ENORME PAPIERWINKEL VERHINDERT EFFECTIEF SNELHEIDSTOEZICHT „Regionalisatie gezondheidszorg ,en rol van medisch onderwijs SIKKENS OPENT NIEUW CENTRUM IN LEIDEN Leiden stopt radarcontrole op rijksweg OERHAAVECURSUS AAN RIJKSUNIVERSITEIT ,il Kortweg Wandeling door Leids „stedeschoon" Delftse studenten in Minerva" Kindermiddag Brieven van lezers VFRZF.KF.RINGEN Een ongeluk is niet altijd terv voorkomenDe financiële gevolgen ervan vaak wel .u Voorkom dat u /SjpNrgN in moeilijkheden raakt. 197pINSDAG 23 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 - •idincs *Van een onzer verslaggevers) scuss»LEIDEN De Nederlandse automobilist houdt zich niet aan en vjde wettelijk toegestane 100-kilometer limiet op snelwegen. De alduweggebruikers maken zelfs zoveel overtredingen tegen deze ceerssj regel, dat het justitiële apparaat de stroom processen-verbaal an kal nauwelijks kan verwerken. Enkele beperkte contröles op de rbeteri autosnelwegen overlaadden de politie met werk, zelfs wanneer >nt vaiS,echts wordt geverbaliseerd als de weggebruiker sneller rijdt dan 130 kilometer. Het op grote schaal overtreden van de taximumsnelheid is dan ook een van de redenen geweest voor Leidse politie om de contróle op de rijksweg tussen Den en Amsterdam bij de afrit Leiden/Zoeterwoude le beeind- „We hadden geen mensen genoeg om alle overtredingen 'té kunnen verwerken", stelt de Leidse politie. De snelheidscontrole op rijks weg 4 was in feite een experi ment: in november 1974 startte de Leidse gemeentepolitie met een automatisch radarregistra tieapparaat afkomstig van de firma Gatsonides, gedreven door de voormalige autocou reur. Het was de bedoeling dit apparaat uit te testen en te bezien in hoeverre hiermee ef ficiënt de maximumsnelheid kon worden gecontroleerd. De proef startte wat dat betreft op een gunstig moment; kort de invoering van de maxi mumsnelheid van 100 km op autosnelwegen. Aanvanke lijk zou de proef een jaar du ren, maar met een verlenging van de vergunning kon de con- tróle doorgaan tot oktober van dit jaar. Toen stopte de Leidse politie definitief. Niet omdat de apparatuur niet zou vol doen, integendeel: het resul taat was erg positief, maar ondermeer omdat men de stroom werk die het apparaat opleverde eenvoudig niet aan kon. pper iToch was de radarregistratie maar enkele dagen per maand in werking en „knipte" hij al leen maar die auto's die har der reden dan 130 km. per uur. De administratieve romp- )rt slomp die elke snelheidsover- aaij treding met zich meebrengt is nevelt daarentegen zo enorm, dat de- 3P ze een effectieve contróle on- maa,l mogelijk lijkt te maken. Het werk dat politie en justitie te doen krijgt als meneer Jan sen wordt betrapt op het over treden van de maximumsnel heid (en die kans is, aldus de politie, erg klein) is bijna on doenlijk. Onderzoekingen heb ben aangetoond dat een pro ces-verbaal gemiddeld ander halve maandag werk kost. