via Washington stuurde, wordt herhaald dat geen Syrische troepen worden toegestaan langs de grens en dat evenmin de terugkeer van Palestijnse vrijheidsstrijders naar Zuid-Libanon getole reerd zal worden. De militaire woordvoerder voegde aan zijn toelichting toe, dat Israël gedwongen zou worden te stoppen diensten te verlenen aan de dorpelingen in Zuid-Libanon wanneer de spanning in het gebied zou toenemen. De herhaalde Israëlische waarschuwing is een bevesti ging van de „rode lijn" die niet officieel gehanteerd wordt als kritieke grens, maar die in de praktijk wel getrok ken wordt voor al dan niet ingrijpen door Israëlische troepen in het gebied. De „ro de lijn" wordt gevormd door de rivier de Litani. Er bevinden zich momenteel ongeveer 30.000 man Syrische troepen in Libanon. Slechts één divisie, gelegerd in Bei roet, is operationeel. De Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Chaim Herzog, zal de sekreta- ris-generaal van de volkere norganisatie, Kurt Waldheim, meedelen, dat Israël onvoor waardelijk akkoord gaat met de verlenging van de aanwe zigheid van de vredesmacht van de VN in de Golanhoogte. Syrië kondigde vorige week al aan, dat zij met de verlenging akkoord gaat. ZegMona-man. Heb je nog een bekervan die verrukkelijke, nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT? Welk een lekkerte! BRUSSEL (ANP) De landbouwmi nisters van de EEG zijn maandag in Brussel begonnen aan een van hun beruchte marathonzittingen. Deze keer moet er een principebesluit vallen over een pakket van maatregelen dat de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EEG heeft voorge steld, voornamelijk om in de komende maanden en jaren het zuivelprodukten- overschot in de Europese Gemeen schap tot redelijker proporties terug te brengen. Vanmorgen waren zij nog steeds niet tot een akkoord gekomen. De EEG heeft volgens de meest recente cijfers ruim 191.000 ton boter in open bare opslag en nog eens bijna 173.000 ton in particuliere opslag. De Europese melkpoederberg beloopt ruim 1.278.000 ton. In Nederland ligt in totaal ruim 46.000 ton boter in de pakhuizen: ruim 6.000 ton in openbare opslag en ruim 40.000 ton in particuliere opslag. De Nederlandse voorraden aan magere melkpoeder bedragen ruim 61.000 ton. Om de zuivelproduktie in Europa terug te dringen heeft de Europese Commis- sieraad al maatregelen voorgesteld die in hoofdzaak neerkomen op net volgen de: een premiegeven aan boeren die niet langer melk op de markt brengen, een heffing leggen op elke liter melk die bij fabrieken wordt afgeleverd, een heffing leggen op plantaardige oliën en vetten (de zogeheten margarinebelas ting waar Nederland, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Denemarken zich tegen verzetten), subsidie verschaf fen voor een schoolmelkprogramma etc. Kinderfestival In Tokio is zondag het traditionele Shichigo festival gehouden, waarbij meisjes van drie en zeven jaar en jongens van vijf jaar, in het middelpunt van de belangstelling staan. Op dit festival doen de jonge Japanners hun fraaiste feestkleding aan. Menten De zaak Menten roept vele vra gen op. Vooreerst, waarom deze van oorlogsmisdaden verdachte man, nu ineens moet worden aangepakt, terwijl veel van het belastende materiaal al vele ja ren bekend is. Wat is de ware bedoeling van het weekblad, dat deze affaire weer aan de orde heeft gesteld? Als minister Van Agt verklaart, niet op de hoogte te zijn geweest van de plannen tot arrestatie van Menten en het tijdstip waarop dat zou moeten gebeuren, waarom kan de hoof dredacteur van het bedoelde weekblad dan ongestraft in het openbaar verklaren, dat de mi- j nister liegt? Waarom stond de KVP tijdens het Kamerdebat toe dat zijn eigen minister, de nieuwe lijsttrekker van het CDA, zo onbarmhartig werd aangepakt, zo openlijk voor de leeuwen werd gegooid? Zit de KVP dan toch met vuile handen in deze zaak? Is de beschuldi- ging, dat de KVP in de jaren '50 een gift van twee ton heeft gehad van de multi-miljonair, dan toch juist, hoewel zulks thans door individuele KVP-ers wordt ontkend. Den Haag P. de Boer BOTSING IN DE LUCHT Bij een botsing tussen twee Westduitse militaire vliegtuigen