Nederland loopt bij landbouwkundig onderzoek vooraan NEDERLANDSE KAAS IN W.-DUITSLAND FAVORIET Uitvoer bloemen naar Frankrijk verbazend snel toegenomen VREUGDE BIJ PRODUKTSCHAP AANVOER GLASGROENTEN NEEMT AF VERSCHUIVING IN AANVOER EN PRIJZEN WATERVOORZIENING STEEDS MEER TUINTJES IN ENGELAND Levering van tuindersglas toereikend AANDAG 22 NOVEMBER 1976 LEIDSE COURANT )76 fl'AGENINGEN Er is geen land ter wereld dat zoveel geld stopt in het landbouw kundig onderzoek. Dat maak te de minister voor weten schapsbeleid. F. J. P. Trip duidelijk met een indrukwek kende rij cijfers bij de ope ning van een symposium ge wijd aan landbouwkundig on derzoek in Nederland dat werd gehouden in de aula van de landbouwhogeschool in Wageningen. Het door de overheid gefinan cierde landbouwkundig onder zoek omvat ongeveer 4500 medwerkers, de universiteiten en de landbouwhogeschool in begrepen. Er zijn ongeveer 1000 onderzoekers die tesamen ongeveer 4000 onderzoekpro jecten onder hun hoede heb ben. Die onderzoekers zijn verspreid over rond 50 onder zoekinstellingen en ongeveer 80 universitaire vakgroepen. Volgens het wetenschapsbud get 1977 bedragen de Neder landse uitgaven op het gebied van landbouwproduktiviteit en landbouwtechnologie 0.075 procent van het bruto-natio- naal produkt. Alleen Ierland overtreft ons daarin. Het Nederlandse percentage is echter tweemaal zo hoog als dat voor de hele Europese ge meenschap (0.038 procent van het bruto national produkt). Uit de op het symposium be handelde thema's blijkt overi gens dat de landbouwkundige onderzoekers een duidelijke verantwoordelijkheid voelen om de schadelijke gevolgen van de milieu-onvriendelijke aspekten van de landbouw te rug te dringen. Zodat een puur vijandig tegenover elkaar staan van landbouw en milieu de relatie tussen die twee werd door minister Trip een tweekoppig monster genoemd niet nodig is. RIJSWIJK Nederlandse kaas heeft in West-Duitsland een buitengewoon goede naam. Vorig jaar werd 91.000 ton kaas naar dit land geëxporteerd, dus ruim 40% onze totale kaasexport. Van de totale kaasimport van de Bondsrepubliek komt de helft voor rekening van Nederland. Van elke 6,4 kilo kaas, die de Duitse bevolking per hoofd per jaar consumeert, is ongeveer 1,5 kilo uit ons land afkom stig. 68% hiervan bestaat uit Goudse en lunchkaas, 26% uit Edammer en brood kaas. In de eerste tien maanden van dit jaar nam de kaasexport naarWest-Duitsland alweer met 10% toe. De campagne voor belegen kaas zal de export een verdere stimulans kunnen geven, aldus het Neder lands Zuivelbureau in Rijswijk, dat gemeld onlangs nog een nieuw merk met kwaliteitsgarantie introduceer de: het pikantje van Gouda. De exportbevordering van Nederlandse zuivelprodukten is één van de belangrijke taken van dit Zuivelbureau dat hiertoe onder meer beschikt over een eigen kan toor in Aken, dat alle promotionele activi teiten in de Bondsrepubliek coördineert. Door middel van regelmatige marktonder zoeken krijgt men de beschikking over de hiervoor noodzakelijke gegevens. Uit deze onderzoeken is komen vast te staan, dat de Nederlandse kaas bij de Westduitsers zeer hoog staat aangeschre ven, hoger zelfs nog dan Franse en West duitse kaas. De hoge inkomensgroepen, die bij een onderzoek in 1973 nog de Franse kaas boven de Nederlandse prefe reerden, bleken in 1975 van smaak te zijn veranderd ten gunste van de Nederlandse Yaas. echter moeilijk maken. Ook is het de Westduitse consument niet duidelijk dat de belegen Goudse kaas van even hoge kwaliteit is als de jonge, en dat de langere rijpingstijd alleen - maar een duidelijk smaakverschil ten gevolge heeft. 