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat een snelheidsovertreding als dermate ernstig wordt op gevat dat deze niet voor de zogenaamde directe transactie in aanmerking komt Een der gelijk handje-kontantje vindt alleen plaats bij de lichte za ken, zoals de parkeerovertre- dingen. Voor een zonde tegen de maximumsnelheid moet al lereerst in vele gevallen een foto ontwikkeld worden. Dan wordt via de Rijksdienst voor het wegverkeer middels het kenteken de eigenaar achter haald. Die moet worden ge hoord door ambtenaren van het openbaar ministerie en pas dan kan men gaan werken met girostrookjes en als men niet betaald met de onafhan kelijke rechter. En aangezien de controle op de naleving van de maximumsnelheid maar een van de vele taken van de politie is, heeft deze er maar een beperkte hoeveelheid tijd voor beschikbaar. Ook van de zijde van de Rijk spolitie wordt dit probleem ten Het fotograferende oog op rijksweg Amsterdam-Den Haag-Rotterdam ter hoogte van Leiden. Snelheids overtreders worden niet meer gefotografeerd, omdat de Leidse politie er teveel werk mee heeft. volle onderschreven. „We heb ben onvoldoende mogelijkhe den de maximumsnelheid af doende te controleren, al wil dat niet zeggen dat er niets gebeurt", zegt adjudant J. van der Heide van de staf algeme ne verkeersdienst van de Rijk spolitie in Driebergen. Hij wijst op een aantal punten waarvan iedereen weet dat daar radarkastjes langs de weg staan: de Gouwebrug, de Waalbrug bij Nijmegen, de brug over de Noord bij Alblas- serdam en ter hoogte van Lex- mond. Daarndast wordt er na tuurlijk „geprikt" met mobiele contróle-posten, maar voldoen de is dit absoluut niet. „Het is natuurlijk wel de vraag of je die 100 km wel strikt wil hand haven. Dan zouden er om de zoveel kilometer contfole-pos- ten moeten zijn en op het Ne derlandse snelwegennet zou den dat er nogal wat zijn. We kunnen natuurlijk het aantal verbalen zo hoog opvoeren als we willen, maar er zit uite raard ook van onze kant een bepaalde tolerantie in: we ha len alleen de toppen er uit, die de verkeersveiligheid werke lijk in gevaar brengen. Daar naast speelt uiteraard de ad ministratieve afwerking ons net zoveel parten als de ge meentepolitie", aldus adjudant Van der Heide. Transactie Om dat probleem van de pa pieren rompslomp te lijf te gaan heeft de Centrale Politie Verkeers Commissie, een advi serend college op het gebied van politiezaken al vijf jaar geleden gepleit voor het invoe ren van een transactiemoge lijkheid ook bij snelheidsover tredingen. Dan zou heel wat tijd en geld uitsparen en de politiekorpsen zouden boven dien meer gelegenheid hebben tot contróle. De voorstellen bleven echter in de burelen van het ministerie van Justitie liggen. Gevraagd naar de stand van zaken deelde voor lichter Holtes daarop mee dat het toelaten van transacties voor snelheidsovertredingen voor justitie niet aanvaard baar is. „De parkeerovertre- ding, waarbij dat wel kan is veel lichter; de ernst van een snelheidsovertreding vereist een processuele waarborg voor de betrokkene en dat be tekent hoor en wederhoor. „De enige manier waarop volgens het ministerie van justitie wat aan dit probleem gedaan kan worden is het automatiseren van de justitiële administratie op het openbaar ministerie en dat is een zaak waarop men nu al weer anderhalf jaar aan het studeren is Zelfdiscipline Zo lijkt het verwijderen van de contróle-apparatuur op de rijksweg ter hoogte van de gemeente Leiden symptoma tisch voor de wijze waarop de Nederlandse automobilist zich aan de snelheidsvoor schriften houdt en de politje dit in staat is te controleren. Adjudant Van der Heide geeft grif toe dat de kans om ge pakt te worden bijzonder klein is. Aan de andere kant meent hij dat de overtreders maar een klein percentage be draagt van de 4 miljoen auto mobilisten die Nederland rijk