Vuurvinkje wint ereprijs „V ogellust" Zilker poezenvrouwtje Pleuntje Noordwijkerhout eist ton van Discussie over l extra Vlietbrug 1 Opknapbeurt wegennet Zoeterwoude KORTWEG Meerburgkerk bij de tijd IJSCLUB KLAAGT OVER GEVAARLIJKE UITRIT EZELWEI Hoofdorgel Groene Kerk is klaar „JVu Noch99 werd thuiswedstrijd De beschoeiing in Zoeter- laatste gedeelte van de is de Zuidbuurtseweg verbe- woude heeft veel te lijden Noordbuurtseweg wordt vol- terd, die ook in slechte staat onder het zware verkeer. Het gend jaar verbeterd. Eerder verkeerde. ZOETERWOUDE Het Zoeterwoud- se wegennet krijgt volgend jaar een grondige opknap beurt, aldus staat te lezen in de toe lichting op de ge meentebegroting. B en w. zijn van me ning dat het onder houd van de diver se wegen de laatste jaren nogal te wen sen heeft overgela ten. Het college van burgemeester en wethouders wil volgend jaar een bedrag van ruim 1,1 miljoen gulden besteden aan stra ten en wegen, dat is 2,5 ton meer dan dit jaar is uitgege ven. Een bedrag van ruim 125.000 gulden wordt uitgetrokken voor verbetering en vernieuwing van de openbare verlich ting. Een van de be langrijkste objecten is de verbetering van de Gelders- woudseweg. Ook het laatste ge deelte van de Noordbuurtseweg wordt volgend jaar onder handen geno men. De weg is gro tendeels - in fasen - geasfalteerd, veelal in combinatie met herstel van de be schoeiingen. In het 'gedeelte tussen de nieuwe brug en de Miening dat nog moet worden verbe terd staat reeds lang een hek in ver band met de slechte staat van de be schoeiing. |LEi: NOORDWIJK - „Vogellust" opende in Opvallend bij deze show was het grote aantal zefl restaurant De Boer te Noordwijk aan piekte exoten. Ook in de vrije Wasse vield 7pp vnnr Hp tnaal Hp nnnrtpn van talrijke tropische exemplaren te bewondereJ Lee voor ae ae maal ae poorten van waaronder ook de meer kostbare variëteiten al haar jaarlijkse vogelshow. Voor deze ceresamanines, de roodkop papegaaiamadine, 1 gelegenheid was de foyer omgetoverd ringelastrilde, melbaastrilde, de zeldzame Schleg| „reg tot een waar paradijsje vol prachtig astrilde, granaatastrilde en een Binsenastrilderl rol gekleurde kwinkelerende zangers. De een andere categorie ook nog apartjes, zoals 4 hooi elite uit de volières en kooien van de S»"1", ,„nnAn geelstuit bul-bul, de zwartkop tamali en de dril nu t Noordwijkse vogelhouders waren daar kieurige glansspreeuw. Met nog een aantal kwankost Uitgestald. tels kwam het totaal van de expositie op bijraln v driehonderd vogels, een groter aantal dan ojzoge Een geweldig assortiment kleurkanaries in vele tentoonstellingen in voorgaande jaren. l,na< pasteltinten en van een kwaliteit, die ver boven De mooiste vogel van de show was een vuurvinkj orde het gemiddelde niveau lag. Niet zelden hadden de van N. F. M. van Kins, die met 90+ punt beslagen keurmeesters aan deze vogels 89 en meer punten legde op de ereprijs van de gemeente Noordwijkgetr toegekend. Wel een bewijs, dat de vogelliefhebbers Burgemeester mr. J. M. Bonnike verichtte dsati* uit de badplaats heel wat mans zijn op het gebied opening. Hij vertelde zelf al vele jaren vogelhoudefoetg van de kweek. Andere kooien waren bevolkt met te zijn. De burgemeester prees „Vogellust" voor al even fraaie parkietensoorten, zebravinken, Ja- haar aktiviteit om inhoud te geven aan de vrije panse meeuwen en bastaarden. tijdsbesteding van vele Noordwijkers. NOORDWIJKERHOUT/LEI- DERDORP( Zwem- en water- polovereniging „De Zijl—L.