Carel Jansen laat Fasani niet tot revanche komen RUDI KOOPMANS IN HOOFDPARTIJ Newcombe beschouwt loopbaan als afgelopen VAN CHOCOLA KRUG JE MAAR Eftl LETTER, IN EEN BOEK STAAN ER DUIZENDEN. NIEUWE LIJST BRENGTEENHEID IN SPELLING VAN BIJBELSE NAMEN Tsjechische priesters worden steeds meer teruggedrongen Amerika voor Pioneer Punch Onderzoek naar genezing Lourdes Kerk en Wereld DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 10' jns: DEN HAAG Veertien dagen geleden boksten ifi Rotterdam de zwaargewich ten Carel Jansen (Huizenaar, Rotterdam) en Leo Fasani (Te Pas, Den Haag) tegen elkaar. De met zijn conditie sukkelende Rotterdammer had een prooi voor Fasa ni kunnen zijn maar doordat hij te wei nig actie toonde, werd Jansen winnaar. In „Amicitia" te Den Haag werd gister avond de revanche gebokst. Carel Jan sen liet er geen twijfel over bestaan wie de beste bokser is. Hij had ditmaal wel conditie en met zijn geacheveerder stoottechniek kon hij ze ker in dit duel, dat veelal op korte af stand werd gestreden, beter uit de voeten dan Fasani die het van „zware stoten" moet hebben. Toen de Hagenaar in de derde ronde het tempo opvoerde, nam Jansen geroutineerd de ring en was zijn zege overtuigend. Dat was eveneens het geval met welterge- wicht John Smit (Crooswijk, Rotterdam) die de Bredanaar Van Helden met zijn rechte stoten effectiever trof dan de „om standige" hoeken die hij moest ontvan gen. Soms liet Smit zich toch weer even verleiden tot „hovaardig",, boksen. Een groter probleem kan voor hem worden dat hij een fout maakt als hij stoot door zijn hoofd achterover te gooien. Een at tente tegenstander kan daarvan gebruik maken. Zo deed lichtgewicht Freek Bandel (Hui zenaar) die de veel minder getalenteerde Dieckman (Bredase Ring) overtuigend versloeg. Zo deed eveneens Lageweg (Te Pas, Den Haag) die in het middengewicht Bakhoven (De Gong, Putten) ontmoette die rommelig bokste en in de eerste ronde al door een rechtse hoek achter zijn dubbele dekking werd getroffen en acht tellen neerging, waarna zijn helper de handdoek wierp. In dit met veel A-partijen gelardeerde programma bokste ook zwaarwelter Hans Lis (Te Pas). In het vijfde duel van de avond in de hoogste klas haalde hij de Bredanaar Luijks in de eerste ronde neer met een korte linkse op de kin. Scheidsrechter Bril vond het geen aanlei ding om te tellen. Lis had toen kunnen weten waar de zwakke plek zit van Luijcks, die steeds inkomt met het hoofd naar rechts gebogen. Lis trachtte echter veelal de ontembaar aanvallende Breda naar, die daardoor veel openingen liet, van rechts te benaderen. Luijcks kwam van het begin af te laag in met het hoofd, waarvoor hij in de derde ronde pas een openbare waarschuwing kreeg. Hans Lis (links op archieffoto) zegevierde in zijn partij na een gelijk opgaand gevecht. Het betere boksen van Lis, de knock down en de waarschuwing telden teza men zwaar genoeg om de Hagenaar tot overwinnaar uit te roepen. Ontsierd Te vaak nog worden boksavonden ont sierd door pugilisten, die niet in de ring thuis horen. De school Martiano uit Maarssen bracht er twee tussen de tou wen in de C-klasse. Halfzwaargewicht De Graaf, die steeds in dekking op zijn tegenstander afkomt en dan maar wat stoot, trof in Henk van der Tak (Te Pas) een hardslaande opponent. De gevaarlijk boksende De Graaf werd terecht in de tweede ronde door scheidsrechter Hart man (Den Haag), die een goed debuut maakte, naar zijn hoek gestuurd. Dat had Ben Bril ook kunnen doen met Rijkse (Marciano) die er eenzelfde merkwaardi ge stijl op na houdt. Hij bokste in de B-klasse