90 pro cent van de in West-Duitsland gegeten Goudse kaas is dan ook jong, ondanks het feit dat de smaaktests hebben uitgewezen dat de belegen Goudse wel degelijk op prijs wordt gesteld. Gering Onder de kwaliteitsaanduiding „Pikantje van Gouda" wordt deze belegen Goudse kaas in West-Duitsland aan de markt gebracht. Tevens bleek echter, dat er ten aanzien van de verschillende soorten Nederlandse kaas, nogal wat misverstanden bestaan. De Nederlandse Edammer kan de West duitse huisvrouw gemakkelijk genoeg her kennen door zijn ronde vorm en zijn rode paraffinelaagje. Het onderscheid tussen jonge en belegen Goudse kaas kan zij Een ander probleem is dat belegen Goud se kaas slechts bij een gering deel van de Westduitse levensmiddelenbedrijven te koop is. In de Bondsrepubliek staan 60.000 winkels voor 75% van de totale omzet. Praktisch zonder enige uitzondering is bij al deze winkels Nederlandse Goudse kaas verkrijgbaar. Slechts bij 2% van in totaal 120.000 winkels, dus bij 2400 winkels, is belegen Goudse kaas verkrijgbaar. 1/5 van alle winkels, n.l. 22.000, verkoopt Goudse kaas vers van het mes. Deze winkels staan voor 1/3 van de totale levensmiddelenom zet. Juist hier zijn er grote mogelijkheden voor de „Pikantje van Gouda". Een nage streefde distributie van 20% is gezien tegen de achtergrond van de Westduitse marktsituatie bepaald geen utopie. Samen met 22 Nederlandse kaasexpor teurs, die samen ruim 90% van alle Neder landse kaas uitvoeren, heeft Het Neder lands Zuivelbureau naar een oplossing van deze problemen gezocht. Die oplos sing is nu gevonden in het onder één nationaal merk „Pikantje van Gouda" brengen van alle naar West-Duitsland geëxporteerde belegen Goudse kaas. Den Haag De uitvoer van Nederlandse bloemen naar Frankrijk is dit jaar sterk ge stegen, tot vreugde en verba zing van het produktschap voor siergewassen. Met de vreugde speelt het schap het zó wel klaar, om over zijn verbazing heen te komen laat het zijn afdeling marktonder zoek nagaan hoe het kin. De leider van die afdeling, drs. J. Rotteveel, heeft het produkt- schapsbestuur de tot nu toe verkregen resultaten van dit onderzoek meegedeeld. De oorzaak ligt volgens hem vooral bij de Nederlandse bloemenhandel, die op zoek is gegaan naar een nieuw afzet gebied toen men merkte dat de export naar de grootste buitenlandse klant, West- Duitsland, maar weinig steeg. Resultaat: in de maanden ja nuari tot en met september van dit jaar is de export naar Frankrijk ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar met een kleine 70 pet gestegen, van 28,8 miljoen tot 48,6 miljoen. De export naar West-Duits land steeg in absolute cijfers mer: met ongeveer 44 mil joen, maar procentueel veel minder: met 7,5 8 procent tot 611,9 miljoen. Bescheiden Naar hoeveelheid gerekend was de stijging van de export naar West-Duitsland maar heel bescheiden: van 64 mil joen tot 65,5 miljoen kilo, ter wijl Frankrijk een stijging van 2,6 miljoen tot 3,9 miljoen kilo boekte. De waarde van de to tale Nederlandse bloemenex port steeg in die negen maan den met ongeveer 82 miljoen tot 763,1 miljoen. De vooruitzichten voor de ex port naar Frankrijk zijn ver der gunstig, zo meent de heer Rotteveel, hoewel de Franse markt zeer moeilijk is. Hij noemt