- G.B." houdt zondag 28 novem ber de 12de internationale strandloop aan de Langevelder- slag in Noordwijkerhout. Gelo pen wordt over een afstand van 4, 8 en 12 kilometer. De kosten bij voorinschrijving bedragen twee gulden en een kwartje voor jongeren tot en met 14 jaar en twee gulden en drie kwartjes voor ouderen. In schrijving aan de start kost res pectievelijk een rijksdaalder en drie gulden. Inschrijvingen mo gelijk bij R. Kortekaas, Draken- stein 17 in Leiderdorp. De strandloop begint zondag om 12.00 uur. NOORDWIJK - In de Neder lands Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk wordt donderdag 25 november een concert gegeven door het Noordzeekoor „The Seaside Sin gers", met medewerking van het Leids Kamerorkest. Solisten zijn Coby Dijk en Henny Raves- tein. Aanvang 20.00 uur. LISSE De Lissese IJsclub houdt maandag 29 november in de Beurs aan de Haven haar jaarlijkse algemene ledenverga dering. Op de agenda staan on der meer bestuursverkiezingen, terwijl uiteraard gesproken zal worden over het komende schaatsseizoen. Aanvang 20.00 LISSE Zaterdag 27 november vieren de leden van dg ren- en tourvereniging De Bollenstreek uit Lisse 25-jarig bestaan van hun vereniging. Voorafgaande aan de feestavond, wordt een receptie gehouden van half vier tot vijf uur in hotel Flora in Hillegom. LEIDSCHENDAM De afde ling Leidschendam van het CDA houdt donderdag 25 no vember in de school Dobbehage aan de Dobbelaan 10 een open bare vergadering over de begro ting van de gemeente. Er zal gelegenheid bestaan voor dis cussie met de CDA-wethouders en gemeenteraadsleden. Aan vang 20 uur 15, sluiting 22.30 u. Op 16 december zal het CDA in het „Blesse Paard" een politiek café houden waaraan twee ka merleden, een lid van GS van Zuid-Holland en bestuursleden van de Land- en Tuinbouworga nisaties zullen deelnemen. NOORDWIJKERHOUT Het vijftigjarig huwelijk van het echtpaar Hilders uit Noordwij kerhout wordt gevierd op 24 november in „De Beurs" in Noordwijk-binnen. Het echtpaar recipieert daar van 16.00 tot 17.30 uur. een bestuurswisseling onder gaan, de derde in haar vierjarig bestaan. Het bestuur bestaat thans uit: mr. D. van Beekhoff, voorzitter, drs. R. G. de Stoppe laar, secretaris, A. Schaafama, penningmeester en A. v.d. Spek, commissie coördinator. VOORHOUT Vanavond en morgenavond wordt door de Voorhoutse amateurtoneelver eniging „Cultuur Verheft" de klucht van Dick Maasland, „Een aap op visite" opgevoerd om 20.00 uur in het Parochiehuis. De klucht speelt in drie bedrij ven, en staat onder regie van de heer Ben Veenhof. daag niet teveel verslechtert speelt S.J.Z. vanavond op Haas broek een üchtwedstrijd tegen Lugdunum. Inzet is de Guus van der Geest-wisseltrofee. Aan vang 20.15 uur. Vooraf om 19.30 uur spelen de E 1—junioren van beide verenigingen een voor wedstrijd. ZOETERWOUDE De Stich ting „Oud-Zoeterwoude" belegt morgen, woensdag, een bijeen komst in Ons Huis, aanvang 20.15 uur. Gast is de heer A. M. Hulkenberg uit Lisse die een lezing zal houden over „Het landgoed Keukenhof". Op 12 ja nuari komt Drs. A. Peddemors van het Museum van Oudheden te Leiden. Thema; „Scherfher- kenning". ZOETERWOUDE De bewoners van Zoeterwoude-Rijndijk zul len binnenkort weer weten hoe laat het is. Na het herstel van de grote luidklok van de Meerburgkerk