Martin Vreijsen draait graag tegenstander dol Wel geschrokken van zege Espanol Tilburg Trappers stuit op technisch surplus Langnau Dagverse magere chocolade-vla. ian vindt sponsor voor trip Moskou ZESDE PARTIJ REMISE Tips voor Nootdorp Nieuw van de Melk Unie. terintroduktie A van voor 1,24 (literpak) Zal't wel meteen sisser aflopen, denkt u? A 10NSDAG 23 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 11 iEN HAAG Zian/Vi- »sse kan zonder (finan ciële) problemen toele ven naar de finale Euro- Cup waterpolo die naf volgende week [rijdag in Moskou pordt gehouden. Naast de subsidies die zijn toegezegd door de KNZB, NSF, CRM en de gemeente 's-Gravenha- ge, meldde zich gisteren een trio sponsors dat het nog openstaande be drag voor de reis naar Moskou voor zijn reke ning nam. Veha (radiatorenfa- briek) KLM en de Bijen korf hebben in een drachtige samenwerk ing geld toegezegd. Zo veel, dat het bestuur van Zian/Vitesse geen cent hoeft bij te leggen bij de achttien mille die met de missie naar Mos kou is gemoeid. Met de kampioensformatie uit Den Haag die wat spe lers en begeleiding be treft uit zestien man be staat, maakt een groep je van ongeveer veertig supporters de reis naar Rusland ook mee. LEEUWARDEN De zesde matchpartij tussen Kortsjnoj en Timman is na 28 zetten in remise geëindigd. Het was een kort, maar inhoudrijk ge vecht Na een Gruenveld-Indi- sche opening bracht Kortsjnoj met wit op de vijftiende zet een kansrijk pionoffer, dat Timman misschien beter niet aan had kunnen nemen. Vol gens zijn gewoonte ging Tim man onvervaard op dc com plicaties in maar hij kwam daardoor wel aan grote geva ren bloot te staan. Kortsjnoj bleek met zijn pionoffer diep en nauwkeurig gerekend te hebben. Hij dwong door een schijnoffer van eerst een kwa liteit en daarna een paard de koning van Timman naar het centrum en had toen met da mes en ongelijke lopers op het bord goede aanvalskansen. je gevaren voor Timman opeens geweken waren en Net op het moment echter dat Kortsjnoj zich gedwongen zag Kortsjnoj de stelling op het remise door eeuwig schaak te bord had, waar hij op had houden. De stand in de match aangestuurd, deed hij een on- is nu 3,52,5 voor Kortsjnoj. nauwkeurige zet, waardoor al- Er volgen nog twee partijen. JJ* (artin Vreijsen (Van onze sportcorrespondent) TTERDAM Het klinkt wat paradoxaal, maar met zijn amper 21 jaar loort Martin Vreijsen al tot de routiniers in de ere-divisie. „De meeste p^actinsen beseffen dat niet, die kijken alleen naar mijn leeftijd. Maar ze 'e^en dan wel dat ik als 15-jarige al in het eerste van NAC speelde, en Buii loop al meer dan vijf jaar rond in de eredivisie", verklaart de nog steeds nieuw zijn geboortestad Breda wonende Feyenoorder, die exact een week geleden ui igens het wetboek de meerderjarigheid bereikte. Het is Martin Vreijsen t coai eigenlijk wel aan te zien dat hij ondanks de jeugd die van hem afstraalt rséro k al z*^n eerste lustrum in het Nederlandse voetbalwalhalla achter de heeft. Zowel binnen als buiten het veld wordt zijn optreden gekenmerkt n Air r zelfverzekerdheid. Een zelfverzekerdheid die af te lezen valt aan de afkoi Ier waarop hij zijn tegenstander voorbij flitst, maar ook aan het gemak ise clu rmee hij de publiciteit tegemoet treedt die nu eenmaal onverbrekelijk ,e afgl bonden is aan het metier van broodvoetballer, en dan vooral bij een :lub. is ecl prettige bijkomstigheid bij dat alles is vonde (er dat die zelfverzekerdheid duidelijk in nis nunwjcht wordt gehouden door een natuurlijke Punc cheidenheid, die voorkomt dat zijn optreden be« 0gant overkomt, maar in tegendeel Martin ly Taj ijSen ajs persoon uiterst sympathiek maakt, ug kijkend op de bijna anderhalve competi- bij Feyenoord die nu achter hem ligt zegt zelf niet zonder verbazing, en eigenlijk dok terecht: „Ik heb eigenlijk geen moment aanpassingsproblemen gehad. Het is bij moord traditie dat een speler een, soms seizoenen nodig heeft om te acclimatise- Van Deinsen loopt nu ook te tobben, die ;n heeft het gewoon moeilijk, maar ik heb geen last van gehad". in Vreijsen kan zijn