is. „Bovenal moet het voor de automobilist een kwestie van zelfdiscipline zijn. De gevol gen voor het aantal verkeers ongelukken met dodelijke afloop sinds het aan banden leggen van de snelheid zijn dacht ik wel duidelijk. Het naleven van de maximum snelheid doet men niet voor de politie, maar allereerst voor zichzelf ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN Het accent van de Boerhaave- rsus aan de Leidse Rijksuniversiteit over regionalisatie in de gezondheidszorg en de T rol van het medisch onderwijs" zal in >ofdzaak op het onderwijs komen te Iig- o ten. Dit facet is, aldus de cursusleiders tot i( nu toe onderbelicht gebleven aan gezien het «kostenaspect overheerste. «In verband met de regionalisatie zal ook het igenaamde postacademische onderwijs, de ^nascholing" in belangrijke mate aan de lorde komen. In de Boerhaavecursus, te hou- op 25 en 26 november, zal worden ^getracht de doelstellingen van de regionali satie nader te analyseren en te toetsen aan 'Ihetgeen bereikt is in landen waar de regio nalisatie" reeds eefi feit is. Het gaat hierbij de lai en Canada. met name om de landen: Engeland, Zweden Die doelstellingen zijn de kwaliteitsverbete ring van de gezondheidszorg door middel van een gerichte aanwinning van mankracht en middelen, het voorzien in voorwaarden die degelijk medisch onderwijs en nascho ling mogelijk maken en de kostenbeheer sing. Er hebben zich inmiddels al 150 deelne mers voor de cursus aangemeld, meer dan aanvankelijk werd verwacht. De cursuslei ders hebben zich gericht op het publiek, bestaande uit medewerkers van medische faculteiten, besturen van ziekenhuizen, van gezondheidszorg in het algemeen en ook van het departement van onderwijs en weten schappen en gezondheidszorg. Er'zal bij de cursus veel aandacht worden besteed aan de samenwerkingsverbanden tussen zieken huizen. Men hoopt onder meer de specialis tenopleidingen in regionaal verband erin onder te brengen. In verband met de kosten beheersing ziet men een werkverdeling tus sen de ziekenhuizen onderling als een be langrijk gegeven. Wat betreft de verwerking van de resultaten van de cursus hoopt men gemeenschappelijke oordelen te kunnen vaststellen en eventueel aan de hand daar van tot de uitstippeling van het beleid te kunnen komen. Veilingen RIJNSBURG, 22 nov., bloemen (resp. 99m prijs aanvoer) Amaryllis 0 650. 3440; Anemonen 0.800. 100; Anjers Am 0 289. 7820; Anthuriurr. 2010. 357; Chrys. gepl. N.C. 0.612. 7070; Chrys. tros n.c. 1.852. 11935. Chrys. gepl. jr. 0 340. 30; Chrys. tros jr. 2.873. 7254; Euphorbia 0.590. 1370; Forsythia 1.450, 25; Freesia 1.794. 5528; Hyacinth met 0 662. 15445; Iris 3.345, 3442; Lelie tak, kas 0.581. 38170; Liatris 0.22O. 450; Narcis kas 1.704, 6140; Nar cis Carlton K 1.724, 555; Orchideeën 0.900, 33. Rozen kleinbl. 0.300; 2440; Snijgroen 1.300. 5; Tulpen 4.692. 732; Apeldoorn kas 4 869. 240; 2e soort per bos 1.824. 353; Orchid. Comb mini 0339. 1615; 2e srt. per stuk 0.208. 7280; Anjers tros 0.181. 2710; Rozen Baccara 0.746. 3280. Rozen Soma 0 511. 1180; Rozen llona 9.830. 5; Stro/droogbl. onb. 0.999. 1081; Stro/droogbl bew. 1.680. 422; Div. snijbloemen 1.796. 1356; Div. snijbloemen 0.649. 2630: Alstroemeria 0.493. 11840. Anemonen 0.278. 4069; Aniers Am. 0.226. 25700; Liatris 0.110. 2450; Margriet 0 744. 160; Narcis Kas Imp. 1,400. 