wil het bestuur van de parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen nu ook het uurwerk weer in goede staat terug brengen. Daarvoor wordt aan het gemeentebestuur om financiële medewerking gevraagd. De kerk is op de lijst van monumenten geplaatst maar een verzoek tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om subsidie voor de restauratie kan niet worden gehonoreerd. Herstel van het uurwerk wordt tot het normale onderhoud gerekend en is niet subsidiabel. Hoewel b. en w. in beginsel het principe hanteren dat slechts subsidie wordt verleend voor monumentale gebouwen of bouwwer ken, indien ook door het Rijk en de provincie wordt gesubsidieerd, willen zij voor dit geval toch een uitzondering maken. Dit ook door het feit dat op de Hoge Rijndijk geen openbare tijdsaanduiding aanwezig is en door het in oude glorie herstellen de Meerburgkerk weer „tijdsbewust" zal worden. Een bijdrage van 50% in de herstelkosten komt neer op een maximum bedrag van 3.122,- te dekken uit het Cultuurfonds. OEGSTGEEST De voorzitter van de Oegstgeester IJsclub S. Star heeft tijdens de jaarverga dering van de club verklaard dat de uitgang van de ijsbaan tegenover het UVS-terrein aan de Oegstgeesterweg bij zonder gevaarlijk is. Hij deed een beroep op de gemeente Lei den om een einde te maken aan de gevaarlijke situatie, die vol gens hem wordt veroorzaakt door de wagens van de bezoe kers van de sportterreinen in de Kikkerpolder. Het bestuur de ijsclub laat 5 nieuwe licht masten zetten langs de ijsbaan „De Ezelwei". De heren Belk en Dulleart traden af als bestuur slid. De heer Dulleart was 25 r'Óz, jaar bestuurslid. De heren C. A. Juffermans en Van der Helm werden gekozen tot ni« tuursleden. OEGSTGEEST Het hoofdorgel in de Groene Kerk is gereed gekomen. Tijdens kerkdiensten is het orgel reeds te horen. De officiële ingebruikneming heeft medio mei 1977 plaats. Dan zal de verwarming in de kerk uit zijn. Door een relatieve sterke stijging van temperatuur gedurende het stookseizoen wordt de stemming ongunstig beïnvloed. De stichting Orgelfonds wil het orgel in gebruik nemen onder optimale omstandighe den. De cantor-organist van de Groene Kerk is van plan in de zomermaanden enkele orgel- vespers te verzorgen. Het orgel is gebouwd door de Zwitserse orgelmaker Metzier. Het pijp werk dateert uit 1658. Het is afkomstig uit de Oude Kerk in Amsterdam, waar de kast, die erbij behoort, nog aanwezig is. Van de zeventien registers van het huidige orgel hebben er dertien historische pijpen. De ontbrekende pijpen moesten zorgvuldig worden bijge maakt, terwijl vier registers geheel nieuw moesten worden ingepast. De registers zijn ver deeld over twee klavieren en een vrij pedaal, geheel naar het oorspronkelijke orgel in Amsterdam. Het historische materiaal dateert uit de tijd, dat Nederlandse orgelmakers en organisten in de wereld „toonaangevend" waren. De componist Jan Pieterszoon Sweelinck kan in verband met dit pijpwerk worden genoemd. Het orgel is nagenoeg geheel gefinancierd, er rest slechts een tekort van circa 20.000,—. Bijdragen kunnen worden overgemaakt op giro 32 64 500 ten name van stich ting orgelfonds Groene Kerk. Het fraaie orgel in de Groene Kerk inhaalverbod op Nassaulaan WARMOND - Veilig Verkeer Warmond vindt het onaan vaardbaar en onverantwoord als een inhaalverbod voor de Oranje Nassaulaan pas van kracht wordt als de raad