boven Beieren zijn gisteren de vijf inzittenden van een landmetingsvliegtuig om het leven gekomen. De twee inzittenden van het andere toestel, een Fiat G-91, konden zich met hun schietstoel in veiligheid brengen. Op de bovenste foto het wrak van de Fiat en onder dat van de Hansa-jet, dat op slechts enkele tientallen meters van de bebouwing van het dorp Ziemetshausen terechtkwam. RAPPORT OVER DOELMATIGHEID PARIJS (AFP) - Het zwakke punt van de Noordatlantische Verdragsorganisatie is gele gen in de te grote uiteenlo pendheid van de uitrustingen en bewapeningen. Dat is het oordeel waartoe de voormalig adjunct-secretaris-generaal voor logistieke vraagstukken van de NAVO, Gardiner Tuc ker, komt in een vijftig pagi na's tellend rapport dat giste ren is vrijgegeven. Tucker heeft het rapport opgesteld voor het Atlantisch Instituut voor Internationale Aangele genheden, een particuliere in stelling die zich bezighoudt met de gezamenlijke proble men van de landen van het bondgenootschap. Tucker komt tot de slotsom dat de NAVO op het gebied van het materieel een ware toren van Babel vormt. Het treffendste voorbeeld noemt hij het ontbreken van een ge meenschappelijke procedure voor vliegtuigherkenning. Tij dens een recente oefening werd een groot aantal vliegtui gen van de NAVO (op papier) vernietigd. Uit een analyse bleek dat de helft van de toe stellen door zogenoemd „be vriend vuur" was neergehaald. In plaats van te verbeteren, schijnt de toestand steeds er ger te worden, zo stelt Tucker. Zo staan zeven NAVO-landen op het punt nieuwe verbin dingssystemen aan te schaf fen. Zij hebben hiervoor zes systemen in studie. Geen hier van is bruikbaar met het zoge noemde „geïntegreerde verbin dingssysteem van de NAVO". Op het gebied van wapens en uitrusting van vliegvelden heerst een ware anarchie. Doorgaans is het onmogelijk een vliegtuig van het ene NA- VO-land op een luchtmachtba sis van een ander land van nieuwe brandstof en munitie te voorzien. Volgens Tucker is het niet de kwantiteit waardoor de NAVO in een zwakkere positie ten opzichte van het Warschau pact is, maar de doelmatig heid. Als factoren die tot boven staande situatie hebben geleid noemt de oud-adjunct secreta ris-generaal het kernschild, waardoor de conventionele strijdkrachten naar het tweede plan zijn gedrongen en het feit dat de strijdkrachten van de leden-landen van de NAVO nog te zeer zijn georganiseerd als verdediging van de natio nale onafhankelijkheid. De NAVO-landen hebben bqven- dien hun eigen defensie-indus trieën ontwikkeld hetgeen een ruïneuze verspreiding van krachtsinspanning tot gevolg heeft gehad. Tucker stelt de NAVO een ra tionalisering voor door werk verdeling, om het beste te ha len uit de huidige infrastructu ren. Israël weer id UNESCO Zes doden bij bankroof SAO PAULO (DPA) Een mis lukte bankoverval in de Brazi liaanse stad Sao Paulo heeft zes mensenlevens geëist. Vijf gang sters hadden het filiaal van een bank bestormd en overdracht van geld geëist. Een gespecialiseerd onderdeel van de politie was vrijwel me teen ter plaatse en de agenten openden het vuur. De overval lers schoten terug. In het bank gebouw werden een politieman en een gangster doodgeschoten. Drie gangsters die met een gij zelaar naar buiten gekomen wa ren, werden op straat doodge schoten. Ook de gijzelaar liet het leven. MADRID UPI) De Spanjaarden gaan op 15 decem ber naar de stembus om met een „ja" of „nee" antwoord te geven op de vraag of zij instemmen met de vernieuwing van een rechtstreeks gekozen parle ment. en\l i De Spaanse televisie maakte de met „nee" en w pet. met het een uitslag bekend van een ijlings in noch het ander. Negenenveertig haar opdracht gehouden opinie- procent van de ondervraagden peiling volgens welke 41 pet. der antwoordde dat zij hun mening stemgerechtigde Spanjaarden nog niet gevormd hadden, zal antwoorden met „ja", 1 pet. Vandaag zou minister van bin nenlandse zaken Rodolfo Martin NAIROBI (UPI) Israël heeft ;isteren zijn volledige lidmaat- ihapsrechten in de Unesco her regen toen het werd toegela- m tot het Europese gebied van e VN-organisatie voor onder- wijs, wetenschap en cultuur on- Idanks wekenlange