uitspraken met harde ;n staven. In zijn eerste seizoen bij Feye- als opvolger van de naar Anderlecht ken Peter Ressel scoorde hij niet minder igentien maal in competitieduels. Een een bekerwedstrijd. „Geen gek gemid- k. yp kwalificeert hijzelf, maar hij vult ook f jBjk aan: „Ik heb er toch ook drie keer naast ■aan vorig seizoen. Alleen moest ik in die •ijden toch steeds weer invallen. De thuis- zyk afzijdig, hij heeft zich wel een scherp oordeel gevormd over wat er toen is gebeurd, en hij is dolblij met de totale ommekeer dit seizoen „Brzezanczyk was een aardige man, dat weet iedereen zo langzamerhand wel, maar door zijn totale gebrek aan persoonlijkheid lokte hij wrijving, discussies uit. Hij wekte als het ware arrogantie bij de spelers op, als hij iets zei werd er altijd iets tegenin gebracht. Dat Iaat je nu wel uit je lijf'. En hij vervolgt met: „Dat is allemaal nu hon derd procent veranderd. Boskov is een begrip, zoals ook Michels dat is. Een brok persoonlijk heid. Hij dwingt bij iedereen respect af, door zijn inzicht, zijn trainingsstof, zijn eigen voet balcapaciteiten, maar vooral zijn gehele gedrag. En wat belangrijk is, iedereen weet nu waar hij zich aan te houden heeft. Dat heeft de Nederlandse voetballer keihard nodig. Bij Feye noord moeten nu eindelijk zowel de topspelers als de waterdragers zich aan de zelfde regels houden, en dat is zeer gezond". Als „voorbeeld haalt Martin Vrijsen, ooit als talentvol junior bij St. Annaboys door een rijden tegen PSV heb ik wel geheel ge- NAC-scout weggehaald, de laatste wedstrijd Maar die keren op de bank waren geen volg van een vormcrisis of zoiets. Brzezanc- k zag het wel zitten in Kreuz als rechtsbuiten, co Jansen was gekocht en voor Kreuz was en plaats op het middenveld, en toen was dat Igens hem de oplossing. Niemand was het it hem eens, Willy zelf ook niet". Met dat ïaal is de ex-NAC'er meteen beland in één de moeilijkste perioden die Feyenoord ooit ormaakte, het tijdperk Brzezanczyk, volge- mvvd met rellen, ruzies en onverkwikkelijke laires. Vreijsen: „Ik kwam toen in een nieuwe igeving en trachtte me er niets van aan te kken. Dat is me ook aardig gelukt. Ik heb die periode de selectie van het Neder- ids elftal gehaald. Ik heb me steeds voor ogen houden, blijf tijdens al die troubles jezelf, nt ga je er in mee, dan vergeet je waarvoor bent aangekocht, om te voetballen. En dan laf je je eigen graf'. ritzijdig g§| ar al bleef Vreijsen in de periode-Brzezanc- van de Rotterdamse club, het uiterst benauwde bekerduel tegen Eindhoven, aan. „Met alle res pect voor Verlangen, maar dit was onder Bos kov nooit gebeurd. Zijn ogen dwingen je tot inzet, tot prestaties. Het is helaas bij ons net als op een kantoor. Als de chef weg is werkt het personeel half zo hard niet meer." Gemotiveerd Vreijsen deelt de mening dat het huidige Feye noord het moet hebben van de collectieve inzet, en dat het daarom van cruciaal belang is dat op elke positie een honderdprocent gemotiveerde speler acteert. „Maar", zo nuanceert hij, „iedereen zegt nu wel dat dit Feyenoord een ploeg is die het alleen van hart werken moet hebben, in feite geldt dat toch voor elke club. Alleen Ajax in zijn beste dagen kon het zich permitteren louter op basis van Kwaliteit te opereren. Het Feyenoord dat destijds de Europa Cup en de wereldbeker won, moest het ook van zwoegen hebben, al had het elftal meer individuele kwaliteit in huis dan Martin Vreijsen belaagt in een competitieduel doelman Pim Doesburg van Sparta. nu". En hij voegt er aan toe: „Ik geloof ook niet dat we kwalitatief zijn achteruit gegaan na het vertrek van Van Hanegem, en Kristensen. Jörgen was technisch een hele grote, maar hij verdedigde geen .meter mee. Voor het elftal was zijn rendement zeer beperkt. Het vertrek van Van Hanegem betreur ik veel meer, want geloof me, Boskov zou in staat zijn geweest Willem weer volledig te motiveren, en al is hij dan op de weg terug, hij kan er nog steeds verschrikke lijk veel van". Vreijsen rondt zijn beschouwing af met: „Feye noord heeft nog steeds de beschikking over het