tegen Bally te Pas (Kristalijn, Den Haag) in het zwaargewicht. Te Pas is aanvallend sterker dan verdedigend. Dat was echter voldoende om Rijkse door interventie in de tweede ronde te nadat hij acht tellen neer was geweest en daarna werd „geteis terd". De overige uitslagen waren: C-klasse: zwaarwelter Damsteeg (Te Pas) w.o.p. van De Wee (Dekker, Driebergen); zwaar gewicht Bouwense (Te Pas) w.o.p. van Sar (Westland); N-klasse: middengewicht Bosman (Huizenaar) wint door opgave eerste ronde van Alleblas (Westland), wel- tergewicht DamkaliS (Verbon, Utrecht) w.o.p. van Charite (Hoogenband, Den Haag), zwaargewicht v.d. Bogaert (De Gong) wint door opgave tweede ronde van v.d. Knijff (Verbon). HERMAN VAN BERGEM MELBOURNE - Het ziet er naar uit dat Australië zijn laatste tennis- topper verliest. John Newcombe heeft bekend gemaakt niet aan de Australische kampioenschappen te zullen deelnemen. Zijn commentaar daarbij doet sterk vermoeden dat Newcombe zijn carrière als beëind igd beschouwt: Ik heb genoeg ge had. Het heeft geen zin door te gaan, nu ik zo slecht speel. Ik heb ontzet tend veel successen meegemaakt in een fantastische loopbaan, waarom zou ik die op het spel zetten?" Zijn laatste grote overwinning da teert inderdaad alweer van twee jaar geleden. Toen versloeg hij in de fina le van het toernooi in Melbourne de huidige nummer één, Jimmy Con nors uit de Verenigde Staten. Lange tijd is de in Sydney geboren tennis ser zelf de absolute topper geweest. Het waren de jaren dat hij op Wim bledon zijn klasse toonde en won. In 1967 pakte Newcombe de belangrijk ste titel iri het tennis voor de eerste keer. Hij versloeg toen in een wel heel korte partij de Westduitser Wil helm Bungert met 6—3, 6—1, 6—1. Dat jaar stond hij ook als eerste op de wereldranglijst. In 1970 en 1971 heerste Newcombe eveneens in het tennismekka. Hij weerhield zijn landgenoot Ken Rose- wall van de enige titel, die deze nog niet in bezit had. Tegen Stan Smith uit de Verenigde Staten zegevierde de Australiër in een service-duel. Beide partijen waren vijfsetters. John Newcombe heeft lange tijd een schier onverslaanbaar dubbel ge vormd met zijn landgenoot Tony Ro-k che. Vijf keer wonnen zij de finale op Wimbledon, waaronder in 1969 van Tom Okker en Marty Riessen. In 1967 was Newcombe ook succes vol met Ken Fletcher. Daarnaast won Newcombe vele andere toer nooien in het enkelspel en het dub belspel, onder andere met Tom Ok ker in 1973 het toernooi in Italië. Newcombe is eigenlijk snel in de schaduw geplaatst door de jonge generatie van Connors en Borg. In 1974 versloeg hij de Zweed nog in de finale om het WCT-kampioen- schap, maar mede door een aantal blessures bleef het daarbij. Een on willige rechterknie maakte het hem zeer moeilijk zijn plaats aan de top te handhaven. Daarmee raakte Australië zijn top positie in de tenniswereld kwijt aan de Verenigde Staten. Het kleinste werelddeel moet het doen met bijna bejaarde vedetten Rosewall en La- ver, die af en toe nog een toernooi winnen. Newcombe zal niet als ver gane glorie op de tennisbanen staan, maar nog wel langs de kant zitten. De Australiër doet een zeer populai re stap zoals andere topsporters na afloop van de carrière, die naar de commentaarpositie. ioo hi Pioni Punch komt zaterdag de wedstrijd tegen Buil oni met een rtieuv xijl Amerikaanse speler i Donderdag hoopt coa Bruin de nieuwe kra< aan de spelersgro voor te stellen. Rudi Jackson, een Am rikaanse speler afkoi stig van de Franse cliMyr Bagnolet, heeft de afg ,v0 lopen dagen de trainii meegemaakt Delftse club. Hij is eclp] ter te licht