pogingen van de Sow jet-Unie en Arabi- sehe landen om dit te beletten. Een werkcommissie van de Unesco keurde voorts met een overweldigende meerderheid voorstellen van de Derde We reld goed tot het beperken van de traditionele overheersing van |het Westen bij de wereldomvat tende nieuwsverspreiding en tot vestiging van een „evenwichti ger" nieuwsstroom tussen rijke jen arme landen. De 141 leden omvattende algemene conferen ce trok een besluit van twee jaar geleden in en aanvaardde pij acclamatie Israëls toelating Sot de Europese zone. Daardoor Werkreeg Israël zijn volledige «shten en kwam een einde aan 7jjg „tweede-klasstatus". I (immunistische en Arabische Lénden stemden niet tegen de ■toelating van Israël ondanks het ■rerzet dat zij daartegen een m maand lang hadden gevoerd, wel lazen zij later hun bezwaren voor het officiële verslag voor. Geen Nederlanders in Noordierse vredesmars DEN HAAG (ANP) - Aan de internationale vredesmars naar de Noordierse Boyne-vallei, 4 december, zal geen Nederlandse afvaardiging deelnemen. Er hebben zich volgens de heer Onno de Haan van de Stichting Hulp Noord-Ierland, maar een handjevol mensen voor opgege ven, terwijl er minstens 80 mensen voor nodig waren om reis per chartervlisgtuig naar Belfast te maken. MIAMI (AP) Uit Israël geëmigreerde joden, die zich aangesloten hebben bij de grote joodse ge meenschap in Florida, hebben de ervaring dat zij of meer met de nek aangekeken worden. „In ieder land van de wereld kun je zonder veel vragen, kun je zonder dat je al te veel vragen gesteld worden, overal naar toe gaan, maar als je uit Israël komt worden je altijd allerhande vragen gesteld". Dit zegt de 32-jarige timmerman en conferencier Tsemach Yariv, die negen jaar geleden uit Israël naar Florida kwam, daar met een Amerikaanse trouwde en nu twee dochters heeft. Yariv heeft de ervaring dat veel mensen, met name geloofsge noten, hem vragen „of hij zich niet schuldig voelt dat hij Israël verlaten heeft". Dat voelt hij zich duidelijk niet: „Israël is een volwassen staat. Ze hebben echt niet de laatste druppel bloed nodig", zo drukt hij zich uit Volgens immigratie-autoritei ten is het probleem dit: toegewijde Amerikaanse joden, die geld gegeven hebben aan Israël voelen zich min of meer gegrepen, als Israëliërs zich voegen bij de ongeveer 4000 mensen tellende joodse gemeenschap in zuidelijk Florida. Yaël Lipov daarentegen voelt zich weer wel schul dig. Zij is twee jaar geleden uit Israël naar Florida geëmigreerd hoewel zij bepaald niet uit vrije wil is weggegaan. Zij vermijdt dan ook het gezelschap van geëmigreerde Israëliërs die niet willen terug keren. Zij wil namelijk wèl. Israël heeft een bevolking van drie miljoen men sen, maar het verliest per jaar zo'n 40.000 inwo ners, aldus de cijfers van het Israëlische bureau voor de statistiek. Deze wegtrekkers hebben een gemiddelde leeftijd van 25 tot 29 jaar, de leeftijd die potentieel gezien het meest produktief is. Cij fers van de Amerikaanse immigratiedienst tonen aan, dat 40 pet van de Israëlische gezinshoofden, die het land binnen komen, gestudeerd hebben. De meeste Israëlische immigranten vestigen zich in New York of Los Angeles, maar er zijn er ook nogal wat die zich gaan vestigen in Miami-Beach. De statistieken aldaar geven een indicatie dat, ten opzichte van hen, het verschijnsel bestaat van „doodverklaring". Tenminste tien Israëlische res taurants, die de laatste vijf jaar in Miami geopend zijn, zijn door gebrek aan klandizie gesloten, hoe wel er, zoals gezegd, een bloeiende joodse gemeen schap bestaat. In het algemeen kan gezegd worden dat de joodse gemeenschap zich uitermate negatief tegenover immigranten uit Israël opstelt. Men heeft er een speciaal Hebreeuws woord voor, namelijk Yored, wat betekent „hij die weg gaat". Villa naar verwachting de pro cedure rond de volksraadple ging, de eerste in Spanje sinds 1966, uitleggen. De Spaanse tele visie heeft verklaard dat de da tum 15 december officieel was. De vraag aan de 22 miljoen kiezers zal eenvoudig luiden: „Aanvaardt gij de politieke-her- vormingswet?" De katholieke kerk in Spanje heeft gisteren doen weten, dat zij geen enkele