sterkste middenveld van Nederland. Na Wille- m's vertrek is Kreuz opgebloeid en Jansen is nu niet alleen de noeste kilometervreter meer, maar van zijn voet komen heel wat beslissende passes. Feyenoord speelde vroeger uitsluitend over links, nu wil BOSKOV dat vrijwel alles over rechts gaat, en ik geloof dat Schneider, Wim Jansen en ik op die flank ook uitstekend op elkaar zijn ingespeeld". Toekomst Maar al kun je uit Vreijsens woorden destille ren dat hij geheel op de situatie bij werkgever Feyenoord gespitst is, toch merkt hij over zijn toekomst op: „Ik hoop op een vet contract straks in het buitenland, want iedereen weet dat daar toch het grote geld ligt. Liefst in België, Breda ligt maar 50 km. van Antwerpen, net zover als van Rotterdam. Ik zou dan niet allerlei banden hoeven te verbreken". Om de aandacht van scouts van kapitaalkrach tige buitenlandse clubs op zich te vestigen, weet Vreijsen dat hij zijn specifieke kwaliteiten, snel heid en technische vaardigheid op de vierkante meter, nog meer moet gaan exploiteren. „Ik geloof ook wel dat er nog veel meer in zit. Het mooist vind ik het een tegenstander helemaal dol te draaien. Maar je loopt wel het gevaar dat je iemand zo tergt dat je gepakt wordt eigenlijk speel je dan met de belangen van je club". Vreijsen beseft dat een verkiezing in het Neder lands elftal en in het oog springende prestaties in de Europese bekertoernooien hem in de picture kunnen brengen. „Voor mij heeft het Nederlands elftal nog steeds een magische klank. En het toernooi waar we nu aan mee doen betekent ook alles voor me. Ik ben nog niet blasé, ik wil me ook graag voor buitenlands publiek waar maken". Of dat morgenavond ook in Barcelona zal gebeuren, Vreijsen hoopt er op, al stelt hij voorzichtig: „We zijn toch wel geschrokken van die overwinning van Espanol op Real Madrid. We beseffen dat het zeer moeilijk voor ons zal worden. Maar we vertrouwen op Boskov, hij zal het wel voor ons uitdokteren". Een uit spraak die steeds vaker bij Feyenoord te beluis teren valt. Twee leiders bij dammen in Den Haag (Van onze dammede- werker) DEN HAAG In de strijd om de persoonlij ke damtitels van het district Den Haag is gis teravond op de sociëteit van de Vriendendam- kring een aantal partij en gespeeld. In de hoofdklasse speelde Dijkstra remise tegen Storm en brak Luteyn zijn partij tegen Roo- zenburg af. De Hardt won van De Jong, waar door na twee ronden De Hardt en Dijkstra aan de leiding gaan. Overige uitslagen: eerste klasse: Zwinkels-Vroom 1-1; tweede klas: Keus- Loot 2-0; Piso-Mostert 2-0. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tips voor de tien draverijen, die mor genmiddag (14.30 uur) in Nootdorp worden gehou den, zijnLage Zwaluwe- prijs: Omack Buitenzorg, Nabuco en Nester Rood- noot Laaghalenprijs: Odie Vera, Otanes em Omar. Leensprijs: eerste afdeling): Nosca, O Mores en Nina Spencer. Lauwersoogprijs: Mylene D, Novello Oen O Tempo ra. Leers umprijs: Lovaal van Liante, Maestro Voome en Nachtegaal K. Criterium der Amateurs: Lucky Star, Karei de Grote, en Larina T. Leensprijs: tweede afde ling): Norlanda, Nimic Bui tenzorg en Koly B. Lemmerprijs):Lime Du Bois, Jupiter D en Karl Dear. Lekkerkerkprijs): Linda, Looper T en Lady Wilkes. Leersumprijs): (tweede af-, deling): Nerva, King Supre me en Nobles Hollandia. Jos Pronk eerste in schaats marathon ALKMAAR - Jos Pronk fWestgrafdijk) is gisteravond op de kunstijsbaan De Meent in Alkmaar marathon schaatskampioen van het gewest Noord-Hol- land/Utrecht geworden. De uitslag van het geweste lijk kampioenschap is: 1. Jos Pronk (Westgrafdijk). 2. Gerrit Woudenberg (Scha- gen), 3. Gerard Albers (Bo venkerk). 