bevonde voor een verbintenis mi nwi Pioneer Punch. Punc chei kan de versterking bes }ga gebruiken nu Billy Taj ,ijS€ lor geschorst ir bij DEN HAAG Tijdens internationale prof wedstrijden die maandag 13 december in thea ter Carré in Amsterdam worden gehouden, zal Rudi Koopmans (Leeuwarden) de hoofdpartij boksen. De 38-jarige Fries in 21 wedstrijden ongeslagen ontmoet in een partij over tien ronden de Engelse middengewicht Frankie Lu cas. Voor Koopmans zal het zaak zijn de ontmoeting in winst om te zetten wil hij zijn aanspraken op een gevecht op het Europees kampioenschap behouden. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de Nederlander begin januari zou uitkomen tegen de Europese kampioen, de Italiaan Ger- mano Valsecchi. Afgelopen vrij Jag verdedigde Valsecchi zijn titel in Randers met succes tegen de Deen Paul Knudsen. De Italiaan zette in die partij zijn titel vrijwillig op het spel. Inmiddels heeft de Europese Boks Unie (EBU) de Engels man Alan Minter aangewezen als officiële uit dager. De partij ValsecchiMinster moet voor 21 januari plaats vinden. Voor die datum zal Valsecchi zijn Europees kampioenschap niet meer vrijwillig op het spel mogen zetten. Koop mans' manager Henk Rühling is ervan over tuigd dat hij Valsecchi wanneer hij het kampioenschap behoudt kan contracteren voor een duel met Koopmans. De Zandvoortse matchmaker is er ook zeker van dat hij Minter, wanneer de Brit kampioen van Europa zou worden, voor een titelgevecht naar Nederland sportpaleis Ahoy' in Rotterdam zal kun nen halen. Er zullen in Carré in totaal vier profpartijen worden gehouden. James Vrij, de Nederlandse kampioen in het weltergewicht, die op 30 okto ber in de Martinihal in Groningen een geslaag de rentree maakte via een overwinning door interventie in de zevende ronde tegen de West duitser Jürgen Voss, ont moet eveneens een Engelse tegenstander. Het is Peter Morris. Dit gevecht gaat over acht ronden. De Engelsman Kevin White, die op 26 april in dezelfde zaal James Vrij door knock out in de achtste ronde versloeg, komt opnieuw in Carré in actie. Hij bokst tegen Adri Huussen over acht ronden. Voor Huussen wordt het dan de tweede partij in veertien dagen. Op 29 novem ber bokst Huussen in zaal „De Voltreffer" in Nieuwegein (Jutphaas) over zes ronden tegen de Italiaanse zwaarwelter Gianpaolo Pras. Na een lange afwezigheid maakt op 13 decem ber de Amsterdamse halfzwaargewicht Sjoerd Tuininga zijn rentree. Hij bokst over acht ronden tegen de Joegoslaaf Dusan Kukic. ADVERTENTIE Als li precies wilt weten welk boek n wilt geven óf krijgen, kijk dan in de laatste Boekenmolen. Een gids met ca. 550 cadeautips plus 8 voordeelaanbiedingen. Nog niet ontvangen? Vraag bij de bockhandel. Daar vindt u nog veel meer ideeën. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft een geheel herziene druk uitgegeven van de „Lijst van bijbelse persoons- en plaatsnamen". Daarin komt elke naam voor die in de bijbel wordt gebruikt. De lijst, die niet minder dan 313 pagina's telt, maakt het moge lijk in alle bijbeluitgaven de namen van plaatsen en personen op gelijke wijze weer te geven. Nog niet zo heel lang geleden konden theologen worden herkend - katholiek of protestant - aan de manier waarop zij bijbelse namen spelden. Deze soms vrij grote verschillen dateren al vanaf de Reformatie. Rooms-katholieke vertalers maakten gebruik van de latijnse Vulgaat en gebruikten een latijnse spelling voor de eigennamen. De Statenvertalers vertaalden direct uit de grondtekst en bedachten, een Nederland se schrijfwijze voor de Hebreeuwse en Griekse