Nederland nu duidelijk aanwezig Liever groene zeep dan reinigingsmiddelen 1 NEDERLANDSE KAPPERS OVER FRANSE HAARLIJNEN Nieuwe serie culinaire boekjes VAN^^UIsffiuiT Veronica levert ook takjes voor bloemstukjes 9 (CINA 7, ^uun/in i MAANDAG 22 NOVEMBER 1976 Op markten, supermarkten en bij bloemisten zijn in deze tijd alleraardigste plantjes te koop met bont of groen blad, die in november soms lieve blauwe bloempjes geven. Ze zijn niet duurder dan een bos bloemen (vanaf 3,50) en tegen de feestdagen kan men er kleine takjes van afbreken om zelf „kerststukjes" te maken met wat tulpjes (De bloemist doet dit ook) of hyacinthen erin. De naam is „Veronica", die een ingewikkelde familieverhouding heeft met de „Hebe". Er zijn echter talloze soorten in deze struikerige, houterige tuin- pot en kamerplanten. Belangrijk is de „Veronica" koel en vorstvrij te zetten (op een slaapkamer doen ze het bijvoorbeeld erg goed) en haar flink en vaak af te sproeien. Het is mogelijk na de bloei wat stekjes af te nemen door de helft van een tak af te knippen en het uiteinde te poten in goede potgrond. „Het woord „kapsel" is uit de tijd". De heer J. M. Luchies, Marketing Manager Coiffure van het op een na grootste concern van haarverzorging- sproducten is ervan over tuigd. „We kijken nu alleen naar haar dat lekker zit". Het moet los en beweeglijk om het hoofd vallen". Door modern gekapt haar moet je met de vingers kunnen rommelen, met de neus in de wind lopen en de verwaaide haren in een wip met kam of borstel weer in de coupe laten „vallen". Haar is een uitscheidingspro duct. Stresse en lichtvervuiling hel pen eraan mee dat de menging van zweet en talgklierafschei- ding veranderingen brengt, die bacterieën een kans geven. Daarom is men steeds op zoek naar probleemoplossers, die zorgen dat de haren niet be schadigen als ze gewassen of met haarlak bespoten worden. Vervolgens mag die haarlak niet „plakken" en de haren over de hele lengte aan elkaar laten kleven, zoals dat met ou derwetse produkten wel voor kwam. Bescherming Raymond Salvini. (A'dam, Parijs) die jarenlang in Hollywood werkte volgt de trend die bij alle kappers voorkomt, kort natuurlijk vallend haar, soms lichter uitlopend naar de punten en donker van boven. „Als voortzetting van de hoornlaag zijn de haren te ver gelijken met de bast van de boom, dus een bescherming' van de hoofdhuid", aldus de heer Luchies. Als de bast be schadigd wordt, gaat de boom Akköl* eraan door oxydatie. Een haar bestaat uit een aantal schub ben, die samen 1/3 van de haaromtrek vormen. Hoe glad der de schudden naast elkaar liggen, hoe glanzender het haar. De beste verzorging ligt bij kam en borstel". En dan een kam van hoorn (breekt echter snel) of gummi, maar nooit een van staa. En geen vierkante tanden... De borstel met grof ingeplant var kenshaar is het beste gereed schap. Man en vrouw moeten het haar eigenlijk meermalen per dag door-borstelen. De voeding van de hoofdhuid is even belangrijk. Progressieve kapper Koo Gi- solf uit Den Haag zegt het plastisch: „Het is met de hoofdhuid als met een akker. De boer moet eerst mesten dan pas kan hij oogsten. Vroe ger moest shampoo alleen maar „reinigen". Tegenwoor dig moeten ze ook een huid- verzorgende functie hebben. Maar ik ken nog wel (merk)s- hampoo's die je bij wijze van spreken langs de weg bij het benzinestation kan kopen. Dat zijn gewoon schoonmaakmid delen op basis van typol, dat je gebruikt voor olietankers. Er zit eenvoudig afval van pe troleum in. Neem dan liever groene zeep De Nederlandse vrouw wast de lokken vaker dan ze dit vroeger deed. 35% stopt het enkele malen per week in „het sop", tegen 22% in 1973. 