i,, Gesol met Leidse woningzoekenden om Icoalitie te handhaven" Stadskantoor binnen twee jaar gereed ID :da-er ham over uitstel in stevenshofjespolder Daey Ouwens eist van Leiden 859.000 gulden Gemeente helpt sportverenigingen met bereikbaarheid DRIE TON VOOR VERKEERS LICHTEN IN CITYRLNG 19I i^SDAQ 23 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Stevenshofjespolder. Een beslissing over het volbouwen van het gebied is uitgesteld tot 1979. LEIDEN Het CDA-raadslid M. Ham heeft gisteravond tijdens de gemeente raadsvergadering fel uitgehaald naar de tegenstanders van bebouwing van de Stevenshofjespolder. Hij verweet met name de PPR en D'66 een politiek spelletje te spelen ten koste van de Leidse woningzoekenden. Maar ook de PvdA moest het ontgelden: „De grote PvdA (is) onder het juk van de kleine coalitiepartijen door (gegaan); handha ving van de coalitie was belangrijker dan de Leidse woningnood. Het is schandelijk dat op deze wijze met de woningzoekenden wordt gesold. Zij lijn de dupe geworden van een kleine groep dwarsliggers", aldus de heer Ham. Een en ander kwam ter sprake bij de behandeling van de door het CDA-raad- slid geplaatste interpellatie naar aanlei ding van de onlangs door de gezamen lijke ledenvergadering van PvdA, PPR en D'66 aangenomen resolutie waarin bebouwing van de Stevenshofjespolder in ieder geval tot 1979 wordt uitgesteld. De heer Ham noemde het gestelde in de resolutie in schrille tegenspraak met hetgeen de wethouders C. Waal en A. Verboom te berde hebben gebracht in de Volkshuisvestingsnota en de aanvul lende nota. Ook in de loop der jaren gedane uitspraken van de beide wet houders stemmen bepaald niet overeen met de inhoud van de resolutie. Gloeiend Uitvoerig citeerde het CDA-raadslid de beide wethouders. In augustus j.L wa ren de heren Waal en Verboom nog gloeiend voor een spoedige aanpak van de Stevenshofjespolder. Wethouder Ver boom tijdens een informatiebijeen komst in de Burgerzaal over de nota volkshuisvesting: „Üitstel van het in procedure brengen van de Stevenshof in afwachting van resultaten op het punt van bebouwen van open gaten in de binnenstad (levert) grote problemen op. Verder uitstel is met het oog op het aantal woningzoekenden niet verant woord. De procedure voor bebouwing van de Stevenshof had al gestart moe ten zijn". Wethouder Waal tijdens de zelfde bijeenkomst: „Aan de bebouwing van de Stevenshof zitten nog een aantal procedures vast; met die procedures moet nu een aanvang worden gemaakt, omdat men daarbij eerder vertraging oploopt, dan dat het mogelijk zou blij ken om die procedures op een later tijdstip te versnellen". Wethouder Waal had gisteravond een niet al te overtui gende verklaring voor de 180 graden draai van hem en zijn koppelgenoot: „Als college streven wij ernaar de standpunten van alle belanghebbenden te honoreren. Als afzonderlijke leden van het college zijn wij gemeenteraad sleden en achten ons op die grond gebonden aan het partijprogramma. De resolutie stelt de stadsvernieuwing vei lig. De oplossing van de woningnood kan niet gevonden worden in het bou wen van nieuwe woningen terwijl we oudere woningen laten verpauperen". „Open gaten" De door de PPR en D'66 bepleite opvul ling van de open gaten in de binnenstad biedt, volgens de heer Ham, weinig soelaas voor de Leidse woningzoeken den met lagere inkomens. De huren zouden veel hoger komen te liggen dan die in de Stevenshofjespolder, waar reeds een groot gedeelte van de grond in handen van de gemeente Leiden is. Bovendien wees het CDA-raadslid erop dat de open gaten hard nodig zullen zijn om het woningverlies bij renovaties en hernieuwbouw te ondervangen. Wethou der Verboom gaf toe dat het woningver lies bij renovatie op ongeveer zeven procent ligt door verheling van wonin gen en rehabilitatie van de wijk. Bij vernieuwbouw, zoals in de Sophiastraat en de Drifstraat, ligt dat percentage nog aanmerkelijk hoger. Vermindering van woningverlies, zoals in de resolutie van PvdA, PPR en D'66 wordt voorgestaan zal volgens de heer Ham onherroepelijk tot gevolg hebben dat rehabilitatie van enkele woonwijken wordt belemmerd. „Iedereen weet toch dat op sommige plaatsen de woning