enkele problemen, die bij een onderzoek onder de Nederlandse exporters aan het licht zijn gekomen: er zijn moeilijkheden met de betaling, men is uiterst voorzichtig we gens de zwakke positie van de Franse frank en men zit als Nederlandse handelaar in Frankrijk mettaalproblemen. Verder blijken de Franse im porteurs maar weinig te weten van de gebruiksmogelijkheden van Nederlandse bloemen. Een aantal van hen zal nu zijn licht komen opsteken in Ne derlandse bloemencentra. Heffingen Een Franse zusterinstantie van het produktschap heeft uit heffingen de beschikking ge kregen over een miljoen fran ken, waaruit reclamekosten voor bloemen (Franse en Ne derlandse) worden bestreden. In een groot Frans warenhuis is begin november een ver- koopproef gestart. Het produktschap heeft beslo ten de minimum-exportprijzen voor bloembollen buiten werk ing te stellen. Sinds ongeveer 1930 hebben het produktschap en zijn voorgangers ,ze gehan teerd, zij het dat ze, omdat ze in het verkeer binnen de EEG niet verenigbaar zijn met EEG-regels, de laatste jaren alleen nog maar golden voor „derde landen". Ze worden nu helemaal op nonactief gesteld omdat controle op uitvoering van het systeem in de EEG niet meer mogelijk is. Paprikateelt: praktisch afgelopen langzaam maar zeker het Hollandse aandeel overnemen. Ook bij deze teelt is het eind in zicht en hoeft dit dus niet meer verontrus tend te zijn. Veel glasteelten zijn de laatste weken geëindigd of het eind is in zicht, dit blijkt voor een aantal van de nu volgende gewas sen. Zo blijkt uit de aanvoercijfers van de grote veilingen duidelijk dat het praktisch met de paprika teelt afgelopen is. De prijzen hebben zich de afgelopen week weer goed kunnen handhaven, dit is al ruim drie we ken het geval. Dit blijkt overigens ook uit de weekoverzichten van Veiling Westland Noord. In de eerste week van november bedroeg de gemiddelde prijs voor de rode sorteringen ƒ2,50 per kg. De tweede week van november bedroeg de gemiddelde prijs voor de rode sorteringen ƒ2,50 per kg. De tweede week van november gaf een gemid delde prijs van 2,51 per kg. te zien. De nu afgelopen week heeft de prijs zich ook weer goed weten te handhaven. Als de prijzen vergeleken worden met de prijzen die de tuinder ontvangt, dan moet hier onmiddellijk opgemerkt worden dat het hier gaat om gemiddelde prijzen. Het is ondoen lijk, zeker om deze tijd van het jaar, het prijsverloop van alle sorteringen aan te ge ven (thans zo'n 13 sorteringen). Voor de sortering stek tot de sortering O kan de prijs per kg. van 55 cent tot 2,87 oplopen. Daarnaast moet men natuurlijk rekening houden met het aantal aangevoerde kg. bij de berekening van de gemiddelde prijs. Naar verwacht zal er in de aanvoer van rode paprika's weinig verandering komen. Het aanbod van groene paprika's zal echter sterk terugvallen. Het ziet er naar uit dat de prijzen vast zullen blijven. Tomaten Ook bij de tomaten loopt de kwantiteit en in veel gevallen ook de kwaliteit terug. De kwaliteitsvermindering heeft speciaal be trekking op de fijnere sorteringen. Ondanks de toenemende concurrentie op de West- Duitse markt heeft Nederland toch mee kunnen komen. Uit gegevens van het Pro duktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat er in de periode van 9/11 tot en met 11/11 buiten Nederland 1652 ton tomaten in Duits land werden ingevoerd. Roemenië en de Canarische Eilanden waren de belangrijkste leveranciers. Daarnaast