zich heeft gebogen over de verkeer- snota. Veilig verkeer Warmond vindt dat zolang niet gewacht kan worden, maar dat eerder tot invoering van een inhaal verbod moet worden overge gaan. Tijdens de algemene ledenver gadering werd veel kritiek geuit op de verkeerssituatie rond de „School met den Bijbel". Ou ders die hun kinderen komen afhalen parkeren hun auto erg slordig en laten veelal hun por tieren open staan. Door het plot selinge optrekken van auto's ontstaat een chaos, waar de kleine voetgangers nauwelijks uit tevoorschijn kunnen komen. Bovendien is gebleken dat de moeders die zo zorgzaam hun eigen kroost wegbrengen met veel te hoge snelheid langs an dere scholieren op de laan rij den. Op de komende ouder avond zullen de ouders hierop attent worden gemaakt. LEIDSE COURANT DINSDAG 23 NOVEMBER 197PIK LEIDSCHENDAM De Werkgroep Verkeer van Progressievei Leidschendam belegt vanavond om 8 uur in „Het Tolhuis" i Leidschendam-zuid een discussiebijeenkomt over de wenselijkhei van een lokale oeververbinding over de Vliet. De werkgroep meent dat het er naar uitziet dat de Landscheiding weg niet binnen afzienbare tijd tot stand zal komen, de discussi daarover speelt zich overigens voor 99% af over de hoofden va de Leidschendammers heen. In Leidschendam bestaat echter, aldu de werkgroep, grote behoefte aan lokale oplossingen. De verkeerss teBe tuatie op en rondom de sluisbruggen, Nieuwstraat en Damlaan ka zo niet langer doorgaan, het leefmilieu moet daar worden verbeter waarbij ook aan oplossingen wordt gedacht voor het isolement va zuid ten opzichte van overig Leidschendam. Op de bijeenkomst in „Het Tolhuis" (gelegen in de onderbouw va de woonflats aan de Tol) komt bovendien de vraag aan de ord of aan andere verkeersmaatregelen moet worden gedacht, of he sluipverkeer kan worden tegengegaan en of, en zo ja waar, er Leidschendam plaats is v LEIDEN Theaterwerkgroep F-act speelde gisteravond in het LAK-theater toch een thuiswed strijd met haar voorstelling van ,Nu Noch'. Regisseur Rein Ed- zard, hier geen onbekende, had bij de productie enige Leidse amateurs ingeschakeld (Impe rium-mensen) en daar waren vrienden en bekenden op af ge komen. ,Nu Noch' is een drie dubbel gelaagde toneelcollage. Eerste laag: een joculatores-echtpaar wordt in 1601 opgepakt vanwe ge vermeende obsceniteiten, be spotting van de clerus en spel met de duivel. We zien oneerlij ke rechtbank-scènes. De vrouw bezwijkt onder de martelingen. Hierom heen gelardeerd is een sfeerbeeld van de Middeleeu wen, met dia's van Breughels en 1 doek van Jeroen Bosch, met liederen en wijzen uit die tijd en met toneelverketterende teksten van kerkvader Tertullianus. Ook een onderdeel van dit beeld laag twee, de opvoering van drie kluchten: Nu Noch, Player water en Lippijn. De derde laag is de link met het heden; er wordt nog altijd overal gespeelt en wordt nog altijd overal on recht gedaan, klassejustitie be dreven en gemarteld (Chili). Dit laatste verband met het he den kan in Nu Noch niet echt hard gemaakt worden. Het is er teveel tegenaan geplakt. De tuatie van de toneelspelers die worden berecht is niet helemaal vergelijkbaar met de huidige systematische onderdrukking en martelingen die in sommige lan den bedreven worden. Als een soort niet al te opper vlakkig beeld van Middeleeuws* volkstheater- en volksmuziek kunst is ,Nu Noch' een heel aardige voorstelling. Vooral