dichtheid naar huidige maatstaven on verantwoord groot is". Afkeuring Tenslotte merkte de heer Ham op dat de vertragingstaktiek van PPR en D'66 en van de wethouders tot gevolg zullen hebben dat in 1979 en 1980 zeker dui zend woningen minder beschikbaar zul len komen dan nodig geacht worden voor de Leidse woningzoekenden. „En dat is volledig te wijten aan dit college. Het college verdient een motie van af keuring en het koppel „wonen" (de wethouders Waal en Verboom) verdient een motie van wantrouwen", aldus de heer Ham. Het PPR-raadslid L. Beijen maakte ern stige bezwaren tegen de „aantijgingen" van de heer Ham. „Het is waar dat wij een grote rol hebben gespeeld bij de totstandkoming van de resolutie. Geluk kig hebben de leden van het college bijtijds ingezien dat zij op de verkeerde weg zaten. De afgelopen jaren zijn er grote fouten gemaakt met de volkshuis vesting. Ik noem het uitgeven van grond in de Meren wijk aan particuliere beleg gers en het snel volbouwen van deze wijk. De beleggers hebben er geen boodschap aan wie er in hun huizen komen wonen. Zij hebben veel wonin gen verkocht of verhuurd aan personen buiten Leiden. Hetgeen tot gevolg heeft dat de Merenwijk nauwelijks de Leidse woningnood heeft opgelost", aldus het PPR-raadslid. De behandeling van de interpellatie wordt aanstaande maandag voortgezet AMENDEMENT VOOR MEER PARKEERPLAATSEN WEGGESTEMD LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond in grote meerderheid toestemming gegeven voor de bouw van een nieuw stadskantoor aan de Langegracht. Het gebouw zal waarschijnlijk in mei 1978 gereed zijn. Het gaat onderdak bieden aan de gemeentelijke afdelingen in de sector „wonen". Het nieuwe kantoor biedt plaats aan tweehonderdtachtig ambtenaren. Er bestaat de mogelijkheid het kantoor met één vleugel uit te breiden. Vooralsnog ontbreekt het de gemeente aan financiële middelen deze uitbreiding meteen te verwezenlijken. De PPR onthield zich gisteravond van stemmen. Volgens de heer F. van Oosten is het niet zaker of de ambtenaren met een dergelijke centralisatie van het gemeentelijk apparaat akkoord gaan. De sector „wonen" is thans verspreid over de binnen stad gehuisvest Wethouder H. van Dam antwoord de dat hem was gebleken dat de ambtenaren van de gemeentelijke afdelingen er de voorkeur aan gaven in één gebouw te werken, maar hij moest toegeven dat een werkelijke inspraakprocedure niet in gang was gezet. Noodvoorzieningen Hij stelde dat de bouw van een nieuw stadskan toor nauwelijks langer op zich kan laten wachten. „We moeten telkens noodvoorzieningen treffen. Het zijn juist de huisvestingsambtenaren die moei te hebben om mee te werken aan dergelijke noodvoorzieningen. Bovendien zitten we met het probleem dat we tot 1 juni' 1978 het voormalige gebouw van de Raad van Arbeid aan de Bree- straat kunnen huren. Wanneer het stadskantoor op die datum niet af is, moeten we weer een nieuwe noodvoorziening treffen". Enkele raadsleden vonden het een nadeel dat de Langegracht niet voldoende bereikbaar is met het openbaar vervoer. De heer Van Dam stelde dat er thans met de NZH wordt overlegd over een busverbinding "naar de plaats waar het nieuwe stadskantoor wordt gebouwd. (SGP/GPV) aan de lage kant bevonden. De heer Van Zijp betoogde dat het parkeerterrein een goed alternatief zal kunnen zijn voor automobilisten die in de binnenstad moeten zijn en voor de bewoners yan de Langegracht op tijden dat het stadskantoor zal zijn gesloten. De heer Houtman diende een amendement in waarin werd gepleit voor het totstandbrengen van honderd parkeerplaatsen. De wethouder, de PvdA, de PPR en de PSP stemden tegen het amendement Hoofdmotief was het streven naar het woonwerkverkeer per fiets. „De parkeerplaatsen bij het stadskantoor zijn voor de bezoekers en niet voor de ambtenaren. Zeventig parkeerplaatsen is ruim voldoende", aldus het oordeel van mevrouw M. Koning (PvdA), die na mens haar fractie het woord voerde. De heer Houtman ging uiteindelijk wel akkoord met het plan een stadskantoor te bouwen. In een later stadium zal hij zijn wensen met betrekking tot de terreinafwerking opnieuw op tafel leggen. Sociale Dienst Naar aanleiding van vragen