61% gebruikt de (rustig met de vlakke hand aan te brengen) haarshampoo 1 x per week, dat is weinig meer dan de ca. 59%, die in 1973 werden gevon den. Mensen die hun haar on verzorgd laten zijn er echter steeds minder. In 1973 waste 19% van de vrouwen minder dan 1 x per week de haardos, thans is het 4%. Deze resulta ten werden bekend gemaakt door de directie van l'Oreal Nederland bij de presentutie van de cosmetische shampoo Elseve Balsam met verzorgen de bestanddelen en naast El- nett Satin de nieuwe haarlak „Allurelle" met speciale har sen die in het bijzonder hand- geföhnd haar erg beweeglijk maar toch in coupe houden. Het föhnen van het haar (de man heeft zo'n 130.000-150.000 haren op z'n hoofd en de vrouw iets meer) komt er steeds meer in. Hierdoor wordt het haar ondergeschikt aan de coupe. Rebellie Intussen is er bij sommige kappers een kleine rebellie gaande tegen de „dictatuur" van het Syndicaat de la Haute Coiffure in Parijs, dat elk half jaar een nieuwe „ligne" of „coupe" lanceert. „Ik beo te gen het voorschrijven van nieuwe voorjaars- of najaars kapsels door het Syndicat", verklaart jet-set kapper Boy G. uit Amsterdam. „De beste kappers zijn niet eens bij dit instituut aangesloten. Het Syn dicat zit naast de mode. In Parijs leveren de Japanners het beste werk". Boy G., die Sylvia Kristel onder zijn schaar heeft en haar „de enige echte filmster in Holland vindt Oe nieuwe manier van grootmeester Alexandre in Parijs om dun, fragiel haar te behandelen met een verwarmd extract van beenmerg, dat voedt en verzacht. Het haar wordt lok voor lok in cellophane gerold. Op het plaatje ziet u de actrice Eva Swann (opgemaakt door Hubbard Ayer) in Alexandre's salon Wina Born is bij uitgeverij Zo mer en Keuning een nieuwe serie culinaire boekjes begon nen, waarvoor zij Nederlandse „kenners" heeft aangetrokken die haar van de nodige infor matie hebben voorzien. De se rie verschijnt onder de naam „Wina's Culinaire", de eerste vier deeltjes zijn op de markt verschenen en de serie zal re gelmatig worden aangevuld. Het eerste boekje is getiteld: „Brood-koekjes-taarten". Hoe pappiger het fabrieksbrood wordt, hoe vaker komt de con sument er toe om maar weer zelf te gaan bakken. Brood dat geurt in de oven, brood waar- men weer proeft, dat er graan in zit. Bij het bakken van dit eigen brood, van koek jes en taarten wil dit boekje een handleiding zijn. Een zeer nuttige en uitgebreide handlei ding bovendien; na bestude ring ervan kan men zelf witte brood, volkorenbrood, rogge brood, luxebroodjes, crois sants, stokbroden en krenten bollen bakken (om maar enke le mogelijkheden te noemen), om niet te vergeten de zoete broodjes, die nooit weg zijn. Alle soorten taarten (binnen- en buitenlandse), banketsta ven, cakes en koekjes komen binnen.uw handbereik wan neer u 6,50 over hebt voor het boekje waarvoor Ina Hoff mann aan Wina Born de gege vens heeft verstrekt Het tweede deeltje in de serie is getiteld „Kaas-wijn" en is door Wina Born en Lily van Pareren samen op papier ge zet. Met dit boekje in de hand komt men zonder kleerscheu ren door het land der wijnen en kazen. Maar ook tal van andere combinaties met wijn en kaas worden in dit boekje zeer overzichtelijk behandeld. Nummer drie heet „Salades- rauwkost". „Voor het maken van een goede salade hoeft niemand een kookgenie te zijn. Een salade moet men nimmer serieus nemen, die vormt de frivole franje van de kook kunst. Maar dat wil niet zeg gen, dat men er zich met een Jantje van Leiden van af kan maken", zo meent Wina. Om ieders fantasie, want dat is het hoofdbestanddeel van een sa lade, een beetje op gang te brengen is dit boekje samen met Cecile Thijssen op schrift gesteld. Hierin worden allerlei ideeën voor salades, maar ook voor slasausjes aan de hand gedaan. Voorlopig het laatste deeltje is te koop onder de naam „Grill- barbecue". Hieraan verleende Hans Belterman zijn mede werking. Een deeltje, aange past aan de grote rage van vandaag, die wil, dat iedereen minstens één keer het tuin dorp in grote rookwolken heeft gehuld. Maar ondanks dat een zeer prettig leesbaar boekje, evenals de andere deeltjes. Nuttige tips over wat wel en wat niet gegrild en gebarbecued kan worden, hoe men het best te werk kan gaan en welke sausjes er heerlijk bij smaken. In alle deeltjes staat wel hoe