exporteerde Neder land 877 ton in dezelfde periode. Het zal echter spoedig met de aanvoer gedaan zijn waarbij een verder marktoverzicht weinig zinvol is. Komkommers Ondanks de sterk toenemende concurrentie is Nederland erin geslaagd toch een behoor lijk kwantum op de West-Duitse markt af te zetten. Dit heeft er onder andere toe geleid dat de prijzen voor de sorteringen van 41 tot 76 varieerden van 76 cent tot 1,26 per stuk. Griekenland en Roemenië zullen Aubergine Door het inkrimpen van de herfstteelt ziet het er naar uit dat het einde van de aubergi neteelt vroeger zal vallen als vorig jaar. Voor de goede aubergines ligt de gemiddel de prijs boven de 4,- per kg. Sla In tegenstelling tot de eerder genoemde glasteelten neemt de aanvoer van sla lang zaam toe. De kwaliteit van de sla valt over het algemeen enigszins tegen. Hier is de hoge temperatuur bij het toch betrekkelijk donkere weer overdag waarschijnlijk de grootste boosdoener. In de loop van de week zijn de prijzen iets gedaald. Vorige week donderdag bedroeg voor de exportsla de gemiddelde prijs 24 cent per stuk. Vooral Frankrijk is naast België aktiever geworden op de West-Duitse markt. Het aanbod van sla zal langzaam verder toenemen, de con currentie zal ook verder toenemen, hieruit mag men afleiden dat de prijzen meer onder druk komen en zich moeilijk zullen kunnen handhaven. Overige gewassen De aanvoer van spinazie is zeer beperkt zodat er voor een goede kwaliteit van dit produkt hoge prijzen worden betaald. De prijs liep op naar 2,25 per kg. De andijvie-prijs liep tegen het eind van de week op naar gemiddeld 80 cent per kg. Daar andijvie over het algemeen langer te bewaren is dan sla, wil men nogal eens in een langzaam tempo oogsten. Zodra de prij zen oplopen ontstaat er dan een versnelde aanvoer waarvan iedereen het effect kan raden. Vandaar dat er moeilijk een voorspel ling gedaan kan worden. De vraag naar witlof stelt zeker niet teleur, dit blijkt ook de afgelopen week weer uit de veilingnote ringen. De prijzen kwamen gemiddeld op 4 gulden voor de beste sorteringen. De aan voer zal verder toenemen, toch worden er voor de komende week weer hoge prijzen verwacht. In vergelijking met vorig jaar is de spruiten- aanvoer aanzienlijk groter, de belangrijkste oorzaak is het zachte weer van de afgelopen weken waardoor de oogst versneld werd. Gelukkig valt er een goede vraag te consta teren van zowel binnen- als buitenland. Naast West-Duitsland heeft vooral ook Fran krijk belangstelling voor dit produkt. De prijs ligt ruim boven de gulden per kg en het ziet er niet naar uit dat hier de komende week verandering in komt. De aanvoer van prei is fors gestegen en er viel dan ook niet aan een prijsdaling te ontkomen. Voor de Al sortering bedroeg de gemiddelde prijs 70 cent per kg. De vraag naar kroten is nog steeds sterk, waardoor de prijs voor de fijne kroten ronde 60 cent per kg. bleef hangen. De grovere sorteringen zijn echter aanzien lijk goedkoper nl. 25 cent per kg. Boerenkool werd verhandeld tegen een prijs van 40 cent per kg. Naast de aanvoer van binnenlandse groenten is er import van, andijvie uit Italië (groothendelsprijs 65 cent per kg.), sperziebonen uit Egypte (grooth. prijs 2,75), uien uit de Verenigde Staten (grooth. prijs 95 cent per kg.), komkommers van de Canarische Eilanden (grooth. prijs ƒ1,- per stuk), tomaten van de Canarische Eilanden (grooth. prijs 2,30 per kg.). Er zat afgelopen week weer