na men. Toen ook rooms-katholieke bijbelvertalers direct uit de grondteksten gingen vertalen, ontdekten zij, dat heel wat namen via het latijn verbasterd waren- overgekomen. Van hun kant bleken de Statenvertalers lang niet altijd consequent te zijn geweest en hadden boven dien wel eens verkeerde uitgangspunten gekozen. Gezamenlijke vertaling maakte het nodig, dat men het over de spelling eens werd. In 1968 werd door het Nederlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting een commissie ingesteld, die de spel ling van de namen moest vaststellen. Maar deze eerste poging voldeed niet geheel. De tekstverwijzingen ontbraken en de oude schrijfwijzen waren niet opgenomen, zodat het vaak moeilijk was om bepaalde namen terug te vinden. Tegen het einde van 1974 kreeg een tweede commissie opdracht om de lijst nog eens helemaal door te nemen en te verbeteren. De geheel vernieuwde lijst bevat nu vier kolommen. In de eerste komen alle namen'voor in alle schrijfwij zen in alfabetische volgorde, met daarbij een of twee plaatsen in de bijbel, waarin deze namen voorkomen. De tweede kolom geeft aan hoe de naam wordt gespeld in de Statenvertaling en de derde hoe in de „Vertaling-1951". In de vierde kolom wordt dan de nieuwe overeengekomen spelling gegeven. De Tsjechische autoriteiten passen sinds kort een nieuwe methode toe om aan het regiem onwelgevallige priesters uit te schakelen: het intrekken van de toestem ming hun ambt uit te oefenen, op grond van het feit, dat zij in hun zielzorg bijzondere activiteiten ontwikkelen. Priesters, die niet in voldoende mate tege moetkomen aan de wensen van de door de overheid aangestelde kerkelijke func tionarissen worden veelvuldig gedwongen gepensioneerd. Meer dan vijfhonderd van de vierduizend katholieke Tsjechische priesters mogen als gevolg van deze chica nes hun ambt niet uitoefenen. De geestelijken, die hierdoor worden ge troffen, voorzien in hun levensonderhoud als hulparbeider. Maar omdat ook het hieruit voortvloeiende contact tussen hun en de bevolking ongewenst wordt geacht, wil de overheid nu deze priesters in „con centratiekloosters" onderbrengen, waar door geen enkel contact met de bevolking meer mogelijk is. Met vrouwelijk religieu zen is dat al sinds het stalinistische tijd vak het geval. Een verder terugbrengen van het aantal priesters wordt door het regiem voorts bereikt door strikt vast te houden aan een numerus clausus bij de priesteropleiding. Voor het hele land mogen jaarlijks maar vijftig priesterkandidaten met de studie beginnen. Een steeds meer toegepaste me thode om het aantal priesters in de ziel zorg terug te brengen is tenslotte het weigeren of op de lange baan schuiven van een werkvergunning voor nieuwe priesters. Hen, die een dergelijke vergun ning niet hebben is elke geestelijke werk zaamheid - zelfs het privé opdragen van de mis - op strenge straffen verboden. Het Internationaal Medisch Comité te Lourdes heeft 'de genezing van de Fransman Serge Perrln in 1S70 te Lourdes als niet natuurlijk verklaarbaar erkend. Het bisdom Angers, waar de man woont, gaat zich nu met de zaak bezig houden. Serge Perrin (46), getrouwd en vader van drie kinderen, was in december 1968 ziek geworden. Hij had het gebruik van zijn be nen én het gezicht vertoren. Hij was door de sociale verzekering ingedeeld bij de permanente in validen, na door zijn dokter on geneeslijk te zijn bevonden. kele ogenblikken na de onder dompeling in het water verdween de verlamming in zijn benen en 's middags, terwijl hij aan het bidden was voor de grot van Massabielle, herkreeg hij