4. Hans Brandt (Landsmeer), op een ronde: 5. Piet Bloedjes (Limmen), 6. Jaap Jonkman (Boven- karspel), 7. Henk Portengen (Diemen), 8. Co Giling (War menhuizen), 9. Wout List (Amsterdam), 10. Wim Wes- terveld (Eemnes). jit ADVERTENTIE TILBURG In de eerste wedstrijd voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen heeft Tilburg Trappers gisteravond in Tilburg voor 2500 toeschouwers de ijshockeywed- strijd tegen SC Langnau (Zwi) met 6—5 verloren. De standen per periode wa ren: 2—1, ft—2 en 33. Slechts één periode heeft de Nederlandse ijshoc- keykampioen Tilburg Trappers in de matig bezette Pellikaan-hal in Tilburg de Zwitserse titelhouder Langnau partij kunnen geven. Een gelijkwaardig heid, die, uitsluitend gebaseerd op kracht en inzet, in de resterende tijd door Langnau werd opgehe ven. Met een surplus aan vooral persoonlijke techniek bouwden De Zwitsers in de tweede perio de een voorsprong op (3—2) die aan het begin van de derde twintig minuten tot een beslissende stand van 2—6 leidde. Dat Tilburg in een furieus slotof- fensief, nadat de krachten van de Emmenthalers weggevloeid waren, de eindstand (5—6) nog een redelijk aanzien gaf, zal niet meer baten voor de return op 14 december in Langnau. De Zwitserse kampioen kan zich vrijwel zeker gereed maken voor een confrontatie in de derde ronde van het toernooi om de Europese beker met Turku (Finland). De triomftocht van Langnau, dat eerder Chamonix uitschakelde, zal dan waar schijnlijk ook gestopt worden. Twee fouten van de Zwitserse doelman Grubauer, tevens lid van de nationale ploeg, waren er oor zaak van dat Tilburg de eerste periode winnend kon afsluiten. Eerst liet de later voortreffelijk spelende Grubauer de puck uit zijn handen glip pen, waardoor de attente verdediger Christiaans kon scoren. Na de gelijkmaker van Haas kon Van den Broek een indentieke situatie eveneens doel treffend afronden. Langnau, gehandicapt door het ontbreken van goalgetter Tschmiemer en de aanvallers Wittwer en Bohren, nam in het begin van de tweede periode het initiatief. Met snel uitgevoerde com binaties kwamen niet zelden twee Zwitserse aan vallers tegenover één Nederlandse verdediger te staan. Doelman Göbel redde vaak wanneer zijn defensie weer niet op tijd terug was, maar met drie tegen een kon Luethi nauwelijks missen (2—2) Trainer/- speler Beaudin eiste vervolgens de aandacht voor zich op. Hij soleerde door de Tilburgse verdedi ging en noteerde de eerste voorsprong voor de Zwitserse kampioen. Tilburg had zich tot op dat moment hoofdzakelijk verward in het kluwen van Zwitserse verdedigers. Zelfs de Canadese aanvaller Prentice zag geen mogelijkheden voor vrije schietkansen. Dat irri teerde hem. Het leidde uiteindelijk tot vier strafmi- nuten. Langnau, dat nu dieptepasses hanteerde, kwam in de derde periode binnen vier minuten op drie treffers. Berger scoorde nog eens na een solo. De hopeloze achterstand van 2—6 werd ver minderd tot een verschil van een doelpunt. De Canadese inmenging in deze doelpunten was zicht baar. McDonald scoorde, assisteerde vervolgens bij een goal van Van den Broek en tenslotte zorgde Buckton voor 5—6. Het Tilburgse gezwoeg tegen detechnisch superieure tegenstander had, dank zij het Zwitserse conditiegebrek dan toch nog doel punten tot resultaat maar de illusie om de volgen de ronde te halen zal bij de meeste Nederlandse spelers vergaan zijn. We weten nog niei welk geluid het geeft, als het laatste restje aardgas uit de Groningse bodem komt. We horen dat pas in de volgende eeuw. Maar hoe later we 't horen, des te beter. Daar zijn allerlei goede redenen voor. Aard gas is bijvoorbeeld een 'rustige' energie: het wordt kris kras door heel Nederland vervoerd, in een ondergronds buizensysteem. Je ziet het niet en je hoort het niet. Daarom is het verstandig om zo lang moge lijk te doen met wat we hebben. Door nü al op aardgas te besparen. Hoe? Door bijvoorbeeld een graadje lager te stoken. Een graadje minder scheelt echt niet zoveel in behaaglijkheid. Maar het scheelt wel een grote hoeveelheid brandstof. Als alle aargasverbruikers in Nederland een jaar een graad lager stoken, komt er zoveel gas vrij dat alle Limburgers zich daarmee een jaar kunnen verwarmen. En dit mag toch wel een positief geluid worden genoemd. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie cor-esoonaenne wes postous 19 Gron.ngen verstandig met aardgas stook een graadje lager erstandig met energie

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11