eens wat ver schuiving in aanvoer en prijzen bij de CCWS. Bij een totaal vrijwel gelijk aanvoer- cijfer, steeg dat van omzet met een klein miljoen gulden en dat is dan weer meegeno men, ook al zal niet iedere kweker er van hebben geprofiteerd. Met de anjers bij gelij ke aanvoer, zat het wat beter met de gemid delde prijs. Iets dergelijks was het geval met het snijgroen. Ook de leliekelken deden het beter in prijs maar de aanvoer was minder hetgeen ook het geval was met de prijs van takelies, ondanks de wat ruimer aanvoer. Minder goed ging het met de troschrysanten, die nog steeds het totale omzetcijfer sterk beïnvloeden. De aanvoer lag iets hoger dan voorgaande week. Vergeleken met de prijs van dezelfde week in het vorig jaar, valt niet te klagen, nu 1,51 en vorig jaar 94 cent. En dat bij vrijwel gelijke hoeveelheden. Het totale omzetcijfer van de CCWS bedroeg afgelopen week 9.030.997,24 bij omzet van 11.554.951 bos of stuks tegen ƒ8.426.315,44 en aanvoer van 11.317.706 in voorgaande week. De aanvoer van snijbloemen was vrij wel gelijk, maar de opbrengst daarvan was nu 8.322.816,79, rond een half miljoen meer dan voorgaande week. Hetgeen dus bete kent, dat het prijspeil er wat op vooruit ging, waarover straks meer. Bloemenstand in supermarkt In dezelfde week van het vorig jaar lag bij een aanvoer van twee miljoen bos of stuks minder, de opbrengst 2 1/2 miljoen gulden lager. Maar toen zat het niet best met de prijzen! De 366.242 potplanten brachten ƒ650.131 op tegen de 313.389 van voorgaan de week 509.240,57. Een dalende prijs dus. De 1.860.680 anjers met iets ruimer aanvoer dan voorgaande week, brachten een gemid delde prijs op van 21 cent tegen 30 vorige week. Troschrysanten, nu 1.539.002 bos, vori ge week 1.319.476, gaven een gemiddelde prijs van 1,51 en vorige week 1.79. Mogelijk dat de markt wat verzadigd begint te raken en de belangstelling minder groot. Fresia 426.572 bos, vorige week 357.937 ga ven een gemiddelde prijs van respectievelijk 2,26 en 2,14, een aardige stijging dus on danks het ruimer aanbod. Irissen (bijna twee miljoen) brachten gemiddeld 2,03 op, vorige week bij geringer aanvoer 2,01. Snij groen 156.865 bos nu 1,41, vorige week vrij wel gelijke aanvoer 1,32. Trosanjers 352.173 noteerden gemiddeld 2,81, vorige week 2,45 bij vrijwel gelijke hoeveelheid. Leliekelken bijna 300.000 gemiddeld 62 cent, vorige week 58 en lelietak tegen het miljoen, gemiddelde prijs 47, vorige week bij geringer aanvoer, 44 cent. Er zit dus wel wat meer beweging in de diverse cijfers, hoewel de markt als geheel het regelmatig blijft doen, hetgeen met het oog op de lange zachte herfst, nog niet zo kwaad is te noemen. De wet van vraag en aanbod is nog steeds bepalend en dan is het de veiling, die voor een juiste verhouding zorg draagt, indien althans de afzetmogelijkheden aanwezig DEN HAAG Vrijwel alle land- en tuinbouwbedrijven in ons land wordt in december gevraagd of zij een installatie hebben voor watervoorziening, hoe groot de pompcapaciteit is en hoe groot het bevloeide oppervlak. Dit onderzoek zal worden uitgevoerd door de stichting tot uitvoering van landbouwmaatregelen (STULM), in opdracht van het ministerie van landbouw. Dit heeft het ministerie van landbouw bekend gemaakt. Volgens het ministerie kun nen verantwoorde plannen voor watertoevoer aan land- en tuinbouwbedrijven alleen maar worden opgesteld, als bekend is hoe groot de behoefte aan kunstmatige