het ge zicht. Perrin heeft sindsdien gez wegen, omdat hij zeker van zijn genezing wilde zijn. Hij heeft zijn oude betrekking als boekhouder bij een firma in Angers weer opgevat. Pater Martin D'Arcy s.j., voor malig provinciaal van de Britse jezuieten is achtentach tig jaar oud overleden. Pater d'Arcy telde onder zijn vrien den Lord Russell of Liverpool (wijlen Bertrand Russell), Al- bert Einstein, de schrijvers T. S. Eliot en Evelyn Waugh, al smede de schilder Augustus John. Hij heeft een twintigtal wijsgerige werken van Aristo telische inspiratie nagelaten. De heer J. C. van Beek (54) te Hilversum, adjunct-direc teur van de Algemene Bank Nederland te Amsterdam, heeft zijn functie bij deze bank neegelegd. De heer Van Beek, die onder meer voorzit ter is van de Stichting Youth for Christ-Nederland en lid van het internationale bestuur van deze interkerkelijke jeug dorganisatie wil met zijn erva ring op financieel en organisa- KORTE METTEN torisch terrein christelijk werk gaan dienen, waarin beide as pecten niet altijd goed ontwik keld zijn. Per 1 juli 1977 zal elke kerkor- delijke achterstelling van de hervormde vrouwelijke predi kanten bij haar mannelijke collega's tot het verleden be horen. De vrouwelijke predi kant die gaat trouwen hoeft haar ambt niet meer neer te leggen. De synode heeft beslo ten een desbetreffend artikel in de kerkorde te laten ver vallen. De Oekrainse kardinaal Slipyi heeft in de kathedraal van Ut recht een mis opgedragen bij gelegenheid van het zilveren jubileum van het Byzanthijns koor, in tegenwoordigheid van onder anderen kardinaal Wil- lebrands. Kardinaal Slipyi bracht daarbij dank aan het Nederlandse volk voor het op vangen van Oekrainers na de oorlog en voor de hulp ver leend aan het Oekrains pries terseminarie te Culenborg. De orthodoxe priester Vasyl Romanjuj, die zich in de Sov jet-Unie in gevangenschap be vindt, heeft het presidium van de Opperste Sovjet laten weten, dat hij geen prijs meer stelt op het Russisch staats burgerschap. Het is een mis daad tegen God en tegen de mensen", zo schrijft hij," Je burger te noemen van een land, waarin zoveel misdaden worden begaan tegen de vrede en de menselijkheid en waar in mensen alleen vanwege het uiten van hun mening of van wege een overtuiging jaren lang worden opgesloten in concentratiekampen en psy chiatrische inrichtingen." Missionarissen uitgewezen uit Filippijnen Twee katholieke Amerikaanse missionarissen zijn uit de Fi lippijnen uitgewezen. Volgens waarnemers hangt deze maat regel samen met de recente uitspraak van de regering Marcos, dat de nationale vei ligheid ook bedreigd wordt door „christelijk links". Pater Eduard Gerlock uit San Francisco werd ervan beschul digd deelgenomen te hebben aan demonstraties tegen de re gering. Voor de uitwijzing van pater Albert Booms uit Cali- fornië werd geen officiële re den opegeven. Sinds vier jaar geleden de noodtoestand werd afgekondigd, zijn er ruim vijf- tig priesters en religieuzen uit gewezen. Ook zijn twee katholieke ra diostations gesloten op be schuldiging code berichten aan communistische guerrilla strijders te hebben uitgezon den. Twintig medewerkers van de stations zijn gevangen ge nomen. De eerste arrestaties vonden plaats op 19 november, twee dagen, nadat in Manilla het Aziatische congres voor kath-' olieke massamedia was beëindigd. De voorzitter van de pauselijke commissie voor de media, mgr. A. M. Deskur, die deelnam aan het congres, heeft zijn verbazing uitgespro ken over de maatregelen van de regering Marcos.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10