lang men bezig is met het be reiden van het gerecht en elk boekje is verluchtigd met prachtige kleurenfoto's en grappige tekeningen. Een serie om in de gaten te houden. Wina's Culinaire onder eindre dactie van Wina Bom, uitgeve rij Zomer en Keuning, Wage- ningen, prijs: 6,50 per deel tje. („ze was al filmster toen ze er nog niet was.noemt zich zelf „trendsetter" en roept (daarna gevraagd) dat San Ming, Estee Lauder, Dior, Miss Helen en Ellen Beatrix (die kortgeleden met een complete uitstekende haarverzorging annex „haarversteviger", „kur" op de markt kwam) de beste make-up producten heb ben en de Hema de beste poe der verkoopt. Antonie Ver meulen uit Hilversum wil ook vasthouden aan eigen hairsty- ling. „Elke kapper maakt zijn eigen stijl", aldus Antonie, die bij vele internationale- of Eu- ropesekampioenschappen in de prijzen rolde en vaak tee vee-sterren kapt (onder ande ren Ria Valk). „Je kunt de lijn van het Syndicat als basis ge bruiken, waarmee je indivi dueel iets kunt doen. Kind aan huis Maar wel vertaald voor iedere cliënt.nln Parijs zijn de best gekapte vrouwen de buiten landse: Engelse, Belgische en Nederlandse". „De modelijnen lopen over de hele wereld min of meer gelijk" is de mening van Raymond Salvini (salon in Parijs en Amsterdam). Hij is kind aan huis bij Hollywood- sterren als b.v. Elisabeth Tay lor, die hij twee jaar kapte, en Audrey Hepburn. „In feite was het Audrey Hep burn die mij inspireerde naar Holland te komen. Ik was de eerste kapper die haar een kort kapseltke kapseltje Zij en Michele Morgan zijn de enige ladies in de filmwereld", geeft de kleine donkere Raymond als zijn mening te kennen en voegt daaraan in één adem toe dat hij een fotocopie bezit van een cheque ten bedrage van 5000 dollar. Zijn honorarium voor een showkapsel dat hij maakte voor Nancy Sina traRaymond Salvini werk te over de hele wereld en reist nog steeds veel, ook naar Lon den (waar hij Rachel Welch kapte, die een aan aardige hil- lybilly „provinciaaltje" noemt) om bij de tijd te blijven. In tegenstelling tot (eerder ge noemde) heer Gisolf jr., die de Parijse haarlijnen een „slechte imitatie van de Engelse haar mode" vindt, is Haagse kapper Han van Buuren, president van de (internationale) „Club Artiftique de Paris", goed te spreken over de inspanningen van het Syndicat, waarvan in vrijwel elke kapsalon de half jaarlijks gelanceerde coiffures op posters hangen. „Ik vind het Syndicat verschrikkelijk belangrijk. Je kunt ervan af wijken of het accepteren. Maar elk jaar wordt je gein- jecteerd met een bepaald idee. Ze doen geweldig goed werk omdat ze regelmatig de aan dacht vestigen op veranderin gen". Weinig veranderd in één jaar Surinaamse Republiek PARAMARIBO (ANP) Suriname ver keert nu in een overgangstijd. Pas over enkele jaren kunnen wij beoordelen of de Nederlandse ontwikkelingshulp goed is besteed en of er sprake is van werkelijke vooruitgang. Dit antwoordden dezer da gen in Paramaribo politici en andere vooraanstaande Surinamers op de vraag, hoe het is gesteld met de toekomst van hun land. De ruim 250.000 inwoners van Suriname vieren donderdag immers het éénjarig bestaan van hun onafhankelijk heid. Een van de hoogtepunten van de aangekondigde festiviteiten kosten 2 miljoen gulden is ongetwijfeld het vuurwerk op het plein voor de prachtige ambtswoning van president Johan Fer- rier. Het plein verandert trouwens van naam: Onafhankelijkheidsplein in plaats van Oranjeplein. Deze kleine voor de hand liggende naams wijziging is geenszins een teken, dat in Suriname sinds 25 november 1975 erg veel is veranderd. Bij navraag blijkt het tegen deel waar. Veel is inderdaad bij het oude gebleven, maar wie had dat ook anders gedacht, zegt het onafhankelijke Hindoes- taanse parlementslid ir. George Hindori daarover. Hij beschouwt het afgelopen jaar als een 'aanloopperiode'. Suriname heeft in die tijd een aantal plannen op een rijtje gezet. De tijd is nu gekomen om deze uit te voeren, aldus een optimistische