watervoorziening is. Daarom zullen bij het onderzoek ook alle land- en tuinbouwbedrijven worden betrokken, behalve de glastuin bouwbedrijven. Volgens het ministerie is de behoefte aan watertoevoer de afgelopen jaren sterk gestegen, wat met name duidelijk is geworden in de droge zomer van dit jaar. Ook de intensiver ing van het grondgebruik heeft gevolgen voor de watertoe voer. Het ministerie van landbouw wil dan ook meer aan dacht schenken aan de mogelijkheid voldoende water van behoorlijke kwaliteit beschikbaar te stellen aan de bedrijven. Het onderzoek is hiervoor een eerste aanzet. DEN HAAG Er zijn in Enge land bijna 15 miljoen particu liere tuinen, gemiddeld 200 vierkante meter groot. Hun aantal bedroeg in 1963 nog 13 miljoen, zodat het aantal En gelse tuintjes groeit. Onge veer tweemaal zoveel mensen, dus rond de 30 miljoen, doen aan tuinieren. Hiervan maakt het aantal mannen ruim 70 procent uit. Een ander belangrijk punt: in 90 procent van het aantal tuin en staan bloemen, waarvan 80 procent rozen. Een stevige concurrentie dus voor de be roepskwekers, waarover ook in Nederland een woordje kan worden meegesproken, vooral nu met de zachte herfst In Engeland wordt in 40 procent van het aantal tuintjes groen ten gekweekt. Er zijn boven dien nog 600.000 volkstuinen waar in hoofdzaak groenten worden geteeld. Er staan nog 57.000 mensen op een wacht lijst voor een volkstuintje,- evenals dat in Nederland het geval is. Volgens een budget-huishoud- onderzoek, werd in 1974 voor een bedrag van 446 miljoen gulden besteed aan plantenden zaden waaronder, 88 miljoen gulden aan zaden, 106~ miljoen gulden aan bollen en 88 mil joen aan rozen. Vier van de vijf tuinders hebben een perk met rozen. Voor kleine tuinen zijn de snel groeiende conife ren sterk in vraag. De meest populaire heester is de hy drangea die in een kwart van het aantal tuinen staat. Voor de toekomst wordt een grote en blijvende vraag ver wacht naar diverse tuinpro- dukten, hetgeen mede ver band houdt met de sterke eco nomische teruggang, waarin de „self-service" van grote be tekenis wordt, zo constateert het orgaan van de Engelse „Nursery and Seedsmen". Bovendien zijn de flatgebou wen, drukke wegen en toene mend stadsrumoer redenen om rust en afleiding te zoeken in het tuinieren. Uit een onder zoek is verder gebleken, dat er veel liefde bestaat voor hou den en verzorgen van planten. Gesteld wordt, dat de overheid er beter aan zou doen vooral aan oudere mensen planten te verstrekken, in plaats van al lerlei soorten pillen. De onder zoekingen worden gedaan ten behoeve van een basis voor het beleid voor afzet van de produkten. DEN HAAG „De glasindustrie levert op de gebruikelijke wijze tuindersglas in hoeveelheden die toereikend zijn om in de normale vraag te voorzien". Dit antwoord minister mr. A. van der Stee. (landbouw en visserij) mede namens zijn ambtgenoot drs. R. F. M. Lubbers (economische zaken) op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden de heren Van Aardenne en Tuijnman. De prijs van dit glas, dat de fabriek franco huis aflevert, bedraagt maximaal 6,20 m2. Dit betekent een prijsverho ging van ca. 9%. De fabricage van dit glas is voor een belangrijk deel in handen van enkele grote concerns. De regering ziet geen aanleiding een onderzoek in te stellen. Zij zal op de gebruikelijke wijze op de prijszetting van het tuindersglas blijven toezien.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9