politieke partij actief zal steunen met het oog op de algemene verkiezingen, die in de eerste helft van 1977 worden gehouden. Kardinaal Enrique Vincente y Taracon, de voorzitter van de Spaanse conferentie van bis schoppen heeft verklaard, dat de kerk, die een missie moet vervullen voor iedereen, zich niet aan welke politieke partij dan ook kan binden. Hij zei: „Binnen het christen dom zijn verschillende politieke opties mogelijk, mits zij niet in strijd zijn met het evangelie en de ware leer. De kerk moet derhalve boven de politieke strijd blijven, die niets anders is dan een strijd om macht". Duitse uraniumfabriek bij Nederlandse grens DUSSELDORP (DPA) De Westduitse maatschappij Ura- nit is van plan in de Bondsre publiek een installatie voor het verrijken van uranium te bou wen. De onderneming acht vier plaatsen daarvoor bijzonder ge schikt, waaronder Gronau en A ha us nabij de grens met Ne- derland. Met behulp van de installatie,i waarvan de bouwkosten worden - geraamd op ruim 1 miljard gul- den kan het splijtbare uranium- I 235, waarvan in natuurlijk ura- nium 0,7 pet aanwezig is, wor- den verrijkt tot ongeveer drie pet. Dit percentage is nodig voor het gebruik in kerncentra les. President Ceausescu van Roeme nië begroet zijn Russische gast, Breznjev. naast elkaar staande in een open limousine. De omvang van het welkom, dat groter scheen, dan de ontvangst in 1975 van de Amerikaanse president Ford, wordt door waarnemers gezien als een te ken van de bereidwilligheid van Roemenië, zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbete ren. Brezjnjev scheen er zozeer van onder de indruk te zijn, dat hij bij een pauze in zijn intocht de bevolking van Boekarest dankte voor „een schitterend en warm welkom, dat ik nimmer zal ver geten". Gisteravond verklaarde Brezjn jev, dat de toekomst van de twee landen ligt in verdere eco nomische samenwerking. Ceausescu zei, dat uitgaande van het feit, dat de volkeren van de beide landen bouwen aan het socialisme en het communisme, alle omstandigheden aanwezig zijn om te verhinderen, dat eni ge verschillen van mening over niet-essentiële zaken van in vloed zijn op de samenwerking tussen de Sovjet-Unie en Roe menië. Brezjnjev vond, dat er geen be langrijke niet-opgeloste vraag stukken zijn tussen beide lan den. Wat helpt jaren hij hoest? Britse Lords onverzettelijk LONDEN Het Britse „House of Lords" (Hogerhuis) heeft gis teren voor de tweede maal een wetsontwerp teruggezonden naar het Lagerhuis, dat de na tionalisatie van delen van de Britse scheepsbouw- en vlieg tuigindustrie beoogt. De niet-gekozen en in hoofdzaak conservatieve Lords hebben met name bezwaar tegen een voor stel dat ook twaalf reparatie- werven genationaliseerd dienen te worden. Met hun halsstarrige houding hebben de Hogerhuisleden zich de woede op de hals gehaald van de Britse Labourregering en haar fractie in het Lagerhuis. Al na de eerste weigering van de Lords het ontwerp goed te keuren, gingen hier en daar stemmen op dat het Hogerhuis maar in zijn geheel moet ver dwijnen omdat het een „onde mocratisch element vormt van de Britse grondwet", zoals mi nister Tony Benn het stelde. ROME In het afgelopen weekeinde hebben inbrekers een bank in het centrum van Rome beroofd. Hun buit be draagt tenminste een miljoen gulden. De rovers die waarschijnlijk za terdagnacht hun operatie uit voerden, maakten gebruik van een ondergronds kanalensys- teem dat onder de Italiaanse hopfdstad loopt BOEKAREST (RTR) Roeme nië, dat tien jaar lang de „re bel" van het Sowjet-blok is ge weest, heeft gisteren de Krem- lin-leider Brezjnjev een mas saal welkom bereid. Brezjnjev zei met vreugde, dat het een gebeurtenis was, die hij nim mer vergeten zou. Langs de route van het Boeka- restse vliegveld Otopeni naar het centrum van de Roemeense hoofdstad stonden naar schat ting 200.000 mensen terwijl Brezjnjev en de Roemeense pre sident Ceausescu voorbij reden, Exakt. De vraag naar de nieuwe MAGEREBULGAARSE YOGHURT overstelpt. Ouderwets-dik, toch vet-arm en heerlijk- heerlijk. Wat wil men nog méér? Je zuivelste gezondheid voor79ct.de halve liter.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7