70; Orchid. Arach. imp. 0633, 1852; Orchid. Dendr. imp. 0.079, 15800; Mimosa imp. 1 945, 1180; Protea imp. 1.070. 400; Oiv. bladsrt. Imp. 1.359. 2105; Div. snijbl. imp. 1.010. 675; Div. snijbl. imp. 1.739, 4937; Azalea 2.900. alstroemeria 28 p.s.. Anjers tros 26; 'oorc Chrys sluks 40; chrys. tros 169 p.b.. ir de Chrys. jaarrond 243; Ilex 116 p.s.; Gebe- van fa 57; Liatris 238 p.b.: Nerine 31 p.s.; zich mini Cymbidium 70; Strelitzia 218 p.s.; irppr.i Cyclamen 201 p.s.; Rozen 38; Ins 360 j p.b; Freesia 186 p.b.; Anjers 32 p.s. nona pnnces Armgrad 78 p.s.; tros gemengd 'acht 250 p.b.; Yellow spider 290 p.b.; Peter ïrder 79 p.s.; Bowdenii 52 p.s.; llona 105 p.s.; haal- R°yal Blue 415 p.b.; Charmeur 66 p.s. erge-j KATWIJK groenten. 22 nver- nov- aid'jvie bb—85, boeiekool p. cro.iit *9- 41—54, waspeen Al p. kst. geun 8.409.90. All p. kst. 3.70-9.20 Bl p. d de kst. 10-14, B II p. kst, 7 CI p. kst. 9.60. Ou-i C II p. kst. 6.80—8.10. breekpeen p. kst. >rnen 1 5.20—8.90 II 3.30—3.80. prei B p kg. aelderij p.b. 20 bloemkool 8 I 1.86. 10 nnr 95 10 11 57 12 1 1 12 52 uien P 68. Aanvoer 70 pond waspeen. plot-; litn's'"" uto's' de LEIDEN Het bestuur van de ïlijks Leidse studentenvereniging mea' „Catena" is voor het studiejaar t de, 1976—1977 als volgt samenge- "UIJ| steld: M. Meiboom (voorzitter), I. mel Zaat (secretaris), H. van der Zee an-| (penningmeester vereniging), M. Kommer (penningmeester socië teit), W. Boeters (bestuurslid consumabel) en W. Piet (be stuurslid gebouw). L *fc. Mgr. Simonis in Noordwijk NOORDWIJK De bisschop van Rotterdam, mon- chiekerk aan de Nieuwe Zeeweg in hét bijzijn van seigneur Simonis ging dit weekeinde voor tijdens zes priesters onder wie de parochiepastoor, 's een eucharistieviering ter gelegenheid van het Middags werd van twee tot vier receptie gehouden, 25-jarig bestaan van de Maria ter Zee parochie in die door enige honderden mensen werd bezocht. Noordwijk aan Zee. Zondagavond werd een feestavond gegeven voor De eucharistieviering werd gehouden in de paro- de diverse verenigingen. Actie Unicef in Leidse regio LEIDEN Het Regio naal Unicef Comité voert de komende weken actie in de Leidse regio. Er zullen pakken met kerst kaarten, agenda's en bouwplaten worden ver kocht. De doosjes mét wenskaarten kosten 8,-, 10,- en 15,-. De bouwplaten kosten 12,50 per stuk. De prijs van de agen da is eveneens 12,50. De op brengst van de verkoopactie is voor de kinderen in de Derde Wereld. Inlichtingen onder meer bij me vr. Van Es, Leiden, tel. 071- 134564; mevr. Schüller, Leider dorp, 071 892788; mevr. Krui thof, 071 153888; mevr. Kam steeg, Warmond, 01711 10076; mevr. Uhlenbeck, Voorhout, 02522 11852; mevr. Kroon, Voorschoten, 01717 4686. LEIDEN Op 75-jarige leeftijd is maandag 15 november in Delft de heer Van Ooyen overle den. De heer Van Ooyen is ge durende een periode van acht jaar gemeenteraadslid voor de KVP in Leiden geweest. De meeste bekendheid kreeg de heer Van Ooyen echter door zijn activiteiten als voorzitter van de Katholieke Arbeidersbe weging. Die functie bekleedde hij ruim acht jaar. LEIDEN Het Nederlands Strijkersensemble zal woensdag 24 november een kennisma kingsconcert geven in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Het en semble staat onder leiding van Alexandru Lascae. Uitgevoerd worden werken van Handel, Ba ch, Mozart, Rossini en Bartók. Aanvang 20.15 uur. Kaarten bij Bender, Hogewoerd 91 en Ser- vaas, Koornburgsteeg 