de drie kluchten komen leuk ten tonele. In dat kader stoort de Echzardiaanse overdaad middelen niet zo. Wel benevelt deze overdaad de blik op de boodschap. Laten we dat maai een beetje wegdenken. PAUL VAN DER PLAN] De thans 68-jarige Pleuntje van Poelgeest verklaarde an derhalf jaar geleden al, dat zij van plan was een proces te beginnen tegen de gemeente Noordwijkerhout om haar huisje terug te krijgen. Deze woning brandde in '74 onder mysterieuze omstandigheden af. Het Zilker honden- en poe- zenvrouwtje lag op dat mo ment in het ziekenhuis met een gebroken knieschijf. Daar van is ze nog steeds niet hele maal genezen. Pleuntje loopt nog erg moeizaam. Naspeuringen naar de oorzaak van het volledig afbranden van haar woning door de Leidse Courant brachten in middels dusdanige feiten aan het licht, die Pleuntje ertoe hebben aangezet alsnog een proces tegen de gemeente aan te spannen. Kort na het af branden bleken vele papieren verdwenen te zijn, thans is een deel daarvan weer boven wa ter gekomen. Ook zijn er'thans nieuwe ge tuigen. Omwonenden hebben de stilte rond de toedracht van de brand verbroken. Pleuntjes buurman Ton van Graven ver klaart: „Toen de brand ont stond was ik vlakbij Pleuntjes huisje op het land aan het werk. Op dat moment was de ontsmettingsdienst bezig het huisje Zilkerduinweg 322 a te ontsmetten, omdat het er vol gens hun zeggen erg smerig De mensen van die ontsmet tingsdienst waren nog geen 100 meter van het huisje ver wijderd of de vlammen scho ten al naar buiten." Zijn ver klaring dat Pleuntjes huisje NOORDWIJKERHOUT/DE ZILK Pleuntje van Poelgeest, het „honden- en poezenvrouwtje" van De Zilk eist een ton schadevergoeding van de gemeente Noordwijkerhout Zij heeft een rechtzaak aangespannen tegen de gemeente om vergoeding te krijgen voor „materieel en immaterieel leed" alsmede het „wederom ter beschikking stellen en opknappen van het huisje aan de Zilkerduinweg 322a in De Zilk. zeker niet door baldadige jeugd in brand is gestoken, wordt gesterkt door een uit spraak van overheidsdienaar (agent) Poolman, die vlak voor de brand verklaarde dat het maar het beste was als de boel platgebrand zou worden. De brandweercommandant van Noordwijkerhout maakte zich niet bijster druk om de brand en de brandweer arriveerde een half uur na het ontstaan van de brand. „We zijn ervan uitgegaan dat hoe meer er af zou branden, er minder opge ruimd hoefde te worden", al dus destijds de woorden van de brandweercommandant. Zinsneden en uitspraken die ongetwijfeld weer naar voren zullen komen tijdens de recht zaak. Pleuntje wil dat haar afge brande huisje aan de Zilker duinweg weer wordt her bouwd, want daar heeft ze al tijd gewoond. De gemeente Noordwijkerhout heeft Pleun tje, die thans op een geheim adres in de Leidse binnenstad woont, een nieuw houten huis je aangeboden aan het Steen- grachtkanaal. Pleuntje heeft het geweigerd. B en W van Noordwijkerhout stellen de raad tijdens de op 25 november te houden verga dering voor een rechtsgeding in verwerende zin aan te gaan.. Zij hebben daartoe contact op genomen met de rechtskundi ge van de gemeente mr. E. G. Sprey uit Leiden. B en w zijn van mening dat zij geen schuld hebben aan de moeilijkheden en problemen van Pleuntje van Poelgeest. Pleuntje van Poelgeest in op de puinhopen van haar je aan de Zilkerduinweg.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4