ir. Hindori. Zijn collega's in het parlement (39 leden) vertellen hetzelfde verhaal. Echt veranderd is er nog weinig in Suriname. Nederland is bijvoorbeeld nog altijd zeer duidelijk aanwezig in haar voormalig koninkrijks- deel. Het aantal (Europese) Nederlanders in Suriname is sinds de onafhankelijkheid met enige honderden toegenomen. Belang rijker in dit verband is echter, dat de toch al nauwe economische banden tussen Ne derland en Suriname volgens velen zijn versterkt als gevolg van de Nederlandse toezegging om in de komende tien tot vijftien jaren 2,7 miljard gulden te beste den aan de opbouw van Suriname. Slechts een fractie van dit zelfs voor Ne derlandse begrippen forse bedrag is tot nu toe uitgegeven, terwijl voor 400 miljoen gulden aan projecten is goedgekeurd. Hier toe behoren de aanleg van de Apoera bauxiet-spoorweg in West-Suriname (kos ten 105 miljoen gulden) en de uitvoering van de eerste fase (1000 hectare) van het grootse Commewijne land-herinrichtings plan (totaal 10.000 ha). Voor deze eerste fase is 75 miljoen gereserveerd uit de Nederlandse ontwikkelingspot, waaruit in middels ook de bouw wordt gefinancieerd van tweeduizend volkswoningen (30.000 gulden per stuk). Bovengenoemde projec ten stonden overigens reeds voor de onaf hankelijkheid op stapel of waren toen reeds (gedeeltelijk) in uitvoering. Kritiek Over de besteding van de 2,7 miljard gul den Nederlandse ontwikkelingshulp is veel te doen in Suriname. Logisch eigenlijk: het bedrag is drie keer zo groot als de totale landsbegroting voor volgend jaar. Het is opvallend, dat de discussie in Suriname over de besteding van al het Nederlandse geld zich niet beperkt tot regering, parle ment of het handjevol binnen- en buiten landse deskundigen, die zich momenteel bezig houden met de ontwikkeling van Suriname. Neen, ook de gewone man op straat blijkt wel degelijk geïnteresseerd in het doen en laten van de regering-Arron met betrekking tot de Nederlandse finan ciële inbreng. Heel verrassend is het ook te constateren, dat naar verhouding veel Surinamers be kend zijn met het bestaan van de Cons, de Commissie Ontwikkelingssamenwerk ing Nederland-Suriname, die tot taak heeft te beoordelen in hoeverre ontwikkeling sprojecten in Suriname in aanmerking ko men om te worden betaald met het Neder landse geld. De Cons heeft dienaangaande geen beslissingsbevoegdheid Die blijft per bedrag voorbehouden aan de regeringen van Nederland en Suriname. De toetsings- comrrfissie, bestaande uit drie Surinaamse en drie Nederlandse deskuhdigen plus twee secretarissen, is wel belast met het toezicht op de uitvoering van de tientallen projecten, die in de komende jaren in Suriname van de grond zullen komen. De volgende Cons-vergadering (de commis sie komt in principe vier keer per jaar bijeen) is begin januari 1977 in Paramari bo. Voor die tijd brengt minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking echter een bezoek aan Suriname. Met zijn Suri naamse collega van opbouw, Cambridge, zal Pronk zeker ook spreken over de kri tiek van de Cons op het jaarplan 1977 van het Surinaamse Planbureau. Volgens de Nederlandse Cons-secretaris drs. W. Erath, mist het (door Nederland betaalde) Planbu reau de nodige deskundigheid. Hij be schouwt het jaarplan niettemin als een nuttig stuk, waarmee in elk geval te wer ken is. Volgens drs. Erath wordt in het Surinaam se jaarplan te veel de nadruk gelegd op verbetering van de infrastructuur (aanleg van wegen, e.d.). Ongeveer 65 procent van de beschikbare Nederlandse hulp zou vol gens het planbureau in deze sector besteed moeten worden. De Cons gaat er echter van uit, dat aan infrastructurele werken slechts één kwart van het geld besteed moet worden. Het grootste deel van het Nederlandse geld moet naar de mening van de commissie en van de Nederlandse regering in de produktieve sector worden gestoken, dat wil zeggen in landbouw en industrie. De Cons acht het ook onaanvaardbaar, dat in het jaarplan 1977 rekening