5, alsme de aan de zaal. LEIDEN In ARS-expocen- trum aan de Pieterskerkgracht 9 houden de leden van ARS Aemula Naturae donderdag- en vrijdagavond en zaterdagmid dag aanstaande een kunst markt. Op deze markt zal een grote verscheidenheid van po pulaire kunstwerken worden aangeboden tegen navenante prijzen. De markt zal nog verle vendigd worden door demon stratie van kneden, etsen, pot- 'tendraaien en portretten- en ka rikatuurtekenen. LEIDEN Meer dan de helft van 287 woningen in „De Wer- ve", in de Merenwijk is gegaan naar niet uit Leiden afkomstige huishoudens. Om precies te zijn werden 165 woningen aan niet- Leidenaars toegewezen. De ge middelde gezinsgrootte van de woningen bedraagt ongeveer drie personen (het gaat om een gezinswoningen). Een opmerke lijk feit is dat veel bewoners uit recente nieuwbouwflats komen, een soort hernieuwde „doorstro ming". LEIDEN Aan de Telderskade in Leiden wordt vrijdag 26 no vember 's morgens om 9.00 uur een nieuw Sikkens Service Cen trum officieel in gebruik geno men. Tijdens de officiële ope ning zal de heer P. Hollander, algemeen manager Sikkens Verkoop Nederland, de thans in aanbouw zijnde Korte Vliet- school voor geestelijk gehandi capte kinderen een cheque overhandigen bestemd voor de aankoop van speelmaterialen Wethouder Tesselaar zal de che que in ontvangst nemen In het nieuwe pand zullen autos- puiters, schilders en detaillisten met doe-het-zelf zaken hun or-' ders kunnen opgeven. Ook kun nen er direct lakken en andere Sikkensmaterialen worden ge kocht. Het personeel in het Ser vice Centrum in totaal zes per sonen - kan tevens alle gewenste technische informatie verschaf fen en voorts heeft men de be schikking over de volledige kleurendocumentatie. Teneinde de afnemers snel te kunnen hel pen, beschikt het Service Cen trum over een kleurmakerij. Een aantal kleurenmengmachi- nes voor autolakken en bouwer ven staat de kleurmaker ter be schikking. Tevens zal hij zich kunnen bedienen van het mo dernste hulpmiddel op dit ge bied, de receptenviewer voor autoreparatielakken. Op een beeldscherm kan zonder enige moeite één van de 8000 recepten worden geprojecteerd, die mo menteel op één fiche zijn opge nomen. De totale capaciteit van het apparaat bedraagt 20.000 re cepten. LEIDEN De ANWB organi seert in samenwerking met de VVV-Leiden op 27 en 28 novem ber de „Stedeschoonwandeling door Leiden". De route is zo samengesteld, dat zoveel moge lijk bezienswaardige gebouwen worden aangedaan. De belangrijkste bezienswaar digheid vormt echter de St. Pie terskerk, waarvan men op beide dagen het authentieke interieur kan bezichtigen. Tijdens deze dagen zijn ook een groot aantal musea open gesteld, waaronder het museum „Boerhave", het museum voor Volkenkunde, het museum van Oudheden, Molen de Valk en de Lakenhal. Verder voert de route langs de Burcht en het Academiegebouw, baker mat van de Leidse Universiteit. In de route zijn ook de beroem de Leidse Hofjes opgenomen. Op beide wandeldagen is de vertrekpost gevestigd in restau rant „Eigenzorg" aan de Sta tionsweg. Hier kan men van 10.00 uur tot 14.30 uur de route beschrijving afhalen. De prijs voor deelname bedraagt voor houders van het ANWB-wandel- en fietsbewijs 0,75 gulden, voor ANWB-leden 2,50 gulden en voor niet-leden 5 gulden. Kinde ren tot 12 jaar kunnen onder geleide gratis deelnemen aan de wandeltochten. LEIDEN Het Delftsch Stu denten Toneel Gezelschap geeft aanstaande donderdag een to neelvoorstelling in sociëteit „Minerva" aan de Breestraat. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegang sprijs is 5,- en 3,50 (CJP- houders). Kaarten zijn in de voorverkoop vanaf aanstaande maandag te krijgen bij het VW-kantoor. Speciaal voor het Tooneel Ge zelschap hebben Henk van der Meulen en Pieter Vrijman het stuk „Patronen" geschreven. Het stuk is opgebouwd uit een aantal sketches en handelt over een aantal studenten, die einde lijk afstuderen en hun eerste schreden in de maatschappij doen. Afkomstig uit verschillen de milieus en met verschillende levensovertuigingen worden zij ieder met hun eigen problemen gefronteerd. De muziek speelt hierin een bijzondere rol. De voorstelling is voor iedereen toe gankelijk. LEIDEN Het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 in Leiden organiseert een extra-kin dermiddag op woensdag 15 december. Dit vanwege de grote belangstelling die er voor de eerste middag bestond. Voor deze middag kunnen gratis toegangskaarten worden aangevraagd bij het museum. Dat geldt ook voor de middagen op woensdag 26 januari 1977 en woensdag 23 fabruari 1977. Voor de eerstvolgende kindermiddag, die op woensdag 24 november kunnen geen kaarten meer worden verkregen. De kaarten zijn bestemd voor kinderen tussen 8 en 13 jaar. De middagen worden gehouden van 14.30 tot 16.30 uur. Ingang Hooglandse kerkgracht 19. Bij verhindering zou het museum graag bericht willen ontvangen. ADVERTENTIE Brieven graag kort en duidelijk geschre ven. De redactie behoudt zien het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Ouders op herhaling In het artikel „Actie cursisten voor behoud van subsidie" in uw editie van 11 november j.l. zijn ons inziens enkele onjuist heden geslopen. 1. Het ging hier om de subsidie voor de individuele begeleiding van Ouders op herhaling en niet om de subsidie voor het groeps werk, zoals de kop „Steun aan Ouders op herhaling valt weg" suggereerde. Van augustus 1975 tot augustus 1976 heeft de indi viduele begeleiding gewerkt met een subsidie van het Ministerie van Sociale Zaken. Aan de eis van verslaggeving is in mei 1976 voldaan. Tot op heden is er na een aktie van de cursisten nog slechts een telefonische toezeg ging voor subsidie tot augustus 1979 gedaan. 2. De subsidie bedroeg 35.000 gulden en geen 67.000 gulden, zoals het artikel vermeldde. 3. De cursisten willen er aan meewerken om ook voor na au gustus 1977 subsidie te krijgen. 4. Wat het laatste gedeelte van het artikel betreft, nog het vol gende. Iedereen kan zich laten inschrijven bij het arbeidsbu reau voor het vinden van werk. Dat mensen daarmee nog niet aan het werk komen, kan een gevolg zijn van het feit. dat veel mensen inderdaad niet voldoen de „opleiding" hebben. Christa de Boer Coördinatie individuele begelei ding Cursus Ouders op herhaling Economisch wel en wee Aan de Oude Vest 81 wordt per l-12-'76 ,,'t Mirakeltje", win kel in 2de hands kinderkleding en speelgoed, opgeheven. Aan de Oude Vest 79 is in een leegstaande v.m. bedrijfs ruimte, de Automobielhandel De Bruin, handel in 2de hands auto's, gevestigd. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, huisJ|pl||^F£ uw auto en rekreatie. Ga voor eenk^llMKdeskundig advies <®Jir naar de LEIDSE SPAARBANK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5