van mevrouw A. v.d. Zande (PSP) over de toekomstige huisvesting van de Sociale Dienst antwoordde wethouder Van Dam dat deze mogelijk in het huidige gebouw van de Rembrandtscholengemeenschap aan de Burg- gravenlaan zal worden ondergebracht Het ligt in de bedoeling op niet al te lange termijn nieuw bouw voor de scholengemeenschap te plegen. Bedrijven Parkeerplaatsen Het aantal te creëren parkeerplaatsen op het terrein van het stadskantoor (zeventig) werd door met name de heren Van Zijp (CDA) en Houtman De verhuizing van de verschillende gemeentelijke afdelingen naar het nieuwe stadskantoor zal tot gevolg hebben dat het aantal vergaderruimten in het Stadhuis kan worden uitgebreid. Over de toekomstige bestemming van de door de gemeente lijke afdelingen thans in ruik zijnde panden aan de Breestraat, Hooigracht en Boommarkt kon wethouder Van Dam nog geen mededeling doen. Mevrouw v.d. Zande pleitte ervoor het huidige pand van het bureau huisvesting aan de Hooi gracht zijn woonbestemming terug te geven. De heer Van Zijp deed de suggestie de panden te verhuren of te verkopc -» bedrijven, waarmee de werkgelegenheid i i de binnenstad zou zijn gediend. Sporthal 1 december open LEIDEN De sportzaal aan het Broekplein (Merenwijk) zal woensdag 1 december officieel in gebruik worden gesteld. De openingshandeling zal worden verricht door wethouder D. Tesselaar van sport en onder wijs. De sportzaal zal tijdens de schooluren het gymnastiekon derwijs ten goede komen en in de avonduren en weekends een welkome uitbreiding van de zaalsportmogelijkheden beteke nen. De officiële opening wordt op geluisterd door een basketball demonstratie van twee selectie teams van de Nederlandse Inva liden Sportbond. Nederland eindigde dit jaar als vierde bij de Paralympische Spelen in To ronto. Verder zal de Paralym pisch en Nederlands tafeltennis kampioene Irene Schmidt het op nemen tegen Bettine Vriese- koop, het veelbelovende jeugdi ge lid van de tafeltennisvereni ging „Avanti" in Jïazersdorp. Het bestuur van de Sportstich ting heeft tenslotte Sinterklaas bereid gevonden bij de opening met enige knechten aanwezig te zijn. drijf Streekenergiebe- door Leidse raad LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond de gemeen schappelijke regeling Energie bedrijf Rijnland vastgesteld. De regeling gaat op 1 januari 1977 in en voorziet in de gemeen schappelijke exploitatie van het energiebedrijf voor de elektrici- teits- en gasvoorziening door een groot aantal regio-gemeen ten. WEGENS ONRECHTMATIG ONTSLAG LEIDEN De deze zomer ont slagen directeur van de Leidse Groenoordhal de heer Th. C. Daey Ouwens heeft de ambte narenrechter in Den Haag ge vraagd de gemeente te veroor delen tot een geldbedrag van in totaal 859.000 gulden wegens onrechtmatig verleend ontslag. De stad Leiden zou dit bedrag moeten betalen als Daey Ou wens niet opnieuw als direc teur Groenoordhal zou kunnen worden aangesteld. Dat laatste is sinds de benoeming van de heer A. de Jong tot opvolger van Daey Ouwens per 1 novem ber niet meer mogelijk. In zijn beroep tegen het verleen de ontslag voert de advokaat van de heer Daey Ouwens, mr. van Andel aan, dat dit nietig verklaard dient te worden om dat de als ontslagredenen aan gevoerde punten dit ontslag niet kunnen dragen en de verwijten aan het adres van Daey Ouwens niet gerechtvaardigd zijn. Blij kens het beroepschrift gaat Daey Ouwens er van uit dat het college van burgemeester en wethouders niet heeft durven toegeven dat het de gewezen Groenoordhal-directeur destijds ten onrechte gevraagd heeft met verlof te gaan en vervolgens heeft geschorst, vervolgens zo veel mogelijk belastend mate riaal heeft proberen te vinden en om redenen van prestigever lies het ontslag uiteindelijk heeft doorgezet Volgens Daev Ouwens heeft het merendeel van de raadsleden die met het ontslag instemden dat ook van uit dit gevoel gedaan. Primair vraagt de voormalige Groenoordhaldirecteur van het Ambtenarengerecht de vernieti ging van het gemeentelijk ont slagbesluit hetgeen de prak tisch niet meer mogelijke terug plaatsing met zich mee zou brengen. Secundair vraagt Daey Ouwens een maandelijkse uitke ring gelijk aan zijn brutomaand- salaris