wordt gehou den met een jaarlijkse stijging van de werkloosheid in Suriname met anderhalf procent. Werkloosheid is overigens een rekbaar begrip in dat land. Niemand weet Donderdag 25 november bestaat de Republiek Suriname een jaar. Op de foto v.l.n.r. premier Arron, minister Van Qenderen, prinses Beatrix, president Ferrier en oppositieleider Lachmon in uitgelaten stemming toen in de nacht van 25 op 26 november 1975 in het voetbalstadion in Paramaribo de Surinaamse vlag werd gehe sen waarmee de onafhankelijkheid een feit werd. er precies hoeveel werklozen er rondlopen. De schattingen lopen uiteen van drie tot maar liefst veertig procent van de totale beroepsbevolking. Tegelijk doet zich in Suriname het vreem de verschijnsel voor dat bijna geen goed kope werkkrachten te huur zijn. De suike ronderneming Marienburg is bijvoorbeeld naarstig op zoek naar rietkappers. De fir ma overweegt binnenkort gastarbeiders te werven in Brazilië en Haïti. Hetzelfde geldt voor de oliepalmplantage Victoria. Voorts bestaat in Suriname op grote schaal verborgen werkloosheid. Deze is volgens veel deskundigen een flinke belemmering voor de ontwikkeling van het land. Verbor gen werkloosheid komt veelvuldig voor op het Surinaamse platteland. Verborgen werkloosheid toont zich zeker ook bij de Surinaamse overheid. Het gigantische ambtenaren-apparaat beschreef een uitge zonden Nederlandse deskundige als een "kankergezwel binnen de Surinaamse sa menleving". De naar schatting 30 40.000 Surinaamse overheidsdienaren éénderde van de beroepsbevolking slokken jaar lijks zeventig procent van het nationale inkomen op. En dat terwijl de ambtenaren volgens twee Surinaamse bedrijfspsycholo gen onderbetaald worden. Overbezetting en onderbetaling zijn volgens hen twee belangrijke oorzaken voor de naar hun mening zeer geringe kwaliteit van de amb tenaren. De psychologen schrijven dit in een vorige week gepubliceerd rapport. Schijnwelvaart Een ander nadeel voor de ontwikkeling van Suriname is de schijnwelvaart in het land. Suriname is, vergeleken bij andere ontwikkelingslanden, beslist niet arm. Het grote aantal auto's in de straten van Para maribo is daar misschien een illustratie van. De betrekkelijke rijkdom van Surina me en de forse ontwikkelingshulp uit Ne- dérland zijn volgens enkele uitgezonden Nederlandse deskundigen de oorzaak van, dat Suriname voorlopig niet behoeft te rekenen op hulp van andere rijke landen. Dat betekent, dat Suriname in de komende tien vijftien jaar volledig afhankelijk blijft van Nederland. Mede als gevolg van de eenzijdige finé'ncie- le injectie uit Nederland, zullen lonen en prijzen in Suriname in de komende perio de flink stijgen, is verder de verwachting hier. In 1976 gingen de prijzen reeds met vijftien procent omhoog. En wat gebeurt er met Suriname als de 2,7 miljard Ne derlandse guldens op zijn en de ruime bauxietvoorraden naar verwachting van minister Cambridge over vijfentwintig jaar zijn uitgeput? Willen de Surinamers toch hun huidige levenspeil (dat bijvoorbeeld hoger is dan in Joegoslavië) tegen die tijd handhaven, dan zal er geproduceerd moe ten worden, is het antwoord van de econo men. Impopulaire maatregelen zoals een tijdelijke stabilisering van het huidige loonpeil en een stringente invoerbeperking, zouden daar nu al hun steentje toe kunnen bijdragen. De regering-Arron zal met de verkiezingen eind volgend jaar in het vooruitzicht echter moeilijk tot dergelijke maatregelen te be wegen zijn. Een nationale regering zou die zaak zeker vereenvoudigen, meent daarom ir. Hindori. Hij hoopt op een toekomstige samenwerking tussen de in hoofdzaak Creoolse regeringscoalitie NPK en de hin- doestaanse oppositiepartijen VHP en zijn eigen HPP. Hindori gaf zelf één jaar gele den het goede voorbeeld. Aan zijn verzoe nende houding was het mede te danken, dat regering en oppositie na maandenlang bekvechten, kort voor de onafhankelijk heid toch verbroederden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7