bij de gemeente Leiden totdat hij een andere werkkring zal hebben gevonden, en boven dien het maandelijks bijpassen door de gemeente Leiden van het verschil in salaris tussen zijn vorige baan en een mogelijk nieuw elders. Mocht de rechter deze vordering afwijzen dan vraagt Daey Ouwens een uitke ring van 814.000 gulden zijnde zijn inkomen tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Los daarvan eist de voormalige Groenoordhal-direc teur een schadevergoeding we gens immateriële schade (aan tasting van zijn eer en goede naam door de ontslagprocedure) ten bedrage van 25.000 gulden en een vergoeding van gemaak te onkosten van 20.000 gulden. De griffie van het Ambtenaren gerecht in Den Haag heeft de gemeente Leiden inmiddels ver zocht op de eisen van de heer Daey Ouwens te reageren. urgerlijke Stand 'DEN Gehuwd: W. van der Pluijm A A. Bakker. L van Zijp en H. M. Borsboom, R. Vink en K. Tege- tboren: Luuk, zn. van W. O. Regeer E J de Geus, Jan Willem zn v M. uwehand en W G. van Zijtveld, Ray- ïvat zn v- J Raasveldt en J M, Paats. ndertrouw. C. J. P. van Beek en E. M. de Kort, H. O. M. Borst en M. G. van Leeuwen, T. J. L. Botermans C. E. van Diest, G. A. Dekker en T. M. Gamier, J. Drukker en A. W. van Barneveld. P Filemon en E. G. 'oos. D. E. C. Grobbe en H. E. C. van Plas, C. Guijt en M. J. H. Lindeman. C. Guijt en E. Brier. J, van der Hel i B. Baardwijk. R. van den Houten en E. Thieme. G. Koopmans en M. van w Tuijn, P Kort en M. W. Boot. A. van Leeuwen en M. van Delft, N. van leeuwen en A. M. van der Reijden, P. eer de Locht en M )vens H j G ealvast en H G. M. M. Meijer, A. du en C. E. Verhoeff, D. J. Ramp en M. M. Mali, J. N. J. Rood en J. C. van Kordelaar, T. J. C. van Rooyen M. Goedhart, J. J. Rotteveel en A. M. Stuifzand, G. F. Scheffer en M. eer, H. Soegijarto en M. Noorda/n, A. Sterk en W. van Beek. B. Tegelaar G. C. Laterveer, K. Toet en A. G. Belt. J van Tol en S. Kofman. R. Waaemans en A. Schaap, A. L van Weyden en C. J. Baart. C. D. ündvliet en C. Gorree. J. van Zeist en M. Ravensbergen, P. L. Zonneveld I. L. M. Altman. LEIDEN De Leidse sportverenigingen LKV, De Spartaan, DOCOS-tafeltennis, De Zijl/LGB en Mercasol Leiden krijgen van de gemeente medewerking om htm gemeenschappelijk honk aan de 5e Groenesteeg (het voormalige gebouw van de Gemeentelijke Sociale Werkplaats) beter bereikbaar te maken. Deze toezegging deden gistermiddag de heren Waal, wethouder van stadsontwikke ling en Wentholt, bouwcoördinator Gemeentewerken in het dis trict Herengracht/Zijlsingel. Dat gebeurde in een overleg tus sen vertegenwoordigers van de sportverenigingen en de ge meente na het aanbieden van 300 handtekeningen van gebrui kers en bezoekers van het sport centrum aan de 5e Groenesteeg. Zoals wij vorige week al meld den klagen de verenigingen over de bijzonder slechte bereikbaar heid van hun gebouw, sinds dat de bouwwerkzaamheden in het gebied Herengracht/Zijlsingel zijn gestart. Afgezien van de moeilijke bereikbaarheid voor bezoekers lijkt het ook voor Brandweer en EHD moeilijk Het aanbieden van dejDetitie aan wethouder Waal. in noodgevallen het gebouw te ren geadviseerd gebruik te ma- Huys op de Waard. De gemeente bereiken. ken van de dam in de Oranje- zal zorgen voor de nodige be- Van gemeentewege werd giste- gracht nabij het bejaardenoord wegwijzering naar het sportcen trum, dat voorlopig zeker nog tot eind 1977 moeilijk bereik baar zal blijven. LEIDEN De Cityring, de binnenstadsroute langs Hooigracht en Langegracht zal met een serie verkeer slichten worden uitgebreid. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben beslo.ten het kruispunt Nieuwe Rijn- Hooigracht en St. Jorissteeg/- Hogewoerd. met verkeerslich teninstallaties te beveiligen. Zij zullen moeten worden aangesloten op een nog aan te schaffen verkeerslichte nautomaat die ook de stop lichten op het Levendaal zal moeten gaan regelen. Met het besluit tot aanschaf van ex tra stoplichten over te gaan is een bedrag gemoeid van 300.000 gulden. De verkeers- commissie en de raadscom missies voor openbare wer ken en financiën moeten nog met het besluit akkoord gaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3